Podaří se nám někdy miminko?

Snažení

Rozhodla jsem se konečně napsat také svůj deníček. Nyní, po posledním neúspěšném IVF, mě to opravdu vzalo. Chci se vypovídat a svěřit. Třeba i načerpat rady. Jsem zvědavá, kdy k nám také přijde miminko...

Naše snažení o miminko začalo před dvěma lety, bylo mi tehdy 31 let. Domluvili jsme se s nynějším manželem, že se vezmeme, na svatební cestě se už nebudeme chránit a zkusíme zapracovat na potomkovi.

Vyjeli jsme na 4 týdny cestovat po jižní Americe. Manžel tam měl poslední týden narozeniny, tak jsem si říkala, že by bylo krásné, dát mu pozitivní těhotenský test jako dáreček. Jak strašně jsem se mýlila, když jsem si myslela, že by se nám to napoprvé mohlo povést. Bohužel, miminko na svatební cestě nevzniklo. Tenkrát jsem to hodila za hlavu.

Když jsme se vrátili, měla jsem plno práce, a tak jsem snažení na půl roku úplně vypustila z hlavy. Asi po půl roce jsme s manželem naznali, že zkusíme zajít k dr., já ke gynekoložce a on na spermio. Obě kontroly dopadly na jedničku. Nechali jsme tomu tedy volný průběh. Já jsem si zkusila nakoupit ovulační testy, ty byly vždy ukázkové, ovulace 14 DC, pak se ale jako hodinky vždy dostavila menstruace přesně 28. den.

Zkusila jsem Gynex, Femigard, zelené potraviny, cvičila 9 měsíců Mojžísku (rehábka mi pak už řekla, ať nechodím, že jsem po této stránce úplně OK). Přesně po roce jsme zašli do CARu a zkusili jedno IUI, ale nevyšlo. Já si zašla také na HP, opět všechno v pořádku.

Jednoho dne přišel manžel domů a sdělil mi, že dostal výbornou nabídku práce, asi 200 km od města, kde jsme bydleli. Tady jsme ale měli všechno – byt, já práci, kamarádky. Nakonec jsme se rozhodli, že lokalitu změníme, bylo to kousek od mojí rodiny a mého staršího bratra. Na miminko jsme v té době vůbec nemysleli, já jsem dala výpověď, šéf mě ještě požádal, abych zůstala déle, tak jsme s manželem pendlovali asi 3 měsíce tam a zpátky, až jsme se konečně přesunuli nadobro. Vybavili jsme si byteček a asi po dalším půl roce snažení, kdy miminko nepřicházelo, jsme se rozhodli zajít do CARu – vybrali jsme si Reprofit v Brně.

Znovu nám udělali všechna vyšetření a najednou se zjistilo, že manžel má jen 1 % morfologicky dobrých spermií. Dodnes nechápu, jak mohlo dojít k tak fatálnímu zvratu, vždyť ještě před rokem je měl jako rybičky. To dodnes nepochopím. Já jsem údajně v pořádku. Stihli jsme si ještě udělat imuno a genetiku, vše OK.

Doma jsme se dohodli, že zkusíme naše první IVF, doktor nám s tou morfologií moc šancí na přirozené početí nedával. Nějak jsem se necítila na všechny ty hormony, tak jsme pro začátek zvolili jen minimální stimulaci. Měla jsem 4 vajíčka, a ta se vyvíjela krásně, nakonec mi zavedli jednu krásnou blastocystu a jednu morulu. Byla jsem šťastná a v tu chvíli jsem si říkala, že ta trnitá cesta už bude u konce. Když jsem si dělala test, tak jsem měla špatný pocit, na testu se ale přesto objevil duch – zvláštní je, že jsem z něj neměla vůbec radost. A to jsem si kolikrát říkala, že až tu druhou čárku uvidím, tak se zblázním radostí. Jako bych tušila, že je něco špatně :-(

Zašla jsem si k doktorovi a ten potvrdil HCG, ale ihned mi řekl, že na ty dny po transferu je velice nízké. Následovaly neskutečně krušné dny čekání, další krevní testy. Nakonec se zdálo, že se vše v dobré obrátí, HCG nakonec vyrostlo až na 3000 j. Mysleli jsme, že máme vyhráno, doktor, že jen mrkne do dělohy. To bylo poprvé, kdy jsem si připustila myšlenku, že bychom přece jen čekali miminko? Hned nato ale přišla studená sprcha, na ultrazvuku nebylo nic vidět a doktor konstatoval vysokou pravděpodobnost mimoděložního těhotenství. Hned na druhý den jsem přišla na příjem a šlo se na věc, laparoskopii. Bohužel se doktor nemýlil, vzali mi jeden vejcovod. Mrknuli na dutinu břišní a na druhý vejcovod, orgány prý krásné.

Bylo to strašně bolestivé, naštěstí jsem chodila do práce, podařilo se mi najít ji hned po příjezdu do nového bydliště a bavila mne. Na kontrole stehů jsme se s panem doktorem domluvili, že zkusíme ještě IVF klasiku, poslední pomyslnou metu, nejvyšší level, na který jsem sázela.

Za dva měsíce jsem si začala poctivě píchat. Měla jsem 20 folikulů, ale jen 15 vajíček, oplodněných nakonec jen 6. Po PK zbyly nakonec jen 2 bojovníčci, spermie s nimi ten 4. den pěkně zamávaly. Měla jsem strašný strach a modlila se, aby to vyšlo, protože jsme bohužel neměli žádné zamrazené (holky, které podstoupily IVF, ví, jak těžké je čekat na výsledek, když nemáte žádné mrazáčky).

Strašně jsme si s manželem přáli, aby už to utrpení skončilo šťastným koncem, vždyť jsme došli až na samý vrchol pyramidy, co ještě můžeme udělat? Moc jsme se těšili a i podle příznaků jsem věřila, že se povedlo. Kdo zná IVF, ví, že hormony dokáží své, bohužel 12. den bylo na testu sněhobílo. Ve chvíli, kdy se druhá čárka neobjevila, se mi udělalo špatně a bylo mi strašně úzko. Ten den se mi zhroutil svět, nevyšel ani ten nejvyšší level našeho snažení. Vzrostla bezmoc a beznaděj, že miminko mít nebudeme.

Je mi 33 let, všichni kolem už rodiny mají a mě strašně mrzí, že jim nemůžeme pořídit kamaráda. Mlátím se do hlavy, že jsme začali až tak pozdě a věnovali se jen cestování a práci. A aby toho nebylo málo, tak nám bratr přesně v ten samý den, kdy jsem si dělala test, oznámil, že se jim nedopatřením povedlo zadělat na 3. dítko, takže do rodiny přibude v listopadu další člen rodiny. Vánoce budeme slavit s miminkem. Bohužel ale ne s naším :-(

Asi se na nás tam nahoře jaksi zapomnělo a nadělilo se hnedle vedle. Je to hrozný pocit a strašně mě bolí vědomí toho, že naše mimoděložní miminko by se bývalo narodilo v tom samém termínu. Nevím, proč je to takhle zařízené. Aby mě to ještě více bolelo? Že těhotní kamarádky a všichni kolem, proč ne, přeji jim to, ale proč zrovna do nefungující rodiny mého bratra přibude 3. nechtěné dítko? Jsem na dně a chce se mi odjet někam hodně daleko.

S manželem jsme se rozhodli podstoupit další IVF v létě, ale kde je naděje, že se povede? Ach jo, nikde. Můžeme jen doufat. Držte nám palce a kdyžtak poraďte.

Hodnotilo 13 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Conny
Echt Kelišová 7674 příspěvků 23.05.12 08:38

Držím mocinky moc palce :hug: a věř,že není pozdě :pankac: !!!My jsem taky „začali“ se snažením až mně bylo 34 a příteli 35 a do té doby jsem - jako vy cestovala,kari­erovala apod. ;) !!!Přeju hodně síly a trpělivosti :srdce: !!!

 
ish
Kelišová 5353 příspěvků 23.05.12 08:47

Nevyčítej si, že jste začali pozdě a další věci. Minulost stejně nemůžeš nijak změnit a jenom se tím budeš trápit.
Je potřeba vytrvat a pokud má miminko přijít, přijde. My jsme aktuálně s mužem ve stavu otázky „a co když ne?“, takže věř, že všechny tyhlety pocity moc dobře znám.

 
habet
Kecalka 450 příspěvků 23.05.12 09:13

neves hlavu a ver, ze miminko prijde. Manzela posli do statni nemocnice na urologii, treba prijdou na pricinu te morfologie (u nas to byla varikokela). Taky jsme podstoupili IVF a nakonec mame krasnyho synka, kterej se podaril prirozene, kdyz jsme to vubec necekali :) preju hodne stesti pri snazeni a at mate brzy svuj uzlicek pevne v naruci :hug:

 
lilia81
Neúnavná pisatelka 15282 příspěvků 23.05.12 09:43

Ahoj, právě podstupujeme první IVF a zatím píchám, takže vše, co píšeš mě ještě čeká, ale jedno vím jistě, my ženy jsme silné a je pravda, že zvládneme leccos, takže se neboj, nevyčítej si nic (bůh ví, jak je to těžké) a snaž se myslet pozitivně (ano, tyhle rady taky miluju, líp se radí než udělá, ale to dáme)! Držím moc palce!!!!

 
PT123
Neúnavná pisatelka 17285 příspěvků 23.05.12 09:44

Nevyčítej si, že jste začali pozdě. Nikde není napsané, že by dřívější snažení něčemu přispělo…

Taky jsme si s manželem vyčítali, že jsme čekali tak dlouho… Mě bylo 32 - máme za sebou 4 roky snažení zakončené revizí…
My máme problém u manžela - přesto to prostě musí někdy vyjít. Po nepovedeném chirurgickém odběru spermií to u nás už vypadalo na dárce, ale stal se asi malý zázrak a laborantka po 3 hodinách hledání našla 9 spermijek pro 9 vajíček co mi odebrali… Zavedli mi dvě krásné blastulky. Bohužel to skončilo revizí.
Ani pro nás ten pomyslný nejvyšší level nevyšel.

Přesto jsem těhotná (i když na samém začátku) po minimální stimulaci - našli nám 1 vajíčko a 1 jedinou spermijku. Snad to zvládne až do konce…

Nevěš hlavu - určitě i na vás to štěstíčko čeká :hug:

 
Verda73
Kecalka 340 příspěvků 23.05.12 09:47

Vydrž,příště se to určitě podaří :hug: Moc držím palečky :kytka: :mavam:

 
Eduarda
Kecalka 418 příspěvků 23.05.12 10:04

Ahoj Evu, mám přesně stejné pocity jako Ty a hlavně si pořád vyčítám, že jsme začali pozdě (i když jsme se s manžou poznali jen 3 roky před začátkem snažení a chtěli jsme si nejdřív vybudovat zázemí). Ale s tím už nic nenadělám, budu holt starší maminka. Ale jsem přesvědčená, že jí jednou budu jak já, tak ty. Takže hlavu hore, kdo nehraje, nevyhraje (v našem případě je to 100%, protože přirozeně otěhotnět nemůžu). Držím pěstičky, ať se brzy zadaří a hlavní je se z toho všeho smutku nezbláznit:) E.

 
Anýsek18
Kelišová 7476 příspěvků 23.05.12 10:22

Ahoj. Nestrácej naději. Hlavu vzhůru. Pokud má přítel špatné spermio mohu ti doporučit Macu. Stojí cca 200kč a po dvou tabletách denně je na měsíc. Doktoři ji doporučují. U chlapa s hodně špatným spermiem se zlepší o 250%. Přítel ji bere taky. Nevíme jak je na tom on s mrškama ale radši bere taky. Držím palečky ay se co nejdříve zadařilo :hug: :srdce:

 
soldi
Neúnavná pisatelka 17165 příspěvků 23.05.12 10:31

ahoj, ak manzelovi robil predtym spermiogram len bezny gynekolog a nie androlog, tak mu mozno morfologiu neskontrolovali. ta je najdolezitejsia! ak ju vsak mal pred rokom v poriadku a teraz ju ma zlu (skontroluj si papiere ak ich mas), tak je pravdepodobne, ze moze mat nejaky zapal. skus ho poslat k andrologovi (nie do caru), nech urobi aj jemu hormonalny profil a nech mu zoberie stery, ci tam nema skryty zapal.

potom ak chces, pozri sem, kamoska zostavila vitaminovu kuru pre svojho muza, boli na tom velmi podobne ako vy, vlastne este horsie, lebo im povedali, ze mozu otehotniet len cez darcovske spermie. este ten cyklus sa im zadarilo a teraz uz cakaju druhe babatko :srdce:
tu je link https://www.emimino.cz/…ie-bt-39823/

ak mal predsa len tu morfologiu zlu, tak si pozri v tej tabulke vitaminy na zvysenie poctu spermii, to velmi pomaha. a tiez by som odporucila pouzivat conceive gel- ulahcuje spermiam cestu k vajicku.

neboj, podari sa vam urobit dietatko. nesmutni kvoli bratovi, aj vy sa dockate, ked bude ten pravy cas a potom Ti toto trapenie pride ako mala cena za to babatko, co budes drzat v naruci :hug: :hug: :hug: nevzdavaj to, nic take hrozne sa nedeje, budete mat dietatko :hug: :hug: :hug:

 
Denisa76
Vesmírná mluvilka 33042 příspěvků 23.05.12 10:50

Tak IVF je jeden velkej boj a nesmíš to vzdát.Určitě se jednou ta smůla prolomí :palec:

 
cheekymonkey
Extra třída :D 10805 příspěvků 23.05.12 11:49

Ahoj, je vidět, že po miminku opravdu toužíš. Můj přítel vždycky říká, jak chceš, tak je. Jak už tady psali, neobviňuj se, že jste čekali tak dlouho, je ti teprve 33, ještě máte spoustu času. Mí známí mají vymodlenou holčičku a až po 7.IVF, takže to jde. Všechno je jak má být, nic se podle mě neděje bez příčiny. Asi si to teď bohužel musíš vyžrat- nevím proč- abys porostla jako člověk. Moje kamarádka se pokouší o dítě 2 roky. Už byli v Caru, oba zdraví a nejde to. Kdysi oba tvrdili, že děti jsou krysy, a že je nechtějí- napůl v žertu s těma krysama. Když jsem to říkala jedné ženské, tak mi řekla, že ty děti nemají kvůli tomu, mají oba kleknout a poprosit o odpuštění. Neměla jsem ty koule ji to říct, ale začínám si myslet, že na tom něco bude.
To je ale jiný příběh, a jiný boj. tobě přeju hodně sil a vytrvalosti a ať jednou držíš ten svůj uzlík radosti. Protože jak chceš, tak je! :)

 
wobludka
Extra třída :D 11490 příspěvků 23.05.12 12:48

No tak ty pocity, které máš, jsou naprosto normální a všichni kteří si prošli bojem s neplodností tohle dobře znají. Ta prognóza, kterou máte, vůbec není špatná, znáte pravděpodobnou příčinu a to spermiogram, to je velká výhoda. Co se té něšťastné morfologie týče, tipuju že změna morfologie byla nejspíš způsobena odlišným hodnocením laboratoří a ve skutečnosti je ta hodnota pořád obdobná. Jde o to, že v současnosti se neví, jaká deformace znemožňuje spermii proniknout do vajíčka a oplodnit ho a jaká už ne, proto ta hodnota je subjektivní. Pro úspěch IVF je důležité to, zda spermie, byť jsou zdeformované, nesou správnou genetickou informaci - to se dá vyšetřit, nicméně jelikož jsi již otěhotněla, byť mimoděložně a embryo se evidentně vyvíjelo, tak bych o to už strach neměla. Ale urologa bych zkusila, taková náhlá změna bývá způsobena např. chlamýdiemi nebo ueroplasmaty (většina lidí je má a problém s plodností nemá, jiní na to jsou citliví). Dvě IVF - 50% úspěšnost je víc než dobrá, to že bylo mimoděložní, to je prostě smůla. Nezbývá než trpělivost. Neupínala bych se k tomu, ale i s téměř absolutní teratozoospermií se otěhotnět přirozeně dá, jen to obvykle dlouho trvá, takže páry mají obvykle první dítko z IVF, po porodu nepoužívají antikoncepci a než se během třech čtyřech let rozhodnou pro druhé, už se diví, že jsou v tom ;)

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 23.05.12 13:04

To s těma spermiema není jen tak. Co přítel? Bere nějaké léky? Nosí u pasu mobil? Nosí těsné spodní prádlo? Jak se stravuje? Má nadváhu? Kouří? Pije alkohol? Dávala jsi Gynex i jemu? To, že ten spermiogram vyšel tenkrát tak blbě neznamená že teď už situace není lepší. Pošli ho na spermiogram znovu. Já jsem slyšela že jeden pár si nechal udělat spermiogram jen tak a vyšlo to docela dobře a ten samý měsíc si ho nechali udělat v CARu a vyšel příšerně. Nechci být paranoidní, ale není možné že v CARu ty výsledky záměrně označí za horší jen aby měli víc zákazníků? :?

 
suvik
Nadpozemská drbna 25305 příspěvků 23.05.12 13:07

Ahoj,

jen tě jdu podpořit, i když už tu bylo řečeno vše, a to velmi dobře. Teď je ti mizerně, ještě párkrát bude, ale důležitý je to nevzdávat a zkoušet, zkoušet. Neboj, tu sílu jít dál v sobě určitě najdeš :hug: , je strašně těžký se na to vykašlat. Ještě šance jsou, a to mimoděložní ber jako důkaz, že to půjde, ber to jako pozitivum, i když to zní zvláštně…jen se dočkat no. :hug:

P.S. JInak jsem to blbě vložila, tak s eomlouvám, že je koment uloženej jako reakce na wobludečku. ;)

Příspěvek upraven 23.05.12 v 13:08

 
suvik
Nadpozemská drbna 25305 příspěvků 23.05.12 13:10

Jo a to spermio se mění, takže možný je vše. My měli to samé (náhlý a velký propad kvality spermatu) v Reprofitu mužovi udělali stěry a přeléčovali Enterokoka. Takže i to je možné, jak někdo psal - stěry bych nabrat nechala, pokud se už nedělaly.

 
Lucienkaaa
Závislačka 3154 příspěvků 23.05.12 13:14

Evuleena: Beruško,ani nevíš,jak moc ti rozumím :hug: Taky nás nejspíš v létě čeká 2.IVF a už teď mám z toho vítr. Poprvé jsme taky neměli nic ke zmrazení a když to nevyšlo,beznaděj byla ještě větší :,( Musíme se prostě zase znova zvednout a jít dál,hlavně to nevzdávat :kytka: S oblibou říkám,že se nám tam nahoře vybírá ten nejlepší kousek a proto to tak trvá :lol: Jinak co se týká těhotnění okolí,myslím,že všechny snažilky to známe. Ve chvíli,kdy je nám nejhůř,tak zaručeně otěhotní kamarádka,ses­tra,švagrová atd. :roll: Tak hodně síly a víry do dalšího boje :hug:

 
cvana
Závislačka 2666 příspěvků 23.05.12 13:16

Ahoj, mě je 25let, rozhodla jsem se IVF ani nepodstoupit se svymi zdravotními problémy, prostě nechci se trápit hormony, narkozou atd atd..IUI se nám také nepovedlo, moje deloha by možná ani nedonosila miminko..tudíž IVF raději ani nechci riskovat i když možna budu litovat, ale když to prostě nechce to tělo mám jej přemlouvat? A ohrozit tím své zdravíčko, když budu vše podstupovat?Pro­trpěla jsem si už dost..tudíž jsem v období smiřování že miminko svoje mít třeba ani nebudu, ale nemíním se honit celý život za něčím a mě uteče život mezi prsty..takže já se s tím raději smířím..než začít počítat plodné dny, hlen, teplota, bylo to k zbláznění :nevim: možná jsem divná ale opravdu nechci dát do toho všechno na úkor toho že mohu mít komplikace.. :nevim: ale je mi lépe nehrotím a netestuji a jen si užívám to volno, ty peníze co byych do toho zas vrazila..a uvidíme třeba bude časem i adopčátko :kytka:

 
veve.m
Neúnavná pisatelka 19567 příspěvků 23.05.12 13:33

Ahoj nesmutni, další se určitě povede. Nám se teda povedlo IVF poprvé a taky to byly nervy, ze sedmi oplodněných nám zbyl jen jeden bojovníček a mrazáčci žádné. Měla jsem celé čekání depku, že to nemůže vyjít, když všechny zemřeli a zbylo jen jedno a vyšlo to… a v pohodě jsem určitě nebyla. Opravdu to nevzdávej, tady na emiminu jsou holky, kterým vyšlo až 6.IVF. Třeba ti ta dotyčná sem taky napíše a povzbudí tě :hug:
Koukám, taky mám blbě tu reakci :roll: nevím proč to tam furt skáče

Příspěvek upraven 23.05.12 v 13:41

 
veve.m
Neúnavná pisatelka 19567 příspěvků 23.05.12 13:36

Wobludečko máš pravdu, taky doufám, že na druhé nebudeme potřebovat IVF…

 
handa30
Zasloužilá kecalka 883 příspěvků 23.05.12 13:45

Jak kdybych to psala já…také mi je 33 let a manželem jsme spolu 7 let, hodně jsme cestovali, pracovali a teď se snažíme skoro 3 roky o mimi a nejde nám to. Navíc mému švagrovi se narodí také v listopadu miminko a je to vůbec první miminko v rodině, ačkoliv oni nemají kde bydlet a jsou mladší než my. Ale všichni jsou nadšení, a já si říkám, jak to celé ustojím. Nechci závidět a přesto závidím. Je to těžké, ale musíme bojovat a prostě doufat, že miminko k nám přijde. Držím moc palce :mavam:

 
jaja84
Kelišová 6792 příspěvků 23.05.12 13:45

i ja patrim mezi ty nestastne co zkousi vse a nic se nedeje.V lete mne ceka prvni IVF a mam strach.Chapu te ze uz neveris a je mi to moc lito.Dejte si chvilku cas a pak bezte do toho znova! drzim vam palce :hug:

 
petulle
Kecalka 339 příspěvků 23.05.12 14:01

já jsem na miminko čekala také dlouho, více jak 5,5 roku jsem čekala na //, nakonec se povedlo, je to opravdu běh na dlouhou trať, ale nevzdávej to, přeji ti aby se i vám brzy zadařilo :hug:

 
Anonymní  23.05.12 14:07

Vim o cem pises,ale neklesej na mysli.Ja to mela za s sebou trikrat v jednom roce-manzel to same jedno procento,doktori nam rekli,ze to normalne nevyjde :lol: No ja si tedy nic nekontrolovala,pro­toze mi bylo jasne,ze nikdy nic nebude.ja v poradku,manzel ne,takze bezvadna antikoncepce..No posledni IVF nepodarene plus PK,atd a dasli vymozenosti-nic ,,Do trech mesicu kdy jsem se uz smirila s faktem ,ze bez IVF dite nebude ,jsem si udelala jen tak test abych vyloucila tu moznost,ze bych mohla byt,vedela jsem ze nebudu,ale uz dva mesice nebyla zadna menstruace,tak radeji jem to zkusila-no a co myslis ,ze tam bylo???Dva pozitivni prouzky,temer okamzite ;) ;) Byla jsem hned u doktora,v 8 mem tydnu-dostala uz jsem rovnou i pukazku-zadne cekani na embryjko,zadne nervy a neskutecny stesti… :D
Ja jen vim kdybych ti mela poradit-asi..tu vetu nenavidis,ale smirit se s moznosti,ze mozna dite nebude-ono to jakoby pritahuje opak(ja mela uz vyrizene papiry na adopci :mrgreen: )Pak jsem cvicila jogu,ale jen tak kvuli me samotne,protoze jsem po tech injekcich mela bricho jak patraci balon,no a co jeste vim mela jsem antibiotika-je zname ze staci mit vyleceny zanet mocovyho mechyre a necekana tehotenstvi jsou tady-tyhle bakterie totiz nici prirozene prostredi v pochve a nici spermone…
Takze nezoufej-ja znam plno lidi co zacali mnohem dele a dite maji,nesmis to vzdavat…Slysela jsem jednu krasnou vetu od doktora na IVF-jen ten ktery to vzda se ditete nedocka ;) ;) ;)
PS-me bylo 34 let,kdyz jsem otehotnela,porodila v 35 letech… :palec: :palec: :palec: :palec: :palec: :palec:

 
duha03  23.05.12 14:19

Život je někdy příšerně nespravedlivý. Přeji ti hodně štěstí a sil do dalšího boje.

 
Evuleena
Nováček 5 příspěvků 23.05.12 14:56

Holky,

děkuji všem za komentáře. Moc jste mě povzbudily :andel:
Vidím, že jste na tom některé podobě a jsem ráda, že mi neradíte, abych na to nemyslela :mrgreen: (proto jsem psala, že doba nemyšlení už je za námi-stěhování atd.)

Určitě chci, aby šel manžel k andrologovi, také se mi najednou to 1% nezdá a myslím, že je to způsobeno tou odchylkou z různých měření. Ale v papírech mám před rokem morfologii 90 a nyní 1, ale z jiných zařízení. Manžel žádnou chorobu neprodělal, ale možná něco přechodil o čem nevíme.. Zkusíme specialistu.
Macu a další vitamíny jsme zkoušeli, nic nepomohlo ani o trochu…(ale vlasy mu narostly hezky, tak aspoň něco :P )

Holky a nějakej androlog v Brně?? Neznáte?

Vzdávat se nehodlám a budu doufat, že už se podaří brzo, nejlépe v létě :-)

 
wobludka
Extra třída :D 11490 příspěvků 23.05.12 15:08

@Evuleena tak to je určitě chybka, resp. špatná interpretace výsledků - norma je 30% morfologicky normálních spermií (jestli ji dokonce nesnižovali na 20%), 90% nemá nikdo, bude to spíš tak, že měl 90% morfologicky špatných spermií, tudíž morfologicky dobrých 10%. Nyní má 1% - změna z 10% na 1% je poměrně obvyklá. No vitamíny jako jo no, ale životní prostředí má vliv zejména na pohyb a koncentraci, na morfologii minimální. Ale bude mít hezkou manikúru :mrgreen:

já bych to možná ještě doplnila informací, že morfologie spermií se stanovuje tak, že laborant ze vzorku odebere 100 ks spermií (což je 100%), prohlédne si jejich vzhled a buď je považuje za morfologicky normální, nebo ne (což je subjektivní, viz předchozí příspěvek). Pokud tam najde 10 hezkých spermií, je morfologie 10%, pokud jednu, je morfologie 1%. Takže ikdyby byl spermiogram pořád stejný, každý laborant ho může stanovit trochu jinak, svou roli hraje i statistická odchylka - prostě si vybere lepší nebo horší vzorek. Ať tak nebo tak, je zřejmé, že ve vašem případě je ta morfologie zhoršená a je to zřejmě příčina neplodnosti.

Příspěvek upraven 23.05.12 v 15:21

 
Kači01
Kelišová 6707 příspěvků 23.05.12 15:26

Ahoj, moc vám budu držet palce, aby příští IVF bylo poslední :hug: Nám to vyšlo až na 6. pokus (1. s minimální stimulací Gonalem). Taky jsem měla mimoděložní, ale po IUI. Neztrácej naději, já věřím, že se miminka taky dočkáte :hug: Je to těžké, když to trvá příliš dlouho, sama jsem už nevěřila tomu, že někdy budu těhotná. Ale neznamená, když to doteď nevyšlo, že to nevyjde příště ;) Určitě se podaří :hug:

 
kaculkadraculka
Ukecaná baba ;) 2388 příspěvků 23.05.12 16:21

Evuleena přeji hodně, hodně štěstí!!!

 
Jaruše
Závislačka 3329 příspěvků 23.05.12 16:57

Moc dobře vím,jak se cítíš… :hug: :hug: :hug:
Nevzdávejte to a jednou to vyjde,věř tomu. :hug: :hug:

 
Evuleena
Nováček 5 příspěvků 23.05.12 17:05

@wobludečka ajoooo, já jsem mačo, tak asi 10% to bylo…Ale v papírech je normoserrmie (asi jak jich byo hodně, tak to bylo OK? :nevim: ) Každopádně morfologie je nyní špatná a nyní v létě si dáme i PICSI, i když v CARu říkají, že už to nic moc nezmění. Ale odešlo nám kvůli spermošům 4. den kultivace 5 embryí jedničkové kvality.. Tak chci zkusit PICSI. Nebo existuje ještě i nějaký jiný výběr spermie? Také nějaké genetické vyšetření spermií?

Holky, který to vyšlo po takovém trápení moc moc gratuluji a přeji si, abych už byla mezi Vámi. :*
A vy co prožíváte to samé, co já, tak abychom to všechno dobře zvládly. budou z nás silné maminy a dětiček si budeme vážit :-)

Příspěvek upraven 23.05.12 v 17:08

 
Pettulka
Povídálka 19 příspěvků 23.05.12 17:27

Moc vám přeju, aby se v létě zadařilo :srdce: Naděje je vždy, nesmíš to hlavně vzdávat! A staří určitě nejste. Vím o čem mluvíš, nám se podařilo otěhotnět po 3 pokusu ivf a to mi bylo 33. Otěhotněla jsem i po druhém pokusu, ale musela jsem na revizi, protože se prcek přestal vyvíjet, to byly krušné dny. Ale pak to vyšlo, takže to celé nakonec stálo zato. A co se týká, toho genetického vyšetření spermií, my byli po té revizi ve fakultce v Plzni na imulogii u prof.Ulčový Galový a vřele můžu doporučit. Kdyby si chtěla nějaké podrobnosti, písnu Ti je :hug:
Taky máme špatné spermio, a jak někdo psal výše o té Mace, tak ta jediná nám fakt pomohla.

 
wobludka
Extra třída :D 11490 příspěvků 23.05.12 17:27

@Evuleena no genetické vyšetření spermií existuje, jmenuje se to fragmentace DNA spermií, provádí se to ve Veterinárním ústavu v Brně (nejdříve se to začalo zkoumat u býků), nicméně spermie tam pošlou z CAR. Zásadní potíž je v tom, že když tu genetickou informaci vyšetří, tak tu spermii u toho zabijí, tudíž ji nelze použít při IVF. Přínos tohohle vyšetření spočívá v tom, jestli jsou celkově geneticky ty spermie v pořádku či nikoliv, jsou muži, kde ty spermie jsou z drtivé části poškozené i geneticky a pak je IVF spíše ztráta času. To ale není váš případ, pokud embryo dokázalo odkráglovat vejcovod, bylo už ve stadiu, kdy už není velkých pochyb o tom, že Tvůj partner má spermie, které jsou schopné zplodit geneticky normální dítě. Takže pro vás je to spíše zbytečné. Použitelná metoda, kterou se dají spermie trochu předvybrat, je právě PICSI (a buďme za něj rády, ještě před třemi lety to prováděla jen dvě centra v republice). Jako pro úspěch metody IVF jako celku to zásadní význam nemá, i bez té metody by se to nejspíš časem zdařilo, ale já bych do toho šla, přece jen pravděpodobnost úspěchu to zvyšuje.

 
Evuleena
Nováček 5 příspěvků 23.05.12 17:47

@wobludečka jééé, super, děkuji za vysvětlení. PICSI bereme. :palec:
Tak to DNA asi nebude třeba- ten v tom vejcovodu si žil krásně, měl už 3 cm, když mi ho vytáhli.. Dokonce mi ten zákrok nahráli na kamerku a viděla jsem ho v tom vejcovodu (jako míček v hadici), pak mi ukazovali játra, střeva, slepák- to bylo úžasný, jak v nějakým přírodovědným filmu. Byla jsem vděčná, že mi to udělali zadax v Reprofitu. Ve špitále by mě asi kleplo (nikdy jsem tam s ničím nebyla)..

 
Evuleena
Nováček 5 příspěvků 23.05.12 17:55

@Pettulka děkuji, na Imunu jsme byli v Praze v Imunii a tam vše OK. Ale už je to rok, tak to možná necháme udělat ještě jednou..

 
wobludka
Extra třída :D 11490 příspěvků 23.05.12 18:02

@Pettulka no tak samozřejmě ten boj s neplodností obvykle probíhá ve dvou rovinách, jedna věc je hledat příčinu toho špatného spg, tu příčinu najít a vyřešit, druhá věc je ten problém zkusit obejít nějakou z metod asistované reprodukce. Pokud budeme hledat odpověď na otázku proč, tak je samozřejmě vhdoné spermiogram vyšetřit i z imunologické stránky, pokud tomu ale nenasvědčoval klasický spermiogram, tak je ta pravděpodobnost imunologického problému malá.

 
dasjana
Kecalka 296 příspěvků 23.05.12 18:09

AHOJKY držím Ti palečky,at se koonečně zadaří :hug: .My jsme se s přítelem snažili okolo 2 let(budeme spolu 3roky).Pořád to nešlo,nikde u dr.jsme nebyli.Já jsem to přikládala k tomu,že mám hormonílní nerovnováhu(zvý­šenou hladinu testosteronu).Už jsem nevěřila,že někdy dítko budeme mít.Loni v prosinci před Vánocemi mi umřela maminka :,( …a za 2.měsíce jsem zjistila,že čekáme miminko :andel: .Nevěřila jsem tomu,těch testů,co jsem si udělala,než jsem zašla na gyndu :think: .Potvrdili mi to..ted jsem 13+2tt..zatím je vše tak jak má být.....
Tobě držím palečky,at se Ti podaří miminko…nezou­fej.....moje maminka byla těhotná v 18ti,pak ji to muuseli ze zdr.důvodů vzít a od té doby už pak nemohla otěhotnit se žádným mužem.Až potom otěhotněla a čekala mne tak ji bylo skoro 37roků..nikdy není nic ztraceno :hug:

 
Pettulka
Povídálka 19 příspěvků 23.05.12 20:40

@Evuleena nevím, jestli se to nezměnilo, ale když jsem byli my, tak to co dělali v plzni, tak v praze vůbec nevyšetřovali, dělali právě mnohem „podrobnější“ spg a zjistili, že máme i špatné enzymy

 
Pettulka
Povídálka 19 příspěvků 23.05.12 20:46

@wobludečka přijde na to, co je za imunologický problém, u nás by „obejíti“ nepomohlo, protože by vyřešilo pouze otěhotnění, ale už by nezaručilo, že by nedošlo díky těm enzymům k nějaké genetické vadě, stejně tak, když mi tam zjistili v krvi protiláky na „plod“, tak jsem celé těhu musela brát léky, aby nedošlo k samovolnému potratu kvůli těm protilátkám, takže pro nás to bylo docela podstatné vyšetření

 
zdeniaveru  23.05.12 21:06

Nevzdávej se, my jsme s manželem čekali na naše štěstíčko dlouhých šest let. Vyzkoušeli jsme všechno, byla jsem čtyřikrát na IVF, hned poprvé jsem otěhotněla, ale bohužel také mimoděložně. Za těch šest let jsem si mnohokrát říkala, že to vzdávám, že je můj osud zůstat bezdětná. Jen díky podpoře manžela, rodiny a přátel jsem v sobě našla sílu jít do toho znovu a dnes máme krásnou devítiměsíční holčičku. Je to náš zázrak :D

 
Evelline
Závislačka 4562 příspěvků 23.05.12 21:24

Deníček jsem si přečetla, vzhledem k tomu,že jsem se s tímto nikdy nesetkala a ani nemám v mém okolí někoho kdo by tímto prošel, některým zkratkám nerozumím (aspon mam zabavu po vecerch u kavy), ale co chci vlastne rict… je mi to líto… nic si nevyčítej… jen me mrzi,jak je zivot nespravedlivý… v mém okruhu je několik mamin, u kterých by bylo lepší být bez dětí (vim,zni to hnusne,ale kdyz znate veskere okolnosti vychovy apod) a ony i presto ty deti maji… ac je na svete tolik paru (jako vy a spousty dalsich), ktere po miminku touzi, snesli by mu modre z nebe, dychali by za nej, dali mu jen to nejlepsi a ono to nejde… Neztracej nadeji!! vas cas taky prijde a ver,ze hodne brzy!! :hug: :hug: moc drzime palecky aby bylo co nejdrive zadelano :pankac: :potlesk: :dance:

 
Anonymní  23.05.12 21:25

Určitě bude dobře. Vydýchej to, vyplakej se (když to neuděláš hned, tak tě to dožene, takže hned), vyvztekej se, udělej si něčím radost (dovolená, štěně, kabelka), něco změň - třeba účes :hug: :hug: . A až se budeš cítit dobře (a to už v létě určitě budeš), tak to zkus znovu. Pravděpodobnost, že to vyjde, když se to bude zkoušet, je veliká. Uvádí se myslím tak 98%. :srdce: :)

 
wobludka
Extra třída :D 11490 příspěvků 23.05.12 21:28

@Pettulka jistě, ale problém protilátek vůči spermatu nebo plodu nemá vliv na spermiogram, takže se pravděpodobně zakladatelky deníčku netýká. Jinak se to samozřejmě čas od času obejevuje. U muže jde o to, že pokud je např. poškozen vak varlat, ve kterém jsou spermie uloženy, může se tělo bránit a vytvářet protilátky proti spermiím, neboť obsahují jen polovinu genetické informace muže a tělo je vyhodnotí jako objekty, které je třeba imunitním systémem zničit. Tyto případy jsou ale poměrně vzácné a měly by vliv spíše na koncentraci než na morfologii řekla bych.

 
Šalvějka
Závislačka 3278 příspěvků 23.05.12 23:07

Je mi hrozně líto všech holek jako jsi ty, které stále musejí čekat, podstupovat různá vyšetření, zákroky, přijímat ránu za ránou a přesto všechno pořád doufat, že to jednou vyjde. tvůj deníček mě rozbrečel :,( , sama se bojím že na mimi taky budeme ještě dobu čekat, a tak malilinkato tyhle pocity znám, ale tohle by mě asi zabilo.. :,( je to hrozná nespravedlnost, že někdo má hned a jínej jak blbec dělá co může a nic z toho. moc přeju aby se to konečně zlomilo a aby mimi bylo na cestě :) ;)

 
Kolárka
Ukecaná baba ;) 1015 příspěvků 24.05.12 00:10

Všem vám, včetně autorky deníčku, přeju, aby se brzy zadařilo a v náručí jste chovaly vytoužené miminko :hug: :hug:

 
pandora
Echt Kelišová 9879 příspěvků 24.05.12 12:54

Držim ti moc palce at se zadaří :srdce:

 
Evuleena
Nováček 5 příspěvků 24.05.12 12:55

Holky, děkuji všem…

Moc mi Vaše názory pomohly :srdce:

 
moňulkaaa  25.05.12 08:42

Ahoj no musite věřit:)my se taky snažíme 2 roky a stale nic krev ja i spermie meho manzela vse je ok.ted me ceka laparoskopie-s te mam trochu strach ale co clovek nadela nejvic me dokaze nastvat kdyz vidim jak kdejaka socialne slabsi rodina rodi jedno dite za druhym ani se o to nedokazi postarat a ti co by tomu ditku daly vse …tem to proste nejde ale musime vydrzet a bojovat.tak se holky drzme a verme ze se to URCITE podari :))

 
alexxxandra  25.05.12 08:54

@Evuleena Držím také pěstičky a nevzdávej se.My ženy jsme opravdu MOC silné bytosti :kytka: :mavam: já si píchám hormony a příští týden nás čeká IVF,vždy jsou 2 možnosti-povede se nebo nepovede.Ale já myslím jen na to první :D

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama