Petice - asistovaná reprodukce - novela zákona

Snažení
  • 31.10.05

Ahoj! Upozorňuji na petici proti článku navrhované novely zákona o zdravotnictví, který se týká asistované reprodukce. Návrh je špatný, nicméně ministři odmítli žádosti lékařů o jeho revizi, takže návrh jde někdy kolem 11.11. do Parlamentu.

Poslední možnost, jak aspoň něco napravit, je petice z řad nelékařské veřejnosti.

Jde o §41 - asistovaná reprodukce (umělé oplodnění).
Doposud se lékaři snažili přednostně používat vajíčka a spermie dvojice partnerů, kteří spolu chtěli mít dítě a potřebovali k tomu pomoc. Jen když to opravdu nešlo jinak, sáhlo se k (anonymnímu) dárcovství. Na anonymního dárce jsou s ohledem na bezpečnost příjemců i na co největší šanci úspěchu kladeny velmi přísné nároky. Dárce musí projít řadou testů, jejichž cena na jednoho dárce (podle tvrzení lékařů) je mezi 5-30 tisíc korun.

Zejména z psychologických důvodů přijímají muži dárcovství spermií většinou neradi. Ženy se s dárcovstvím vajíček smíří snadněji, avšak čekací lhůta na darované vajíčko jsou měsíce až roky, protože stimulace a následný odběr vajíček jsou úkony velmi bolestivé, časově náročné a ženu přímo ohrožují na zdraví, příp. i na životě.

No a v návrhu novely je to teď formulováno tak, že každá žena (i pacientka) a každý muž (i pacient) jsou dárci (pro zkumavku). Pak se z toho udělá embryo a pacientka je jeho příjemkyně. Háček je v tom, že na všechny dárkyně a dárce bez rozdílu, zda jde o nouzové dárcovství anonymní či o pacienty, se podle novely vztahují stejné přísné požadavky jako na dárce anonymní, např. věk 18-40 let.

Tak se např. snadno stane, že muž oslaví své 40. narozeniny a podle navrhovaného zákona i když bude zcela zdravý, nesmí být jeho sperma lékařem použito ani k oplodnění jeho vlastní manželky.

Takový zákon povede k prodražení zákroků asistované reprodukce (nadbytečné testy, placení dárců), snížení úspěšnosti (zejména darovaných vajíček je velmi málo) a k podstatnému zhoršení partnerských vztahů u postižených dvojic (uzákoněná nemožnost pro zdravého člověka mít dítě se současným partnerem a současně reálná biologická možnost mít je s někým jiným).

Takže je třeba vrátit zákon k přepracování, aby se jasně odlišili dárci od pacientů. I kdyby se to netýkalo přímo vás, může se to týkat vašich přátel, dětí, vnoučat,…

Na adrese

bataner@centrum.cz
(Renata Šplíchalová)

obdržíte znění petice. Je potřeba sehnat co největší množství podpisů. Dne 7. 11. večer nebo 8. 11. ráno by se nejpozději měla petice odeslat paní Renatě Šplíchalové do Prahy, aby před 11. 11. mohla být v Parlamentu…

Díky za pomoc!!!

Hanka
cidlova@centrum.cz

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama