Reklama

Plavání ve 4. až 6. měsíci

Rodičovství
  • emimino
  • 05.08.01

Co dokáže takto staré miminko, jak postupovat, když plavat teprve začínáme, pokyny pro plavání, abeceda potápění prvek E, F, G, H

Co dokáže
V tomto věkovém období dítě získává spoustu dovedností - v poloze na bříšku pase koníčky, často přitahuje kolena a zvedá zadeček. Dokáže se otáčet ze zad na bok a na bříško a zpět. Při úchopu rukou v poloze na zádech se dítě zvedá do sedu. otáčí se za hrkající hračkou, dokáže si ji vzít do ruky a přendávat z jedné ruky do druhé.

Když s plaváním začínáme Čím delší je odstup od narození do zahájení plavání, tím odmítavější postoj může mít dítě při provádění některých prvků - nejčastěji splývání na zádech. Postupujeme tedy velmi opatrně, prvky provádíme po krátkou dobu, postupně četnost i délku provádění prodlužujeme.

Když s plaváním pokračujeme
Ve věku okolo šesti měsíců je již dítě většinou tak velké, že plavání ve vaně je nemožné. Zde tedy provádíme při večerním koupání opakování prvních tří prvků (A, B, C) a v bazénku nové prvky (prvek E, F, G, H ) abecedy potápění.

Pokyny pro plavání
Pokud s plaváním začínáme, pak se nejdříve řídíme pokyny pro plavání s novorozenci a později pokyny pro plavání ve 2. a 3. měsíci - teprve po kladném přijetí pobytu ve vodě, pokračujeme pokyny pro toto období.
Voda by měla být okolo 32-30oC, doba pobytu ve vodě 15-20 minut, vždy však podle reakcí dítěte.
V tomto období si pomáháme hračkami určenými do vody. Pokud dítě vyžaduje necháme mu i dudlík.
Při poloze na zádech je stále opora hlavičky, opora může být menší než v dřívějším období - oporu dlaní postupně nahrazujeme oporou prsty. U živějších dětí, které při splývání neleží na hladině klidně máme oporu i pod zadečkem.
Při poloze na bříšku dítě již dokáže udržet hlavičku samo, proto ji nemusíme podpírat - pro plavání na bříšku používáme nejčastěji úchop kolem hrudníčku - obě ruce pod pažemi miminka, nebo jednu ruku vedeme pod paží přes hrudníček a miminko chytíme ze vzdálenější ramínko.


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama