Reklama

Plavání od 6. měsíce do jednoho roku

Rodičovství
  • emimino
  • 05.08.01

Co dokáže takto staré miminko, jak postupovat, když plavat teprve začínáme, pokyny pro plavání, plaváníve vaně a plavání v bazénku, abeceda potápění prvek I, J, K, L, M

Co dokáže
Dítě začíná postupně zdokonalovat své pohyby - sezení, lezení, stání na nohou, chůze. Dokáže s některými věcmi manipulovat, rozumí vašim slovům a větám, žvatlání se začíná podobat mluvení, okolo prvního roku řekne většinou své první slovo, udělá svůj první samostatný krůček.

Když s plaváním začínáme
V tomto období mohou děti mít rozdílný vztah - některé se může ve vodě položit na zádíčka, na bříško, dokonce i potopit aniž by nějak protestovalo, přestože to nikdy před tím nedělalo, jiné bude ve vodě, jen pokud dosáhne na dno a jen pokud mu voda necákne na obličej. Naučit dítě nebát se vody, se může zdát jako snadný úkol, opak je ale pravdou - vše se musí dělat nenásilně, hravou formou, kdy dítě v zápalu hry zapomene, že splývá na zádíčkách nebo, že se právě potopilo. Výhodou je, že již dítě pozitivně reaguje na hračky, dokáže je samo uchopit, manipulovat s nimi a hlavně, že postupně chápe, co mu říkáme a co po něm chceme.
S plaváním začínáme postupně - zařadíme prvky pro novorozence a postupně, vždy po zvládnutí předchozího prvku, přejdeme přes pokyny pro 2. a 3. měsíc a pro 4. - 6. měsíc až na pokyny pro tento věk. Při procvičování si pomáháme hračkou - nejdříve polijeme hračku, pak dítě, nejdříve potopíme hračku, pak dítě.

Když s plaváním pokračujeme
Ve vaně nadále procvičujeme prvky A, B, C abecedy potápění a další prvky provádíme v bazéncích, stejně tak nácvik plaveckých dovedností.

Pokyny pro plavání
Pokud jsme již plavali od novorozeneckého věku, pak vodu v tomto období snížíme až na 28oC ( jinak postupně snižujeme z 37oC na uvedených 28oC). Na závěr plavání můžeme dítě ještě osprchovat studenou vodou. Délka pobytu ve vodě je závislá na náladě dítěte, nejlépe je však být ve vodě maximálně půl hodiny.
Přísně dodržujeme zá:,–(u, že dítě se k vodě nesmí přiblížit bez přítomnosti dospělé osoby, toto pravidlo platí dvojnásob při pobytu ve vodě - dítě nenecháváme samotné ani doma ve vaně.
Cvičit v této fázi můžeme i na suchu - dítě brzy začíná napodobovat a spolupracovat, můžeme tedy začít s nácvikem plaveckých dovedností (kraulový pohyb nohou, prsový pohyb nohou, kraulový pohyb rukou, motýlkový pohyb rukou, prsový pohyb rukou).
Ve vodě pak pokračujeme v nácviku splývání na zádech a na bříšku, na mělčině si s dítětem hrajeme - podporujeme lezení a chůzi ve vodě, učíme dítě cákat do vody, kopat nožičkama.. Jednotlivé prvky je vhodné doplnit říkadly, kdy dítě brzy pochopí, co bude následovat - „Spadla lžička do kafíčka“, „Kolo,kolo mlýnské“ atd.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
folyovka
Povídálka 12 příspěvků 17.05.03 20:12

Na toto téma bych chtěla poslat svoji zkušenost.Mám devítiměsíčního syna a od tří měsíců jsme chodili plavat nejdříve do vany apo čtyřech návštěvách jsme usoudili že je Tom šikovný a přešli jsme do bazénu.Teď už jsme tak daleko,že se bez problémů potápíme.Máme dokonce fotky nafocené pod vodou.Je to krásný zážitek jak pro maminku tak pro dítě,nemluvě o tatínkovi který se snaží zůčastňovat všech kurzů.Přejeme vám mnoho krásných zážitků.Maminka Jana se synem Tomáškem

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.03 20:48
Vložit nový komentář

Reklama


Reklama