Porod bez epiduralu

Porod

Blížil se termín porodu a já pravidelně docházela do poradny v porodnici. Jednoho dne jsem dostala k vyplnění dotazník ohledně epiduralu. Forma aplikace mě vyděsila a už jsem si představovala, jak dojde k chybě, a já zůstanu ochrnutá. Mé rozhodnutí znělo jasně: vydržím to bez epiduralu, vždyť to budou jen větší menstruační bolesti.

Zachycení nepopsatelného pocitu v životě.
3 komentářů

Pro tohle by člověk vytrpěl mnohem víc než jeden porod. :-)
3 komentářů

Celý 9. měsíc jsem žila jen přípravou na porod. Měla jsem nastudované počítání kontrakcí, abych do porodnice nepřijela moc brzy. Dne 22. 11. jsem se probudila v 5:30 hodin, uslyšela takové lupnutí a ve velkém ze mě odtékala voda. Za hodinu jsem začala pociťovat bolest, kterou bych přirovnala k bolesti při průjmu. Nebyla v pravidelných intervalech, ale neustálá a stejná. Když už to trvalo 2 hodiny, žádala jsem o klystýr, který jsem nakonec dostala až za další hodinu. Rodila jsem v Praze v Podolí, kde je porodní sál samostatná místnost s koupelnou a WC a rodička má plné soukromí. Většinu času jsem strávila právě na WC.

Asi hodinu po klystýru jsem konečně měla pauzy, při kterých jsem odpočívala. Po další hodině začal ten pravý porod. Kontrakce byly silné (s menstruační bolestí to nemělo nic společného) a i mezi kontrakcemi jsem stále cítila bolest jako na začátku porodu. Chodila jsem nervózně po sále, zkoušela sprchu, WC, míč, ležet… nic nepomáhalo. Když mi přišla PA udělat další monitor, začala jsem prosit o epidural. PA mi však řekla, že se dobře otevírám a epiduralem bychom to zpomalili, a pokud vydržím, tak za dvě hodinky bude po všem. A za dvě hodiny jsem se skutečně dozvěděla, že jsem otevřená na 9 prstů a že teď už budeme jenom čekat, až budu mít tendenci při kontrakci tlačit. To přišlo za chvilku, nejlépe ten pocit přirovnám k tomu, že jsem při kontrakci měla pocit, že mám ve svém zadku velký míč, který se snaží dostat ven :-) Lehla jsem si na bok a 45 minut tlačila dle instrukcí PA, která mě úžasně podporovala.

V 15 hodin jsem vytlačila hlavičku a tělíčko už vytáhla PA. V tu chvíli přišla neuvěřitelná úleva, žádná bolest. Položili mi malou na prsa. Byla krásně teplá a moje. Tenhle pocit se nedá popsat, to se musí zažít. Když ji vážili a měřili (50 cm, 3790 g), odešla ze mě placenta. Pak šla malá do náruče tatínka a mě čekalo šití, jelikož jsem se neobešla bez nástřihu. Něčím mi ránu polili, což zastudilo a šití jsem necítila. Ucítila jsem na konci jen dvě píchnutí, ale to byla hodně slabá bolest a oproti porodu úplně směšná.

Měla jsem to za sebou. Dvě další hodiny jsem ležela na sále a vedle v postýlce mi spalo děťátko. Byla jsem ráda, že mi PA ten epidural rozmluvila. Čas mi během porodu utíkal rychle a dalo se to zvládnout. Na svůj porod vzpomínám ráda a všem, které porod teprve čeká, přeji to samé. Takže hodně štěstí a doufám, že jsem deníčkem trochu pomohla. Mě všechny příběhy o porodech pomáhaly zvládnout ten strach z neznáma.

Hodnotilo 7 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
ZuzulikB
Závislačka 3161 příspěvků 2 inzeráty 11.04.12 06:50

ahoj, dekuji za denicek. Ja taky studuji kvuli strachu z neznameho, aspon vim, co me priblizne ceka nebo co muzu ocekavat. I kdyz pokazde je to jine, pro me je porad lepsi ze aspon neco vim. :)
Kazdy ma k tomu jiny pristup, taky je dulezite zachovat klid, nestresovat se a nechat veci volne plynout pokud nejsou komplikace, a urcite vhodna PA.
Doufam, ze budu mit podobne podminky jako ty. Hlavne ten klid, a praci prevazne s takovou PA. Zu

 
FifinaOfina
Stálice 69 příspěvků 11.04.12 08:01

Hezké, jako můj porod, ale tam to šlo ještě rychleji. Voda mi praskla v 19:30 ve 21:00 jsem volala sanitu a jela do porodnice. Tam už jsem přijela otevřená na 6 cm a než se natočili pásy mohla jsem rodit :-) Ve 22.00 už byla malá na světě :-)A taky jsem chtěla porod bez epidurálu. Později jsem o něj škemrala,ale už bylo pozdě, už by mi prý ani nezabral. Ale chápu maminy, které rodí několik hodin, že ho chtějí :-)

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 11.04.12 08:52

ahoj, chce se mi napsat, ze bych do epi taky nikdy nesla, ale kdybych mela bolesti cely den, asi bych o nem zauvazovala. predstava dlooohe jehly v pateri, pro me neni moc ulidnujici. negativa pro me prevladaji.
rodila jsem 2×, vzdy bez epi. jen po druhe jsem dychala gas. sice nepomuze od bolesti, ale trochu otupi. porod proste boli, tak je to v poradku, je dobre citit kontrakce, vnimat svoje telo a vedet kdy tlacit

 
helbell
Zasloužilá kecalka 518 příspěvků 11.04.12 11:12

Taky jsem zvažovala jestli ano nebo ne. Rozhodla jsem se pro ano. Proč se tyranizovat, když to jde i jinak. Řekla jsem si, proč bych měla zrovna já ochrnout a hlavně jsem chtěla spolupracovat s porodníkama a ne tam vyvádět jak jsem slyšela od manžela zkušenosti s ex která se bála injekcí a pak tam dělala hrozný věci a nemohli si s ní poradit. Názor to asi není úplně dobrý protože mi při zavádění brnkli o nerv a dost to bylo nepříjemné, tak se člověk v tu chvíli lekne a uvědomí si co by se mohlo stát, ale nakonec jsem byla moc ráda, že ho mám rodila jsem 14 hodin s akutní sekcí na konci a bez epiduralu si to nedovedu představit. Ale gratuluji k takovému porodu a miminku.

 
Anael
Echt Kelišová 7797 příspěvků 11.04.12 11:25

@helbell
Taky jsem měla epidurál a rodila jsem 15 hodin, nakonec s akutní sekcí. Maminkám, které mají pohodový porod to moc přeji, ale ne pokaždé to je tak ,,v pohodě" ;) ;) :mavam: :mavam:

 
doriang
Kelišová 5579 příspěvků 11.04.12 13:08

Poslední dvě děti jsem taky zvládla bez epidurálu(u prvního jsem měla hnusné,silné kontrakce bez přestávek a porod vůbec nepostupoval, to jsem byla za epidurál vděčná). A jenom abych vyvrátila ty dlouhé jehly v páteři apod. Tou jehlou vám jenom zavedou hadičku, jehla se hned vytáhne a člověk se pak normálně hýbe.
Za mě, při postupujícím porodu je epidurál zbytečný, při nepostupujícím může pomoct(vy si odpočinete, uvolníte…)

 
eva valoi
Extra třída :D 10234 příspěvků 1 inzerát 11.04.12 18:46

Nemít epidurál je normální. :)

 
Žanysek
Závislačka 3259 příspěvků 12.04.12 10:57

gratuluji k miminku. :kytka: :kytka:

Tak já rodila s epidurálem. Před porodem jsem si říkala, že to zvládnu a nakonec jsem se tam kroutila v příšerných bolestech (já teda mívám i příšerný bolesti při menses, že se to nedá vydržet) a žebrala o něj. naštěstí mi jej dali a porod se značně urychlil. Jen mi není jasný, že když šili mě, tak sem si říkala zlatej porod, takovou bolest už nikdy nechci zažít a když jsem se ptala, zda mě nedaj něco na bolest, tak mi řekli že na to nic nepomůže.

 
ivanak
Závislačka 3946 příspěvků 12.04.12 12:21

Děkuju za komentáře.

Já v několika deníčkách četla, že šití bolí, tak jsem se bála, ale fakt jsem cítila až dvě slabé píchnutí na konci.

 
lenička m
Ukecaná baba ;) 2460 příspěvků 12.04.12 16:30

ahojky, díky za deníček, mě to teprve čeká..hrůzou pomalu nespím,ale snažím se hodně číst o všem možném co by mohlo přijít. Chci rodit s epi…no a k tomu šití. Kamarádka říkala že to bylo horší jak porod, že u toho brečela bolestí a nic jí nedaly - z toho mám teda zase obavu já…no tak snad to zvládnu i já :lol:

 
kacice
Ukecaná baba ;) 1654 příspěvků 12.04.12 16:53

Můj porod byl podobný ve tři v noci mi odtekla voda a malá se narodila 13.50hod ale s epiduralem od začátku jsem ho chtěla a počítala s ním. A to zavádění byla proti porodním bolestem velká legrace :mrgreen: a mi naopak při zavádění řekli že epidurál urychlí otvírání někdy (já byla tento případ) takže od první dávky 11hod to jsem byla otevřená na tři prsty se za necelé tři hodiny malá narodila. A šití ani nevím že nějaké bylo :think: myslím že mi to dr něčím umrtvila tak nechápu proč jsou ještě místa kde to nedělají :roll: a ženy trpí zcela zbytečně :twisted: a tak stejně to vidím s tím epiduralem nač se zbytečně trápit!!!!

 
ivanak
Závislačka 3946 příspěvků 12.04.12 17:06

Já jsem měla úžasnou PA, ale přišlo mi, že se snažila mi ho za každou cenu nedát. Jak jsem měla ty bolesti bez přestávky, tak jsem zmiňovala, že chci něco proti bolestem a oni mi přinesly nahřátý polštářek. Asi na hodinu to fakt zabralo, protože jsem měla mezi kontrakcema klid a pak když to zase přišlo, jsem už výslovně řekla epidural, ale takhle mi to rozmluvila. Asi mě nebrala jako těžký případ. Já začla vydávat nějaké zvuky bolestí až poslední hodinu. Jinak jsem si v duchu vedla sama se sebou rozhovor, že jsem pořád blíž a blíž konci.

Co se týče nástřihu, tak budoucím rodičkám doporučuju si říct o nějaké umrtvení, jde to i bez bolesti.

 
Denino
Závislačka 2790 příspěvků 13.04.12 13:28

Já sem taky proti epiduralu a celkově proti všemu proti bolesti…prostě by sme si to měli hezky vyřrat :D já na porod vzpomínám jako na krásnej zážitek i přes tu bolest. Ale pro jistotu jsem rodila v porodnici, kde epidural nedávají vůbec :D Neveřila jsem si…v té záplavě hormonů sem se bála že si o něj řeknu. Nakonec už když sem byla na sále, tak sem pa řekla, jestli mi může už něco na bolest dát. Na to mi řekla že už je pozdě a já jsem jí odpověděla…že je to dobře :D že ze mě mluví hormony a doopravdy nic nechci :D
A k šití: já si o nástřih sama řekla na sále, protože mě to masírování nedělalo moc dobře. A když doktor pak šil, tak mi píchnul iněkci a šití jsem necítila ;)

Příspěvek upraven 13.04.12 v 13:30

 
tentadora
Ukecaná baba ;) 1935 příspěvků 18.04.12 18:15

Hezká pohádka.

Nechápu, proč je zařazeno pod Prázdnou náruč, ve které jsou maminky, které o dítě přišly :nevim:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama