Plavání ve 2. a 3. měsíci

Rodičovství
  • emimino
  • 05.08.01

Co dokáže takto staré miminko, jak postupovat, když plavat teprve začínáme, pokyny pro plavání, abeceda potápění prvek D

Co dokáže
V tomto období dítě uvolňuje doposud zatnuté pěstičky, posiluje krční svaly (snaží se zvedat hlavičku), dolních končetin a trupu. Postupem času dokáže uchopit věci do ruk a dávat si je do úst.

Když s plaváním začínáme
Vzhledem k tomu, že maminka je již velmi zručná, může začít plavat s miminkem v tomto období již ve velké vaně. Seznámení s vodou by mělo být bez problémů, přestože doba od pobytu v plodové vodě je již delší. Je ale nutné řídit se nejdříve pokyny pro novorozeně a postupně přejít na pokyny pro dítě ve věku 2-3 měsíce. Začínáme tedy pomalu s prvními třemi prvky (A, B, C) abecedy potápění.

Když s plaváním pokračujeme
Pokud má již dítě zvládnuté první tři prvky abecedy potápění, pak můžeme začít s dalším prvkem. Před zahájením vždy zopakujeme již známé prvky A, B, C a pak přidáme další prvek z abecedy potápění prvek D.

Pokyny pro plavání
Plavání provádíme ve velké vaně, kterou plně napustíme, tak aby dítě při plavání necítilo dno. teplotu vody v tomto období snižujeme podle reakcí dítěte postupně až na 34oC. Doba ve vodě by neměla přesáhnout 10 minut, vždy se ale řídíme reakcí dítěte, pokud je dítě unavené, plavání ukončíme dříve.
Při plavání na dítě klidně mluvíme a usmíváme se, při náhodném napití pomalu (ne prudce) dítě zvedneme do svislé polohy, aby mohlo vodu vypít nebo ji vyplivnout (většinou následuje kuckání).

Dobu plavání rozdělíme na tři přibližně stejné části: 1) v první části s dítětem splýváme v poloze na zádech s opěrou hlavičky, popřípadě i zadečku.

  1. ve druhé fázi zařazujeme opakování a nové prvky - plavání na bříšku (pravá ruku vedeme pod bradou miminka a uchopíme jeho levé ramínko, levou rukou můžeme přidržovat zadeček a obráceně) , plavání na bříšku spojené s potápěním atd.
  1. ve třetí fázi se věnujeme prvkům, které jsou dítěti příjemné, např. plavání na zádech. V této fázi již nezařazujeme nic nového a plavání ukončíme ještě v době, kdy dítě příznivě reaguje (ne až odmítá spolupracovat a je unavené).

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek