Peněžitá pomoc v mateřství při druhém dítěti

Rodičovství
  • emimino
  • 22.02.02

Dvě mateřské dovolené hned po sobě na jaké příspěvky od státu máte nárok a při jakých podmínkách.

Ahoj Šárko,
v současné době jsem na mateřské dovolené s dvouapůlletou dcerkou a brzy budeme mít další miminko. Jak je to s příspěvkem od státu?
 Iveta

Ahoj Iveto,
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) se vyplácí ženám, které splňují podmínku trvání 270 dní nemocenského pojištění před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud žena pracovala a její pracovní poměr dosud trvá, pak pokračuje i její nemocenské pojištění. Pokud je tedy nemocenské pojištění minimálně 270 dní, pak se nástupem na mateřskou dovolenou zruší vyplácení Rodičovského příspěvku na dobu trvání mateřské dovolené (28 týdnů) a po tuto dobu je vyplácena PPM.
Pokud podmínka 270 dní není splněna, pak na PPM nárok není a žena dostává i nadále Rodičovský příspěvek - na příslušném Okresním úřadě odevzdá potvrzení od gynekologa o nástupu na mateřskou dovolenou, po narození miminka zruší Rodičovský příspěvek na dítě, na který jej dostávala a zažádá si o Rodičovský příspěvek na nově narozené miminko.
V každém případě je dobré konkrétní případ řešit na mzdové účtárně zaměstnavatele, nebo na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek