Plánovaný porod doma

Porod

Porod doma bylo mé rozhodnutí. Dvě děti jsem porodila v jedné porodnici s rozdílným přístupem. Věřila jsem svému tělu, že je schopno přivést na svět i toto miminko.

To je naše Štěpánka 2 hodiny po porodu...
1 komentář

Doma jsme měli dvě děti a třetí těhotenství nás zaskočilo. Až docela pozdě jsem zjistila, že jsem těhotná. Měla jsem obavy, aby i toto těhotenství neprobíhalo jako to druhé, ale to je na jiný deníček. Naše fazolka se rozhodla, že se stane naším třetím děťátkem. V těhotenství jsem toho prožila dost - na začátku krvácení, špatné genetické testy, následný odběr plodové vody. Celé těhotenství jsem jezdila na prenatální echo kvůli svému onemocnění.

I přes všechny překážky jsem ale cítila, že přesně takhle to má být. Zvláštní a krásný pocit mě neopouštěl po celou dobu. Fazolka mě nějakým svým tajným způsobem uklidňovala a dařilo se jí to po celou dobu.

Kolem dvacátého týdne jsem řekla manželovi o porodu doma. Ani nebyl zaskočený a po poslední zkušenosti z porodnice souhlasil. Já se ale nerozhodla doma rodit kvůli zkušenostem, ale moje tělo si o to samo řeklo, co chce. Takový vnitřní klid jsem ještě nikdy nezažila. Začala jsem tedy hledat porodní asistentku, která se nestydí za své povolání a je na něj hrdá. Nebylo jednoduché ji najít - Severní Čechy. Ale já ji našla a ihned zkontaktovala. Úžasný člověk - Veronika - mě vyslechla a hned pochopila, jak se věci mají. Začala jsem k ní dojíždět na kontroly. Musím dodat, že mi byla k dispozici po celé těhotenství, ve dne v noci. Těhotenství se blížilo ke konci, já jsem řekla své gynekoložce, že chci rodit doma. Její reakce mě překvapila, nebyla záporná. Popovídaly jsme si a i ona mi nabídla svou pomoc.

Termín porodu byl 20. 8. 2011 a měsíc před termínem mi ho dr. změnila na 8. 8. 2011. Musím se přiznat, že kolem 20. tt jsem začala být mírně nervózní - hlavně ty reakce okolí - „ty jsi pořád celá - už něco máte?“ - byly zneklidňující.
29. 8. 2011 jsem navečer začala vařit kuřecí vývar a manžel uklízel na dvoře. Ucítila jsem „vlhko“ v kalhotkách. Na toaletě jsem zjistila, že jsem začala krvácet. Dodělala jsem polévku a oznámila to manželovi. Veronice jsem zavolala, jak se věci mají a že bych chtěla do vany. Nikde mě nic nebolelo a bylo mi fajn, ani nervozita nebyla. Vana se mnou nic neudělala - jen jsem si tam odpočinula. Veronika k nám dorazila o půl desáté, že mě prohlédne a kdyžtak pojede domů. Prohlédla mě a k mému překvapení oznámila, že ona dnes už domů nepojede a že porod je tady.

Mé tělo si vyžadovalo chození, tak jsem chodila, ale kontrakce nikde. Po jedenácté už bolel podbřišek víc a víc. Kolem půlnoci začaly kontrakce nabírat na intenzitě. Chození a sprcha mi pomáhaly. Manžel napustil porodní bazén. Já jsem vodní živel, bazén mi pomáhal. Jak jsem byla naučená z porodnice dýchat při kontrakcích - jako pejsek - tak jsem tedy činila. Veronika mi řekla, ať si raději mručím a sténám, že mě to tak nevyčerpá. Měla pravdu - při mručení do hrudníku jsem cítila mravenčení v podbřišku. Bazén pomáhal, manžel mi poléval břicho nebo záda, podle toho, jakou jsem měla polohu.

Kolem druhé hodiny jsem se už zmítala v kontrakcích po dvou minutách. Občas se nějaká nekonala, tak jsem odpočívala. Pořád jsem měla pocit, že silná se střídá se slabou. Ve tři mě Veronika vyšetřila - otevřená na sedm cm. Potřebovala jsem na záchod, cestou jsem měla kontrakci - na cestě zpět už dvě. Vlezla jsem do bazénu - necítila jsem žádné tlaky do konečníku, jen kontrakce. Najednou jsem se nemohla nadechnout a chtělo se mi brečet, tak jsem začala. Jen jsem řekla, že hlavička leze ven. Zasekla jsem ruce do manžela a klečela na kolenou.

Nemohla jsem už změnit polohu, cítila jsem, jak hlavička vklouzla do pánve a jde ven. Zatlačila jsem a hlavička krásně vyklouzla. Na ramínka jsem přitlačila trochu víc. Přišla velká úleva a konečně jsem se mohla nadechnout. Otočila jsem se, Veronika mi podala fazolku Štěpánku, sedla jsem si a fazolku měla na břiše. Pořád jsem brečela, ale bez slz. Byl to krásný pocit štěstí a úleva. Klidně bych si to dala ještě jednou.

Štěpánka Horáková, 30. 8. 2011, 3.35 hod, 4750 g a 56 cm.

Ono to vypadá, že manžel pouze napustil bazén, ale byl mi neuvěřitelnou oporou, která mi pomáhala. Byl pořád u mně - ani nevím, jak to dělal. Kamkoli jsem sáhla a něco potřebovala, byl tam a měl zrovna to, co jsem potřebovala. Veronika mě podporovala a pomáhala, jak mohla. Já se bála tlačit, že jsem pouze na 7 cm, ale ona mi klidným hlasem řekla - Evi, poslouchej svoje tělo, co ti říká. Měla pravdu, fazolka byla venku.

Poporodní zranění rovná se jeden steh. Po porodu jsme chladili hráz. Neměla jsem žádné otoky. Placenta vyšla sama po dvou kontrakcích. Byl to krásný porod. Byla jsem sama sebou a naučila se poslouchat svoje tělo. Všechno probíhalo samo. Cítila jsem vše, jak se otvírám, jak sestupuje hlavička… Jen škoda, že je to můj poslední porod.

Hodnotilo 25 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 06.09.11 07:47

Jeste jednou moc gratuluju ke Stepance :hug: Denicek je nadherny a jeste krasnejsi porod! Moc moc Ti ho zavidim a doufam, ze nekdy budu mit aspon podobny :-)

 
Susan23
Kelišová 5965 příspěvků 06.09.11 07:57

Deníčky o porodech si čtu, ale nepíši. Tvůj mě zaujal natolik, že i napíšu.
Musel to být velice silný zážitek a odvážný. Měla bych strach, že se něco pokazí. Ale u tebe proběhlo vše v pohodě. Moc hezky napsané. Přeji zdraví a spoustu radostí:)

 
Andyl
Ukecaná baba ;) 1396 příspěvků 06.09.11 08:35

Teda klobouk dolu. Rodit doma to chce velkou odvahu. Ja bych si to netroufla, ale jak pises byla si v tehu takova vyrovnana, pride mi az v euforii. Ja jsem rodila zatim jednou a porod byl uzasnej, ale i presto bych nemela bych odvahu rodit mimo nemocnici. Preju ti at ti mala dela velkou radost. :hug:

 
Lacenka
Neúnavná pisatelka 18644 příspěvků 06.09.11 08:52

gratuluji ke krásné holčičce a k tomu že vše šlo podle plánu a představ to se každému taky nepovede :palec:

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 06.09.11 08:58

teda,ale ta váha :lol: To koukám.A jen jeden stech?Já rodila 4,150 kg chlapečka a byla jsem zašitá-no hrůza? :pocitac:Takový porod bych chtěla taky.No uvidím za měsíc,třeba se mi to splní.Ale já určitě v porodnici,manžel by to asi nezvládl :roll:

 
Škurpice
Extra třída :D 10120 příspěvků 06.09.11 08:58

krásný deníček s krásným obsahem…máš můj velký obdiv, já bych to nedala…musím jen říct, že díky mému DR. na svůj poslední, třetí porod vzpomínám moc ráda…i když byl vyvolávaný, kvůli vysokému tlaku a vzhledem k mému věku, ale kromě vyvolávací tabletky se vše odehrávalo podle mě, nikdo mě neomezoval, nic mi nepřikazoval, nic do mě nepíchali, polohu jsem si mohla zvolit podle sebe…bohužel placenta nešla porodit, měla jsem ji skoro 30cm přirostlou, takže závěr byl pod narkozou…ale výsledek stojí za to…náš Šimonek je úžasně pohodové miminko, neustále se smějící…gratuluji

 
peggy.sl
Generální žvanilka 20545 příspěvků 1 inzerát 06.09.11 09:11

Evčo krásný deníček…Trochu závidím, já už mám taky odrozeno. :mrgreen:
Hodně zdraví Štěpánce… :kytka: :mavam:

 
Beru*Beru
Závislačka 3112 příspěvků 06.09.11 09:36

No to je nááádhera :srdce: O takovém porodu číst, to je jako balzám na duši. Moc gratuluji ke Štěpánce a ke krásnému porodu. Obdivuji tě, já sama bych si asi netroufla rodit pouze doma, spíš by mi vyhovoval porodní dům, kde je blíž k pomoci, ale ne porodnice. Přesně takhle by měl vypadat i můj porod. Všechno v klidu, žádné stresy, žádné zbytečné zásahy, jako pouštění vody, oxytocin, a další hrůzy, co kazí porod. Přesně jak říkáš, žena by měla poslouchat své tělo a podle toho jednat. Nikdo by do toho neměl zasahovat. :-) :potlesk:

 
Denyska
Nováček 9 příspěvků 06.09.11 09:38

Deníček krásný a moc gratuluji jak k tvé odvaze, tak ke krásnému miminku :-) Já bohužel měla u obou porodů takové komplikace, že porod doma by se rovnal velké katastrofě. O to víc mě fascinuje, že se někdo k tomu odhodlá a že to vyjde :-)

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 06.09.11 09:38

velká gratulace :kytka: :potlesk: takové deníčky se čtou jedním dechem :-)

 
Pasithea
Kecalka 151 příspěvků 06.09.11 10:03

gratuluji ke krásnému porodu :kytka: a krásné holčičce.

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 21950 příspěvků 2 inzeráty 06.09.11 10:07

pěkně napsané a hlavně pěkně prožité.
Takhle by se mělo rodit všude nejenom doma. Jednou bych chtěla něco podobného prožít.

 
Anonymní  06.09.11 10:16

moc gratuluji :potlesk: ,takovy porod bych chtěla taky zažit :srdce:

 
brumdinka
Generální žvanilka 23309 příspěvků 06.09.11 10:31

moc hezký deníček :potlesk: i reakce mě příjemně překvapili - čekala sem boj mezi zástankyněmi a odpůrkněmi porodů doma :lol:

já teda rodila oba kluky v nemocnici, doma bych asi neměla na to ten správnej klid s tchýní za zadkem :lol: ale prožila sem si vpodstatě oba porody stejně jak píšeš ty (ten druhý víc, první byl moc rychlej), poslouchala sem své tělo, svůj instinkt - svýho muže sem měla u sebe, hodně mi pomohl a vše i zdokumentoval na kameru, personál v Chebu nám vyšel vstříc - byl to super zážitek (a i když druhý syn měl 4030 gramů, tak sem taky měla jen dva malé stehy) …tak přeju at´ Śtěpánka krásně roste a dělá rodičům stejně jako její sourozenci jen samou radost :wink:

 
Verda73
Kecalka 340 příspěvků 06.09.11 10:40

Gratuluji k pohodovému porodu :palec: Hlavně,že byl podle tvých představ :potlesk: Já bych se doma neodvážila.Jsem zdr.sestra a to znamená,že se vždy vyskytne nějaká komplikace :cry: .První porod začínal celkem normálně,ale po cca 14hod skončil akutním císařem.Mám dojem,že být doma,byl by to velký průšvih.Druhý už byl plánovaný císař(ne,že jsem ho chtěla,al vzhledem k nálezu)na doporučení dr.Takže klobouk dolů,že jsi to takhle krásně zvládla :kytka: Hodně štěstí a zdraví :mavam: :mavam:

 
tetma
Kelišová 5164 příspěvků 06.09.11 11:49

velká gratulace,teda pořádný macek byla malá :palec: je fajn když se to doma povede bez problému

 
Jenika  06.09.11 12:01

Štěpánka je krásná, gratuluji. Jen jsem nepochopila větu: " začala jsem hledat porodní asistenku, která je na svou práci hrdá a nestydí se za ni." To se mi moc nelíbí, připadá mě to tak, že ty v porodnicích jsou špatné. Myslím, že právě některé porodní asistenky, které už zažily při své praxi mnoho různých situací nevemou na své bedro tu přemíru zodpovědnosti, ale to neznamená, že nejsou na svou práci , řekla bych i poslání hrdé. (sama tuto práci nedělám, ale zastat se musím). Já jsem měla u porodu v porodnici porodní babku, která se mnou jela už z domu a chovala se ke mně celou dobu jak vlasní máma.

 
jan1610
Zasloužilá kecalka 727 příspěvků 06.09.11 12:11

Obdivuji vás i porodní asistentku ,rodit doma 4 1/2 kg dítko a jestli jsem z deníčku dobře pochopila máte problém ze srdíčkem !
No smekám já bych měla strach a dala bych si to napotřetí ve špitále !!!Hodně zdraví ať se daří…mimo jiné moc hezky napsané! :potlesk: :potlesk:

 
martulkasloník
Extra třída :D 12266 příspěvků 06.09.11 12:19

gratuluji k miminku, je to teda „kus“ človíčka a přeju hodně štěstí a zdraví do života.

a teď k porodu doma, za mě absolutní nezodpovědnost!! do žes měla první dva porody nějaké neznamená že třetí bude stejný v tom že neskončí císařem či jiný problémem, moje kamarádka porod na jedničku ale pak najednou začla šíleně krvácet a doktoři kolem ní lítali aby nevykrvácela a takových průšvihů se může doma stát!!když se rodila moje neteř tak ač měla švagrová těhu na jedničku a nikdo nečekal komplikace tak neteř zachránili jen díky tomu že se narodila v porodce a okamžitě po porodu jí museli odvést do jiné nemocnice! každá máme nějaké vzpomínky na porodku, já na porod docela v pohodě ale mám milion výhrad k péči na novorozeneckém ale to neznamená že si dupnu a příště budu chtít rodit doma když stačí akorát zkusit jinou porodku!!

na jednu stranu píšeš jak jsi měla těhulení těžké a že sama nejsi úplně zdravá ale prostě si řekneš že chceš rodit doma a přes to vlak nejede?? mě by manža vyfackoval a hotovo, nikdy bych si nevzala na triko to riziko že se něco stane miminku a můj manžel by nikdy neriskoval život můj a miminka!!!

 
klara123
Ukecaná baba ;) 1505 příspěvků 06.09.11 13:49

Moc gratuluji ke krásné holčičce!!! Je nádherná … jen valím oči na ty míry a pouze jeden steh :palec: Vážně dobrý

 
klarushka
Závislačka 3885 příspěvků 06.09.11 14:20

gratuluju seš šikulka porodit takhle velikou holčinu doma :palec: máš můj obdiv :srdce: :hug: :hug:

 
estrea
Zasloužilá kecalka 992 příspěvků 06.09.11 14:52

teda, obdivuji tě, neuvěřitelné míry 8-o
velká gratulace ke Štěpánce :kytka:

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 06.09.11 15:05

Krásný deníček, máte můj obdiv, rodit doma a ještě takto velkou holčičku. Já rodila zatím jen jednou v porodnici. Plánujeme další dítě a já přemýšlím o ambulantním porodu, pobyt v porodnici mi, pokud je mami i mimi OK, přijde zbytečný. Doma bych si to nelajzla, bála bych se :-)
Gratuluji ke Štěpánce, je nádherná. Přeji hlavně hodně zdraví a radosti

 
Cappy
Kelišová 6094 příspěvků 06.09.11 15:10

I já tleskám a závidím, gratuluji!

 
akata
Povídálka 22 příspěvků 06.09.11 15:39

Gratuluji a musím říct, že jsi měla opravdu velké štěstí, že vše dobře dopadlo. Já rodila nedávno a nebýt v porodnici, tak už nejsem ani já ani náš Štěpánek.

 
Tera:)1
Kelišová 6326 příspěvků 06.09.11 16:46

ještě jednou gratuluji :kytka: :potlesk:
měla jsi krásný porod :potlesk: aspoň vím kam jít na rady kdybych se někdy náááhodou rozhodla rodit doma :wink: i když s tchýní a tchánem za zadkem mno .....

 
Ropuška_M
Zasloužilá kecalka 720 příspěvků 06.09.11 17:06

Rovněž gratuluji k dcerce a přeji ať má v životě spoustu štěstíčka, Lásky a Vy z ní máte jen samou radost…
Mělas velkou odvahu, se svou nemocí, takže zároveň posílám velký obdiv… :kytka: :kytka: :kytka:

 
chica.p.
Kelišová 5813 příspěvků 06.09.11 18:31

Velký obdiv k porodu doma, opravdu tohle obdivuju,a kdybych mohla,asi bych to taky tak volila,ale to by asi okolí nepřekouslo,budem rodit poprvé,ale brala bych to,si to prožít v klidu,ve svém prostředí,v po­hodě,než v tom smradlavém(dok­tořincem) nemocničním koloběhu jako na páse. Gratuluji ke zdravé,krásné holčičce :hug: :palec:

 
SandraS
Závislačka 3017 příspěvků 06.09.11 20:38

Taky bych chtela pogratulovat ke krasne holcicce a uzasnemu porodu, to je sen pro kazdou z nas a cist takovy denicek je pohlazeni na dusi.

 
Zuzylka
Ukecaná baba ;) 1061 příspěvků 06.09.11 21:16

Ahojky, krásný deníček. To miniaturní poranění při tak velké váze asi díky nahřívání v bazénku a zvolení pohodlné a anatomické polohy k porodu :potlesk: .
Jen jsem kdysi sledovala ságu v médiích o domácím porodu, kde to dobře nedopadlo a tam psali, že u domácího porodu by vždy měli být dva zdravotníci, aby v případě nouze mohl jeden resuscitovat matku a druhý miminko, což mi přijde logické.
Jinak teda klobouk dolů.

 
Lindusa
Ukecaná baba ;) 2346 příspěvků 07.09.11 01:24

Nadherny denicek :potlesk: . Jen bych rada poznamenala, ze pro nizkorizikovou rodicku (vetsina!!!) je planovany porod doma stejne rizikovy jako nemocnicni, proto je holy nesmysl domaci porody oznacovat jako za hazard. Tento trend je bohuzel jen v jistych zemich, ktere odmitaji brat v podtaz jasne dukazy. Asi neni potreba zminovat, ze kolikrat porod zpackaji sami zdravotnici a pak se „zachranuje“ neco, co by se doma nestalo :) . Bohuzel znam holcinu, ktere porod zpackal lekar tak, ze jeji dcerka par dnu po porodu na nasledky takovehoto nemocnicniho porodu zemrela :( . Probehlo to i v TV. A pak se tam ma clovek citit bezpecne? Je to jen falesna utecha, preneseni vlastni zodpovednosti na jinou osobu, ktera casto nezna poradne ani Vase jmeno :( a ktera se stara o dalsi rodicky rodici zaroven s Vami, kdezto porodni asistentku doma mate exkluzivne pro sebe :) . L.

 
martina.se
Hvězda diskuse 54493 příspěvků 07.09.11 07:59
Prosím o jméno

Ahoj, prosím o jméno nebo kontakt na PA, kamarádka se chystá na porod doma a nemůže nikoho najít.

 
misisipi
Ukecaná baba ;) 2203 příspěvků 07.09.11 12:27

úžasné, přeji hodně zdraví celé rodince! obdivuji, že to šlo tak hladce, když Štépánka pořádný kus ženské!

 
EvaHoráková
Kecalka 218 příspěvků 07.09.11 12:43

Ahoj holky - opravdu všem děkujeme za gratulace :huban:

Chtěla bych v krátkosti odpovědět na ty dotazy, co jste tu napsali:
1, jsem zdravotní sestra, takže jsme u porodu byly dvě
2, nemyslím si, že porod doma je nezodpovědnost - rodit v nemocnici neznamená bezpečný porod a zdravé mimi
3, PA najdeš na stránkách asociace PA - já jsem ze Severních Čech - jestli dáš o sobě, resp. kamarádce bližší info - pomůžu jí nějakou najít
4, tím, že jsem hledala PA, co se nestydí za svou práci jsem myslela asi toto: Hodně holek, co jsou PA si netroufnou na porod sami ani v nemocnici, spousta mi jich řekla - jé, to nevím, jestli bych zvládla - no, co k tomu dodat. První dceru jsem rodila pouze s PA v porodnici, kde jsem pracovala - super zážitek! Druhý porod byl s lékaři - hrůza a děs.
5, Souhlasím s tím, že lékař kolikrát ani nezná jméno rodičky a porod je tak neosobní. Mrzí mě to. Jsem ráda, když se objeví světlé vyjímky a nechají rodičku rodit, tak jak sama chce. Bohužel dnes rodičce berou její porod a sami určují, co je pro ní nejlepší

Bohužel už asi další mimi mít nebudeme, to by asi mělo už přes pět kilo… Teda holky řeknu vám, ta váha nás samotné zaskočila. Ale dala bych si to ještě jednou.

 
EvaHoráková
Kecalka 218 příspěvků 07.09.11 16:42

Ještě jsem zapomněla, že mé onemocnění kvůli, kterému jsme jezdili na prenatální echo, nebylo nějak závažné. Mám nemocnou štítnou žlázu a léky, které se užívají způsobují problémy se srdíčkem. Naše Štěpulka měla srdíčko v pořádku. Hovořila jsem o tom s kardiologem a on mi řekl, že je vše v pohodě a i když vnitřně s porodem doma nesouhlasí, nám dal zelenou. Včera jsem mu volala a byl rád, že jsme to zvládly a jsme zdrávy.

 
faldy
Zasloužilá kecalka 594 příspěvků 07.09.11 22:57

Tak za prve Ti velice gratuluju a preju malicke hodne zdravicka :hug: a za druhe smekam, s takovou porodni vahou tak „lehoucce“ porodit, nadhera :kytka: a za treti jsi odvazna rodit doma,ikdyz v dnesni dobe uz to neni tabu, ja bych se stejne bala, byla to zdrava intuice. Tak si holky uzivejte miminkovani a maminkovani :mavam:

 
ája 2
Závislačka 3311 příspěvků 08.09.11 17:52

velká gratulace a velký obdiv . Já jsem posera doma bych to nedala a už vůbec takhle velké dítě !!! já porodila ted 21 června 4100 g 53 cm a už nikdy více dal mi hodně zabrat a doma bych to opravdu neriskovala . Ale upozornuji že domácí porody neodsuzuji je to každého věc i v porodnici se stávají hrůzi takže je to risk tam i tam .

hodně zdraví :kytka: :mavam:

 
maca24
Zasloužilá kecalka 558 příspěvků 09.09.11 21:35

Moje porodni as.porodila 4 deti doma, jen prvni v nemocnici. Ja jsem pro, ono stejnak kdyby se neco delo tak se jede do porodnice. Takze gratulace za statecnost a vse kolem.
Ja bych se spis chtela zeptat, myslis si ze porod je hlavne o psychice? Ze i blby strach muze porod zkomplikovat, zastavit…proste nic dobreho neprinese? Ja si taky myslim ze je to vsechno prirozene, ale je to opravdu tak poznat co to telo chce? Mozna bych mela strach, jestli je vsechno tak jak si myslim…
Diky moc za odpoved, cekam druhe dite, prvni porod katastrofalni…nekdy mam pocit ze to je moje vina, i kdyz jsem se citila pripravena tak jsem se zalekla kdyz neco neprobihalo tak jak melo a podle me od te doby se to cele posralo…je to mozne? :think:

 
EvaHoráková
Kecalka 218 příspěvků 10.09.11 19:09

Maco - vím, co myslíš. Já nejsem odborník, z vlastní zkušenosti - mám jenom tři děti.
Víš, někomu nevadí se otvírat před cizíma lidma, ale já jsem stydlín. Třeba zubaře mám problém vyměnit, o gynekologovi nemluvě. Prostě jsem taková, přitom jsem společenská a jinak v pohodě. Ale co se týká mně samotné, málokoho si k sobě pustím - jestli mi rozumíš…
První dceru jsem rodila v nemocnici pouze s PA, s mojí kamarádkou. Nechala mě dělat, co jsem chtěla a povídala mi, hladila mě a podporovala. Porod byl rychlý - 5 hodin. Ještě dvě hodiny před samotným porodem mi říkala, že to nevypadá, že to do půlnoci stihnu - a najednou se to rozjelo…
Druhý porod jsem měla vyvolávaný a zažila 12 hodin strachu a běsu. Přenášela jsem a necítila jsem se dobře. Špatně se mi dýchalo, sotva jsem se hýbala a hrozně jsem otekla… Při porodu se malý začal ztrácet a rázem tam stáli tři doktoři a nevěděli, co dělat. Na sekci bylo pozdě, malý byl moc dole. Tak se na nás ten „nejstarší“ podíval a řekl nám, že bohužel, ale že asi porod nedopadne dobře, že malému se nevede dobře. Kdybych mohla, prokopla bych ho. 14 dnů jsem tam denně chodila - přenášela jsem - vždy mě vyšetřili, píchli provokačku a poslali domů, že kdyby něco, ať přijedeme. Já byla strachem bez sebe. Naštvala jsem se a vytlačila Davídka. Všichni čekali polomrtvé dítě, ale David byl bojovník. Já jsem tam málem duši vypustila, ale zvládli jsme to. Doktoři byli překvapeni, že je v pořádku.
Jeden dr. kdysi řekl, že porod je z 90 procent o psychice a já mu dávám za pravdu, i když bych řekla, že tak z 80 procent.
Já se u druhého těhu porodu bála jako čert a taky to tak dopadlo. Teď jsem byla v pohodě, vnitřně smířená a připravená na bolest. Věděla jsem, že ta bolest je přirozená a normální. PA mi moc pomáhala. Připravovala jsem se na porod s Epi-nem, mazala hráz - masáž hráze mě bolela, tak jsem jí nedělala. Nakoupila jsem vonné olejíčky, čuchala a při porodu pálila tyčinky s vůní růže. Prostě jsem věděla, do čeho jdu.
Vnitřní klid byl pro mě důležitý. Věřila jsem sama sobě. Věř mi, že míry naší fazolky mě samotnou zaskočily…
Myslím, že jsem se dobře připravila, ale nebála jsem se, nebylo čeho se bát. Věděla jsem, že kdyby se něco dělo, PA mi doporučí nemocnici.
Věřila jsem svému tělu. Nebylo to před fází vypuzení jednoduché, ale Veronika mi pomohla. Já poslechla své tělo - byl to velký nezvyk, ale napojila jsem se na tu správnou vlnu.
Jestli budeš chtít pomoc, pomůžu ti.

 
Tera:)1
Kelišová 6326 příspěvků 10.09.11 22:01

Brďo Evi jak tady tak hezky píšeš o domaporodu tak bych snad i do toho šla :lol: :lol:

 
brumdinka
Generální žvanilka 23309 příspěvků 11.09.11 12:36

Maco - ono je to hlavně o psychice …jak už tu někdo psal min.z 90 % - můj syn měl taky přes 4 kila a šel uplně normálně s minimálním poraněním (jestli sem měla dva malý stehy, tak je to hodně)

už sem to tu psala, že sem měla oba porody rychle a nemůžu si na nic v porodnici v Chebu stěžovat, fakt mi vyšli ve všem vstříc a nechali prostě porodu přirozenej průběh .....nejsem moc zastánkyní porodů doma (jelikož se mi nelíbí fanatičnost některých propagátorek)… možná ještě tak když je dobrá dojezdová vzdálenost do porodnice kdyby něco …spíš by se měl změnit přístup v některých nemocnicích, kolikrát se pracně zachranuje to, co doktoři sami vyvolají atd......rozhodně by to bylo na dlouhou diskuzi .....důležitý je, že dětičky jsou zdravý, tak přeju at´se daří :kytka:

 
maca24
Zasloužilá kecalka 558 příspěvků 12.09.11 20:58

Panecku, tak to sis u toho druheho prozila hotove peklo…hlavne ze to vsechno dobre dopadlo. Hruza pomyslet.
Ja jsem byla jasna, pac jsem se klepala, coz jasne vypovida o tom, ze mam priserny strach…proste posera. Taky jsem si to pak vyzrala az do konce, ale prezila jsem. Spis jsem zklamala sama sebe, ze jsem nedokazala byt v pohode…Prisla jsem do porodnice uplne v pohode, otevrena na 4cm, pak uz me presel smich, neco se ve me zlomilo a uz to jelo, uz jsem se neotvirala, nic nepomahalo…proste silenost, strach a nebylo z toho klepani cesty zpatky. Tak mi pomahali cim se dalo-epidural, oxytocin, proste vsechno. Epidural mi blbe pichli takze jsem citila pul tela a musela cekat nez ten demetni doktor vstane a pujde domu asi 3 hodiny…kontrakce na oxytocinu bez prestavky skoro…jako nadhera. Pak me umrtvili tak, ze jsem nebyla schopna maleho vytlacit a museli ho vytahnou klestema nebo spis vakuemxtrakto­rem…Takze vim, ze vsechno ted bude zase na me…jestli se sesypu tak to bude podobne a to me dost trapi tak budu moc vdecna za kazdou pomoc.

 
daloula
Echt Kelišová 9441 příspěvků 13.09.11 10:35

gvratuluju ke krásné a zdravé holčičce :kytka:

porod doma nebo v nemocnici je téma samo o sobě. jen chci reagovat jak tady někdo o nízko-rizikové rodičce - taky jsem byla nízko-riziková prvorodička a přesto se porod po 38 hodinách zvrtnul v hoooodně rychého a akutního císaře, takže podle mě neexistuje nízko-rizikové těhotenství nebo nízko-riziková rodička. příroda je někdy neúprosná a spoléhat na statistiky mi přijde v tomhle případě nevhodné - moje dcera, já nebo obě bychom totiž byly zrovna v těch černých číslech pokud bych se tehdy rozhodla nerodit v nemocnici :wink: .

 
pelucita
Ukecaná baba ;) 1013 příspěvků 13.09.11 18:38

Děkuju za jeden z mála krásných a příjemných deníčku o porodu…Jsem těhotná 25 tt prvorodička a už od začátku svého těhotnství jsem rozhodnutá jestli mimi bude chtít, rodit doma, strašně se těším až příjde na svět..( máme termín 24.12), náš dáreček… :huban:

 
Balalajka
Kecalka 170 příspěvků 25.09.11 17:15

Porod doma je jen pro ty,které to tak cítí. Strach to může pokazit.
A dneska právě čtu porodní deníčky a několikrát už jsem narazila na pokažený porod díky vedení porodu v porodnici. Zbytečné vyvolávání, zrychlování oxytocinem, pak zase něco na bolest, porod se zpomalí, tak zase oxytocin, a pak tlačení vleže (zkoušely jste už někdy jít na velkou vleže?).
Já měla rychlý porod, ale všechny možné zásahy, které jsou původně nechtěla, ale dostala jsem se do cizí porodnice a přístup byl tak neosobní, že jsem skoro nedýchala a jen ležela a trpěla. V tu chvíli jsem děkovala za epi, protože jinak bych nebyla schopná porodit. A to jsem chtěla rodit sama, přirozeně, v klidu :cry:
Ale samozřejmě jsem vděčná za zdravého syna a vím, že pro většinu maminek je můj porod super a bezproblémově rychlý.
Jen jsem chtěla říct, že kdyby přestal do porodů zasahovat a PA by jen podporovaly, tak by traumatů z porodu ubylo :palec:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama