Plenková hitparáda

Zdraví

Aneb Jak jsem přišla na chuť jednorázovkám. Ještě když jsem byla těhotná, rozhodla jsem se, že já, vyštudovaný ekolog, budu látkovat. Nakoupila jsem si výbavičku té levnější varianty plenek a pár kousků těch dražších a těšila se, až to všechno vyzkouším, s tím, že to, co nám bude oběma vyhovovat, si pak dokoupím, ale člověk míní, zkušenosti mění.


1 komentář


3 komentářů

Asi po 14 dnech od porodu jsem se do látkování vrhla a strašně mě to bavilo. To, že občas vaječina protekla, mi nevadilo, protekla i v jednorázovkách. Praní plenek mi taky nevadilo – pere pračka, suší sušička. Ale předpírání pokaděných plínek jsem za boha nenáviděla, to mě fakt štvalo, a že těch pokaděných plínek ze začátku je, co?! :D Skoro každé přebalení. Uff, takže kýbl pod umyvadlem, žlučové mýdlo a šlo se na to. Manžel „držkoval“ když si chtěl jít večer vyčistit zuby a umyvadlo bylo plné plínek, které čekaly na předprání.

První zklamání přišlo, když dcerka po 4 měsících širokého balení měla kyčle stále stejné, tedy špatné. Říkala jsem si, vždyť máme látkovky, to bude mít v pořádku, ale bohužel. I přesto, že měla obrovský balík a 2 pleny navíc, doktor nařídil 3 pleny. Když jsem přijela domů a zkusila jí dát balík se 3 plenami, málem jsem se rozbrečela, v tom se už vůbec nemohla hýbat. Byly jí 4 měsíce a jen ležet ji už nebavilo.

Tak jsem povolala manžela, který dojel pro balík jednorázovek Pampers active baby (AB) + k tomu koupil kalhotky Marwell na kyčle. Zprvu jsme se oba s manželem rozplývali nad tím pidizadečkem, který v jednorázovce měla a taky jsme zjistili, že se v plínečkách mnohem lépe vyprdí. Ale po týdnu, když jsme spotřebovali balík za 450,– Kč, jsem se zase ráda vrátila k látce, ale šla jsem na to již jinou cestou a objemný zadeček i protékání jsme snížili na minimum. Opět jsem si libovala, jak parádně jsme to vyřešili.

Cestování s látkou jsem si zprvu užívala, hlavně jsem milovala ten pocit, když jsem šla malou na návštěvě přebalit a lidé zbystřili, že máme jiné plenky – látkové! Musím říct, že na rozdíl od mých kamarádek, mé okolí plenkování bralo s nadšením, nesetkala jsem se s nikým, kdo by si klepal na hlavu. Bohužel další zklamání přišlo, když jsem na návštěvu musela brát extra tašku pro plenky, protože se mi do přebalovací s ostatními věcmi nevešly. A ještě k tomu mi přestávaly stačit a musely jsme z návštěvy odcházet dřív kvůli tomu, že už jsem neměla další plenky. Dcerka často čůrá, a když se k tomu přidal i hovňajs, tak prostě 4 plenečky na 3hodinové návštěvě opravdu nestačily a párkrát musela jet domů v počůrané. Takže na cesty vozím už jen jednorázové.

Další zklamání přišlo s prvními příkrmy, dcerka se v látce oprudila. Po 14 dnech šíleného boje, breku a zarudlého zadečku jsem si na pomoc vzala jednorázovky, opět Pampers AB. Plenečky jsou příjemné, měkoučké, před použitím voní, ale bohužel po použití strašně zapáchají a opruzenině nepomohly. Tak jsem zkusila ekologické plenky z DM Babylove nature (BN). Zprvu jsem z nich byla zklamaná, byly tvrdé, nepoddajné, opravdu papírové oproti AB a i přesto, že měly být bez chemie, i před použitím mi velmi seděly, ALE opruzenina zmizela!

Další, mi poradila kamarádka, méně známé Bedla Happy plenky jsou mnohem příjemnější, měkčí, ale separační vrstvička, která má dítko udržovat v suchu, jaksi tolik nefungovala a dcerka byla po počůrání v mokru, hrozilo navrácení opruzeniny. Bohužel BN jsou velmi drahé. Tak jsem se rozhodla vyzkoušet všemi velmi vychvalované „ty zelené“ Tesco plínky Baby essentials. A světe div se, jsou nejlepší! Měkoučké, příjemné, nesmrdí ani před ani po počůrání a dcerka v nich NENÍ opruzená!

Ve 4 měsících se dcerka začala otáčet: „Hle, když jsem nahatá, jde to snadno. No, s tím papírovým na zadečku to taky jde, ale sakra, proč to nejde v té příjemné bavlněné plínce… no nebudu se přepínat, však ona mě za chvíli zase svlékne“.

Nyní je naše situace v necelých 8 měsících věku dcerunky taková, že přes den je doma v látce, občas to proložím jednorázovkou, aby se mohla hýbat, pérovat, teď už i trochu lézt. Na cesty má jednorázovku a v noci bohužel taky, protože když je v látce, tak má do rána červený zadeček. Beru to jako takovou svou malou prohru. Látce fandím, jen nám to tak úplně nevyšlo.

Hodnotilo 15 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
janajelinkova9
Ukecaná baba ;) 1382 příspěvků 12.06.12 05:14

Tak to jsem zvědavá, jak dopadnu :) také mám namyšleno, že budu látkovat. :D Pěkný deníček, díky za informace :) :kytka:

 
dasjana
Kecalka 296 příspěvků 2 inzeráty 12.06.12 05:27

tak já mám rozhodnuto ;) budu používat ty jednorázové plenky…ale vyzkouším ty levnější a uvidím,jak budou plnit svoji funkci :roll: ..ono je fakt,že mimi má řidší stoličku a stane se že proteče,ale také mají svoje nevýhody..opru­zeniny a spol…ale látkové ne,ty budu používat jen na otření pusinky,podložení hlavičky :P

 
Aries6
Neúnavná pisatelka 19346 příspěvků 2 inzeráty 12.06.12 07:49

Ahoj, pěkně napsáné. Já to vzdala právě proto, že v tom balíku (kolem 2-3 měsíců) nemohla pohnout nožkama, tudíž se nemohla vyprdět a ani vykakat …

 
fiali
Ukecaná baba ;) 1065 příspěvků 12.06.12 07:50

Holky já vám nevim, ale mě látkový pleny přijdou jako návrat 100 let za opice :nevim: Ekologie je sice hezká věc, ale moje dítě už tuhle planetu opravdu nevytrhne a proč si přidělávat práci a mít prcka stejně v mokru? Jako 4 plíny za 3 hod. je fakt trochu moc. Jak se to dělá když dítě spí, to se musí budit? No vzhledem k tomu, že moje spí od 2 měsíce celou noc bych tohle nedala. Ale proti gustu …

 
prudusinka
Zasloužilá kecalka 522 příspěvků 12.06.12 08:04

@fiali Asi jak která látkovka, dcera vydržela v látkovce i 2, někdy 3 hodiny. Moderní látkovky mají design papírových a na léčení opruzenin nám zabírali nejlépe. Každá plenka má svoje + i -.
Hezký deníček :palec:

 
Martooni
Závislačka 4583 příspěvků 12.06.12 08:14

Všem díky za reakce! Zapomněla jsem tam napsat, že každé miminko je jiné, to že to nevyšlo nám, neznamená, že nevyjde jiným ;)

@fiali dcerka opravdu čůrá často, ostatní děti tolik ne, takže nám to nestačí, ale ostatní látkařkám třeba ano :) . Jo a v noci dcerka nečůrá-takže nebylo třeba přebalovat, až k ránu, ale na červený zadeček to stačilo :|

 
eVerča
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 12.06.12 08:15

Podepíšu se pod zelený z Tesca :palec:

 
pansy
Zasloužilá kecalka 979 příspěvků 12.06.12 08:33

Nedam na latkove pliny dopustit. Prvni mesic, jsem po cisari nemohla veset pradlo, tak jsme meli jednorazovky. Prumerna spotreba byla 10 plinek na den, navic to napor vajeciny nezvladalo a porad kupovat baliky plen a shanet, kde je maji v akci-to by me slehlo. Mala je v latce spokojena, kupodivu ani tak neprotikaly, jako papirovky. Navic se snazim mit ekologickou domacnost-rada bych, aby moje vnoucata poznaly prirodu:-)

Ale pravdou je, ze kazdemu prckovi vyhovuje neco jineho. Diky za pekny denicek:-)

 
Billi
Nadpozemská drbna 25189 příspěvků 12.06.12 08:40

Dopadla jsem stejně, ale po 4. týdenním pokusu látky, kdy se synovi objevila hnusná vyrážka (počtvrté), jsem to úplně vzdala a kupujeme jednorázovky. Prostě jsem už neměla energii dva týdny léčit opupínkovanou prdelku…

 
Jullii
Závislačka 2603 příspěvků 12.06.12 08:45

Můj první syn vyrostl na látkovkách. Opruzený zadeček měl neustále a 50 látkovek denně nebyl problém :x Často čůral a míval průjmíky :| Jo a kyčle měl špatné i po roce, přestože jsem dávala stále 3 látkovky. Druhý syn měl pampersky , huggiesky a jim podobné. Kyčle měl na první návštěvě v pořádku, byl spokojené mimčo a opruzeniny jsme neznali. V závěru, když bych to propočítala, tak papírovky mi vyšli levněji, páč když už je dítko větší, tak tolik často za den nekaká a papírovka vydrží déle. Jediný zápor to mělo ten, že měl plínky podstatně dýl. Starší kluk byl už v roce přes den bez plen.
Teď u třetího prcka zůstanu u papírových. Když jsem řekla doma, že zkusím látkovky…přece jen se jejich kvalita za těch 14 let musela změnit , tak si manžel klepal na čelo, že jsem blázen, jestli mám málo práce… :cert: Takže látkové jen na pusinku, pod hlavičku a okolo krku na slinty. :mrgreen:

 
Hellik
Ukecaná baba ;) 1690 příspěvků 12.06.12 08:46

fakt vtipné a pobavila jsem se. :D

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 12.06.12 08:53

stěma kyčlema-my jsme měli taky tři měsíce široké a stejně jsme dostali třmeny :( Takže na to to nemá vliv,pokud se nosí od porodu široké balení,stejně mohou býd kyčle špatné :(

 
bellinda1
Povídálka 28 příspěvků 12.06.12 08:57

Já jsem pro jednorázovky…v těch látkových nevidím snad ani jedno plus. Je to nepohodlné jak pro mimčo tak pro maminku. Dítě je pořád v mokru, z toho opruzený zadek, nemůže se pořádně hýbat. Plíny se musí každý den přepírat, věšet, žehlit atd…No nevím, při dnešní drahotě, pr.prášku, elektriky, vody se to snad ani nevyplatí :nevim:
A to nemluvím o tom ztráveném času nad tím vším…

 
Liz
Ukecaná baba ;) 1938 příspěvků 12.06.12 08:59

Krásný deníček. Nikdy jsem látkovou plínku nevyzkoušela, po tvém deníčku už mě to ani neláká, jsem na to moc pohodlná. Dcera nikdy opruzeniny neměla, ale za to se naučila na nočník až ve dvou letech a byl to docela boj. Myslím, že kdyby měla látkové, tak by se určitě naučila dřív. Ať se vám daří.

 
kvetinka56  12.06.12 09:13

@bellinda1 Latkove pleny se nemusi zehlit, dokonce ty moderne se nesmi ;) Muj syn nebyl porad v mokre plince, protoze jsem ho casto prebalovala, opruzeny zadecek mel z prikrmu a kdyz mu rostli zuby, to bez ohledu na to, jakou plinku mel na sebe (jestli jednorazovou nebo latkovou). Do 3 mesicu mel poradny balik plinek, musela jsem ho nasiroko balit, po tech 3 mesicich mel ten balik trochu mensi, ale porad dost velky v porovnani s jednorazovkami. A stejne se zacel otacet na brisko ve 3,5 mesicich, u nas to vliv na motoriku nemelo zadny. Predeprani plinek bylo potreba jenom tak do 6 mesice, kdyz mam rict pravdu, tak jsem radeji predpirala plinky nez prevlikala cely dite kvuli tomu, ze mel stolici az na lopatkach. A prace kolem plinek zabere odhadem tak max. hodinu tydne, jak uz jsem psala vyse, zehlit se nemusi, nektere dokonce nesmi.
Kazdy mamince a diteti vyhovuje neco jineho, akorat prosim nepiste jak jsou latkovky narocne na peci a udrzbu, kdyz je nepouzivate. Kdyz to napise nekdo, co s tim ma uz nejakou zkusenost, je to jina vec. Ale nejvic proti jsou ty, co si tu praci kolem jenom predstavuji. Predstavy a realita jsou zcela odlisne

 
bambulak
Povídálka 13 příspěvků 12.06.12 09:15

Taky já jsem se nad látk.plenami zamýšlela, ale stačilo mi, když byl malej hned po narození nemocný a měl koliky. Furt řval, já nemocná, do toho nervy na pochodu takže si nedovedu představit, jak ještě peru látkové pleny. Ale jinak jim fandím a myslím, že to chce kdyžtak zainvestovat do těch nejdražších. Moje švagrová je používá a opruzeniny po nich naopak zmizely. :potlesk:

 
Evánek
Stálice 90 příspěvků 12.06.12 09:16

Tak za mě Tesco plenky nee!U nás právě naopak, nesály a malá byla neskutečně opruzená.Navíc mi přišly dost tvrdé. My jsme na Huggies a přes noc Pampers premium care (v noci nepřebaluju, takže nám balík vydrží měsíc, což nás tolik nezruinuje a super sajou).

 
analoja
Závislačka 3350 příspěvků 12.06.12 09:17

tak jsem se taky vrátila 100 let za opice ;)
a ano, látkovky zaberou o něco málo víc času na údržbu

ale:

  • nic nežehlím
  • mimčo není stále v mokru - používám fleecové pratelné separačky a moji prckové rozhodně opruzené zadečky nemají
  • místo plenek v akci teď hlídám akce na prací prášky (vlastně ne já, ale přítel ;) )
  • a ušetřím nějaké to místo na skládce

A fakt nejsem tak blbá že bych si myslela že spasím svět, je to moje volba stejně tak, jako že nekupuju balenou vodu a bioodpad nehážu do popelnice, ale kompostuju.

Jako všude, i tady platí, kdo nechce, hledá důvod, kdo chce, tak způsob ;)

 
handule24
Ukecaná baba ;) 1454 příspěvků 12.06.12 09:29

Ahoj, jsme přes den na látkovkách, noci / návštěvy / dr. Tesco plíny a maximální spokojenost. Pampersky mi taky smrdí. Netahám už takové balíky plen a hlavně nevynášíme tolik odpadu, to mě opravdu trhalo srdce. Ovšem nedělám si násilí, pobyt na chatě nebo u rodičů je v jednorázovkách ;) Navíc časová úspora je obrovská, dát je prát a zavěsit zabere 10min jednou za 2-3dny. Nicméně dnes končí akce v Tesco http://www.miminakupy.cz/…lhotky-tesco takže utíkám něco pokoupit ;)

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 12.06.12 09:32

A proč by vám to nevyšlo, používáš obojí, ne? Já jsem třeba druhorozenému dávala jednorázovky od narození na noc, ani jsem moc neuvažovala o tom, že by byl na noc v látce, to je až teď cca od 11m, protože mě začli štvát pytle použitých plín zabírající naši popelnici.
Kombinovala jsem látku a jednoráz, někdy víc látku, někdy třeba plně na jednorázovkách. Pak jsem se teda ale kvůli objemu odpadu a ceně plínek ve větších velikostech pěkně naštvala a jedu plně v látce a jednorázovky doma zkrátka nevedem, protože mě štve do toho cpát prachy, i tříleťák spí zase v látce :mrgreen:

Ten objem plín na tahání kolem mě štval už u prvního :roll: Já jsem prvorozeného v tomto věku výhradně nosila, v šátku či manduce a na zádech jsem měla batoh, kde jsem měla x plín. Štvalo mě to, protože kdybych měla jednorázovky, tak by mi stačila taška přes rameno nijak zvlášť nacpaná :zed: Nakonec jsem to vyřešila kolem 1,5r itti bitti, které jsou fakt prostorově úsporné, měla jsem sebou jen ještě jedny svrchní a jinak savá jádra a měnila jsem jen ty jádra.
Ale když jsem zase začla brát kočár s obřím košíkem, tak mi byl objem látkovek zase fuk, kočár toho uveze…

Teď to vypadá, že pokud se druhorozený neshrabe k nějakým zázračným nočníkovým výkonům, tak budu mít na plínách děti dvě ((novoše+batole) a rozhodně se k jednorázovkám vracet nehodlám, protože bych prodělala kalhoty :zed:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 12.06.12 09:34

@bambulak tak pokud máš doma valchu a vodu nosíš od pumpy, tak chápu, že by to bylo časově velmi náročné. My s automatickou pračkou a sušičkou si můžeme dovolit ten luxus látkovat :lol:

 
Brokianaa
Závislačka 4442 příspěvků 12.06.12 09:37

Jednorázovka vydrží dýl :roll: Jasné,mění se až padá ke kolenům,co :roll: ? :poblion:
Jednorázovky nezavrhuju - když jedu na dovolenou,na déle do města tak je beru taky,tak aby se na mě někdo nesesypal…Ale teď jsem byla 7 hodin pryč z domu - samo v jednorázovkách a spotřebovala jsem 4 8o a to nepočítám,že doma jsem hned přebalovala… Ano „chápu“ ,při dnešních cenách jednorázovek se maminky snaží využít jejich kapacitu na maximum. V tom vídím jednu z výhod látkových plen - můžu malého přebalovat jak často je potřeba,mít třeba 15plín denně a malý si nehoví v chemii smíchané s močí.
Nejvíc mě baví - neustálé praní,žehlení,vě­šení… Pere pračka, moderní pleny a ani klasické čtverce se nežehlí (ty moderní bambusky dokonce nesmí) a věšet prádlo mám jako koníčka :lol: Jj,já vím - to zas tak normální není :mrgreen: Každopádně mě strašně nebaví hledat kde je nějaká akce na jednorázovky a pak ty peníze házet do koše…
Nejsem odpůrce jednorázovek - sama jsem je do deseti měsíců syna používala (než jsem se dostala k moderním látkovkám typu - Anavy, Tots Bots…)takže i mám co srovnávat… Neříkám,že mě baví prát pokaděné plíny,ale to zas není tak často (u kojence samo častěji). Za mě převyšují výhody - já jsem moc pohodlná na to, abych každý měsíc řešila kde je nějaká akce…Plenky mám furt doma,neřeším jestli mi dojdou :lol:
Jo a o tom otáčení - mi se můj hypotonický syn poprvé otočil na břicho dva dny poté co dostal Marwell kalhotky :lol: :lol: :lol: a ty bych řekla,že jsou o dost tlustší a pevnější než bambusová kalhotovka…

 
xreni
Extra třída :D 11408 příspěvků 12.06.12 09:41

tak my to mely presne naopak, ja nikdy nemyslela, ze budu latkovat. do pul roku jsem jela na jednorazovkach.. v pul roce me prestal bavit plny kos smradlavych plinek a dala jsem se na latkovani, za me idealni cas zacit, mala uz kakala na nocnik, tak zadny hovnajse nemame a pocurany plinky nesmrdi jak pampersky.. v suchu diky separackam je taky a na pohyb teda nemaji zadny vliv.. :palec:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 12.06.12 09:48

třeba na druhé dítě to vyjde. u nás látkuju doma a na ven jen na krátké prochajdy, jinak jednorázovky eko z dm.

 
Brokianaa
Závislačka 4442 příspěvků 12.06.12 09:51

Asi nakoupím plastové příbory a nádobí - nebaví mě to strkat do myčky a vyndávat :roll: ;)

 
PetkaK  12.06.12 10:03

@bellinda1 Je vidět že o látkování toho máš nastudované opravdu dost, aby jsi zde mohla psát takové skvělé pravdy :cert:

 
Martooni
Závislačka 4583 příspěvků 12.06.12 10:11

Všem ještě jednou díky za reakce!
Jak se opruzenina dcerce hojí, hned zase vymyšlím, co a kde k látce koupit, pořád mě to tak nějak trápí, že nelátkujeme non-stop a láká.. ale zatím kombinace s jednorázovkou vítězí..

@Brokianaa Jo a o tom otáčení – mi se můj hypotonický syn poprvé otočil na břicho dva dny poté co dostal Marwell kalhotky :lol: :lol: :lol: a ty bych řekla,že jsou o dost tlustší a pevnější než bambusová kalhotovka…

Edík je borec! Karolí je na tohle pohodlná :lol:

Příspěvek upraven 12.06.12 v 10:11

 
arcanobacterium
Kelišová 5576 příspěvků 12.06.12 10:18

Ahojky,
tak jsou látkovky jako látkovky. Já používám Anavy a naprostá spokojenost. Vydrží i 3-4 hodiny (ale já stejně přebaluju max po 2, spíše co 1 hodinu, jak jsem zvyklá od narození), dobře sedí, jsou hebké i po x praních a investice do nich se mi už vrátila. Na ven používám AIO (vše v jednom) a na noc zatím jednorázovky Tesco zelené (ale mám poslední 2 balíčky a zkusím i na noc látkovku, naštěstí v noci moc nečůrá, tak je v suchu).
To, že jednorázovka vydrží déle a proto v ní mimino můžu nechat, jak tu někdo psal mi přijde fakt fujky fujky. Nechat mimino v nacucané plíně, jenom proto, že ještě nějaké to čůrnutí udrží a nepáchne si nedokážu představit.
A ten můj expert se otáčel ve 4 měsících a 5 dnech, posledních 14 dní se začal plazit, poslední týden leze po 4 a 3 dny si sám sedne a vše ve velké „látkové“ prdelce. :pankac:
Ale děkuji za hezký deníček, každé mimi je jiné a každému (i maminám) vyhovuje něco jiného.
Barča :kytka:

Příspěvek upraven 12.06.12 v 10:20

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 12.06.12 10:21

@Martooni malej se mi teď taky oprudil, celkem fest, ale u něj je to zubama, ne látkou :nevim: Už se mu to hojí, jednoráz jsem kvůli tomu nekupovala, jen jsem zrušila svrchňáky a trávil dny jen ve skladu na draka či vázačce a pořádně promazaný bepanthenem a pohoda.
Oni mají to čurání a kakání fakt agresivní, když lezou zuby :| Se staším jsem bojovala s opruzeninami do krve před 2.narozeninami, kadil v noci a nic nedal znát, spal sám v pokojíčku, takže strávil s pokaděnou plínou třeba cca 5h, opruzeniny z toho měl šílený a bylo úplně fuk, za byl v jednorázovce nebo látce, hovno je zkrátka hovno :lol:

 
Misschelle
Echt Kelišová 9239 příspěvků 12.06.12 10:21

Ahoj, ještě nemám žádné dítko, takže jsem vážně neznalec, ale nějak nechápu, co vás k tomu látkování vede? Já v tom vidím jen práci navíc?

 
Martooni
Závislačka 4583 příspěvků 12.06.12 10:28

@arcanobacterium Baru, díky za reakci! Ale dcerku přebaluju co půl hodiny až hodinu, ať je v látce nebo v jednorázovce.. prostě hned, jak se vyčůrá i učůrne ;)

@Gladys :lol: .. sakra, zuby mě vůbec nenapadly :think: .. no teď jí leze druhý.. Díky, zkusím to bez svrchňáků.. dcerka je drobek - stále jedeme v novoskladu :lol:

Příspěvek upraven 12.06.12 v 10:35

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 12.06.12 10:28

Látkovala jsem s druhým dítětem do roka, pak už látkovky přestaly být OK, protože dítě bylo až moc akční a plína včetně obsahu byla věčně v nohavicích. Nikdy už nikdy bych nepoužila jednorázovky pro holčičku, ta z toho má gyn problémy už několik let a podle naší doktorky to způsobují právě ty plínky.

 
ivuska.h
Echt Kelišová 8651 příspěvků 12.06.12 10:29

Pokud se dítě oprudí s kadění, tak mu jednorázovka nepomůže, hovínko je na kůži tak či tak :nevim: A pokud z čůrání, tak tam pomůže změna svrchních kalhotek nebo častější přebalení.

No k věci – nevím, proč autorka píše, že jí látkování nevyšlo, mě přijde úplně normální, že dá opčas jednorázovku, ostatně jednorázovky jsou skutečně pro určité použití vhodné. Sama mám aktuálně na plínách 2 děti a na cesty dávám jednorázovku, na noc mladší taky, u syna jak se zrovna chce manželovi (chystá děcka na spaní) :lol: Opravdu není v mých silách vláčet na výlety látkové pleny pro dvě děti. I takto pořád šetřím spoustu peněz i odpadu.

 
arcanobacterium
Kelišová 5576 příspěvků 12.06.12 10:35

@Misschelle
Tak mně k tomu př. vedla hlavně ekonomická stránka. Od narození přebalujeme skoro co 1 hodinu, někdy i po 1/2 hodině. Nejdříve jsem zkusila několik značek jednorázovek, ale ve všech mu vadilo, že je počůraný, nebo plena protekla, nebo se pokadil až za uši (a tak to opravdu měl). K tomu ta halda odpadu, co jsme denně vyprodukovali byla strašná. Taky se mi dost opruzoval i když jsem přebalovala tak často. Tak jsem začala kolem 4 měsíce přemýšlet o látkovkách.
Taky jsem si myslela, že budu muset předepírat, vyvařovat, žehlit a jiné mučící techniky, ale tak to vůbec není.

Počůranou plenku hodím do kýble (nenamáčím, nepředpírám), pokaděnou plínku osprchnu od hovínka (pokud použiju separačku, tak vyklepnu do WC) a namočím do umyvadla se žlučovým mýdlem (ručně nepředpírám, nedřu se, žlučák udělá vše za mně), jak je plína odmočená, hodím do kýble k ostatním. Mám obyčejný kýbl s víkem a v bytě nic nesmrdí. Peru jednou za 3 dny, naházím do pračky, pak do sušičky, když je nutno něco ještě hodím na sušák a je hotovo. Vůbec mi to nepřijde jako práce navíc, nebo dokonce hodiny dřiny abych měla čisté plenky. :mrgreen:

Malý je spokojený, já taky a ať si každý používá co chce, ale ať nekroutí nechápavě hlavu na „látkujícími“ maminami, že jsou 100 let za opicema a že se praním plen sedřou až po lokty. :mavam:

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 12.06.12 10:39

Ahoj,
třeba je to autorko jen období a k látkovým třeba i na noc se někdy vrátíš…
Taky bych to ale nebrala tak, že ti to nevyšlo…

Já dávám jednorázovku na noc jen když mám všechny Anavy na věšáku a na výlety delší jak 4 dny. Mám malou holčičku a zvládám vozit s sebou plíny i na návštěvy a výlety.

A co se týče toho zapomínání u návštěv tak látkovky mi přijdou praktičtější. Když jsem vzala málo látkových plínek na čůrání, vždycky je po ruce nějaká ta na blindění nebo na pusinku nebo se dá improvizovat i jinak. To s jednorázovka­ma nejde.

A argument moje dítě planetu nevytrhne, nezlob se, ale je přece jasné, že člověk musí začít u sebe. kdyby si tohle řekli všichni…

V mém okolí používá látkové plínky většina kamarádek… Taková práce navíc to není a člověk dělá dobře zdraví svého miminka, planetě a peněžence…:)

Příspěvek upraven 12.06.12 v 10:40

 
Brokianaa
Závislačka 4442 příspěvků 12.06.12 10:40

@Martooni Dík :mrgreen: Však jsem ti už psala,jak to bylo myšleno ;) A jak holky píšou - není to,že by ti látkování nevyšlo - kombinuješ to… A třeba až bude Karoli větší,tak se do toho zas vrhneš naplno… Já taky látkuju až od cca deseti měsíců věku malého a v té době jsem střídala,až do do doby než jsem našla Anavy. Ale kombinuju vše - různé druhy bambusek,čtverce…

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 12.06.12 10:42

@Misschelle u mě to byla taková ne přímá cesta. První věc, že jsem se začla zajímat o nošení v šátku. Prolézala jsem různá fóra, četla zkušenosti. No a pro spoustu holek jde jedna „alternativa“ s druhou, takže tam zmiňovali i látkovky. Tak jsem se nadchla, ani ne z nějakých eko pohnutek, spíš se mi to zalíbilo. Látkování mě bavilo zezačátku to byla spíš taková bojovka, člověk zjišťoval, že novošovi fakt jedna čtvercovka na 3h nestačí :lol: Když jsem si najela na svůj systém, tak začla být látka fakt super. Pro mě je látka zkrátka esteticky větší zážitek.
Další výhodou je četnost přebalování, zkrátka se mi nelíbí, že by dítě mělo trávit x hodin v jedný plíně, už dávno počuraný. A s jednorázovkami by to byl fakt nápor na peněženku, přebalovat tak, abych měla dobrý pocit, že je v suchu.
Už jsem zmiňovala kvanta odpadu. Plíny smrděj, ale to i počuraná látka, ale s látkou si neskladuju v koši hovínka, ty končí v záchodu, bydlím v domě a musela bych s každou pokaděnou jednorázovkou do popelnice, takto spláchnu bobek, plínu přešplouchnu a je to.
A ten eko aspekt mě na tom těší jako třešinka na dortu, sice budou odpůrkyně psát kdesi cosi o praní, nákladech na něj, ale já peru v ekoprostředcích, pomáhám si tzv.solí na skvrny, žlučovým mýdlem, takže odpadní vody zas až tak nezatěžuju a těch pár praček navíc mi pořád přijde víc ekologické než že je někde továrna, která spotřebovává energii, vodu na výrobu plínek, pak někdo ty plíny musí přivézt, pak já si je dovezu domů, pak je vyhodím, někdo je musí odvézt, někde se ta plína musí spalovat či desítky let rozkládat… Jedno mimino vyprodukuje za plenkovací období až několik tun použitých jednorázovek. Po mých třech dětech zbude víceméně jen kupa hadýrků, převážně z bavlny, bambusu a vlny, k tomu hrstička polyesteru z flísových a polyuteranových kalhotek.
U prvního to byla zábava, teď už jedu rutinu a libuju si spíš v ekonomické části věci :mrgreen:

 
handulinda
Echt Kelišová 9378 příspěvků 12.06.12 10:47

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: taky jsem si prožila „látkovou“ krizi. Ale vrátila jsem se k látkování a jsem spokojená. Je teda pravda, že teď mi vysí kalhotovky na balkóně a né a né uschnout, takže má šmudla jednorázovky, jelikož se mi nechtějí skládat čtverce :-D ale to je teď moje dnešní pohodlnost. Jinak nám naopak látkovky na opruzeninu zabraly. Zmizela do dvou dnů. No a přes noc jedu v jednorázovkách, protože malý čůrá hrozně ráno a to je plína jak kámen, látkovka mi to nepobere, to by musela být mega vycpaná a to se prtěti nelíbí. A ohledně toho pohybu-jelikož cvičíme Vojtovku-ptala jsem se na to fyzioterapeutky a ta řekla, že to nevadí. Když vidím dnešní koš plný smradlavých plen, tak jsem vděčná za možnost látek.

 
Misschelle
Echt Kelišová 9239 příspěvků 12.06.12 10:49

@arcanobacterium Já určitě netvrdím, že jste sto let za opicema. Jen jsem neměla ani páru o tom, že ještě někdo látkuje, tak jsem z toho docela překvapená ;) Chápeš, vůbec jsem se o tyhle věci nezajímala až teď jako těhu tady na emiminu :mavam:

 
Muchitos
Závislačka 2828 příspěvků 12.06.12 10:50

Ahoj pěkný deníček :-) jako kdyby jsi psala o nás… taky jsme nakonec kombinovali a ted čekám druhé a přemýšlím… nejvíce mi vadilo, že malá měla tak velkou dupku :-( anemohla se pořádně hýbat… takže pokud najdu řešení tohohle problému jdu do látkovek :mrgreen: jinak budeme zas kombinovat…

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 12.06.12 10:54

@Muchitos Já když dávám malou na deku, aby se otáčela, dávám jednu složenou čtvercovou v PUL kalhotkách, ale asi nejlepší jsou Anavy Vše v jednom - tam už ten rozdíl mezi ní a jednorázovkou je opravdu minimální.
Moje holčička se otáčela pozdě, ale nemělo na to vliv jakou má plínku.Na ten úplný rozjezd potřebovala být nahatá a asi by pomohla jednorázovka, ale běhěm dvou dnů už se otočila i s větším balíkem…

 
janisska
Závislačka 3021 příspěvků 12.06.12 11:02

Nedá mi to nereagovat…mě vždycky dostává ten argument, že dítěti se v látce nechce hýbat…v čem jste vyrostly vy?Já teda na 3čtvercích, igelitu a svrchňákách a od 9měsíců jsem chodila. Přesto moje maminka nechápe, proč látkuju, když mi malej v 9měsících nechodil, tak za to mohl ten „balík“ mezi nohama…a její argument, že já tu planetu nespasim mě taky dostal…já ne, ale když si tohle řekne každej, tak kde to skončí?!
Taky kombinuju, přiznávám, malej spí i 12hod v kuse a ráno byl jak pavián, to vyřešila jednorázovka, která okamžitě po sundání putuje do předsíně a pryč z bytu, protože ten puch se táhne celým bytem.. :poblion: A na dovču vezu kombinaci..svrchní kalhotky s jednorázovým vnitřkem, který je ovšem lépe odbouratelný. Rozhodně neušetřím peníze, ale planetu trochu jo. ;)
edit Reakce není na Muchitos, ale odpůrkyně… :nevim:

Příspěvek upraven 12.06.12 v 11:02

 
Martooni
Závislačka 4583 příspěvků 12.06.12 11:05

@janisska svrchní kalhotky s jednorázovým vnitřkem Jani, co to je? To vůbec neznám, hodíš odkaz?

 
Kulišanda
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 12.06.12 11:09

Ježiš, děláš něco jiného? Já mám tedy jednorázovky, na první i teď na 1š ti denní dceru, ale přebaluju co 3 hodiny, v noci tak jednou.....Opruzená není, avzhledem k tomu, že novorozenec čůrá i 20× do hodiny, tak při každým učůrnutí bych asi víš co.....To jí budíš, když spí? A druhé dítko asi nemáš viď? Já bych se z toho časově i finančně zbláznila… :D

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 12.06.12 11:12

@Muchitos já jsem druhorozenému dávala svrchní gatě flísáky a do toho plínu narovno. Když se pokadil, tak to sice odnesli i gaťky, ale ten flís je nejsnadnější na údržbu, na pul gatích mohou zůstat fleky, ale flís je už po osprchnutí skoro čistý. Většinou jsem dávala úplně maličkému jen jednu vícevrstvou. On když ji počural, tak si hejknul, tak jsem jen vyměnila plínu v gatích a jelo se dál, bylo léto, takže byl jen v plíně a maximálně nějaké návleky na nohy.
A balení to bylo fakt nízkoobjemové, ještě méně objemné by bylo s pul kalhotkama, ale ty nejdou tak snadno čistit od kadění. Holt když chce člověk malý prdelky, musí často přebalovat :mrgreen:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 12.06.12 11:13

@Kulišanda dítě, když spí, tak nečurá :roll: přečti si něco o bezplenkové komunikační metodě, ale sedni si na to, ať neomdlíš :jazyk:

 
rosslyn
Kelišová 5011 příspěvků 12.06.12 11:16

@Martooni Janka myslí ty grovia.. http://www.veselepleny.cz/…jadro-GroVia a na to ty svrchňáky.

Příspěvek upraven 12.06.12 v 11:16

 
Vlkoška
Závislačka 4132 příspěvků 12.06.12 11:16

Mě se látkovky hrozně líbí, jsou mi sympatické, ale ta nepohyblivost u nás vadila. Dcerka měla neurologický problém, cvičili jsme vojtu a potřebovala jsem ji v pohybu a otáčení podporovat, ne ji „brzdit“ látkovou plenkou. Takže jsem je používat přestala. Ale kdybych měla třetí dítě a někdo mi byl ochotný zasponzorovat velkou výbavu AIO plenek šla bych do toho :mrgreen: .
Edit -To neměla být reakce na nikoho :andel:

Příspěvek upraven 12.06.12 v 11:18

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 12.06.12 11:17

@Kulišanda Řekla bych, že finančně se zblázníš spíš z jednorázovek…

 
Martooni
Závislačka 4583 příspěvků 12.06.12 11:22

@rosslyn Ross díky, to je mi novinka :lol: .. je fakt, že Grovia jsem přestala používat, když byla Karolí baculka, měla otlačená stehna, ale teď je štilipinda.. jdu je vytáhnout :lol:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama