Podzimni ocekavani IX

Těhotenství

Ahoj podzimacky a nakukovatelky, Riziko alkoholizmu matky pre vývin plodu a novorodenca bolo známe už v staroveku. Platón varoval pred počatím v alkoholickom opojení:... lebo takéto deti sú neposlušné, slabomyseľné a choré.... Priamy dôkaz o toxickom účinku alkoholu na plod pochádza od Sullivana z Liverpoolu. Známe je jeho pozorovanie, že nútená abstinencia počas tehotnosti pomohla alkoholickým ženám, ktoré mali predtým defektné deti, porodiť zdravé dieťa.

Lemoine definoval štyri hlavné znaky u detí chronických alkoholičiek:
1. poruchy vývoja tváre
2. spomalenie rastu
3. vrodené chyby a spomalenie psychického vývoja
V roku 1973 nazvali vedci túto poruchu fetálny alkoholový syndróm (FAS). V súčasnosti sa predpokladá, že FAS je najčastejšou príčinou mentálnej retardácie v populácii. Vyskytuje sa u 30 - 50% detí žien závislých od alkohole. Výskyt je asi 1,7 - 3,3 na 1 000 živonarodených detí. Ak sa do tohoto počtu zahrnú aj deti s ľahším stupňom poškodenia, výskyt sa zvýši až na tristo na 1 000 živonarodených.
Alkohol ako klasický teratogén (látka spôsobujúca vývojové poruchy) je zodpovedný za široké spektrum účinkov: ? spontánne potraty ? mŕtvorodenosť ? predčasné pôrody sú dvakrát častejšie ako v ostatnej populácii
Výskyt spomalenia vývoja plodu je trikrát a vrodených chýb až štvornásobne vyšší ako u ostatných detí. Opakovane sa preukázalo, že vrodené chyby podnietené účinkom alkoholu predstavujú viac ako 50% zo všetkých vrodených vývojových chýb v populácii.
Približne 98% detí s FAS má podpriemernú pôrodnú hmotnosť a dĺžku tela a 86% detí má menšiu hlavičku. U niektorých detí bývajú už krátko po narodení prejavy dráždenia centrálnej nervovej sústavy: ? hyperaktivita ? piskľavý krik ? tras a ďalšie
Zriedkavé nie sú ani poruchy spánku a sania. S pribúdajúcim vekom sa zvýrazňuje hyperaktivita, neposednosť, impulzívnosť, neschopnosť koncentrácie pozornosti, rýchle striedanie záujmov. Približne 90% detí má zníženú mentálnu úroveň. Závažnosť duševnej poruchy súvisí so závažnosťou závislosti matky od alkoholu.
Z poznávacích schopností môžu mať deti problémy s riešením aritmetických úloh, priestorovou orientáciou, tvorbou úsudku, abstraktným myslením a môžu byť skombinované so zníženými pamäťovými schopnosťami a poruchou koncentrácie. Uvedené defekty vo veľkej miere určujú školskú úspešnosť dieťaťa. Závažnosť FAS závisí nielen od množstva konzumovaného alkoholu v tehotnosti, ale aj od schopnosti matky metabolizovať alkohol. Nie je vylúčené, že aj malé dávky alkoholu, najmä v prvých týždňoch tehotnosti môžu byť pre plod nebezpečné.
Podľa závažnosti prejavov je možné rozdeliť FAS do troch stupňov:
1. Vzniká väčšinou len spomalenie rastu a zníženie duševných schopností.
2. Poruchy rastu sú výraznejšie, vzniká hyperaktivita, psychomotorický vývin je mierne alebo stredne ťažko porušený.
3. Je nápadný výraz tváre, ťažká porucha rastu, spomalený duševný vývoj a časté vrodené chyby.
Konzumácia alkoholu počas tehotenstva je rozšírená najmä v populácii sociálne slabších žien so základným vzdelaním, vo veku od 20 až 35 rokov, ktoré sú fajčiarky, osamelé a viacrodičky.
Pre stanovenie diagnózy FAS je dôležitý dôkaz konzumácie alkoholu v tehotenstve. Väčšina matiek nepripúšťa pitie ani tých najmenších dávok alkoholu. Je potrebné upozorňovať dievčatá i budúce matky na veľké riziko konzumácie alkoholických nápojov počas tehotenstva v akýchkoľvek množstvách a za ich veľkú zodpovednosť za zdravie svojich detí.

Tak byla jsem na utz. Je vetsi vypada ze jsem v 14tt+1. v kazdem rpipade je zive a aktivne. Mam z neho video a musim rict ze je to lepsi jak fotecka. Mam ho jak kope nozickami a mava rukami a pcha si palce do pusy a dela kotrmelce, proste nemuzu uverit ze se ve mne neco hybe. Je to vubec ve mne???? :o) kdyz ho dr. natacel (nevidela jsem na obrazovku) nevedela jsem jestli je vse ok. Jenze on se pak zacal slusne chechtat a tak si mrmlat, ze uz by ten prcek nemusel delat tolik kotrmelcu a tak :o)) a to mi stacilo abych byla v klidu.

Prave jsem dopekla mrezovnik s makem a visnema. No to bylo, maslo bylo moc tuhe tak jsem ho dala do mikrovlnky a zapomnela na neho, pak bylo dost tekute :o)), takze cele testo bylo vlacne misto toho aby se dalo valkat na dosce. Tak jsem to nejak polepila a hadam to bude jedle.

Vid udaje ? menim datum porodu: 15.10.04

A jak se mate vy a co briska??

Zatim papa
Danka (13+0/14+1???)

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
alenka2004
Kecalka 171 příspěvků 19.04.04 17:49

Ahoj Danko a ostatní,
velmi zajímavé povídání a děkuji za něj. Já to s tím alkoholem rozhodně nepřeháním. Vůbec mi totiž nechutná, dokonce ani víno nebo pivo. Na rodinných oslavách to byla vždy hrůza, ale objevila jsem medovinu - mírně alko nápoj, kde je základ medu, ale už jsem dlouho neměla a ani nemám chuť.
Ani kouření a drogy se mě vůbec netýkají. Proto jsem taky stála vždy v kolektivu (ať školním či pracovním) na pokraji a byla jsem ta největší brzda. Ale mi to neva. A jsem ráda.
Danko, k doktorovi jdu až 27. dubna a taky jsem hrozně zvědavá, jak už mimiško bude daleko. Je mi trošičku líto, že už nemáme stejný termín, ale rozhodně ti držím palečky, když tak chrobáček hezky roste a prospívá. Video nám doktůrek točí od začátku a zdarma, protože jsem mu na první kontrole donesla zpět antiko prášky, že už je nebudu potřebovat a tak jsme se dohodli.
Rodince jsem to řekla o velikonocích - no tchán byl z toho úplně šokovaný.
A taky už jsme to s manžou nemohli vydržet a koupili jsme postýlku. Na čele má vyřezávaný měsíček a hvězdičky. Je zatím schovaná. Testy mám až 14. 5. tak to doufám nějak ještě vydržím. A kdyby nám nebylo přáno a testy a ostatní vyšetření vyšly zle, postýlku schováme do skříně až jí bude potřeba, však ona se nezkazí.
Všechny pozdravuju, užívejte jarního počasíčka a pěstujte pupíčky.
Alča a mimiško

 
Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 20.04.04 10:03

Ahoj Danko a všechny holky!!!
No jsme to s Dankou pěkně vymňoukly, když jsme obě poslaly nový deníček ve stejný den. Musím ale Danko uznat, že sis s ním dala pořádnou práci!!! Odkud jsi to opisovala? A ta krásná „slovenčina“ - jak říká můj kamarád - původem Slovák - Nádhera. To už je dávno, kdy jsme ji ještě slýchávali ze školních lavic a recitovali básně slovenských básníků…

Už jsem zpátky, dovolená byla skoro sladká, v sobotu už mi to ale bylo dlouhé a těšila jsem se domů. Počasíčko totiž nebylo úplně takové, jakové jsem ho chtěla a už chyběly i nové podněty pro vstřebávání. Přesto si mě hýčkaly - budoucí babičky. Paráda. Jsem přejedená, přemlsaná a hodně vyrovnaná. Protože mi to jejich těšení na mimíse moc moc pomáhá. Ne že bych to bez toho snášela hůř, ale je pěkné, když ve středu celé rodiny jsem najednou já. A tím, že spolu nejsme pořád, se mi to ani nepřejí.

Přípravy na miminko u nás taky pokračují, chceme tento týden pořídit nějakou komodu nebo skříňku na oblečky. Zvažovali jsme přebalovací stůl, ale ten bude zbytečný (a pak, co s ním?), protože manžel má maserský stůl a na něj se mi všechny hejblátka a serepetičky vejdou. Připravit stůl pro masáž zabere pár minut.
Postýlku už máme zamluvenou, teď jen jak ji z té Moravy dovézt? Je docela velká.
Jen mi trochu starost dělají oblečky. Byla jsem se podívat v sekáči, ale odcházela jsem totálně znechucená, všechno bylo seprané, žmolkovaté, vytahané. Fuj. Do toho bych mimíse neoblekla. Zkusím se podívat ještě jinam, snad to bude lepší.
Manžel mě každý večer po koupání hýčká, maže mi bříško zatím dětským olejíčkem, je to moc příjemné. Ať si mimíse taky užije :-) Jestli budu mít nějaké další strie, nevadí, na bocích jich mám z puberty docela dost. Ale mazáníčko je fakt příjemné.

A jak se mimísovi daří? Včera jsem byla v poradně, stěžovala jsem si dr, že mě hodně bolí břicho, myslela jsem, že to jsou větry nebo zácpa, ale chodím pravidelně a bříško pořád bolí. Už jsem o tom psala. Ona si mimíse jen poslechla takovým mikrofonkem, srdíčko mu bilo pořádně, UTZ se nekonal, že prý mě pošle na speciální do nemocnice. to je ten, na který se moc těším, ještě ale musím počkat 2-3 týdny. Ještě je prý brzy. Jsem zvědavá, jestli bude dělat kotrmelce a jestli ukáže své tajemství mezi nožičkama. Všichni příbuzní jsou ale přesvědčeni, že budu mít holku - to kvůli těm mým flekům v obličeji. Připadám si jako mlok. A k tomu bolavému bříšku, dr. mi napsala magnesium, že prý uvolňuje napětí v děloze a mimísovi neuškodí, jak se někde píše. Že bych ho musela brát ve větším množství. Teď jen přemýšlím, jak ho užívat společně s mléčnými výrobky, protože dohromady se v žaludku nesnášnášejí.

Taky jsem se včera navštívila svou ortodoncistku kvůli těm rovnátkům, dostanu je už v pátek. dala mi mezi stoličky gumové kroužky, aby udělaly místo pro drátky a příšerně mě tam tlačí. kousat pořádně nemůžu, doufám, že ty drátky budou snesitelnější a nebudu trpět jako pes, protože bych třeba měla nevrlého mimíse:-) Taky mě moc potěšila, protože mi navrhla úplně jiný plán léčby než lékaž předcházející, chtěl mi totiž sekat a posouvat spodní čelist dopředu a místo šestek, které už mi chybějí dát protézu-můstky. Ona navrhla „delikátní“ řešení, jak to sama nazvala, rovnátka dostanu jen na zadní zuby, tzn, že mi bude tahat 4,5 k 7a8 a vepředu tedy nebude nic vidět. Po dalších 5 měsících, až se ty zuby posunou, dostanu rovnátka i dopředu, aby mi řezáky trochu zvedla. A to je super, protože už budu doma, nebudu muset jezdit k zákazníkům - s traverzou v puse(jak říká něžně manžel). Celé tohle martýrium podstupuji poté, co mi specialistka na tvorbu protéz a umělého chrupu řekla, že by mi musela vytáhnout úplně všechno, aby mi někdy v budoucnu opravila jen jeden zub. Mám totiž hodně hluboký skus a vystouplé horní špičáky. Navíc se mi ty zuby začaly posouvat samy někam, kam já nechci. Hodně jsem se rozepsala, ale Danko, ty jsi taky o něčem takovém uvažovala, třeba tě můj krok posune. Smiřuji se s tím, že ta léčba potrvá 3-4 roky a snad výsledný efekt bude stát za to. Bude ze mne jiný člověk:-)

A s alkoholem už to nepřeháním, ani netroškařím, moc mi to nechutná a na sílu to přece do sebe nebudu lít. minulý týden - o Velikonocích to byla doslova kořalková smršť, všichni nosili domácí pálenky (dobré, jen jsem jazyk svlažila), ale po 5. pokusu - v rozmezí 5 dnů, že jsem i to vlhčení jazyka odmítala. ani to pivo už mě netěšilo. A že Radegast je výborný!
Kávu moc nepiju, sem tam odpoledne, když už mě z únavy pobolívá hlava, mám nízký tlak, tak mě to zdvihne ze židle. Čaje mi vůbec nechutnají a kolik druhů jich doma mám, jsou nějaké moc aromatické a to ani žádnou příchuť nemají. Piju jen řídký pigi se šťávou. Kluci si ze mně v práci dělají srandu.
To snad pro dnešek bude stačit.
Já pak napíšu zase nějaký deníček. a tam se zase všechny slezeme.

**

Ještě zpráva pro holky z Hradecka. V HK-Kukleny se do pátku 23.4.(9-18 hod) koná výstava 200ks kočárků různých značek. Více na www.johnnell.cz**

Tak holky, hlaďte pupíky, ať máme spokojená miminka.
Mia 17tt

 
Anonymní  20.04.04 11:23

Ahoj Danko.
Díky za pěkný článek. Netušila jsem, že alkohol je takový prevít. Já patřím mezi ty co i normálně zvládnou jen skleničku červeného za týden. I tu jsem však vypustila hned jak jsem uviděla 2 // na těh. testu. Po pravdě mám na to víno někdy hroznou chuť. Tak si pro dávám alespoň víno hroznové. Po tom se zrovna teť můžu utlouct.
I já už jsem vyděla toho svého prcka dělat přemety. Bylo jich tolik, že ani nešla udělat fotka. Naštěstí jdu na další UTZ už 26.4. tak se to snad povede tentokrát. Doktorka mi taky řekla že je mrňous starší a to o 4 dny takže datum porodu vychází na 20.10.2004.
Myšanda (13+2/13+6)

 
Anonymní  20.04.04 13:40

Ahoj Mio.
Díky za avízo - kočárky. Výběr vozidla pro prcka sice ještě nespěchá ale lepší dříve nežli později.
Jen tak mimochodem co se týče rovnátek, tak toho jsem si užila dost a dost. Vím co to je mít v puse ty příšerné gumové kroužky. Já měla pocit, že se mi rozpůlí lebka. Bohužel tvé obavy ohledně bolestí spojených s drátky a jejich postupným přitahováním jsou oprávněné. Já měla pusu pořád samý bolák a aft od čouhajících drátků (k tomutu účelu doporučuju koupit zánovní kleště na stříhání těch nejvíce trápících, jinak budeš mít tváře úplně rozpíchané). Po každém přitažení jsem nemohla tak tři dny jíst ani rohlík, jen kašičky. Stálo to za to. Teď už nemám předkus jako veverka a můžu bez obav cenit zuby na kohokoliv, ale jsem ráda, že to mám za sebou. Teď se jdu mrknout na tvůj deníček a na ostatní snící těhulky.
Ahoj Myšanda.

 
Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 20.04.04 15:09

Ahoj Myšando,
díky za útěchu. Připravuji se na to nejhorší, mluvila jsem už s několika lidmi, kteří mají rovnátka buď ještě v puse nebo už za sebou. Nikdo chválu nepěl, ale všichni se s tím vyrovnali…
Jak dlouho jsi je měla ty?
A na obou čelistech?
Já se jen modlím, abych tu bolest přežila bez oblbováků a něměla nervního mimíse. Protože díky tomu asi přijdu o nějaký ten těhotenský klid:-)
A k těm kočárkům. Chystáme se tam do Hradce s manželem v pátek kolem 16.-17.hod. Třeba se tam můžeme potkat a pak zajít na to kafčo!

Máme už horkého favorita kočár Deltim Skippy za 6.300Kč, což je i dobrá cena. KOlega v práci ho má a je s ním náramně spokojený. Nejlepší sporťák bych zatím viděla Peg-perego, ale 8.000 Kč je dost.
Ale to budeme řešit až příští rok. Manželovi se navíc zalíbil vozík na mimíse za kolo a ten stojí 2× tolik!!! Podívej se na www.dveplusdve.cz
Zatím ahoj a ozvi se mi.

Mia
mamiamia@centrum­.cz

 
Anonymní  20.04.04 21:41

Ahoj tehulky, konecne jsem se dostala na internet. To byl dneska den! Mela jsem vymenu nazoru se sefem, on penil, ja byla nastvana…a to jsem normalne velky klidas. No ale je to za mnou, tak uz na to nebudu myslet. Minuly ctvrtek jsme byli (vsichni tri:-)) na kontrole a pani doktorka povida: ja uz vim co to je, chcete to taky vedet? A my hrde hlasili ze neee, tak jak jsme se na tom doma domluvili. Bude to nase prvni miminko, takze je celkem jedno, jestli se vyklube holka nebo kluk. A dneska to manzilek nevydrzel a pani doktorky se zeptal!!! Hihi. Budem mit pravdepodobne klucinu.Tema denicku je moc zajimave, ale uz se mi klizi oci, tak ke komentari se dostanu asi az priste. Opatrujte se,
Pepsi 18tt

 
Kopretinka01
Stálice 89 příspěvků 21.04.04 08:56

Ahoj,

chtela jsem se zeptat, kde presne v Kuklenach to je, protoze Kukleny jako takove jsou dost obsahly pojem a hledat to tam by bylo nad moje sily…:o) Taky jsem byla vcera juknout do jednoho sekace a poridila jsem tam bezva falnelovou kosilku a k tomu super laclacky. Manzel mi nechtel verit, ze to neni nove z obchodu. Udelalo mi to desnou radost. Samozrejme, kdyz je na tech vecech videt, ze jsou seprane nebo hodne nosene, tak bych je nekoupila, ale tady v tom obchudku maji docela fajn veci a vetsinou na nich nepoznas, ze uz byly nekym nosene…

Ahoj.

Jana + akrobat 19+6tt

PS: v patek jdu do Sanusu na nataceni videa a pristi tyden do poradny po peti tydnech, tak doufam, ze je vsechno o.k. Asi je to ruzne kdy se citi pohyby, co? Ja se porad bojim, ze kdyz ja nic necitim, tak je neco spatne… Uz aby byl patek…

J.

 
Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 21.04.04 10:44

Ahoj Kopretinko Jano,
dlouho ses neozvala!!! Dobře, že jsi tu.
Podívej se na www.johnnell.cz, tam je mapka (stránky jsou otřesné, tak hledej) a myslím, že to najdeš. Mně tam v pátek hodí kolega z práce. Jedeme i s manželem.
S těmi pohyby si nedělej hlavu, včera jsem se zase někde dočetla, že je prvorodičky mohou cítit až kolem 22.týdne. Tak to máme ještě čas.
Ve mně to už jaksi bublá, ale jestli to jsou nebo nejsou pohyby, nevím. Je to ale velmi zvláštní.
V pondělí jsem ho slyšela, jak mu bilo srdíčko, tak věřím, že je to O.K.
Kdybys to neměla ok, určitě bys to poznala. Takže buď vklidu. Však si toho kopání ještě užijeme.
Měla bys v pátek kvečeru čas? Že bychom se v Hradci mohly potkat. Ozvi se.
 Mia

 
Kopretinka01
Stálice 89 příspěvků 21.04.04 10:53

Ahojda,

kdybys rekla rovnou, ze jde o firmu John Nell, tak jsem vedela hned. Je to nas zakaznik a vim presne kde to je. Nevim, ale rekla bych, ze zdaleka nejsou nejlevnejsi, ale jeste si to zjistim. Holky od nas kdyz loni cekali mimisky tak tam byly a maji urcite spoustu informaci. V patek navecer nevim. Abych pravdu rekla, tak ja se v patek snazim jezdit co nejdrive domu. Tak nejak uz chci byt na vikend doma…:o) A protoze nebydlim primo v HK je to trochu slozitejsi. Taky jsem vazana na manzela, se kterym jezdime jednim autem, abychom usetrili na benzinu. Takze slibit to fakt nemuzu… Zkusime se domluvit zitra, jo?

jana

 
Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 21.04.04 14:38

Ahoj!
No nic se neděje, když nám to setkání nevyjde teď, vyjde třeba jindy. Mimochodem, mažílky bychom taky mohly zapojit:-) Určitě najdou společnou řeč o čemkoli, když my budeme probírat ty miminka.
Zmínku o firmě John Nell jsem našla v Betynce, taky si nemyslím, že to bude levné, ale proč se nepodívat na vše, co se na trhu nabízí. My už tip máme, ještě to porovnáme a když vybereme něco skvělého, třeba to seženeme z druhé ruky.
Tak zatím pa.
A jestli vám to v ten pátek vyjde, dej vědět.
 Mia

 
Dancul
Ukecaná baba ;) 1512 příspěvků 21.04.04 17:17

ahoj,

myslim ze snad zadna nejsme alkoholicka, len ma to skutecne zajimalo ze co muze alkohol spusobit. clanek jsem nasla celej na internete a skopcila ho sem.

vsichni uz cekaj, kamaradi, kdy uz budu mit kotel a ja stale nic!! podle knizky: velka kniha o matke… by som mala stracat pas v 16tt, a podle utz jsem v 15tt, tak fakt nevim. uz z toho ratani mam chaos.

mmio a vsichni ostatni, musime se nejak poradne dohodnout kdo bude kdy psat, protoze podle mne je to ted neprehledny, kdyz to dali do jednoho task to bylo ok.

danka13+4/14+5

 
Kopretinka01
Stálice 89 příspěvků 22.04.04 09:32

Ahojda,

tak jsme tam nakonec jeli vcera. Ani jsem tam nemela chodit. Zase jsem videla tolik peknych veci, jen kdyby byly penize. Ale jedte se tam podivat. Maji kocarky v rozmezi asi od 4.500,– do 20.000,–, ale za 20.000,– pravda, jsem tam zadnej nevidela…:o) Ja tam sjedu jeste v patek dopoledne s kamaradkou, ktera mi poradi, na co si dat pozor u vyberu kocarku a tak.

Zatim ahojda. Jana

 
Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 22.04.04 10:50

Ahoj holky!
Jak jsem slíbila, pošlu další příspěvek - vyhmátla jsem nové informace. Takže desítka je moje a přidám k ní i náš aktualizovaný seznam - ještě jednou. Snad se nám ty podzimky, které psávaly do našeho deníčku i dříve, ozvou.
Já bych si zamlouvala posílání příspěvků koncem týdne. Zítra v pátek na netu nejsem, takže to pošlu dnes - ve čtvrtek.
Snad budete souhlasit. K uveřejnění příspěvku by mělo dojít možná až zítra, mají toho docela na skladě dost.
Pokud chcete psát příspěvky a nevíte jak na to, přidávám radu. Musíte být na emiminu registrováni a přihlášeni. Registrace (pro anonymní uživatelky) se provádí vlevo nahoře „join“ a na svůj účet - přihlásíte se - se dostanete ikonkou panáčka na liště nahoře uprostřed. Příspěvek se posílá ikonkou stránka se zelenou šipkou.Pokud využíváte stejný počítač, nemusíte se odhlašovat, pokud se střídáte s někým jiným, vždy se odhlašte, aby vaši přezdívku někdo jiný nezneužil. Ze seznámku poznáte, kdo registrovaný je a kdo ne.

Přeju hodně zdaru a věřím, že se nějak domluvíme, či náhodně strefíme do jiného dne a správného čísla.

S pozdravem Mia

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama