Peklo jménem home office

Kdysi dávno, v časech, kdy mi v postýlce leželo velmi hodné a nenáročné miminko, jsem snila o tom, jak si domů pořídím velký, masivní starožitný stůl a zařídím si domácí kancelář...

Peklo jménem home office

Tenkrát jsem se zcela jasně viděla, jak upravená, s perfektní manikúrou a vonící kávou u počítače, vyťukávam e-mail a po očku při tom pozoruji hrající si batolátko. Haha.

Realita mě dostihla jen pár týdnů po konci rodičovské, kdy jsem čelila naší první školkové (resp. jesličkové) infekci a byla jsem nucena si sbalit notebook a jít pracovat z domova. V tu chvíli jsem zjistila, že být dobrá máma, kolegyně a podřízená zároveň, není tak úplně easy, jak jsem si představovala. Doma můj výkon rapidně klesl, což hned zjistili všichni zúčastnění, tj. moje dítě a všichni mí kolegové.

Postupem času jsem se takto prokousavávala všemi dětskými nemocemi, vždy jsem to nějak přežila a byla šťastná, když jsem se za pár dní vracela zpátky do kanceláře, ke svým starým, dobrým a hlavně dospělým kolegům.

Home office je velmi moderní a oceňovaný benefit a moc hezky o něm píšou hlavně bezdětné redaktorky. Pravdou je, a teď zcela vážně, že nejvíc super je nemuset chodit pro paragraf k dětské doktorce s každou rýmou a kašlem. Jinak ale nechápu, jak někdo může stabilně pracovat z domova – za předpokladu že dítě JE DOMA TAKY, vytvořit při tom nějaké hodnoty, 100% se soustředit na práci a zároveň koučovat dítě tak, aby například celý den nesedělo u TV nebo tabletu (jako to mé).

V současné době čerpám, asi jako hodně jiných rodičů, home office s krásnou perspektivou nejasného konce a dítětem v zádech na corona-prázdninách. Naštěstí mám doma předškolačku, takže nemusím řešit školu, přesto mám pocit, že nemůžu přežít už ani den.

Tímto bych se chtěla poklonit všem maminkám, jakož i mým kolegyním z práce (snad neznají můj nick), které pracují z domova a zároveň se musí učit s více dětmi. Také maminkám – samoživitelkám, které třeba nemají možnost práce z domova a pro které to musí být obrovsky těžké z hlediska financí.

Ale největší hold a symbolické poděkování patří všem doktorům, sestřičkám, policistům a vůbec všem, kteří to mají v těchto dnech milionkrát složitější a náročnější než já doma s počítačem a tím kafem na stole. Hodně sil všem!

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
346
31.3.20 07:18

Uz jsem se lekla, ze homeoffice je pro vsechny jen super uzasnej benefit a nikoliv i prusvih. Diky za to! :D Jen dodam, ze mam 2 deti do 5 let veku, takze uplne super jizda :cert:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2085
31.3.20 08:41

Taky si uzivam, ale porad si rikam zlata druha trida, to jeste zvladam i matiku :lol: Nastesti nemusim byt online v konkretni cas, ale musim si udelat svou praci, tak vyuzivam poledni klid a vecery. Stoprocentni nasazeni v dopolednich hodinach snad neni v silach nikoho, aby bublal obidek, dite se samo ucilo, druhe si malovalo a ja plne pracovala, to je nedostizny sen

 • Zmínit
 • Nahlásit
2668
31.3.20 09:13

Taky jsem na home office, s detmi 5 a 2,5 roku, nekdy nemam daleko ke zhrouceni :) Tak se drzte, holky! Snad to bude brzy uspesne za nama.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
31.3.20 09:33

Vidim rude - deti 5 a 8 plus manzel taky doma-ten se nijak nezapojuje, protoze je hlavni zivitel. Dopoledne uceni, pak uvarit obed, jeste ve dve umyvam nadobi, odpoledne se snazim sednout k praci, vecer dalsi varka uceni a v devet bych mohla konecne zasednout k praci. Po celodenni sichte mam vseho plne zuby a zvladnu max koukat tupe na telku. Home od pristiho tydne vzdavam-to se neda.

 • Nahlásit
5002
31.3.20 11:12

Dnes jsem vstala v šest s tím, že si hezky zapracuju, než se děti probudí. Protože přece nemůžou vstávát tak brzo, když se měnil čas, ne? Haha, vstávaly ve čtvt na sedm („Dáš mi snídani? Kde mám to oblečení? Pojď se se mnou učit!“) a já tu teď usínám u PC.

Nejhorší je posílat je celý den do háje (ne přesně takhle, spíš „psst, jsme v práci, potom…“) a pak, když na ně člověk konečně má s čistým svědomím chvilku, musí se plnit školní povinnosti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
31.3.20 12:15

O homeoffice jsem s ročním a 2,5letým pokoušela čtvrt roku, nespali vůbec, klid na soustředění jsem měla tak 3 sekundy než někdo něco chtěl nebo začal ječet. :poblion: Došla jsem k názoru, že po mateřské prostě radši půjdu dělat do fabriky než si držet kariéru za cenu duševního zdraví nás všech. :zed: Manžel má homeoffice už několik let, pod záminkou, že je jako víc s námi, jiné ženské mi to závidí (ve skutečnosti je to „úplná idylka“ - celé dny se povaluje doma v pyžamu u počítače, vidíme jen jeho záda se sluchátky a pak odjede rekonstruovat, vrátí se večer…občas na nás zasyčí ať se stišíme a nebo ať mu něco donesu, asi by mu vzalo hodně času dojít si do kuchyně, to je veškeré „bytí s námi“ :cert: ) popravdě jestli ustojíme i koronakrizi, ustojímeme už asi všechno. :mavam:

 • Nahlásit
423
31.3.20 12:26

Holky, moc teď s vámi soucitim. Jsem na řidičáku s mladším synem a teď je doma i starší že školky a dům neustále vzhůru nohama. Nedovedu si představit věnovat se dětem a k tomu ještě pracovat 8o :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
4406
31.3.20 12:55

Děti 6,5 naštěstí ještě školkový, 3,5 roku a 5 týdenní mimino. Manžel na home office, oba toho máme plný brejle. Dopoledne se snažím s dětmi trávit aspoň částečně venku, přes to manžel do práce kloudně nic neudělá a ještě se topíme v bordelu, zvládám uklízet jen to co nejvíc hoří. Manžel se už nemůže dočkat návratu do práce a já znovuotevření školky :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
9989
31.3.20 15:23

Momentálně jsem na HO a jak píšeš je to fakt mazec, mám doma dva školáky, prvňáka a druháka a jsem KO, po corona prázdninách budu zralá na blázinec :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
13494
31.3.20 16:34

Moje šéfová mě po mateřské přijímala s tím, že HO nepodporujou, že je to pitomost. Teď jsme na HO povinně všichni a musím říct, že měla pravdu :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1077
31.3.20 20:02

Já osobně jsem na HOME OFFICE už dlouho- když je dítě v poho- je v jeslích, když nemocné tak doma. Máme zaběhnutý systém že v práci jsem když dítě spí- takže brzy ráno, pozdě večer a přes poledne. Jinak na telefonu nonstop. Výkon udržuju stejný, jen si určuju hodiny což nadřízený respektuje.
Ze zkušenosti vím, že se nevyplácí běhat kolem děcka, domácnosti a ještě se pokoušet pracovat.

Příspěvek upraven 31.03.20 v 20:03

 • Zmínit
 • Nahlásit
13291
31.3.20 20:06

Moje kámoška měla doteď na HO se dvěma prvostupnovymi školáky manžela a už byli skoro na rozvod.. :mrgreen: Ten byl taaaaaaak protivný

 • Zmínit
 • Nahlásit
7232
31.3.20 23:20

Naštěstí jsem přes permanentní zimní nemocnost vcelku psychicky vytrénovaná. Teď se aspoň cítím o něco méně provinile, než když jsem jediná věčně se skřítkama doma ☺️ Jo no, v bytě máme takovou soukromou apokalypsu a nějaká dovolená mi padne na chybějící hodiny…na druhou stranu vím, že si to i nějak hluboko uvnitř užívám, že jsme teď víc spolu a že mi to bude i chybět, až zase začne ten fičák :oops: Ale v domku se zahradou by to teda bylo ještě o kus lepší, než v bytě… I když se polituji, tak jsem vděčná, že vůbec pracovat můžu na rozdíl od spousty jiných.

 • Zmínit
 • Nahlásit
9
3.4.20 14:37

A co teprve, když se to stejné situace - navíc s dvěma potomky dostane chlap… :-).

 • Zmínit
 • Nahlásit
422
3.4.20 21:39

Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo se na HO hroutí :D U nás děti 8 a 5 let, takže by se zdálo, že už je to v pohodě, ale.. Se starší se musím trochu učit, případně jí asistovat při videohovorech se školou (na tom mám v plánu zapracovat, aby si to ovládala sama, držte palce.. :D ). Mladší syn je torpédo, který u každé činnosti vydrží tak 2 minuty a školkové aktivity z principu bojkotuje. Do toho já na konci sedmého měsíce, takže špica 8) Do konce dubna to musím nějak doklepat a pak už mateřská, jak jsem si myslela, že na ní možná půjdu později, tak teď spíš uvažuju, že nastoupím dřív, páč ještě pár dní v tomhle rytmu a jsem v Bohnicích.. Držím palce nám všem, ať to zvládneme bez psychické újmy ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit