Podzimní očekávání 67 - English baby club

Rodičovství

Ahoj holky, V návaznosti na diskuzi „Anglický jazyk ve školce posílám deníček, který tomuto tématu věnuji. Nejedná se sice přímo o školku, ale o výuku angličtiny s dítětem mladším ve věku batolecím.

Před měsícem jsem v rozhlase zaslechla rozhovor s paní magistrou, která má 7 měsíční miminko a která se od září chystá zahájit kurz angličtiny pro děti věku od půl roku do 4 let. Pozorně jsem poslouchala, telefonicky zažádala o více informací, které mi přišly, a které vám nyní předkládám.

English baby club

Angličtina pro maminky s dětmi od půl roku do 4 let (vstupní věk dítěte může být v celém tomto rozmezí, nejvhodnější věk je kolem 8 měsíců)
Hlavní náplní English Baby Clubu je nenásilná, přirozená výuka angličtiny pro dětičky za asistence jejich maminek nebo tatínků (podmínkou je jejich minimální znalost jazyka na úrovni začátečník).
Hlavní metodou výuky je učení se jazyku při běžných činnostech, stejným způsobem, jakým se dítě učí jazyk mateřský. Dalšími podpůrnými výukovými prostředky budou barvy, vůně, pozitivní emoce a humor, rytmus a hudba, rozvoj jemné motoriky a tělesné cvičení, relaxace. Rodiče se také naučí říkanky a písničky (peekaboo, touchers, ticklers, rowers, dancers, foot patters, leg walkers, pony trotters, sound makers, action songs, lullabies, fingerplays), příběhy a jednoduché výrazy, které pak s dětmi každý den procvičují doma. Dítě si tak anglický jazyk osvojuje stejně přirozeně jako češtinu. English baby club bude dále organizovat různé společenské činnosti (výlety, táboráky, plavání, hry na zahradě, promítání pohádek, dramatický kroužek, zájezdy do Anglie, přednášky v oblasti zdravého životního stylu pro rodiče apod.) při kterých se bude mluvit jen anglicky, aby anglicky mluvící děti měly více možností jazyk trénovat a používat mezi sebou. Ve výuce angličtiny bude možné pokračovat po dosažení věku 4 let ve speciálních kurzech.

Proč učit Vaše maličké angličtinu již od útlého věku prostřednictvím English baby clubu?

1)Během prvních let života je mozek k jazyku nejvnímavější.
Už mezi 4. a 8. měsícem života začíná mozek přiřazovat neuron ke každému zvuku v rodném jazyce. Neurony jsou propojovány a posilovány s tím, jak dítě začíná spojovat zvuky a řeč. Slyší-li více jazyků, neurony se přiřazují i k dalšímu jazyku. Vnímavost mozku k jazyku je aktivní přibližně do deseti let, pak tato schopnost prudce klesá. Mnohé výzkumy doporučují naučit dítě do dvou let alespoň 50 slov každého z cizích jazyků, které se později vyučují ve škole. Děti, které vyrůstají v rodinách, kde se mluví několika jazyky, si bez problémů osvojí jazyky všechny. Nemusí nutně ve všech jazycích dosahovat stejné úrovně.

2)Dítě se může naučit cizí jazyk stejně přirozeně jako jazyk mateřský včetně přízvuku a výslovnosti.
A to i přesto, že vy aktivně cizím jazykem doma nemluvíte. Do dvou let věku dítěte stačí pouze Vaše aktivní pomoc při výuce alespoň 50ti slov, pokud se naučíte písničky, říkanky, jednoduché výrazy a pokyny, šance vašeho dítěte naučit se cizí jazyk ještě vzrostou. Zbytek je práce lektora a na vás je umožnit vašemu dítěti používat jazyk mezi bilingválními dětmi a sledovat a poslouchat cizojazyčné programy. Děti začínají cizím jazykem hovořit po 3-7měsících výuky v závislosti na množství stimulů v cizím jazyce a také v závislosti na svém věku.

3)Výukou cizího jazyka se významně rozvíjí kapacita mozku dítěte a vytváří se předpoklady pro lepší učení ve školním věku.
Tento fakt je potvrzen mnoha výzkumy. Většina obtíží spojených s učením se cizímu jazyku existuje v mysli dospělých. Děti se rodí s vrozenou schopností studia cizích jazyků, která není spojena s jejich obecnou inteligencí.

4)V budoucnosti Ministerstvo školství plánuje povinnou, klasifikovanou výuku dvou cizích jazyků na ZŠ od 3. a 6. třídy. Angličtina je momentálně bezkonkurenčně nejužitečnější cizí jazyk, jehož výuce se váš potomek zřejmě nevyhne.
Rodiče tak svému dítěti výrazně usnadní školní léta, neboť cizí jazyk ve 3. ročníku bude nepochybně nejtěžší předmět vzhledem k faktu, že kapacita učit se druhému jazyku prudce klesá ve věku 10 let. Nehledě na množství dětí s vývojovými poruchami učení (dyslexie, dysgrafie, dysortografie), pro které jsou většinou hodiny cizích jazyků utrpením. Moje 13letá praxe s dětmi potvrzuje, že minimálně 30% dětí ve čtvrté třídě má s cizím jazykem vážné problémy.

5)Výuka cizího jazyka v mateřské škole se často omezuje pouze na jednotlivá slovíčka a nemá výrazný vliv na pozdější učení se jazyku na základní škole. Děti na ZŠ začínají opět od začátku a navíc si pletou fonetickou transkripci se správným písemným spellingem.
V English baby clubu si děti osvojí nejen jednotlivé výrazy, ale budou se učit aktivně komunikovat v cizím jazyce stejně jako je učíte komunikovat česky. Naučí se rozumět cizímu jazyku v běžných situacích. Budou mít možnost se dále vzdělávat v angličtině v pokračovacích kurzech a navázat tak na svoji předchozí zkušenost. Nestanou se z nich věční začátečníci. Stejnou možnost budou mít i rodiče, kteří budou mít o výuku angličtiny zájem. Při návštěvách English baby clubu se rodiče a děti nejen zdokonalí v cizím jazyce, ale hlavně stráví společně hodnotně čas, pobaví se a získají mnoho inspirace pro hry a výuku doma.

Tyto texty jsem opsala bez souhlasu autorky, doufám, že mi mé počínání případně promine, ale já je beru jako texty, které mají INFORMOVAT ostatní. Pokud někoho tyto řádky zaujmou, ráda vám na paní magistru dám kontakt - přes soukromé zprávy nebo e-mailem.
Rozhodně tu paní magistře nechci dělat publicitu, ale hlavně chci čtenářky tohoto serveru o tomto tématu informovat - že to v tomto věku s angličtinou není tak brzy a že to má smysl. (např. dvojjazyčná manželství…)
A pokud chcete znát názor můj…za několik dní se jdeme se naší 11a půl měsíční dcerkou podívat na ukázkovou hodinu a doufám, že budeme zapsány do celoročního kurzu. Má praxe s výukou angličtiny na běžných ZŠ mi potvrzuje obrovské nedostatky ve vyučování cizímu jazyku, manželovo zaměstnání s častými výjezdy do zahraničí a mé provdané kamarádky v Anglii hovoří za vše, proč začít už nyní.
Tak proto:-)
Pokud budete mít zájem, jak kurz probíhá, budu vás určitě informovat!
Hezký den
 Mia

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
alenka2004
Kecalka 171 příspěvků 18.09.05 22:09

Ahojky…tak snad zase první…
angličtina žádná psina…ale je pravda, že už kvůli tomu kolektivu a atmosféře to musí být hrozně zajímavé…Jinak proti gustu…
Mám na to trošku odlišný názor proto se k tomu témátku nebudu nějak vyjadřovat.
Zdravím ostatní maminy..hlásím že jsme zatím OK akorát nám stůně taťka…a až si dočtu starý deňajs…tak se snad vyjádřím i já…
Zatímky se maminy mějte fajn…a zdravím všechny
Alča a Alánek

 
alenka2004
Kecalka 171 příspěvků 18.09.05 22:21

Četla jsem si diskuzi…anglický jazyk ve školce a už z kraje souhlasím s názorem Aaalenky…a níže psaný…já bych do toho nešla…taktně řečeno…zdá se mi to příliš brzy…Alča

 
Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 19.09.05 07:39

Ahoj Mio,

chtela bych te pozadat o kontakt, protoze me to prijde dost zajimave. Zila jsem par let v zahranici a chtela bych, aby prcek mel kontakt s cizim jazykem uz ted. Proto bych te chtela pozadat o kontakt, protoze neco takoveho hledam uz dlouho.

Predem diky,

Marcela

 
Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 19.09.05 07:48

Ahoj,
jen krátce…díky za nový deníček…

I když chci,aby se mé dítě naučilo dobře ovládat alespoň jeden světový jazyk,před školkou ho to učit nebudu…ve školce si myslím,že je dobré,když si to děti zafixují anglicky s věcmi,které mají rádi,ale myslím,že je zbytečně zatěžovat vyloženým učením.Jinak si myslím,že nejlépe by se naučil v zemi,kde se např. aj mluví.Já se učím aj od 12let a umím akorát kulový…protože nepoužívám…:o)))

 
GabikaD
Kecalka 444 příspěvků 19.09.05 08:22

Kopíruju, z minulého deníčku.

aHOJKY

Tak se hlásíme do klubu marůdků - Káťa nejspíš u tchánovců chytla rýmu a tak podle toho vypadají i noci a dny.
Od půlnoci spala se mnou v posteli, pže jsem k ní vstávala co 10 minut a takhle, jsem ji měla po ruce. Před chvíli mi usla v náručí a tak jsem ji dala do postýlky. Nosánek má zasoplíkovaný a nechce se odsávat. To divadlo vám nepřeju slyšet!.

Včera jsme s manželem honili pokuchyni brouky - nevím, jestli to jsou štěnice, nebo rusáci, ale každopádně už jsem z toho na prášky. Vystříkali jsme to tady Biolitem a manža se přiotrávil. No brouky to nabudilo a pak lítali jako vzteklí.

V Pá a So jsem byla na srazu z výšky, samo bez malé, a tak trochu jsem se odreagovala. Myslela jsem si, jak se vyspím…a prdlajs. Mně prostě stačí 5-6hodin spánku.

Taky máme tak trochu tichou domácnost, po včerejšku. Při uklidu jsem našla nedošitou košili (porodem práce skončily), a tak mně napadlo dodělat ji. Všechno mi hezky šlo, ovšem do doby než ji manžel vyzkoušel…je mu těsná. Prý jestli to nejde povolit. Je vidět, že o šití nemá páru, tak jsem mu řekla, že tak maximálně o 1-2cm. Podrobnosti nebudu pitvat, ve finále jsem se rozčílila a řekla mu, že je tlustý jako pr… a je vidět kolik za rok dokázal přibrat. Tak teď máme ticho, očekávám večer pokračování debaty.

Jdu honem uvařit a zatím Gabika a Káťa

PS. Víc nestíhám

 
BeJitka
Kecalka 241 příspěvků 19.09.05 08:23

Ahoj holky,

zajímavý deníček, Mio, díky, možná, že je fakt dobré začít s angličtinou brzy, ale můj názor je trošku jiný. No snad se nebudete zlobit, když můj názor je ten, že mi to spíš přijde, jako nehorázné tahání peněz z rodičů. Vím ze zkušenosti s prvním dítětem, že Terezky kamarádi a kamarádky chodily na angličtinu už ve školce a za nemalý peníz se sice naučili pár slovíček, ale vzhledem k tomu, že další návaznost je až ve 3. třídě, tak to samozřejmě všechno zapomněli. A v té třetí třídě se začíná znovu od začátku. Takže když je dobrý kantor /to je opravdu výhra/, tak si myslím, že ta třetí třída úplně stačí. No nekamenujte mě. To je můj názor. Ale pod tu výuku 2 světových jazyků na základní škole bych se plně podepsala. Ten jeden je opravdu málo.
Myslím si, že v dnešní době je super umět nejen anglicky, ale i německy. Německo je nejblíž. A začíná být poptávka opět po ruštině.

Tak, to je k jazykům. A teď trochu z jiného soudku. Vymysleli jsme si, že bychom ještě rádi k moři do Itálie do Bibione, ale mám z toho trošku nerva, jak to zvládneme. Každý den sledujeme 10 denní výhled počasí pro tuto oblast a zatím to vypadá hodně nadějně. Než se narodila Anetka, tak jsme jsme tam jezdili každý rok poslední týden v září, a až na jeden rok /byli jsme tam 4×/ jsme měli krásně a teplo. Tak nevím nevím. Na jednu stranu mě to tam strašně táhne a na druhou mám obavy, aby už fakt nebyla zima a také, jak to bude Anetka snášet. LENCULKO, napiš prosím svoje zkušenosti. Ale jak tak čtu komentáře, tak, moc nadšená nebudeš. A také myslím Lucka byla u moře. LUCKO, LUCKO prosím napiš.

Tak zas letím, Anýz je pos… až za ušima

Jitka + Anetka

 
pipiauto
Kecalka 449 příspěvků 19.09.05 08:41

ahoj holky,promiňte že vám lezu do deníčku,ale toto téma mě hodně zajímá:))
Mio, jsi poklad,že jsi sehnala a dala sem takové informace. Mám na tebe ale prosbu,kontakt na paní magistru, tipuju ale,že paní magistra bude asi z Prahy, že? Můj pokládek už totiž oslavil 3. narozeninky. Když jsem u nás scháněla angličtinu, nic se tu pro tak malé děti nedělalo. Zná jen pár slovíček a říkánek,které jsem ho naučila sama. Teď nastoupí do školky, kde je anglický kroužek jednou týdně:( Chtěla jsem ho tam procpat,ale zase mi ho nechtějí vzít, že je ještě malý a mám prý ještě rok počkat. No a co tady čtu, tak jsme už zbytečně promrhali spoustu času. Holky které jste z Ostravy a okolí, máte nějaký kontakt, kde je angličtina pro malé děti tady? Já jsem nic nenašla, třeba špatně hledám. Díky moc P.

 
BeJitka
Kecalka 241 příspěvků 19.09.05 09:15

Ahoj,

to jsem ještě já. Tak jsem si přečetla svůj komentář a doufám, že se na mě nebudete zlobit, že jsem tu časnou výuku jazyků odsoudila. Je to pouze můj názor a rozhodně si nedělám patent na rozum. A možná se hodně mýlím. Je to ale rozhodně zajímavé téma a jsem zvědavá i na Vaše názory. Já osobně si myslím, že ve výuce jazyků /jako i ostatně všeho/ hraje velkou a rozhodující roli motivace. Můj manžel např. s angličtinou začal až na střední škole a dneska umí perfektně, protože ji začal v práci ale i v životě potřebovat. Já se jí učím také od střední školy ,ale se mnou je to slabší. Je to ale opět o té motivaci. Základy mám a když je potřeba, dokážu si ji hodně rychle zopáknout. Jenže když ji nepoužívám, je to o ničem. Tééda to mě tohle téma nějak vzalo. No jdu zas něco dělat.

Zatím pa pa a všem marůdkům rychlé uzdravení

Jo, a Verčo, klidně jeď do porodnice několikrát, než něco zanedbat. Oni jsou na to zvyklí a vůbec to neřeší. Já tam jela rodit také na dvakrát a od těch holek, co tam byly se mnou vím, že je to úplně normální. Tak přeju pevné nervy a Alenku v náručí, co možná s nejlehčím porodem a… no Ty se do té doby ještě určitě ozveš

Jitka + Anetka

 
hamina
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 19.09.05 09:34

Ahoj,

nakukuji k
Vám sem z květňátek, protože mne zaujal Váš deníček.
Mám muže maďara, mluvícího perfektně česky, a tak nějak úplně samo vyplynulo, že naše děti budou mluvit maďarsky také. Protože by se moc nedomluvily s babičkou. Ona sice umí slovensky, ale ostatní tetičky už moc ne. Takže co se Barunka narodila, dnes jsou jí 4 roky, tak na ní manžel mluví pouze maďarsky. Já jsem se také pár slovíček naučila, aby se mohla babičce „předvádět“ co už umí. Dokonce jsem zvládla i nějaké říkanky. Dnes plnohodnotně mluví maďrasky i se správnou výslovností. Samozřejmě nestačí jen to co slyší od taťky, ale i u babičky na ní museli všichni mluvit maďarsky, ačkoli na mě mluvili slovensky. Byl trochu vidět rozdíl, češtinu zvládla dobře dřív, ale ndes už ten rozdíl vidět není.
Souhlasím s tím, že čím dříve dítě začne, a je jednou jaký je to jazyk, je to pro ně lepší. Oni totiž nerozeznávají to, že se něčemu učí. Pro ně je to úplně automatické.
Ale na druhou stranu souhlasím s názorem, že je to tahání peněz z kapes rodičů. Pokud ten rodič umí anglicky, a půjde na to selským rozumem, tak to zvládne sám. Tak jak se učí děti mluvit česky, tak je to aorát v jiném jazyce. Obrázky, zvířata, hračky, barvy, jednoduché říkanky, jednoduché věti. A samozřejmě je důležitá vytrvalost a taky mít možnost vyjet někam kde tu angličtinu uslyší i od jiných lidí. Ale to nutně přece nemusí být anglie. Stačí se domluvit s pár anglicky mluvícími přátely a udělat si anglickou dovolenou v Česku. Je pravda, že je ale každý nemá.
Tak se nezlobte, že sem Vám sem vlezla, chtěla jsem Vám ukázat, že výuka cizího jazyke nemusí stát vždy hodně peněz. Že existují alternativy.

Mějte se Hamina a 3.5 měsíční Marjánka, 4letá Bára a 13letá Linda z květňátek 2005

 
hamina
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 19.09.05 09:40

Ahoj,

nakukuji k
Vám sem z květňátek, protože mne zaujal Váš deníček.
Mám muže maďara, mluvícího perfektně česky, a tak nějak úplně samo vyplynulo, že naše děti budou mluvit maďarsky také. Protože by se moc nedomluvily s babičkou. Ona sice umí slovensky, ale ostatní tetičky už moc ne. Takže co se Barunka narodila, dnes jsou jí 4 roky, tak na ní manžel mluví pouze maďarsky. Já jsem se také pár slovíček naučila, aby se mohla babičce „předvádět“ co už umí. Dokonce jsem zvládla i nějaké říkanky. Dnes plnohodnotně mluví maďrasky i se správnou výslovností. Samozřejmě nestačí jen to co slyší od taťky, ale i u babičky na ní museli všichni mluvit maďarsky, ačkoli na mě mluvili slovensky. Byl trochu vidět rozdíl, češtinu zvládla dobře dřív, ale ndes už ten rozdíl vidět není.
Souhlasím s tím, že čím dříve dítě začne, a je jednou jaký je to jazyk, je to pro ně lepší. Oni totiž nerozeznávají to, že se něčemu učí. Pro ně je to úplně automatické.
Ale na druhou stranu souhlasím s názorem, že je to tahání peněz z kapes rodičů. Pokud ten rodič umí anglicky, a půjde na to selským rozumem, tak to zvládne sám. Tak jak se učí děti mluvit česky, tak je to aorát v jiném jazyce. Obrázky, zvířata, hračky, barvy, jednoduché říkanky, jednoduché věti. A samozřejmě je důležitá vytrvalost a taky mít možnost vyjet někam kde tu angličtinu uslyší i od jiných lidí. Ale to nutně přece nemusí být anglie. Stačí se domluvit s pár anglicky mluvícími přátely a udělat si anglickou dovolenou v Česku. Je pravda, že je ale každý nemá.
Tak se nezlobte, že sem Vám sem vlezla, chtěla jsem Vám ukázat, že výuka cizího jazyke nemusí stát vždy hodně peněz. Že existují alternativy.

Mějte se Hamina a 3.5 měsíční Marjánka, 4letá Bára a 13letá Linda z květňátek 2005

 
lucifuk
Nováček 10 příspěvků 19.09.05 15:42

Prosím pošli mi kontakt na pani magistru. Děkuji. Článek mě velice zaujal. V příštím roce by jsme měli dostat do adopce miminko tak bych pro jeho budoucí život chtela udělat co nejvíc. Měj se krásně.

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 19.09.05 16:18

Čauvec holky,
Mio, promiň (zase jedna „jen se svým názorem :o)), ale neslyšely jste o dětech z dvojjazyčných rodin a nápadné souvislosti s později odhalenou dyslexií a dysgrafií? (a dalšími disfunkcemi?
Slyšela jsem o tom mluvit už pár doktorů a většina se shodla na tom, že se tyto promlémy projeví třeba až v době, kdy se učí dítě číst a psát - s mluvením samozřejmě mají problémy málokdy (to by se mamči soustředily na češtinu nebo spíš na jeden jazyk, že jo).
Teda ti doktoři mluvili popravdě o přímé souvislosti..­.........kdybych měla manžu "cizince“, neřešila bych to, prostě bych dítko učila taky od mala. Ale takhle, kdy sice já jsem pro jazyky všemi deseti, ale manža je na tom „začátečnicky“­.............­......... vím, že sama nebudu mít každý den čas se s malou učit.
Když mi bylo tak 6 let, tatínek se rozhodl, že mě taky anglicky naučí :o)) - skončili jsme cca u 5. lekce :O)))) - to je většinou doba konce učení (z nejen vlastních zkušeností). Pár lidí jsem zkoušela doučovávat, pár lidí naučit a někomu jen vysvětlit gramatiku a stavím se (když neberu v podtaz ty dys.......funkce) na stranu těch, co by počkali a myslím, že když začneme POCTIVĚ a důkladně ve škole (zároveň s odpoledním kroužkem třeba), nemusím se bát, že bych děti ochudila.
Ale říkám to i pro to, že „už“ vím, jak je těžké udržet pozornost žáka - i toho, co má velký zájem se něco doučit......... a navíc bych to s mimčem nestíhala :-/.
Spíš bych řekla, že začínat se učit není nidky pozdě .o))

Z jiného soudku: Barči se možná klube stolička - má vzadu na dásni nějakou bílou tečku (kterou bych nehledala, kdyby nebyla taková protivka uplakaná), tak jsem zvědavá, jestli ji tam uvidím i večer :O).

Počasí je dneska v Brně příjemný¨- sice trochu fouká, ale na vychajdu se dá. Nás rýma a kašel pořád nepřešel :o((( a Barči jsem na noc raději i přitopila, protože udržet na ní peřinku - to bych musela být celou noc vzhůru :-/

Jdu něco smlsnout, zatím se mějte

Bubu

 
Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 19.09.05 16:48

**Ahoj holky,
jsem ráda, že si k tomuto deníčku našly cestu i čtenářky z jiných deníčků… tak jsem to chtěla a přitom taky trochu zůstat s vámi.

Co se týká vašich názorů zda začít či nezačít, je úplně v pořádku, že každá na to máte nějaký svůj názor, ať kladný či záporný. A taky jsem ráda, že nikoho neodsuzujete, že to dělá tak či onak.

Jen jsem chtěla dodat k Bubu (asi k Verči, že?), že si nemyslím, že by výuka druhého jazyka v tak útlém věku dítěte měla způsobovat poruchy učení „dys…“. Nikde jsem o tom neslyšela a pokud Verčo něco o tomto problému víš, ráda se poučím.
Pokud je mi totiž známo, tyto poruchy jsou dány buď geneticky nebo se „zakoření“ v průběhu těhotenství či při porodu, dokonce je možné, že porucha vyklube i díky nesprávné výchově!
Ale že by to souviselo s dvojjazyčnou výchovou? O tom vážně nic nevím.
Já z dvojjazyčné rodiny pocházím, co na tom, že druhý jazyk perfektně neovládám, ale rozumím a jsem schopna se domluvit. A o tom to právě je.

Jestli je to tahání peněz? To si rozhodně nemyslím, každý, kdo chce mít něco víc, si za to musí zaplatit, ať je to značkový obleček, vybrané jídlo nebo výuka cizích jazyků.

A taky nesouhlasím s tím, že je to brzy. Protože právě teď jsou dětmi velmi vnímavé k tomu, čemu se učí…
Věděly jste například, že do 1 roku dítěte se výchovou pokládají základy charakteru, které se dopilovávají do 3 let a pak už s tou osobností téměř „nic“ nehne? I takto o tom psal pan dr. Matějíček!!!

To bych se tomu dítěti přece nemusela věnovat (prohlížet si knihy, recitovat básničky, stavět věž z kostek, vkládat předměty do krabičky a zase ven, třídit předměty podle tvarů a barev atd. - uvádím tyto příklady, protože tohle se teď roční batolata učí… - a mohla bych doufat, že ono na to někdy přijde samo a SAMO se to nějak naučí…? To si mám představit pod pojmem - je brzy ho cokoli učit?

Já samozřejmě vím, že po roce výuky, nebude mé skoro dvouleté dítě plynně hovořit ani česky natož anglicky, ale je to hlavně o tom, že získá podněty a bude se rozvíjet takto - jak uvádím výše „barvy, vůně, pozitivní emoce a humor, rytmus a hudba, rozvoj jemné motoriky a tělesné cvičení, relaxace“

A já CHCI, aby mé dítě rozumělo, aby obstálo mezi anglicky hovořícími přáteli, aby… každá si dosaďte to své!

Mia**

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 19.09.05 17:18

Ahoj!
Sice nepatrim do vasho dennicku, ale musim napisat - VDAKA za dennicek. Mna toto velmi zaujima, pretoze sme sa s manzelom rozhodli ucit maleho nemecky. Takze sa snazim hladat nejake materialy ako na to (no, zatial az tak prilis nehladam ;o)
Mia, ja len jednu poznamku - aby dieta profitovalo z tejto skorej vyuky jazyka aj v dospelosti, je nutne tento jazyk „pouzivat“ (cize precvicovat, zdokonalovat sa, atd.) az minimalne do puberty. Ak clovek sice zacne v roku, dvoch, a po par rokoch to necha, nebude diet apo case vediet nic. Toto je dokazany fakt, aj ked si ho mozno uz spominala, neviem, minuly dennicek som si este necitala. Prikladom su napriklad nemecki vysidlenci po 2.svetovej z Ceskoslovenska. Ti, ktori odisli ako deti, uz slovensky/cesky nevedia.
Pa!
schamka + Danko 14m. (z dennicka Letne mimi 2004)

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 19.09.05 19:08

AHoj,
já jen v rychlosti, protože mi tu treperendí malá:
o funkcích „dys…“ byly většinou nějaké poučné pořady v TV, sem tam článek v nějakém časopise. Přímo jsem se o tohle téma nezajímala, mám to jen zaregistrované v hlavě. Můžu zkusit najít něco na netu, zkuste se i poptat v okolí, jestli o tom někdo nemá podrobnější info, protože s lidma jsem o tomu taky povídala.....­........a vypadalo, že jde o známou informaci …
Dopodrobna to ¨nazkoumané nemám, ale nebudu to riskovat - celkem logicky to Dr. vysvětlovali (že by nějací logopedové? ).

Zatím, lštím

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 19.09.05 20:35

Nazdárek,

také jsem z dvojjazyčné rodiny, ovšem mě druhý jazyk,mateřský mé mámy - maďarštinu, nikdo neučil, tenkrát si naši mysleli, že by mi pletli hlavu…jako malá jsem jezdila k babičce na Slovensko, kde většina Maďarů mluvila i slovensky a výborně, stejně jako svojí mateřštinou, bezva výslovnost, plynulá řeč, gramaticky správná! Kéž bych já takto uměla německy!!!A ma­ďarsky…
Babička moje však slovensky neuměla. Se sestrou jsme u babičky trávily celé velké prázdniny, téměř každý rok, co jsem chodila na 1. stupeň ZŠ…za tu dobu jsem se naučila maďarsky rozumět, něco i mluvit, perfektně počítat (hra na schovávanou a počítání v maďarštině, výborná metoda učební). Vše jsem za rok zase zapomněla a opět o prázdninách oprášila. Dnes však neumím téměř nic, krom pár básniček a počítání.....už nerozumím ani pasivně…škoda, docela mě to mrzí.S babičkou jsme si však rozuměly,

A angličtina? můj syn s ní začne letos ve školce, právě mu bylo pět let. Ovšem, než ho přihlásím, poslechnu si paní učitelku (spíše nechám poslechnout mou známou, já angl. neumím) a ověřím si, zda má tu správnou výslovnost. Myslím si, že ta je u dětí věku předškolního tím nejdůležitějším, co jim může z cizího jazyka, do vínkku být dáno…i když zapomenou některá slůvka, než se dostanou na ZŠ (nebudou-li navštěvovat kroužky cizího jazyka už od první třídy, ty jsou i na nejazykových ZŠ), tak výslovnost nezapomenou, jen si ji znovu ve 3. či 4. třídě připoměnou…takže pozor na výslovnost lektorů cizích jazyků…

Petra, toho do cizích jazyků zatím zapojovat nebudu…myslím, že má zatím čas…

Lila + Tom 5r. + Petr skoro 1r.....

 
lenculka
Kecalka 333 příspěvků 19.09.05 20:38

Čauvec,
k tématu - podle mě v brně stejně nic takováho není, tak nad tím ani nepřemýšlím, navíc určitě to nebude levná záležitost a asi bych to za to nedala, ne že bych na to nevěřila, asi na tom něco bude - viz dvojjazyčná manželství, ale prostě počkám možná do školky možná později, uvidíme, času dost, prostě uvidím.

Dneska jsem byla u dr., ema je nachlazená, máme stavy jako gabika - taky je v noci furt vzhůru, blbě se jí dýchá, takže se budí plným nosem, mám ju v posteli a doufám že to brzo bude OK. Držme si palce :-))))))

JITKO - poslala jsem ti SZ ohledně dovči, chci to napsat jako deníček, abyste se pobavily. Ale každopádně JITI jeď, pozitiva budou lepší.

VERU - nějak jsem nepostřehla proč jsi změnila nick na BUBU. A jaká ? co Alča ?

Marci - jak máš naplánovanou oslavu ?

Všechny detičky jsou moc a moc šikovné, jé právě jsem si vzpoměla . Ema má 2 další zuby - tipněte si kde jí vyrostly - nápověda - dovolená.
Taky se začala šplhat na postele apod., a dneska asi 5 vteřin sama stála.
Možná to někomu přijde - a co jako - no pro nás je to pokrok, furt mám pocit že mám takovou zpožděnku :-)))) Prostě nějaký paci paci, schovávání apod. zatím u nás nehrozí.
ALE I TAK JI MáME RáDI :-))))))))))

Končím jdu spinkat - teda parodovat spánek , Ema už se začíná chystat na noční show.

Pá pá a kdo je teď s oslavou na řadě ? Ozvěte se !
My jsme poslední.

Lenča + Emča

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 19.09.05 22:36

Ahoj Lenculko,
už jen z komentáře je vidět, že jsi odpočinutá (nebo spíš odreagovaná) od všedního stylu našich dní..........­............je radost to číst :o))))
Možná jsme na řadě s oslavou my, ale já nedělám velkou - viz dřívější komentáře (ve zkratce si myslím, že si to Barča bude užívat až tak kolem 3 let a příbuzní si stejně zatím nejsou schopni najít stejnej termín, takže v den narozenin máme dort, dárečky, pohoštění a kdo přijde, je zvaný a ostatní po domluvě).

Ještě k jazykům - dvojjazyčné rodiny jsou podle mě něco jného, než učení dítěte cizí jazyk. hawk- domluvila jsem k tomuto tématu :o))

Dobrou noc a sladké sny (i ty parodované :o))))

Bubu

 
GabikaD
Kecalka 444 příspěvků 20.09.05 07:10

Ahojky.

Leni - vítej zpět z dovolené. Už se těším na vyprávění.

Včera mi to nedalo a nakonec jsem šla s Káťou k dětské. Poslechla ji a prohlídla nic nenašla. Na ten kašel jsme dostaly kapičky a na rýmu nosní kapky (ty stejně jsem nekoupila - mám tu Vincentku). Odpoledne jsme byly raději doma. Spala 3× a odpo byla jako oukropeček. Každé zakašlání ji bolelo a tak jsem ji dala Nurofen. Po tom se jí ulevilo. V noci už spala líp a teď řádí skoro jako obvykle.

Včera se nám podařilo chytit myš. Já ji zahlédla v Pá, ale teprve včera jsem koupila pastičku. Pak jsme se dohadovali s manžou. kam s ní. Nakonec jsme ji hodili ven.

Musím končit, protože se už na mně souká Kačenka.

Gabika

 
lenculka
Kecalka 333 příspěvků 20.09.05 10:00

Gabiko - to je jak u nás, s toum nemocí.
A mimochodem kde to vlastně bydlíte že tam máte tak veselo :-)))))
My taky měli myši - sousedi si moc nedělali doma pořádek - od té doby co máme 2 kočky, je klid, teda pokud mi občas nedonesou z venku zpola umučenou a zblblou myš ukázat ty naše potvory kočičí, aby nás potěšily. Fakt mě vždycky potěší.
Ještě jsem občas našla kus myší hlavy před dveřmi apod .- opět aby mi ty naši kočičáci ukázali jak nás mají rádi :-)))))))))))))
Začnu psát deníček o dovči, snad to tak do týdne dopíšu - s emulákem prskajícím chrchlajícím to moc nejde, navíc i já jsem KO.
Tak pěkný den.
VERU - s tou oslavou - moje slova, teď je to oslava dospělých, teprve později oslava miminek.
Takže jsi to rozhodla správně, uvidím jak to bude u nás.
Sápe se po mě emička a furt chce bouchat do
PC, musím běžet.

 L.

 
Verda
Nováček 1 příspěvek 20.09.05 10:36

Ahoj,

Moc mě Tvůj příspěvek zaujal. Přesně něco takového jsem hledala. Myslím, že návštěva takového klubu je přínosem nejen pro dítě, ale i pro rodiče. Moc prosím o zaslání kontaktu na klub.

Díky a přeji hezký den.

Veronika

 
Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 20.09.05 11:29

Ahoj holky,

Leniku, uz se taky tesim na zazitky a vesele historky z dovolene.
Bubu to info ohledne dislexie a jinych dis… si overim u logopeda. Svagrova chodi k logopedovi a tak zjistim, co se da.
Jinak jeste k jazyku - myslim si, ze to neni vyhazovani penez, protoze clovek investuje do svych deti a to preci nejsou vyhozene penize. Ja se zacala ucit anglicky uz ve 3 tride. Trvalo mi spoustu let nez jsem se naucila poradne anglicky. Ze vseho nejvic mi pomohly 2 roky stravene na stredni skole v americe. Byla to pro me nejlepsi skola. Uz jsem taky premyslela o tom, ze Danyska dam do anglicke skolky. Verim, ze nejakou najdu i v Brne. Hlavne, aby se tam nemluvilo cesky. Mozna vam prijdu prastena, ale ja to beru podle sebe a vim, ze naucit se poradne jazyk neni vubec jednoduche. Clovek se musi ucit porad. Ja sama chodim na hodiny anglictiny, filmy mame jen v anglickem zneni, knihovnu mam plnou anglickych knizek. Jo a na Danyska mluvim taky anglicky, to co bych mu rikala cesky rikam anglicky. Kdyz je schopen se naucit cesky, tak se nauci i anglicky. Tot muj nazor.

Marcela

 
lenculka
Kecalka 333 příspěvků 20.09.05 12:20

Holky,
já jsem tak děsně nasr…
ti doktoři jsou fakt někdy úplně blbý.
Emě ta naše předepsala na kašel Stoptusin, a v lékárně mi magistra říká, tak 7 kapek a pak pořádně zapít - min. 100 ml !!!!!!!!! čehokoliv.
Určitě víte jak miminko spolupracuje když je nemocné. Ema samozřejmě poté nechce pozřít vůbec nic natož pít. Takže ema je naštvaná a já ještě víc jak to do ní rvu a samozřejmě do ní nic nenarvu.
Sory, ale potřebovala jsem to ze sebe dostat.

 L.

 
GabikaD
Kecalka 444 příspěvků 20.09.05 12:48

Leni, my dostali Sinecod. musela jsem na něj doplatit 51,–, tak doufám, že to k něčemu bude. Ještě řekla, že mám koupit Nasivin nebo Otrivin, ale na to už jsem se jí vykašlala. Kupovala jsem je jednou, když měla K. svou první rýmičku a moc mně nepřesvědčily. Tak aplikuju Vincentku.
Přeju brzké uzdravení Emě i tobě

 
Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 20.09.05 13:28

Holky,

my taky zaciname mit rymu. Doufam, ze to nebude nic horsiho. Danymu tece z nosu, ale zatim nic nedavam. Snad to brzy prejde, asi je to tou zmenou pocasi. Zaciname vytahovat teple obleceni a puncosky.

Marcela

 
Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 20.09.05 15:09

holky,
dnes mam doma sipkovyho prince. Danula spinka od 10:15 a porad jeste chrni. Uz jsem ho byla 2× kontrolovat. Dycha a chupka. : ))) Tohle je nas rekord.

Marcela

 
Gabinka1
Kelišová 6543 příspěvků 20.09.05 16:02

Holky,
je mi líto, že dítka marodí:( Ono ten podzim začal moc hezky, jen co je pravda…ale pozor, pokud dr nic nenašla, už mě informovaly i holky na chatu a u nás je to v praxi téměř 100% ověřené, že pokaždé, když malá takhle vyvádí (teda víc než obvykle), kašle (pokud zrovna nesimuluje) a sem tam rýmuje (i když vaše celkem víc), rostou zuby. Zatím prakticky všechny zuby jsme omarodily a ten kašel dost sedí…Takže to je náš tip, nicméně nepodceňovat a léčit každopádně
 GaB

 
GabikaD
Kecalka 444 příspěvků 21.09.05 06:43

Ahojky.

Tak už jsme vzhůru od půl páté. A to prosím usnula až kolem 20.15. Já už vížně nemůžu. Holky, prosím, myslíte, že se to ještě někdy spraví, nebo máme doma ranní ptáče?
Včera večer v malé chrčelo, jako v přesýpacích hodinách. Doufám, že je to jenom s tím, že si neumí pořádně odkašlat. Rýmu už skoro nemáme a horečky taky ne.
Sama už ujde tři i čtyři metry. Včera jsme jí to měřili.

Gábinko - jak se vede? A jak se připravujete na oslavu? S těmi zoubky by to moýná mohla být pravda (anebo si to přeju). Trochu se jí tam rýsuje levá dvojka.

Jdu se najíst.
Marci - jak se vede Danýskovi?

Gabika a Káťa

 
Klarisek
Kecalka 420 příspěvků 21.09.05 07:31

Ahoj holky,
my taky marodime, ryma jak hrom :-( Nic k tomu ale nema, kasel, teplota atd, takze na dop. doktora muzem klidne ven, ze se jim venku lip dycha. Ale ty noci, me snad trefi, no nebudu to popisovat, znate to vsechny.

Marcelo, v Brne jsou anglicke skolky dve, do jedne chodi dcerka zname, ale skolne plati 7tis mesicne. No hruza. Ja bych docela chtela, aby si ve skolce hrou s AJ seznamila, ale nebudu to hrotit. Tchan mi taky rikal, at malou dam do anglicke skolky, ale tam jsou deti prave z dvoujazycnych manzelstvi, ktere uz neco umi a mala by tam byla ztracena a nemohla by si ani hrat a byla by smutna. To nechci.

Jsem z noci uplne k.o., jsem zvedava, jak budu fungovat. Navic mam jit odpo na policii, mam predvolani za rychlost ach jo, to zas bude pokuta. Budu to hrat na chudou mamku na MD.

Zatim se loucim, papa
Lucka+Klarka

Jo my mame oslavu v sobotu, neco jak Bubu, odpoledni posezeni.

 
Monci
Nováček 2 příspěvky 21.09.05 10:26

Ahojky, Marcelo, v Brně je víc než 2 anglické školky, do jedné z nich chodí posledním třetím rokem můj starší chlapeček. Jistě - je to hodně peněz, ale to už je na zvážení každého, pro co se rozhodne.

Přítomnost dětí z dvoujazyčných manželství bych viděla naopak jako obrovské plus.

Zdraví
Monika

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 21.09.05 10:43

Ahoj Moniko,

prosím tě, mají ty dvě anglické školky i nějakou internetovou stránku?
Dík
 Lila

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 21.09.05 10:49

Marci,
našla jsem nějaké www na angl. školku…ne, že by tam můj synek chodil, jen mě zajímá, co nabízejí…
http://www.ponny-brno.cz/
 Lila

 
Monci
Nováček 2 příspěvky 21.09.05 11:53

Lilo, kromě www.ponny-brno.cz ještě www.anglickaskolicka.cz, www.clavis.cz/tomcat, pak je anglická třída v MŠ na Jiráskově a česko-anglická školka na ulici Pšeník. Měla od září fungovat i anglická školka www.kindergarten.cz, ale v Brně zatím není.

Monika

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 21.09.05 16:46

Mony, moc děkuji
Lila

 
Gabinka1
Kelišová 6543 příspěvků 21.09.05 20:04

Gabčo, to je mi tak líto:( U nás to je tak, že usínáme po 21 a vstáváme v 7. Rozhodně Kačce napolohuj postýlku, aby se jí lépe dýchalo, event. ji dočasně nech spát na slaboučkém polštáři. Stříkej vincentku, mořskou vodu, dávej nasivin. Pokud je to kašlem, chce to něco na odkašlávání, nebo naopak potlačení kašle v závislosti na tom, jak kašle. Ale myslim, že zuby tomu rozhodně přispívaj. Držím palce
U nás jde do tuhého, Bára přestává jíst a to zcela regulérně. Vypije tak mlíko a vodu, ale ani tu blbou kaši. Tři čtyři lžičky a stop. Prej je to OK. Dneska byla poradna. Máme 9,54kg a 74cm.
Dort na narozky ozkoušenej, jen jiný piškoty a nazdobit a puding z UM dělat nebudu, protože chuťově je to OK, ale ten puding se v lednici jakoby smrskne a vypadá to ošklivě. Mam nervíky:) To víte, první narozky:) Dneska jsem vyzvedla fotečky, až bude čas a pokud půjde scaner, hodim do galerky…
Gabčo, taky vás ráda přivítám u nás, co ty na to?:)
Zatím pa
Gabča a Barča

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 21.09.05 22:03

Ahoj holky,

tak jak koukám, náš deníček je nějaký nakažlivý! rýma a kašlík. Petr se docela drží, malinko mu teče z nosánku, ale na odsávání to není. Odsávala jsem mu soplíky, ťuk, ťuk, zatím jen dvakrát (a doufám, že u toho taky dlouho zůstane, vždy, když něco napíšu na éčko v podobném stylu, ta na just se to obrátí ). Tomáš byl od pondělka doma s rýmou a nočním kašlem, ten má z toho, jak mu v noci stíkají soplíky do krčku, pardon. Mám zkušenost, že když přes den téměř nekašle, tak je to kašel jen od rýmy, co lechtá v krku…
Jinak Petr měl na kašel (rýmu u toho neměl)už dvakrát ATB, po hektolitrech všelijakých kapek, zabraly jen ATb. Alespoň, že něco. Ale to bylo minulou zimu (chytil vše od bráchy, který to donesl ze školky, teď tam mají vši, no, snad se jim k nám nebude chtít), jak to letí…

Jídlo - Petr asi zase roste, on nejí, ale přímo žere. Sní celý banán s celým jablkem, 200 ml husté kaše ze lžičky a jedl by klíďo dál, ale já nedám, otesánkovi, do rána vydrží bez mlíka, tak hlad nemá…
U jídla máme také novinku, ještě před týdnem jsem mixovala, najednou sní bez dávení i kolínka! Takže nemixuji…no, jsem asi macecha, dostal kuře na smetaně s kolínky (měl svoje, ale chtěl ode mne, já mu chtěla ukázat, že mu to nebude chutnat, že se bude dávit a on ne!!) děsně mu chutnalo…má to i pozitiva, od té doby, co mu dělám jídla na cibulce-už je to jeden týden, lépe kajdí, nemá žádnou zácpu, se kterou bojujeme už od jeho 1/2 roku …denně!!! Vařím naštěstí bez masoxů a podobně…

Tak a zítra jdu poprvé do Aquaerobiku, no to jsem na sebe zvědavá! Taky na to, jak to budeme zvládat s prckama, mužíček se děsí už teď toho, jak uspí oba dva zároveň! No uvidíme, jestli nebudou všichni sedět v deset večer v obýváku a čekat na mě, až je všechny, ta svý chlapy jedny milovaný, uložím…

Bubu, jak se má Alenka v pupíku?

Tak papá, zatím a ZDRAVÍČKOOOOOOO
Lila

 
BeJitka
Kecalka 241 příspěvků 22.09.05 00:20

Čau holky,

jsem na mrtvici, asi je to tu fakt nakažlivé. Jen co jsme zaplatili ten zájezd do Itálie, přišla Terča ze školy s rýmou a teď večer měla 37,8. Snad se z toho do pátku dostane, ale trnu hrůzou, že to chytí Anetka a to pak fakt nepojedem nikam. Ach jo.

Přeju všem dětičkám rychlé uzdravení.

LILO, Péťa je šikulka. Anetce pořád jídlo mixuju, ale občas od nás vyloudí také větší kousek z talíře a nevadí ji to. Tak to asi taky zkusím nemixovat.

Chci Vám tam pořád dát ty fotky z narozek a nejde mi to. Tak snad se to jednou podaří. Letím do hajan

Jitka + Anetka

 
BeJitka
Kecalka 241 příspěvků 22.09.05 00:42

Ahoj holky,

tak se to konečně povedlo, fotky jsou tam.

A ještě jsem zapomněla, že zítra jdeme n vítání občánků. To asi budem nejstarší. No, už jsem myslela, že na nás zapomněli. Tak dobrou

Jitka

 
GabikaD
Kecalka 444 příspěvků 22.09.05 13:05

Ahojky.

Ještě dokud pamatuji, tak přejejem Barušce od Verči všechno nej a nej k prvním narozeninám. Ať to hezky oslavíte.

U nás kromě Káti marodím i já, vypadá to jenom na rýmu. Asi na mně přeskočil nějaký bacil. Kačence je lépe, ale kašlík ji občas potrápí. Uvidím, pokud se to nebude moc lepšit, tak v Po seběhnu k dětské.

Příští sobotu máme mít první plavání, ale zatím se neozvali,a jestli budu marodná, tak asi zase první lekci vynecháme.

Přes víkend tady budeme mít švagra se švagrovou - jede se Příbramská rally a v sobotu půjdou s Jardou na fotbal. Doufám, že si na chvíli vezmou Káťu, abych mohla vyžehlit. Peru jako vzteklá, ale na žehlení se mi moc nedostává času ani náldy.

Musím jít uspat Káťu, pže mi tady už začíná řvát a má pytle pd očima.

Gábinko - taky bychom se s váma rady viděly a klidně k vám přijedeme. Tak navrhněte, kdy. Příští týden má manžel dovču, a 4.10. mám pracovní povinnosti. Jinak pokud si vzpomínám nic.

Ale teď už vážně musím
Gabika

 
Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 22.09.05 16:52

BARUNKO,

PREJEME TI VSECHNO NEJLEPSI K TVYM PRVNIM NAROZENINAM.

Marcela a Daniel

 
lenculka
Kecalka 333 příspěvků 22.09.05 17:16

LILO - kam chodíš na ten aquaaerobic ? a za kolik ?
dík.
 lenka

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 22.09.05 22:22

Milá Barunko, vítej mezi batolátky!
Přejeme ti vše neeeeeeeeeeeeeeej k tvým dnešním prvním narorozeninám.

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 22.09.05 22:34

Leni,

dnes jsem byla aqauaerobičit…vůbec jsem neměla představu, jak to bude probíhat. Nejdříve jsme vyfasovaly polystyrenové pásy kolem pasu a hurá do vody. Pásy nádherně nadnášely…cvičily jsme totiž v hloubce a na dno nedošáhly…
Co bylo pro mě nejtěžší? Udržet ve vodě svislou polohu, no jo, tělisko nezpevněné. Jsem však nadšená cvičením…kurz stojí 100 Kč na 60min…takže jeden kurz (12 lekcí) vyjde na 1200 Kč…a cvičí se jednou týdně. Tady jsou jejich stránky http://www.aerobicstudio.cz/ .....
Tak zatím, pádím spát …uvidíme, co zítra na to, moje tělo
Lila
P.S. na konci si volně zaplaveš nebo jdeš do výřivky…

 
BeJitka
Kecalka 241 příspěvků 23.09.05 09:21

Ahojky,

velká gratulace Barunce k prvním narozeninám, hezky si to Barunko užij, protože 1. narozeniny jsou jen jednou. Přejeme hodně zdravíčka a štěstíčka a vůbec všechno nejlepší.

Holky jsem úplně hotová z té dovolené, dneska v noci začala mít rýmu i Anetka a tak mě už chytla hysterie, že nikam nepojedu, ale dětská mě uklidnila, že prý se rýma u moře dobře zvládne. Tak mi držte palce.
Letím pakovat. Včera jsem nic neudělala, byly jsme na tom vítání občánků a bylo to moc hezký. Myslela jsem, že tam budem nejstarší, ale všechny děti byly přibližně stejně staré a tak to byla docela sranda, protože tam různě pobíhaly a lezly.

Tak zatím pa pa

Jitka + Anetka

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 23.09.05 11:20

Jitko, s tou rýmou je to napotvoru…Kdy jedete?

 
BeJitka
Kecalka 241 příspěvků 23.09.05 13:37

Ahoj Lilo,

jedeme dneska na noc. Tak jsem zvědavá, jestli tam nedojedem a neotočíme se zpátky. Ach jo. Ale doktorka mě docela uklidnila, že prý se rýma u moře docela dobře zvládá. No ale aby se k tomu něco ještě nepřidalo. Zatím je ale Anetka v pohodě,jen jí z nosánku teče taková čirá voda. Ale stejně mám hrozně nahnáno a nevím, jestli dělám dobře, že jedem.

Jitka

 
lenculka
Kecalka 333 příspěvků 23.09.05 16:34

Jiťo,
přidávám se k dr., my tam taky měli rýmu a malá byla úplně v pohodě, vincentku jsme ani nepotřebovali protože moře, že :-)))
Prostě to mělo úplně jinej průběh, takovej lehčí, malá mi krásně spinkala, dýchala nosánkem, prostě kdyby jí neteklo z nosiku ani nevím že má rýmu.
Navíc nejedeš přece na aljašku, i v itálii jsou doktoři !!!!!!!!!!!
Takže se sosutřeď nna to abys sis to užila a nemaluj čertíka na zeď.
Přeji moc a moc pěknou dovču.

 Lenka

 
Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 23.09.05 17:49

Ahoj holky,
narychlo se hlásím,mám toho nějak moc…

VAŠÍK DNES POPRVÉ SÁM UDĚLAL TŘI KROKY OD SKŘÍNKY K POSTELI…BYLA TO NÁDHERA A V ŽIVOTĚ NA TO NEZAPOMENU…:-))))

Byla to taková první vlaštovka,ale jsem za ní ráda.Mezi tím jeho zlobením je to opravdu radůstka,že si říkám,že život s dětmi stojí za tu dřinu…asi mi rozumíte,kdo máte zlobidla..:o)))

Všechno poctivě dočtu o víkendu…zdravím všechny baby i mamčy a gratulace všem oslavencům…papa

Kokhi a Véna za 14dní 1rok

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 23.09.05 20:23

Jitko, tak přeji šťastnou cestu! Žádné problémy, pohodičku, pěkný odpočinek a hlavně zdravíčko!!!!

 
Klarisek
Kecalka 420 příspěvků 23.09.05 22:02

Ahoj holky,
tak zitra delam oslavu pro Klarku a manzela, jsou od sebe deset dni. Budu mit dva dorty (tchynka si nedala rict a donese dort pro manzu), to jsem zvedava, kdo to sni. Myslela jsem ze koupim chlebicky, ale nakonec je udelam, financni krize. Jeste musim rano zabalit Klarisce darky. Docela se tesim, co bude rikat :-))

Lilo, co telo, docela me ten aerobic zaujal, citis svaly?

Dneska jsem koupila Klarce prvni boticky, takove ty capacky, nakonec jsem se pro ne rozhodla misto backurek. I kdyz zatim se jen stavi, jak je bude mit spis do kocarku a obcas doma, at si nozicka zvyka. No ale botky na pohled nic moc a cena 595. No je to sila, ale co by ne pro nase miminka, ze? Vlastne za chvili abych se divala do diskuzi Batole, to je zmena :-)))

Zatiiiim
Lucka+Klarka

P.S. Co takhle nejaky brnensky srazik? Jak to vidite? Dneska jsem byla v veget. restauraci u Meninske brany a je to tam taky hezky. Nebo zas kavarka? Ozvete se.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »