Reklama

Peněžitá pomoc v mateřství při druhém dítěti

Rodičovství
  • emimino
  • 22.02.02

Dvě mateřské dovolené hned po sobě na jaké příspěvky od státu máte nárok a při jakých podmínkách.

Ahoj Šárko,
v současné době jsem na mateřské dovolené s dvouapůlletou dcerkou a brzy budeme mít další miminko. Jak je to s příspěvkem od státu?
 Iveta

Ahoj Iveto,
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) se vyplácí ženám, které splňují podmínku trvání 270 dní nemocenského pojištění před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud žena pracovala a její pracovní poměr dosud trvá, pak pokračuje i její nemocenské pojištění. Pokud je tedy nemocenské pojištění minimálně 270 dní, pak se nástupem na mateřskou dovolenou zruší vyplácení Rodičovského příspěvku na dobu trvání mateřské dovolené (28 týdnů) a po tuto dobu je vyplácena PPM.
Pokud podmínka 270 dní není splněna, pak na PPM nárok není a žena dostává i nadále Rodičovský příspěvek - na příslušném Okresním úřadě odevzdá potvrzení od gynekologa o nástupu na mateřskou dovolenou, po narození miminka zruší Rodičovský příspěvek na dítě, na který jej dostávala a zažádá si o Rodičovský příspěvek na nově narozené miminko.
V každém případě je dobré konkrétní případ řešit na mzdové účtárně zaměstnavatele, nebo na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Šárka


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama