Peklo jménem školka

Rodičovství

Vím, že být ve městě, nestalo by se to. Chápu, že pro někoho to může znít přehnaně, možná neuvěřitelně. Ale nemám důvod si cokoli vymýšlet. Následné povídání je začátek synova trápení se školkou. Jsme z malé vesnice, kde je možné, řekla bych, téměř vše. Udělala jsem spoustu chyb, a pokud tenhle deníček pomůže jen jedné mamince, jednomu dítěti neopakovat mé omyly, budu moc ráda. Bohužel stejnou zkušenost získali i další rodiny s trošku jinými dětmi.

Sedí v chodbě a bloumá nad nazouváním bot. Vím, že prodlužuje odchod z domova, jak může. Školka se pro něj, nějakým šíleným, a pro mne záhadným, způsobem stala peklem. Přála bych si vědět, co ho tam tak strašně štve.

Na otázky neodpovídá, nebo odvádí pozornost od tématu, když na něho zatlačím víc, uzavře se do sebe a nemluví pro jistotu vůbec. Snad se to přežene, zadoufám v duchu. Vždyť ještě před měsícem mě nutil poslední metry doběhnout, jak moc se tam těšil. Co se změnilo? Přemýšlím nad tím, až se mi z hlavy kouří.

S povzdechem mu pomůžu botičky nazout, nasadit si čepici a odcházíme. Jde poslušně za ruku, ale nerozhlíží se. Jako by ani nechtěl nic vidět. Ví, kam jde, a to mu stačí ke zkažené náladě.

„Dneska by mohl být ve školce Davídek, co myslíš?“ Tiše se modlím za pravdivost svých slov, protože to jediné ho na školce těší.

Neodpoví, mračí se na svět a dál šlape vedle mě. Je mi ho líto, vážně bych mu chtěla pomoci. Pere se to ve mně. Můžu ho nechat doma, ale pořád doufám, že se mu vrátí předchozí chuť chodit do školky.

Paní učitelka mi radí neustupovat, podle ní si vymýšlí. Není na to ještě malý? Ve svých 3,5 letech snad ani lhát neumí.

Přicházíme ke školce, kde narážíme na první nepříjemnost v podobě paní uchačky (kuchařky), čekající na děti od autobusu. Vím, že to tak nejspíš není, ale zdá se mi, že ji v očích vidím odsudek, pokud Honzík dostatečně hlasitě nepozdraví, či dokonce nepozdraví vůbec.

„Dobrý den,“ pozdravím.

„Dobrý den,“ odpoví mi a s očekávání se zadívá na syna.

Nic. Ticho po pěšině. Upozorňuji, ať pozdraví. Nic, nepřítomně kouká do země. V duchu zaúpím, kolikrát jsme to probírali, kolikrát mě, nebo mého muže slyšel zdravit a stejně, pořád nic.

Honzík je zvláštní kluk. Je samotář, lidem a kontaktu se vyhýbá. Občas o sobě mluví ve třetí osobě. Je nadprůměrně inteligentní, ale má potíže s verbalizací myšlenek, což vede ke vzteku z nepochopení. Vím, že hromadu věcí, kterou jiné děti pochopí tak nějak intuitivně, on nechápe.

Je potřeba k němu přistupovat jinak, více vysvětlovat, více klidu, jasně daná pravidla, režim a hlavně, pokud možno, žádné změny. Na druhou stranu je ještě maličký, učí se a roste. Tohle všechno může jednoho dne nechat za sebou.

Otevírám dveře ke školce a v ruce, dnes poprvé, ucítím odpor jeho malé ručičky. Přitáhnu ho blíž k sobě a už jsme uvnitř. Sedne si na lavičku a kouká do země. Žádná snaha rozepnout bundu, sundat boty atd.

„Honzíku, sundej si bundičku,“ snažím se ho probrat k činnosti.

„Maminko, já chci jít domů, já tu nechci být!“ pronese smutně.

Jak dlouho už tahle situace trvá? Déle jak 2 měsíce. Přece není možné, aby nás přes dva měsíce zkoušel, nebo ano? V pátek paní učitelka nevěděla o ničem zásadním.

Zadívám se do třídy, kde mi pohled opětuje dnešní nepříjemnost číslo 2 - starší z učitelek. Už je to paní před důchodem, většinu dětí děsí a našeho Honzíka též. Začínám si myslet, že si opravdu s Honzíkem nesedli. Což mi v pátek lehce naznačila mladší paní učitelka.

Dívá se na mě, jak přemlouvám své dítko ke klidnému odchodu do třídy, s nesouhlasným pohledem.

„No vy mně taky, paní učitelko,“ pomyslím si a cítím, jak začínám být naštvaná.

Co mám dělat, když nechce? Každý den mu vyprávím, jak je ve školce s kamarády pěkně, jak jsou paní učitelky fajn a on mi každý den odpoví, že tam nechce být. Posledně mi byl doporučen výprask.

No dobrá, pomůžu mu dostat se z bundy a zout boty. Do ručičky vrazím bačkůrky a vidím, jak na ně padá první dnešní slza a promáčí slabou látku. Ta jediná slza hasí požár mého vzteku.

„Honzíku neplakej, obuj si bačkory a pojď se podívat, děti malují vodovkami,“ snažím se ho motivovat k odchodu do třídy.

Neodpoví, sedí, kouká a pláče. Pomůžu mu tedy i s bačkůrkami a tiše k němu promlouvám, jako by to nebylo nešťastné dítě, ale splašené hříbě, které by mohl uklidit už jen tón hlasu. Nic.

Pevným hlasem tedy nařizuji odchod do třídy. Ohlédnu se po paní učitelce, která přešla na strategičtější místo, aby nás měla přímo před očima a nemusela se otáčet. Na tváři má opravdu nehezký škleb.

Probůh, já se tomu klukovi nedivím, že tam nechce. Dívám se na plačícího syna před sebou, vidím drobná otřásající se ramínka, hubené ruce, skloněnou hlavu, medové vlásky.

*„A pro ten čas, který jsem své růži věnoval…,“ opakoval Malý princ, aby si to zapamatoval.

„Lidé zapomněli na tuto pravdu,“ řekla liška. „Ale ty na ni nesmíš zapomenout. Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži…“

„Jsem zodpovědný za svou růži…,“ opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.

Hlavou mi bleskne úryvek z Malého prince. Můj malý princ ke mne zvedne oči a já cítím jako bych dostala facku. Čekala bych, že v nich uvidím výčitky, vztek, nebo obvinění, proč ho několik měsícům vodím tam, kde mu není dobře. Jenže já tam vidím jen nekonečný smutek, lítost a smíření s tím, že opět prohrál a bude muset jít.

Kdyby tu alespoň byla ta mladší učitelka, ta s ním umí, vždycky zvesela přiběhne, popadne ho a už ho vede do třídy a snaží se ho přivést na jiné myšlenky. Tahle ze třídy zahlíží, čeká, jak skončí dnešní představení naší tragédie.

„Honzíku seber se a jdi, mě už nebaví tyhle ranní scény, vždyť už jsme všem pro smích!“ chladím si nespravedlivě žáhu na tom posledním, který si to zaslouží.

„Mně se tady ale nelíbí,“ opakuje tiše a další slzy se mu derou z očí.

„Vždyť si z vás dělá akorát dobrý den! Honzo, přestaň s tím divadýlkem a pojď do třídy!“ Obrací se paní učitelka k Honzíkovi, který se přikrčí a začne intenzivně mrkat očima.

Tento tik jsme s mužem začali pozorovat někdy před týdnem a mně začíná docházet, z čeho asi pramení. Nekompromisně chytne synka za ruku a odvádí ho bez rozloučení do třídy, kde ho zprudka usadí ke stolečku.

Zaslechnu něco jako: „To jsou ty neschopné matky,“ a zrudne mi před očima. Otáčím se na podpatku a mířím přímo k ředitelce školky. Veškerá lítost se přeměnila v neuvěřitelnou zuřivost. Brní mě celé tělo. Zadýchaně doběhnu do třídy paní ředitelky a žádám ji o rozmluvu.

Dva měsíce posměšků, synova pláče, mých výčitek, přemýšlení, jestli dělám dobře, ve mne odpalují atomovku.

Vychrlím na ni, jestli je normální, aby učitelky nazývaly rodiče neschopnými, aby se vysmívaly potížím a předně, že nesouhlasím s tím, že by syn něco vymýšlel. Doposud k tomu neměl sebemenší důvod.

Chvíli můj výlev pozoruje a když vidí, že jsem se relativně zklidnila, mě ujistí, že nejsem ani první, ani poslední rodič, který za ní z podobného důvodu přišel. Zároveň mi také sdělí, že s tím nehodlá nic dělat, protože obě - jak ona, tak paní učitelka jdou v příštím roce do důchodu, takže se to už nějak doklepe.

Ptám se, co mám se synem dělat, když každý den pláče, dokonce se objevil i tik v očích! Přeci jen, za svojí kariéru viděla široký vzorek dětí, třeba je to normální, nějaká přechodná fáze. Třeba mi poradí, co dělat. Proč byl ze začátku tak nadšený, chodil rád a teď taková změna?

Povídá mi, že jsou dva typy dětí. Pokud se stane, že si některé s paní učitelkou nesedne, jedny se podvolí a druhé ne. A ty pak bojují, jak mohou, jsou z toho akorát problémy na obou stranách.

No to je tedy pěkné, jenže co s tím? Zeptala se mě, jestli z toho má vyvodit nějaké důsledky jen ať si nemyslím, že se situace nějak změní. Ostatně jsem doma s mladším, tak proč si kluka nenechat doma, proč ho vodím do školky, když jsem stejně doma a on akorát dělá potíže?

Nicméně domluvili jsme se, že takhle to skutečně nemůže pokračovat a vyzkoušíme něco jiného. Ráno ho přivedu k předškolákům a až dorazí mladší učitelka na svou směnu, pro Honzíka si dojde…

Kvůli tikům jsme nakonec měli doma Honzíka čtyři týdny, než se ti vytratil docela. Zbytek roku dochodil více méně v klidu, jen na dopoledne. Nový školní rok začal též v klidu, alespoň jsem si to myslela. Dokud nepřišel víkend, ve kterém syn přestal mluvit úplně.

Na konci září nového, školkového roku začalo naše soukromé peklo a anabáze po doktorech psychologického zaměření, jehož konec je zatím v nedohlednu, ale padlo podezření na Aspergerův syndrom, dětský autismus, úzkostnou poruchu…

Teď už vím, že jsem měla v první řadě věřit synovi, svému úsudku a až potom ostatním. Trauma z paní učitelky má stále, to už nezměním. A navždycky mě to bude mrzet, stejně jako události, co se staly později. Ale o tom až jindy.

Hodnotilo 33 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek
 
Agnesita
Závislačka 2562 příspěvků 05.03.16 00:14

Ty mi dáváš, nějak se mi zatnuly zuby :,( brouk malej.
Myslíš, že ty problémy, cos naznačila na konci, byly příčina odporu ke školce, nebo naopak trauma ze školky ovlivnilo projevy nějaké poruchy?

 
jita22
Zasloužilá kecalka 915 příspěvků 05.03.16 00:15

Denicek me dostal :( Posilam moc :hug: Honzikovi. Modlim se, aby me deti nastup do školky zvladly v klidu, protože ten pocit, ze je zrazuju…nevim, jestli to dam.

 
ewes
Ukecaná baba ;) 1684 příspěvků 1 inzerát 05.03.16 00:18

Zrovna letos hlasim dceru do skolky a koukam, ze budu muset byt hodne obezretna 8o
to je opravdu strasne co pisete, vzdyt ta „úča“ ho naprosto znicila :,(
nějak nevím co víc napsat…
snad jen - ať už je jen lépe :kytka:
 Eva

 
Riky69
Závislačka 4962 příspěvků 05.03.16 00:26

Děkuji za tento deníček. Já syna stáhla ze státní školky ze stejného důvodu a radši platím soukromé centrum, ale vím, že je tam v pohodě a je k němu přistupováno individuálně. Děkuji za to, že jste mi potvrdila, že jsem udělala dobře. Přeji synkovi ať je brzy lépe a Vám pevné nervy :hug: odpusťte si, tlak okolí je někdy silnější než my

 
svycarka
Kelišová 6881 příspěvků 05.03.16 01:39

:,( uplne jsem to orvala. Chudak Honzicek. srdicko male. Ja jsem mekkys..videt synka plakat do skolky by nesel. jenze chapu ze toho bylo spoustu okolo. Posilam vam hodne sil a doufam ze jedna mila pani ucitelka. ziska zpet malickeho duveru :srdce:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8711 příspěvků 05.03.16 01:46

Co na to rict. Mame podobnou kravku.Syn ma problem ji taky uz jen pozdravit. S nikym jinym tento problem nema. Kdyz jsem si na ni opakovane stezovala, reditelka se postavila za ni, udelala z meho ditete problemistu a obe mi cpou pedagogicko-psychologickou poradnu. Uprostred roku prestup do jine tridy nebo skolky nehrozi, takze to docasne resim tak, ze ho davam jen na dopoledne a jen nekdy, takze cca pulku dochazky je se mnou doma. Ale nechci mu zase zcela branit v osobnim rozvoji, ma prece pravo na predskolni vzdelani. Celkove mam vec vyresenou tak, ze tento mesic jsou zapisy a vim na 100%, ze min. v jedne jine skolce ho jako predskolaka vezmou.

 
Xsenova
Kecalka 420 příspěvků 05.03.16 01:57

Mama sklame svoje dieta len vtedy, ked mu vedome ublizuje. Mama ktora hlada riesenie detskych problemov je ta najlepsia mama na svete :hug: drzte sa

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 05.03.16 06:25

Děkuji všem za vyjádřenou podporu :kytka:
Děkuji, že jste mne hned neodsoudily, protože si to zasloužím. V současné době sice Honzík chodí na pár hodin dopoledne a je v klidu, ale sháníme asistenta, když nevyjde ten, dám ho do jiné školky, pokud to jen malinko půjde.

@Agnesita vlastně obojí, chování paní učitelky a následné zhroucení vyvolalo, nebo spíš zhoršilo projevy. Příčina odporu je částečně též v paní učitelce, ale hlavně nejspíš v autistických rysech. Tohle povídání je z dob, kdy jsme nevěděli co se tam dělo. Zpětně pomalu vyplouvalo na povrch jak pedagogické selhání, tak projevy jeho „jinakosti“. Když to shrnu vadilo mu násilné zapojování do kolektivních aktivit. Protože má citlivé smysly bolely ho ouška (pořád bolí, ale už se nemusí účastnit), když ho nutili stát a zpívat s ostatními, při cvičení se zas děsil pobíhajících dětí, protože dopředu nebyl schopen odhadnou co které udělá. Paní učitelka nevěděla co s ním, tak na něj křičela, dokonce v tom novém školním roce, kdy přestal mluvit s ním cloumala, což vedlo k definitivnímu zhroucení. Můj názor je, že s citlivějším přístupem, by ho částečně zapojit šlo, ale v té sociální sféře zkrátka bude mít problémy pořád, to už je v něm.
Neumí číst emoce druhých, takže když paní učitelka nasadila výraz teď-si-tě-dám-k-obědu, jiné dítě prchalo, Honzík před ní klidně stál a trval na svém, což u ní vedlo k nepříčetnosti. Vyvolávalo to dojem, že ji vytáčí naschvál, že je to, kdo ví jaký, buřič. V tom dalším školním roce to bylo hodně zlé období, ale naštěstí po stažení ze školky spíš pro nás dospělé, protože to byl boj s větrnými mlýny (školkou). Vydalo by to na další dva deníčky.
Když jsme se všichni oklepali, obnovili jsme pošramocenou důvěru, ale ve mne to zůstává. Jednak teda zlost na paní učitelku, která si pořád myslí, že chyba je ve výchově a pak zlost na sebe samu. Naštěstí Honzík a druhý náš pekelníček, mi nedává tolik prostoru patlat se v době minulé :srdce: :srdce:

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 62 inzerátů 05.03.16 06:34

Moc vám držím palce at se vše zlomí, Honzík at je v pořádku a hlavní je aby chodil rád do školky. :hug:

 
MarieOVMUC
Kelišová 7385 příspěvků 05.03.16 06:35

No, tak ted vre ve me, ja jsem si celou dobu rikala, ze je to skoda, ze musi ta matka do prace.. ale ona nuti a nici sve decko, aby si domma mohla uzivat s druhym? to snad ne? to jako doopravdy? zenska, tys udelala hlavni chybu, ze jsi… vytoceni po ranu… tohle dokaze jen stupid na emiminu :zed: :zed: :zed: :zed: :zed: :zed: :zed: :zed: :zed:

 
Uživatel je onlineMalike
Echt Kelišová 9897 příspěvků 05.03.16 06:39

@evick2 ahojky..mam autistickeho syna. Detsky autismus Nastesti mame uz diagnozu ted pred nastupem do skolky. Takze zacne behani kam ho zaradit..Drzim palce at vam autismus vylouci. Ucitelku bych servala na 3 doby a zavolala na ni..no ani nevim koho ale dala na jeji postup velkou stiznost..to by koukala. Pokud mozno bych maleho spis zaradila jinam..at se netrizni tim mistem a vic se uvolni. Jinak se bude bát stale..

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 05.03.16 07:02

@MarieOVMUC Děkuji za komentář, ano máš pravdu, věř mi, že není nadávka, kterou bych si já už předtím nedala. Udělala jsem velikou chybu, za kterou trpěl někdo jiný. :,(
Nicméně to vím zpětně, co se tam dělo, v té době, jsem nemohla vědět, že na něj paní učitelka křičí. doma o školce nemluvil. Zážitky s námi nesdílí ani dobré. 3 měsíce chodil moc rád, našel si kamaráda, nosil si výkresy- i když to byly počmárané papírky, rád je ukazoval. A pak se něco zvrtlo, plakával ráno a podle slov učitelek pak se zklidnil. Za těch několik týdnů, kdy jsem tam vodila plačící dítě, jsem byla u učitelek několikrát. A nedozvěděla jsem se nic kloudného. :nevim: Nebylo to tak že bych ho tam odkládala abych si užívala s mladším. Chtěla jsem pro něj kolektiv a kamarády. teď už vím že pro dítě na spektru kolektiv není, ale kamarády potřebuje jako každý jiný. A když jsme si později s ředitelkou vyříkaly co a jak, chodí do školky rád.

 
sinapis.alba
Zasloužilá kecalka 763 příspěvků 05.03.16 07:17

Znám holčičku s aspergerem a se školkou neměla problémy, tohle je vina jen a jen učitelky a ředitelky.. úplně se mi otevírá kudla v kapse :zed: naše obě učitelky jsou děs a hrůza, ale proti tomuhle je to teda hodně slabý odvar, ty naše na děti prostě jenom kašlou a tváří se jak sůvy z nudlí (a ředitelce je to taktéž fuk, stížnosti neřeší, protože když si stěžuje ‚jen‘ deset rodičů z šedesáti, tak to přece není problém, že jo). Ale dostat dítě až k tikům v oku??? a ještě tvrdit, že to je jeho vina??? pro boha živého, když je pinda otrávená z dětí, má jít do důchodu dřív! není nic horšího, než učitelka, které nezáleží na dětech :,(
držím Honzíkovi palce :hug:

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32311 příspěvků 05.03.16 07:28

Jestli maji ucitelky opravdu nejake komentare na rodice tak hlasite, ze to rodice slysi, je spatne. Ze maji komentare na rodice je samozrejme a nepochybuji ze i na me ma komentar kdekdo, jako ja mam komentar na kdekoho, ale je veci slusnosti, sdelovat si to mezi sebou u kafe.
Nevslekajici se dite nechce do skolky- normalka. Skolka je po kratkem case opruz stejne jako skola a jako bude prace. To sebelepsi skolka nezmeni a pokud zmeni, je s otaznikem, jestli to je dobre. Skola taky nebude jen o zabave. zamestnavatel nebude pro sve zamestnance vymyslet stale novou zabavu, aby se do oprace tesil.
Samozrejme si nemyslim, ze to jde uplne srovnavat, ale zivot je o tom, ze zabavu stridaji povinnosti, ze jsou nejake autority, ze je treba naucit se vyjit se ucitelkou a spoluzaky, ktere treba uplne nemusi.
Me se kluk zacal docela pruzne svlekat az tak kolem peti, ctyrletyho prakticky svlekam oblekam i doma i na akce, na ktere se tesi. V tomto veku je to proste mimon a stejne tak, jako si musi sezrat vsechny cukrovinky hned, tak proste pred odjezdem na matejskou pout prevazi, ze si chtel jeste dokoukat reklamu v televizi. Ostatne co jsem vypozorovala, prakticky kazde dite ve skolce svlekaji rodice, nemaji asi tolik casu tam 15 minut postavat a koukat na bloumajici dite. Velkej ma skolku rad, ma v ni kamarady ale stejne kdykoli by si mohl vybrat, vzdycky radeji zustane doma.
Nezdravi ani jeden. Kdyz ucitelka chce, aby pozdravili, poda mu ruku a rekne mu ahoj. Ja myslim, ze predskolnimu decku nikdo normalni nevycita, ze nepozdravi, ony se proste stydej a je to bezne, na to dite nemusi byt asperger.

Chlapecek ma mozna nejakou dg. ktera mu ztezuje socializaci, mozna jsou ucitelky opravdu mimoradne megery…ale v denicku jsem proste nic tak desiveho nenasla. Jen „ty pohledy“ alias klasika vztahovacnych osob, ucitelka si nedosla pro dite a vime, ze desi deti (ale nevim, co to znamena, jestli je jen tak oskliva, nebo na ne krici?) a rodice si stezuji. My si taky stezujeme na ucitelky ve skolce a tesime se, ze pujdou do duchodu, ale nikdo svoje ditko ze skolky nevzal.
Ani jednoho kluka mi nevzala statni skola od tri let, obema jsem platila alespon jeden den v tydnu v soukrome a vozila daleko, proto, aby tu skolku meli. taky jsme z male vesnice a ani vlastni skolku nemame, takze jsem vozila kazdeho do jine v okoli. Skolka je podle me pro deti velmi dulezita, nauci se v ni to, co rodina proste nemuze dat - hlavne se jedna o socialni dovednosti.
Ditko s aspergerem bude zrejme potrebovat individualnejsi pristup, mozna asistenta - ale zase na druhou stranu, nedat ho do te skolky, dost mozna byste se diagnozy ani nedobrali, o problemu byste nevedeli.

 
zuzka131313
Zasloužilá kecalka 784 příspěvků 05.03.16 07:32

Moje sestra taky brecela cestou do školky, dokonce mluvila o tom že maminka s tatinkem urcite umřou když bude ve školce. (Vodila jsem ji ja) Na mě to nikdy neplatilo (naopak na mamku a jejího manžela občas ano) a vždy ji do školky dovedla. Taky jsem se ptala učitelek a vždy byla odpověď stejná, že odejdu a segra je v pohodě. Nikdo ji nesikanuje nic. Na poslední rok byla ve státní školce a z ničeho nic začala být zamlkla opět raní brek a časte nemoci. Zjistili jsme že ji jeden kluk ublizuje když se učitelka nekouka. A jiná učitelka na ní zvyšovala hlas při kreslení. je to citlivka takže to vzala špatne. Je těžké to odhadnout když to člověk nevidí a důvěřuje učitelkam.

 
Veru-nka
Zasloužilá kecalka 822 příspěvků 05.03.16 07:35

Strasny :,( Detatko se ma do skolky tesit! I kdyz syn (4.roky) rika, ze se mu do skolky nechce, vim, ze je to jen lenost. Pani ucitelky ma uzasne a kdyz jsem si cetla, jak Honzika odtahla za rucicku ke stolku, bez vlidneho slova :zed: ja se divim, ze to zvladnul. Na ucitelku i reditelku bych si stezovala i kdyz nevim, jak to je, jestli uz jsou v duchodu :nevim: Honzickovi i Tobe mnoho sil :srdce: Jinak muj synovec ma to same uz ve skole. Ale kdyz se najde pecliva asistentka, verim, ze Honzicek bude spokojeny :hug:

 
eva valoi
Extra třída :D 10234 příspěvků 1 inzerát 05.03.16 07:57

Já bych dítě trápit nenechala. Děti jsou v tomto bezmocné, neumí popsat, když jim někdo ubližuje. Matky dnes v rámci časné kolektivizace nereagují na trápení svých dětí. Navíc jste byla doma, do práce jste nechodila, proč to? Děti jsou dnes vyháněny z domova předčasně.

 
Uživatel je onlineMalike
Echt Kelišová 9897 příspěvků 05.03.16 08:18

@eva valoi coz to chapu..deti..ko­lektiv. I skolka neco detem da.Ale vidim spis chybu ze jakmile se dite zacalo trapit..nezasahla. A dal chodi do skolky do te same..tam uz by meho syna nikdy nevideli.

 
Walburga
Zasloužilá kecalka 708 příspěvků 05.03.16 08:22

Učitelka je naprosto neempatická megera, která nemá co učit děti! Děti potřebují lásku, pochopení, důvěru! Ne zlomit, zničit jak je ve spoustě školek běžné. Poznámky směrem od učitelky k dospělé osobě taky o něčem svědčí. Je mi líto, že chlapeček musel tak dlouho trpět!

 
Tiffany1
Závislačka 3130 příspěvků 05.03.16 08:39

No, moje dcera taky nastoupila do skolky ve třech letech a po 14ti dnech prisel pláč, ze do skolky nepujde.
Paní učitelka rekla, přetrpet to období, trva to vetsinou 2-4 tydny, ale nenechat se přemluvit na základě pláče. Cokoliv déle muze uz byt patologické.
U nas to trvalo 2 tydny. Po dvou týdnech žádný pláč. Jen, kdybych zapomnela zamavat přes okno, to by byl hysterak :mrgreen:
Ale uz chodi do skolky třetím rokem a porad rika, ze do skolky nechce, ze je tam nuda :mrgreen:.
Musim ale rict, ze cokoliv nad ty 4 tydny by me tak nervovalo, ze bych ji tam uz nedala.
Mela jsem co delat těch blbych 14 dni.
Ale jakmile jsdm odešla, tak za 5 minut byl opravdu klid, občas jsem tajné pozorovala oknem.
Učitelka si ji vzala ukázala pastelky nebo kostky nebo jinou hračku a po mamince ani nevzdechla. :P :roll:

 
štěpánka11
Ukecaná baba ;) 1638 příspěvků 05.03.16 08:41

Páni, celou dobu si říkám, že chudák chlapeček, že MUSÍ do školky kde se mu nelíbí, že maminka musí pracovat a nemůže ho vozit daleko, ale on nemusí :zed:
Absolutně nechápu, že jsi ho nechala takhle trápit :cert:

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9025 příspěvků 05.03.16 08:56

:hug: Mám velké pochopení. Měli jsme stejný problém. Moje dcera se začala kvůli jedné učitelce počůrávat (ve školičce předtím byla spokojená). Tak dva týdny byla ve školce happy, pak se to začalo horšit a na konci září jsem to vyhodnotila jako neúnosné. Školku jsme změnili. I když to byla taky zátěž, natoupit do „sehraného“ kolektivu, jako mávnutím kouzelného proutku bylo po problému.

A když byla v létě v „náhradní“ školce, problém se vrátil - i když učitelky nebyly zlé přímo na ni (na rozdíl od té první), stejně špatně snášela, že jsou protivné a na děti křičí. Taky jsem to řešila: splašila jsem jí na těch cca šest pracovních dní jiný program, aby tam už nemusela.

Taky mi hodně lidí říkalo, že přeháním, že se má vydržet aspoň šest neděl atd., ale tím, že byla možnost (my naštěstí ve městě jsme a jiná školka měla místo - během září vždycky nějaké děti „odpadnou“ atd.), tak nebylo co řešit.

Příspěvek upraven 05.03.16 v 08:56

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9025 příspěvků 05.03.16 08:59

@štěpánka11 Upřímně, já to chápu. Pokud je chlapeček „jiný“, rodič doufá (a jiní možná i tlačí), že se v kolektivu „otrká“, naučí fungovat… a že když člověk vydrží, tak to bude lepší, atd. Ale pravda je, že já bych taky malého nechala doma (já na rozdíl od zakladatelky do práce musela).

 
Anonymní  05.03.16 08:59

Prosím o anonymitu.

Jsem dítě z maloměsta, ze školky nemám jedinou pěknou vzpomínku. Bohužel vím, že i po 20 letech se tam nic moc nezměnilo, pořád ty stejné učitelky, pořád ten stejný systém. Snad jen do komory se už nezavírá…

Když jsem dítě dávala do školky, tak mnou jímala hrůza (ve velkoměstě), zvažovala jsem i nad soukromou. Nakonec šlo do státní. A je to tam super. Sice mi taky po ránu pláče, ale když se vrátím, tak je šťastné se spoustou zážitků. Ale ten přístup, tak laskavý, když ráno pláče, učitelky jej vezmou do náruče a pohoda.

Každopádně jednou tam byl záskok, nějaká babča a ráno mi takto vyloženě dítě vyrvala z ruky, šla jsem od tama jak spráskaný pes 8o mít takovou učitelku na stálo, tak by byl hodně velký vítr. Mrzí mne, že to co popisuješ, je pořád realita.

Bohužel mám také v jedné školce známou a jak mi vykládá s takovým opovržením o rodičích a když vidím, jak hlídá děti a jak je šíleně buzeruje, je mi z toho smutno. Smůla je, že když je jediná školka ve městě, rodiče nemají jak bojovat :( většinou se smíří, protože přesně jak píšeš, ředitelka to má na háku

 
Gumidci
Závislačka 4003 příspěvků 05.03.16 09:06

@MarieOVMUC pokud neznáš autorku tak si myslím, že ti nepřísluší ti ji soudit je z tohoto deníčku!!!

 
pe-terka
Extra třída :D 11577 příspěvků 05.03.16 09:18

Ahoj, je mi malého líto…Vím, že výchova je náročná a je třeba děti připravit na to, že ne vždy je vše a každý ideální. Pak je to, jak píšeš, o té intuici. Co ještě skousnout a co už ne. Je třeba dítě bedlivě pozorovat, ale náznak CHRONICKÝCH potíží je varovný! Já si ve výchově dávám pozor, abych maximálně RESPEKTOVALA emoce svých dětí. Mám pocit, že ty s malým trochu manipuluješ, nutíš ho vlastní emoce popírat (vím, že s dobrým úmyslem). Jenže tím ho vnitřně zrazuješ :think:
A k příčinám stavu. Klidně toto může rozhýbat jedna nesympatická osoba z personálu. Od uklízečky až po učitelku. A tvůj prcek tam má takové fůrie minimálně dvě! To už je darda na tříletýho kluka :think:. Kdysi jsem podobný problém řešila se čtyřletou dcerou, nesedla jí pomocnice (statný babochlap) a postarší rázná učitelka. Dala jsem jí pauzu, byla pár měsíců se mnou doma, a pak jsem ji dala do jiné školky. Tam se jí líbilo a bylo po problémech.
Tak ať se vám synkovy potíže zadaří vyřešit :kytka:

Příspěvek upraven 05.03.16 v 09:20

 
3Lu
Extra třída :D 10552 příspěvků 05.03.16 09:39

Vidíš to zkladatelko…a já bych zase nikdy nedala dítě do školky ve městě :-). Je tam více dětí a nerodinný přístup. A jak někdo psal - že soukromá školka je super. Není. Je to o lidech, a ti učí všude. Měla jsi neštěstí na učitelku, ta mohla být i v soukromé školce, i v tom městě. Tj prostě náhodný fakt…
Jinak soukromé školky jsou kolikrát horší, nepodléhají žádným nařízeným normám, mám kamarádku, co z jedné utekla - říkala, že na výplaty čekaly, majitelka děsná, dětem se dávalo staré jídlo, vůbec se nedrželi jídelníčku, přístup k dětem hrozný. A je to soukromý subjekt, ne státní, takže ty pravidla jsou tam jiné. Jediné plus možná je, že je tam mín dětí. Ale učitelky prej děs, kolikrát bez vzdělání, bez pěkného přístupu k dětem…U nás je školka vesnická, malá, také i staré učitelky, ale co slyším kolem, velmi milé a děti spokojené. Jak říkám - je to o lidech.
Nicméně chápu také rozhořčení jedne z uživatelek - já být doma s druhým a dítě by mi takto dávalo najevo že je někde nešťastné, nechám si jej doma a řeším to nějakou miniškoličkou sem tam na dopoledne, jen at je v kolektivu a pohraje si.
Malá nastupuje v září a mám z toho nervy už nyní, naštěstí jsem si vyjednala volné pátky a celkově končím v práci brzy, tak snad to proběhne bez problémů…

Ještě se zeptám, ten autismus a problémy jsou následkem školky či by se to projevilo i bez ní? :mavam:

 
Uživatel je onlineMalike
Echt Kelišová 9897 příspěvků 05.03.16 09:40

@Ráďa81 vzhledem ktomu ze autorka napsala denicek ktery vyvolava velmi rozporuplne nazory musi autorka ocekavat ze ji budou hodnotit negativne.To by bohuzel musel zaniknout emimino aby nikdo na nikoho nepsal nic negativniho. Protoze se vetsinou lidi neznaji navzajem Bohuzel i autorka denicku si je vedoma ze jeji reakce k vlastninu diteti vnem zpusobila velky otres.Kdyz to da verejne..musi pocitat se vsim

 
Uživatel je onlineMalike
Echt Kelišová 9897 příspěvků 05.03.16 09:44

@3Lu autismus je vrozena. Nicmene jeho projev bud je danej od narozeni nebo se spousti. Jestli jsem pochopila syn byl zvlastni predtim. Svuj..takze pakli ma autismus..mel lehci fornu. Nasilim a pristupem jak ucitelky tak rodiny vnem vyvolali blok a zacal se stahovat do sebe..tim se zhorsil jeho projev.

 
3Lu
Extra třída :D 10552 příspěvků 05.03.16 10:00

@Malike aha…ale tím pádem, kdykoliv v životě by to při nějakém podobném stresovém zatížení dopadlo stejně…škola sama o sobě to jakoby nezpůsobila, jen vyvolala.

 
Elfen
Nováček 8 příspěvků 05.03.16 10:02

Ježiš, chudáček. Nás školka čeká až za víc jak rok a teda děsím se toho. Navíc já sem taková cíťa když jde o děti, tak stačí aby tam plakal pár dní a už bych ho tam nedávala. Takže jsem si upřímně skoro od začátku deníčku říkala, proč ho tam ještě vodíš… Ale chápu, že se snažila pro něj, zvlášť, když měl za začátku školku rád. Každopádně držím palce, aby u vás bylo jen lépe :)

 
Lanear
Kecalka 281 příspěvků 05.03.16 10:05

No to jsou přesně ty starý komoušský úči, co si schovávají zadky hlavně v teplíčku… už jako dítě jsem byla na ně tak alergická! Co se tenkrát učilo za pedagogiku!?! Hrůza! Nebo jsou už tak senilní, že jim to z té hlavy úplně vylítlo? A teď budu sakra zkoumat až dcera půjde do školy, koho to tam má celý ty hodiny nad sebou..

 
Lutonka  05.03.16 10:12

Chudinka! Ta ucitelka teda mazec :zed:

Muj syn chodi od zari dosoukrome, ze zacatku byl nadseny, pozdeji (asi jak jsme pridavali skolkove dny a spani) uz jeho nadseni opadalo.Ma problem, ze ho tam nuti lezet i presto ze vedi, ze po obede nespi a skutecne jim neusne. Vygradovalo to podobnym placem a „odevzdanosti“jako u vas, az na to, ze ja zareagovala okamzite (a zareagovala bych bez ohledu na pricinu)-chodi pred obedem domu a je zase spokojeny. Jelikoz jsem doma s rocni dcerou, budu ho klidne letos vyzvedavat i ze statni skolky po obede. Citlive deti si takhle mohou nest pekna traumata.

 
Heidi86
Ukecaná baba ;) 1770 příspěvků 3 inzeráty 05.03.16 10:13

:,( já nevím jak to napsat…mě ten autismus napadl při prvních řádcích deníčku, kde popisuješ jaký Honzíček je. Posílám mnoho sil, ať vše zvládnete a vše se vyřeší. A školka, kde si ničeho takového nevšimnou patří zavřít i s těma důchodkyněma

 
rézi2
Zasloužilá kecalka 996 příspěvků 05.03.16 10:16

Bulim jak zelva, chudak malej at uz je jen lepe!!!
Dcera kdyz ji byly 3 roky tak mela taky takovou zlou ucitelku, a jak k ni mela ten svuj odpor tak ji nezdravila, ostatni ucitelky jo ale tak pani ucitlka ktera se citila ponizena dceru nazvala nevychovanym spratkem.. :zed:

 
Uživatel je onlineMalike
Echt Kelišová 9897 příspěvků 05.03.16 10:17

@3Lu ono se to vetsinou obevi mezi 2-4 rokem..nekdy i dele. Vetsinou je to vrozene..casto ale i poockovani.

 
Alušáček
Závislačka 2505 příspěvků 05.03.16 10:21

Smutný deníček, chudák chlapeček :( Upřímně nechápu, proč jsi ho tam nutila chodit, když nemusel :nevim:

 
brko  05.03.16 10:27

…a proto me deti do statni skolky nechodi, nechodily a chodit nebudou!

Posilam :hug:

 
Nafrněná  05.03.16 10:33

Dítě potřebuje hlavně maminku, pak kolektiv, pokud nejsi úplně neschopná tak mu zajistíš kolektiv i mimo školku… proč ho nutíš jít do školky když nemusí to fakt nechápu… ale mám to i v okolí, známá dala dvouleté a pětileté do školky a sama doma sedí na řiti a celý den se dívá na telku… a jde pro ně až o půl 5!
Já vůbec nechci dávat do školky, jen co vidím ty megery učitelky tak je mi z toho špatně. Mám u baráku tři školky a minulý týden jsem viděla jak nějaká učitelka plácla po hlavě chlapečka protože šel pomalu přes přechod…

 
3Lu
Extra třída :D 10552 příspěvků 05.03.16 10:49

@Lanear u nás učí maličké ředitelka - duchodkyně. A je to úžasný člověk, babička k dětem. Už jsem si ji byla několikrát okouknout než tam dcerku dám a také jsem se potajmu ptala dětí a milují ji. Ani o věku to není…je to o člověku. Tchýně učí ve školce také a má k sobě druhou, mladou učitelku a ta se stará jen o své nehty a na děti kašle.

 
madanga
Závislačka 4145 příspěvků 05.03.16 10:51

Ach jo normálně mám slzy v očích..starý báby jsou nejhorší to se jen řekne rok do důchodu a je vymalováno…@Na­frněná to je taky něco bít dítě po hlavě..já jsem jednou viděla učitelku, která tahala dítě za ruku, že nechtělo jít, myslela jsem že tu ruku urve..
no někdy je to katastrofa a já doufám, že až dcera půjde do školky bude vše v pohodě..
Zakladatelce a Honzíčkovy přeji už jen hodné učitelky..

 
alicesky
Nováček 1 příspěvek 05.03.16 11:16

@MarieOVMUC Zkuste přestat odsuzovat. Na netu umí být každý chytrý jak rádio ale jak by řešil v reálu, to nikdo nevíme. Navíc po bitvě je každý generálem, že…Pisatelka se natrápila až dost a potřebuje podporu, ne Váš verbální klacek.

 
maminkaBeáta  05.03.16 11:29

@MarieOVMUC co je tohle za nesmyslný příspěvěk!!! samozřejmě že jsi zakladatelko neudělala nic špatného, nebylo by správné u zdravého dítěte ustoupit protože tím dítěti předáváš informaci, že před problémy utíkáme a neřešíme je, problémy jsou silnější než my. Tak se to nikdy nedělá! Zachovala si se správně že jsi chlapečka do školky dál vodila, snažila se situaci řešit a zlepšovat a nechat si dítě doma také není správné řešení, potřebuje zapojení do kolektivu kvůli sociální obratnosti, kvůli posílení imunity, kvůli snažšímu přestupu do dalších kolektivních zařízení v budoucnu. Také to pomohlo odhalit problém, který nyní můžete cíleně řešit. Nic špatného si neudělala a neobviňuj se, ani se obviňovat nenechej :kytka:

 
maminkaBeáta  05.03.16 11:32

A pak pro všechyn ty extrachoulostivé rodiče co by své nebohé dítě nikdy nedali do státní školky, to těm dětem děláte medvědí službu, budou trpět později a mnohem více až se setkají s realitou, zatím co ty děti které se naučily problémy řešit a zvládat budou na koni, ale nechť každý koná jak myslí.

 
AdaAda
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 05.03.16 11:35

Chudak. Nase deti do skolky nastesti nemusi, jsem rada za ten luxus, ze si to muzeme dovolit… Preji hodne sil

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 05.03.16 11:42

Nevyčítejte si, co se stalo a co jste „měla“ udělat a neudělala. Váš chlapeček je prostě jiný a tento problém by se jednou musel projevit - dříve nebo později. I kdybyste ho ze školky stáhla, jak tu někteří radí, jen byste oddálila, co by stejně přišlo později - ve škole nebo jakémkoli jiném kolektivu. Uzavřete minulost a buďte ráda, že můžete změnit budoucnost! Vždyť kolik autistů v naší generaci zůstalo nediagnostiko­vaných, protože dříve se o těchto problémech nevědělo. Váš syn má ještě šanci na krásné dětství. Věřím, že pro to uděláte maximum. Dětský mozek je tvárný a má schopnost regenerovat, určitě to zvládnete :mavam:

 
ospalámyš
Závislačka 3778 příspěvků 05.03.16 12:04

To je smutné, ale prostě se stane. Já jako dítě zažila některé učitelky, kterým bych své děti nesvěřila :think: a je dobré být opatrný, protože něktzeré ženy by s dětmi prostě pracovat neměly. Držím pěsti, ať to dopadne s Honzíkem co nejlíp. :kytka:
On ten tlak na to dávat dítě do školky prostě často je, každé dítě nutně potřebuje kolektiv a nesmíš ho vzít ze školky, protože pak už bys ho tam nedostala vůbec a jak jednou ustoupíš a blabla a podobné nesmysly, takové řeči jsem taky slýchala. Já jsem v tomhle ale spíš samorost, tak třeba syn šel až ve 4, protože ve 3 ještě na určité věci zralý nebyl a bylo to nejspíš dobré rozhodnutí, přestože okolí tlačilo jinak.
Prostě se nedivím, že jsi podcenila intuici a dítě tam zůstalo i přes varovné signály.
navíc pokud je dítě jen trochu jiné, tak je to o to těžší a když se sejde klub špatných učitelek tak to je pak průser.

 
Poison Eve
Ukecaná baba ;) 2166 příspěvků 05.03.16 12:05

Velmi dobre napsany denicek. Chlapecka je mi lito, rodice maji obcas tendenci urcite veci prehlizet nebo spis radeji nevidet v plne nahote nebo je zlehcovat a skolskolka a nechut k ni je zrovna jedna z nich.

Neodsuzuji te, sama jsem dala dite ve dvou letech do soukrome a ve trech do statni (prace), ale jako ostriz jsem hlidala a hlidam, zda je skolka synovi ku prospechu nebo zda vidim nejake signaly, ktere by mne nutily zpozornet. Ale je mrzute, ze tvuj syn se zcela evidentne trapil, pritom do skolky vubec nemusel.

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 05.03.16 12:14

Tohle je mi dost líto. Vidím tady selhání učitelky (třásla dítětem, ječela, nulová empatie), ředitelky (dejte pokoj, já jdu za rok do důchodu, nějak to doklepem) i maminky (dítě viditelně traumatizované dlouhodobě a ze školky včas nestaženo). No jo, pozdě brečet nad rozlitým mlíkem. Už se stalo. teď už vám jen zbývá držet pěsti při nápravě následků jak u Honzíka, tak i u maminky (ono žít s pocitem sebeobviňování je taky slušný průser). Ale vždycky se dá něco dělat. Mějte se všichni spolu už jen krásně. :kytka:

 
xjuklickova
Závislačka 4491 příspěvků 2 inzeráty 05.03.16 12:17

To znam… Polituj za me maleho a drzte se…

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama


Reklama