Podzimní očekávání č 49 - Očkování

Rodičovství

Ahoj maminy, se nám ten náš deníček nějak propadá, a tak jsem se rozhodla, že něco písnu. Bude to vypadat troufale, ale na mysl mi přišlo očkování, Lila poslala nějaké odkazy, ale já už to měla dávno napsané, tak posílám něco i z knížek. Mějte se fajn Alča a Alánek

Očkování
Očkování chrání dítě před těžkými nakažlivými onemocněními. Při očkování se do těla dostává očkovací látka, vakcína, která obsahuje oslabené nebo mrtvé zárodky dané nemoci. Nevyvolá nemoc, ale přinutí organismus vytvořit protilátky, které ho v budoucnu před touto nemocí ochrání.

Povinná očkování
4. den ? 6.týden: tuberkulóza

9. ? 12. týden: první smíšená vakcína (záškrt, tetanus, dávivý kašel + haemophilus influenzae b)
první očkování virové hepatitidy typu B

13. ? 16. týden: druhá smíšená vakcína (záškrt, tetanus, dávivý kašel + haemophilus influenzae b)
druhé očkování virové hepatitidy typu B

17. ? 20. týden: třetí smíšená vakcína (záškrt, tetanus, dávivý kašel + haemophilus influenzae b)

8. ? 9. měsíc: třetí očkování virové hepatitidy typu B

15. měsíc: první očkování - spalničky, příušnice, zarděnky

18. ? 20. měsíc: čtvrtá smíšená vakcína (záškrt, tetanus, dávivý kašel)

21. ? 25. měsíc: druhé očkování ? spalničky, příušnice, zarděnky

Dvakrát za sebou, v odstupu dvou měsíců jsou zvány děti během prního a druhého roku života na vakcínu proti obrně, podávanou tzv. na lžičku.

2. rok: přeočkování dětí proti tuberkulóze, pokud mají negativní zkoušku na předloktí a nemají jizvu po prvním očkování v porodnici

5. rok: přeočkování smíšenou vakcínou (záškrt, tetanus, dávivý kašel)

11. rok: přeočkování tuberkulózy, pokud je negativní zkouška na předloktí

13. rok: vakcína proti dětské obrně

14. rok: přeočkování tetanu, další pak následuje po deseti letech

Co by měli rodiče udělat před očkováním ˇ Sledovat zdravotní stav dítěte alespoň po dobu tří dnů před očkováním a stavy, jako jsou zvýšená teplota, kašel, vyrážka, alergie, štípnutí hmyzem, bolesti hlavy, kloubů, průjem, nechutenství, oznámit lékaři před vakcinací ˇ Rodiče by neměli podceňovat jakoukoli změnu chování a měli by sledovat spánek dítěte před očkováním.

O čem by měli rodiče informovat lékaře ˇ Jaké léky dítě užívá ˇ Zda mělo dítě reakci na předchozí očkování ˇ Zda některý ze členů rodiny, s nímž bylo dítě v kontaktu poslední tři týdny před očkováním, nebyl nemocen

Co by rodiče měli udělat po očkování ˇ Dítě by nemělo být po dobu dvou až sedmi dnů vystaveno větší fyzické námaze a slunění ˇ Lehké místní reakce v místě vpichu, jako je otok, zarudnutí nebo bolest, se neléčí, ale nechají se samovolně odeznít.

Nejčastější reakce po očkování

Namodralá zduření velikosti hrachu, někdy mokvající, která vznikají během jednoho měsíce po očkování proti tuberkulóze, jsou předchodná a nevyžadují žádnou léčbu. Neměla by být obvazována a zakrývána. Rychleji se vyhojí.
Na případné zduření místních uzlin v podpaží upozorněte vždy lékaře.
Po očkování smíšenou vakcínou dochází nejčastěji k přechodnému zarudnutí, otoku a bolestivosti v místě vpichu. Výjimečně mívá dítě horečku. V ojedinělých případech může u dětí dojít ke vzniku bolesti spojené s pohybovým omezením té nohy, do které bylo dítě očkováno. Reakce do několika málo dní sama odezní bez následků.
Po očkování proti virové hepatitidě typu B se mohou přechodně objevit podobné reakce jako po očkování smíšenou vakcínou, které obvykle do dvou dnů vymizí.
Po očkování vakcínou proti dětské obrně se výjimečně pozoruje nechutenství, průjem, zvracení, nevolnost a přechodně zvýšená teplota nebo horečka, která dobře reaguje na antipyretika, léky zmírňující horečku.
Po očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám může docházet k podobným reakcím jako po očkování smíšenou vakcínou. V ojedinělých případech dochází k bolesti spojené s pohybovým omezením nohy nebo paže, do které byla očkovací látka aplikována.

Další možná očkování u dětí

Zejména při pobytu dětí v kolektivu, kde nelze zaručit dostatečnou hygienu, je vhodné i očkování proti virové hepatitidě A (tzv. infekční žloutenka). Ta se vyskytuje nejčastěji ve formě menších epidemií u dětí předškolního a školního věku.
Při pobytu dětí v oblastech výskytu klíšťat nakažených klíšťovou encefalitidou je vhodné očkování proti tomuto onemocnění.
Očkování proti meningokokům A a C nelze plošně doporučit, je však vhodná konzultace s epidemiologem.
Očkování proti pneumokokovým infekcím je vhodné provést u některých dětí s kritickým oslabením obranyschopnosti, vždy však po konzultaci s odborným lékařem.
Očkování proti chřipce se doporučuje pouze u některých skupin dětí ( např. dětské domovy a ústavy).

Čerpáno z knihy Péče o novorozence a kojence ? Martin Gregora

Co jsou to očkovací látky
Jsou to látky používané především preventivně pro navození specifické imunity proti určitému mikroorganismu nebo jeho toxinu, které vyvolávají onemocnění, jehož vzniku chceme zabránit. Očkovací látka obsahuje určitou složku, která pochází z původního infekčního mikroorganismu, tj. virů, bakterií, plísní apod. Tato složka se označuje jako antigen. Účinný antigen, který se podává injekčně nebo perorálně (ústy), vyvolá v těle pouze imunitní odpověď, vytváří specifické protilátky proti původci infekčního onemocnění, nezpůsobí však vlastní infekční onemocnění.

Hlavní tři typy očkovacích látek
1. Živé očkovací vakcíny ? účinnou podstatu tvoří příslušní infekční původci vhodně oslabení.
2. Inaktivované (neživé) vakcíny ? účinnou podstatu tvoří příslušní infekční původci zbaveni reprodukční schopnosti.
3. Toxiny ? účinnou podstatu tvoří toxiny získané z filtrátů příslušných bakteriálních kultur a zbavené toxicity při zachování imunizační schopnosti.

Očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému (černému) kašli a invazivnímu hemofilovému onemocnění

Jedná se o novější tetravakcínu. Ještě v roce 2000 jsme očkovali pouze trivakcinou proti záškrtu, tetanu a černému kašli DITEPE.
Bakterie haemophilus influaenzae b způsobuje v dětském věku především prudký zánět příklopky hrtanové ? epiglotitis a zánět mozkových blan ? meningitis. Obě onemocnění mohou končit úmrtím, a proto je velice správné, že máme dnes k dispozici očkovací látku, která těmto nebezpečným onemocněním může zabránit.

Doposud používáme celobuněčnou vakcínu proti černému kašli. Je to velmi účinná látka, ale asi u 50% očkovaných dětí má nežádoucí komplikace ve smyslu vyšší teploty, zarudnutí, otoku a bolesti v místě vpichu, takže dítě někdy dokonce odmítá končetinou pohybovat. Někdy je reakcí neztišitelný, déle než 3 hodiny trvající pláč dítěte.
V současné době je k dispozici vakcína, která obsahuje tzv. nebuněčnou ? acelulární ? vakcinu proti černému kašli. Ta již neobsahujecelé bakteriální buňky, ale hlavní součástí je toxiod a antigenně účinné proteiny. Výborná tvorba protilátek u této vakcíny zůstává, počet vedlejších nežádoucích reakcí je však 2-10× nižší. Nevýhodou je poněkud vyšší cena, která je rovněž důvodem, proč ji nelze používat celoplošně.

Z knihy Péče o dítě do 3 let ? Petr Karger

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
lenculka
Kecalka 333 příspěvků 29.01.05 08:33

Ahoj Alčo,
tak dneska jsem první já :-))))))))))))
Deníček je pěkný a hlavně praktický, mě čím dál tím víc utvrzuje ve výběru dražší vakcíny - hlavně ten konec o tom tříhodinovém pláči, teď jsem na mrtvici když malá brečí třeba 5 minut .
No nic musím taky něco dělat, malá chrupká po snídani tak jdu uklízet.
mějte se moc fajn a pozdravujte mimísky.
Pá.
Lenka, Emča 15 t.

Paloma1
Povídálka 18 příspěvků 29.01.05 09:51

Ahojky,

konečně nemusím deníček hledat až na 5.stránce :-)))!
Přečetla jsem si v něm spoustu zajímavých věcí. Takže děkujeme…
Co se týče našeho očkování první smíšené vakcíny (záškrt, tetanus, dávivý kašel + haemophilus influenzae b) a očkování proti virové hepatitidě typu B, proběhlo celkem v pohodě, při vpichu do první nožičky Verunka moc neplakala (nestačila plakat), při druhém vpichu už to bylo horší, poplakávala ještě v kočárku, ale když jsme přišli domů, byla jako omámená - koukala „do blba“ a usínala… - nesmála se, nic nepovídala - takový nezvyk. Večer jsem ji tedy uložila ke spánku, teplota se pomalu zvyšovala, dr. mi říkala, že jí mám dát čípky (Paralen), až když bude mít 38 stupňů po odečtu, takže 38,5. Horečku dostala o půlnoci, dala jsem jí čípek, nakrmila a Verunka v klidu usnula. Ráno dostala ještě jeden čípek a odpoledne už byla fit. Ještěže jsme neměli žádné záchvaty pláče, na které jsme byli také upozorněni.Ta šetrnější vakcína stojí kolem 3000,– Kč.
Tak ať Vaše ratolesti očkování snášejí dobře! Já se k té doktorce vůbec netěším.

Přeji všem krásný víkend!

Pa, Ála + Verunka 16t

bolero
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 29.01.05 13:17

Ahojky,

zdravím všechny maminky a miminka a hlásím návrat ztracené dcery !!!

Minulou neděli nám byly 4 měsíce a malá má 4950 g a 63 cm - Hubeňour.

Pořád plně kojím a Markétka celou noc v kuse spí. Usíná kolem 21,30 - 22,00 a vstává v 7,00 - 7,30.

V úterý jsme byly na očkování. Nejdřív jí paní doktorka prohlédla, zvážila, Markétka tam rozvávala úsměvy na všechny strany a potom přišla sestřička, musela jsem jí nožičku přidržet, protože M. chvilku v klidu nepoleží a ona si pořád myslela, že si hrajeme. Potom jí sestřička píchla tu první injekci, ona ztuhla, zrudla a spustila. Hned jsem jí ale uklidnila, přestala a to druhý píchnutí do druhého stehýnka už bylo v pohodě.

Byla odpoledne maličko nevrlá, večer měla 37,9 dala jsem jí na spaní půl čípku paralenu a spinkala celou noc. Ráno měla 37,0 nedávala jsem jí už nic, jen jsem s ní ve středu nebyla venku.

Nic jsem si nepřiplácela, dali jsme klasický očkování placené státem a bylo to v pohodě, žádný velký řvaní, nic takového.

Za čtrnáct dní nám paní doktorka nastřelí naušničky a to brý bolí ještě míň, tak doufám, že M. bude zase hrdinka a zvládne to v pohodě.

Tolik k očkování a mějte se všechny fajn, doufám, že se tady budu objevovat častěji.

Zraví Markéta a MArkétka - 4 měsíce a 6 dní, 18 + 2 týdnů.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.01.05 15:18

Ahojky,
díky za deníček, ale trošku mi tam něco chybí.. Nejmodernější nejsou tetravakcíny, ale hexavakcíny a já zrovna řeším, kterou nechám dceru očkovat. Moc by mě zajímaly názory maminek, které očkování hexavakcínou podstoupily, jaké to bylo ? Doktor mi nabízí Hexavac, ale ještě je možnost na Infarinx Hexa. Co jste vybraly vy? Budu moc ráda, když se mi někdo ozve.

PS:Pokud to parlament schválí, tak bude hexavac od příštího roku povinný a tedy hrazený státem - to je pech, co?
 Díky

Linda + Luci 3M

Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 29.01.05 15:38

Ahoj holky,

hlasime se po delsi dobe. Tento tyden byl cely nejaky hekticky. Dost prace, prcek u babicky a taky chystam oslavu manzelovych narozenin, ale na to mam jeste cely tyden.
Mam toho spoustu na srdci. Asi bych si potrebovala postezovat na zivot jako takovy, ale na druhou stranu si stezovat nechci. Mam krasny zdravy dite, spokojeny manzelstvi, penize nam taky nechybi a tak to radeji necham byt. Akorat mi vadi, ze se vsechno toci kolem penez.: (((
Ale jinak uz se tesim, az vyjde slunicko a ja budu zase plna energie. Asi na me jdou zimni deprese.

Co se tyka ockovani, tak my jsme sli rovnou do hexavakciny a vubec mi to nevadi. Na dalsi ockovani jdeme 9.unora.
Broucek dela desny pokroky.

Doma jsem nasla brozurku, kde pisi jak by se melo dite pohybovat a reagovat ve 4.mesici:
Pritahovani do sedu - pri pritahovani za ruce zveda hlavu
V poloze na brisku - zveda hlavu a hrudnik, paze ma roztazene
Motorika poloha tela - prohlizi si vlastni ruce, hraje si s nimi
Smysly chovani - rozhlizi se, otaci se za zvukem, vyzaduje pozornost
Hra, vztah k predmetum - vztahuje ruku nejiste k hracce, pri jejim uchopeni s ni mava
Vztah k osobam - ma dobry kontakt s dospelou osobou, sleduje cinnost osoby vice nez predmet
Rec - brouka si hlasite, a take se hlasite smeje

Pisu to jen tak pro zajimavost, protoze kazdy dite je original, takze ja osobne se tabulkama neridim. Asi nebudu jedina. Nas drobecek uz si stoupa na nozky. Kdyz sedi a podam mu prstiky, tak se vysvihne na nozky. Mam pocit, ze je to hodne brzo.
Jinak je to zlaticko, ktery miluju cim dal vic.
Holky me to pocasi zabiji. Nejsem zimni typ a kdyz tak mrzne, tak nechodime ani ven.

Musim jit neco varit, protoze jsme pred chvili prijeli z Brna a ja tady pisu misto vareni. Uz mi to emimino chybelo, nebyla jsem tady cely tyden. Musim docist vsechny komentare z minulyho denicku.

Peknou sobotu,

Marcela a Daniel 18 tydnu

alenka2004
Kecalka 171 příspěvků 29.01.05 15:38

Ahoj Lindo, s hexa to bude podobné, nežádoucí účinky bývají stejné, ale jde o to, aby těch pichulek, co mimi musí absolvovat bylo co nejméně, tak se cpe do jedné dávky kde co. Dle mě už je to moc. Taky se za to platí, pokud ti to nenapíše nějaklékařka např. na neuro vyšetření. Také se můžou objevit teplotky, spavost a nevrlost. Spíše mě napadá, zda to pro to tělíčko není jenom velká zátěž zvládnout najednou tolik protilátek (myslím i v tomto chřipkovém období).

Jinak díky za ohlasy, já jen, ať nemusíme deníčky hledat. Jak už Mia kdesi psala, stačí si na této stránce kliknout pravým tl. myši a vybrat - přidat k oblíbeným položkám. Pak když spustíte emimi, najedete na oblíbeé nahoře na liště a hotovo.
Zatim čau Alča

Veronika6
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 29.01.05 23:05

Ahoj maminky,
pěkný víkend přejeme :-))
LINDA - my jsme s Barčou šly taky hned do hexavakcíny (někdo psal, že je tam už moc očk. látek, ale navíc je jen proti hepatitidě - je to spíš v tom, že místo dvou vpichů, je očkování v jednom) Měla jsem strach, že bude Barča plakat moc, ale už v náručí se uklidnila. Infanrix hexa nám Dr. předepsal, když jsme řekli, že chceme placenou vakcínu, ale v lékárně najednou stála místo cca 1500 něco přes 2500,– což bylo vynásobeno třema už dost. Tak jsme se vrátili s touto informací a Dr na to, že měli školení, ale ta cena prý byla nižší - taky byl celkem naštvanej. Ono se to asi zdražilo od toho novýho roku. Úplně stejný složení má Hexavac (akorát jiná firma) - ten jsme použili a platili jsme 1450,–, ale hledali jsme nejlevnější lékárnu v Brně (u Sv.Anny)
Jinak ceny a typy vakcín jsem si našla na internetu - bohužel si nepamatuji stránku, ale stačí zadat do vyhledávače „očkování“ a vyjede ti h¨ned několik nabídek.
Reakce - Barča byla celý den v pohodě, smála se jako obvykle, žádná stopa na stehýnku, akorát večer měla zvýšenou teplotu 37,5 (po odečtení) Paralen zabral a další den zase dobrý. Jsem ráda, že jsme ji koupili. Slyšela jsem ale i o reakcích na tyto jemnější vakcíny a naopak. Záleží na dítěti.

Jejda, to jsem se rozepsla, už musím

pěkný večer

Verča a Barča 4m

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 30.01.05 12:31

Ahojda,
super deníček, fajn počtení:)
K tématu - my jsme šly rovnou do Hexavacu. Není to moc očkování najednou, protože zatímco normál dostane mimčo 2injekce, tak tady je obsah stejnej, ale dostane to do jedné nožičky najednou (navíc je teda obrna v tom). B je hysterka, takže mi u dr řvala, ale v autě usnula a bylo to OK. Paralen jsme na radu dávali preventivně na bolení, páč ječela fakt děsně:) (po kom to asi má?:)))) Jinak nás stála 1453,–- a je pech, že to má bejt od příštího roku placený státem. Aspoň pro ty sourozence, no.
K těm pokrokům - doma do mě furt všichni (rozuměj chytré generace, co už odchovaly) hučej, jak je B pozadu, že se nezvedá a bla bla bla (o jídle ani nemluvim). Neřešim, páč vim, že ani se mnou nikdo nehne. Každé mimi je fakt jiné. B se brzy točila na bok, ale víc nic, teprve 4;měsíc se začala bavit u koníčků a naučila se je. Pomalu se chytá za ruce a i se zvedne, ale v tom ji nepodporuji. Povídá si se mnou, zpíváme, tančíme (vleže), hračky sama nezvedne (většinou - je líná), ale hrazdička je její, když jí podám chrastítko, tak si ho přendá do druhé ruky. V pátek se začala sama točit na bříško (do té doby jsme jí pomáhali) a dneska se poprvé zkusila přetočit na záda a BINGO, povedlo se. Vypadá, že by snad i lezla:) Opravdu za tento měsíc hodně pokročila. Ovšem jak tu někdo psal, že si mimi už stoupá, holky, já bych v tom dítě nepodporovala. Jakmile by to zkoušelo, hned bych s tim přestala a dát třeba na bříško či co já vím, ale ať nemá pak nějaké problémy. Na to je fakt moc brzy. Můj názor.
Tento týden nás čekají kyčle, jsem na ně moooc zvědavá. A kožní…už je třeba. Jak nám ekzémek zmizel, tak je zas osypaná. Nevim teda, jestli to není tím, jak byla na očkování a naušnicích (skoro zhojené). U čištění naušnic hrozně ječí (nemá ráda omezování a já jí musím držet hlavičku). Ten stres, co si dělá, k tomu asi přispívá. Tak uvidíme.
No nic, zatím musím jít…papa
Gabča a Barča, 3měsíce a 2dny

bolero
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 30.01.05 14:04

3 měsíce? :-))))))))))))))))))))))))

Ty máš taky jako já vykojeno, to je paráda, že v tom nejsem sama.

Ahojky M a M.

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 30.01.05 15:57

Booooooooooože jáááá su blbka:)))))) Díky Market, 4 měsíce a 2 dny:))) Dneska jsem fakt mimo. Za celou noc jsem spala si 2hodiny, ráno jsme to chtěly dohnat a tchýně nás nenechala (dělala rámus - bušila do topení vysavačem a pak rozmražovala mrazák). No nic, no…
GaB, 4+2

bolero
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 30.01.05 16:45

Ahojky,

A co že jste spali jenom 2 hoďky?

To mě malá usnula v deset a v 6,45 už měla dneska hlad. Nakojila jsem jí a vzala k nám do postele a ona skutečně ještě v půl osmý vytuhla a všichni jsme vstávali až v 8,30.

M+M

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 30.01.05 17:07

Já ti nevim. Jestli měla bolení, netušim. Pozdě a blbě usnula. Vzbudila se ve 2 na jídlo, pak se snažila usnout, ale furt se šmrdlala, hučela, pak ječela. Ve 3jsem jí zkusila uspat u prsa. No ječela mi do 4. Pak chvilku klid. Pak jekot, tak jsem si ji vzala k sobě. No a takhle blbla do devíti. Pak usnula na hodinu a to nás vzbudila tchýně:( Spala odpoledne 3hodiny, ale přetáhla jídlo o hodinu a půl, takže se vzbudila a ječela jak když jí na nože berou. Vysála obě prsa do dna. Nevim, co se jí zdálo:( Snad bude lépe.
Spaní závidím
 GaB

Veronika6
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 30.01.05 18:46

Čaute maminy,
taky jste šílený z toho srovnávání? Já to tak nesnáším!!!! I když je Barča třeba v něčem (teď zrovna nevím v čem :-) lepší, než ti ostatní, proč si dělat takovej stres? Ježí se mi z toho vlasy… i ty vypadaný:-/¨
Do nás zase švagrová pořád hučí, že je Barča malá a že málo váží.........a že jejich děti měli v jejím věku.........bla bla bla. Jako kdyby jim to nestačilo říct šestkrát :o), musí při každé návštěvě. To je jasný, že když ty jejich děti byli macíci, tak že to asi tak bude pořád a hotovo. Brrrr. Vždycky jsou překvapení, že Barča nepřibrala za 14 dní ty dvě kila od jejích dětí..........
Vím, že není žádná tlusťoška, ale já jsem ráda, že jsme v pohodě. Má 63cm a 6,19kg. Navíc, jako kdyby to ti příbuzní přivolali, začala přibírat míň, tak musíme za týden na převážení....­....ach jo. Pořád jsem si na to kojo stěžovala, ale teď, když si uvědomím, že bych o to mohla přijít, tak dělám všechno proto, aby jsme to nemusely vzdát. Snad to bude OK.
K Hexavacu - musím se podívat na přesný složení - vypadá to, že jsem psala nějaký bludy, tak se omlouvám :-()

Veronika6
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 30.01.05 18:56

Tak. Tady je přesné složení Hexavacu, ať nedělám zmatky :o))

HEXAVAC - očkovací látky proti těmto nemocem:
záškrt, tetanus, dávivý kašel, dětská obrna, virová hepatitida typu B, Haemophilus influenzae

Dodávám, že vše je v jednom, takže píchnou mimčo jen do jednoho stehýnka :-)

Verča a Barča 4m

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 30.01.05 19:03

Ahoj děvčata :-))

Alenko dobrý deník, díky za něj, jen bych taky uvítala ještě něco více o hexavakcíně a Infantrixu, jaký je mezi nimi rozdíl? Hexavakcína má v sobě i obrnu? My budem mít Infantrix a obrna bude už začátkem března normálně na lžičku, tak nevím jestli to stihnem nebo odložíme. Spočítám si to sama, té mojí dr. už nevěřím. Vyměním ji, ale ne hned, budem se výhledově stěhovat tak pak.
Gabčo - k těm dovednostem - myslím, že tvoje Bára je zcela v normě podle toho co píšeš. Na ty babské rady se vykašli, oni by nejradši aby už dítě samo sedělo, nebo ještě lépe už stálo, ale toho bych se taky bála, to je moc brzy. A všechno má svůj čas.
Naše Bára má 3,5 měs. a pase koně, když se jí chce tak docela vysoko a někdy přitom šmátrá ručičkou po hračce. Jinak do hraček spíš bouchá a jen někdy se jí podaří ji uchopit a pak ji hned cucá. Nejvíc miluju jak „povidá“ aaau, agů, vává, výská a směje se nahlas a jindy zase jakoby „remcá“ když je třeba s nečím nespokojená, no prostě je to skvělá konverzace, mluvím a ona mi odpovídá :-D

Bohužel už víc nenapíšu, musím běžet koupat, krmit a uspat naše zlatíčko…

Papa

Kimmi a Barunka 3,5 měs.

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 30.01.05 19:06

Táák já se tady na něco ptám a ty mě Verčo snad slyšíš, že jsi mi hned odpověděla. Super! Díky
Takže vy už nemusíte na obrnu, ale my jo.

Čauky Kimmi

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 30.01.05 20:42

To jsem ještě já, si tu povídám sama se sebou :-D

K tomu nočnímu spaní - my teď máme asi nějakou krizovku, opět buzení a krmení v noci á 2 hodiny, někdy i 1,5 hodiny poslední 2 dny. Ale všimla jsem si, že je to přímo úměrné počtu krmení ve dne - ty dny totiž přes den prospala v kočáru třeba 4 nebo 4,5 hodiny. Tak by mě zajímalo BOLERO - MARKÉTO, jak to máte vy, když ti malá tak hezky spí v noci. Krmíte hodně často přes den?
Musím Báru asi ve dne budit z kočáru, aby se najedla, ona totiž musí mít svých 8-9 krmení za 24 hodin, tak si to v noci vynahrazuje. Mám takové prastaré zápisky z dob, kdy starší holky byly miminka a z toho vidím, jak je opravdu každý člověk individualita od narození: nejstarší jedla maximálně 6-7 x za 24 hod. - rozuměj kojení - a dodnes je spíš menší jedlík /13 let/, prostřední jedla 8-9× za 24 hod. a dodnes je spíš větší jedlík a měla by se krotit / 11 let/. Takže Báru vidím na to, že bude při chuti i nadále :-D. No uvidíme s polívčičkama.
VAŘENÍ - RECEPT - taky hledám inspiraci, kde s e dá, ale přihodím něco svého:
Těstovinový salát
V osolené vodě uvaříme těstoviny - vřetena, roury nebo jiné, zcedíme a prolijeme studenou vodou. Do mísy dáme na kostičky nakrájenou červenou a zelenou papriku, rajče, okurku, olivy a nebo jinou kombinaci zeleniny podle chuti, dále na kostičky nakrájený sýr Eidam / nebo je donrý i Balkánský sýr/ a někdy přidávám i nakrájené krabí tyčinky /mňam/. Pak přidáme těstoviny zakápneme olivovým olejem a promícháme. Můžeme i mírně osolit, ale já to takhle uzavřu v míse víkem a teprve když to jdu servírovat, tak to dochucuji: trochu kečupu a trochu tatarky nebo majonézy light, promíchám a je hotovo. Tak dobrou chuť a těším se taky na nějaký receptík!.

Kimmi

Veronika6
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 30.01.05 22:00

Čau Kimmi,
já jen, že si nepíšeš jen sama se sebou, jsme tady asi dnešní dvě večerní sovy :-)
S tím spaním to máme stejně. Když toho Barča přes den víc prospí, dojídá se pak kolem 4. ráno. Nic moc. Doufám, že to tak nezůstane, ale zatím to bylo jen párkrát.
K receptíku - milujem s manžou saláty a čerstvou zeleninku, jen jako tip přidávám, že je možno promíchat třeba i sbílým jogurtem a je to taky mňam :o). Když dám těstovinky barevný, je to moooooc pěkný salát :-))). A ještě si tam občas přihodím kuřecí maso nakrájený na kostky (+koření) a osmahnutý. To pak máme jako lehčí večeři.
Tak zatím

Verča a Barča 4m

Veronika6
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 30.01.05 22:08

......... zase já.......
ještě jsem chtěla říct, že naše Barča se zatím neotáčí. Nenutím ji, ale cvičíme (přiznám se) skoro každý den. To si dám na zem podložku a různě jí pomáhám se otáčet, chytat líp hračky, koulíme a houpeme se na balónu, strašně se jí líbí hopsání na něm..........­......atd, ale jak říkám, nikam nespěchá. :-/ :o)
Hračky už si umí vzít sama, předá si je i do druhé ruky, úspěch byl, když se naučila dudlíkem sama trefovat do pusy - to byl boj :o)) a pro nás s manžou celkem sranda, než se to doopravdy naučila :-))Koníčky pase pěkně, ale tam zatím končíme.
Ale my to doženem !!!! :o)

V a B

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.01.05 22:41

Moc hezky denicek, my na ockovani byli ve stredu, infantrix, a snad zadna reakce.
Kimmi, my taky spime spatne, v noci vstavam co dve hodiny nebo i min, dneska se Lukasek vzbudil ve dve a do ctyr jsem ho uspavala, pak teda vytuhl, ale v pet se zas vzbudil hlady.
Priserne slinta, dneska teda extremne, tak mu smatram porad prstem v puse, ale zadne zoubky jeste necitim.
Jdu upadnout, jsem vykojena a nevyspana,
 Pepsi

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 31.01.05 09:20

Ahoj Pepsi,

naše Bára taky teď hodně slintá, někdy si dělá až bubliny. Četla jsem o tom někde, že kolem 4 měsíce děti hodně slintají, ale neznamená to ještě zoubky. Takže klid, zoubky mají čas, já bych teda zatím nerada cítila zoubky zatnuté v prsu, stačí mi někdy i ty dásničky!
Už vím kde jsem to četla! V brožuře Pampers magazín, kterou mi poslali. Poslali mi i vzorek pleny Midi, snažej se…:-D. No ale my stejně Pampersky používáme.

Tak já jdu uklízet a musíme taky ven.

Pá Kimmi

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 31.01.05 09:48

Ahoj holky,

jen poznámka k to mu spaní. Začínám mít neblahé tušení, že můj prcek vstává s ranním rozbřeskem. Večer ho položím do postýlky mezi 19-20,30 hod a on usne. pak se budí po 2až3 hodinách na kojo, nemám však v pokojíčku hodiny, to abych se zbytečně v noci nerozčilovala, že kojím každou chvíli (pamatuji si ale např., že jsem kojila i od 22,30-7,30 6×). Občas dám nutrouše, ale moc mi intervaly mezi kojo nezkracuje.
Tom je už druhý týden se mnou doma, teď do mě hustí "nepiš, nepiš! "a to pořád dokola…Asi si půjdu s ním hrát, nebo dělat pro nás oběd…nestíhám…ješ­tě, že Petr spí. Ráda bych napsala více, musím končit, děti jsou opravdu vytrvalé.....další nepiš, nepiš, už nevydržím.

Pápá Lila

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 31.01.05 09:50

Ještě jsem chtěla napsat, že pokud Petrovo vstávání s ranním rozbřeskem bude pokračovat, budeme v létě vstávat ve 4 h ráno!!!!!

Lila

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 31.01.05 09:56

Ahoj…
opět si stěžuji…B usnula nějak kolem 9večer, na kojo se vzbudila nějak kolem půlnoci, pak usnula na hodinu a pak řvala do čtyř ráno…už jsem pak byla i protivná. Moc mě to mrzí, cítím se hrozně, ale už jsem vyřízená. Vyspat se nemůžu, bříško to nebylo, na zuby to nevypadá. Přisát se chtěla, ale pouštěla se, i když mlíko bylo. U prsa usnula a za chviličku zs řvala. Nakonec si ji vzal manža, trošku uklidnil, pak si dala prso a usnula. Vzbudila se kolem 6 a zas huhlala. Usnula v půl desátý, zatim spí a doufam, že ještě vydrží. Přestávám to zvládat. Jak si nedám aspoň dvě hodinky v kuse a malá hned neusne po koju (což doteď zvládala úžasně), jsem hotová. Nevyspalá, zpruzelá. V noci jsme se s manžou i pohádali. Jak na ně??? Nemám sílu. Doufam, že to nebude pokračovat. Spát se teď ani neodvažuju.
Jinak k těm naušnicím, už s nima vyvádí jak drak. Řvala jen při píchání a teď jen, když jí přes noc nějak zaschnou k oušku a ráno to povoluju. Pořád mažu mastí, ale v noci se to holt stává. Nějak se to nedohojuje.
 GaB

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 31.01.05 12:58

Ahoj Gabčo,

s těmi oušky mě to mrzí. Myslím, že to může Barču bolet, možná proto se jí špatně spí, pokládá hlavičku při spaní na ouško? Ono stačí, když se jí ta náušnička „opře“ o postýlku a je to…
Jinak s tím kojením, já na tom byla dost špatně, nevyspalá asi jako ty se svým starším synkem, v noci kojo po 2 hod, musela jsem ho přebalit, vždy se pokajdil.....než usnul, tak mi zbyla sotva hodinka, přes den spával 2× 20min. Byla jsem na něj tehdy dost protivná, dokonce jsem si začala myslet, že mi to dělá naschvál, mračila jsem se na něj v jednom kuse. Dopadlo to taky tak, že jsem jednoho večera usnula ve stoje v kuchyni, podlomila se mi kolena…naštěstí jsem malého neměla v náručí.No a tehdy jsem se rozhodla, dávat mu UM na noc. Dnes musím říct, jsem měla tenkrát najet na UM mnohem dřív ......
Můj chlap mi v noci s krmením pomáhal. Já přestala být protivná, Tom se uklidnil a s mým chlapíkem jsme se na sebe zase usmívali.
Teď mám doma UM, dávám tak 4× do týdne na noc, nestačilo by-li to, přešla bych na UM úplně. Myslím, že hlavní je, že jsem v relativní pohodě, zvláště, musím-li se starat o dvě děti, Tom je totiž doma s kašlem…vaření, zábava pro Toma, pro Petra.....
Gabčo, prosím tě, neber to o ode mě jako doporučení přestat kojit, jen jsem ti napsala svou zkušennost …

přeji Báře zahojená ouška, MM od maminky, a mamince více odpočinku
 Lila

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 31.01.05 14:04

Ahoj Gabi,
taky si myslím, že by to mohlo být těmi oušky, protože jinak se vždy nakrmila a zas usnula ne? Tak to máme i my. Ale když mimčo v noci po kojo neusne, tak to je fakt na mrtvici. Vydrž, ouška se zahojí a bude zas dobře. Ale hojit se to asi ještě pár dnů bude z toho bolavého, a pak možná ještě nějaký týden může trvat, než budou dirky úplně klidné, vždyť tam musí vzniknout kanálek. Tak přeju Barče co nejméně trápeníčka a tobě klidnější noc.

Kimmi

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 31.01.05 15:01

Ahoj holky,
díky za slova útěchy i za poradu.
No nemyslím, že by to bylo ouškama. Sice jí přes noc trochu naušničky zatvrdnou, ale to řve až když to ráno povoluju. Přes den to je OK a přes den se po nich válí jak je libo. Jako by je ani neměla. Navíc uši jí píchali minulé úterý a ona začala o víkend.
Je možné, že má teď zvýšenou potřebu mlíka, i když podle toho, jak blbne, nevim. Dám tomu pár dní a uvidim, jak se to bude vyvíjet. Eventuelně na noc dám nutrouš, byť nerada. Už jsme to tak praktikovaly. Doufám, že to je jen přechodné.
Jo, a proti naušnicím mluví i to, že se nenechá nakrmit vleže (jak se nechala po napíchnutí - to jí vadilo, že se opírala o mou ruku), ale naopak vsedě a zas si začíná překládat svoje ušiska (já jí je snad nechám přišít:)))))
Tak se mějte a díky
 GaB

lenculka
Kecalka 333 příspěvků 31.01.05 16:04

Ahoj holky,
Gabčo to je mi líto s tvou malou, a přeji aby se co nejrychleji dostala do normálu, naprosto ti rozumím, vůbec si nedovedu představit že by malá spala jak ta tvoje, zažila jsem to na začátku a je to děsný, ale asi je to nějaká krize a určitě to přejde. s tím nutroušem já ho taky dávám na noc, ale řekla bych že je to o zvyku, že ho ta moje cácora vlastně nepotřebuje, že to bere jako doražení, v noci na spaní to myslím vliv nemá, když mi vypije občas 210 ml a spí jak dudek a pak někdy vypije jen 30 a to polovinu vybrindá a spí úplně stejně, tak nevím, ale raději dál budu držet zvyk nutrilon na noc.

Taky chci říct že v carrefouru probíhá od 2.2. do 14.2 akce - kufřík pro miminka, kdy po předložení RL originálu, na informacích dostanete ten kufřík, má tam být výrobky co potřebujem, reklamní materiál, časopis betynka. na fotce mají někjakou přresnídávku, hami kuře, plenku, vzorek prášku … hafo reklam, tak se tam chystám a uvidím.

Musím jít pracovat aby bylo co jíst :-)

Lenča + Emča

Veronika6
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 31.01.05 16:20

Cau Gabčo,
taky se přidám se zkušeností s MM. Naše Barča má stejný stavy trvá to většinou tak 2 - 3 dny. Prostě je uplakaná, budí se v noci - což jinak nedělá, vypadá to, že má hlad a když jí dám prso, cucne si, ale jen tak trošičku a už má otočenou hlavu a nezájem. Někdy hned u toho prsa začne plakat, někdy se vzteká...........a já jsem vždy nevěděla co mám dělat, protože když jsem si zmáčkla bradavku, mlíko mi vystříklo až před oči - takže ho tam bylo dost. Přebalená taky byla, chovala jsem ji, ale vypadá to (podle mě), že jí to mlíčko prostě někdy nechutná a chtěla by „to dobrý, co bylo před tím“. Začalo to u mé první MS po porodu (do teď jsem ale druhou nedostala), dál to bývá tak nějak jednou za týden. Říkám si, jestli se mi nedějí v těle ještě nejaký hormonální bouře a to mlíko prostě není to pravý vořechový :o).
Nezbývá mi nic jinýho, než ty tři dny vždycky přečkat, Barču mít u prsa cca po hodině :-(
Ale vždycky nás to pak přejde.
Toť má zkušenost. Taky mě napadlo, jestli už nejsem třeba zase těhu a tam by to taky mohlo mít souvislost. Testík mi sice nevyšel, ale to ani před tím, i když jsem byla. Jsem nějaká divná :o), takže mi musí těhu potvrdit doktor. Na mě holt testíky neplatí :-))

Tak zatím a hodně sil

Verča a Barča 4m

Veronika6
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 31.01.05 16:26

P.S.: samozřejmě v ty tři dny mám POKAŽDÉ chu´t přestat s kojením

V a B

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 31.01.05 16:28

No to mě kdysi napadlo taky, ale za celou dobu jsem MS neměla a nezdá se. Ale je to možný, já prd poznam, když se tim nekrmim, že:)
Těhu absolutně vylučuju, páč jestli byl sex dvakrát a to s pláštěnkou…no to by byla (teď se nebojim říct) smůla (jinak bych druhý brala, ale dýl)…malá konečně vytuhla. Jsem dneska na prášky…Zkusím nejdřív rozmrazit mlíko z mrazáku (pár tam toho ještě mam, škoda to vylejvat). V nejhorším na noc na:,–(im ten nutrouš, i když, jak jste tu psaly i vy, u nás to moc rozdílu neudělalo oproti MM. Že by ňáká krize mimo termín? Asi…
Zatím
 GaB

Michaela27
Nováček 8 příspěvků 31.01.05 17:14

Ahoj holky,
já jsem nechala dát Anežce klasickou vakcínu. Říkala jsem si, že uvidím jaká bude reakce po prvním očkování a pak se rozhodnu. No, a nebyla žádná:-)) Anežka se celý den usmívala jak sluníčko, spinkala celou noc ( což u ni není obvyklé:-)) a stopy po vpichu nebyly do rána vůbec znát. A to jsem ji vnutila dávku Nurofenu, kterou mi spolehlivě vyprskala na čisté oblečení.
Jaksi ji medicína neleze:-)) Měla před vánocemi antibiotika sirup a to jsem ji dala jen jednu dávku, kterou vyzvracela a na druhou raději už neotevřela ani pusu.
A taky tady píšete, že vaše miminka píchají do stehýnek. Naše Dr. očkuje nad zadeček. Že by to bylo tím??:-)
Vaření - taky bych vám ráda poslala svoje oblíbené recepty, ale to byl asi nejdelší deníček co by tu koloval:-)))
A taky se musím pochlubit:-)) Včera jsem byla v Praze a koupila jsem Anežce nový kočárek a spoustu oblečení. Mě tak někam pustit:-))))
Spaní - moje věčné téma. Malá nespí a já bych spala, až bych brečela. Kdyby spinkala tak do půl deváté ( což je můj čas, od kterého začínám fungovat + dvě kávy), tak mám doma nejhodnější dítě na světě:-)). Ale snad se blýská na lepší časy! Babička si Anežku ráno v těch sedm začala brát k sobě, tak já ten nos z ložnice vystrkuju fakt až kolem deváté:-) Ať už je tu to jaro.

zatim ahojky a ať jste všichni zdraví a
vyspaní:-)))

Michaela a Anežka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.01.05 18:56

Ahoj Maminky!!

Tak vidím, že jste tu v omezeném počtu. Nedivím se, ani já nemám šanci dostat se k internetu.

Co se týče našeho očkování. Kubík dostal jen jednu - smíšenou injekci a to do zadečku. Proti žloutence ho doktorka neočkovala. Až prý v půl roce. Nechce dělat dvě bolesti najednou. A jestli mi dala vybrat dva druhy vakcín? Kdepak. Udělala pich a Kubík ani nepípnul. Naopak, jak pasl koníčky, tak se snažil dosáhnout na hračku, která ho uchvátila natolik, že jsme si jí museli pujčit ještě do čekárny. Vůbec neplakal. po cestě domů pak pěkně spinkal. Doma ho ale potom místo vpichu bolelo. To bylo pláče. Octanová mast ale zabrala a večer už byl klid. Teplotka nebyla a noc proběhla klidně. Příští týden jdeme na přeočkování.

Větší trápení má jak Kubík tak já, když jdeme do rizikové poradny kvůli poporodní žloutence. Vždycky mu berou krev. Jakub pláče, protože ho to bolí a já skoro taky, když vidím, jaké je to pro něj trápení. Jediné co ho uklidní je prso.

A jinak utíká to jako voda. Příští týden Kubíček oslaví 4 měsíčky a k tomu má 7 kilo a 65 cm. Roste jako z vody. A já taky rostu ale do šířky. Oblíbila jsem si ovesné vločky a musli s mlékem a jde mi to na kila … :-)

Tak papa ať vám miláčkové rostou a „tloustnou“

Miška s Kulihráškem Kubíčkem.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.01.05 19:00

Ahojky, tak zase po dlouhé době, ale přece .-)
Docela mě uklidnilo, že ti vaši mimísci jsou teď resp. nejsou ve své kůži. rudy už mi několik dní vrátil jedno noční kojo a dneska se dokonce budil každé 2,5 hod. na což opravdu nejsem zvyklá, to nedělal ani po porodu, natož teď. To spával od 22h a první kojo kolem 7h a pak zase spánek. tak o tom se mi teď akorát tak může zdát :-(
Co se očkování týče, tak mi jsme dali tu hrazenou vakcínu a byla prakticky bez reakce, takže dobrý.
Taky už jsem přestala řešit, jak je nebo není náš Rudy pozadu. koníčky paseme tak tak, baví ho to, ale žádná sláva. Do sedu se nepřitahuje a na bok se zatím přetočil jen jednou. Řikalla jsem to doktorovi a ten mi řekl, ať si proboha hlavně nemyslím, že je moje dítě nějak pozadu. Vše je prý ok, každé dítko to má prostě jinak.
Slintáme taky o 106, bublinky taky děláme pěkný. Rudy tak před týdnem objevil nožičky, takže si je snaží přitáhnout za kolínka, což je fakt dost legrace. taky přešel ze zvuků huá, uu, gee na totální hulákání a vřískání. vydrží to dost dlouho. Je stranda ho poslouchat, jak si takhle povídá s hračkama. No a taky mu hlavně odpovídat :-) To je pak super rozhovor tak na půl hoďky :-))))) Hračky si docela podává, všechny jsou děsně oslizlé :-). Jeho největší zábavou je pozorovat našeho psa, který se neustále tváří, že ten novej „pes“ ho fakt nezajímá.
A kam zmizely všechny stálice, co Mia, Luca a tak, holky??????

Manža přišel z práce, jdu vařit.
Mějte se krásně
Peťka a Rudy 4m a skoro 2t

ajja
Povídálka 24 příspěvků 01.02.05 09:30

Ahoj holky,

Kimmi ? tím těstovinovým salátem jsi mi připomněla horké léto, grilování, koupání a spoustu legrace. Tak to letošní léto už budeme prožívat s našimi zlatíčky už se na to moc těším.

Spaní ? Vojtíšek teď chodí spinkat kolem 8 ? 9 hod. a když ho pořádně nakojím, což je od koupání v 7 hod. tak 2× ? 3×, tak vydrží spinkat do 2 ráno. Ale když mu dám pouze jednou a on hned usne, tak už v 11 hod, cucá svůj paleček. Nakojím ho a většinou spinká do 3 hod., pak koji v 6 a pak se tak povaluje s mamou v posteli a chce se mu stávat. Někdy ho ukecám prsem až do 7.30. Během dne kojíme každé 2 hoďky. (někdy i po hoďce) Máme teď trochu problémy se spinkáním odpoledne, nějak nemůže zabrat. To pak vymýšlím všechno možné, abych ho zabavila, a on je celý takový uondaný. Po 3 -4 hodinách hraní zabere třeba jen na 45 min. a šup už jsem zase vzhůru. Nejlepší je vyrazit ven, to je spánek zaručen. Ale zrovna včera jsme byli venku s taťko na procházce v lese, spinkal přesně 20 min. a pak se probudil. Čekala jsem že začne řev, ale dali jsme dolu boudičku a on koukal na všechny ty větve co byly nad ním. Vydržel tak skoro celou procházku, až těsně u baráku si začal hudrovat a tak ho taťka vzal na ruku. Pláč byl zažehnán. Holky, co ta vaše miminka, vydrží v kočáru v klidu jen tak koukat a nebo tam jsou pouze když spinkají???

Vojtíšek se umí otočit na bříško pouze když mu trochu pomůžeme na bok. Ale když leží na zádech, tak si hraje s hračkami a cpe si je do pusinky. To mu jde báječně. Hračku chytne ručičkami, koukne na ní a šup sní do pusy, pak na ní zase koukne a pak zase šup do pusy. Je legrační ho pozorovat. Nejlepší je tuba od Indulony, to víčko se báječně cucá.

Jooooo mi taky slintáme, ale víc nám jdou ty bubliny a zuby nikde?. :o)

Holky, s tím pláčem a odtrhávání od prsu. To má Vojtíšek taky. Zatím jsem zjistila, že je buď přetažený (jelikož spí malinko přes den) a nebo má prdíky. Vyklepu mu nožičky, zatlačím s nimi o bříško a už prďánkuje jako divej. Někdy mu tlačím nožičkami o bříško třeba 5× a pokaždé si prdne. Pak se začne usmívat a má z toho legraci. Pláč je zažehnán.

Všem maminkám držíme palečky, aby jim miminka krásně spinkala a aby byly všechny krize zažehnané. Barunce brzo uzdravená ouška ? s těmi náušničkami jí to musí moc slušet.

Zdraví Anička a Vojtíšek 4m + 1t

P.S. teď jsem si vzpomněla, že jsem psala dotaz ohledně plavání v Letňanech a někdo mi tu odpovídal, že chodí plavat někam v okolí Balabenky ? jaký to tam je???

bolero
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 01.02.05 10:28

Ahojky maminky a miminka,

VERONIKA6 ? Píšeš, že Ti v rodině tvrdí, že máte hubeňoura. Tvůj hubeňour váží víc než 6 kilo. Moje Markétka, která se narodila 23.9.2004, váží 4950 g a 62 cm. To je teprve hubeňour. Plně jí kojím, jenže moje malá celou noc prospí a proto v noci nejí. Paní doktorka tvrdí, že je to v pohodě, protože kdyby jí něco chybělo, tak by asi nevydržela celou noc v klidu spát. Takže máme doma opravdu hubeňoura a zatím si z toho hlavu nedělám. I když ? kamarádka má chlapečka od 20.12.2004, který měl stejnou porodní váhu a dýlku jako moje malá ? 3200 g a 50 cm ? a teď a konci šestinedělí její chlapeček váží 4950 g, tedy stejně jako moje malá ve čtyřech měsících. Jenže malej Vašíček pije co 2 hodiny i v noci, takže se není čemu divit, že je takovej cvalda.

KIMI ? moje malá taky úžasně žvatlá, někdy si s ní vydržím povídat třeba půl hoďky.

  • co se týče krmení přes den, když v noci spí 9-10 hodin v kuse, tak krmím 6-7 denně. Dopoledne tak po 2,5 hodinách (7, 9.30, 12) potom jdeme ven a v kočáru spí jako dřívko a 4 hodiny po pití jí většinou budím, takže další kojení je v 16, 18.30, a to poslední mezi 20,30-21,00 a potom šup do postýlky a spát. Né vždy to takhle vyjde, takže někdy pijeme po dvou hodinách a zvládneme to za den i 7×.

GÁBINKA ? Těch oušek je mi líto, ale počkej příští týden to čeká mě, tak jsem zvědavá jak to bude malá zvládat, budu referovat.
S tím spaním je to síla, doufám jen, že je to jen nějaká krizovka a že to brzy přejde. A nebo taky nepřejde, stejné to bylo u mojí sestřenice a musela zavést nutrouš a začít dřív s příkrmy, protože ten její klučina byl docela jedlík a mlíčko od maminky mu prostě nestačilo.

LENCULKA ? otázka ? Není ten kufřík, co nabízejí, stejný, jako ten, co nám dávali v porodnici?

MIŠKA ? Jakpak je tvůj malý obřík starý? Bylo by asi zajímavé dát naše děti vedle sebe, našich necelých 5 kilo a vašich sedm, to musí být pěkně vidět??.. Ale kluci asi mají být trošku větší obříci než holčičky, holčičkám to asi tolik nesluší J))))))))))))
Přesně rozumím tomu, jak si na tom s oblečením a apetýtem. Mám stejný problém: V těhotenství jsem přibrala 7 kilo a 9 kilo nechala v porodnici a co skončolo šestinedělí, tak bych potřebovala na hubu zámek ? přibrala jsem 10 kilo. M?usli? To je moje. Koupila jsem si v penny 750g musli s medem a ořechy a zbušila je na sucho za dva dny. Od šestinedeělí jsem už spořádala 3 kila lískových oříšků. Nevím, kde to má konec, ale jsem už z toho opravdu nešťastná a si se budu muset začít pořádně trápit a na tu svojí rozežranou hubu dát zámek, jinak se z toho na jaře až odhodím zimní bundu asi opravdu zblázním.

Takže ode dneška začínám s redukcí přijmu pochutin, končím se žraním, zvýším příjem ovoce a zeleniny a pokusím se být zase kamarád s rotopedem, jinak se z rafičky na váze asi zblázním.

Ještě jeden dotaz- zatím se mi nevrátila MS. Moje posední MS byla před otěhotněním 15.12.2003. Je to v pořádku? Je tu ještě nějaká taková divná a nemenstruující? FUJ to je ale ošklivý slovo!!!!

A jestli jsem těhotná, tak to opravdu nevím. Používáme s manželem kondom,, kvůli kojení nechci hormonální antikoncepci, ale párkrát jsem si taky zopákli metodu přerušovaného sexu, ale jestli všichni spermíci skončili u mě na břiše, to opravdu nevímJ)))))))))))­)))))

Jsme se ale rozepsala?? Zdravím a děkuju, že je tu někdo, dko má stejný problémy jako já.

Markéta a Markétka 4 m a týden, 18+5t

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 01.02.05 10:41

Ahoj holky,
hlásí se nejspíš budoucí chodící mrtvolka.
Dneska v noci B neřvala, ale…kojila jsem v: 20, 21,30, 23,30, 01, 2,20, 3,40, 5,40, 7,30, 8,30, 10…pokaždé půl hodiny a z obou stran. Přes den kojívám zatím po 2hodinách. Doufam ,že to vydržim. Potřebuju to aspoň než si odbydu nemocnici koncem února /začátkem března a pak asi začnu s příkrmama. Už vážně zvažuju na noc nutrouš. Už jednou jsme to zvládly, ale mám obavy, že tentokrát by to byl asi konec. A to jsem chtěla kojit plně do 7měsíce. Ale třeba to je krizovka a přejde to.
Naušničky se zatím pořád hojí. Točim s nima radši už i v noci, protože maj tendenci zasychat.
To plavání, infos jsou na www.betynka.cz. Zatím tam nechodíme, snažím se tam dovolat a objednat nás tam. Moc se tam těším, byly jsme se tam podívat a líbilo se mi to tam. Cenově to je přijatelné. Nevím, jka pro začátečníky, ale lekce trvá půlhodinky. Je tam vcelku malá šatnička, kde se převlíká, pak sprška a šup do vody. Básničky, písničky, skupinky bejvaj malé, jen jak jsme se byly podívat my, tak byl nával, páč si hodně lidí nahrazovalo hodiny poté co v zimě marodily. Choděj tam i tatínkové natáčet a tak. Je to v hotelu.
Market, já jsem také divná nemenstruující (ne, že by mi to chybělo…to po šestinedělí bylo jen zašpinění). Naposledy 24.12.03. Jsi odvaha na přerušovaný sex - to by mi doma neprošlo:))) A hlavně, dokopat k tomu manžu, když se najde chvilka…no comment.
No nic. Jo a to musli? Já jedu ve velkém na corn flakes…berem taky výhodné 750g balení a taky je zmáknu za dva dny…s mlíkem, jogurtem, přesnídávkou, samotný…hlavně, že jsou. Váha mi padla asi o kilo, ale níž se nedostanu.
Tak zatím
GaB, 18+0

Veronika6
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 01.02.05 11:08

Cau holky,
tak vy jíte aspoň musli a corn flakes, ale já ujíždím na Hořických trubičkách :o)))). Nemůžu se ovládnout. Už jsem si dala limit, že víc jak troje (za den :-// ) ne, ale mám co dělat. Připadám si jak záškolačka :-)), protože už to začínám tajit před manžou. On by pak byl na nervy, že bude mít tlustou maminu a já tím víc. Zatím se ke mě moje tělo chová až moc pěkně, váha se drží stejná, ale vím, že co chvíli to přijde a ta rafička na váze.........no, dolů to z těch trubiček asi nepůjde, co? Tak. Jsem se přiznala. Ale čekala jsem, že se mi uleví, ale místo toho jsem dostala chu´t na trubičky :-(((( Třeba to ještě zapíšu.
Jsem ráda, že nejsme samy hubeňourky (teď myslím mimča :o)), i když víc mě asi stresujou ti příbuzní, než že by to bylo nějak špatný. Zítra jdu s Barčou na převážení, tak uvidíme.
Taky se chystáme na náušničky, ale s těma by se taky nemělo do bazénu dřív, než se nazahojí, co? Teď nevím, co odložit. Jestli naušnice nebo bazén :-)))
Ještě k tomu jídlu, já si říkám, že už to teď asi nechám, když chceme být zase těhu, a pak si máknu po tom druhým mimču. To zvládnem.
SPANÍ - můj osobní názor je, že je opravdu důležitý, aby byla v pohodě mamča, protože mimčo to vycítí a chová se podle toho. Takže až nám kojo přeroste přes hlavu (GÁBI, TO JE SÍLA:-), budeme to řešit.
Samozřejmě, že ideálka je kojit plně do těch 6 (někdo i 7) měsíců, ale když by to nešlo, tak se nedá nic dělat. Nebo jo, ale pravda je, že kdybych takhle kojila celou noc a přes den ještě taky tak často, byla bych hrozně unavená (to u mě znamená i protivná), nestíhala bych domácnost, to je pak se mnou úplně k nevydržení a jak jsem rozježená, tak Barča je taky taková nevrlá. Zaslouží si ten bobek náš usměvavou maminku, ne?
Ale kdo má sílu, do toho!!! Držím pěsti!!!

Tak zatím.

Verča a Barča 4m

P¨.S.: chuť mě nepřešla

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 01.02.05 11:22

Verčo,
dobře, přiznalas trubičky, přiznávám zmrzlinu (momentálně Míša, ale jinak vše, co je zmrzlina)…denně dvě-tři a občas zatloukám, abych měla další:)))
S tim kojem to je tak, že uvidim, jak se to bude vyvíjet, nemůžu to zas vzdát hned při náznaku problému. Dám si termín do konce týdne a podle toho se pak zařídím. Event. když bude pokračovat, zavedu na noc nutrouš. Za každou cenu to taky nemá cenu.
Jo, a kdo to chtěl na tu Balabenku plavat, máte zájem, že bychom třeba mohly chodit spolu? Budu tam dneska volat, tak se optám, od kdy začíná další kurz.
Naušničky se snad do té doby vyhojej…oni nás stejně podle mě hned nevezmou. Teď to je dost oblíbená činnost.
 GaB

PS: jdu na zmrzku:)

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 01.02.05 11:38

Markéto, buď klidná s tou MS, někdo prostě vůbec nemenstruuje, když kojí. Já mám 3 děti a vždycky jsem byla po celou dobu kojení bez MS, ta přišla až po úplném ukončení kojení. Moje poslední MS byla 20.1.2004, takže už jsem taky rok bez a musím říct, že mi nechybí.
Tak klídek, těhu to spíš nebude.
Pa Kimmi

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 01.02.05 11:43

Ahoj holky,
tak ještě k tomu plavání v Betynce. Konečně jsem se dovolala. Prý se můžem přijít podívat a lekce 4měsíčních začátečníků začínaj příští pondělí, ale jsem domluvená až na to další pondělí (kvůli tomu, aby se nám opravdu dohojily naušničky - kdyby se dohojily dřív tak půjdem asi už teď). Platí se během první či druhé hodiny. Plavečky prodávaj tam (300,–-). Takže takhle rychle. Myslím Ajja se ptala? Tak Ajjo, jestli chceš, můžem se domluvit, že se tam půjdem někdy podívat,abys věděla, kde a jak:)
Já se táááák těšííííím…
 GaB

Veronika6
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 01.02.05 11:55

Jo, taky se těším, až půjdeme do plavání......... akorát jsme z Brna

..............a ty trubičky jsem snědla :o))

ajja
Povídálka 24 příspěvků 01.02.05 14:24

Ahoj maminy,

Vojtík objevil plastové leporelo, a tak si ho s nuveřitelnou chutí cpe do pusinky a žužlá ho.

Markéto ? já také nemám MS (poslední byla 24.12.03 jee jako u Gabinky), prý je to normální, když kojíme. Jo a s manžou také probíhá přerušovaný, fungovalo nám to celé 2 roky před otěhotněním a tak jsem v poho.

Gabinko ? hlavu vzhůru, určitě to zvládnete. Třeba to je jenom nějaká ta krizovka. Děkuju za info. ohledně plavání, moc ráda bych šla taky, takže v pondělí 7.2. jdeme plavat, když bude mít B ouška O.K.?? Tak já také ulítávám na zmrzlině rovnou půl litrové s vlašskými ořechy, mňam, mňam už se na ní těším. Večer u TV si dám.

Zatím ahoj Anička a Vojtíšek 18t

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 01.02.05 16:55

Ahoj Aničko,
7. začíná kurz, ovšem naše ouška jsou zatím všelijaká, takže bych asi začala až toho 14. Ale myslím, že by nebylo špatné, kdybychom se třeba sešly a můžem se tam juknout. Rovnou bych koupila plavečky a ještě jednou bych to omrkla. Kdyby se náhodou ouška srovnala, tak do toho juchnu. A co…můžete i bez nás a my si vás omrknem. Zá:,–(ní věc bude, že si musím zkusit plavky, co jsem měla hodně dávno (do nových se mi zrovna teď moc nechce, i když s těma prsama asi budu muset:))))
Kdyžtak se domluvíme soukromou zprávou, nebo mailem, protože se to tam líp uhlídá než tady. Mohlo by mi to uniknout i když samozřejmě čtu vše.
Krizovku snad zvládnem, ale říkal dr, že jestli se to nezlepší a i přes den zkrátí intervaly pod 2hodiny, mám začít po koju dodávat nutrouš a kdyžtak i rovnou na noc. Mám zkusit vydržet aspoň měsíc dva, ale ne za každou cenu (= můj názor). Ptala jsem se, jestli event. mám pomalu začít s příkrmama (jdem totiž až konce m měsíce do poradny a kdyby kojo nešlo, tak by pomalu možná bylo záhodno začít) a zatím jen to UM. Ale uvidim.
 GaB

PS: super, to leporelo…my seo dstaly akorát k tomu žužlat medvídka plyšáčka (mini)

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 01.02.05 17:38

Ahoj holky,
které se chystáte na plavčo. Jsem zvědavá na info o tom jak to probíhá, u nás je plavčo někdy od jara, t.j od půl roku. Ráda bych věděla, jestli tedy jdou mamáinky s dětmi do bazénu? Asi jo, když je řeč o plavkách. Ale já mám trochu obavy o prsa, když kojím - infekce… Tak dejte vědět jak to tam chodí.
Dík Kimmi

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 01.02.05 17:53

Kimmi, chodí i maminka, která mimi drží a plave s ním a „topí“ ho (později, samo)…Nebála bych se o prsa, kydž kojíš, najdi si něco, kde to je dobře ošetřováno, kam choděj jen mimča. V těchto bazénech se to více ošetřuje a víc čistí a mění voda. Především kvůli mimi…
Už se těšííím:)
 G

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.02.05 21:02

Čau Kimmi,
je to sice z Brna, ale tady je adresa na klub plavání kojenců a je to i s fotkama - tak pro lepší představu. Popisují tam i co a jak.

http://www.filia.cz/main.html

Jinak dneska jsme Barču vykoupali s taťkou ve vaně a docela se jí to líbilo. Chvilku byla vykulená, kde že je to dno vaničky, co vždycky cítí, ale po 10 vteřinách už se usmívala. „Plavala“ i na bříšku a to se jí líbilo nejvíc. Vřele doporučuju :o)
Samozřejmě byla teplota vody i sprch. gel. pro mimča - taťka trošku mrzl :-)))
Jsou z toho moooooooc pěkný fotečky.

Tak zatím

Verča a Barča 4m

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 02.02.05 07:35

Verčo,
tak šup šup fotečky do galerky, chci to vidět! Teda samozřejmě hlavně Barunku :-D
My ve velké vaně ještě nekoupem, ale taky jsem ji chtěla koupat se mnou nebo s taťkou. To mi nedošlo, že ta voda bude pro nás studená… Zvlášť pro mě, já si dávám úplně vařící… A taťka zas horu pěny…
Dík za www odkaz.

Kimmi

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 02.02.05 07:41

na plavču bývá teplota kolem 30st. Já maůé vodu postupně ochlazuju od narození a v těch 30 koupu asi měsíc denně (pokud se cítí ok) a v pohodě…pak ani neutírám, schne při hraní a cvičení
 GaB

ajja
Povídálka 24 příspěvků 02.02.05 11:33

Gabinko,

včera odpoledne jsem byla odpojena z internetu a tak jsem nestačila odepsat. Teď jsem u manži v práci a rychle odepisuji.
Mohli bychom se tam sejít přiští týden a omrknout to. Možna bych to i ryskla s vojtíkem hned vyzkoušet. Jeeee, to bude legranda no a veřím že B bude mít ouška uz nádherné a bude se tam cachtat s námi.
Těch 30 C bychom asi měli začít zkoušet, ale já se koupu s Vojtíkem ve velke vaně, no to mi bude pěkná zima. Brrrrrrr…

Napíšu mailíka a dohodneme se kdy a kde se sejdeme.

Ten Nutrouš já nevím, asi bych to zkusila i s příkrmama. Ale nejsem žádný znalec. Ale když budeš pořád nevyspalá tak to je pěkně blbý, protože pak jsi nevrlá a akorát se to přenáší na B.

Tak zatím pa, Anička a Vojtíšek 18t

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »