Pořadí písmen

Ostatní

Ahojky čtenářky a čtenáři emimina. Dostal se mi do rukou krátký, ale zajímavý email.

V suoivsoltsi s vzýukemn na Cmabridge Uinervtisy vlšyo njaveo, že nzeáelží na pořdaí psíemn ve solvě. Jedniná dleůitžá věc je, aby blyy pnvrí a psoelndí pímesna na srpváénm mstíě. Zybetk mžůe být totánlí sěms a ty to přoád bez porlbméů peřčetš. Je to potro, že ldiksý mezok netče kdažé pensímo, ale svolo jkao cleek. Zjíamvaé, že??

Tak schválně, přečetli jste ho na poprvé správně jako já??? Určitě ano. Ale docela se tomu divím. A co vy?

Pusinka

Váš příspěvek
Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 08.03.04 20:08

Ahoj Pusinko,

je zvláštní někoho cizího takto oslovovat :-). To je fakt zajímavé. Po přečtení první řádky jsem si říkala, že jsi na tom stejně jako já s překlepy :-) Já totiž takto píšu běžně. Čtení mi opravdu nedělalo nejmenší problémy, to by mě v životě nenapadlo.

Kačkač

Hanka123
Povídálka 17 příspěvků 09.03.04 08:00

Ahojky, to je zajimave. Precetla jsem to uplne v pohode. To je zvlastni ze cteme jen prvni a posledni pismenka. Hanka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.04 11:15

Ahoj, právě na toto téma jsme měli nedávno rodinnou diskusi. Moje neteřinka je s rodiči na 2 roky v USA a vyšel jí tam právě poslední rok školky a první třída. Takže s ní rodiče zažívají, jak se malí Američánci učí číst - oni se totiž učí číst právě celá slova a neslabikují, jako my. Má se za to, že tato metoda vede k rychlejšímu čtení a zejména k lepšímu pochopení sdělované informace (ono je to logické - promlouvají k vám slova, která mají obsah, nikoliv písmena, která s obsahem nijak nesouvisí). I u nás existovaly ještě dávno za socialismu experimentální třídy, kde se to takhle učilo. Ale obávám se, že se ukázalo, že by populace mohla začít přemýšlet o přečteném, tak se od toho zase upustilo. A dovoluji si připomenout, že právě v analýze textu - tedy rozpoznání sdělované informace a dalších okolností, jako jsou emocionální náboj a stylistická rovina - jsou čeští studenti zdaleka nejhorší na západ i na východ. Takže až tam ta slova sahají.

Lisa, 2 synci

Petulinka1
Zasloužilá kecalka 575 příspěvků 10.03.04 13:12

To je teda opravdu zajímavé bez problémů jsem to hned přečetla až u poslední věty jsem to začala zkoumat.

Hezký vytisknu si to a dám to přečíst doma :-)

Ahoj Petra

Petulka1
Kecalka 297 příspěvků 11.03.04 14:28

Ahoj, Liso!
I dnes (už zase) u nás existují třídy a školy, kde se takto učí. Říká se tomu „metoda globálního čtení“. Asi záleží na škole a učiteli.
 Petra

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.04 10:46

nvěuřietlené

Vložit nový komentář