Pět let – a pořád je to šok

Ostatní

Dnes je to pět let, co na následky dopravní nehody zemřel cykloaktivista, novinář a ekolog, který bojoval za větší bezpečnost na silnicích, čistší vzduch a méně hluku, Jan Bouchal. Člověka, který by tak skvěle spojil práci s médii, schopnost přesvědčovat s nadhledem, vést a sjednocovat, pražští cyklisté od té doby nenašli. Jediné co zbývá, je nenechat jeho témata zapadnout.

Každou noc na nás hvízdají pod okny. Jsou na čekané. Zůstává po nich táhlá, zvuková stopa. Probouzíme se s bolestí hlavy, projíždějí pokojem a našima otevřenýma očima. Cítíte to chvění? Ráno obloha zapomíná barvy. Rozběhni se k zastávce bez punčoch. Dívej se nahoru - vlevo je zeď a vpravo jedou. Dýchej z dlaně, v Praze je nejhorší vzduch v zemi, ze 70 procent za to mohou výfuky.

Ve dvou ze tří aut sedí jen Řidič. To je v ceně. Nenechá se organizovaně unášet! Řidičů se Prahou denně prohání 700 000, každý najezdí 22 kilometrů. Že by každý z nich vezl firemní milióny, jídlo do obchodu, postižené dítě? Město z nich úplně zešedlo.

U přechodu v naší ulici stojí školička. Rozsvítí se červená, ale první dva Řidiči vždycky spočítají rychlost našeho pinožení – a ani nepřeřadí. Vidí jenom mě, trpaslík připravený ke startu je mimo zorné pole. Zbývá jen běžet na břeh. Kdo neriskuje, nevyhrál. V Česku kvůli nepřiměřené rychlosti Řidiče nedoběhne dvakrát více dětí, než kdekoli jinde v Evropě. Češi si - pokud jde o rychlou jízdu - věří.

Téměř všechny z přibližně třiceti dětí, které u nás řidiči ročně srazí a zraní, naštěstí přežijí. Osmiletá Anežka před rokem takové štěstí neměla. Zemřela cestou do školy pod koly náklaďáku jedoucího na stavbu podzemních garáží, když přecházela na zelenou po přechodu přes Rokycanovu ulici na pražském Žižkově. Přestože v bezprostřední blízkosti téhož místa došlo v témže roce k dalším nehodám, MČ Praha 3 spolu s pražským magistrátem dosud nezjednaly nápravu.

Ani rok usilovného snažení otce Anežky Bradleyho Walkera a občanských sdružení na pasivitě obou úřadů i radních nic nezměnilo. Smrt sedmiletého Hynečka v roce 2006 na Patočkově ulici alespoň vedla radnici Prahy 6 k vybudování semaforu. Světla, zúžení do jednoho pruhu a zpomalovací koberec byl přidán i na přechod nedaleko toho Hynečkova, kde řidič jedoucí nepřiměřenou rychlostí srazil dvě dívky. Jedna zemřela.

Natálka M. umřela na přechodu o 400 metrů dál. Už je to víc než deset let. Jediný krok do silnice, prý se nerozhlédla. Kdysi jsme na tom samém místě sbírali německé děvče, meine Beine, meine Beine, plakala. Hrůzou vyvalené oči Řidiče sotva třicetiletého. Naštěstí nejel stovkou, dokonce ani sedmdesátkou, která je o pár metrů dál povolená.

Odborníci na dopravu, traumatologové v nemocnicích, policisté – ti všichni vedou statistiky. Znalosti brzdných drah a následků jsou natolik podrobné, že by se podle toho dala naprogramovat počítačová hra. Pusťte si nějakou rychlejší hudbu, prohlídněte si deset cílových pajduláků a hrajem.

Když narazíme rychlostí deset kilometrů v hodině, dva vyváznou bez zranění, šest jich bude mít menší zlomeniny, otřesy mozku a naražená žebra, dva budou zraněni těžce, pokud umíte poskytnout první pomoc, asi přežijí. Jestliže máme v době nárazu na tachometru třicet, jeden možná zemře, jeden bude těžce zraněn a ostatní zase polámeme.

Dobrzdíme-li na padesátku, zraníme jednoho lehce, čtyři budou mít vážně přerušený krevní a dýchací oběh, zbytek bude bojovat se smrtí. Od šedesátky do osmdesátky má ještě jeden nebo dva šanci na život na vozíku, od osmdesátky výš jsou už všichni mrtví. Pohráli jsme si? Tak. Mezitím se stala další nehoda a vrah už zase hvízdá.

Hodnotilo 7 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
kamiŠ
Generální žvanilka 23632 příspěvků 14.01.11 17:03

Je to hrůza, jak někteří mezi námi jezdí a řídí. je mi z toho smutno až blivno.
Nejhorší je na tom opravdu to, že to nikoho na příslušných místech až tak nezajímá. Pokud se tedy nestane něco někomu jim blízkému…

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 21950 příspěvků 2 inzeráty 14.01.11 17:28

No…je to hnus.
Nicméně neviděla bych chybu jen na straně řidičů, protože to co předvádí někteří chodci je občas šílený.
Jsem řidič i chodec.
Jako řidič se snažím pokaždý zastavit na přechodu, ne vždy to jde, auto má nějakou brzdnou dráhu že?, ale rozčilujou mě lidi, kteří skáčou do přechodu bez rozhlídnutí a úplně nejvíc lidi, kteří prostě nemůžou dojít těch 5 metrů k přechodu. No a nemluvím o lidech, kteří suveréně, takhle mimo přechod běhají s dětma a ještě třeba po hlavním tahu v našem městě, kde je povolaná 70, ale jsou ti, kteří tam klidně jedou 90.
No a jako chodec toho moc nezmůžu, zastavím a trpělivě čekám, než někdo zastaví mě a když se stane, vždycky nezapomenu mávnout rukou, že děkuji. Obdivuju takový ty matky, který nastrčí do silnice kočárek a čekají…
U nás stojí ráno u pár škol policisté, kteří hlídají přechody, děti a řidiče.
Nutno ještě podotknout, že než jsem začala jezdit autem, byť jako spolujezdec, tak jsem taky byla nezbedný chodec, který říkal, však on zastaví ne? Měla jsem štěstí, vždycky zastavili.

 
jondamana  14.01.11 18:34
Jak je to jinde

Tak ja zase vlozim jen poznatky z ciziny. Vseobecne v Cesku umre dalko vic lidi kvuli doprave (bouracky, chodci atd) nez ve vetsine zemi EU. Ja ziju v Kanade, a neda se to srovnat. Jasne, je tady jen 30 000 000 lidi na silene velkou plochu, ale ja zrovna ziju v milionovem meste. Vsude, kde jsou v blizkosti hriste, skoly, skolky, ci jina zarizeni pro deti, je rychlost striktne 30 km/hod, a divte se, lidi to dodrzuji. Dodrzuji i jine rychlosti, jako dalnicni, ci mestskou, ktera je 50 km/hod. Nikdo si netroufne jit proti zakonum, postihy jsou velike. Nevyhodu to ma jen jednu, hodne lidi jsou tu takove „ovecky bozi“ pak i v jinych oblastech, a hooodne se tu udava…napriklad kdyz prekrocite rychlost, nekoho predjedete, tak vas nekdo jiny muze udat, zavolat na policii, nahlasit vasi znacku, a policajti prijedou az k vam domu, a daji vam pokutu, protoze veri „svedkovi“, a ne vam, tak to je. Coz by na jednu stranu vubec nebylo spatne, kdyby to fungovalo v Cesku, ale my Cesi mame v oblibe drzet pri sobe co se autorit, a hlavne policie tyce. Mne se takove udavani nelibi, ale z druhe stranky by to asi trochu pomohlo…jenze lide tu anonymne udavaji pro cokoliv, treba sve sousedy…najednou vam prijede domu mestska kontrola, ze vas nekdo udal, ze jste do 24 hodin neodhazeli snih z chodniku pred svym domem…nebo ze na prednim travniku pred domem parkujete se svym privesem, nebo vozejkem, a ze je „mestsky zakon“, ze se to nesmi. To jsou takovy ty lidi, co sedi doma za zaclonou, a nemaji absolutne co delat, tak vyhledavaji, kdo kde porusil „mestsky zakon“.
Ale to jsem odbocila. Zkratka kdyz by tady nekdo umrel na prechodu, nebo umre v bouracce, jsou toho plne noviny, protoze to je udalost, ktera se proste nestava. Lide tu jezdi presne podle predpisu, nebo pomaleji, pro jistotu (a v levem rychlem dalnicnim pruhu, coz mne dovadi k silenstvi…). Na druhou stranu spousta lidi ma mezery v pravidlech silnicniho provozu, treba vnevi, ze na neoznacenych krizovatkach specielne u nakupnich stredisek maji davat prednost zprava…no ale protoze to vim, a ostatni jezdi tak opatrne, ani tady to nedela problem. A kdyz je nekde prechod pro chodce, vsichni automaticky zpomali jizdu uz z dalky, kdyby nahodou, a skoro neexistuje, aby chodec nedostalk prednost…
No jo, ale jak vyresit arogantnost ceskych ridicu? Mnozi z nich si zkratka mysli, ze se jim nemuze nic stat, a jsou desni suvereni a frajeri, to mne desne vadi. Ja bych jim davala obrovitanske postihy, i vezeni, a brala ridicaky hlava nehlava. Co takovych 5000 Kc za prekroceni rychlosti v detske zone, ci nedani prednosti chodci? No a kdyz nekoho zabojou.,…vezeni, tvrdej zalar, nejmin na deset let, a pokuta treba 1 000 000, aby to museli splacet cely zivot. Spousta lidi by sito sakra rozmyslelo delat frajery, nebo byt nekde o par pitomejch minut driv.

 
Lacenka
Neúnavná pisatelka 18644 příspěvků 14.01.11 19:07

Madličko děkuji, dám přečíst i manželovi… :-?

 
madlicka
Kelišová 6425 příspěvků 14.01.11 21:42

** lleennttiillkkaa** jistě že chodce je potřeba vzdělávát aby byli opatrní. Ale myslím že zákon by měl být na straně těch zranitelnějších. Prostě když člověk řídí, měl by si být vědom toho, že auto může zabíjet. Řidiči jakoby vnímali jen to, co může zranit je - jiná auta - ale to, co nesvítí - chodci, zvířata - jak kdo.

Z deníčku - kromě Natálky - všichni umřeli chybou řidiče. Hynečka zabil motorkář - maminka přecházela se dvěma dětmi, auto na její straně jí pustilo - motorkář v rychlém pruhu přece nikoho pouštět nebude - a maminka měla ze dvou dětí ve vteřině jen holčičku. Ty dvě holky - řidič jel nepřiměřenou rychlostí a odmítl dechovou zkoušku. Ten náklaďák - je to přechod u školy, měl myslet na to, že tam chodí děti. Mimochodem - ten měl aspoň odvahu se rodičům omluvit a vyjádřit soustrast.

Pokud by jezdili v obydlených zónách všichni 30, tak prostě nikoho zabít nemůžou - i kdyby jim skočil přímo pod kola. Ale jak psala Kamča - většina politiků jsou řidiči a ostatní řidiče považují za silnou voličskou skupinu.

 
madlicka
Kelišová 6425 příspěvků 14.01.11 21:47

v autoškole mě učitel vždycky upozorňoval, ať podél tram. ostrůvků a tam kde lidi chodí jezdím hodně pomalu a opatrně, myslím že to říkají snad všem.

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 14.01.11 22:13

lleennttiillkkoo, (uf, mám to správně :lol: ), nevím, jak moc se zase změnili pravidla, před pár lety jsem nedodělala řidičák, ale matně si pamatuju, že řidič by se měl blížit k přechodu tak rychle, aby byl vždy schopen zastavit a dát chodci přednost. To, že je někde povolená 70 v tom pak už nehraje moc podstatnou roli. Mě to přijde jako velice logické pravidlo, které dá chodci (ne skokanovi bez rozmyslu) možnost vstoupit do vozovky, přecházet, řidič už z větší dálky vidí přechod, na něm chodce, přibrzdí si lehce, nechá tím chodce v klidu přejít a mnohdy ani nemusí úplně zastavit a znovu se rozjíždět. Bohužel někteří řidiči vnímají přechod jen jako místo vytyčené pro chodce k přejití silnice, ale už ne místo, kterému bezpodmínečně musí přizpůsobit styl jízdy.

Musím říct, že za posledních několik let pozoruju zlepšení. Mnohem víc řidičů respektuje chodce, přibržděním dají na jevo, že ho vidí, nebo pokynou, zablikají světly, je tam komunikace, že se navzájem vidíme a respektujeme.
Nicméně je člověk pořád trochu štvaná zvěř, hlavně když s důvěrou vkročím do dvouproudové silnice s kočárem, v jednom pruhu mi zastaví a za ním se vyloupne nějaký „pospíchající“ a druhým pruhem ho začne předjíždět :roll:

Jen mi někdy zůstává rozum stát, když například na přechodu vykukuju zpoza policejního auta, za kterým zkrátka nejsem vidět. Nejčastěji toto dělají policajti, nejlépe s větším autem než běžným osobákem. :evil:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 14.01.11 22:15

madlicko, mě to říkal vždycky tatínek, když jsem s ním jezdila jako spolujezdec. Prý vždycky se koukej pod levý roh autobusu, jestli se tam nemihnou nohy, až se vyloupne zpoza autobusu dítě, bude už pozdě.

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 21950 příspěvků 2 inzeráty 14.01.11 23:05

Jasně, že opatrnější by měl být řidič, protože třeba starý babči prostě nejsou navyklý na provoz jaký je v dnešní době a skáčou do přechodu bez rozmyslu.
Jinak zrovna dneska jsem v televizi zaslechla, že ministr dopravy chce, aby se všichni řidiči neustále vzdělávali, aby byli nějaký přezkušovací testy, protože pravidla provozu se mění a neustále se mění třeba první pomoc. Myslím, že to je dobrý nápad.

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 14.01.11 23:44

lentilko, je to dobrý nápad. Můj muž prosím kolikrát ani nezná dopravní značky, zkrátka ty složitější jsou třeba novější nebo si je nepamatuje :evil: A první pomoc, ono to chce hlavně obnovovat ty znalosti, aby nezapadli a člověk je měl v paměti, kdyby je potřeboval použít.

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 21950 příspěvků 2 inzeráty 14.01.11 23:54

My se kvůli tomu dneska pohádali s mužem, protože jemu to přijde zbytečný on přeci řídí dobře a ti co dobře neřídí, tak těm to stejně nepomůže. Ale pravda je ta, že jsou lidi, kteří si dělali řidičák před 30 lety za jiných dopravních podmínek než jsou dneska, předpisy pořádně neznají, řídí akorát jednou týdně do kauflandu a na parkovišti způsobí takový zmatek, jak nikdo jiný.

 
Andrimka
Echt Kelišová 7569 příspěvků 15.01.11 00:03

mě se líbil první příspěvek od lleennttiillkkaa
též nevidím vinu jen na straně řidičů.

  • Jsem pro tv spoty i pro chodce nebo cyklisty pro jejich větší bezpečnost
  • Kolikrát si chodec neuvědomí, že pokud je celý v moderní černé barvě, je zkrátka špatně vidět ať už jde podél cesty v obci bez chodníku nebo je to neosvětlený cyklista…člověk se lekne až když ho míjí :-?
  • proč už výrobci téměř neřeší reflexní pruhy na oděvech (bunda, kočárek)
  • Nebo proč, když obec vybuduje cyklostezku tak obyvatelé stále jezdí po zužené silnici(kterou zužili, aby vybudovali cyklostezku)

Jinak s nápravou řidičů souhlasím :wink:

Příspěvek upraven 15.01.11 v 00:06

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 21950 příspěvků 2 inzeráty 15.01.11 00:32

Jo a cyklisti to je na další diskuzi. Ono jsou totiž cyklisti, ti kteří dodržují pravidla silničního provozu, ti, kteří jsou krásně vidět i za tmy.
A pak jsou kolisti, ti kteří si myslí, že jsou páni silnic, na kole nemají jedinou odrazku, sednou na kolo i ve stavu, kdy se sotva drží na nohou, klidně si jednou v protisměru v jednosměrce a ještě nejsou líní zastavit a jít mi vynadat co tam s tím autem překážím.
Nicméně tenhle deníček je o něčem jiném. Myslím, že než na nějaký kraviny, by se měli peníze investovat do nějaký ,,reformy" přechodů. Opravdu není problém postavit k velmi frekventovaným přechodům prostě policejní dozor, jde jen o to chtít s tím něco dělat a bohužel my lidi, kteří tam denně chodí o tom nerozhodujeme.

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 15.01.11 06:28

Díka za clánek, píše osoba, která pořídila mláděti reflexní vestu i na vycházky po vesnici. (momentálně jsem ji ztratila, ale asi co nevidět pořídím náhradu).

Mě vadí dehonestace řidičů, co jezdí podle pravidel. Určitě jste tozažily.
Můj otec tvrdí, že když někdo jede podle pravidel a udělá se za ním kolona, tak by se měl uklidit, aby nebrzdil provoz !

Asi by lidi neměli mít tak silná auta, co nějaký omezovač jako mají náklaďáky? Nebo aby to alespoň řvalo při překročení.
Já sama vím, jak je těžké někdy si rychlost uvědomit. jsem začínající řidička a je pro mě těžké všechno sledovat, nemám na rychlost odhad. jinak to vypadá v úzké uliččce, jinak na široké třídě a taky si člověk na rychlost „zvykne“

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 15.01.11 06:40

Jo vlastne se taky pridavam k tem, ktere chteli vychovavat i chodce. Dokud jsem nesedla za volat, nikdy me nenapadlo, ze jsem za soumraku neviditelna.

jako ridicka bych dala reflexni vestu kazdemu chodci -samozrejme utopie
samozrejme, veskerou zodpovednost ma ridic, ale ja taky nechci byt mrtva s uspokojenim, ze to neni moje vina
takze ted uz si davam bacha kdykoliv nekdo u me couva, otaci se… proste se snazim pocitat s tim, ze jsem mohla byt prehlednuta a jsem mensi suveren

 
Leenikk
Kecalka 431 příspěvků 15.01.11 08:56

Tak taky jsem řidič i chodec - teď už častěji chodec s kočárem…a taky souhlasím s lentilkou (ani se nepokouším psát nick přesně :mrgreen: ) a s ostatními, co by vychovávali i chodce a cyklisty.
Pravda, že jezdím „svižně“, ale na přechodu zastavím. Jenže od doby, co byla ve vyhlášce absolutní přednost chodců na přechodu(ani nevím, jestli to ještě platí, stejně jim zastavuju, tak je to jedno), začali si naopak někteří chodci myslet, že se jim nic nemůže stát. Např. teď v zimě jsem jezdila tak 20 km/h, brzdila provoz, což mi bylo jedno, vezla jsem dítě a bála se, a i tak když jsem brzdila daaaleko před přechodem, tak jsem ho přejela. Sice bych nikoho nezabila, ale dolámaný by ten člověk asi byl. A myslíte, že si toto chodci uvědomují? že auto na sněhu, náledí atd.nezastaví na místě, jakmile oni vkročí do silnice?
Nikdy bych nevystrčila první kočár a vždycky počkám, až mi zastaví auta v obou směrech, ne jen v jednom a pokud v tom druhém nedobrzdí, jeho problém.

 
madlicka
Kelišová 6425 příspěvků 15.01.11 17:17

Leeniku to je to o čem jsem mluvila - někteří řidiči to vnímají, jako by silnice byla jen pro ně - a je li tam někdo mimo nich, tak je tam „neprávem“ a měl by si dát pozor. Chodci se samozřejmě musejí rozhlédnout, ale mají naprosté právo tam být a vklidu přejít.

Způsob přecházení jak ho popisuješ, nebyl mamince Hynečka nic platný, ulice je dvouproudová, motorkář jel v tom zadním pruhu prostě moc rychle, patrně předjížděl to auto, co zastavilo.

Nošení reflexních prvků samozřejmě pomáhá, ale oproti blikačce je to nic. Takže jsou dvě varianty - buď budem nosit na hlavě stroboskop a to i ve dne (např. když se nízké sluníčko odráží od sněhu nebo mokré silnice), nebo budou řidiči slušní a budou jezdit pomalu, aby nikoho nezabili ani když ho přehlédnou.

Docela dobré video na to co je a není vidět třeba  zde

Příspěvek upraven 15.01.11 v 17:27

 
madlicka
Kelišová 6425 příspěvků 15.01.11 17:23

leniik když jedeš 20, dobrzdíš na těch 10 určitě i na ledu a to už je v pohodě

a pokud jde o nehody chodců zaviněné chodci - celostátní statistika to nerozlišuje ale v pražské převažují nehody chodců zaviněné řidičem, pak jsou ty zaviněné chodcem a malé množství je těch, kde je chyba na obou stranách

Příspěvek upraven 15.01.11 v 17:30

 
Uživatel je onlineBettyB.
Echt Kelišová 9027 příspěvků 5 inzerátů 15.01.11 21:10

Madli- super deníček! My jsme před dvěma lety byli cestovat po Usa a musím říct, že za celou dobu jsem tam viděla jeden jediný „ťukanec“ a to, že si dali dva špatně přednost…

Všichni tam rychlosti dodržují a to se dokonce může předjíždět jak zprava, tak zleva…

Ach jooooo, co k tomu víc dodat tady v ČR :roll:

Příspěvek upraven 15.01.11 v 21:11

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama