Peklo jménem sociální sítě

Přesně vím, čím u mě začal v tomhle projektu stres. Peklem jménem sociální sítě. Nechápejte mě špatně, samozřejmě ráda prohlížím krásné obrázky přešťastných lidí, kteří pijí kafe, běhají a jedí salát. Lajky rozdávám hojně. Ale běda, když bych měla něco přidat sama. Konec srandy.

Peklo jménem sociální sítě

Přečtěte si také předešlé díly deníčku

Do nedávna jsem si tři měsíce denně připomínala, že si chci změnit po roce a půl profilovku. Myslím, že kdysi jsem měla Facebook fakt ráda, dokonce jsem vytvářela najednou i celá alba fotek a nadšeně vymýšlela popisky pro každou fotku zvlášť. Pak ale nastala doba, kdy byl Facebook použit proti mně. Pár správně vyfocených fotek a napsaných komentářů a můj život se tehdy změnil v peklo. První jsem se smála, kdo by takovým blbostem o mně uvěřil? Pak mě za jeden jediný večer zastavilo 21 lidí, aby se mě zeptalo, jestli je pravda to, co o mně ten den někdo postnul. A tak mě smích přešel a já vysvětlovala a uváděla na pravou míru. A pak jsem přestala chodit ven. Protože kdo by stál o to, pořád se jen obhajovat?

Když to byli známí nebo kamarádi, kterým stačilo jednou větou říct, že to je lež, ještě to bylo v pohodě. Pak se ale stalo, že mi jedna z mých nejbližších osob udělala přednášku o tom, jak se chovám. Problém byl v tom, že jsem se nijak nechovala, že jsem se ani jedním postem, natož skutečným činem, nepodílela na tom pekle, co se mi děl. Jenže největší problém sociálních sítí je v tom, že jakmile je někde vaše jméno nebo obličej, už nikdo neřeší, jestli jste to zveřejnili vy nebo někdo jiný.

Takhle se tedy sociální sítě staly mým nepřítelem. Kdo si zažil i tuhle stránku Facebooku bez šťastných běhajících milovníků kafe a salátů, tak chápe, že pak není snadné kliknout na tlačítko Zveřejnit.

„Koukám, že se nám připomíná Facebook, že máme dát příspěvek. Tak já se dneska zkusím vyfotit při práci?“ Napsala mi Renča a já byla štěstím bez sebe, protože můj vnitřní děs z Facebooku mě deptal už od rána, respektive od chvíle, co mi Facebook, jako správci stránky, taky napsal, že máme dát příspěvek.

Knížce Já, miminko jsem vděčná. Dlouhou dobu mi trvalo uvědomit si, proč bych radši chodila kanálama, než denně dala nějaký post o tom, co dělám, jak žiju, že se mi dnes nechce vstávat, ale YOLO, takže zůstanu v posteli. Protože jsem si prošla životní etapou, kdy jsem díky postům chodila kanálama. Možná to bylo těžší i díky tomu, že jsem takový naivní blbec, viz deníček o tom, jaký jsem naivní blbec. Je asi trapné to přiznat, ale problém je možná v tom, že já doopravdy upřímně věřím, že jsem dobrý člověk. Nechápejte mě špatně, nic ve stylu Matky Terezy. A samozřejmě jsem někdy v životě udělala něco, z čeho ostatní nebyli šťastní. Nikdy vás nebudou mít rádi všichni a nikdy se nebude všem líbit to, co děláte. Jen zkrátka nikomu nepřeji nic zlého. Za prvé si myslím, že za to jde člověk do pekla, a za druhé se děje na světě tolik špatných věcí, že není důvod si přát nebo páchat další. Celý život jsem ráda, když můžu být hodná na lidi a nějak jim udělat aspoň malou radost. Ráda dávám originální dárky. I to je ten důvod, proč jsem se pustila do projektu knížky Já, miminko. Chtěla jsem krásný dárek pro to své, tehdy ještě nenarozené, miminko.

Jenže pak přišla ta chvíle, které jsem se děsila od okamžiku, kdy jsme to s Renčou rozjely. „Měly bychom založit Facebook, abychom tam už teď dávaly, jak na knížce pracujeme, že připravujeme Hithit kampaň atd.“ A tak začala moje vlastní soukromá terapie. Profilovku mám novou, timeline fotku taky, Instagram a Facebook Já, miminko jakž takž funguje, i když se občas stane, že jedenáct dní nedám příspěvek. A někdy je to i sranda, hlavně ve chvílích, kdy s Renčou vymýšlíme, co nasdílet, aby to fanoušky knížky zajímalo…

„Přidala jsem ti na Google disk moje pokusy vyfotit aspoň tu myšlenku, že ladíme ilustrace. Protože to rozstříhané „cosi jako maketa“ byl spíš bordel…“

„Akorát to budeš muset asi zas projet nějakým filtrem, protože na té fotce není nic vidět. I když bych chtěla vidět tak magický filtr, který by to zachránil. Zkus hledat něco jako Wingardium Leviosa nebo Accio Super Fotka.“

Nejlepší ovšem na sociálních sítích je, že se tam můžeme potkat s vámi. Všechny vaše komentáře a lajky nás nabíjejí novou energií. Už jste nám mockrát pomohli. Třeba jste nám doporučili super tiskárny a s jednou už jsme se dokonce pustily do výroby makety. Taky když jsme zjistily, že výroba knížky bude 4krát dražší, než jsme si myslely, tak jste nám poradili, jak prostřednictvím Hithitu sehnat dostatek financí. Někdy zkrátka lidem dělají problémy úplně obyčejné věci, ale překonat se dá všechno, a tak se i já vracím k sociálním sítím a právě díky vám je mám den ode dne radši. Díky moc!

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
662
14.6.19 08:36

??? :nevim: už zase?

 • Zmínit
 • Nahlásit
35976
14.6.19 08:53

Nejjednodussi je celej Facebook a podobne veci nemit. Vedu k tomu I deti, socialni site jsou u nas celkem sproste slovo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18180
14.6.19 10:17

Co to je za deníček? O čem?? Já tomu nevím hlavu ani patu teda.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3145
14.6.19 12:35

@jkra tze mate temer 30 000 prispevku na emiminu? Neni to pokrytecke?

 • Zmínit
 • Nahlásit
16637
14.6.19 12:44

@terien ja bych rekla, ze se nam pripomina s tou knizkou „ja miminko“. Neco jako reklama.

Mimochodem, docela by me zajimalo, jake fotky kdo uverejnil o ni, ze musela chodit kanalama. A ze ji prakticky cizi lidi zastavovali na ulici a ptali se ji na to. O mne zadne fotky na FB nekoluji, minus nejakych par vyjimek, kde jsem vyfocena na skupinove akci z prace nebo neco v tom duchu. Ani na jedne nedelam nic, co bych musela nekomu vysvetlovat.

Příspěvek upraven 14.06.19 v 12:44

 • Zmínit
 • Nahlásit
1326
14.6.19 17:37

Neda se číst, sorry. Tak jen k tem sociálním sítím - abyste se z nich nepoctvereckovali. Fakt dospělí lidi odmeruji svou hodnotu počtem laiků od jinych nudicich se pokrytcu, kterým je to beztak sumak, ale like za like? No potes koště. :pocitac: Nechci být toho součástí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
28142
14.6.19 19:50

Chápu dobře, že když Ti na soc. sítích tleskají a lajkují, tak jsou úžasné a když někdo napíše něco blbého, tak je to hned „peklo“, jak píšeš? 8)

U dospělé ženské bych čekala, že si s tím poradí, pořád platí staré známé, že internet je „dobrý sluha, ale špatný pán“… ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
17730
15.6.19 15:17

Rada cti vaše deníky akorat ted mam pocit, ze si zabehnu nekam do cvokarny, mebo jsem vedma :think: je možné ze jsem tohle uz četla? :think: 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
16.6.19 14:52

@jkra To cením :srdce: Pár známých to taky praktikuje a je to fakt dobrá věc. Po tom, co se mi tohle stalo, tak jsem to taky na pár let zabalila :palec: Vrátila jsem se vlastně až teď kvůli projektu, a to mi naštěstí dělají jen radost. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
16.6.19 14:58

@warita Jj, připomínám, s projektem na mateřské je to vždycky na dlouhé pokračování :D Jsem ráda, že se ty deníčky i někomu hodí, zvlášť když chce někdo na mateřské taky rozjet nějaký projekt. :srdce: S fotkama je to tak, že na nich absolutně nebylo nic špatného, jen k nim byly napsané nesmysly, jako to třeba vidíme denně v bulváru :roll: Moc děkuji, že jste napsala, vždycky mě potěší, když si tímhle někdo nemusí projít a je fajn pocit vědět, že jsou i normální milí lidi. :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16.6.19 15:02

@kruel Dobrý den, to bude asi na to, že deníček vyšel „znovu“. Bohužel se prý stala nějaká chyba v systému (já tomu fakt nerozumím :lol: ), takže se deníček vydal sám o týden dřív a teď se jakoby vydal znovu, když to redakce zjistila. Bohužel za to nikdo nemůže a redakce toho má asi taky na zvládání až nad hlavu, tak jsou skvělí, že na to vůbec přišli a že se o nás tady tak dobře starají. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16.6.19 15:05

@robinka To mě mrzí. Asi jsem v sobě měla při psaní moc emocí, protože se zrovna podobná věc stala dvěma kamarádkám a přišlo mi to zkrátka nefér. Příště se s tím psaním polepším. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16.6.19 15:07

@terien To mě mrzí, příště se pokusím s psaním polepšit, je to pro mě těžké téma, tak se mi to asi nepovedlo vyjádřit tak, jak mělo. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16.6.19 15:10

@free333 V tomhle případě asi ani nešlo o něco blbého, jako spíš nepravdivého. Na blbé jsem zvyklá :D konstruktivní kritika je potřeba a člověku pomáhá dělat věci lepší, o tom žádná. :palec: A s příslovím naprosto souhlasím :dance:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16.6.19 15:13

@finduska Teď jste mi udělala fakt velkou radost! Moc děkuji :kytka: Už jsem to psala jako odpověď na komentář výše, tak se budu „zase“ opakovat, ale bohužel se prý stala nějaká chyba v systému (já tomu fakt nerozumím :lol: ), takže se deníček vydal sám o týden dřív a teď se jakoby vydal znovu. Omlouvám se, ale ani já ani redakce za to nemůžeme. :nevim: Doufám, že Vás to neodradí, vždycky mi udělá radost, když někoho zajímá náš příběh. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4
16.6.19 21:31

Miluji každého, kdo jde s kůží na trh

Nedá mi to, abych nepřišla se svým názorem na sociální sítě. Už jsem tedy stará bába, bude mi bezmála 60, ale sociální sítě miluji :hug:. Žiji na samotě u lesa, takže co kdo a jak a kdy a proč… mi sítě hezky zprostředkovávají, navíc se v různě zaměřených skupinách dovídám spoustu prima věcí a hledám ispiraci a taky sílu a energii. Sebi je moje dcera, není nic nového, že od určitého věku se učíte od dětí, určují vám nový směr, ukazují nové obzory a nenechávají vás jen tak osamotě hnít :zed:.
Se svou kamarádkou dcera urputně bojuje za svůj sen a překonává spoustu překážek, a to že o tom píše je pro mě super, protože když si přečtu nové a nové „překážky“ které přelézá a nevzdává se, říkám si jednoduše, tak já to taky nevzdám…
Takhle mě posiluje samozřejmě i spousta jiných lidí, kteří jsou ochotni se na sociálních sítích podělit, ať už o to hezké nebo naopak o nějaké bolesti, trable a neúspěchy. Jsem za to vděčná a musím říct, že jsem vděčná i za kritiku, i když jsem zrovna já ta bába, která ji nemusí… :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
19.6.19 09:05

Jojo, taky jsem si jednou zavarila. Pres rok si pridavam vselijake lidi, na konci roku je protridim, protoze plno z nich de facto ani neznam a na profilu mam spoustu fotek i deti pro babicky, ktere si je stahuji k sobe. :srdce: nemusim nic preposilat, usetri mi to cas. No a tak se mi stalo, ze jsem se bavila se znamou o fb a ona mi hned vycinila, ze tam davam kdovico, odp do ruznych skupin, mam pprad akt profil atd. No ja cumela jak puk. Vrcholem vseho bylo, kdyz se nakrkla, ze ji neprijdu na svatbu (zenicha nemam rada a nemame hlidani pro kluky, navic je to ve vsedni den). Roznesla o me lzi dokonce i k me sestre, ktera mi volala, zda je pravda, ze… :roll: no hrozny. Od te doby mam pet pratel, nepridavam si nikoho a jsem happy :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
19.6.19 09:09

@free333

To neni neco blbeho, to je regulerni pomluva, ktera te muze stat i misto v praci. Bohuzel. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
19.6.19 13:46

@Astyna88 Moc Vám děkuji za podporu, napsala jste to moc krásně. :srdce: Když tu situaci člověk nezažije na vlastní kůži, tak se ten deníček asi fakt může zdát jen jako fňukání nad nedostatkem lajků, ale bohužel to není ten případ. Přesně jak říkáte, šlo o pomluvy, které nebyly založeném na ničem, co bych reálně udělala. A dokonce jsem kvůli nim i přišla o místo v projektu, na kterém mi moc záleželo.
To jak píšete, že používáte svůj profil je super, přesně takhle to praktikuje moje mamka, má na FB pět a půl člověka, jen blízkou rodinu, a pro ty postuje fotky vnoučat atd., právě aby nemusela nic posílat a řešit. :potlesk:
Ještě jednou díky moc! :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit