Podzimní očekávání 72 - Postřehy z English baby clubu

Rodičovství

Ahoj holky, Nedávno jsem tady psala o skvělém experimentu, který se rozjížděl v našem městě a který zde vyvolal zajímavou vlnu názorů. A jak jsem slíbila, že vás budu po čase informovat, co se v klubu děje a jak to tam probíhá, nyní tak činím. Ukázková hodina koncem září se nám s manželem moc líbila, i když jedna z písniček byla poměrně těžká na to, že některé maminky byly úplné začátečnice nebo angličtinu docela dlouho neviděly. Byla jsem nadšená prostředím, novými dětmi, možností dalšího sebevzdělávání se i seznámení se s dalšími maminkami, které mají dítě přibližně stejného věku.

Během těch 90 minut byly děti zaujaté sami sebou, novým prostředím, novými hračkami a celou hodinu se prolínala pozitivní atmosféra s příjemnými písničkami a říkadly (texty jsme dostaly do ruky) s dobrou náladou lektorky a s naší nejistotou z toho velkého neznáma. Domluvily jsme se, že nám výuka vyhovuje a že budeme chodit pravidelně každé úterý.

Další hodiny byly podobné té první. Opakování starých říkanek, přidání nových, děti dostaly jiné hračky a lektorka se snažila mluvit na děti jen anglicky. Tady musím uvést, že v našem kurzu jsou děti od 9 měsíců do 2 let, některé maminky z první hodiny už nepřišly a objevily se tam jiné, z jiných kurzů. S dítětem se nedá pracovat celou hodinu, také potřebuje svou volnost, takže chvílemi máme dítě na klíně a zpíváme s ním, chvílemi si hraje s hračkou, kterou objeví v krabici, chvílemi zachraňujeme před pády. Písničky jsou doprovázeny pohybem, jsou pestré, rychlejší a pomalé, o zvířátkách, doprovázeny různými hudebními nástroji, zpívané čistou angličtinou. Texty písní jsou ilustrovány jednoduchými kresbami pro větší názornost. Některé jsou i s notovým zápisem. A tak s dětmi hopsáme na klíně, hrajeme si na vlak, tleskáme rukama, tančíme, předvádíme zvířátka. S porozuměním nemám problémy, každý text se překládá, k některým máme překlad vytištěný. Materiály dostáváme kopírované nebo v laminátových foliích (za příplatek) a k tomu všemu je samozřejmě i CD.
Celkem je 5 skupin (kurzů), v každé skupině asi 5-8 dětí a kurzy můžeme navštěvovat neomezeně, děti jsou věkově promíchány, jen tedy v těch odpoledních je více starších dětí - kolem 3-4 let a ty už dělají viditelné pokroky. To je jasné, protože už MLUVÍ.
Byly jsme v klubu s dcerkou celkem 8×, z toho 2× i s manželem. Po 4. hodině jsem začala „cosi" postrádat. Nelíbilo se mi, že v klubu není prostor pro to, abychom se mezi sebou - my maminky - více bavily, abychom se poznaly. Vlastně nás ani nikdo nepředstavil. Písničky jsme se učily opravdu rychlým tempem, chyběly mi názornější pomůcky pro malé děti - obrázky, hračky, reálné předměty. Odvážila jsem se zavolat lektorce a s těmito pocity se jí svěřit. Byla jsem ujištěna, že dojde k nápravě, že mi děkuje za zpětnou vazbu.
Přesvědčit jsem se o tom mohla hned následující hodinu, kdy lektorka začala: „Na přání jedné maminky se seznámíme…" V tu chvíli jsem dostala „ránu" (stalo se mi to ještě několikrát, že jsem byla upozorněna na „nevhodné" chování…) a byla ještě víc na pozoru než předtím. O to víc jsem se soustředila na její další faux pas, která přibývala rychlým tempem. Přesto si během dvou týdnů spoustu obrázků připravila, snažila se hodinu zpestřit i vhodnými hračkami a své rychlotempo zvolnila.

I přes tu veškerou snahu o zlepšení mi její přístup k výuce příliš profesionální nepřipadá, i když o sobě lektorka říká, že je metodička angličtiny. Jazyk ovládá, mluví čistě. To ano. Ale její hodiny postrádají jakoukoli koncepci. V úvodu chybí tzv. „warm up" - rozehřátí, seznámení se, naladění, obchodníci o tom mluví jako o „ice breaking" - prolomení ledů a vytvoření příjemné atmosféry. Místo toho si hledá pomůcky po místnosti nebo si kopíruje materiály, stříhá. Během hodin několikrát lektorka zaváhá, co jsme se už vlastně učily a co ještě ne a na konci hodiny je to jeden velký zmatek, protože už jsou děti unavené a ona se z nás snaží vyždímat co nejvíc. Když děti nějaká hračka (loutka - průvodce písničky) zaujme a chtějí si s ní hrát, rychle ji sklízí, ozývá se pláč, objevují se slzy. Je mi dětí líto, proč to krásně nerozvine a nedá jim prostor pro hru. Spontánní hra v angličtině se tedy vůbec neobjevuje, nějaké pokyny se ozývají málokdy. A přitom je to tak důležité pro batolata, opakovat pořád dokola to samé. Během pětiminutových přestávek (po 30 minutách výuky) máme co dělat, abychom obstaraly (napít, přebalit, nakrmit…) děti, takže na nějakou zajímavou řeč s maminkami není čas. A vy byste se bavily s někým, koho vlastně neznáte, kdo vám nebyl představen? Každou hodinu se tam objeví maminka z jiného kurzu, kterou nám nikdo nepředstaví. Také mi hodně vadilo, když lektorka učila velmi nachlazená. Měla nám o tom dát vědět předem.

Účast v kurzu má ale i svá pozitiva. Se svou 13 měsíční dcerou denně trénujeme a jsou vidět první pokroky. Dokáže si spojit slovo (v angličtině) s obrázkem nebo pohybem v písni (tleskne, poskočí, syčí jako vlak) - tyto pohyby nejsou náhodné, ale následují poté, co se v písni právě zpívá. Reaguje na některé anglicky vyslovené povely. Nakonec i já s jazykem pracuji, jsem „nucena" se učit slovíčka a nebojím se tolik mluvit při konverzaci s rodilými mluvčími. Také víc rozumím, protože tu angličtinu poslouchám denně a když k tomu ještě připočtu pohádky na DVD v angličtině, na které s dcerkou koukáme, není to tak zlé.

Co vím a co jsem čekala?
Je hodně těžké udržet pozornost malých dětí tak dlouhou dobu. Přesto ale pobyt mezi dětmi je pro ně velmi prospěšný a to už mi tak dlouho (90 minut) nepřipadá. Chápu, že je náročné udělat si přípravu, když se vše během chvilky s malými rarášky může zvrtnout, ale nějaký mustr přeci musím mít, aspoň seznam toho, co už se dělalo a materiály mít připravené na hromádkách, abych je nemusela lovit.
Lektorka to s námi všemi myslí dobře, je velmi nadšená ze svého projektu, někdy až moc, takže není schopna držet se jedné nitě. Taky se nechce nikomu otevřít a „vytvořit tu rodinnou atmosféru", jak hrdě prohlašuje.
Nemyslím si, že bych se nechala tímto experimentem napálit. Je mi hodně líto, že se to tak liší oproti mým představám. Měla jsem za to, že to bude víc o tom klubu, o té milé atmosféře, o té domácí pohodě, o té hře v angličtině, o malých kamarádech…
Přemýšlím o tom, že už tam chodit nebudu… ne jen proto, že to za takové peníze není profesionální. Vedou mě k tomu i další důvody.
Takže až pojedu do Anglie za kamarádkou, omrknu tamní literaturu a CD pro malé děti, koupím si je a budeme se učit s dcerkou samy…nicméně díky kurzu znám směr, kterým se při učení ubírat.

A ještě jedna milá věc na závěr - našly jsme tam bezva kamarádku. Já velkou a dcerka malou.
A víte, kde bydlí? Za rohem! Takže konečně máme někoho, s kým si rozumíme, máme ho blízko a můžeme se s ním vídat častěji a také podnikat zajímavé akce společně:-)

A úplně na závěr: myšlenka takového klubu je výborná a dokonce funkční, jen se musí dotáhnout do konce, včetně důsledné přípravy všech zúčastněných.

Hezký den přeje Mia

více v Podzimním očekávání 67 - English baby club 18.9.2005

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
zanet
Kelišová 6847 příspěvků 17.11.05 13:00

Zajimavy clanek. Kamaradka z Prahy by o podobny kurz i o tve zkusenosti urcite mela zajem. Jeji manzel je american, tak proto. Diky moc a podivam se do minuleho clanku. Zanet

 
Lime
Zasloužilá kecalka 682 příspěvků 17.11.05 19:51

Ahojky Mio,

plně s tebou souhlasím, ta paní asi nemá děti jinak by takové chyby nedělala.

pa

Lime a Amél. 10,5m

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 18.11.05 00:27

Nazdárek holky,

Mio, díky za informace.
Hlavní je, alespoň myslím, že víš už co a jak ve výuce cizímu jazyku své malinké dcerky, a že ten kurz nakonec nebyl k zahození, že tě nasměroval … pro mě je zajímavá informace, že i tak malinké dítě, jako je malá Mia, je schopno, učit se cizímu jazyku (dvojjazyčnosti), ač jeden z rodičů není rodilým mluvčím a nemluví výhradně, ve vašem případě, na dítě anglicky … ale oba rodičové česky, a občas anglicky. Myslela jsem si, že podmínkou výuky cizímu jazyku takto malých dětí , t.j. kolem jednoho rkou, je to, že dítko si spojuje vždy jeden jazyk výhhradně jen s jedním rodičem (např. že matka mluví s dítětem jen anglicky a otec např. jen česky) .
Malá mia neplete angličtinu dohromady s češtinou? Asi ne … možná je ještě brzy … každopádně držím palečky ..

Jitko - díky za odkaz na hrad - vkládačku, také nevím nevím, u toho dřevěného se mi líbilo to, že měl desky, které zabránily propadnutí kostky daného tvaru dovnitřku hradu. To se totiš líbí Petrříkovi, když náhodou některá kostka zůstane trčet v otvoru.....i vzhle­dem se mi moc líbil…ale na druhou stranu mě odrazují ty špičaté věžičky (viď Anoli?, ukaž se častěji) a malo kostek ke vkládání …

Klarisku - docela se děsím další ovulace, jsem zvědavá, jestli bude bolet jako ta poslední, musí to být pro tebe dost nepříjemné, to opakování každý měsíc, mě se to posledně stalo poprvé …to jsou věci …

A Petříkovi první krůčky? Už ušel celý jeden metr!!!! A sám, bez vyzvání! samo, že jsem neodolala, a začala jsem Petra pohánět mezi mnou a tatinem … no jo, je to dávno, co Tomík udělala své první krůčky … Jitko, letí to letí, že jo? Koukala jsem, že si minule byla za NOČNÍ MŮRU… …

Bubu - můj konflikt s ochrankou, nic moc, nejsem žádný Herodes, stává se mi většinou, že až doma si řeknu, čím jsem měla vlastně argumentovat (stejně jako ty), prostě chci být slušná a stále si myslím, že se můžu mýlit, jak v lidech, tak v posouzení celé situace, že prostě neznám všechny okolnosti, ale na to člověku takový idioti kašlou a jsou hned na koni, pocítí-li jakoukoli nejistotu ze strany svého protivníka ........ tentokrát ne…já totiž vůbec ničím neargumentovala! Já vůbec nemyslela…já ho jen odpálkovala …ani jsem netušila, že jsem toho schopna…měla jsem na něj pifku už od minule …a byla jsem docela podrážděná ..... Měla bych se asi stydět… za to, co jsem řekla…bylo to něco ve smyslu " na hrubý pytel, hrubá záplata" ..... neřvala jsem vzteky, ale nepochybuji o tom, že mě slyšeli i vzádu v kancelářích … abych řekla pravdu, ani ten konflikt neumím reprodukovat …vím, co jsem asi řekla, ale jak ta naše slovní výměna šla po sobě, už neví,. Prostě mě přestal otravovat a já si vyplnila za vydatného řevu Petříka formulář a odešla..myslím, že déle než 15 minut jsm tam nebyla .. a Petříka jsem prostě utišit nemohla, páč sundat kombinézu by trvalo déle než vyřídit, co bylo třeba, nehledě na to, že kdybych ho vyndala z kočárku, už bych ho tym bez řevu nedostala…ale to nemělo smysl vysvětlovat tomu tupci, co tam seděl a právě se chudák probudil … no „má to těžký chudinka, když ho v práci budí dětský řev“ … a věřím, že na pár chudinek ženských to zabralo a raději odešly, než se s ním hádat (já měla formuláře vyplněné z domu, schválně jsem si pro ně šla, doma je vyplnila, abych netrápila kluky dlouhým čekáním, ale prostě jsem „špatně“ proškrkla kolonky, které měly zůstat prázdné, každý čtverečk chtěly proškrtnout zvlኝ, místo jednoho škrku celé kolonky zhora dolů) …

No jo ...... tak jdu spát, už se do toho nějak zaplétám…není divu, po pár „Bavorech“ …

Lila
t.č. za NOČNÍ MŮRU

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 18.11.05 00:31

Jo, a zase se nemůžu dostat do Nové Fotogalerie …jedině přes historii ve svém počítači …
 Lila

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 19.11.05 08:24

Tak koukám v TV na Panorama a v Praze je SNIH! Kde ještě? V Brně nic, jen sluníčko krásně svítí … a Petřík se pouští sám od sebe do samastatných krůčků … Tomíkovi trvalo jeden měsíc od prvních krůčků než začal chodit převážně po dvou…
 Lila

 
Klarisek
Kecalka 420 příspěvků 19.11.05 08:42

Ahoj holky,
diky za zajimavy denicek!!!

Lilo, K. taky nechodi, maximálně 3-4kroky, nevim, jestli se nekdy rozchodí!!!

Mam na vas holky dotaz. Asi to bude znit blbe, ale Klarka me bije. Teda nejen me, ale kdekoho a ja nevim, co s tim. Sedi naproti me, nebo treba i stejne stare holcicce nebo babicce, kterou ma moc rada, kouka na ni a zniceho nic ji placne do obliceje, ale fakt hodne, silou. A kouka co bude. Ja ji rikam, ze se to nesmi, tytyty a nene, to se nedela a tak, ale nepomaha to. Dostala i pres rucicku a jednou na zadek kvuli tomu, ale nevim, jestli je to dobre. Ze ji vlastne placnu za to, ze nekoho placne a o cem rikam, ze je to spatne a pak to sama udelam? Ale jak ji to mam vysvetlit?
Taky takhle placa pesanu, ta na ni kouka uz uplne nechapave a hlavne kvuli ni chci, aby s tim prestala, nemuze ublizovat psovi. Taky je divny, ze kdyz na ni huknu, at to nedela, sedi a zacne se sama bouchat do hlavy. Samozrejme ji nebiju, tak nevim, proc to dela a zacina me to trapit :-( Nemam nekam napsat dotaz nebo delam z komara velblouda?

Ach jo.

Poradte dik
Lucka+:,–(istka Klarka

P.S. Lilo, kdyz Petrik nechodi, co ma na nozickach? Botky nebo ponozky nebo puncochy+ponozky? K. ma protiskluzky, ktere se ji lezenim neustale shrnuji :-(

 
Gabinka1
Kelišová 6543 příspěvků 19.11.05 09:57

Lucko,
sousedky kluk mlátí všechny kolem sebe, když mu rostou zoubky.
No můj osobní názor je, že se to nesmí, tudíž napomenout a když ani po třetím důrazném NE, Tytyty, Nesmíš neposlechne, plácnu jí. Vem to třeba takhle, ty jí říkáš, nebouchat a pak jí plácneš, že jí jsi za vzor. Otoč si to jinak, ukazuješ jí, co tím způsobuje ostatním. Kamarádky holčička takhle fackovala tatínka a když jí to jednou vrátil, přestala. Bude to trvat, než se to naučí, takhle u nás trvalo, než B začala vnímat, že něco nesmí (konkrétně šuplíky s dokladama, prostě už to nemam kam dát a zamykací to není). X-krát dostala po ruce a plakala, tím nechci říct, že jí permanentně mlátím, to ne. A teď to sice zkouší, ale většinou hned šuplík zavře a schová ruce. Nehci, aby se mě bála, ale taky musí vědět, kde je hranice a že něco dělá špatně. Je ješt ěmalá na chápání, ale začít se někdy musí a třeba takový mlácení, to si myslim, že je lepší začít hned. Když třeba vidim, že plácne psa. vim, že to tak nemyslí. Prostě má takovou radost a je tak moc nadšená a úplně je vidět, jak se celá těší na to ho pohladit, až to prostě nezvládne a spíš ho plácne, je vidět, že to je v nadšení. V tom případě jen opakuji neplácat, hladit, malá. A neplácnu ji. Protože vím, že to jednoduše nedělá, že by chtěla plácnout, prostě to je nadšením. Ale jak plácne, tak začnem vychovávat

komára z velblouda podle mě neděláš, protože tomu sice nerozumí, ale když nezakročíš, bu;de si myslet, že je to OK a pak bude mít v hlavě zmatek, podle mě…ale je to jen můj názor a vcelku to u nás funguje

 
Klarisek
Kecalka 420 příspěvků 19.11.05 10:05

Gabi diky, me to uz totiz docela trapi, ja ji napominam, rikam, ze nesmi, i placnu po rucicce, spis jsem se chtela ujistit, ze je to spravny postup. Protoze se mi to opravdu nelibi.
Ze psa ma radot, hlavne z ciziho, na naseho je zvykla, takze tam se to nadseni tak neprojevuje, proste na ni chvilu kouka a pak ji placne. Fenka je na ni moc hodna, ale jsou urcite hranice a urcite se ji to nelibi.

Tak dik :-)
L.

 
Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 19.11.05 16:08

Ahoj Klari,
určitě se neboj jí plácnout, naše malá dostává často:-)
Nejsem nějaká :,-(istka a rozhodně to není týrání, ale vím, že facka bolí a platí účinněji než vysvětlování. protože to dítě si to uvědomí hned.
Mě tedy AA taky bije, nejraději po stehně a hlavně když si vynucuje pozornost a normálně jí vynadám, už se schovává i pod postel nebo si rukama zakrývá obličej… ale fakt to není často.
Ale já jsem za ni zodpovědná, za každé její chování a já určuju ty hranice ve výchově.
A jestli se to někomu nelíbí, že ji plácnu nebo napomenu, ať se mu to nelíbí a vychovává si své děti jinak. Oni jsou všichni dobrými rádci, ale v praxi jsou úplně na nic!
Takže se toho neboj, neděláš nic špatného (samozřejmě že ji netýráš, nedělá ti to potěšení ji bít, nemá modřiny…), musí to tak být a čím dřív začneš s pravidly, tím úspěšnější ve výchově jsi. Vzpomeň si na ten proutek, jak se ohýbá zamlada.
A pokud dcera udeří i někoho dalšího a ten to bere jako že je to milé, napomenu ji a toho dotyčného taky, že se to nedělá. Poučení dostala i naše paní na hlídání a plácání se nikomu netoleruje.
S těmi zvířátky je to trochu problém, ale je to opravdu o tom, že neumí regulovat sílu pohlazení. Takže taky děláme „malinko a malá“.
Kromě toho do mě taky zkouší malá kopat, štípe mě a kouše, tahá za vlasy, všechno jí to oplácím, aby věděla, že mě to bolí. A samozřejmě u toho děsně křičím Au au, aby to i slyšela.
Takže buď klidná a v plácání pokračuj.

Mia s AA

 
BeJitka
Kecalka 241 příspěvků 19.11.05 22:57

Ahoj holky,

Mio, zajímavý deníček. A souhlasím s tou poslední myšlenkou. Ono je to totiž všechno v lidech. Já už jsem se s podobnými kurzy setkala několikrát, když byla Terezka malá. Vždycky o ně byl strašný zájem a pak zklamání. Ale podle toho, jak kurz popisuješ, tak se mi zdá nejlepší, co jsem kdy slyšela. A dokonce jsou i výsledky. Já bych to možná nevzdávala. Ale to musíš nejlíp vědět Ty. Ta lektorka zřejmě začíná, ne? Takže moc praxe asi v tomto oboru nemá. No, ale moc taktu asi fakt nemá. Aspoň ale víš, jak na to a jakým způsobem AA učit. Jak Tě znám, Ty si určitě poradíš.

Lucko, souhlasím s holkama. Ve výchově je potřebná důslednost. Sama teď vidím, jak to dopadá, když důslednost chybí, u své starší dcery. I když mám někdy pochybnosti. Někdy si říkám že naše výchova je až moc tolerantní, ale pak když ji porovnám s jejími spolužáky, tak mám někdy pocit, že jsme zase naopak byli moc přísní a nevedli ji k většímu sebevědomí. Teď budu mluvit ve stylu „to máme mládež“, ale když vidím 12 -13 leté vrstevníky Terezky a povídám si s jejich maminami, tak fakt musím říct, že jsou jiní, než jsme byli my. Jsou mnohem drzejší, nepořádnější, nezodpovědní, agresivní. Jsou ale taky mnohem sebevědomější a nebojí se. Tak nevím. Teď už chápu, co mi kdysi říkala kamarádka, že porod není nic, že nejtěžší je dítě vychovat. Tak, aby poslouchalo, ale zároveň, aby se nedalo a neposlouchalo slepě. Aby mělo zdravé sebevědomí a nedalo se vláčet ostatními. Zrovna minulý týden jsem doma řešila problém. Terča se přiznala, že kouří. Protože u nich ve třídě kouří téměř všichni, tak jsem to čekala. Co mě ale dostalo, byl důvod, který udala. Prý ji děti nechtěly do party. Snažila jsem se jí vysvětlit, že ona je přece někdo a nemusí vyvádět takové věci, jen aby se dostala do nějaké pochybné party. Děsím se drog. Tohle asi do tohoto deníčku nepatří,ale myslím, že to souvisí s výchovou už od malička. Je jasné, že některé věci se dělat prostě nesmějí, takže malou musíš plácnout, když to jinak nejde. Na tom není nic špatného. Musí pochopit, že se zlobíš, jinak by měla z toho zmatek. Ale jinak jsem fakt s výchovou v koncích. Už jsem si i pobrečela. Teď nemluvím o Anetce /ta je naštěsí zatím v pohodě/, ale zase o Terezce. Je příšerně drzá. Ale zatím jen doma. Ve škole žádné velké stížnosti nejsou. Prý jen trošku rozvázala. A tak nevím. Doma je řev téměř každý den, ale pak si zase říkám, že jsme moc příšní, že pak mezi spolužáky neobstojí. Abychom ji nesráželi sebevědomí. Ale nechat si všechno líbit zase nejde. Vůbec jsem netušila, co všechno budu muset v pubertě překousnout. Jo, výchova je věda.
No, tak to po sobě čtu a vidím, že to nemá hlavu ani patu. Moc jsem Ti asi neporadila. Jdu radši něco dělat.

Jitka + Anetka

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 20.11.05 10:40

Cau holky, tak tyto diskuze, to je neco pro me. Resim to dnes a denne, i kdyz treba plno veci jeste neprislo - snad prave proto, abych pak vedela, jak se k nim postavit.

Klarisek - kdyz Barca placne schvalne, dostane se ji vysvetleni s prisnym NE. Vetsinou to na ni plati. Kdyz to nepomuze, dostane placanec pres ruku a priznam se, ze uz i jednou pres zadek. Resim to ale krome nevhodneho chovani jen u veci, co by ji fakt ublizily. Nehodlam nervovat ji i me treba pri tom, kdyz dela „obyc.“ neporadek.
TAky si myslim, ze rodice jsou ti, kteri urcuji mantinely a cim jsou pevnejsi, tim se v konecne fazi citi dite bezpecneji - takhle to bylo moc pekne i s prikla¨dy popsano v knizce „Proc jsou stastne deti stastne“ a zatim mi to sedi. (nejedu jen podle knizek :o)), ale tahle mi sedla). My jsme byly se segrou vychovvavany celkem prisne a nemyslim, ze by nam to uskodilo. Naopak, i kdyz jsme s rodici VELMI CASTO nesouhlasily, nakonec jsme postupem casu jejich postoje pochopily. A za to, ze v necem nepovolili, jsem dnes rada.

Jitko - ja se taky hasim do klubu „kuraku kvuli parte“. Tenkrat jsem (kdyz to vezmu z pohledu pubertalni holky) mela ve tride celkem dobry postaveni, byla jsem oblibena, mela plno kamaradu i kamaradek, uceni mi celkem slo a do toho jsme stihali delat spravny vylomeniny. Vsechno bylo fajn. Najdenou se pomalu kamaradky vytracely, „obliba“ :o) klesala, postupem casu jsem ztracela „sve postaveni“ ve tride. Bylo to prave tim, ze vsichni zacali kourit. Byla jsem proste trapna, ze nekourim, jako oni (tehdy jsem koureni jeste nenavidela, protoze nasi oba jsou silni kuraci).
Koureni jim davalo pocit dospelosti, pak taky nejake to dobrodruzstvi - jako utikat si zapalit za skolu a delat, ze se kouri jen z toho kere, co se po nim mnozily nedopalky....­.......:O), skryvat se pred ucitely.........atd atd. Vsichni to zname.
No a me nenapadlo asi po dvou mesicich „trapnosti“ nic jinyho, nez se to proste naucit taky. Byla to jedina cesta zpet mezi kamarady. Dlouho mi to nechutnalo, ale pak zase az moc (nastesti jsem se v zapalu zamilovanosti do manzela a vidine po diteti asi napodvacate kourit odnaucila).
Jestli nekouris nebo jsi nikdy nekourila, treba ti to pomuze pochopit tvoji dceru. Ne, ze bych ji omlouvala, jen ma treba podobne myslenkove pochody a tezko se tomu veri.........­.......(pokud to znas, tak promin, neber to jako poucovani a preskoc to :o)).

Drog se bojim úplne nejvic. Snad se za 10 let nebudou prodavat jointy v tabaku :-/. Nechci si to ani pripoustet, ale je to strasne blizko.........
Snad mi vyjde můj úmysl - vtloukat holkam zdravy nazory do jejich kebulek uz od malicka a porad dokola - s tim, ze pak budou schopny rozumne uvazovat a rozhodovat se samy za sebe. To musi mit v so¨be, ze je to spatny, ne?
Doufam, ze se nikdo s takovymi problemy nebudeme muset zabyvat. Fuj.
Casto davaji na CT2 dokumety o drogove zavislych detech a jejich rodicich (treba jsem vubec nevedela, ze jsou terapie i pro rodice takto zavislych deti - ja bych zrovna nevedela, kde se mam zeptat, jak se k diteti v teto situaci chovat)......­.............­.no to uz jsem zabloudila hodne daleko od nasich sotva tapajicich andilku :o))).

Musim letet, Barci rostou 4 stolicky zaraz a Alence asi zacina boleni briska - dnesni noc NIC MOC.

Zatim pa

Prodavam pracku, dkyby jste nektera chtela - je uplne nova - koupena pred 14 dny - Siemens WXS 1063BY

 
GabikaD
Kecalka 444 příspěvků 20.11.05 11:11

Ahojky,

mám zase kousek času (jak to BUBU prosím tě stíháš se dvěma) a tak písnu pár větiček.

MIO - díky za pokračování English clubu. Alespoň si člověk udělá obrázek, jak pak ve skutečnosti takové „organizované akce“ probíhají. Chápu, že jsi i trochu zklamaná, já bych byla taky.

Něco podobného teď prožíváme v plavání. Nevím, jestli je to tím, že jsou v Příbrami jediní, ale začíná se mi taky pár věcí nelíbit.
Dříve mi to nepřišlo, až po minulé lekci, kdy nás na plavání měla jiná teta a byly jsme 4 dvojice (namísto 7-8). Celá lekce byla taková tišší, ale plynulá. A kačence to moc vyhovovalo. Včera jsme se zase vrátily do předcházejícího stavu a já si ten rozdíl uvědomila. Nejvíce mi však začaly vadit hry, kdy dítěti něco dají do ručičky a vzápětí (po potopení, uplavání na druhý konec…) mu to vezmou. Nejen naše cácorka, ale i ostatní to nesli velmi nelibě, začali plakat a tím nastartovali i ty zatím neplačící. Myslím, že by nebylo od věci zmenšit skupinky plaváčků. Vždyť po nás už nikdo není a to končíme v 15.30

Tak to bylo jenom takové malé odbočení.

Už jste byly s dětmi venku na sněhu? Teda, jestli u vás nějaký je. A co malí a sníh? My jsme byly dneska dopoledne a Kačenka si už taky užila. Stáhla jsem ji rukavičky, aby si mohla sníh osahat. Moooc se jí to líbilo, akorát nemohla pochopit, že je TO něco, co může sebrat ze země aniž by máma hubovala, a taky to, že se jí ta bílá věc z ručičky sama ztrácí. Vyzkoušely jsme kombinézu a je krásně teploučká.

Klarrisku - určitě malou vychováváš dobře. Mně sice Káťa nebije, ale zato se umí úplně ukázkově vztekat. A je jí jedno jestli je to kvůli něčemu, co ji zakážu, nebo když se jí něco nedaří. Taky po večerech pořád studuji všelijaké knížky o dětech a chvílemi mám z toh opořádný zmatek. Jako každá máma, já nechci udělat nějaké zá:,–(ní chyby, které by se mi vymstily později a tak přemýšlím a vymýšlím.

No jdu dodělat oběd pro K.

Jo a LILO, mně ta galerka taky nejde otevřít.

Gabika

PS. Už jsme osmizubky

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 20.11.05 21:27

Čau holky,
ještě jsem před spaní mrkla na emi¨mi a k té galerii je něco popsaný na úvodní stránce. ˇˇCetla jsem to včera, takže teď už nevím (!), jestli se něco renovuje nebo jak, ale právě se někomu enmusí otevírat..........

Jdu spát, zatím pa

Jo, stalo vám některé, že děti začalo bolet bříško až koncem prvního měsíce? jo, dneska nám je měsíc!!! :o)) Doteď Alča byla v pohodě, jen ty dva poslední dny¨dost poplakává - i v noci :o/.
Díky, zatím,
 Bubu

 
Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 20.11.05 22:04

Ahoj holky,

Mio, pridavam nazor, ze kazda zkusenost je dobra. Ja jsem velkym zastancem uceni ditete cizi jazyk od malicka, od slovicek, od jednoduchych veticek, proste aby mu to prislo automaticky a samozrejme. A tak se snazim na Daniela mluvit co nejvic anglicky, cteme knizky, mame programy na pocitac. A zacinaji se dostavovat prvni vysledky, pozna zviratka, kdyz na nej mluvim, vim ze mi rozumi. Taky vam muzu doporucit webove stranky http://www.aaada.cz/index.html, kde jsem si koupila anglicke rikanky, a programy pro deti na pocitac. Taky mame zpivajici knizky od Sasy v anglictine, spoustu slovniku pro deti. Uplne jsem tomu propadla, vlastne anglictine jsem propadla uz v hodne davno.

Jitko, tvuj prispevek me dost zaujal. Moje dite to se mnou bude mit desne tezky, a musim uz ted zacit premyslet, jak mu vysvetlit, ze zacit kourit jen proto, abych zapadl je desna blbost. Urcite me nebude chapat. Asi to bude tim, ze ja jsem nechtela zapadat do zadne party. Jsem si jista, ze dnesni deti jsou jine, ze pubertu maji mnohem slozitejsi nez jsme meli my. Ja zastavam nazor, ze zkusit se muze spousta zakazanych veci, ale clovek ma vedet, kdy ma prestat a co si muze dovolit. Dost jsem toho vyzkousela osobne a rada predam sve ratolesti vlastni zkusenosti s kourenim jak cigaret tak jineho kuriva.
A cele to smeruje k vychove nasich deti. Nechci byt prehnane prisna mama, ale chci aby me dite vedelo, kde jsou hranice a ze pravidla hry jeste dlouho budu urcovat ja.
Ja si tady pekne polemizuju a kdo vi, co mi zivot prinese. Bubu, taky sleduju vsechno zajimave na ct2 a nekdy mi z tech poradu beha mraz po zadech, ale je to zivot a to je tvrdy boj. A souhlasim s vetou, ze vychova je veda, kterou objevuje kazdy sam.

Dnes u nas taky napadl snih a tak jsem vzala Danynka ven. Holky, on se tak nerad oblika. Rve mi u toho, dela mosty, no proste sila. Dalsi rev byl u rukavic, manzel se prisel zeptat, cim mu ublizuju, ze tak jeci. Ale jinak snih uz ochutnal, rikal same JEEEE JEEEEE JEEEEE.

Mejte se,

Marcela

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 21.11.05 10:29

Čau holky,
už jste zjistily, jak dlouhé jsou rozmotané sáčky do odpoadkových košů?!!
Já jsem zase o něco chytřejší, díky Barunce, samozřejmě, a teď vím, že vedou z kuchyně až do obýváku a hrozně dlouho trvá, než to smotáte zpátky do ruličky.
A když vám je dítko rozmotá znovu, prolne to natrhanýma ubrouskama a lítá vesele po bytě (většinou se soutěží o to, kdo se přizabije dřív), máte o zábavu postaráno :o)).

Jdu motat - nedalo mi to¨, abych to sem nepřipísla...­.......

Zaítm, Bubu

 
Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 21.11.05 10:31

Ahoj Bubu,
já myslím, že se to stává, že bříško děti může bolet i později. AA tedy bolelo později…nepomáhaly ani kapičky ani nic.
V každém případě pozoruj četnost a konzistenci stoličky, aby tam třeba nebyla infekce - stalo se to známým - až po 3. týdnu měla jejich malá komplikace.
Jinak gratuluju - to uteklo, co?

Mia

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 21.11.05 10:51

Ahojte holky,

Klarisku - Petr také plácá, řeknu mu, že se to nedělá, chytnu jeho ručku a sama se s ní pohladím. Většinou kouká, ale v poslední době následuje po jeho plácnutí pohlazení z jeho vlastní vůle, sám mě pohladí ..... jo, když totiž plácne bráchu, ten se tomu směje a Petr si myslí, že je to legrace!
Petr je však spíše klidné mimčo, zatím na zadek nedostal, ani plácnutí přes ruku.
Za to Tom těch výchovných schytal dost! A už od mala. Je to poděs, který neustále zkouší, kam až může zajít!!!!! Myslela jsem si, že s routoucím věkem a přibývajícím rozumem , by děti měly dostávat na zadek čím dál tím méně ..... ale nevím nevím, jak to půjde dál s Tomem …

A ještě něco, když Petrovi něco zakazuji a on se u toho rozbrečí, vezmu ho vždy do náruče (když za mnou přijde). Nelituji ho, nic neříkám, jen ho pochovám. myslím si, že se ujišťuje, že i když se zlobím, že ho mám pořád ráda … myslím, že je to důležité pro jeho jistotu …

Bubu - Petr začal okusovat stůl! Asi si na mě brousí zuby!

A Petr začíná více a více chodit, i když běh po čtyřech má velice vypilovaný a „běhá“ po bytě jako drak!

Lila

 
BeJitka
Kecalka 241 příspěvků 22.11.05 08:39

Ahojky,

holky moc díky za komentáře k problémům s mým pubertálním dítkem.
BUBU, já sama nekouřím a nikdy jsem nekouřila, tak se mi to asi fakt špatně chápe. Manžel je na tom s tím chápáním líp, protože on kdysi kouřil, ale právě hlavně kvůli Terezce přestal. Tak to snad nějak zvládneme. Říkala jsem jí, že až jí bude 18, ať si třeba kouří, ale ve 13ti ne. Je to fakt těžký. Musím být na ni přísná, ale zároveň to zas nepřehánět, abych ji nevyhnala do nějaký blbý party. No, občas tu máme fakt veselo.

Vy se máte, že u Vás leží snih. U nás to hned roztálo.

Musím jít, Anetka se domáhá mojí pozornosti a mlátí do klávesnice.

Jitka

 
Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 22.11.05 09:28

Ahoj holky,

Lilo teda ty mas rozumne ditko. Nas Danysek je podes, je jak z divokych vajec : )))). Minuly tyden si prisunul svoje stupatko k zidli, vylezl na ni, a vylil mi hrnek s kavou. Samo, ze to vylil na sebe, nastesti byla naredena mlekem, tak se neoparil. Snazila jsem se zachovat klidnou hlavu, ale slo to z tezka. Vzala jsem ho do naruce a vysvetlovala, ze je hrnek horky a ze si muze ublizit. Poslouchal a ani neplakal a myslim si, ze mi velice dobre rozumnel. Taky jsem vysledovala, ze si spoustu veci overuje sam. Kdyz mu rikam, ze je to horke a pali, tak on tu rucicku k cemukoli stejne da, aby se sam presvedcil. Ale uz me chape, kdyz reknu, ze je to horke a nebo moc studene. Je to takovy muj pruzkumnik.
Jinak dnes rano jsme meli budicek o pul 5, protoze Danysek usnul vcera vecer o pul 7 a tak rano usoudil, ze je cas vstavat. Myslela jsem, ze mezi nama usne, ale to jsem se mylila. Nastesti mi to vstavani nevadi, ale vecer padnu. : ))))
Holky, u nas krasne snezi. To je tak pekny, kdyz je venku tak bilo. Uz se tesim na vanoce, ale doufam, ze budou bile.
Bubu, mas moc sikovnou Barusku. Pockej az ti rozmota toaletni papir. My jsme ho meli rozmotany z prvniho patra az do prizemi do kuchyne. : ))))) To byla parada a taky ho nakouskoval.

Marcela

 
lenculka
Kecalka 333 příspěvků 22.11.05 20:09

Čauvec holky,
mám teď nějaké depresivní období, kdy se furt dokola melu ve financích, zvěřinci, matce, manžovi, opět ve financích apod…
Prostě nějak docházejí peníze, musíme více počítat a na to nějak jsem nebyla zvyklá a docela mě to rozhazuje, do toho mi jedna kočka přišla potrhaná, druhý pes pak kulhá a do toho píská … prostě to nějak nezvládám. asi to bude zimou.
Ema začíná pomalu chodit, zkouší to, ale nesmí se na ni moc tlačit.
Oblíkání - nenávidím, je to jekot a stres, jsem vždycky nasra… až hrůza.
Budu kupovat botky - a váhám jestli sněhule nebo pevné kožené boty - co vy na to ??????
A co dál ? U nás nesněží, ale už se těším a nejvíc na vánoční trhy, na svařáček …
Jo jo už ať je to tu.
Kouření - tak já byla kuřačka a skončila jsem jak jsem otěhotněla, a kouřit jsem začala protože má matka hulila tak jsem měla dobrý přístup a taky kvůli kamarádkám abych byla in. Teď si říkám že jsem byla pěkná kráva. Tady každá rada dobrá, Jitko - držím palce ať to zvládnete.
Plavání a kurzy - mám pocit že nějak padají ty klapky z očí, na začátku je to euforie, touha po kolektivu, zkreslené představy a pak najednou … no jak u nás - plavání, cvičení apod. prostě je to tahání peněz za nic, oni to nedělají pro nás a děti, ale pro prašule, a tak to vypadá.
Tak doufám že nejsem moc negativistická - ježkovy oči to je teda slovo !
Tak se mějte fajn.
Jo a Bubu - gratulace k prvnímu měsíci a klobouk dolů že to zvládáš.
Pa pa pááááá
 Lenka

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 22.11.05 20:24

Leni, k těm botkám - děti by měly mít pevnou patu u botiček až do tří let, sněhule to nemají žádné … nakonec ani většina zimních kožených bot, co jsem si byla osahat. Byla jsem z toho hotová, že si výrobci vůbec takovou botku dovolí prodávat! Paty mají měkčí než papuče! Takže vlastně neporadím …

A špatná nálada? Také mě přepadá!!!!!! Ale na svátky se těším!

Tak zdravíčko všem
Lila

 
GabikaD
Kecalka 444 příspěvků 22.11.05 21:04

Ahojky.

Tak už nás asi definitivně navštívila paní zima.
Taky mám ráda to courání po vánočních trzích, horké kaštany a punč… No nevím, kdy si to zase dopřeju.
Kačenka je na to ještě malá a stejně pořád řádí nějaké bacily. Asi bych měla strach, že se nastydne. Je to divné, ale zjistila jsem, že i když je sebelépe zabalená v kočáru, tak má nohy studenější, než když půlhodiny ťape.

BUBU - taky se děsím toho okamžiku, kdy najdu rozmotané pytlíky nabo toaleťák. Zatí „jenom“ vytahuju z odpdkového koše hračky a kolíčky, zakopávám o PET-ky, z křesel lovím zapadlé tužky. No jo, Kačenka objevila kouzlo pastelek. Zatím je drží jako pipetu, ale i tímto způsobem mi dokázala počmárat žehlící prkno. Je to doveda. Jsem sentimentální a první „výkres“ jsem uklidila do jejího kufříku vzpomínek. A´t má, holka, na co vzpomínat.

Leni - s financemi a mužským jsem na tom stejně. Akorát teda nemám tu zvířenu. Ale to jsou určo ty předvánoční depky, kdy vidíš tolik věcí, co bys chtěla a ono to nejde. Já raději ani moc do města nechodím - spíše kroužím kolem baráku.

ALE mám jednu ÚŽASNOU zkušenost s naším bazarem. Po třech týdnech čekání jsem si dneska šla vyzvednout peníze za věci, co jsem jim tam dala do komise a představte si, že jsem jim musela doplatit 25,–!!! Ty dvě prodané věci ani nezaplatily celkové úložné. No, tak jsem si před vánoci zase „namastila“ kapsu. Příště to dám nějakému bezdomovci nebo do charity.

A co Gábinka, jak válčíš s malou. Tu a tam něco napíšeš do Hubnulek - je to lepší?

Myslím, že jsem ještě něco chtěla, tak snad příště.

Gabika

 
BeJitka
Kecalka 241 příspěvků 22.11.05 21:07

Ahoj holky,

Bubu, ráno jsem úplně zapomněla na to Vaše bříško. Myslím, že je to úplně normální. Já si tak matně vzpomínám, že Anetku taky nebolelo bříško hned, ale až dýl. Dávali jsme nejdřív Sab simplex a pak mi kamarádka poradila Lefax /obdoba Sab simplexu/. Jejda to už je tak dávno. Ale myslím, že ty kapičky byly stejně na nic. Pak to prostě kolem 3 měsíců přešlo. Ale příjemný to není, viď. Prďolka maličká. Neboj, přejde jí to.

Lenculko, Ty máš ale pěknou depku. To je tou hnusnou zimou a tmou. Taky to nesnáším. Už se taky těším, až začnou aspoň v oknech svítit světýlka.

Botky asi taky moc neporadím. Zatím máme boty jen doma. Do kočárku dávám zatím po Terče /skoro nechodíme/, ale pak koupím asi kožený. Ty sněhule se mi nějak nezdají.

Tak zatím ahoj

Jitka

 
GabikaD
Kecalka 444 příspěvků 22.11.05 21:08

no, už vím - ty botičky. Souhlasím s LILOU. Musí mít pevný podpatek a raději i zpevněný kotník. A sněhule nemají ani jedno. A já je, jako malá nesnášela.

 
GabikaD
Kecalka 444 příspěvků 22.11.05 21:13

Jo a ještě. Četla jsem PSTM deníček o Montessori a docela mně zarazila zmínka o „nechválení“ dítěte, když něco udělá. Nějak jsem to asi nepochopila, ve všech knížkách co jsem nastudovala, píšou pravý opak - chválit. Tak abych nevychovala z Káti nějakého namyšlence, co čeká jenom na pochvalu a pak je spokojený.

To mám starosti, co? Zlatý kouření, Jitko, že:o))

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 22.11.05 21:39

Gabčo,

s tím chválením … možná je to myšleno tak, že se má chválit, ale chválou šetřit. Když si dítě zvykne na to, že je neustále za něco pochválené, tak později, když už má rozum, si může myslet, že když jej někdo zrovna nepochválí, tak že udělalo něco špatně. A může se z něj stát perfekcionista, který bude toužit jen po vlastní dokonalosti a těžko se bude vyrovnávat (a smiřovat) s tím, že i on může dělat chyby, že je omylný/á ..... a může pak být nešťastný.....
Alespoň já to tak pochopila … možná se pletu.....

Tak já snad půjdu spát, leze na mě podzimní únava …
 Lila

 
Gabinka1
Kelišová 6543 příspěvků 23.11.05 08:58

Ahoj,
Mio, díky za tvou zkušenost. Ono to je právě asi jako se vším a všude…

Verčo, tak ty vytahané pytle znám, už se ani neobtěžuju je znovu motat:) K toaleťáku se nedostanem, protože sice se mnou Bára chodí na WC, ale ví, že si před prahem musí sednout, že dovnitř prostě nesmí. Už takhle je to pro mě nepříjemné:) A prdíky? No nám začaly po porodu, pak se to uklidnilo po Větrníčku, znovu se objevily po 3měsíci! a ustaly ve 4 a pak kolem 10měs to začalo znova a trvá to celkem doteď.

Lilo, jak se dělaj hodný děti? Já totiž, jestli bude jako doteď, už druhý riskovat nechci…

Gabčo, Káťa je šikula:) My máme taky první obrázek, ale roztrhanej na padrť. Ale už jsem jí koupila i její pastelky:)

Jak naznačila Gabča, u nás je husto. Když už se konečně naše řádění omezilo jen na den a v noci i spala celkem celou noc (rozuměj 20,30-21 usínala a budíček 5-6 na UM a 7-7,30 ještě spánek), tak omarodila. Klasicky nám lezou zuby. Byli jsme v pátek v aquaparku a druhej den začali horečky, dost vysoký, aft na rtu. V pondělí doktor. Máme aftozní stomatitidu, parádně nateklý dásně, který krvácí, zarudlej krk, afty se nám po rtech rozlejzaj, od včera má něco pod rtem a do toho mi přijde, že má afty na jazyku. Do toho minimálně ten 13zub. Slintá - teda spíš jak když otevřeš kohoutek s vodou, už jí nemam co oblíct, všechno fialové a blinká. Budem muset koupit nové postele. A řve. A nespí. A mamánek ještě větší než kdy předtím a to jsem myslela, že snad ani nejde. Spát jedině u mě na břiše, nebo vedle mě, ale to si pevně chytne ruku (mou) a nesmim si pomalu ani s prominutím prdnout. Horečka včera jen jedna, dle dr to u této nemoci trvá 4-5dní .Zítra jdem na KO, ale vidim to bledě. Nejí, pije minimálně a ráno mi teda mlíko zvrací. Jsem KO. Nevyspalá, nevim, jak na to a o to hůř snáším její vztekání se. Ach jo. Ještě 7 zubů, ještě 7nemocí. Je to spravedlivé? No utěšuju se klasikou, že nikdy neni tak, aby nebylo hůř.

Takže tolik u nás. Bohužel mi zas visí na noze a pláče, takže jdu.

Papa a hodné děti

Gabča a Bára

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 23.11.05 10:37

Gabčo,

je mi malé moc líto! Ani se jí nedivím, že je pořád u tebe, musí to být moc nepříjemné, s boláčky na pusině. Kvůli tomu asi nejí, je hladová a určitě i nevyspaná…
Když je Barča tak náročné batole, a ještě k tomu nemocná, musí to být pro tebe teda dost záhul! Vlastně si nemáš kdy odpočinout, co? Člověk je pak dost nervní …
Znám to s Tomem…

A jak se děšlají hodné dětičky?
Dokud Tomovi nebyly dva roky, neuměla jsem si představit, že bych měla ještě druhé dítko! Když jsem po čtrnácti měsících od počátku snažení nakonec otěhotněla, měla jsem dost velký strach, že Petr bude jen malá kopie Tomíka! A vida, Petřík je nakonec pohodové miminko, batolátko (až na dva první měsíce). Myslím si, že to bude asi pro to, že jsem na něj, když byl v bříšku, neměla vůbec čas ani pomyslet! Tom mi dával tak zabrat, že nebýt obrovského břicha, tak bych si na prcka snad ani nevzpomněla.
(Na Toma v bříšku jsem myslela pořád, měla jsem velké obavy o něj, stres.....také jsem si např. představovala, jaký bude (krasavec inteligentní), aby měl nebo neměl to a ono, to jsem s Petrem snad ani nestihla ...... tak si říkám, jestli jsem Tomovi tu nervozitu nějak nepředala!)

Gabčo, malá trošku povyroste a bude to s ní lepší, uvidíš! Neříkám, že by Tom byl andílek, a úplně z toho „náročného“ batolátka vyrostl , to ani náhodou, vztekat se umí pořádně a snad ještě s větší intenzitou, ale už to není tak často, v noci spí, a když má světlé chvilky, je i zábavný, má velký smysl pro humor, plynule čte a už píše … baví ho angličtina, v keramice dělá nádherné věci (když tedy není vyhozen za dveře, jelikož si s ním uč. neví rady, neposlouchá učit., s autoritami má velký problém). Prostě se nestane, že by si ho někdo někde nevšimnul, kamkoli vejdeme, je středem pozornosti, buď svými dotazy (Maminko a kde končí vesmír? A z čeho vyrostla ta úplně první čočka?) nebo děsným řevem a vztekem (něco jsem mu zakázala) a škrcením prvního nevinného, který se mu dostane pod ruku (na mě nedosáhne, jinak by by mě doslova vzal pod krkem)

Jo, je jaký je, někdy mě hodně štve, ale je můj …
Jsem se rozkecala…

Přeji Barunce co nejrychlejší uzdravení!!!!! Mamince alespoň chvilku odpočinku! Zapoj tatínka!!!!!
 Lila

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 23.11.05 10:45

Ahoj holky,
Gabčo - četla jsem tvůj komentář o aftech Barči........a:

 • moje sestra měla taky plnou pusu aftů, když byla malinká. Dostala na to ATB a Gencianu, ale nepomáhalo to a když už asi pátej den nejdela ani nepila - všechno odmítala, jen hodně moc plakala, n¨ěkdo mamce poradil tento recept:
 • vzít vatovou tyčinku, navlhčit, namočit v moučkovém cukru a potřít tím přímo ty afty. Nejlíp trošku zatlačit, aby se ten cukr dostal dovnitř. Afty by měly hned zmizet.
 • je to drasitcký - upozorňovala mě, ale tvrdí, že to pomáhá. Teď to pomohlo i sestřenici na to stejný s její dcerou, u mě prý taky..........
  Po pravdě mě zaráží ten cukr, co udělá se zoubkama, i dkyž možná by se to jednou přežilo. A jak to, že to tak zabírá, tomu taky nerozumím, ale prý to prostě funguje.
  Tak přihazuju babskou radu, dkyby bylo nejhůř, můžeš to zkusit.

A já letím za Alčou, bříško je lepší - asi jsem předtím snědla něco, co jí nesedlo........
Sabsimplexu mám doma snad litr :o)) - Barči jako jedinej zabíral (Lefax jsme taky odskoušeli), takže pro jistotu a občas ho použiju. Naštěstí je na tom Alča ZATÍM s bříškem líp, než Barunka.
Barča má rýmku, asi taky k zubům . rostou jí stoličky 4 naráz, ale zvládá to statečně (narozdíl ode mě - chvilkama :o)).

Alču už mám v ruce a vymyslela jsem styl psaní s dítětem v náručí :o)) - jde to, dokud se mi na tu klávesnici nesápe (to obstarává Bára).
To člověk přijde na plno vynálezů se dvěma dětmi :o))

 • třeba kojit jedno a krmit u toho druhý, mezitím si vybírat z vlasů brambory, co vám je tam to větší dítko lžičkou napatlá a ještě chránit hlavičku toho menšího, protože to vypadá zábavně pro to starší :o)
 • zvládat povídat pohádku, zamotávat natrhanej toaletní papír a nohou kolíbat lehačku s mimčem, když jste na WC :o)
 • jde i žehlit - to mi s jedním dítkem nešlo :o) (?), ale musíte umět silou držet žehlenou věc, protože to může dítko bavit tahat dolů (občas) a taky chytat nádobu s destilovanou vodou do žehličky, protože se (občas) chce napít a pak ji odnáší - většinou do pračky :o) - stejně se tam nevejde, ale díky nesmířlivému řevu si vás přivolá a je o zábavu postaráno
 • strašně dobře se hubne, protože večer zjišťujete, že jste kdromě zbytků po dětech nestihla nic sníst (zaplatpánbůh, že mlíko vydrží takhle drastické podmínky :o))
 • nemusíte se česat- nevydrží to a kdyby jo, stejně to málokdy stihnete dovéstk dokonalosti a považujete za úspěch, když si myslíte, že jdete ven namalovaná a při tom máte řasenku jen na jednom oku (a ptáte se sama sebe, od čeho to dítě může mít tu černou šmouhu na bundě)........

atd atd - jdu něco uklidit, než se ta starší vzbudí, pa

(ale je to sranda)

Bubu

 
Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 23.11.05 10:46

Ahoj holky,

Gabco, my jsme si taky prodelai afty a bylo to utrpeni, meli jsme 40 horecky, nepapal a trvalo to presne 5 dnu. Taky jsem byla zoufala, nevyspana, unavena, ale preslo to. Afty jsme meli na jazyku a na tvaricce. Desinfikovala jsem mu pusinu a dudliky a to pomohlo ze vseho nejvic. Ted si davam mnohem vetsi pozor na to, co strka do pusiny, casteji mu myju ruce. Mam pocit, ze cim vic ty nase deticky oprasujeme, tim vic jsou na vsechno nachylnejsi.

marcela

 
lenculka
Kecalka 333 příspěvků 23.11.05 11:51

Po přečtení výše uvedených komentářů nechápu proč mám depresi.
Gábinko - držím palce ať už je to v pohodě, vydrž.
Bubu - můj navždy obdiv.
Už nikdy nebudu v depresi.
Jdu vařit.
Jo a mimochodem všimly jste si, že deníčky těhulek mají vždycky xxxx strášně moc komentářů, pak čerstvé maminky - je to sice slabší, ale jde to, no a jak mimina stárnou tak se to nějak vytrácí :-)))) teda doufám že nás to neposztihne. Jo a taky jsem si všimla, že nejsou podzimátka 2005 - nebo jo ???? vydím samé květníček, květňátka, květen 06 atd… a co podzim ?????
Tak pá
Hlavu vzhůru všem.
JO a kocour dostal fialovou vodu na nohu a děj se vůle boží, snad to přežije :-))))))))
Pá.
 L.

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 23.11.05 16:42

Leni, kočky mají přece 7 životů - přežije to :o)
Podzimačky 2005 se scházejí v diskuzích - mají tam „Rodíme v září nebo říjnu 2005“ a pořád dál.
No a deprese mám taky.
Zrovna jsem dovařila, uklidila kuchyň, kterou Barča jakoby vybombardovala (jo, teď se jí podařilo nalepit různě po bytě svítivě oranžový smolepky a taky vytahala 72 Alčiných plinek a zásobu mokrých kapesníčků mi přinesla v puse :o)) - ještě tady někdo říká, že to stíhám?! :o)))
Bolí mě za krkem, jak jsem v noci vytuhla s Alčou v náručí opřená o zeď a potřebovala bych si hodit sprchu, jenže máme prasklej sprchovej kout. Do vany by za mnou Bára skočila, takže musím čekat na manžu, kterej přijde o půl sedmé (a těší na fotbal v TV).
Alenka zase prokajdila i zavinovačku, takže jdu ji budu šmrdlit asi půlhodiny kartáčkem¨a mýdlem, co skvrny stejně neodstraní a Bára mezitím stihne zase vybombardovat kuchyň.
A už se vzbudila, tak já jdu.

Deprsím zdar! Bubu

 
Klarisek
Kecalka 420 příspěvků 23.11.05 17:02

Holky nez prectu komentare, tak vam jen napísu, ze uz blbnu. Neumim nasedat do auta, tak jsem se triskla do hlavy, ze mam snad otres mozku, vazne jsem se motala a bylo mi trochu spatne.
A za druhe myju v mycce bez nasypani myciho postredku a pak se divim, ze to neni nic moc umyty. Jeeee :-(

No ale jedna dulezita zprava: Klarka chodi!!!

Prejde pokoj a vydava se na cim dal vetsi pochody :-)))

Jdu cist.
Lucie

 
Klarisek
Kecalka 420 příspěvků 23.11.05 19:07

Jsem tu zas :-)
Maly skritek uz spi, kdyz pred den spi jen jednou, vecer chodi uz pred sedmou. Aspon mam vic casu, ale ta hodina predtim je umorna, jak je unavena a protivkuje.
U nas se taky neustale resi finance, leze mi to na nervy, protoze jsem vydelavala slusne penize a mohla si v uvozovkach cokoli koupit, no a ted mam pocit, ze me nekdy manza „vychovava“ ze jsem zas nevysla s pridelenymi penezi.

Zimu taky nemusim, kupodivu mi ale letos zatim nevadi, asi ze byl hezky a slunecny podzim. Nesnasim brecku, chtela bych, aby kdyztak poradne napadl snih.

Holky pijou vase ditka nektere z hrnicku Avent? Opravdu se to blby pitko neda poradne umyt, nebo to jen ja jsem hnupka? Samozrejme to rozdelam na vsechny casti, ale v tom pitku vevnitr zustava borcus i kdyz to vyvarim…

Zatim pa,
L.+K.

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 23.11.05 19:58

Lucko, bezva příhody jedné maminky na mateřské! Co hlavinka? Už nebolí? Alespoň víš, že ji máš, co? To já tu svou už dávno někde stratila.....když jdu nakupovat do sámošky bez kluků, je to pro mě malý svátek, jsem plná euforie, jak se mi to lehce a RYCHLE jde. Ale stejně, asi z nostalgie, nebo z velkého stesku po dětech (sámočka je 3 min. od baráku), si jen tak pro sebe houpu nákup v nákupním vozíku. Asi mám strach, že se mi rozbrečí…

Bubu - si mě pobavila svými dobře sepsanými „humornými“ historkami, ty by si je mohla sepisovat a potom vydávat!

Leni - depky jsou a budou vždycky! Jen některé na ně možná nemají čas, viď Bubu? Já si je na ně čas dělám … A NEBUDU! vezmu si z tebe příklad Leni!!!!

A holky, k bolestivé ovulaci po těch všech mých porodech, mi se mi na stará kolena zkrátil cyklus z obvyklých 33 dní na 28!!!! Zuřím! I když 28čku jako věk bych brala! Ať žijí Kristova léta!Na zdraví, připíjím si mužíčkovým pivíčkem, - světlý ležák Budweiser! kdo pozdě chodí, sám sobě škodí! Chudák, nachystal si pivko k počítači, ale byl odvolán uspat Tomíka, tzn. povídání o počítači na 20 minut … no jo, můj prcek (Petr) spí …chjo, Tom mě volá, pivo vypito, jdu na druhou směnu§

Já se vrátím! A se mnou přijde …

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 23.11.05 23:24

ratulujeme k chození!!!!!!!!!!­!!!!!!

a držte mi pšst, ať dnska Alča spí..........

Cau, Bubu

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 23.11.05 23:25

A já bych přece jen pogratulovala :o))

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 24.11.05 09:52

Dobrý den vespolek,

jak se vám všem dnes daří? Jdu jen tak na skok říci, že do Štědrého dne zbývá už jen jeden měsíc .....

A jak spinkala Alenka?

Lila

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 24.11.05 11:18

Gabčo,
jak se má Barunka? Co afty? Už mizí? A teplotky? Jak na to jste?

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 24.11.05 11:23

Ahojte,
Alča spala do 5, pak si usmyslela, že je den :-/.
Teď jsem ji znovu uspala, ale manža mi volal, že přijde něco domů vyzvednout...­....chjo - jsem to chtěla dohnat :o)
Jinak pohoda, vypadá, že je tam hezky, ale asi bude opět 0 stupňů, co? (ještě jsem se nestihla podívat na teploměr)

Tak zase odpoledne, pa

Bubu

P.S.: no a ten Štědrý den..........nijak nadšená z toho nejsem - naše rodina je bláznivá a manžova ještě víc, takže je to o honičce za dárkama a to mě neba.........navíc ještě pořád nemáme naplánovaný, jak to letos bude - jestli budeme doma nebo s někým dohromady u něho........
Mys¨lím, že nadšení přijde, až se na Vánoce budou těšit i děti :o) - to bude fakt hezký (že, Lilo, Jitko a ostatní?).

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 24.11.05 11:49

Jo jo, Bubu, těším se, že bude mít Tomík radost! A to bude mít, protože máme pro něj něco, co si moc přeje!!!!! On tedy má radost už jen z toho, že je doma táta a máme stromeček!!!! Jestli bude sníh, tak svátky nebudou mít chybu!!!!!!To se bude sáňkovat!!!!!!

Tak ať nechá rodinka chvíli vyspat, asi budeš muset napsat Ježíškovi…

Lila

 
Gabinka1
Kelišová 6543 příspěvků 24.11.05 12:51

ahoj,
nekdo se tu ptal na pítka avent…používám, myju notrmální houbičkou a jarem pod tekoucí vodou…u mlíka ihned popoužití a jednou za čas to hodim do myčky. Ted to teda budu muset asi i vysterilizovat, ale jinak se s tim neperu a potíž není. Jinak používám bílé na mlíko, ty se snadno roztáhnou a pak žluté, ze zelených nepila

Vánoce jsou moje noční můra a neprožívám je, nebudu letos ještě péct. A i když třeba tchýněto prožívá, její boj, kvůli ní se hroutit nebudu. Mě ty vánoce přijdou tak celkem jako stres. Nemam ráda „povinno“

Lilo, afty jsou horší, už je má v úplně celé puse a na jazyku až dozadu:( Dásně natekly tak, že zuby přestávaj být vidět, nejí a pije minimálně. Jediné zlepšení je v horečkách, tam už nemáme vysoké, max 38,5, spíš 38. A ode dneška ATB na pokrytí, i když výtěr negativní. Hlavně právě kvůli těm dásním.

Plazí se mi po noze a ječí, takže musím jít

Tolik info od nás

 
GabikaD
Kecalka 444 příspěvků 24.11.05 18:12

Ahojky.

Jenom na skok. Za chvíli frčím do angličtiny, ale nejdříve se jdeme s Kačenkou kouknout na zahájení adventu a ohňostroj. Na to hlavní s ní bude manža. Venku je velká zima, ale K ji zatím zvládá docela dobře. Zato já, než se vyprdelíme z domu, jsem zpocená jako myš, venku mně to zchladí, ale to už zase honím prchající Kačenku. Bože, jak ta dovede být rychlá.! Dárečky už máme nakoupené, takže akorát upeču perníčky a pár lineckých, zakoupíme stromek a hurá..... budu si užívat pohádek (ha ha).
Gabčo, držím Barušce palečky, ať se co nejdříve z toho dostane a je zase ta krásná a hodná (?) holčička. Holka drž se. Dovedu si představit ten nápor.
Holky já už musím. Tak bye bye
 Gabika

 
Klarisek
Kecalka 420 příspěvků 24.11.05 19:25

Gabi ty afty :-( je mi malé tak líto, musí to pro ni být utrpení, i pro tebe, jak malá jsem na to dost trpela, pamatuju si jak mi bylo 5let a nemohla jsem do skolky a mela celou fialovou pusu, jak to bolelo.

Ja se ptala na ty pitka, prosim te, jak se dostanes dovnitr dolu do pitka? Ja sem asi blbka, mame to bily taky na mliko a dole je to furt zluty, dlabu to paratkem, ale nic moc. Mozna pomuze ta mycka…? Jake je to zlute? my mame na caj to zelene, ale to se myje jeste hur. Musim koupit novy.

Klarca chodi cim dal vic, hrozne me to dojima a fandim ji a drzim pesticky, aby dosla co nejdal. Na druhou stranu jsme dneska sli pulhodiny k popelnici vzdalene 50m od domu :-)))

Zatim pa
L.

 
lenculka
Kecalka 333 příspěvků 24.11.05 19:49

Ahoj holky,
jen skokem - tak ema se zařadila mezi chodce, dnesa ve cviku chodila a chodila … zatím je teda nejistá ale CHODÍ !!!
Jinak mám za sebou total hádku s matkou, která je tak hodná, že mě vyhodila z domu a prý se mám do měsíce vystěhovat.
Chceme s manžou stavět, chtěli jsme to posunout tak za dva roky až se budu vracet do práce, ale teď teda budu špekulovat co a jak, možná koupíme nějakej byt lacinej a pak se uvidí.
Ale jinak depresi nemám :-))))))
Zdarec a huráááááááááááááá váááánoooccceeee.
 L.

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 24.11.05 20:27

Gabčo, taky je mi malé děsně líto! Co na to doktorka? Kdy se ty afty přestanou dělat?

Gabiko - je to fajn, mít dárečky nakoupené, také už některé máme …

Lenculko, Klarisku - Petr (poslední chodec) už také pěkně chodí, zrovinka dneska pochodoval po obýváku, po čtyřech téměř nelezl. Taky si pěkně nabil nos, když šlápl na vláček…je to moc pěkný, takto ty prcky pozorovat, za chvíli nám už ani nepřijde, že někdy nechoili po dvou…

Tak papá a zdarvíčko Barunce!!!!!!!!
Lila

 
Klarisek
Kecalka 420 příspěvků 25.11.05 10:17

Ahoj holky,
ach jo, Klarca ma zase rymu :-( Pres noc se ji spustila, ja to nechapu, jestli ji malo oblikam nebo co… V loznici mame 20,5, to je snad dost, ne? Nebo ji je tam zima? Schvalne netopim.
Rejdi si teda v pusince, jestli je to zas k tem zubum, no mela pokoj tak 14 dni. A to jsme meli jit dneska na jeji prvni detsky mejdan, jsem tak zklamana, hrozne jsem se tesila, to je tak vzdycky.
No aspon ji dam k nasim na hlidani, uvidim do zitra, jestli to budou zvladat, tak az do nedele. Mame vyroci, tak chcem jit na vecu.

No tak zatim pa
Lucie

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 25.11.05 10:24

Čau holky,
Gabi, držím pěsti, aby se afty co nejdřív vyléčily a přeju hodně sil - teď jsou potřeba, co?
Druhá Gabčo - asi ty svátky prožívám stejně jako ty :O) - „povinno“ přímo nesnáším, ale ještě pořád nemám odvahu to úplně přejít :o))

Leni - to je síla! Vždycky, když jedu po Táborské, si na tebe vzpomenu a hledám Tě.......a pořád se chci ¨zeptat, jaký je ten bazárek u vás, jestli tam mají pěkný věci........fuj, hádky s rodinou jsou vždykcy nepříjemný, pamatuju si, jako by to bylo dneska, když se podobně chovala moje mamka (pravda, ne až tak moc), když jsem byla s Barunkou v 8m :o( - teď se to snaží napravovat, ale některý věci nejdou zapomenout, že? Držím pěsti, ať to zvládneš (zvládnete)!
A gratuluju všem „novochodcům“ :o))) je to paráda :o)

Zaítm pa,
Bubu

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 25.11.05 10:25

Luci, taky rýmujem - asi k těm zoubkům nebo z výletů venku, přece jen je tam dost zima a ten nosánek to nestíhá.......:o)

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 25.11.05 10:42

Také rýmujeme, zeleně … plavání jsme už vzdali, neb jsme nestíhali ani náhrady…zuby rostou…

Gabčo - jak se má Barunka? v noci jsem na vás dvě myslela, Petřík se budil, a nechtěl ani mlíčko, jen se mě držel a byl ospalý a nemohla spát …a plakal…nebývá to u něj zvykem… U vás to takto je už hodně dlouho, co? Jí už něco Barunka? A afty se už nerozlézají? Jak na tom jste?

Lila

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »