Pohádka o dvou supermatkách

Rodičovství
  • joaska
  • 08.11.13

V jednom českém městě žily dvě matky. Ono jich tam jistě žilo více, ale tyhle dvě měly něco společného. Jedna se jmenovala Týna Monteková a měla sedmiměsíčního synka Romana Monteka. Druhá se jmenovala Mína Kapuletová a měla sedmiměsíční dcerku Julii Kapuletovou. Obě své děti zbožňovaly celým svým srdcem a kdyby to bylo možné život by za ně položily.

Týnino těhotenství nebylo nikterak plánované a přesto od první chvíle své dítě milovala. Těšila se na něj. Celé období očekávání jí ubíhalo jako voda v řece. Snad proto, že rozjížděla vlastní podnik, dokončovala studium a přihlásila se na kurz angličtiny. Když už se zastavila k odpočinku, ze své nabyté knihovny vytáhla knihu o strategii řízení podniku, vedení zaměstnanců nebo angličtinu pro pokročilé.

Mínino těhotenství přišlo po svatbě po několika měsíčním snažení právě v okamžiku, kdy už budoucím rodičům začalo vrtat hlavou, jestli není někde nějaký zádrhel. Mína dojetím plakala nad pětitýdenní dutinkou, kterou jí gynekolog ukazoval na monitoru ultrazvuku. Jelikož chodila do rizikového zaměstnání, nechala si od počátku těhotenství napsat pracovní neschopnost. Byla za to ráda. Celé období očekávání jí ubíhalo jako voda v řece. Snad proto, že studovala jednotlivé fáze vývoje plodu, dokončovala přípravy výbavičky, dětského pokoje a porodního plánu a přihlásila se na kurz porodní přípravy. Když už se zastavila k odpočinku, ze své nabyté knihovny vytáhla knihu o správném polohování kojenců, o tom, jak každé dítě může dobře spát nebo jakým způsobem nejlépe rozvíjet psychomotorické dovednosti dítěte.

Překulilo se devět měsíců a Týna i Mína držely své děti prvně v náručí. Obě porod bolel, obě byly vyčerpané a obě byly šťastné, že jsou jejich miminka zdravá.

Týnu vzbudilo broukání z postýlky. Ráda by si ještě pospala, dlouho do noci pracovala na počítači, aby firma šlapala, tak jak má. Ale Roman už je vyspinkán a očividně dobře naladěn. „Dobré ráno, broučku,“ políbí ho Týna a se synem v náručí jde připravit kojenecké mléko. Při třesení lahvičkou zamyšleně pozoruje, jak se voda mísí s práškem a hlavou se jí honí myšlenky na konec jejich kojení. Vydržela to přesně tři týdny. Pak přišel první zánět a silné bolesti. V šílených horečkách myslela jen na: nahřát, přetrpět přiložení, zaledovat. A pak přišel druhý ještě horší zánět a syndrom bílé bradavky. V šílených horečkách už myslet nedokázala. Nakonec se doplazila na gynekologii a nechala si předepsat léky na ukončení laktace. Od té doby v ní přetrvává trauma z kojení. Trauma z toho, že svému dítěti upírá látky, které jinou cestou nedostane a až bude mít Roman rýmu, bude to jen její vina. Zažene myšlenky do své třinácté komnaty a při krmení a přebalování si v hlavě sesumíruje, co ji tento den čeká.

Mínu vzbudilo broukání z postýlky. Ráda by si ještě pospala, dlouho do noci žehlila plíny, jelikož po nastudování výhod látkování se rozhodla, že papírové pleny používat nebude. Ale Julie už je vyspinkána a očividně dobře naladěna. „Dobré ráno, broučku,“ políbí ji Mína a vezme si dcerku do postele, aby ji mohla nakojit. Dítě saje a ona ho hladí po hlavičce. Hlavou jí letí, jaká je to nádhera. Není nic přirozenějšího, jednoduššího a pro miminko důležitějšího než-li kojení. Zvedne Julii na odříhnutí a cestou do pokoje, kde malou přebalí a obleče, si v hlavě sesumíruje, co ji tento den čeká.

Týna připraví Romana do autosedačky, políbí ho na čelo a povídá: „Jedeme miláčku, maminka bude řídit a budeme si zpívat.“ Cesta jim krásně uteče a už brzdí před kanceláří Týniny firmy. Týna pracuje a malý Roman si hraje ve svém hracím koutku, který mu tam zařídila. Co chvíli se u něj zastaví na pochování či nějaký ten pokec některá z Týniných spolupracovnic. Ve firemní kuchyňce Týna ohřeje skleničku králíka se zeleninou a už je nejvyšší čas uložit Romana do kočáru. Zatímco se malý prospí, Týna vyřídí záležitosti na poště a nákup. Po návratu do pohodlí domova si spolu hrají. Spokojené dítě si brouká ‚bababa a eúeú‘, když tu zahlédne zajímavou lištu na podlaze a rychlostí blesku se k ní doplazí. Týna vzrušeně vykřikne: „Broučku, ty už jsi rychlík!“ A dojatě své dítě mazlí a chová. Zatímco se Roman prospí, Týna poklidí a uvaří.

Mína připraví Jůlii do autosedačky, políbí ji na čelo a povídá: „Jedeme miláčku, maminka bude řídit a budeme si zpívat.“ Cesta jim krásně uteče a už brzdí před plaveckým areálem. Mína s Jůlií se zúčastní kojeneckého plavání. Je štastná, dnes se Jůlie prvně potápěla a snad se povedou i fotografie. Doma Mína připraví cuketu s bramborem, kterou se jí podařilo koupit na farmářských trzích. Jůlie s úsměvem na tváři žvatlá ‚babababa‘. Podaří se jí prvně udělat několik ‚krůčků‘ po čtyřech za Mínou do kuchyně. Ta vzrušeně vykřikne: „Broučku, ty už lezeš!“. Jůlie se rozplácne na podlahu a žvatlá ‚grrrrrrrr‘. „Bagr. Já to slyšela, ty jsi řekla bagr,“ směje se Mína. A dojatě své dítě mazlí a chová. Zatímco se Jůlie prospí, Mína poklidí a uvaří.

Večer, když vykoupané děti s plnými bříšky a v pohodlných pyžamkách spokojeně oddechují v postýlkách, si obě ženy zapínají své notebooky, aby vyhledaly stránky diskusního serveru e-pipino.

Týna chtěla strávit pouze klidný večer povídáním s lidmi, o kterých si myslela, že s nimi má něco společného. Místo toho čelí útokům o tom, že je kariéristka, že nelze pracovat a přitom se starat dobře o kojence. O čemž samozřejmě svědčí to, že nekojí. Snaží se vysvětlit, že její dítě netrpí, když mu dá k obědu skleničku příkrmu v práci. Je smutná, zhnusená a začíná pochybovat sama o sobě. Nikdo ji neposlouchá, každý si mele svou a občas si přečte nejen slova pohrdání, ale i slova, která uráží. V tom, zaslechne pláč z ložnice. Okamžitě vyběhne ke svému dítěti. Konejší ho a znovu ukládá. Zašeptá: „Miluji tě, tak moc.“

Mína chtěla strávit pouze klidný večer povídáním s lidmi, o kterých si myslela, že s nimi má něco společného. Místo toho čelí útokům o tom, že je supermatka, že nemá jiný zájem než péči od dítě a o domácnost. O čemž samozřejmě svědčí to, že kojí, látkuje a vaří biopříkrmy. Snaží se vysvětlit, že její dítě netrpí, když ho dopoledne vezme na plavání a odpoledne do mama centra. Je smutná, zhnusená a začíná pochybovat sama o sobě. Nikdo ji neposlouchá, každý si mele svou a občas si přečte nejen slova pohrdání, ale i slova, která uráží. V tom, zaslechne pláč z ložnice. Okamžitě vyběhne ke svému dítěti. Konejší ho a znovu ukládá. Zašeptá: „Miluji tě, tak moc.“

Lidé jsou jako puzzle. Prostě některé dílky do sebe nezapadnou, ani kdyby jste se na hlavu postavili. Přitom každý dílek má svou váhu. Jen se ho prostě snažíme napasovat někam, kam to zrovna není možné, ale v celkovém obrazci má svou roli.

O pětadvacet let později:

„Ano.“ říká Roman Montek.
„Ano.“ říká Jůlie Kapuletová, vlastně odteď Jůlie Monteková.

Dojaté maminky jedna druhé nad panáčkem něčeho ostřejšího pochlebují, jak mají úžasně vychované děti a jak se těší na vnoučátka. Jůlie a Roman na sebe pohlédnou a až nyní jim dochází, že mají kromě matek také tchýně…

Hodnotilo 136 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Carrinka
Extra třída :D 10872 příspěvků 08.11.13 00:09
:pankac: :potlesk:
 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 08.11.13 00:14

Jednim slovem BOZI :palec:

 
Lassi
Povídálka 16 příspěvků 08.11.13 00:16

Moc hezký, konečně to tady někdo rozlousknul :potlesk:

 
Veronika82
Ukecaná baba ;) 1568 příspěvků 08.11.13 00:17

Není co více dodat :pankac: :pankac: :pankac: :pankac: :pankac:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26450 příspěvků 08.11.13 00:18

Lepe se to ani napsat neda :potlesk: :potlesk: :potlesk: ;)

 
gabousek
Ukecaná baba ;) 2228 příspěvků 08.11.13 00:27

Paráda!! :pankac:

 
Katka55
Kecalka 331 příspěvků 08.11.13 00:44

Nad tímto deníčkem mi došlo, že se snažím být vše v jednom, ale ono to nejde..nemám teda svoji firmu, ale studuji VŠ, snažím se opravdu poctivě připravovat na zkoušky a testy a zároveň být tou Mínou. ale ono nejde jezdit s dítětem do mamacentra a na plavání, mít doma naklizeno, uvařeno, stihnout 2× denně hodinovou procházku se sem a zároveň se připravovat na zkoušky..

:potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:
 
TereuliJa
Ukecaná baba ;) 2088 příspěvků 08.11.13 01:08

Pěkný :kytka:

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 08.11.13 01:32

Amen! :D Fakt skvěle napsané!!! (a e-pipino mě teda děsně pobavilo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

 
Lolllo
Ukecaná baba ;) 1855 příspěvků 08.11.13 01:34

Jeden z nejlepsich denicku, ktere jsem tady cetla. Donuti cloveka, aby se zamyslel nad slovy jako respekt, tolerance a ucta k ostatnim lidem.

 
chelsea001
Ukecaná baba ;) 2183 příspěvků 08.11.13 06:34

:potlesk: pěkné

 
svycarka
Kelišová 6837 příspěvků 08.11.13 06:52

BRAVO, BRAVO- tohle zde chybelo. Nechala byt to pripojit k pravidlum ;) libilo moc :potlesk:

 
Sarik12
Extra třída :D 13177 příspěvků 08.11.13 07:04

Bomba :potlesk: :palec: :dance:
Krasne tam vyzniva, ze obe cesty jsou fajn a deti netrpi, pokud maji milujici matky :srdce:

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 08.11.13 07:27

Super :pankac: ale diru jen tak neco neprekona :oops:

 
ALENA G
Kecalka 129 příspěvků 08.11.13 07:29

Skvěle napsané, není co dodat :hug:

 
facetia
Ukecaná baba ;) 1919 příspěvků 08.11.13 07:36

:palec: :palec: :)
opravdu krásně píšeš :kytka:

 
ágat
Kecalka 435 příspěvků 08.11.13 07:46

Skvělý… :pankac:

 
Elessar  08.11.13 07:48

Výborný :potlesk:

 
fiiiha
Ukecaná baba ;) 1017 příspěvků 08.11.13 07:53

Dokonalé :-)

 
Delko
Ukecaná baba ;) 2156 příspěvků 11 inzerátů 08.11.13 07:59
:potlesk: :potlesk: :potlesk:
 
Mal
Závislačka 3812 příspěvků 08.11.13 08:01

Super deníček :potlesk: :lol:

 
dana59
Zasloužilá kecalka 649 příspěvků 08.11.13 08:06

To nemá chybu :! Už jenom zbývá, aby si matky na epipinu a emiminu z Tvého deníčku vzaly ponaučení. :D

 
eevcca  08.11.13 08:12

Hezky napsané, ale jak z filmu, kezby to tak bylo i v realnem životě… koukám kolem sebe, jedno dítě řve, že chce na ruky, druhé řve, že chce jinou pohádku, dotoho přítel ať jsou děti ticho ať může ještě spát, z toho hned vypline hádka a pláč jak nezvládám 2 děti, dotoho ještě ten bordel, nic uvařeno… jak já bych chtěla byt jednou z nich co maji doma systém a klid…Jinak s těma diskuzema ke konci článku souhlasím… některé jsou tak zavistivé, že místo aby to přály, tak buzerují…

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 08.11.13 08:19

Nádherné:) :mrgreen:

 
Anael
Echt Kelišová 7797 příspěvků 08.11.13 08:22

Super :lol:

 
Trine
Nováček 1 příspěvek 08.11.13 08:25

Super :-)

 
meringa
Ukecaná baba ;) 2028 příspěvků 08.11.13 08:27

Super :potlesk: :palec:

 
nazdarek
Kecalka 114 příspěvků 08.11.13 08:31

Skvělý :potlesk:

 
Petra Z
Hvězda diskuse 49777 příspěvků 08.11.13 08:34

Super deníček :palec: :palec:

 
bini851
Kecalka 327 příspěvků 08.11.13 08:34

Vážně super :kytka:

 
juchinka
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 08.11.13 08:39

Konečně to někdo vyjádřil správnýma slovama a ftipem :pankac: :palec:

 
Kakika
Extra třída :D 14079 příspěvků 08.11.13 08:40

Až do poslední chvíle jsem čekala, kdy přístup jedné maminky bude nakonec ten „lepší“ a byla jsem opravdu hoooodně mile překvapena :palec:
Luxusní deníček, pravdivý :pankac:

 
Slzička
Povídálka 29 příspěvků 08.11.13 08:42

Moc krásný deníček :potlesk:.

 
jabarka
Neúnavná pisatelka 15529 příspěvků 08.11.13 08:43

Moc pěkný, k zamyšlení a přitom vtipný. :palec: A teda výraz e-pipino mě asi bude bavit celej den :mrgreen:

 
sao
Ukecaná baba ;) 1589 příspěvků 08.11.13 08:44

:palec: Moc hezký deníček, není co dodat :kytka:

 
zrustice
Ukecaná baba ;) 1808 příspěvků 08.11.13 08:59

Nemám slov. Paráda :potlesk: :potlesk:

 
Narovnako
Kelišová 5141 příspěvků 08.11.13 09:06

Tak to je pecka! :potlesk: Smekám před tebou :potlesk:

 
Peczka
Extra třída :D 12558 příspěvků 08.11.13 09:06

Paráda. Asi nejlepší deníček co jsem tady kdy četla :pankac: :potlesk:

 
verka7
Stálice 53 příspěvků 08.11.13 09:21

Super, moc mi to pomohlo. Občas mám pocit, že všechny maminky kolem mě jsou mnohem lepší mamky, než jsem já- alespoň podle jejich slov, co vše s mimčem dělají. A s e- pipinem mám taky nějaké zkušenosti :). Ještě jednou díky za skvělý deníček!

 
Iji
Kecalka 247 příspěvků 08.11.13 09:24

No to je parádní deníček. Moooc povedený! :potlesk:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 08.11.13 09:31

Já vlastně nikdy na mateřské nebyla, snažila jsem se vždy být i Mína i Týna:-) U dcery jsem studovala, u syna pracuji. Teď čekáme třetí a jsem připravena na to, že to bude záhul. Kojím dlouho, denně vařím a běhám s vysavačem, vydělávám dost slušně. S dětmi jezdíme na výlet. Ale jsou dny, kdy ve mě všechno vře, kdy jsem totálně unavená, vyčerpaná. Takže teď to mám tak, že v týdnu jsem Týna a o víkendu Mína :mrgreen: je to moc krásný deníček. Ať už to máme doma každá jak chceme, netřeba se kvůli tomu odsuzovat. Každá jsme si vybrala, jak budeme žít/jak vychovávat děti, atd..a na ostatních je to respektovat. Autorko-klobouk dolů. Ze začátku jsem čekala nějaký blaf, ale tak hezky empaticky napsaný deníček tu ještě asi nebyl! :potlesk: :potlesk:

 
PetiteFillette
Extra třída :D 13848 příspěvků 08.11.13 09:34

Nejlepší deníček, jaký tu kdy vyšel!

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 08.11.13 09:36

@eevcca Buď v klidu, myslím, že i tam, kde je pevný řád se tyto situace občas vyskytují. My vedeme děti celkem přísně, mají odmalinka režim a jsou dny, kdy bych je zabila-rvou se, ječí, ta bulí, že ji malý kousl, do toho vykopnou tácek s cukrovím, manžel ječí:-).To je tak všude. Ale určitě jsi super máma!

 
PetiteFillette
Extra třída :D 13848 příspěvků 08.11.13 09:39

A až teď jsem si všimla, že je deníček od Joasky.. no to jsem měla čekat :) Měla bys psát profi :)

 
rokris
Závislačka 3561 příspěvků 08.11.13 09:40

Nádherné. :kytka: :kytka: :kytka:

 
Mirka Dušínová
Ukecaná baba ;) 1522 příspěvků 08.11.13 09:44

Mám pocit jako když poutník putující po poušti najde oázu :mrgreen:

 
Týna K.
Závislačka 4956 příspěvků 08.11.13 09:48
:potlesk: :potlesk: :potlesk:
 
luffinka
Ukecaná baba ;) 1841 příspěvků 3 inzeráty 08.11.13 09:48

Dokonalej deníček… při konci mi běhal mráz po zádech :oops: :palec:

Příspěvek upraven 08.11.13 v 09:48

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 08.11.13 09:59

@eevcca jéé, ty to máš doma úplně stejný jako my :mrgreen:

 
nepřihlášená jruz  08.11.13 10:02

Smekám klobouk, přidávám úklonu a děkuji. Nutí to člověka zamyslet se nad sebou.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama