Porod bez emocí

Porod

Milé dámy, po šesti letech jsem se rozhodla, že bych vlastně ráda zaznamenala své těhotenství a porod, dřív, než začnu být senilní a zapomenu úplně všechno. Když se rozdávalo literární nadání, já musela zrovna stát frontu na banány, takže prosím o shovívavost. S odstupem času snad jsem schopna hodnotit vše objektivně... minimálně objektivněji, takže se subjektivními fakty, asi tak, jak bych bez skrupulí jednou chtěla tento zážitek popsat své dceři.

Na podzim roku 2008 jsem poznala svého muže. „Hezký chlap, inteligentní, dobrej genetickej materiál.“ Ano, takto jsem vtipkovala s kamarádkou. Ve skutečnosti jsem byla zamilovaná, jak jen může 21letá holka být.

Je zajímavé, jak z toho „písklete“ vidím o 7 let později jen velmi málo. Pouze pořád zamilovanou holku, ne pro genetiku, ale pro priority, jež můj muž uznává a ty se vždycky ubírají směrem k rodině. Ta holka je dávno pryč, zbyla uvědomělá matka. :-)

Po dvou měsících našeho seznámení přišlo zpoždění menstruace, které se ukázalo jako planý poplach. Nicméně, po tom, kdy jsme si řekli, že bychom vlastně rodiči klidně byli - moje matka chytala záchvaty paniky, já bych dnes chytala úplně stejné - jsme si přestali dávat pozor.

Dalších 8 měsíců se nic nedělo a já ten devátý měsíc vykoukala druhou čárku na testu.
Asi 14 dní tam čárka tak jako byla a nebyla, až jsem šla k doktorce, která mi řekla, že 3 týdny od vynechání menstruace je brzy a ať přijdu za dva týdny. Za dva týdny nic nevykoukala, a přesto mě poslala domů s tím, že hCG asi 104 a ať přijdu za dva týdny a bude něco vidět.

Za dva týdny jsem nedošla, místo toho jsem skončila s prasklým vejcovodem a NPB na sále pro mimoděložní těhotenství.

Po tomto zážitku jsem si řekla, že je mi „čerstvých 22 let“ a rozhodně se tím nebudu zabývat. Ještě jsem studovala, začala jsem pracovat jako HR v jedné firmě, s manželem jsme si užívali.

Za měsíc po laparoskopii jsem byla těhotná. Čárky byly vidět i ve tmě, nemusela jsem natáčet test na světlo, a tak nějak jsem tušila, že tentokrát to asi vyšlo. Našla jsem jiného gynekologa, co mi týden po vynechání menstruace potvrdil 5. tt a za dva týdny srdíčko. Tentokrát jsem byla z eMimina nastudovaná. :) Tolik, že jsem si byla skoro schopná sama diagnostikovat stáří plodu, srdeční akci, výši hCG, bez lékařského vyšetření. :-)

Těhotenství naprosto bez problémů. Začalo 9 měsíců obžerství. K porodu jsem šla jako dva roky gravidní slonice, protože přibrat za těhotenství 28 kg se povede snad jenom slonovi. Z 58 kg jsem měla 86 kg. Lidi kolem mě říkali, že to na mně není vidět.

Jasné, myslíte si, že mi tuk zatemnil mozek a mastný kyseliny se dostaly k zornicím, zneprůchodnily odraz obráceného obrazu a já nevidím, že se mi nevejde zadek do zrcadla? :-) Každopádně, nevím jak, ale za 3 měsíce po porodu jsem byla na své váze, z porodnice šla o 14 kg lehčí a musím podotknout, že vyčerpáním to nebylo. Narodila se nejen krásná holčička, ale i neskutečně hodné dítě, co od prvního dne usnulo ve 20:00 a vstávalo až v 5:00 ráno. Nepoznala jsem únavu.

Ve 30. tt - poloha koncem pánevním

Doktor: „Jéé, to už se neotočí, to bude císař.“

Já: „Hm, dík doktore.“

No, co mu na to mám říct. Porodnice vybraná bez novorozenecké JIP, zaměřená na soukromí rodiček a jejich klid při porodu. Bomba… Takže jsem se vnutila do Motola
Termín porodu 23. 9. 2010 podle ultrazvuku, indikace k sekci 13. 9. 2010. Přijít na lačno a rovnou na sál.

13.9.2010
Naklusala jsem před porodnici a poprvé za celé těhotenství mě přepadla chuť na cigaretu. Jak já se bála. Všeho - cévky, klystýru, nejvíc narkózy, při který budu při vědomí a někdo ve mně bude řezat. Šíleně jsem se toho bála.

Přišla jsem, tam asi 20 porodů. Vypsání karty, monitor. Tak a teď klystýr. Ale já měla žolíka v rukávu. :D

„Sestři, mně klystýr nemusíte, já dva dny nejedla, abych nemusela dostat klystýr.“

Sestřička se otočila a říká:„No, tak to je sice hezký, ale to jste se mohla najíst, jelikož já vám ho stejně udělám.“

Při těch dvou dnech bez jídla jsem mimochodem úspěšně přibrala 2 kg. :D Nemusím říkat, že to, co do mě nalila, zase odešlo ve stavu, ve kterém to tam dala, absolutně beze změn. Takže jsem seděla a představovala si nudle z číny nebo hamburger, grilovaný maso a strašně si nadávala, ještě, když klystýr absloutně vůůbec nic nebyl. :D

Cévka - není to čokoládová masáž, ani wellness koupel v pivních lázních, ale podle mě je trhání obočí horší.

Na sál - děsivě vyděšená. :D

Anestezioložka: „Rychle si lehněte, než přestanete cítit nohy.“

Po 10 minutách, doktor nade mnou stojí a drží něco v ruce.

Já: „Hlavně do mě neřežte, já pořád všechno cítím.“

Doktor: Smích. „To není možné.“ Pořád drží tu věc v ruce.

Já: Šílená panika. „Koukej ty wole.“ Načež zvedám obě nohy do vzduchu, což je tedy důkazem, že mrtvá na spodek nejsem..

Doktor šlehne pohledem po anestezioložce, na sále ticho jako v hrobě. Anestezioložka se asi 8× omluví s tím, že mě okamžitě uspí. Já říkám, že, ať už mi rychle dá něčeho dejchnout, protože u tohohle už být nechci.

Dnes to vnímám jako úsměvnou historku, tenkrát mi do smíchu nebylo a podezírám svou psychiku, že to způsobila. Ten děsivý strach od chvíle, co jsem se dozvěděla o KP mojí slečny.

Celou tu lékařskou péči, včetně bezproblémové rekonvalescence hodnotím kladně, jelikož všechno bylo, jak mělo, a mně udělali hezkou jizvu, nic nehnisalo, zbytečně nekrvácelo, nic se nepokazilo.

To, co přišlo potom, jim nezapomenu ani po šesti letech. Probudili mě a řekli, že mám hezkou holčičku. Má 2 640 g.

Odvezli ji na JIP, kam za mnou přišel manžel s fotkou dcery. Prý mu tekla nudle do roušky, když ji uviděl.

Moji dceru mi ale nedonesli celých 24 hodin po porodu. Já se celou noc nemohla hnout, držela v ruce tu fotku a moje dítě nikde.

Druhý den ráno mi ji přivezla sestra, co mi začala hrabat na bradavky. Já viděla Lilly, okamžitě jsem se rozbrečela. A ta kolosální kráva pronesla: „To vás to tak dojímá?“

Upřímně, i po té době, potkat ji, zřejmě i dnes jí jednu šlehnu. A to jsem mírumilovný člověk.

Odvezla Lilly asi za 5 minut. Já zvonila na sestru, že okamžitě odcházím na šestinedělí. Kdo byl na císaři ví, že okamžitě to nebylo. Asi za hodinu se mi podařilo se osprchovat, nepříjemně jsem řekla, že chci ven cévku a jít se starat o svoje dítě. Chudáci sestry na JIP to odnesly. Ale nemohla jsem si pomoct.

Na šestinedělí jsem si vzala Lilly k sobě, okamžitě. Břicho první dva dny, no nebudu lhát, žádnej šlágr to není, když se má člověk starat o miminko. Ale zvládly jsme to.

Sečteno, podtrženo:
Klystýr - vůbec nic není, dneska bych se najedla :D
Cévka - trochu divný pocit na čůrání
Císař - když vyjde anestezie :D
Bolest - oproti tomu, co jsem tu četla za bolesti a šílenosti u přirozeného porodu? Pohodička… Pohodička, která mě připravila o spoustu krásného.

Všechno, co jsem zde napsala, je pouze subjektivní vnímání všeho, co se kolem narození mé dcery stalo. Není to plošné hodnocení a je mi jasné, že každý to má jinak.

Pokud jste dočetly až sem, tak to možná úplně literární debakl nebyl a děkuji za pozornost. Třeba za šest let napíšu další. :D Hezký den, přeji.

Hodnotilo 63 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Samantha9
Ukecaná baba ;) 1370 příspěvků 10.02.16 01:40

Ta fronta na ty banány asi nebyla zas tak dlouhá :). Parádní deníček, pobavil mě hned několikrát:

Z 58 kg jsem měla 86 kg. Lidi kolem mě říkali, že to na mně není vidět :mrgreen: :mrgreen: Šílená panika. „Koukej ty wole.“ Načež zvedám obě nohy do vzduchu, což je tedy důkazem, že mrtvá na spodek nejsem :mrgreen:

Čekala jsem další nudný deníček o porodu, ale tohle bylo velice vydařené, těším se na další :)

 
madanga
Závislačka 4145 příspěvků 10.02.16 06:42

Náhodou, žádnej debakl..je to moc pěkně napsané..těším se na další tvoje deníčky..

 
blobfish
Závislačka 3692 příspěvků 10.02.16 06:43

Klystýr už se dneska před sekcí v Motole nedává, prý přišli na to, že to nemá význam.

Hezký deníček.

 
anatankaaa
Kecalka 160 příspěvků 10.02.16 07:37

Tak jestli Ty nemáš literární nadání, tak už asi nikdo :) Parádní deníček, který nejenom pobavil, už se těším na další! :palec:

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 10.02.16 07:42

Když jsme šla poprvé rodit, taky jsem se nejvíc bála klystýru :mrgreen: :mrgreen:

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 10.02.16 07:59

:mrgreen: pěkný

 
Lenka 80  10.02.16 08:36

Hezky denicek. gratuluju k holcicce. Nechapu proc se tolik zenskych boji klystyru.

Příspěvek upraven 10.02.16 v 08:37

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 10.02.16 09:19

Moc krásně napsané, s humorem, velice dobře se mi to četlo. :kytka:

 
Misel02
Závislačka 4329 příspěvků 10.02.16 09:22

Kurna supr deníček a pěkně jsme si početla i zasmála po ránu :-D

 
svycarka
Kelišová 6837 příspěvků 10.02.16 09:28

Libilo moc..svizne,vtip­ne.Rada si prectu neco dalsiho a klidne driv nez za 6 let :kytka:

 
kacaba379
Ukecaná baba ;) 1859 příspěvků 10.02.16 09:53

Pěkné :) Jen se zeptám, jak to věděl ten doktor tak jistě, že už se neotočí? Mi se obě děti otočily až tak kolem 33 týdne…Ale císařem taky trochu strašili…

 
Junkyska
Závislačka 3181 příspěvků 10.02.16 09:58

Super deníček…jsem se zase jednou nasmála :lol:

 
Tiffany1
Závislačka 3130 příspěvků 10.02.16 10:23

@kacaba379
Ani nevim, postupně jsem se dozvěděla, ze je ještě možnost, že se otočí,… Neotocila a po porodu jsem se dozvěděla, že byla nozickama rozkročená, v neporoditelné poloze.
Nakonec, muzu byt rada, za dnešní medicínu. Kdyby neexistovala alternativa přirozeného porodu,… Tak se z toho porodu asi nedostaneme ani jedna.
Roztahuje se do dneška, když je nemocná a jsem v noci u ni, tak většinou dostanu kopačku do hlavy, žeber nebo podbřišku, asi abych se nenudila, kdybych treba usinala mezi záchvaty kašle nebo jinou srandou, co přinese ze skolky :D.

 
Tiffany1
Závislačka 3130 příspěvků 10.02.16 10:31

Moc dekuji za kladné komentáře. Tak tu tak pročítám ty deníčky a rikam si, že spousta lidi si velmi stěžuje i na veci, které jejim dětem zachránily zivot apod… Pak mi ale dojde, ze psat deníček 10 dni po porodu, a s těmi hormony… Určitě to každy vidí s odstupem času, s nadhledem a reálneji, tak jsem zkusila neco vyplodit..
Uprimne, ja v sestinedeli dostala záchvat pláče, ze si manžel nevšimnul, ze jsem uklidila… A vubec jsem v sestinedeli byla dost hystericka :D :roll: :mrgreen:

 
blobfish
Závislačka 3692 příspěvků 10.02.16 10:40

@Lenka 80 Ono si stačí přečíst pár historek o tom, jak rodička v kontrakcích prostě nedoběhla a sestra v lepším případě nadávala, v horším hodila hadr po doprovodu. Nebo jak se muselo chodit na wc přes chodbu, kde seděly návštěvy. A tak.
(jinak si myslím, že klystýr u porodu není potřeba a před sekcí také ne, tak proč to podstupovat zbytečně, pokud se do toho rodičce nechce)

 
blobfish
Závislačka 3692 příspěvků 10.02.16 10:47

@Tiffany1 Tak ona je vždycky otázka, co by se stalo, kdyby se něco jiného nestalo, ale pokud je to velký risk, proč to zjišťovat :-) Na sekci mi přišlo nejhorší to dlouhé odloučení od miminka, s bolestí si člověk asi nevybere. A pár dní po porodu už to nemá smysl řešit.
Jinak k tomu otočení, známá chtěla rodit KP normálně, takže si nenechala naplánovat sekci, a když začala rodit a přijela do porodnice, lékař konstatoval, že miminko se otočilo a bylo normálně hlavičkou (od poslední kontroly, kde bylo ještě KP, uběhlo pár hodin). Takže i takhle to může dopadnout :-)

 
andilek2766
Závislačka 2760 příspěvků 10.02.16 10:47

Super deníček :potlesk: :palec:

 
Lenka 80  10.02.16 10:54

@blobfish jakto ze neni potreba? Ja bych se asi u tlaceni nechtela potentit :-)

 
Tiffany1
Závislačka 3130 příspěvků 10.02.16 10:55

@blobfish
To jsou ty šťastné konce. To je super:-).
Docela jsem tady holkam zavidela, jak pily malink, uvolnovaly se, dávaly vany, masirovaly hráze, cvičily… Prislo mi to, jak takové čekání na Ježíška… Nevim, normalni porod jsem nezažila. Možná bych mluvila jinak a rikala, ze císař byl za odměnu. Přesto to beru tak, ze daných okolnosti je to asi ta lepsi z variant a neřešila jsem to. To je asi téma pro ženy, co zažily obojí. Docela by me jejich nazory zajímaly. To srovnání.

 
blobfish
Závislačka 3692 příspěvků 10.02.16 11:10

@Lenka 80 No jednak při normálním porodu (resp. před ním) často probíhají v těle procesy, které mají podobný efekt jako klystýr, jednak i s klystýrem se můžeš po… Znám PA, které se do toho moc nehrnou s tím, že je pro ně daleko snazší uklidit jednorázovou nehodu než pořád měnit podložku, když se někdo po… s klystýrem. Omlouvám se za naturalismus :-)

 
Lucie66
Ukecaná baba ;) 1612 příspěvků 62 inzerátů 10.02.16 11:29

@Lenka 80 pro me byl nejhorsi z celeho porodu a stejne se mnou nic neudelal…

 
Bobsh
Závislačka 3671 příspěvků 10.02.16 11:30

Doufám, že bude deníček dřív než za šest let. Perfektně napsané. :palec:

 
bismarck
Kecalka 381 příspěvků 1 inzerát 10.02.16 11:34

@Lenka 80 ja rodila v US a na dotaz o klystyru mi doktorka rekla, ze se to uz nedela. Pokud chci, mam si ho koupit v lekarne a dat doma, nez dorazim do porodnice.. Kazdopadne jsem se procistila tak sama, ze jsem ho nepouzila. U druheho porodu v CR to same, sestra mi ho nedavala.

 
Lutonka  10.02.16 11:42

@Lenka 80 Já neměla klystýr ani u jednoho porodu, před oběma jsem byla na velmi vydatné večeři a nic ze mě při tlačení nevylezlo - tedy krom toho, co mělo :mrgreen:

Pěkný, čtivý deníček. Původně jsem ho ani nějak nechtěla číst, už těch porodních mám plné zuby, ale jsem ráda, že jsem si v polední pauze čas udělala :palec:

 
Pam12
Kelišová 6110 příspěvků 10.02.16 12:06

Deníčky moc nekomentuju, ale tenhle je naprosto úžasný a fakt me místy i rozsekal. Hlavně ta část na sále :mrgreen:

 
brko  10.02.16 12:35

Prvni denicek o porodu, ktery jsem precetla az do konce. Zolik v rukavu me pobavil, vlastne cely denicek je ctivy a zabavny.

 
Tiffany1
Závislačka 3130 příspěvků 10.02.16 12:53

Moc děkuji za vaše milé reakce.. :dance:

 
PetraMerry
Ukecaná baba ;) 1410 příspěvků 34 inzerátů 10.02.16 13:07

Jů:) krásně napsané:) už se těším na ten další)

 
Mia21  10.02.16 13:15

Taky jsem po CS plánovaně, noo jsem i za něj ráda, normálně bych rodit nechtěla ;) věc názoru..

 
Divver
Ukecaná baba ;) 1022 příspěvků 10.02.16 13:18

@blobfish mate pravdu. Ja pred tremi mesici rodila v USA a kdyz jsem se ptala na klistyr a episiotomii, koukali na mne jako na blazna :))) pode mnou byla podlozka a navic ani ja ani muj manzel jsme zadnou nehodu nezaznamenali :))) ja se pak ale sestricky zeptala :)) ja se totiz strasne bala nejake trapne situace. V tu chvili mi to ale opravdu bylo uuuuplne jedno :)) no a sice jsem se potrhala vsemi smery, pac nas junior byl ponekud vetsi, nez moje gynekolozka predpokladala, ale hojeni probehlo uplne standardne :)) ja rozhodne nejsem zastance prirozeneho porodu za kazdou cenu (sama jsem rodila na kontinuelnim epiduralu a byla od pasu dolu "ochrnuta), ale nektere zakroky mi prijdou zbytecne.

 
Mufina
Extra třída :D 12776 příspěvků 21 inzerátů 10.02.16 13:31

Deníček pobavil, ale taky mě zarazila informace ve 30.tt, že už se dítě neotočí. První se mi otočilo ve 33.tt, druhé ve 37.tt a třetí se točilo až do porodu :)

 
dalmati
Ukecaná baba ;) 1185 příspěvků 10.02.16 14:00

Pěkný deníček :potlesk:, mně klystýr přišel vhod, protože jsem měla vlivem železitých tabletek problémy s vylučováním. Rodila jsem přirozeně, ale říkám si, že příště budu trvat na ultrazvuku u příjmu, jestli nebude druhé zase tak velké jak první. Syn měl obvod hlavy 36 cm a byla jsem šitá všude možně a to se narodil víc jak 2 týdny před termínem. :zed:

 
Tiffany1
Závislačka 3130 příspěvků 10.02.16 14:34

@Mufina
No jo, to je těžký. Asi co doktor to názor a treba těch, co se jim po 30tt neotocilo mimco mel většinu ve své kariéře…
Tady jsem pak také cetla spoustu případu, kde se mimco otocilo, za zle bych mu to asi neměla.
To spis ta doktorka před nim, co mi zanedbala mimodelozni… A pak prisla s omluvou, ze mela nemocnou maminku, tak myslela na neco jinyho…
Jako ja, kdybych přijala na pozici Back Office managerky zedníka, tak me vyhodí z práce… A to nejde o zivot… :roll:
Ale co, jsou to zkusenosti… Dnes se lékařů ptam, zda-Li maji zdravé příbuzenstvo predem :lol: :mrgreen: :mrgreen:

 
Taka
Kecalka 448 příspěvků 10.02.16 15:18

„Šílená panika. „Koukej ty wole.“ Načež zvedám obě nohy do vzduchu, což je tedy důkazem, že mrtvá na spodek nejsem…“ Vím, že v tu chvíli to muselo být strašné, ale mě to pobavilo :mrgreen:
Pěkný děníček, ve frontě na banány jste určitě nestála :kytka:

 
kathon
Kecalka 452 příspěvků 10.02.16 16:12

Moc hezky, jsi sympoška :lol:

 
eva mrazova
Kecalka 102 příspěvků 10.02.16 16:50

Super!!! :kytka:

 
Pam12
Kelišová 6110 příspěvků 10.02.16 19:01

@Tiffany1 ja byla ta co se uvolňovala, žvýkala lnene semínko, pila malinik a pak jsem po 36 hodinách totální bezmoci dekovala za sekci. Nikdy me uz nikdo nedonuti rodit prirozene :mrgreen:

 
Tee34
Ukecaná baba ;) 1877 příspěvků 10.02.16 19:09

Ja zase jediné na co jsem se při porodu těšila byl právě ten klystyr :mrgreen:. Jinak hezky a vtipně napsaný denicek.

 
Moruma
Zasloužilá kecalka 773 příspěvků 10.02.16 22:44

@Lenka 80 já rodila bez klystýru a nepotentila jsem se…

 
Duckula
Generální žvanilka 23046 příspěvků 10.02.16 23:12

@Tiffany1 Supr se to četlo, bezva deníček! Kdy bude další? :mrgreen:

Já měla první spontání, druhý sekce pro KP, třetí spontáně ptž do sekce se mi nechtělo. Jako na jednu stranu je sekce pohodlná, ae není to „čekání na ježíška“, miminko není hned a musím se dožadovat, taky sem chtěla mít miminko hned u sebe a to bylo „no jo, ae vždyť…“ U spontáního je bomba to poňuchňání po porodu, to že vím že je to cajk, že po porodu funguju na stopro. Já měla po sekci strašný strach se pohnout, aby nepraskl steh :roll: sem byla trochu mimo :mrgreen: :mrgreen:

 
Duckula
Generální žvanilka 23046 příspěvků 10.02.16 23:15

@dalmati syn měl OH 37, měla sem jen malý nástřih, naopak znám holčiny co je potrhalo malé miminko, o velikosti to není.

 
hani28
Zasloužilá kecalka 598 příspěvků 10.02.16 23:28

Rodila jsem v Britanii a taky se tu klystyr (ani cevka) nedela.

Příspěvek upraven 10.02.16 v 23:30

 
Tiffany1
Závislačka 3130 příspěvků 11.02.16 00:52

@hani28
To je fajn, na druhou stranu, ja mela i spinální anestezii, sice nef-ční, ale stejne jsem se do rana nesměla hnout, takže bych se asi pocurala :) :mrgreen:.

Příspěvek upraven 11.02.16 v 00:53

 
Lenka 80  11.02.16 07:56

@Mufina jéééé čtvrťátko na cestě. to je krásný :potlesk:.gratuluju a tiše závidím. :kytka:

 
Tiffany1
Závislačka 3130 příspěvků 11.02.16 08:13

@Mufina
Muf, nebyly jsme spolu ve skupině zari 2010? :D

 
hani28
Zasloužilá kecalka 598 příspěvků 11.02.16 09:18

@Tiffany1
No mi tu cevku taky nakonec dali ale az po porodu, protoze porad me posilali vycurat a neslo to, ale standardne predem se nedava :lol:

 
Mildík30
Ukecaná baba ;) 2375 příspěvků 11.02.16 14:25

:) Super deniček :palec: prej: Koukej, ty wole :potlesk: :mrgreen: :mrgreen:

Příspěvek upraven 11.02.16 v 14:26

 
lindt
Povídálka 41 příspěvků 71 inzerátů 11.02.16 18:27

Vtipně napsané, nejlepší je hláška „koukej ty vole“ :lol: :potlesk:
I když v té chvíli na sále to musel být mazec.
Prosím, napiš další deníček :kytka:

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 11.02.16 23:02

Dost jsem se pobavila, gratuluji k holčičce!!! :potlesk: :potlesk:

 
Anysch
Nováček 3 příspěvky 11.02.16 23:49

@blobfish opravdu se uz nedela? V ut tam mam planovany cs a z klystyru mam pekny nervy :roll:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama