Podzimní očekávání 43 ? Matematická lekce

Rodičovství

Ahoj holky, dnešní deníček bude tak trochu matematickou lekcí. O dětech bude jen trochu a přesto s nimi souvisí. Týká se životního spoření a pojištění dětí.

Každý člověk se od chvíle, kdy se stane rodičem, řídí snahou učinit své dítě šťastným. Představy o tom, jakou podobu by štěstí mělo mít a jakou cestou ho dosáhnout, jsou často rozdílné, snaha dítě dobře zabezpečit je ale u všech rodičů stejná. Za důkladnější promyšlení pak stojí, kterých životních hodnot by se mělo týkat a co vlastně zabezpečit lze.

1. Pojištění zdraví
K finančnímu zajištění v případě ztráty zdraví se používá pojištění ? nejčastěji je to pojištění trvalých následků úrazů, ale i různé druhy odškodného, bolestného, pojištění pro případ bolestného, pojištění pro případ pobytu v nemocnici apod. Chápejte jej však jen jako ochranu pro případ zvýšených nákladů souvisejících s léčením a rekonvalescencí. Při pojišťování dítěte zvažte výši pojistně částky, přihlédněte k věku dítěte (miminko si zřejmě samo úraz neudělá), k jeho sportovním aktivitám, koníčkům, zálibám a jejich rizikovosti.
2. Pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu
Se může hodit, když dítě naprosto nechtěně (nebo i chtěně???) shodí v obchodě regál s drahým zbožím nebo způsobí dopravní nehodu. Často se tento typ pojištění sjednává s pojištěním domácnosti).
3. Financování vzdělání
Pokud chcete potomkovi dopřát vzdělání odpovídající jeho schopnostem, počítejte s tím, že rozpočet bude zatížen dalšími výdaji. Příklad: žák základní školy: 10 000 Kč ročně ( pro srovnání - miminko kolem 12 000 za plíny!!!), středoškolák: 10?20 000 Kč ročně, vysokoškolák ? 30?50 000 Kč ročně. A co teprve soukromé školy nebo studium v zahraničí!!!
4. Finanční vklad do života
Někteří rodiče přikládají zabezpečení dětí velký význam. Ujasněte si, kdy a kolik peněz by to mělo být.

Důležitá je otázka, kam peníze ukládat, aby byly uloženy bezpečně a výnos byl co nejvyšší:

  1. Pro velmi krátké období se hodí otevřené podílové fondy peněžního trhu, případně dluhopisové.
  1. Pro období od pěti do deseti let lze použít stavební spoření, příp. částečně i otevřené podílové fondy smíšené (vybírejte takové, které mají vyrovnanou výkonnost a přijatelnou investiční strategii).
  1. Pro období 15 let využijte buď výsluhovou penzi penzijního pojištění nebo akciové podílové fondy.

?Modelové? příklady, co mi zanechal pojišťovací agent:

Sluníčko: Česká pojišťovna - http://isopi.cpoj.cz/…/default.asp
Pojistná částka pro případ dožití: 100 000 Kč
Měsíční částka: 476 Kč
Při 3% úročení výnos: 29 592 Kč
Při skončení pojištění: 129 592 Kč
Vložím do toho 476×12×18 = 102 816 Kč, ?vydělám? na tom 26 776 Kč

Budoucnost: Kooperativa - http://www.koop.cz/page.jsp?…
Pojistná částka pro případ dožití: 100 000 Kč
Měsíční částka: 350 Kč
Při 3% úročení výnos: 42 000 Kč
Při skončení pojištění: 142 000 Kč
Vložím do toho 350×12×25= 105 000 Kč, ?vydělám? na tom 37 000 Kč

Abeceda plus: Allianz - http://www.allianz.cz/…anz_plus.htm

Pojistná částka pro případ dožití: 120 000 Kč
Měsíční částka: 530 Kč
Při 3% úročení výnos: 35 500 Kč
Při skončení pojištění: 155 500 Kč
Vložím do toho 530×12×18 = 114 480 Kč, ?vydělám? na tom 41 020 Kč

Čtyřlístek - ČSOB - Pojištění dětí a rodičů - http://www.csobpoj.cz/…csobpoj.nsf/$ProduktyLN/DC616C2FCB­28EBCCC1256CA200­2D36BB?OpenDo­cument

Pozor! VSTUPNÍ ČÁSTKY PRO SPOŘENÍ NEJSOU SHODNÉ, LIŠÍ SE I DÉLKA SPOŘENÍ!!! NEVÍM, PROČ MI AGENT DONESL ÚDAJE, KTERÉ NEMOHU NA PRVNÍ POHLED POROVNAT. ASI JE TO TAKTICKÝ MANÉVR!!!
Neuvádím také sazby týkající se úrazového pojištění!!!

A teď trochu matematiky:
Kdyby měla rodina uspořit potřebných 100 000 Kč na středoškolská a dalších 250 000 Kč na vysokoškolská studia dítěte, musela by po dobu od narození dítěte do jeho 15 let spořit přibližně 1300 Kč měsíčně. Pokud by se úspory úročily 3% ročně, v 15 letech dítěte by bylo naspořeno 300 000 Kč a úročení zůstatku by i při čerpání 20 000 Kč pro středoškoláka vydělalo zbylých potřebných 50 000Kč.
A co vklad do života? Jako start pro vytvoření vlastního hnízdečka. Dejme tomu, že chci dítěti naspořit do jeho 18 let 100 000 Kč (např. životní pojištění nebo stavební spoření), měsíčně spořím 500 Kč.
To je celkem 1 800 Kč měsíčně. K tomu počítejme další potřebné výdaje (strava, ošacení, hygienické potřeby, koníčky, škola), odhaduji 2 000 Kč měsíčně. Model ?moderní rodiny? jsou dvě děti, to je celkem: 7 600 Kč ? JEN DĚTI!!!
Průměrné bydlení si troufám říct, že stojí kolem 7 000Kč měsíčně (ať počítám nájem nebo vlastní bydlení se splácením hypotéky, ale energie se do toho asi nevejdou), něco stojí ošacení rodičů, jejich zájmy, další výdaje (telefon, internet, auto, kultura, sport, pojištění osob i domácnosti, nemovitostí, auta, ?) a samozřejmě strava.

Nechce se mi ani počítat, jaký musí mít rodina se dvěma dětmi měsíční příjem, aby to ?utáhla.? Nebo byste něco vynechali???
A jak s penězi nakládáte vy? Co je pro vás důležité z toho materiálního světa? Čemu dáváte přednost ze svých financí? I když máte třeba finanční nouzi, co si každý měsíc rozhodně neodepřete? Bez kterého výdobytku moderní doby si život představit nedokážete?
O těch duchovnějších věcech si popovídáme v příštím deníčku, myslím, že před Vánocemi to bude velmi vhodné? Co vy na to?

Hezké počítání a přemýšlení

Vaše Mia

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 07.12.04 21:16

Hurá! Jsem první!
Sama si píšu, sama si komentuju:-)

Mia

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.12.04 21:53

Ahojky,
finance? To se ráda zamyslím, doufám, že se nebudete zlobit, že sem lezu, když nepatřím mezi podzimní čekatelky.
Já vím, že spořit dítěti na studia a na „vklad do života“ je hezká myšlenka, ale my to tedy neděláme a v době, kdy jste rádi, že nějak vyjdete, bych to tedy nedoporučovala. Už dnes se hodně mladých vydává do ciziny, co já vím, třeba se mi děcko v osumnácti odstěhuje se stipendiem na studia do Ameriky a mé úspory ho nebudou vůbec zajímat. Ani tu cenu VŠ studia moc nechápu, proč tolik? Na knížky? Myslím, že řada VŠ studentů si celkem ráda přivydělá na nějaké brigádě, tak tragicky bych to určitě neviděla. No, budu to prostě řešit až to přijde. Nechci říct, že nemá cenu spořit a myslet na budoucnost, to rozhodně má, ale nemyslím, že je třeba to přehánět v době, kdy např. splácíte hypotéku a berete 3,5 tis měsíčně rodičák. Jinak my třeba hodně šetříme na autě, na cigaretách a alkoholu (oba nekuřáci, alkohol jen vyjímečně), na oblečení. Snažím se nešetřit na jídle a dopřávat si a děcku hodně ovoce a pestrou stravu, takže dáme hodně za jídlo :-(.
Mějte se hezky
 Eva

Zizi
Kecalka 457 příspěvků 07.12.04 22:15

ahoj,taky sem nepatřím,ale pořád řeším tenhle problém a nevím,co by bylo nejlepší.
mám dvacetiměsíčníhí chlapečka a nejsem schopná ho pojistit,protože se nemůžu rozhodnout,co by bylo nejlepší.
Můžete mi poradit,jaké pojištění by bylo nejvhodnější,já se v tom vůbec nevyznám a přiznám se,že jsem teda ani moc nepátrala.Stavebko jsem mu zařídila,sice mu teď nic nespořím,ale až budu v práci,tak to snad bude lepší,jde mi spíš o úrazové pojištění,které je nejlepší?Podle tohohle deníčku to vypadá na Allianz?
Jestli máte někdo v tomhle přehled,můžete poradit prosím??Díky za tento deníček,myslím,že nebudu sama,kdo v tom má guláš a tohle mi možná pomůže se rozhodnout.Zdravím všechny,Zizi a Tomášek

Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 07.12.04 22:36

Ahoj Mio a holky,

super denicek, budu si muset napsat poznamky na papir, abych na neco nezapomnela : )).
Mio, klobouk dolu, jak ty vsechno stihas. Mas napeceno, vanocne uklizeno a jeste k tomu pises denicky. Mas muj obdiv.

Dite konecne spi, manzel taky a tak mam konecne klid pro emimino a novy denicek.

Je pravda, ze o nejake forme sporeni pro nase drobecka jsme uvazovali jeste nez se narodil, ale jeste jsme v tomto ohledu nepodnikli zadne kroky. Chci mu sporit, a urcite mu budu chtit start do zivota ulehcit, protoze, kdo jiny by mu mel pomoc nez jeho rodice. Poridit si dite je financne narocne, ale ted kdyz ho mame, vubec nad tim nepremyslim. Clovek si lehce zvykne na veci, ktere mu usnadnuji zivot. A penize k nim neodmyslitelne patri. Kdyz jsem byla mladsi, tak jsem si myslela, ze se da zit bez penez, bez placeni uctu atd. Ale bohuzel, kdyz jsem se osamostatnila, prisla jsem na to, ze zivot se toci jen a jen okolo penez. Mozna nektera budete oponovat, ale kdyz se nad tim zamyslite, tak je to pravda. Domacnost, mobil, auto,internet, je toho spoustu, bez ceho si svuj zivot nedovedu predstavit a pritom vim, ze kdyby ty veci ze dne na den zmizeli, urcite to preziju a budu „fungovat“ dal. Clovek by mel myslet na zadni vratka a mit vzdy neco nasetreno na horsi casy. Rada si uzivam zivota, mam rada pekne veci, dobre jidlo, spolecnost pratel, ale vetsinou ke vsemu potrebujete penize (krome tech pratel). Rodice mi usnadnili start do zivota, mohla jsem studovat v zahranici, pomohli mi k bydleni, kdyz bylo nejhur (citove i financne) mohla jsem se na ne vzdycky obratit. A proto se budu snazit nasporit svemu diteti (detem) aspon urcitou financni castku, ktera mu usnadni vstup do zivota. Samozrejme v ramci svych moznosti. Na stat spolehat nemuzeme, protoze ten nas driv sedre z kuze nez mladym lidem pomuze.
Budu nad tim jeste premyslet, ale ted vsem preju pekny zbytek vecera.

Marcela a Daniel

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 07.12.04 23:07

Ahoj Marcelko!
Dík za poklonu! Já se snažím:-)
Nejsem perfekcionalista, i když to tak možná vypadá, ale už teď se učím dělit činnosti na důležité a méně důležité a ty už prostě nedělám:-)
To je cvik, to je dril… mezi prvňáčky to jinak nešlo, všechno se muselo dělat HNED, protože POTOM, to už nikoho nezajímalo. A tohle mi v krvi zůstalo…
Takže tak je to se mnou.
Už 3 týdny se těším, až si sednu večer k televizi s háčkem v ruce, dodělám si tu parádní vínovou sukni, jedním okem budu pozorovat nějakou komedii a úžasně si u toho odpočinu.
Zatím u televize „odpočívám“ s žehličkou nebo s AA na prsu:-)

Tak pa Mia

Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 07.12.04 23:20

Ahojte holky,

sice sem také nepatřím ale musím napsat. Proboha nespořte dětem již nyní.
Nevíte co bude za pět let natož za osmnáct. Když dítěti začnete spořit již od malička, tak se budete okrádat o peníze. Vžyť 100 000 tisíc dnes a 100 000 tisíc za deset let bude jistě hoooooodně velký rozdíl.
My třeba když jsme se před 9 lety nastěhovali do bytu kde nyní bydlíme, tenkrát byl ještě městský, tak jsme platili měsíčně za nájem a za veškeré služby 1 700,– He he tenkrát jsem to polatila z mé mateřské. Nyní ve stejném bytě, který jsme si koupili, čili již neplatíme nájem, platíme měsíčně přes 5 000,–. Takže vy si nyní budete otrhovat od huby a za pár let, to co dnes našetříte, bude úplně na nic.
Jestli máte možnost a přebytečné peníze, založte si stavební spoření, až něco naspoříte kupte byt, jen maličký, vemte si třeba i malou půčku. Byt pronajměte, a z nájmu splácejte půjčku. Byt vám nikdo nevezme, pak až budete potřebovat peníze tak ho můžete prodat.
Je to sice asi možnost pro ty majetnější, kteří si mohou dovolit platit navíc trošku víc peněz ale je to lepší něž spořit 18 let a pak z toho nic nemít.

Simunka

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 08.12.04 06:42

Ahoj,
tak pěkný deníček k zamyšlení…Já jsem na tom finančně tak,že jsem měla možnost mu udělat životní pojištění dohromady s úrazovkou nebo úrazovku ke svému život. a úrazovému pojištění…Jelikož splácím hříchy z mládí a počítám každou korunu,manžel nemá perspektivní práci a plácáme to jak se dá,zvolila jsem jen úrazovou pojistku…Mám stav.spoření.Měl mi přidávat můj otec..Proč,to je na dlouho…Nedává mi skoro nic,nemá peníze…protože tuhle potřebují nové auto,támhle novou koupelnu…Když mi bylo 14let,narodil se mi bráška…Takže dalších 5let jsme byli bez peněz…V 17ti letech jsem odešla ze školy a šla dělat-svoboda!
Před těhu jsem měla 2zaměstnání,přišla jsem si až na 16tisíc čistého…stejně mi to nestačilo…teď mám necelých deset a výdajů mnohem víc…Bohužel neumím jazyky,počítač zvládám jen taktak,takže práce nadoma je skoro nemožná…Už mám sice brigádu,kterou nemůže dělat manžel,protože to nestíhá,ale zase musím shánět hlídání…Mám tety a mamču,ale ti teď shánějí nějaký kšeft nebo práci a až ji seženou,budu mít v týdnu smolíka…
Moje mamka taky říká,že v tomhle státě je lepší mít 2miliony dluhů,než něco na kontě…Protože tě pěkně oškubou…a mluví ze zkušenosti…

Jinak mimís je perfektní…hrozně jsem se uklidnila..Jsem pyšná,když vyrazím s kočárem a je mi jedno,že jsem samej pupínek a mám sto kilo..dovedně to maskuji pod kabátem…Užívám si mateřství…já si moc užívat neumím…většinou se mi to stalo na dovolené…Jsem workoholik,nesnáším nicnedělání…Ale když se teď dnes po:,–(ím,protože jsem právě pracně ukecala mimíse,aby zavřel oko,tak jsem spokojená…a nedrtí mě neumytá okna,prach,drobky na koberci a flekaté dveře…Jinak bych se zbláznila…

Včera Vendy vydržel do půl třetí do rána chrnět,ale pak se probral za dvě hodky,dostal čaj a pak v šest a to už dostal mlíčko…Vlasatou fotku bych ráda poslala,ale stále je nemohu vydolovat z macechy…Koupila jsem malému k dvou měsícům chrstící řetěz na kočárek…Mám z něj větší radost,než mimi…

Taky jsem byla ve škole a dobrý,jenže jsem zapoměla slohovku a tak jsem jí smolila včera večer…a taky mi nešel celý den net a pak jsem čekala na nový deníček…

Na starší se většinou dostanu tak,že si najedu na miminkovské deníčky a na pravé liště to většinou najdu podle data,pokud je dost starý.....

JO,nepeču…dostanu trošku od tety…Manžel na to není a já chci zabránit se přežrat…tak jen pro návštěvy…

tak zatím pa

Kokhi a V zítra 9týdnů

Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 08.12.04 08:28

Ahoj holky,

taky se sem k vám vťorknu, protože nakousnuté téma je velmi zajímavé. Před mateřskou jsem pracovala v bance, takže myslím, že trošičku o financích něco vím.
Co se týče nějakého spoření u nás, tak jsme ho omezili na minimum, protože spadnout z 25tis na 3500rodičák je fakt znát. Navíc jsme si manželem užívali života plnými doušky - min. 2× dovolená v zahraničí ročně, neustále někde v hospodě, v divadle v kině, atd… Tak to teď díky financím odpadlo, ale nevadí, náš brouček nám to plně vynahrazuje.
Přesto něco spoříme. Nedovedu si představit, že bychom neměli penzijní připojištění (doufat, že mě uživí stát je čirá naivita) no a přestože mám spíš negativní názor na pojištění, tak ho taky oba s manželem máme (prostě máme dluhy, tak se snažíme se navzájem zajistit, aby jsme v případě smrti jednoho z nás nedostali toho druhého do průšvihu). Ale spořit na životní pojištění mi nepřipadá jako úplně vhodná forma uložení peněz, je to neflexibilní a nemůžu moc ovlivnit výši výnosu. Co se týče životního pojištění dětí - to mi připadá skoro morbidní. Umře mi dítě a co - půjdu si koupit kožich za výnos ze životního pojištění???? Naši dcerku jsme pojistili na úraz (součástí pojistky teda byl automaticky i ten život, ale ten jsme omezili na minimum). Kromě toho má dcerka stavební spoření. Spoříme ale málo, protože teď na to prostě nemáme, ale až nastoupím do práce, tak to určitě podstatně navýším. S názorem, že je zbytečné spořit, protože v 18-ti z těch peněz nic nebude nesouhlasím. Je prostě důležité sledovat inflaci. Pokud bude inflace 10% a můj výnos 3%, tak to opravdu moc smysl nemá. Ale inflace se většinou pohybuje kolem nebo těsně pod úrovní termínovaných vkladů, takže pokud zvolím lepší způsob zhodnocení (podílové fondy, ap.), tak vždycky něco vydělám. To, že nám naši rodiče celý život spořili a v 18-ti jsme dostali cca 30000, za které jsme v té době nic moc nepořídili, je trošku jiná situace, hraje v tom roli převrat politického systému. My s manželem preferujeme zaplatit dítěti co nejlepší vzdělání a všemožně ho podporovat v jeho rozvoji, připadá mi to daleko důležitější než mu koupit dům nebo auto.
Nakonec - myslím si, že všeho s mírou, takže je dle mého názoru zbytečné si celý život utrhovat od huby, jenom abych něco našetřila dítěti. Měla by tam být prostě nějaká rovnováha a rodina by kromě toho, že něco našetří měla i umět žít a užívat si.

Mějte se

Kačkač

malina02
Kecalka 107 příspěvků 08.12.04 08:56

Ahoj holky,

zajímavý deníček Mio. My jsme Elišce nějaké pojištění už zařídily, ale já přesně nevím které (jsem ostuda), on to zařídil tatínek. Já abych řekla pravdu, tak o tom taky nechci zatim moc slyšet. Ne že bych byla lakomá matka, ale taky se mi zdá, že toho je moc. Já mám děti tři, jedno na střední a druhý se na ní chystá. Oběma velkým už platíme stavebko a to nemluvím o tom, kolik peněz měsíčne jinak ještě stojí. Docela se mi nehodí být na mateřský, protože taky máme hypotéku a já zrovna nevydělávam. Jenže jsme to miminko chtěli a v mém věku jsem zas nemohla čekat 5 let, než se situace zlepší, že ?

Takže zatím vůbec nevim, jak to budeme dělat až dostanu těch tři a půl, pravděpodobně budu muset jít do práce, ale s tak malinkým dítětem? To je hrůza. Myslím, že kdybych chtěla kojit třeba do roka, tak prostě nemůžu, protože už dávno budu v práci. To je pěkně nanic, budu muset „odtrhnout dítě od prsu“. Přitom od rána se nezastavim, peru, vařim, kojím, krmím, žehlim atd. vždyť to znáte, zkrátka 12tihodinový směny jak vyšitý a za to dostanu jen almužnu rodičovský příspěvek.

Už jsem taky přemýšlela, čeho se budeme muset vzdát, ale nic mě nenapadá, myslím že auto nebo mobil je standart, nic luxusního, prostě nutnost v dnešní době. Tak jedině že nebudeme jíst, ale to je asi blbost. Hypotéka se platit musí a energie taky. Myslim, že výdaje na bydlení jsou ukrutně vysoký. Nechápu, proč je třeba elektřina tak drahá. Dá se říct, že skoro celej jeden plat jde na poplatky a z druhého se žije. No jo, ale když ten druhej dostane jen almužnu?

Jinak taky si myslím, že 100 tisíc korun dneska a 100 tisíc za deset let bude velkej rozdíl. Vždyť před deseti lety bych za sto tisíc měla chatu u vody a dneska s tím zařídím kuchyň nebo jeden pokoj. Ale tím nechci říct, že spořit dítěti je k ničemu, to určitě ne. Jen je třeba opravdu najít nejlepší řešení, aby člověk nestrádal 15 let a zbytečně.

A bez čeho bych se neobešla ? Já jednoznečně bez toho auta. Jsem hrozná motoristka a auto je velikej pomocník. Na druhým místě je ten telefon, internet na třetím a na posledním je třeba kabelová tv. Určitě ale nemůžu nekupovat jídlo, ovoce, jogurty atd. I když mám třeba navařeno, ale v lednici neni uzenina ani jogurt, tak rodinka skučí, že neni co k jídlu. Takže takhle je zkrouhnout, to opravdu nejde, ale to jídlo je taky velikánská položka. Nejideálnější by byly tři platy. Jeden na poplatky, druhej na stravu a třetí na kulturu, sport, různý spoření a pojistky atd. protože jinak to snad opravdu ani nejde, protože když člověk hodí ty výdaje na papír, tak zjistí, že má pořád nějakej schodek. To jsem to pěkně vymyslela, že jo, tak asi si najdu druhýho taťku :-))).

Tak zatím ahoj malina se (spící a hodnou) Eliškou

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.12.04 09:40

Ahoj,
tak dneska je v blesku článek: „Kolik stojí dítě? Až 8tisíc měsíčně!“ Celkem teda nic převratného nepíšou, jen prostě, že děti jsou drahá záležitost, což cvšechny víme. Ale zaujalo mě to.
 Eva

Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 08.12.04 12:16

Ahoj,

ještě bych chtěla napsat něco k tomu na čem ušetřit. No, je to asi dost těžké. Jak tady někdo psal, auto je skoro nutnost, mobil taky - přesto si uvědomuji, že by se na tom trošku ušetřit dalo - nemusím mluvit s manžou 5× denně a nemusím jezdit všude autem, i když se to dá zvládnout MHD - je to prostě moje pohodlnost. Psaly jste, že se nedá ušetřit na jídle. Já si myslím, že právě na jídle se dá ušetřit nejvíc. Ne, že by měl člověk hladovět, ale vidím to u své mámy. Oni žijí jenom z tátového invalidního důchodu, máma je nezaměstnaná a bez podpory, takže opravdu to nemají lehké. Teď jsem tam zrovna ztrávila víkend - ona máma vaří denně a jsou to fakt dobrý jídla, ale ona prostě uvažuju o tom, co vaří, co do toho jídla dává - jaké maso a jiné ingredience. Já vařím tak, že vymyslím jídlo a koupím na něj věci - neuvažuji o tom, kolik co stojí a maso kupuji už zpracované (prostě moc maso nerozeznávám, takže řeknu v Globusu : dejte mi 5 plátků na řízky, no a oni mi dají 5 nádherných kousků masa, které ale stojí spoustu peněz, když to porovnáte s tím, že koupíte flákotu, kterou sami zpracujete). Samozřejmě se moc nedá ušetřit na jogurtech, nebo ovoci a zelenině, prostě ji potřebujete, i když je drahá. Ale zase se můžu dívat kolik kde stojí. Brambory kupuji ve velkém - pokud je má člověk kde uskladnit, vyjde to levněji. Atd. atd. atd. prostě není jídlo jako jídlo. A dá se poměrně levně vařit i zdravě!
Jinak já bych se nevzdala internetu - jsem závislák, pak různých kulturních akcí s dcerkou.

Zatím ahoj.

Kačkač

lenculka
Kecalka 333 příspěvků 08.12.04 14:00

Ahoj všem,
pěkný deníček Mio, hlavně k zamyšlení. My zatím nemáme uzavřený nic ale chystáme se. Jednak chci uzavřít úrazové, mám uzavřený na sebe Dynamik a tam se jde za pár kaček dopojistit na úraz i mimco, životní - spořící pro mimi nechci, myslím si že hodnota peněz bude malá na to kolik bych měla dávat měsíčně a navíc souhlasím s názorem co bude za tolik let, že ! Co se týká škol budeme to muset zvládat průběžně, a pokud bude stát školné moc peněz, holt se ta naše holčina bude muset perfektně učit aby získala stípko :-)
Malou a sebe navzájem s manželem máme zajištěné životkou. Každopádně na malou budeme převádět stavební spoření, máti si uzavřela ještě loni několik stavebek navíc, tak jsem se rozhodla jedno z nich převést na Emču, stát mi tam dá prašulky a jeste je 3-4 proc. úrok, a pak bud se koupí nějaký bytecek, nebo at si s tím v 18 dělá co chce.
Co se týká financní situace ted to jeste jde, bydlíme ve vlastním, ale i tak náklady energie atd.. jdou úděsný, snad to nějak až přejdu na státní výslužku zvládnem. Říká se že čím víc peněz vyděláváš tím víc utrácíš a to mám teda odzkoušené, takže doufám že to platí i naopak. My máme doma navíc ještě zvěřinec (2 psi a 2 kočky, a ještě živíme 6 koček u máti na chalupě), takže to bude veselý, ale nějak bylo a bude, důležitá je pohoda doma ne ?
Pozdravujte mimísky a mějte se fajn.
Jo a k tomu co se píše ve dnešní MF kolik stojí dítě - 8000, ale oni tam mají rozpočítány i náklady na bydlení, energie, za samotné dítě to vychází cca 1500.
 Pá

Lenča a Emča 8.t.

alenka2004
Kecalka 171 příspěvků 08.12.04 19:33

Ahojte všici,
já už jsem se dlouho neozvala, ale snažím se alespoň čísti. Mio, kde ty info bereš a jak se v tom vyznáš - tě teda obdivuju.
My jsme si teprve před nedávnem pojistili byt a v tom je i poj. odpov. za škodu. Alánkovi jsme u komerčky založili berušku- to je spořící účet bez poplatků- může mu tam kdokoli posílat a dávat penízky (hlavně babičky a dědečci se na to třepou) a až bude chodit do 1. třídy, může si tam spořit penízky sám. Je to až do 15 let, úroky jsou cca 2-3 procenta. Takže pokud my penízky nebudeme mít, neva, až budou, tam mu tam něco přihodíme.
Myslím že je to dobrý a uvidíme co bude za pár let.
Jinak mimajz je momentálně nemocný, chytl to od tatínka, a kašle a dusí se, tak lítám jen kolem něho, pak do toho ještě ty hrozný prďánky, tak jsem zvědavá kdy budu péct nebo chystat vánoce. Nožičky OK, na poradnu jdem až v úterý, tak jsem zvědavá jak přibírá. No z toho nutráku určo dobře. Kojit se nám nepodařilo a po roztržce a hádce s prababkou a tchýní jsem dočista ztratila mlíčko.
Zatím čauky musím letět, Mimoušek má bolení.
Alča a Alánek v pá 8týdnů

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 08.12.04 22:54

Ahojky!

MIO díky za pěkný deníček k zamyšlení a diskuzím. Je zajímavé, že ti ten agent dal informace o vícero pojištovnách, většinou si každý chválí jen tu svou. No ledaže je zastupuje všechny…
My máme to Sluníčko - je to úrazové pojištění se spořením do 18 let. U nás to tedy bylo tak, že asi 2.den po návratu z porodnice zazvonila agentka od České poj. a nabízela tento produkt. Normálně tohle vnucování nesnáším, ale protože obě starší děti mají tohle poj. se spořením a pro Báru jsem to stejně chtěla taky, tak jsem ji vzala na milost a vyřídily jsme to hned další týden. Já bych to totiž pak hodila za hlavu a zas by mi to trvalo, než bych se k něčemu rozhoupala. Na obě starší máme i stavební spoření, jakož i na nás 2. Ty výdaje za 5 člennou rodinu jsou fakt obrovské, ale bez čeho se neobejdeme? Určitě bez auta a mobilu, to je vyloženě nutnost, ale např. internet a kabelovou Tv s rozšířeným programem beru už jako nadstandard. Myslím, že mimo to a nájem a elektřinu, plyn atd. je největší položkou jídlo. Snažím se šetřit tím, že nakupuju v levných supermarketech / Kaufland, Lidl/ kde jsou skutečně některé potraviny výrazně levnější, i ovoce a zelenina, kterých je u nás velká spotřeba. Dá se ušetřit i tím, že člověk navaří a napeče, ale jak už se zmínila Malina, rodina to kolikrát nebere a chtějí hlavně tu PLNOU lednici: jogurty, uzeniny, sýry atd. a různé mussli tyčinky, sušenky… Myslím si naopak, že šetříme na oblečení a drogerii, nemáme potřebu mít něco značkového, ani naše starší slečny jsme naštěstí na něco takového nenaučili. A na to pozor! Mám kamarádky, jejchž děti by jiného než značkové džíny, botasky, mikiny apod. vůbec nenosily!!! Ale tohle paradoxně začíná už u Barbín - jakoby nestačila ta levná varianta té panenky, rodiče a babičky kupují „výhradně“ skutečnou Barbie. No, může za to i reklama, ty děti to v TV vidí, ale tady je asi potom potřeba výchovný zásah. Doufám že se to někoho nedotkne, ale nedovedu si představit, že by po mně děti chtěly třeba každou sezonu Adidasky za 1500 nebo nevím kolik. Tak to jsem se rozohnila :-O

MIO a MALINO - díky za info o připojení, budem mít teda přes ten kabel, ale tak levně jako vy Malino teda ne, bude to za 590.- Tak už se moc těším, že budu moct být on line konečně i přes den, kdy jsme tu s Barunkou samy a je tu klid.
Taky díky za odpovědi o cestování s mimi. Myslím, že to zvládnem dobře, ale u Barunky vidím, že i tak malá mimi reagují na změny - třeba když je tu návštěva, hned vidím, že se trochu mění rytmus. Co se týká autosedačky,tak tu snášíme ted velmi dobře, dokonce ji někdy používám i doma, když chce být Bára, tam kde jsem já, nebo když my všichni 4 večeříme, tak je tam v sedačce s námi. Líbí se mi. že se v ní dá hezky houpat. Mám i to lehátko, jako má Gabča na fotkách, ale sedačka nám momentálně vyhovuje víc.

PETKO - naše Bára slintá jen když déle spí většinou venku a když si cucá ručičku jinak ne

PUPINO - souhlasím s tím, že u dalšího dítěte už člověk tolik nespěchá na ty pokroky a snaží se spíš užít toho co je ted. Živě si vzpomínám, jak jsem chtěla aby 1. dcera už už se obracela, lezla, chodila, u 2. už jsem na to příliš nemyslela a ted si naopak říkám, že za chvilku už to nebude to maličké miminko a už jsem se parkrát přistihla, že si znova a znova přehrávám ty dny po porodu, ten uzlíček v zavinovačce - no doufám že nejsem divná:-D. A vy budete mít zrzečku? Naše nejstarší je taky a to hned od narození a doteď /13 let/ má krásnou barvu a ženský jí to závidějí.

KOKHI - s tou školou tě dost chápu, připomíná mi to mně před x lety, já tedy dělala VŠ, tak jsem nemusela denně, ale to učení a k tomu dítě /nebo 2/, to je fakt záhul :-O. Tak držím palce ať to jde, my ženský zvládnem neuvěřitelný věci.

Pro dnešek se loučím, už mě tenhle net přes telefon nebaví, už mě několikrát automaticky odpojil, těším se na lepší!

Ahoj a dobrou

Kimmi a Barunka zítra 8 týdnů

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 09.12.04 14:31

Ahoj holky!
Tak jsem si to všechno hezky přečetla a přitom odsávala mlíko… se mi ho udělalo víc…protože…jela jsem za svou zubařkou, to je 65 km tam a pak ještě zpět. AA jsem nechala manžílkovi na starost. Nevuěřitelné.Spala rovných 8,5 hodin, já se probudila s nalitýma prsama, tak jsem jim hned odstříkala sváču a než jsem odjela, malá se vzbudila a podařilo se mi ji i nakojit. kolem 9.hod měl muž nakázáno krmit, ale AA ne a ne se přisát k lahvi. Po hodině do ní „nastříkal“ 30ml, AA spustila řev, uvědomila si, že má ještě hlad, tak se KONEČNĚ přisála a v 10.30 spořádala rovných 240ml!!! Kojila jsem v 6 ráno! Jsme čuměli oba! Doma spoušť, všechny lahvičky a dudlíky vytahané, schválně, kterou si vybere, zabral nuk. A taťka prohlásil:„teda mamko, já tě obdivuju, jak to stíháš! Já jsem úplně vyřízenej!“ měl JEN pověsit věnec a zrcadlo → tak tak si ohřál oběd!!!:-)
Tak holky, až vaši chlapi nebo jiné příbuzenstvo bude skuhrat, že není to a tamto, vrazte jim dítě na půl dne!!! A ony jim ty klapačky zmlknou:-)
AA vzorně spinká, uklidila jsem spoušť, koukla na novinky a jdu si lehnout…vstávání v 6 není nic pro mne!!!
Zubajda ze mne měla radost, příště už asi pojedu s AA, domluvila jsem se s řidičem, zda podvozek kočáru můžu dát dolů a korbičku na sedačku, říkal že jo. Tak uvidíme, jak to samy zvládneme. A možná se srazíme s Kopretinkou a Davídkem…

Co se týká spoření a pojištění, AA je váha, tak my taky váháme… ale přikláním se k názoru, že ŽP je zbytečné a nevýhodné (přišli jsme takhle o dost peněz), ÚP se hodí, Beruška a podobná konta jsou moc fajn… takže půjdeme asi do toho… Stavebko nám končí - hurá, za měsíc budou prachy…bude skříň a další vybavení do bytu.
A co novomanželské půjčky, které se opět vláda chystá podpořit? Uvažujete o nich, abyste jimi řešili bytovou situaci?

Těším se na další povídání.

Mia

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.12.04 15:37

Ahoj holky,
Mio - hluboká poklona, Ty seš fakt ďábel co všechno zvládáš a hlavně ovládáš!!! Já jsem se včera pustila do cukroví a dneska do úklidu ( ne do nijak velkýho gruntování, jen tak aby se neřeklo), ale s miminkem je to opravdu něco, to co by mi normálně zabralo tak 2 hoďky trvá teď celej den.
Jinak co se týče spoření - založili jsme stavebko asi jen na 5 let s cílovou částkou 50 000,– Kč, nevím přesně kolik budem splácet měsíčne, ale určitě nás to nezabije. (Naopak, kdybych nic nespořila vím stoprocentně že všechno utratím za blbosti, prostě nedokážu udržet peníze na účtě, jakmile nějaký mám, hned utrácím. A je pravda, že čím jich je víc, tím víc utrácím). No a za těch 5 let určitě nebude inflace tak veliká no a pak se uvidí co s těma prašulema provedem. Taky máme tu Berušku, myslím si že je dobrý že se tam peníze vkládaj pokud zrovna nějaký jsou, je to hlavně pro ty babičky a parababičky.
Popravdě řečeno si jen horko těžko dovedu představit až budu brát pouze ten rodičák, jsem opravdu zvyklá hrozně utrácet, v podstatě úplně za všechno - za kosmetiku, hadry (ať značkový nebo ne, je to jedno), jídlo, hospodu a kulturní akce (to teď ale nehrozí :-).
Novomanželská půjčka - já bych ji brala všema deseti, bydlíme v malém bytě, který budeme časem potřebovat vyměnit za větší, ale manžel je zá:,–(ně proti půjčkám všeho druhu, takže to momentálně neřešíme.
Taky už se strašně moc těším na Vánoce, budeme letos poprvé slavit s manželem společně, sice jsme spolu chodili skoro 6 let, ale Vánoce trávil každej sám s rodinou. Tak jsem na to opravdu zvědavá jak to letos zvládnem. Musím běžet pískle kňučí…
papa maciáš a Vojtik 8t

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 09.12.04 22:59

Ahoj,
chtěla bych reagovat na ty půjčky pro mladé do 36 let. Právě jsem se o tom informovala na www.sfrb.cz. Ode dneška tedy od 9.12. lze podávat žádosti, je to na bydlení, půjčka do 300 000 a nízký úrok jen 2%. možno splácet až 20 let. Zkrátka je to hrozně výhodné, taky bychom do toho šli, ale má to jeden háček - nesmíte být vlastníkem bytu ani nájemníkem družstevního bytu. Takže je to pro ty, kdo bydlí třeba v podnájmu nebo u rodičů. Ještě se tam pak dokonce splatná částka snižuje o 30 000 za každé narozené dítě po přidělení půjčky. Takže kdo splňujete kriteria, mrkněte na to!!

Jinak co u nás nového? My jdeme na dětskou kontrolu až po novém roce, takže ani nevím kolik Barunka ted váží. Ale dostala jsem od mámy digitální váhu s přesností na 0,1 kg, tak se vždycky zvážím sama a pak s Barčou no a podle toho už má asi 5,2 kg. No už dorůstáme do plenek midi. Jo, všimly jste si, kdo používáte Pampers, že jsou ted nové, tenčí a s potiskem po celé plence? Zdají se mi stejně nejlepší, ale určitě si každý najde ty své oblíbené. Jenom mě napadlo, že bychom se mohly podělit o informace o MATERIÁLU z kterého jsou plenky vyrobeny. Koupila jsem totiž balík Helen Harper a ty pleny jsou zvenku „igelitové“, což mě dost překvapilo. Tak bychom si mohly říct, které z těch levnějších mají zvenku igelit a které ne, jinak nezbyde než zkusmo koupit balík a to se mi nechce. Např. v Lidlu jsem narazila na takové docela sympatické s indikátorem pročůrání! a cenou kolem 4,50/ks, ale nevím jestli to taky nebude „igelit“. Neznáte je někdo? Bohužel ted nevím název :-D. Já můžu doporučit Babylove z DM, ty jsou skoro jako Pampers. Mám nějaké ty DM poukázky na slevy, tak je využiju.

Všechny zdravím a ozývejte se, přispívejte!! I když Vánoce už se nám blíží, tak je potřeba si mezí tím pečením a úklidem i oddechnou u emimi. :-)

Dobrou a „nerušenou“ noc přejí

Kimmi a Barunka 8 týdnů

EditaAnne
Kecalka 135 příspěvků 10.12.04 03:50

Ahoj podzimky,

po delší době vás všechny moc zdravím.
Delší dobu jsem zase mezi vámi nebyla, respektive nepsala, ale průběžně jsem pročítala. Naše miminko se prostě rozhodlo být nespavcem a tak se podle toho chová. Přes den spí všeho všudy, když nejdeme ven, dohromady jen asi hodinu. Když jdeme ven, tak v kočárku se jí spí dobře. Za to potom, když přijdeme domů - malá je vyspalá, za to já bych lehla a spala. Jenže to se to na mě začne z kočárku smát a výskat to radostí, takže na nějaký odpočinek není ani pomyšlení. Díky Bohu se ale zlepšuje naše ponocení. Snad se jí ten posunutý režim upravuje. Nechci to zakřiknout, ale už čtyři dny usnula v deset a to je úplně úžasné. Když usínala v jednu v noci, tak jsem padala jednoduše řečeno - na hubu.
Teď mám za sebou úklid po celém dni, žehlení (což jde s rukou v sádře opravdu pomalu) a kojení a konečně vám můžu napsat pár řádků.
V úterý jsme byly v poradně a náš cvalíček také přibírá rychlým tempem, cca 200gr za týden. Má už 5600gr a 58cm. Nevím jak vaše mimi, ale naše prďola vždy příšerně brečí, když ji sestřička položí na váhu. A to i přesto, že má pod sebou podložku.
Se sádrou jsem si zvykla už skoro na všechno. Akorát něco jde opravdu těžko. No, ale udělat to musím. Trochu mě mrzí, že mi třeba tchýně, která bydlí kousek nepomůže, ale co můžu dělat? Vnucovaly byste se a žebraly o pomoc? Já na to nějak nemám. Moje paní máma je ten typ, co když jednou umyje nádobí, tak to v podstatě připomíná ještě týden. Přitom ale prohazuje věty tupu, že jestli bych c něčím potřebovala pomoc, ať jí řeknu. Ale hromadu prádla, která čeká na vyžehlení a ona vedle ní stojí, tak tu přehlíží. No nic. Manžílek občas vezme malou ven, tak alespoň něco. Chi přemluvit doktora, aby mi sádru sundal už v lednu. Celé 3 měsíce to asi nevydržím.

Věděly jste, že když manžel dostane paragraf na vás nebo na dítě, dostane zaplaceno jen 9 kalendářních dní? Déle doma být může, ale nedostane vůbec nic. My jsme tak přišli skoro o 4 tisíce za 6prac. dní. Dost záleží na tom, jakou část platu mu tvoří odměny. Dříve jsem tohle netušila a když jsem to zjistila, byla jsem docela naštvaná. Ale co zmůžeme. A v tom bych navázala na to co psala Mia. Pro tenhle případ se vyplatí šetřit nějaké penízky, aby když se to stane, tak rodina neměla nějaké potíže. Obzvláště tam, kde se předpokládá vyšší nemocnost.
Jinak u nás je to s úsporami asi tak, že malé jsme zatím ještě nic nezaložili. Uvažujeme o berušce a nebo o pojišťění u České podnikatelské pojišťovny, ale uvidí se. Výdajů nyní máme až dost. Co ale v nejbližších dnech uděláme a co my přijde efektivní je, že jednomu ze spoření, které každy máme, zvýšíme cílovou částku a o trochu více budeme platit. Převádět na mimi ho nebudeme, protože kdybychom náhodou si ho potřebovali vybrat, tak se musí žádat u soudu, aby tě zmocnili s tím účtem nakládat - podle mě také trochu blbost, když jsme rodiči dítěte. No, a až vyroste, tak tam od nás bude mít nějaký vklad a buď si to může vybrat a nebo pokračovat. Ale myslím, že tenhle způsob je opravdu dobrý. Šetřit v bance se nám nechce a ani nemáme teď moc peněz nazbyt.
A v čem se můžu nebo nemůžu omezit?
Jsem myslím dost skromná, máma neměla nikdy moc peněz, tak jsme si moc dovolovat nemohli a ted, když si můžu více dovolit, tak nemám ani moc potřebu.
Obejít se můžu zcela bez kabelové TV. S malou stejně nemám čas. Sama se také dost šidím na jídle, ale nevadí mi to. Nepotřebuji mít každý týden nové oblečení, i když je to fajn. Bez čeho se neobejdu je NET. Do teďka jsme ho měli jen u nás v obchodě, ale je to pár dní, co se nás více lidí z patra připojilo na kabel a je to bezva. Jsem on-line 24hodin denně s vysokorychlostním připojením a ještě se dělíme o náklady, takže platíme jen 350Kč měsíčně. A i díky tomu teď s vámi budu moc zase být. Jednou za čtvrt roku jdu ke kadeřnici a nechám tam tisíc korun, to je z mé strany asi nákladnější, ale jinak tak normal. Všeobecně vzato se dá asi nejvíce ušetřit na jídle, ale i naše lednička musí poskytovat různé druhy jídla, aby uspokojila mého náročného mužíčka.

Když to nebude vadit, vrátím se ještě k minulým tématům:
Když jste mluvily o tom, kdo komu se podobá, tak u nás je to tak, že Violka je celá tatínek. U dětského doktora jí říkají malý Michal a nějak jí to zůstalo i mezi známými.

KOKHI - chtěla bych tě povzbudit, aby ses netrápila kvůli své váze. Myslíš si, že jsi tady jediná kulička, ale já jsem také kulička. Musím ale říct, že to co jsem přibrala v těhotenství (13 kg) jsem už shodila. 11kg jsem nechala v porodnici a ještě 3,5 jsem shodila doma, takže jsem vlastně níž, ale i přesto jsem cvalík, který se bojí podívat na ukazetel osobní váhy. Nicméně to mateřství působí docela hojivě. Dřív jsem kvůli tomu byla strašně ve stresu, ale nyní prostě jdu a je mi to téměř jedno. Říkám si, jsem prostě taková pořádná mamina. A jednou ta váha sleze dolů.

Ekzém nás také trápí. Já sama jsem byla atopik v dětství a jsem i alergik, tak to Violka podědila. Co nám pomohlo asi nejvíce a díky čemu to nyní máme docela v klidu je mast AMBIDERM. Tou jsme 3× denně poctivě mazali a pomohlo. Do koupele Balneum Hermal. Když to bylo opravdu horší, tak jsme používali Locoid. Z vlastní zkušenosti olejíčky nepoužíváme, protože vysušují.

Jak jste se bavili o tom kombinovaném kočárku pro větší a malé dítě, tak dle mého názoru je lepší připevnit ke kočárku pro mimi tu malou pojízdnou plošinku. Hodně to nyní vídám a je to celkem pohodlné. Určitě je to i mnohem méně finančně náročné než ten kočárek a nezabírá to téměř žádné místo.

Také bych chtěla doporučit, abyste v noci nepřestávali kojit. V noci se po přiložení tvoří více prolaktinu, tudíž i mléka. Asi se to vztahuje především pro ty, které s tvorbou mléka bojují. Lékař mi i říkal, že když se dělá méně mléka a nepomáhají čaje atd., tak mimíse v noci jedenkrát vícee vzbudit na krmení.
Jinak my zatím plně kojíme, i když jsme potíže už také měly. Hlavně k večeru, kdy v prsou bylo jem málo mlíčka pro toho mýho hladovce. Zkoušeli jsme večer třeba Bebu nebo Hipp, ale všechno odmítala. To už radši ten čajík.

No, a abych vás už neobtěžovala tou délkou, tak se chci jen zeptat - když jste byli naposledy v poradně, kontrolovala vám lékařka už ten stroupek co se má vytvořit na ramínku po očkování po TBC? Mojí kamarádce stejně stré mimi už ho kontrolovali. Má tam ten stroupek a tak je to v pořádku. Violka žádný stroupek nemá, nikde ani památky a tak nevím, zda nebude muset na přeočkování.

Jinak takové info o kvalitě plenek by nebylo špatné. Zítra sem hned dvoje papírové připíšu - paní máma si myslí, jak je úžasná, když přinese jakékoliv pleny, ale když ony jsou naprosto nepoužitelné. Nejradši používáme Pampers nebu Huggies.

A na závěr děkuju Mie, že si dává pořád tak záležet na deníčcích. Jsi opravdu šikulka a všechno to bravurně zvládáš. Stejně jako vyzdobit vánočně domov a péct… Kam já se na tebe hrabu.

Tak, já už jdu také spát. Přeci jen jsou už skoro čtyři a po sedmé Violka stává.
Opatrujte se a mějte hezký pátek a i celý víkend!
Edita Anne s Violkou (za 12dní 3m.)

EditaAnne
Kecalka 135 příspěvků 10.12.04 07:15

Ahoj holky

také máte pocit, že i vaše miminko přesně odhadne, kdy potřebujete spát a zrovna v ten den vás nenechá?! Jestli to vaše ne, tak to moje ano. Ve čtyři jsem šla spát a od 5.50 je naše princezna vzhůru. Nejdčíve kvůli hladu, pak prdíky, z toho se vyklubalo, že je pokaděná až na záda, takže převléknout a dobré ráno!
Jenže mě se chce tak spát, alespoň do osmi…

Tak já zase pádím, třeba přeci jen na chvilku ještě usne.
Edita Anne

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.04 10:15

AHoj, omlouvám se, že jsem sem tak vpadla, byť nejsem z vašeho deníčku.
Jenom mě zaujala tvoje poznámka o té plošince za kočárek. Já mám děti Natálku 21 měsíců a Adámka 6 měsíců a bez toho tandem kočárku se neobejdeme. Plošinka je pro děti od 3 let, takže když je menší věkový rozdíl, tak se ten kočárek opravdu vyplatí. Dá se taky sehnat za poměrně dobrý peníz, cca od 6 tisíc a popravdě je skladnější než klasické kočárky.
Toť vše, co jsem chtěla napsat.
Měj se krásně, ahojky Vega :-))))

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 10.12.04 15:26

Ahoj holky,

PLENKY - my používáme také Pampers, osvědčily se mi už s Tomem, který kakal i 12× denně ve dne v noci po každém kojení. Často se prokakal až na záda, ale na to podle mě žádné plenky nejsou. Dobré jsou i Fixies. U nás máme bezva drogerii, kde mají velký balík Pempers celoročně za 339 kč.

STROUPEK PO OČKOVÁNÍ TBC - nám ho doktorka ještě nekontrolovala, do poradny jdeme až 6.1.. Vypadá jako malý vřídek, takže reakce je.

EDITO - u nás je to s naším nespavcem stejné, přes den by pospával a kolem sedmé večer ožije, očička dokořán. To mu většinou vydrží tak do půl noci (býval vzhůru i do 3,30 do rána), s krátkými přestávkami, kdy těsně po kojení usíná, ovšem veškeré pokusy o uložení do postýlky zatím selhaly. Namluvě o tom, že sám v postýlce ještě nikdy neusnul. To, že v ní nakonec spí, je však taky velký úspěch, do 2 měsíců spával se mnou v posteli.
Přes den se mu chce většinou spát, vydrží vzhůru tak hodinku po každém kojení, 20 min si hraje pod hrazdičkou a pak už vyžaduje neustále moji pozornost. Usne mi sice v náručí, ale pokaždé, když ho položím, řve. V sedačce taky usne, ale tam ho nechci nechávat kvůli páteři dlouho . Asi jsem si ho rozmazlila neustálým nošením na rukou kvůli kašli a rýmě, to aby se mu líp dýchalo. Jednu noc, to když mu bylo zle, strávil střídavě v mém a tátově náručí.
No, je to fuška, zvlášť, když mám druhýho syna doma taky s kašlem a třetí chlap chodí domů až po večerníčku a mám jen jedny ruce.
Jinak se už doma pomalu uzdravujeme, Tom nemá rýmu a ani nekašle. Po pěti týdnech paráda. Bohužel to vypadá, že mu zabírá Zyrtec, který nám předepsala doktorka. Ten se používá tuším při různých alergiích. Tak jsem zvědavá, co se z toho vyklube, protože léky na kašel moc nezabíraly. Tom má zatím jen atopický ekzém.....
Petřík je taky bez teplot, ale dost kašle, víc a jinak než jeho bráška. Neumí si odkašlat, trápí ho to a občas se z toho pozvrací…
Moc toho nenaspíme, alespoň, že už zase plně kojím, rozkouslé prso je úplně zahojené a tvorba mlíčka dostatečná.

Moc myslím na MISKU, ROBKA a KIKA, jsou taky na hromadě, včetně maminy. To musí být pro všechny dost náročné, když je i mamina nemocná.

Petřík stále spí, tak jdeme s Tomem malovat.

Pá pá
Lila + Tom 4r. + Petr zítra 10t

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.04 16:40

Čau holky,
Lilo a Edito - nedá mi to abych nezareagovala - jsme na tom s tím spaním úplně stejně. Přes den v kočárku zlatý dítě, ale úderem sedmý hodiny večerní ožívá, po nakrmení nám vždycky tak na 20 min vytuhne (samozřejmě na ruce) přenesem ho do naší postele (do postýlky už to ani nezkouším) a za 5 min je vzhůru. A takhle se to opakuje tak do půlnoci (v lepším případě, někdy i dýl). Ale abych si jen nestěžovala, myslím že se to začíná zlepšovat, na dnešek spal dokonce od 21,00 hod do 5,00 do rána!!! No ale to jsem zas byla ode tří vzhůru já a kontorlovala ho jestli dejchá a jestli mu něco není že tak dlouho chrní. Přes den si s ním po každým krmení hraju a povídáme si, pod hrazdičkou ho to moc neba, neustále vyžaduje pozornost, ale vydrží to taky asi jen 45 min a začne být protivnej a ospalej tak vyrážíme ven.
Plenky - taktéž používám Pampers, jsem s nima naprosto spokojená, vyzkoušela jsem teda jen Huggies, jiný srovnání nemám, ale ty mi vždycky pročůral, takže jsme zůstali u Pampersek.
No a holky prosím poraďte!!! už jsem se zkoušela několikrát zaregistrovat, ale pořád se mi nedaří přihlásit se. Když se chci zaregistrovat znovu tak mi to hlásí že už zaregistr. jsem, ale přihlásit se neumím. Hold blondýna no. Tak mi prosím písněte co s tím. Tak papa
Vojtik a Maciáš 8t

EditaAnne
Kecalka 135 příspěvků 10.12.04 18:14

Ahoj Vego,
abych řekla pravdu, tak jsem ani netušila, že na to můžou až děti od tří let. Moje kamarádka na tom vozí už dvoletého prcka. A myslím, že nějaký šikovný manžel by to mohl vyrobit do 1500Kč. V podstatě na tom vlastně nic není.
Je fajn, že jsi s tím napsala svoji zkušenost.
Ahoj Edit

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 10.12.04 19:05

Ahoj Maciáši!
K tomu přihlášení - jednoduché. Přihlašuj se „přes panáčka“ na horní liště - u ikony se objeví „váš účet“, když na ni najedeš kurzorem-vedle jsou další ikonky…
Pokud se chceš přihlásit přes nápis „join“, (vlevo) nejde to, chce to novou registraci.
Pokud jsi zapomněla heslo, je jasné, že tě to nepustí a zaregistruj se znovu - pod novým - jiným jménem…
Není to o tom, že jsi blondýnka…ale virtuální svět zkrátka není jednoduchý, ani na emiminu.
HODNĚ ŠTĚSTÍ:-)
 Mia

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 10.12.04 20:42

Ahoj holky,
nedělám reklamu ani antireklamu.
Přišla mi Babybonus knížka z Drogerie DM, tak vám předkládám info, co jsem v ní vyčetla…
Babybonus knížka z drogerie DM, pro děti narozené od 1.1.2004 do 31.12.2004 Jsem z toho docela zklamaná!!! Kupony platí jen do konce března 2005, takže děti narozené v prosinci jsou ve velké nevýhodě!!! Výhodná koupě se slevovým kuponem může být tehdy, pokud samotné zboží bude v akci. Jinak jeho cena je i po odečtení slevy z kuponu srovnatelná s cenami zboží v konkurenčních obchodech, kde právě akce probíhá. ZDARMA dostanete zboží v hodnotě 122Kč: latexová savička na láhev Nuk, přesnídávka Hami ? první lžička, náplň zásypu Aviril, nápoj Frutek, čaj Teekane frutti, dudlík DUDU

Uvádím všechny druhy zboží, na které lze kupon uplatnit:

Slevy z ceny po předložení kuponu, nechápejte to tak, že za TUTO uvedenou částku zboží koupíte!!! čajánek 15 kč
kaše Hami 1ks - 7kč/ 2ks - 20 kč,
kosmetika sebamed 30-40kč/ks
láhev Nuk 25 Kč, hrnek 25 Kč
sunarka ? kaše, sunárek - nápoj 1ks/8kč, 2ks/20 Kč,
sušenky hero 10kč
plínky fixies 1ks/20kč, 2ks/60kč, 3ks/100kč (2×)
přebal.podložky 15Kč
ubrousky JaJ 1ks/30kč, 2ks/65Kč, 3ks/100Kč (2×)
kosmetika JaJ 10-30Kč/ks
přesnídávky HIPP 1ks/4kč, 2ks/10Kč, 3ks/18Kč
kaše Hipp 1ks/10kč, 2ks/22Kč, 3ks/35Kč
plínky Babylove 1ks/25kč, 2ks/60Kč, 3ks/100Kč(2×)
termoobal 30Kč
lovela tekutá 1,5l - 1ks/80kč, 2ks/160Kč
ubrousky pampers 2ks/30kč (2×)
plíny Pampers 2ks/100Kč (2×)
mycí houba 1ks/7kč, 2ks/15Kč
kosmetika nela batole 7-10kč/ks
zpracování negativu 20kč (5×)
kosmetika Babylove 25ks
ubrousky babylove 1ks/20kč, 2ks/45Kč, 3ks/75Kč (2×)
založení spořící účtu v Raiffeisen Bank 300kč+dárek ? plyšová včelka
Betynka ? ?sleva? 120 kč ? není ale pravda, protože předplatné Betynky je lvždy evnější než když ji koupíte v trafice!!!

Tak usuďte samy, jestli uvedení rodného čísla vašeho robátka do marketingového řetězce mělo smysl…

Vaše Mia

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 10.12.04 21:02

Ahoj Maciáši,

tak jsme na tom dost podobně s těmi našimi mimísky. Ale zlepší se to, důkazem je můj starší kluk.

K tomu přihlašování - zkus se podívat do nějaké diskuze, ne na téma, ale kvůli liště, na které je nápis FAQ?- teď jsem na to klikla a je tam spousta otázek a odpovědí na ně, týkajících se i registrace.

Malej porád řve, jíst nechce, usne u prsu… asi se mu nelíbí ten cizí chlap, co ho právě chová (tatínek, co přišel z práce až v 19,15…děti ho téměř nevidí)

Papá
Lila

BeJitka
Kecalka 241 příspěvků 10.12.04 23:52

Ahojky,

konečně jsem se zas dostala k Internetu. Ty slevové kupóny mě také zklamaly. Jsou tam slevy na zboží, které třeba nepoužívám a zadarmo je to, co vůbec nechci. Kromě 1 čaje, ze kterého měla radost aspoň Terezka. Také jsem si myslela, že zboží, na které je sleva, seženu jinde levně i bez kupónu a teď jsi mi to potvrdila. No nic, příště budem chytřejší. Jinak díky za deníček. Je moc hezký. Také Tě obdivuji, jak to všechno stíháš. Já mám strašně hodné miminko, ale celé dopoledne lítám mezi krmením, odsáváním, přebalováním, prádlem apod. a pak už přijde Terča ze školy a jdeme ven a nakonec večer zjistím, že jsem vůbec nic nestihla. .

S těmi financemi je to u nás tak, že pro Anetku zatím nic neuzavíráme. Terezce jsme uzavřeli pojištění asi až v jejích 5 letech. Máme ho u Generali /máme tam příbuzného/ a je to nějaké pojištění současně s životním pojistkou manžela. Platíme měsíčně asi 500 Kč /ono se to každý rok navyšuje podle inflace/ a měla by dostat myslím ve 23 letech asi 200 000,–. Ono je to přibližné, protože je tam nějaké navýšení podle toho, co mi tam připíšou ze zisku.

Jinak máme všichni uzavřené stavební spoření /teď už i Anetka/. Ale zatím jí tam spořit nebudeme, jen jsme ho uzavřeli a když něco bude navíc, dáme to tam.

Ta stavebka máme sice na obě děti, ale to neznamená, že ty peníze dostanou ony. Beru to tak, že je to prostě nejvýhodnější způsob spoření a na co budou potřeba, na to je použijem. Vše budeme řešit operativně. Když bude potřeba na školu, tak buďto budou, nebo se půjčí. Nejsem moc pro nějaké účelové spoření.

A jinak máme oba s manželem životní pojištění - člověk nikdy neví, co se může stát, a penzijní připojištění. Teď tedy nevím, z čeho to budem platit až dostanu těch 3500. Zřejmě z ukončeného stavebka Terezky. To je hospodaření, co? Vzhledem k tomu, že dělám jinak v bance, tak doufám, že tohle nikdy nebude číst můj šéf, jinak jsem po mateřské bez místa. /Slíbil rok držet místečko, tak uvidím, co bude/.

Dito, ten dudlík v noci pro panenku mě pobavil.

Kimmi, krmím hlavně odsátým mlékem, protože mi ze začátku kojení moc nešlo. Anetka hrozně dlouho pila a pak stejně měla hlad. Začala jsem jí to tedy dávat do flašky. Teď už by nám to asi šlo líp, ale máme už docela dobrý režim, a já se ho bojím rozbourat kojením, hlavně protože mi v noci spinká. Usne kolem 22,00 a budí se v půl 8 ráno. Jsem z toho tak nadšená, že radši odsávám, abych jí dávala přibližně stejnou dávku, kterou vím, že vypije. Ale stejně trochu i kojím. Dám jí tu hlavní část /asi 150 do lahvičky/ a zbytek dokojím. Jenže teď bohužel nevím, jak dlouho mi to ještě vydrží, protože od včera mě střídavě pobolívají prsa. Bojím se, abych znovu něměla zánět. Jeden jsem prodělala před 3 týdny. Jinak z cestování mám také dobrou zkušenost. V 6 týdnech jsme byli na 3 dny v Pelhřimově a bylo to bez problémů. Anetka spinkala v korbičce od kočárku /v té tašce/ a byla úplně spokojená. Měla jsem z toho ale dopředu také strach.

TAk zatím ahojky, jdu obhlídnout prďolku. Už krásně chrupká. Malino, také na ní dokážu dlouho koukat. Musím si to vychutnat. Vždyť to tak utíká. A oblečky odkládáme nějak moc rychle. Dost těžce to nesu. Ve středu jsme byly v poradně. Vážíme 6,15 a měříme 61,5 cm. Dostaly jsme očkování. Koupili jsme hexavakcinu a můžu doporučit. Nebyla ani rozmrzelost, ani teploty. Tak doufám, že druhá dávka bude také v pohodě.

TAkže se znovu loučím, dobrou noc

Jitka + Anetka 13t + Terezka 12r

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 11.12.04 07:02

Ahoj,
díky za ty ohlasy na mou osobu…
Jinak je pro mě každý den rutinou a strašně rychle uteče..tak jsem pár dní nepsala…Ale dnes v noci jsem si užila…Včera večer jsem si totiž dovolila koukat na Pána prstenů a krutě se mi to vymstilo…Od tří od rána spustil melounek takový cirkus-prostě nemohl dýchat nosem,tak dýchal pusou,až se z toho šíleně rozkašlal…a pak blindil…a pak kašlal…a pak jsem odsávala…kašlal…us­pávala…kašlal…řval…od­sávala…kašla…řval…no,t­akhle to šlo až do rána…sice se mu podařilo chvíli usnout,ale když spím vedle něho,tak jsem měla spíš vztek…Tak až se manža vzbudí,tak pojedeme na pohotovost,at nám dají něco na ten kašel…s rýmou taktak…

O plínách jsem tu už někde psala v minulých denících…jen přidám zkušenost…vesměs všechny plíny od rosmannů,tesca atd. jsou igelit…kromě droxi,to vím spolehlivě že jsou srovnatelné s helen harper,ale taky tolik stojí…Já střídám igelit s normální plínkou třebas Huggies nebo Fixies…

Jinak výzdobu v bytě mám hotovou,na špinavých oknech světýlka..a na dveřích zvonečky…jsem zvědavá,jak tam dlouho vydrží…

No,jinak se nic neděje…až na to,že jsem zjistila,že jsem rok od roku náchylnější na zimu…brrrrrrrr­rrr..........­....

A myslím na Báru,už aby se s námi podělila o zkušenosti…

tak pa Kokhi a V 9t2d

Bledulka
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 11.12.04 17:37

Ahojte,

ozývám se pod dlouhé době, ale snad už to bude lepší.

K tomu spoření a pojištění, my jsme pro Vojtíška uzavřeli pojistku u České pojištovny Sluníčko s variantou mého připojištění a Dynamik. Budeme platit 509 kč měsíčně a v 18-ti letech by měl malý dostat 50 tisíc. Souhlasím s názorem, že za ty roky to budou směšné peníze, ale nám šlo především o pojištění a když už budeme pojištovně peníze „cpát“, tak ať se nám, alespo'n něco vrátí. A taky pokud platíme nyní těch 509 kč tak za deset let to bude i pro nás směšná částka, pokud vzroste inflace, že jo. Takže závěr je, že důležitější je POJIŠTĚNÍ dítěte a pokud chcete rychle naspořit penízky tak to pak na nejvyšší cílovou částku založit Stavbení spoření.

Zminujete se zde o tam jak vám děto spinkají. Našemu malému je 7 týdnů a spaní nic moc. Na nošení jsme ho nezvykali,ale když je nejhůř a řve tak, že ho nejde uklidnit nosíme ho. Přes den po nakojení si pohrajeme a povídám na něj a do hodinky, či hodinky a půl usne, buď sám u nás na posteli, nebo u mne v náruči a občas se povede, že usne v postýlce, ale to jen vyjímečně. Poslední dny nám pravidelně večer řve tak od osmi do desíti, pak buď usne a spinká třeba do dvou a pak po nakojení opět usne a spinká do pěti či šesti. anebo usnout nemůže a budí se po půl hodině, to už je děs běs:-( Vůbec nevím jak to jeho spaní ovlivnit, protože přes den udržet ho vzhůru nejde, prostě, když chce spát tak usne… Někdy se mi podaří ho uspat nad ránem, že si pospím do devíti, to občas:-) Ale co je hlavní, že spinká s náma v posteli v noci. Přes den klidně v postýlce, ale jakmile se setmí tak v postýlce nebude:-( Stále se chystám, že ho do postýlky dáme, ale při představě, že nám pak prořve noc, ho necháme u sebe, ať se vyspíme ..... ale třeba to nějak časem půjde…

Další věc co nás trápi jsou větry. Občas prdí tak, že ho to vzbudí a dost pláče … Mám od lékařky kapičky Sab Simplex, v lékárně jsem si koupila krém na bříško Flatulin, máme tu trubičku co se strká do zadečku, nahříváme plínku a dáváme jí na bříško a masírujeme taky, ale někdy vše selže a malý kříčí ..... Jak to řešíte vy?????

Přeji všem krásný podvečer.

Bledulka

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 11.12.04 18:38

Ahoj Bledulko,
nám malý spinká večer v postýlce super…přes den je to horší…Ale k těm větrům…asi to bude mlíkem…protože dokud jsem kojila,byl to děs…Od té doby,co jsme na umělé je pohoda…dávám mu tedy Větrníček čaj a fakt bomba…Sab simplex už dávno nepoužívám…Zkus se tedy zamyslet,co jíš a když tak mu dej klidně cucnout toho čajíčku…Je od 1.týdne a dál a myslím,že tím nic nezkazíš…ale je to na tobě…Já ho začala taky dávat už při kojení…ale teď to i funguje…krásně si poprdává a křeče neměl asi 5týdnů…Už jsem to tu psala…ale komu se to chce pořád číst…tak ahoj

KADLA
Kecalka 158 příspěvků 11.12.04 18:50

Ahojky,

tak mám dneska za sebou malý úklid, jen tak, aby se neřeklo, nebudu to přehánět.
Napeče nám tchýně, tak alespoň jedna starost ubude. Holky, poraďte, začaly mi hrozně padat vlasy, nevíte, co by mi na to pomohlo? Slyšela jsem, že je dobrý LECITHIN, ale nevím, zda-li ho můžu užívat i při kojení.Mějte se

Klára a Eliška

Missorka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.04 20:00

Ahojky Kláro,

obávám se, že padání vlasů po porodu je hormonálního původu a nepomůže na to nic moc… Akorát čas, spraví se to, neboj!

Peta od PSTM

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 11.12.04 20:05

Ahoj Kláro,
Peta ma pravdu, ale částečně ti může pomoct Revalid (volně prodejný v lékárně). Slyšela jsem na něj samou chválu.
 Lucie

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.04 22:26

Ahoj Kláro,
na padání vlasů pomůže zinek, selen, jod…
a celkově zvýšení všech stopových prvků - jestli kojíš, tak se nediv… živíš dva lidi a to člověka vysaje. Kup si multivitamíny…třeba Gravital.Zinek najdeš v tmavém mase, arašídách, slunečnici, selen: v masu a rybách, máslo, para ořechy, čočka, jod: mořské plody, sůl.
Ty hormony na to také mají vliv, ale zkus si pomoci trochu sama. Kamarádka chodila na injekce, myslím B-panthenol.
Nenos vlasy svázáné v culíku. Já měla také problémy, je to fakt nepříjemné.

Hodně štěstí Mia

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 12.12.04 15:20

Ahoj všechny,
mám na vás takový dotaz?Už se projevil u vás spánkový deficit?A jak to řešíte?
Já začínám být pěkně protivná i sama sobě…Večer mi vždycky připadá,že jsem tahala pytle s bramborama…a jsem šíleně utahaná…
Přeji krásný zbytek víkendu,fajn začátek nového týdne a tradáááááá za chvíli jsou tu vánoce…
papa Kokhi a V 9t4d

Bledulka
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 12.12.04 18:03

Ahojka Kokhino:-)

Já ještě stále kojím a snad nějakou dobu budu. Na to co jím si dávám pozor, ale těžko říci co mu vadí. Kapky se snažíme vy:,–(it a čajík dávám, zatím se po něm úspěšně vykaká a zdá se, že prdí méně.

To spaní v postýlce máte super, malý v noci vůbec. Ale uvidíme co bude dál, třeba se to zlepší:-)

Přeji pěkný večer

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 12.12.04 19:27

Ahoj holky,
Kokhino, na spánkový deficit pomůže jen spát a spát a spát!!! Vykašli se na všechny hromádky čekající na tvé ruce a když Venouška uspíš, běž si lehnout. I když třeba neusneš, aspoň fyzicky odpočívej. Třeba si čti, ono je to pořád lepší než s hadrem nebo žehličkou v ruce:-)
Já už taky pomalu kolabuju - rozhodně nejsem tak dokonalá, jak mě tu holky líčí:-) Nestíhám psát blogy(el. deníček), kolem PC se míjím obloukem, takže ani ICQ mi nic neříká, ani mejly…cukroví čeká na čokoládu, 6 košů prádla na vyžehlení…a nějaké ty dárky v obchodech…
Ve čtvrtek to na mě dolehlo, takže když jsem přijala od zubařky, šla jsem si lehnout, v pátek dopoledne přišla těhotná kamarádky, odpoledne jsem se setkaly s Kopretinkou a Davídkem, takže práce čekala… včera mě začalo bolet v krku, do krční páteře dostávám křeče - poslední známka těla, které křičí: odpočívej. Chtěla jsem včera spát dřív, ale AA měla hysterák až do půlnoci, divím se, že vůbec usla. Dneska přes poledne nemohla zabrat, až kolem 15,hodiny usnula v kočáru venku a spí do teď…ani transport do postýlky ji nevzbudil.
Celé dopoledne poplakávala, doufám, že jen tím, že byla rozmrzelá a nevyspaná, snad na ni nějaká nemoc neleze.
Zítra budeme lenošit, před poledne sice jdeme do poradny, ale všechny aktivity odsouvám na jindy:-)
Mám šikovnýho muže, který mi dost pomůže… to je taky výhodou.
Takže Kokhi a jiné, Vánoce jsou fajn, ale šetřte síly. Bude jich potřeba ve dnech volna…

Pa Mia a Anička Amálka 10 týdnů…

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 12.12.04 20:08

Ahojte,

spánkový deficit? A jak ho řeším? Zatím nijak, jsem protivná, neschopná se na cokoliv soustředit. To už tady ovšem jednou bylo. Se starším synem jsem na tom se spaním byla tak, že abych se trochu vyspala, tak jsem si uhnala zánět prsu s horečkou kolem 40 stupňů. Antibiotika a postel, malého jsem směla kojit, nosili mi ho do postele jen na to kojení. Prospala jsem 2 dny. Ale tohle nedoporučuji!!!!!
Jinak se mi už taky podařilo usnout vestoje v kuchyni opřená o kuch. linku, probudila jsem se v momentu, když se mi podlomila kolena. Na spaní ve stoje, to jsem já expert!
To se mi povedlo už jednou za mlada, když jsem se vracela v noci z hospody. Ujela mi tramvaj, opřela jsem se o zábradlí a usnula. Probudila mě až tramvaj, která přijela až za hodinu (rozjezdy v Brně). Probudila mě, ale nasstoupit jsem nestihla. Tenkrát bylo 20 pod nulou. Ráno jsem čůrala krev. Trochu nechutné, co? Ale pro mě doooooooooost poučné. Tak to by byla trocha vzpomínání.

Pá pá
klidnou noc
Lila a kluci

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 12.12.04 21:21

Ahoj děvčata,

tak jsme se vrátili z víkendového výletu k rodičům, byla to naše 1. cesta s Barunkou. A opravdu, jak jste mě mnohé ujistily, vše proběhlo ok, malá byla moc hodná. Ale jsem ráda, že jsme už zase doma.

BABYBONUS - mám to taky a taky mě to poněkud zklamalo, je to přesně tak jak píšeš MIO, neboli jak ráda říkám, „nechci slevu zadarmo“. Pro mě to má snad jen tu výhodu, že DM je u nás jeden z mála bezbarierových obchdů, kam se dá v pohodě s kočárem.

PLENKY - myslela jsem to tak, že bychom se měly informovat o materálu těch plen, jak to hezky napsala KOKHINA, a ne jen říct, že ty a ty jsou „dobré nebo špatné“.

SPANÍ V NOCI - Barborka usne kolem 20-21 a pak se budí v 1-3-6 a po té 6 ještě někdy se mnou usne v posteli. jinak spí ve své postýlce. Večer ji musím většinou uspat v náručí, málokdy tam usne sama a v noci pak ji po kojení dám do postýlky a spí tam. Přes den samozřejmě nejlíp spí v kočáru. Myslím že už jsou ted podzimátka v tom věku, kdy už dobře vnímají, na co jsme si je naučili a tak to taky po nás chtějí. Ale já osobně jsem pro nenásilné odnaučování spaní v posteli rodičů v tomhle věku.

Zatím čau
Kimmi a Barunka 2 měs.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.04 21:23

Ahojda holky,
Spánkový deficit? Jak už jsem jednou psala, já potřebuji k normálnímu fungování minimálně 8 hodin spánku, ale teď jsem opravdu šťastná když spím alespoň 5 hod a kupodivu to docela zvládám. Rozhodla jsem se totiž, že na veškerý uklízení a domácí práce házím bobek, trošku víc (vánočně) jsem poklidila min týden a teď až do vánoc nehodlám nic dělat. No možná občas vyluxuju, utřu prach a vyžehlím, ale toť opravdu vše. Vařit naštěstí nemusím, manžel chodí na obědy a já bych se stejně najíst nestihla, takže od zítřka dávám nohy na stůl a pohoda. Přijede mi kámoška, která snad občas vyrazí drandit s kočárkem, já nakoupím časáčky a budu vegetit. Nějaký cukroví mám napečený, na zdobení je pořád ještě čas (pak zas nebudu stíhat, se znám), na dárky se chystám ve čtvrtek, no ale rozhodně nic nebudu lámat přes koleno jako doposud, kdy jsem každou volnou chvíli bez mimi využívala k tomu abych tady lítala se smetákem.
No a taky se Vám musím pochlubit - Vojťátko se dneska přetočilo z bříška na záda. Nechala jsem ho ráno (pravidelně se teď budí kolem 6 hod, opravdu parádička) na naší posteli pást koníčky, odešla jsem si vyčistit zuby a když se vrátím, koukám, mímo leží na zádech. Si říkám že jsem asi blázen, tak jsem ho znovu položila na bříško no a on se krásně překulil. Tak jsem z toho byla celá vydřená, zopakoval mi to asi ještě 4× a pak ho to přestalo bavit. a začal pofňukávat.
Jinak za celej den dneska naspal asi jen 1 hod, je nějakej mrzutej, doufám že na něj nic neleze. No jsem zvědavá na dnešní noc co nám brouček předvede. Včera měl jeden kamarád narozky, tak byl manžel slavit, přišel až nad ránem, Vojtik jako by tušil že jsem na něj sama samotinká, skoro celou noc nespal, ale ani neřval, prostě si chtěl hrát a povídat. Tak jsem tady s ním blbla asi do tří do rána. Když jsem ho položila do pelechu a já začla usínat tak spustil, ale když jsem na něj mluvila tak byl spokojenej a něco žvatlal. Rozhodla jsem se tatínka dneska trošku potahat, moc se neangažuju co se hlídání týče, ale tatínek to včera s kumpánama trošičku přehnal a dneska mu není nejlíp, tak ho asi vezmu na milost.
Mio - posílala jsem Ti mailíka, tak kdyby ses náhodou nudila :-) prosím písni. Děkuju moooc
Tak papa Maciáš a Vojtik 8t

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 12.12.04 21:40

Ahoj,

no teda Vojtíku, tys ale šikula!!!! Gratuluji!

SPANÍ V POSTÝLCE - Petřík spí od dvou měs. konečně ve své postýlce. Sice jen přes noc, ale hurá!!! Alespoň nám je Nany k něčemu, já se taky konečně malinko vyspím (šířka vypůjčené postele od staršího syna je 80 cm). No ještě srovnat denní režim mého kloučka - do jeho postýlky ho nedostanu dřív, jak ve 12 hod. v noci! A bude to paráda. No, to kojo po 2-3 hod i v noci mi taky dává zabrat …

Lila a Petřík bdící + čtyřletý Tom od 19,30 spící

pepsi
Kecalka 202 příspěvků 12.12.04 22:06

Ahoj holky,
podarilo se mi uspat mimi pred desatou vecerni, hura!
To bude asi tim, ze za cely den toho moc nenaspal, zase se mu zarazilo kakani a pomohla az masaz.
Teeeda, vy mate sikovny deti! Pretaceni z briska na zada, to teda koukam. Nas lenoch na nejake prostocviky zatim nema naladu, radsi mi cely den neco povida. Jak ten je ukecanej a jak nadherne bezzube se smeje. Je k sezrani.
Ja jsem taky ten typ, co musi mit svych minimalne osm hodin spanku a ty mi ted chybi. Zkousim si s Lukaskem obcas lehnout behem dne, ale to se zadari malokdy, vyzaduje porad moji pritomnost a spi vetsinou venku v kocarku, kdyz ja tlacim. Takze tu obcas padam na hubu, ale rikam si, ze az zacnem ctvrty mesic bude lip!:-) Pradlo a uklid me moc neberou, sice jsem se do toho dneska pustila, ale s zadnym velkym nadsenim. Nastesti manzel dost pomaha, tak se to da zvladnout.

Z plinek uz jsme vyzkouseli kde co, z DM babylove jsou fain, papirove a s peknyma kacenkama:-), od rossmanna babydream jsou temer stejne, maji ale vpredu a vzadu gumicku, na zacatku jsem myslela, ze je to praktictejsi, aby hovinka nevytekla az na zada, ale Lukasek prekonal i tuto prekazku:-)) Pampersky jsou fain, ale ve srovnani s jinyma jsou trochu mensi, takze jsme z „mini“ pampersek vyrostli jeste kdyz jsme pouzivali mini babydream. Ted jsme na „midi“ a je to v pohode.
Fixiesky jsou taky papirove, maji dost vysoka zada, s nima se nam zadna neprijemna prihoda nestala.
Jdu asi taky do pelisku,
dobrou,
Pepsi s Lukaskem (za tyden tri mesice)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.04 23:43

Ahoj holky,
tak já se zase po delší pauze hlasím. zkoušela jsem, jak vysoká je má závislost na emimču a jak dlouho bez něj vydržím… Prostě jsem to akorát nestíhala :-)
Já jsem s mou rychlostí mimču zatím žádné spoření neudělala, ale určitě to mám v plánu. Musím si najít chvilku a všechno to prozkoumat. Díky Mio za tipy.
TBC - už máme kalmetizaci za sebou, 3× se to prckovi otevřelo a sestřička říkala, že to je dobře a že už se to teď pravděpodobně uzavře.
SPANÍ - Přestože malý spí ukázkově (normálně tak od 23 do 6:00, dneska do 7:30), spánkový deficit se na mě taky projevuje. Taky patřím mezi ty, kteří potřebují aspoň 9 hod spánku :-) Dneska jsem usla ve vaně. to se mi fakt ještě nestalo . Proobudilo mě to, že mi byla fakt kosa, jak voda vystydla.
Rudy je od těch 20h do 20:30 s malýma šlofíčkama vzhůru. Dřív jsem ho musela mít pořád v ruce, protože v postýlce fňukal. Vyřešilajsem to tak, že jsem mu koupila takové to miminkovské lehátko a je to super. Rudy na nás pořád vidí, sem tam si schrupne, kolem té 22h nakojím a přebalím a pak už krásně chrupká v postýlce. A tak to dělám i přes den, když třeba potřebuji něco udělat, je v lehátku, dám mu hrazdičku a je spokojený.
VLASY - taky už mě bohužel postihlo lehčí padání vlasů. Taky se mi dost změnila jejich struktura. Mívala jsem je lehce vlnité a spíš pevnější a teď je má rovné a vlající na všechny strany. Tak doufám, že se to časem zase vrátí.
PLÍNKY - nemůžu napsat nic o materiálech, vyzkoušela jsem pouze Fixies a Pampersky a u těch jsem taky zůstala. Ale všimla jsem si, že tak trochu divně (chemicky) zaváněj. A hlavně, když už mají něco nasáto. to by mě zahímalo, z čeho je ta sací hmota vyrobená :-)
Tak jsem se rozpsala a už mi padaj klapky na oči. dobrou noc, všechny zdravím, pusu mimískům.

Peťka a Rudy zítra (vlastně už skoro dneska) 12t

omlouvám se za chyby, už spím...............

EditaAnne
Kecalka 135 příspěvků 13.12.04 10:13

Ahoj podzimky,

zdravím vás do nového týdne.
Malá jako zázrakem chrupká, tak zkusím rychle něco napsat.
SPÁNKOVÝ DEFICIT - abych řekla pravdu, trochu jsem se musela zasmát rady od Mii - když vám miminko usne, běžte si také lehnout. Samozřejmě je to dobrá rada, a kdybych osobně to mohla udělat, tak ani neváhám. Ovšem naše malá princezna přes den téměř nespí. A když už usne, tak max. na 20 minut a to do sebe rychle šoupu něco jako jídlo a dělám takové ty nutné věci. Spí jen v kočárku, když jezdíme a málokdy vydrží v něm dospávat i po příjezdu. A jak také popisujete, tak usne po kojení, ale běda, jak jí chci někam odložit. To by jako opravdu nešlo. Navíc má teď nově, že když takto po kojo usne a pak se za chvíli probudí, tak začne hodně plakat, jako kdyby nevěděla co se s ní stalo. Tak jí musím přitulit a pohoupat a mluvit na ní. Naštěstí to netrvá dlouho.
Abych se občas prospala, tak obvykle v neděli dopoledne se o malou stará mužík. Já jí ráno nakojím a on s ní pak jde na procházku. Včera mě nechali 3 hodiny spát. To bylo opravdu supr.
Ono totiž, když jsem s ní každý večer vzhurů dokud neusne a to bývá něco, a ještě časté noční kojení, tak člověk je prostě zákonnitě ráno vyřízenej. Viď, Lilo, myslím, že to máme podobné.
Takže holky, dejte pokud možno mimíska alespoň občas někomu na procházku a prospěte se.

PADÁNÍ VLASŮ - musím dát Mie za pravdu, že selen a zinek jsou na tohle moc fajn. Obzvláště, jestli i nehty jsou slabší a sušší kůže, tak doporučuji. V lékárně se přímo prodává Selzink. Jinak ten Revalid asi také nebude špatný, i když asi mnohem dražší.

PRDÍKY - když už malé nepomáhal Sab, ani masáže a ani moje vyvážená strava, tak jsem jí začala dávat alespoň 1× denně ten čajík, třeba od Hippu, ale to je asi jedno. K tomu občas piju i já čaje pro kojící, kde je také složka proti nadýmání a pomáhá to. A když sním něco nevhodného, tak po tom jídle co nejdříve si dám 40kapek Sabu a pak 7kapek dám malé a je to naprosto v pohodě. Měly jsme takto i luštěniny a květák a bylo to naprosto v pohodě.
Co jsem navíc zjistila je, že dost pomáhá podložená postýlka, respektive u hlavičky. Od té doby co to tak máme, je to také lepší. A pravidelně se dobře vykajdí, když jí u prsa držím téměř vertikálně, aby měla zadeček dolů a hlavičku výš. Dobrý je na to turecky sed. Zadeček má v klíně a hlavičku u kolene, které je třeba podložené polštářem, když by vám to nyvyhovovalo. A nemusí to být úplný turecký sed, jednu nohu mám normálně ze sedačky dolů.
No, asi se vám to bude zdát divné, ale opravdu nám to pomáhá.

Nepůjdete teď někdy na očkování? My půjdeme 20 - tého. Myslím, že se nejvíce bojím já. Až bude brečet, tak mě se určitě bude chtít také. Reakci na očkování TBC stále nemá, tak jsem zvědavá, co nám řekne doktor.

Drobeček se už budí, tak zkusím, jak dlouho vydrží sama.

Hodně z vás píše, že máte teď nějaké mrzuté mimísky. My se přidáváme. Nevím čím to je, ale říkám si, jestli na ně třeba nevědomky nepřenášíme nějaký stres z vánoc? Kolikrát si ani my samy neuvědomujeme, že jsme v nějakém takovém stresu.

Když už se i nakousnuly různé slevy a tak, tak jestli máte možnost navštívit velkoobchod EVA (mají převážně elektro, ale i drogerii a dom. prostředky atd.), tak tam bývají celoročně dobré ceny na pleny a pak i dobré akce. Třeba Huggies vlhčené ubrousky za 45Kč a je jich tam myslím přes šedesát ks, ale nevím jistě. Jedno jistě vím, že jsou silné a nedráždí pokožku.

Holky, musím jít, Violka už tam tak nešťastně kníká. A mě to nedá jí tam nechat.

Mějte hezký den a ať jsou vaše ratolesti na vás alespoň trošku hodné.

Edita Anne s Violkou (za 9dní 3m.)

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 13.12.04 10:23

Holky, huráá,
konečně můžu na emimi kdykoliv, připojili jsme se tedy přes tu kabelovku a je to i o dost rychlejší. Mám tu na to klid, protože odpoledne jsou tu starší děti a muž, a i když je na PC volno, tak nemám ráda, když mi koukají přes rameno.
TBC OČKOVÁNÍ - měly jsme dost hnisající boláček, jak jsem tu už psala, ted je to mnohem klidnější, je tam stále stroupek se začervenáním okolo, takže reakce je, což je dobře.
PETKO - ten chemickej zápach počůraných plenek, taky jsem si všimla, a zdá se mi že to mají hlavně Pampers. Snad nejvíc to měly ty Newborn 2-5 kg se síťkou, až jsem se tenkrát lekla, jesli nemá malá něco v moči. No doufejme, že vědí co dělají a je to neškodné.
PADÁNÍ VLASŮ - teď zatím mi nepadají, jen mi krepatí, ale vzpomínám tenkrát před lety po holkách, byly po 2 letech, to mi teda padaly fest a dost dlouho - i po roce po 2. porodu. No pak to přešlo samo, nic na to výrazněji nepomohlo, je to hormonální. No hlavně když nám nepadaj zuby :- ))

Tak papa, zlatíčko usnulo, jdu něco dělat, asi cukroví a uklízet a prát a žehlit…To nemůžu stihnout :-(

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 13.12.04 10:24

A ještě podpis:
Kimmi a Barunka 2 měs.

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 13.12.04 10:31

Ahoj Edito,

jo, ta naše nespavá miminka. Zrovinka ťeď jsem ho nechala vyřvat v postýlce, po 5 min jsem se na něj šla podívat a pohladit ho. Řval dál, tak jsem si řekla, že přijdu podruhé, až dám prádlo do pračky, umyju se a učešu a taky obleču. (U všeho mi asistuje starší dítko.) No a než jsem za ním za 1/4 hodku přišla, tak už spinkal. Je to poprvé, co jsem tuhle metodu použila, jinak ho pořád nosíme.
Včera mi usnul v náručí po kojo před 12 hod noční. To bylo fajn. Málem na šampus.

PRDÍKY- Edito, ten turecký sed je fakt dost dobrý. Dělám s Petrem vlastně to stejné, jen jsem to neuměla v minulém komentáři pořádně popsat. Pomáhalo to už i Tomovi. Ještě jsem mu k to u říkala: „Ty kakáš, viď“. No a on tomu porozuměl tak, že když mu byl rok, věděl, co po něm chci, když ho po:,–(ím na nočník.

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 13.12.04 10:53

Omylem jsem si odeslala nedokončený komentář, takže pokračování, malej ještě spí.

Miminka, nechtějící spát přes den, rozmrzelá - Někde jsem četla, že některá mimi potřebují stále nové podněty z okolí, aby byla alespoň trošku spokojená. Takže neustálé chození s nimi po bytě, nošení v náručí tak, aby mohla koukat …jinak vyjadřují svůj nesouhlas kňouráním, šermování nožičkama a ručičkama. Jiná mimi se dokáží lépe soustředit na jednu věc a tím pádem vydrží v klidu déle.

zase nedopíšu vše, co jsem chtěla, malej mě už volá.

Pápá
lila

EditaAnne
Kecalka 135 příspěvků 13.12.04 13:19

Ahoj Lilo,
jsem ráda, že máš také příznivou zkušenost s tím tureckým sedem při kojení. A stejně jako ty i já malé říkám, že zrovna kajdí, tak doufám, že se také pak hezky naučí na nočník.

Jak se ti podařilo, že malý usnul, když jsi si potřebovala udělat pár věcí, tak mám stejnou zkušenost. Potřebovala jsem pověsit prádlo, tak jsem dala malou do posatýlky, mluvila na ní a věšela. Jí se to samozřejmě moc nelíbilo, ale pak asi po deseti minutách najednou ticho. A usnula.
Moje známá je psycholožka, tak jsem se s ní o tom radila, jestli nechta dítě vyplakat či ne a ona mi poradila tohle: když vidím, že je dítě opravdu unavené - je protivné, dlouho se dívá do jednoho místa, přivírá oči atd., tak jí prostě mám dát do postýlky. I kdyby neusnula, tak se bude učit, že se spí v postýlce. A večer, když i přesto, že je unavená, brečí, tak je dobré na ní mluvit, být ji nablízku, ale těch 20minut nechat, i kdyby řvala. Do 2 hodin denně pláče to neznamená nic špatného, je to jen rehabilitační pláč, kdy se cvičí plíce. Bála jsem se, že třeba bude mít pak nějaké trauma z toho, že jsem jí tam nechala, ale prý tomu tak není. Když jsi poblíž a dáš to dítěti najevo, nehrozí nějaká újma. Ony ale rádi ukazají, že mají hroznou újmu abychom si pak přišly jako hrozné maminky :o)
Nějakou dobu nám takto večer usínala. Asi 15 minut brekala, ale pak usnula.
Teď už usíná zase jinak.

To s těmi podněty je pravda. Nemusí to ale znamenat špatnou soustředěnost, jen prostě vyžadují nové podněty.. Například mi Violku také musíme skoro pořád nosit a měnit jí polohy. A navíc ji nesmíme nosit v poloze vleže, to nesnáší a hned začne řvát. Psycholožka mě ale potěšila, prý se z takových dětí stávají chytré děti. Tak doufám, že je na tom alespoň něco trochu pravdu.
Jinak my jsme včera usnuly už ve čtvrt na deset. Sice se po chvíli probudila a tak kňourala, ale nevyndala jsem jí. Usnula, pak se probudila před jedenáctou na kojo a pak už usnula. To bylo skvělé. Po dlouhé době jsme šli všichni společně spát a já tu nezůstala jako kůl v plotě. Hodně pomáhá, když jdu večer kojit, že jí navodím už noc. Zhasnu skoro všechny světla, jen malé nechám, vypnu TV či radio a zakážu manželovi mluvit. Zní to divně, ale je to tak lepší a snáze usne. Platí to ale jen pro chvíle, že už před tím alespoň na chvilku usnula.

¨No, musím končit, malá je nemilosrdná a stejně už kecám moc dlouho.
Tak ahojky a ať tě píďa moc nezlobí.
Edita Anne

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 13.12.04 14:00

Ahoj Edito,

to nošení ve svislé poloze - to taky znám. Tomáš, dnes jsou mu 4 a 1/4 roku, nesnesl, abychom ho jinak nosili už od narození. Stále potřeboval na něco koukat, ležet nikdy nechtěl. Jo a chytrej je, někdy až moc. Umí už číst, už dokonce ani neslabikuje a stíhá i titulky v TV. Naučil se to sám. V roce a půl znal celou abecedu. Neuměl pomalu ani mluvit.....ukazoval mi barevná písmena (magnetky) na ledničce. No zase se chlubím. To jeho četení má jednu malou nevýhodu, přečte všechno, i to, co já nechci! I teď tady stojí a čte si. No a ve školce si moc nerozumí s vrstevníky, je někde jinde, vyžaduje nějraději pozornost dospělých…

Tak jsem se pochlubila
zatím pápá
Lila

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »