Porod DOMA

Porod

Co je to vlastně porod doma? jaká je představa maminek ? jaká je představa zdravotníků? a jaká je skutečnost? Ohledně porodů doma je už dnes vedeno mnoho diskuzí, názorových sporů nebo spekulací. Někteří jsou o správnosti přesvědčení, jiní říkají ať si dělá kdo chce co chce a jiní jsou absolutně proti. Pokud se zeptám zdravotníka na názor  ohledně  domácích porodů, zhrozí a během vteřiny mi řekne všechny možné i nemožné komplikace při porodu nebo po něm.

Jsou přesvědčeni o tom, že bez nich by ženy nemohly rodit a starat se o své děti, protože to má být v rukou odborníků tam, kde je v dosahu technické vybavení pro případ komplikací.Pokud jim dám příklad zdravé ženy  s těhotenstvím bez problému, která je připravená porodit své dítě, tak opáčí, že i v takových případech se může stát jakákoliv komplikace.  A že i když ženy doma porodí, tak je potom běžně vozí záchrannná služba do nemocnice z důvodu náhlých komplikací u matky či dítěte.. To je věta je které se ještě vrátím.

Mezi maminkami a laickou veřejností jsou jedni, kteří souhlasí , další kteří mají strach a nakonec ti, kteří jsou absolutně proti a ještě jedna skupina- skupina lidí, kteří to vůbec „neřeší“. O těch bych chtěla psát asi nejvíce, protože si myslím, že jsou to právě ti, kvůli kterým získávají zdravotnící názor, že je stejně potom převezou do nemocnice.. Napíšu vám svoji novou zkušenost. Jsem zdravotní sestra, pracuji na novorozeneckém oddělení( pracuji s dětmi nedonošenými nebo například po císařském řezu). Pracuji v Krajské nemocnici. Setkávám se tam s případy maminek,které rodily doma. A od té doby chápu, že je velký rozdíl mezi tím když řeknu porod doma a porod doma.

100% maminek, které takto rodili jsou z naší etnické menšiny-romové. Tudíž lidé, kteří mají ! většinou ! ( je mnoho vyjjímek, kterých si vážím) nízké vzdělání a horší soiální situaci. Takové maminky když začínají cítit porodní bolesti, jedou do nemocnice, tam jim ale řeknou, že to bude trvat do porodu ještě několik hodin, a stává se, že taková maminka zkrátka řekne, že takhle dlouho čekat nebude a že jede ještě domů. Doma ale porodní bolesti zesílí a žena již nestihne přijet.(příklad) Miminko porodí doma s někým z rodiny. O první péči o miminko po porodu se většinou nezajímaly a volají sanitu.Akutně musí ošetřit maminku i miminko. Bývá nutná i další akutní zdravotní péče.  Takové mamince se potom do dokumentace napíše červeně POROD DOMA.

Miminko se většinou nechává v nemocnici ještě několik dní. Ještě jsem nezažila(já ani sestry které tam pracují již mnoho let), že by dovezli miminko od ženy,která plánovaně rodila doma. A tak jsem došla k myšlence, že zdravotníci se vlastně téměř nesetkávají se skutečným domácím porodem a naprostá většina důkazů o riziku rození doma je neobjektivní.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Ivik4
Závislačka 3152 příspěvků 17.12.08 11:48

Po dvou,ne právě jednoduchých porodech,  za sebe píšu, že bych do toho nešla. A přiznám se, že to částečně považuji za hazard. Nejen pro matku, ale hlavně pro dítě. Nicméně je každého věc, do jakého rizika je ochoten jít a jak se na to cítí.
 Iva

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12003 příspěvků 17.12.08 12:01

Nerodila jsem, jestli jednou budu, tak nejspíš v porodnici, ale velmi obdivuju ženy, které porodí plánovitě doma. Nepovažuji to za hazard. Vlastně nechápu, proč je vždycky cizím lidem tolik „po hazardu“ těch ostatních. Matky (a otcové) když si rozhodnou porod doma, tak jsou jasně srozuměni s tím, že se něco může stát. Tedy zodpovídají sami za sebe a za své dítě. Je to jejich dítě. Zatímco když se něco stane v nemocnici, vždycky je zodpovědný personál (nevím, zda právem nebo neprávem, ale prostě je to tak).

 
suvik
Nadpozemská drbna 25305 příspěvků 17.12.08 12:57

Ivik ale řekla, že to považuje za hazard PRO SEBE, že jestli se tak rozhodnou ostatní, tak jí to je šumák…chce to číst pozorně :-). Jsem zvědavá, jestli se to tu rozdělí na obvyklé dva tábory :-). Já jsem ještě nerodila, zatím jsem názoru, že v nemocnicích je stále co zlepšovat a doma je doma, ale doma není lékař, který by v případě nouze rychle pomohl. Asi bych si to vyčítala, kdyby se něco stalo (už to vidím, jak se to tu na mě sype, co by se tak mohlo stát, když jde o přirozenou věc a dřív se rodilo jen doma…ovšem dřív byla také zcela jiná novorozenecká úmrtnost)…takže půjdu rodit do porodnice. Je na nás, abychom tlačili lékaře k zajištění co nejpřirozenějšího porodu i v nemocničním zařízení, aby se nemuselo rodit doma z důvodů nespokojenosti a trauma zážitků z porodnice.

 
Macík74
Generální žvanilka 22162 příspěvků 17.12.08 13:00

Souhlasím!
Myslím, že porod doma je určitým hazardem. Rodila jsem zatím dvakrát. Třetí porod mě čeká! Ale doma bych se rodit neodvážila! Spoléhám na to, že v dnešní době v porodnicích pracují opravdoví specialisté a u porodu který probíhá normálně není ani přítomen doktor pouze porodní asistentky.. Pevně doufám, že jsou to osoby, které jsou milé a vstřícné a pomůžou mě i malému aby jeho vstup na tento svět byl co nejlepší!
Zatím jsem byla v posledních 14 dnech asi čtyřikrát na porodnici.. a zatím jsem se tam setkala jen se vstřícností a milým přístupem! doufám a pevně věřím, že až přijde opravdu má chvíle bude vše dobré!
A zdraví moje a miminka je mi nade vše! Proto bych doma rodit nechtěla! Chybí mi tu hodně jejich vybavenosti pro různé příhody! Martina 

 
maxik
Kelišová 5761 příspěvků 1 inzerát 17.12.08 14:13

Hodně zajímavý pohled na to, jaká zkušenost se zdravotníkovi vybaví, když se řekne porod doma. Docela rozdíl proti porodu připravené poučené nízkorizikové rodičky s asistencí PA.  

Díky za článek, E.

 
Ivik4
Závislačka 3152 příspěvků 17.12.08 14:36

Dík za pochopení mého textu :).
Ono ve chvíli, kdy kolem tebe začnou běhat, protože dítěti selhává srdeční akce, tak je člověk vážně rád, že je v nemocnici a má dětskou JIPku na dosah. Ale znovu opakuji - toto je čistě můj názor a vlastně svým způsobem obdivuji ty, kteří do toho jdou a pokud to vyjde, tak věřím, že je to silný zážitek.

 
Sarik78  17.12.08 21:10

At se na me nikdo nezlobi, ale ja povazuju porod doma za dost nezodpovedne rozhodnuti. Ja jsem rodila letos, poprve. Nejenze maleho nakonec museli taha vakuovy extraktorem, pokud bych nebyla tesne po porodu v nemocnici, behem par minut bych vykrvacela. A to jsem byla, jak to nazyvate, „nizkorizikova“ rodicka, ukazkove tehotenstvi, zadny problem za celou dobu. Tem, co se pro porod doma rozhodnou, drzim palce a preju hodne stesti, at vse probiha bez nejmensich komplikaci!

 
Fly
Kecalka 214 příspěvků 17.12.08 22:29

Může se nastávající matka na 100% spolehnout, že se něco nepokazí?
Nemůže.
Dítě má právo na co nejbezpečnější porod, proto by mělo být co nejblíž případné záchraně = v nemocnici.  

Proč někdo vůbec doma rodit chce? V čem je přednost domova proti nemocnici?

V Motole byl personál profesionální i lidský, dokonce vtipný, pořád se zajímali, co bych jak chtěla, nabízeli ihned po porodu položit dítě na matku, naučili mě kojit, měla jsem po ruce odpovědi na nejrůznější otázky,porodník se za mnou byl podívat na šestinedělí, bylo to fajn. Navíc jsem se nemusela starat, co a kdo bude vařit, vyprat, uklidit, atd. a mohla jsem se úplně soustředit na nás dva s miminkem.

Moje kamarádky, které rodily, mají stejnou zkušenost (od Apolináře, z Motola, z Neratovic).

Eleno - Cituji: „Ještě jsem nezažila(já ani sestry které tam pracují již mnoho let), že by dovezli miminko od ženy,která plánovaně rodila doma. A tak jsem došla k myšlence, že zdravotníci se vlastně téměř nesetkávají se skutečným domácím porodem a naprostá většina důkazů o riziku rození doma je neobjektivní.“.

A víš, kolik porodů ve spádové oblasti vaší nemocnice bylo uskutečněno doma? Dokud je tohle číslo neznámé, tak i uvedená dedukce, ač je zajímavá, tak je scestná.

 
pitrisek
Ukecaná baba ;) 1293 příspěvků 17.12.08 23:56

Moje babička rodila doma pět dětí, ani ne že by tak chtěla, ale prostě tehdy za druhé světové války a těsně po ní jinou možnost neměla.  Proběhlo to s tzv. „porodní bábou“.   V dnešní době bych do toho dobrovolně nikdy nešla. I kdyby 99 porodů doma bylo bez problémů, tak kdyby jeden skončil nějak špatně vinou toho, že se něco někam nestihlo - tak je to vulgárně řečeno průser.

 
maxik
Kelišová 5761 příspěvků 1 inzerát 18.12.08 03:05

Fly - podle WHO je pro nízkorizikové rodičky porod doma stejně bezpečný jako v nemocnici, ne-li bezpečnější.  To, že čeští porodníci tvrdí většinou něco jiného, je další věc.  

 
maxik
Kelišová 5761 příspěvků 1 inzerát 18.12.08 03:15

Sarik -
Většina náhlých komplikací je následkem zásahů do porodu, zejm. podání chemických hormonů a nevhodného polohování v druhé době porodní; s těmi zbylými se těžko vypořádávají i v nemocnici. Spousta komplikací se při normálním běhu porodu rozvíjí postupně a je dost času zavelet odjezd do porodnice. Nosokomiální infekce, pokud ty nebo dítě máte v tomto směru pech, taky nejsou kdoví co.
Na západě  se v řadě zemí doma rodí, v naprosté většině případů s PA, a morbidita a mortalita rodiček i zdravých novorozenců je zhruba taková jako u nás; lepší čísla vycházejí v případě, že se nezohledňují u nás mnohem častější potraty z důvodu poškození plodu, které pak v porodních statistikách samozřejmě nefigurují.
Věř, že mamky plánující domácí porod se rozhodují velmi zodpovědně a hodně se o různých eventualitách informují.

 
vopičkaa
Kelišová 6051 příspěvků 18.12.08 15:50

přijde mi úplně stupidní kvůli nějakým „nelibým pocitům“ matky riskovat život dítěte. Je to sobecký hazard…
Spíš si myslím, že by se v porodnicích mělo nadále pracovat na zpříjemnění prostředí, dbát na individuální přístup, víc s matkami hovořit, vysvětlovat atd…

 
suvik
Nadpozemská drbna 25305 příspěvků 18.12.08 16:13

Většina náhlých komplikací je následkem zásahů do porodu, zejm. podání chemických hormonů a nevhodného polohování v druhé době porodní; s těmi zbylými se těžko vypořádávají i v nemocnici. Spousta komplikací se při normálním běhu porodu rozvíjí postupně a je dost času zavelet odjezd do porodnice.  

Ano, ale např. takový oxytocin, který se podává nejčastěji při indukci porodu je sice nasyntetizován, ale z konkrétních důvodů. Těmito důvody jsou jeho mimojiné i nežádoucí účinky na organismus, které provází hormon izolovaný přímo z hypofýzy. Viz. třeba příbalový leták jednoho preparátu:  

Oxytocin Ferring-Léčiva je plně syntetický přípravek, který na rozdíl
od nejčistších pituitárních extraktů postrádá klinicky znatelný
vazopresorický účinek. Standardní uterokinetický účinek není proto
doprovázen nepříjemnými nežádoucími účinky přirozeného hormonu. Přípravek
se může podávat též těhotným s vyšším krevním tlakem včetně
preeklampsie.
Kromě hlavního účinku, indukce a stimulace děložní činnosti v těhotenství
a během porodu, zvyšuje oxytocin ejekci (nikoli sekreci) mléka.
Oxytocin Ferring-Léčiva je biologicky titrován na mezinárodní jednotky.  

Tvrzení, které píšete výše bych ráda měla tedy ale doloženo konkrétními zkušenostmi nebo nejlépe odkazem na studii, toto má charakter „jedna paní povídala“.  S komlikacemi, se kterými se dost těžko vyrovnávají v porodnici se ale doma nevyrovnáte vůbec a ne všechny komplikace se rozvíjí postupně…  Tento typ argumentace já neberu.

 
JVP
Zasloužilá kecalka 569 příspěvků 18.12.08 22:32

Holky, i když si myslím, že každá strana (porody doma x porody se zajištěnou lékařskou péčí) své názory těžko změní, přesto mi to nedá a píšu. Nechci se nikoho dotknout, vážím si názorů ostatních (i pokud s nimi nesouhlasím), ale v situaci, kdy mé rozhodnutí může být tak závažné nejen pro mne, je na místě upozadit své třeba nelibé pocity z doktorů a zajistit alespoň při porodu a těsně po něm své dítě (navíc mám čerstvou zkušenost s mou spolužačkou, která porodila v porodnici jak nic, vše o.k. a za 10 min. po porodu začaly z její strany takové potíže, že by ji do nemocnice z domova nedovezli a malá by zůstala jen s tátou.....) - možná proto píšu.
Mám dvě děti, porody (zvlášť ten druhý) bych asi zvládla i sama doma, ale přesto bych si netroufla na domácí porod ani s naším příbuzným, který je porodník, ani s žádnou dulou. A to vás ujišťuju, že kromě obvyklých a asi i normálních obav o zdraví dítěte, jsem se na porodu vlastně vždy nejvíc netěšila na porod v porodnici-nebo chcete-li v nemocnici… kvůli tomu, že se mi tam prostě nechtělo-doma je doma. Ale abych kvůli pár dnům podstoupila takové riziko? Ono se obvykle nikomu nic tak strašného v porodnici neděje (nevaří tam jako doma a občas se sice vyskytne někdo protivný, ale to se snad dá překousnout-vždyť jde o zdraví, ne?). Při příším porodu bych možná zvážila porodit v porodnici a po vyšetření mém i mého dítěte bych tedy šla domů - (pokud by bylo vše v pořádku ) i když vím, že by se to lékařům nelíbilo, myslím, že by to určitý kompromis mezi porodem doma a několikadenním a mnohdy zbytečným pobytem v porodnici byl.
A argumenty, že kdyby něco, tak se zavolá sanitka nebo skočí do auta… To asi může myslet vážně jen ten, kdo nerodil, nebo kdo je fakt optimista. Já měla porody relativně bleskové a pohodové, ale při představě, že uprostřed porodu někam jedu, je za hranicí mé fantazie.....
Přeju každé takový porod, jaký si představuje, hlavně bez komplikací a se zdravým miminem v náručí hned po porodu..... Jana    

 
Foltexka
Kecalka 393 příspěvků 3 inzeráty 19.12.08 10:49

Za sebe říkám: jedině porodnice. Kdybych bývala před 5 měsíci rodila doma, asi by mi teď v postýlce nespinkala naše Anička. A to jsem měla těhu taky bez problémů. Podle mého je to nezodpovědnost, nikdy nikdo neví co se může stát. Olomoucká porodnice je v některých ohledech (vzhled, jídlo ..) otřesná, ale rychlý zásah zdravotníků nám patrně zachránil malou. Těch pár dní nepohodlí a děsného jídla mi teda za život dítěte stojí.
Krásné Vánoce a hodně zdraví do roku 2009. Venďa

 
Munz
Stálice 86 příspěvků 19.12.08 12:12

Aj mňa čaká teraz druhý pôrod, ale nemala by som odvahu riskovať svoj alebo malej život. A tých pár dní vydržím kvôli tomu aby sme boli obe v poriadku čokoľvek. Dovolila som si okopírovať z jedného poradenského fóra názor lekára ktorý sa stretol s následkami nepodarených domácich pôrodov:
Pan doktor,
Vase vyroky na temu „porod doma“, ktore boli odvysielane v hlavnych spravach TV Markiza 13.10.2008 su, jemne povedane, neadekvatne!
Ja sama som porod doma zvazovala a vyprosim si, aby moje presvedcenie a snahu niekto znevazoval povyseneckymi a nerelevantnymi vyjadreniami, ktore rozhodne nie su odbornym nazorom pre verejnost.
Myslim, ze kazdemu sudnemu cloveku je jasne, ake riziko porod znamena. Preto malokto moznost porodu doma zvazuje a malokto by si na take nieco trufol bez odborneho dohladu napr. samostatnej PA.
Namiesto znevazovania rodiciek, ktore tuzia po intimnom, prirodzenom porode, ste mohli zalobovat za zlepsenie ludskeho pristupu k rodickam a novorodencom v porodniciach, aby zeny nemali potrebu z nasich porodnic „utekat“ - namiesto boja proti domacim porodom odporucam bojovat napr. za menej epiziotomii, slobodnu volbu polohy v 2.dobe porodnej, neodnasanie deticiek na adaptaciu, proti ponizujucim gynekologickym prehliadkam a pod.
Pokial by ste pri zlepsovani slovenskeho porodnictva, aby zeny nemali problem porodit v porodnici, hladali inspiraciu, ci pomoc, smelo sa na mna obratte. Mam chut a energiu nieco zlepsit, nielen nadavat na „skostnatelych lekarov“, ktory z porodu spravia technicky cistu zalezitost podla harmonogramu v ucebnici
S pozdravom a zelanim SKUTOCNE spokojnych klientiek!
Martina Gregusova

Odpovedá: MUDr Jozef Záhumenský
Dobry den,
a ako viete, že za to nebojujem ? Príďte k nám na Bulovku na exkurziu, uvidíte ako sa napriek babyboomu chováme k rodičkám. Stali sme sa jednou z najobľúbenejších porodníc, máme najvyšší nárast porodov v celej českej republike.

Žena, ktorá zvažuje porod mimo zdravotnícke zariadenie je egoistická narcistka, bezohľadná sebecká a hlúpa. Neberie ohľad ani na svoje dieťa, ani na svoju ostatnú rodinu, ktorá sa teší na zdravé dieťa.
Odborný dohľad PA je Vám naprosto nanič, ak nemáte žiadne zázemie. Ja osobne by som k porodu doma nešiel za žiadne peniaze, ani keby ma matka právne vyviazala zo zodpovednosti.
NIektoré PA v českej republike si z toho urobili výnosný biznis a keď ide do „tuhého“ tak utečú a rodička tvrdí, že išlo o „rýchly“ porod a nestihla do porodnice. Keď ich prosím, aby svoj príbeh uverejnili, tak im hanba nedovolí, potom na internet píšu ich rodičia a plačú, čo to vychovali za egoistu.

Prietok krvi maternicou je 500 ml za minútu, žena stratí za 3 minúty 1,5 litra krvi a bez
1. anesteziológa
2. transfúznej stanice
3. kompletného laboratórneho zázemia (nutno odlíšiť poruchu zrážania krvi)
4. možnosti chirurgického zákroku (celý tým) žena za 10 minút vykrváca i napriek prítomnosti PA, ktorá bez zázemia može akurát odčítavať odčenáš, alebo kričať z okna o pomoc.

A to nevravím o novorodencovi, ktorému sa može
1. uškrtiť pupočník
2. prepadnúť pupočník
3. predčasne odlúčiť placenta
4. prasknúť vcestné cievy
5. zaseknúť ramienka
a je do 5. minút poškodený a do 10. minút mŕtvy.

 
janno
Ukecaná baba ;) 1905 příspěvků 19.12.08 13:16

Prvni syn po bezproblemovem tehotenstvi v porodnici vakuuovou pumpou, a ja silne krvacela, takze infuze krve nasledne.
Druhy syn, po tehotestvi, ve kterem jsem krvacela, porod doma, neplanovane. Pohodovy, rychly, skoro bezbolestny, kazdopadne bez te hrozne bolesti s prvnim, kdy jsem chtela snad umrit, jen aby to zkoncilo..
Moje volba, i kdyz treti snad ne.. spital. Nikdo nevi, co se stane nebo nestane.. Rodit doma bylo super, ale ten pocit, co kdyz se neco pokazi ve mne byl celou dobu. Upozornuju, ze ziji v zahranici, do porodnice cca 30min, a normalni porod tady i ve spitale vede PA, a doktora nevidite ani v tehotenstvi. toz tolik za mne
Jana a dracata

 
nozu
Extra třída :D 10283 příspěvků 25.12.08 22:37

no, diskuse k tomuto článku mě opět nezklamala - opět tu jsou dva zaujaté tábory a pak něco mezi ;-)
když jsem rodila Klárku, tak jsem ani neuvažovala o tom, že bych nešla do porodnice. ale měla jsem trošku rizikové těhu a těhu cukrovku, takže ani nebylo co řešit. a musím říct, že jsem byla absolutně spokojená, doktor přišel až na samotné vytlačení míma a stejně tam jenom stál a hodlížel na PA ;-) veškerá péče byla úžasná a byla jsem moc spokojená. s druhým dítětem určitě půjdeme do porodnice zase (teda až někdy bude na cestě ;-)  a jestli nedopadneme jako Janno :-) ) . sama jsem na šestinedělí zažila, že se mnou ležela na pokoji paní s třetím dítětem, porod měla rychlý, bez komplikací, cítila se výborně. a najednou začala silně krvácet a okamžitě ji vezli na sál na revizi. kdyby byla doma, tak jí ani ta sanitka nepomůže… Já prostě nehodlám riskovat život svůj ani miminka. ale chápu pocity matek, které jsou s nemocnicí nespokojené a jsou ochotné to riziko porodu doma podstoupit. je to jejich volba, neodsuzuji je. jenom zase na oplátku očekávám, že mě nebudou odsuzovat ony za to, že chci rodit v porodnici, kde je veškeré lékařské vybavení a zázemí ;-)

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 01.02.09 20:15

Hmm, pan doktor ještě zapomně napsat riziko teroristického útoku na Váš dům, který zaručeně nepřežije rodička, dítě, ani PA:))) neboť u zdravé ženy se zdravým plodem a bezproblémovým těhotensvím a fyziologicky vedeným porodem je pravděpodobnost všech výše zmíněných komplikací úplně stejná.
Pokud má dojít ke komplikovanému porodu, je to většinou známo dopředu a žádná rozumná PA by jistě nenechala svou klientku rodit doma, pokud má např. cukrovku, preeklamsii, trombocytopenii, nebo je-li plod KP a co já vím co ještě.

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Únorčátka a březňátka:dvojičky


Reklama