Pohodový porod bez nástřihu

Porod

V průběhu těhotenství jsem se otázkou porodu příliš nezabývala. Dbala jsem rad starších a zkušenějších a moc si toho o něm nečetla, abych se zbytečně nevyděsila předem. Co mě na něm ale děsilo hodně, byl nástřih. Udělala jsem maximum pro to, aby nástřih nebyl, a on opravdu nebyl. Díky pohodě, ve které jsem, můžu říct, že můj porod byl pohodový.

Sobota 1. 10. začala jako každý předešlý den… tedy vůbec ničím zajímavým a zvláštním, co by nasvědčovalo tomu, že odpoledne pojedeme. Krásný slunečný den, na který jsem naplánovala, že půjdeme s přítelem odpoledne do parku. Na začátku těhotenství mi procházku sliboval, tak abychom ji stihli alespoň jednou, že. Pochodili jsme v parku asi 2 hodiny, občas poseděli na lavičce. Přítel ještě obvolával své kamarády z kola, že v neděli ráno určitě jedou společně na závody. Já vedle něho seděla v naprostém klidu. Cestou z parku jsme se stavili na zmrzlinu. Když jsme šli ještě po ulici, ucítila jsem mokro… no moc jsem to neřešila, nebylo toho moc… jenže ono se to opakovalo. Honem do auta a domů.

Přítel začal splašeně pobíhat okolo auta, vybleskla mu v hlavě věta PA, že prý plodová voda nejde vyprat ze sedaček v autě (co je na tom pravdy nevím, ale přítel, jakožto milovník našeho autíčka, nechtěl nechat nic náhodě)… takže mi nastlal pod zadek deku, ručník, vše co v kufru našel a vyrazili jsme domů. Bydlíme v paneláku o 11 patrech a nejsem zrovna tip člověka, co by musel všem okolo dávat najevo, že to na něj přišlo. Cestou od auta k bytu jsem se tedy tvářila, že se nic neděje. Okolo pasu jsem si uvázala mikinu, aby nebylo vidět, jak jsem „počůraná“. No jen co jsme došli do bytu, tak se spustil úplný vodopád a nedalo se jít nikam… takže sedačka na WC. Přítel se stihl najíst, já neměla moc chuť, ale vpravila jsem do sebe alespoň jogurt. V půl sedmé večer jsme vyrazili do porodnice.

Na příjmu mi natočili monitor, vyšetření ukázalo, že sice plodovka odtekla, ale jsem otevřená pouze na prst, navíc bez bolestí. No paní doktorka se sestrou se na sebe koukly a prohlásily: „začíná to tady zavánět průserem“… tak jsem se lekla a zeptala, proč? A my tam odteklé vodovky byly už dvě a navíc bez bolestí…prý když se takhle sejdou dvě, tak nikdy nezůstane u dvou, ale spíš se objeví další dvě, a pak je hukot na sálech. No nic, byla jsem odeslána na oddělení s tím, že pokud bolesti nepřijdou do 5 hodin ráno, dostanu něco na rozjetí a hlavně po odtečení vody dostanu antibiotika a pak další a další, dokud neporodím.

Na oddělení zrovna moc příjemná sestra nebyla. Řešila např. to, že nemám spodní kalhotky a nosím pouze vložku. Ze mě ta plodová voda tekla neustále a kalhotky by mě leda tak studily. Na příjmu mi nakázali hlásit každou změnu na sesterně. Jako prvorodička jsem nevěděla, jak to může trvat dlouho. V očích oné sestry na oddělení jsem se ovšem hlásila s každou „kravinou“, na kterou jsem vždy dostala stejnou odpověď – to ale stále není k porodu Např. k porodu nebyly pravidelné kontrakce po 3 minutách, protože se občas objevila některá po minutách 4. No ve 4 hodiny ráno jsem asi už byla dost otravná a milá sestra se rozhodla mě vyšetřit, ale nezapomněla mě upozornit, že časté vnitřní vyšetřování taky není dobré… hmmm, najednou zjistila, že jsem přece jen pokročila. V 6 hodin ráno mi konečně řekla, že půjdu na porodní sál na přípravu… ani nevíte, jak jsem byla ráda, že se jí zbavím a hlavně, jsem si naivně myslela, že se jde na to.

Na porodních sálech se mě ujala mlaďoučká porodní asistentka Jana. Podstoupila jsem klystýr, holení nebylo potřeba. Hlavně jsem se jí během procedury zmínila o tom, že jsem trénovala hráz s balónkem Epi-NO. Tedy jestli by bylo možné, že bych chtěla zkusit porodit bez nástřihu. Před porodem samotným jsem se obávala, že v porodnici nebudou vědět, o co jde. Janě ale zasvítily oči a poznamenala, že ho zná, že je to dobrá věcička. Hlavně však slíbila, že se zmíní paní doktorce. Odvedla mě na porodní sál a tam už následovalo jen hekat, čekat a hekat. Na té přípravě jsem volala příteli, aby tedy přijel, že už se asi začalo něco dít. Našel mě ve sprše na zemi, jak sedím na poloboku a krouživými pohyby si masíruji vodou bříško… no pohled to musel být neskutečný. Kterak se mu usměvavá a se vším hned hotová přítelkyně změnila v hekající hromádku.

Musím říct, že jediné, co mi dělalo dobře, byla sprcha. PA se mě snažila nasměrovat i na míč, ale já měla malou od začátku strašně nízko a cítila jsem ji na konečníku a to byl teda mazec. Nutilo mě to tlačit, i když jsem to měla zakázané. Při každé kontrakci, kterou jsem měla prodýchat, jsem křičela, když už to prodýchat nešlo… no po porodu jsem se omlouvala všem za ten kravál. Přítel byl úžasný, sice mi nemohl pomoci, ale jeho věta: „dejchej, ty nedejcháš, tak netlač a dejchej“, se stala koloritem oněch dalších 3 hodin, kdy jsem doslova a do písmene trpěla jako pes. V době mého pobytu na sále, jsem začala nenávidět větu PA: „běžte si ještě na chvilku do sprchy a pak už přijde paní doktorka…“ no to prohlásila jednou a když to prohlásila po delší době, už jsem se ptala, jakou chvilku myslí? Totiž, ta hodina na míči, mi rozhodně jako chvilka nepřišla.

Konečně. V 9 hodin se objevil anděl v bílém plášti - paní doktorka… přesně jak ji popisovala kamarádka: vpluje blonďatá modelka, s modrýma kukadlama, krásná ženská a ty tam tlustá, splavená, a s nohama v praku. Hned na začátku paní doktorka prohlásila: „To jak dlouho tady budeme, záleží na tom, jak VY se moc naštvete…“, tím si mě získala. Zároveň se mě ptala, na kolik jsem s balónkem stihla natrénovat centimetrů. S informací o 30cm obvodu byla spokojená. Dohodly jsme se, že pokud to bude potřeba, tak stříhat bude. Konečně jsem tedy dostala povolení tlačit. Jako prvorodička jsem se zeptala, jak na to… prý jako když tlačíte při zácpě… hm, tou netrpím… tak z ní vypadlo, tak prostě tlačte na moje nohy. No, na sále probíhala úžasná spolupráce, právě s paní doktorkou a PA. Říkaly mi, kdy zatlačit, kdy se nadechnout během té jedné kontrakce, kdy přestat…podle přítelových údajů jsem malou vytlačila za 20 minut, bez nástřihu a jiného poranění, které by se muselo šít.

Malá se narodila 2. 10. 2011 v 9:27. Když mi ji dali na břicho, zkonstatovalajsem: „ty jsi ale krásně ošklivá“, byla celá fialová od té smolky z dělohy. No a teď mi tady spinká na gaučíku.

Porod tedy ukázkový, za opravdu krušné chvilky, které se daly těžko vydržet, bych označila ty 3 hodiny na sále, než jsem mohla tlačit… vše ostatní už se dalo vydržet, i když jsem si myslela, že horší už to být nemůže. Během porodu samotného jsem dostala 2× antibiotika (vitamin K) a jednu dávku oxytocinu na konci porodu. Doktorka mě chválila za bezvadnou spolupráci, já jí děkovala za to, že nestříhala, načež ona poznamenala, že to jsem si zařídila sama, že ona tomu jen přihlížela. Pokud by měl někdo zájem, svůj balónek Epi-NO prodávám a nedám na něj dopustit. Neřeším jizvu, mohu si zajít beze strachu na WC a také přítel je z mého stavu nadšený :-D

Hodnotilo 5 lidí. Score 3.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
monuline
Kelišová 6054 příspěvků 12.10.11 07:47

Moc hezký deníček, gratuluji k miminku a přeji vše dobré a hodně zdravíčka.. :kytka: :srdce:

 
KačuliKačka
Neúnavná pisatelka 17163 příspěvků 12.10.11 08:22
Miríííí

krásný deníček, :potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec: :palec:

 
nepřihl. Verca182  12.10.11 09:47

gratuluji k holčičce a k pohodovému porodu! Taky jsem rodila bez nástřihu a poranění, bez balónku a cvičení. Ono je to asi hodně individuální. Já se svými 43cm a 2014g mámu potrhala a naše (myslim průměrná) Domča s 3380g se mi rodila krásně :palec:
Tak hlavně ať jste obě zdravé a děláte tatinkovi samou radost:)

 
lumu  12.10.11 10:21

gratulujeme k holčicce :wink: :kytka:
k tomu nástřihu - to je asi individuální, já ho taky neměla, pravidelně jsme s taťkou masírovali :lol: a to Domina měl skoro 4 kila, měla jsem teda dva stehy ale jizvu jsem řešit nemusela :wink:

 
Janina1982
Kelišová 5428 příspěvků 12.10.11 10:26

Miri, krásný deníček :palec: :palec: :kytka:

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 12.10.11 10:52

Krásný deníček :-) Bez nástřihu závidím já měla skoro 30stehů a trpěla ještě měsíc po porudu… Gratuluji k holčičce, přeji jí hoodně zdravíčka :kytka:

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 12.10.11 11:29

Holky, děkujeme za gratulky. Malá nebyla uplný mrňous. Měla 3740g a 51 cm, obovd hlvičky 36cm. Určitě se sešlo víc pozitivních faktorů, které dobrému průběhu pomohly. Na psychiku mně osobně před porodem balonek opravdu pomohl, věděla jsem aspon mírně, jaký je tlak na konečník (příšerně hnusnej) a hlavně paní doktorka byla užasná. Pořád mi masírovala hráz při porodu…jsem štastná, že tam byla ona a ne nějaký chlap. :palec:

Všem, které porod teprve čeká, držím palce na lidi, se kterými se setkáte. :palec:

 
Fima
Nadpozemská drbna 28643 příspěvků 12.10.11 12:28

Miri super deníček! :palec:

 
lilia81
Neúnavná pisatelka 15282 příspěvků 12.10.11 13:59

super deníček a díky za radu s balonkem, snad si na to vzpomenu, až to bude aktuální ;)

 
Flooa
Extra třída :D 10623 příspěvků 12.10.11 14:10

Mirisko, moc ti gratuluju a přeju hodně moc zdravíčka :kytka: :hug:

 
eseta
Neúnavná pisatelka 16903 příspěvků 12.10.11 16:54

Hezký deníček! :kytka: :potlesk:
snad si na balonek vzpomenu,až budu potřebovat…a doufám,že to bude brzy :palec:

Příspěvek upraven 12.10.11 v 16:54

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 12.10.11 17:02

Gratuluji k miminku a mam stejnou zkusenost. Dost lidi mi rikalo, jak je to zbytecne vyhozeni penez za Epi-no, ale ja jsem svoji holcicku taky porodila bez nastrihu a natrzeni a to jsem byla hodne natekla. Nedokazu si predstavit, jak by to dopadlo, kdybych ho nepouzivala. Den pred porodem jsem zvladla 9 cm :palec:, mala se narodila o 14 dni driv…

 
Fish
Kelišová 6069 příspěvků 12.10.11 19:11

Miri moc krásně to máš napsaný :hug: :huban:

 
Lasicka
Ukecaná baba ;) 2318 příspěvků 12.10.11 19:56

Nástřihu se dá vyhnout i správnýmu vedení porodu, kdy se rodí ve vertikále a ne v leže a když se na hráz přiloží horká žíňka. První dvě děti jsem rodila s velkýma nástřihama na zádech. Třetí jen s PA v kleku a bez jedinýho nátrhu nebo nástřihu. Jak je to s tím balonkem? Pak je ta tkáň hráze hrozně vytahaná, ne?

Hodně zdraví mamince i miminku!

 
Misula.vdf
Kelišová 5394 příspěvků 12.10.11 20:29

Miri, krásně napsané :wink: :palec:

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 12.10.11 22:15

O poloze při porodu jsem si nemohla rozhodovat, to jsem vedela předem, že to bude klasika na porodním křesle na zádech. A měnit kvůli tomu porodnici, když tu svou mám 500m od baráku…zbývalo jen připravit se na porod jinak :palec:

 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 12.10.11 23:29

hezky napsné :palec: :palec:

 
diansa
Nováček 2 příspěvky 14.12.11 20:19
EPI-NO

EPI-NO mě zajímá a je to aktuální! Ještě je volný k prodeji prosím? Můžu dostat bližší info o ceně apod.?

 
diansa
Nováček 2 příspěvky 14.12.11 20:20
EPI-NO

EPI-NO mě zajímá a je to aktuální! Ještě je volný k prodeji prosím? Můžu dostat bližší info o ceně apod.?

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama