Porod jako z filmu

Porod jako z filmu, kdy přijíždí funící rodička s bolestma do porodnice, rychle ji převáží na sál, hned se jde tlačit a za pár chvil už je dítě na světě. Tahle představa nám je filmaři běžně vnucována. Porod je dlouhodobá záležitost, trvá hodiny, někdy dny.... ale co když by to mohlo být tak rychlé jako v tom filmu?

Porod jako z filmu

Byli jsme šťastná a spokojená rodinka. Já dvě děti z předchozího vztahu, on jedno. O dalších potomcích jsme neuvažovali. Roky plynuly, děti povyrostly a nám se zachtělo jednoho společného škvrněte. Nepodařilo se sice hned na poprvé, ale netrvalo to dlouho a na těhotenstkém testu se objevily dvě čárky. Červíček potvrzen doktorem v den mých 35. narozenin. Termín porodu dle menstruace vycházel na 1.1.2019. Ta uvnitř rostoucí fazolka si to uměla naplánovat :-)

Celé těhotenství probíhalo relativně normálně. Čekali jsme chlapečka. Doktoři nám to řekli už ve 13.tt, ale dokud nám to i další ultrazvuky nepotvrdily, moc jsme tomu nevěřili.

Čas běžel a najednou přišel 9. měsíc těhotenství a pravidelné monitory. Náš chlapeček se na nich projevil jako líné miminko. Přestávky, procházky, sladkosti, káva, ledové pití, tleskání, třepání břichem, rychlá chůze po schodech nemocnice do 4. patra a zpět a jednou dokonce cvičení na lehátku s pásy na břiše. Sem tam se objevila nějaká ta akce miminka a doktoři byli spokojení. Ve 39. týdnu se objevil vyšší tlak, 140–150/90. Taky asi v pořádku. Přešly Vánoce, Silvestr, Nový rok a porod stále v nedohlednu. Veškeré babské rady selhaly a já byla z toho věčného čekání unavená. S nikým jsem nechtěla mluvit, jen jsem si užívala manžela, dětí a pojídání zbytků vánočního cukroví.

Člověk ale není těhotný věčně, jednou porod přijít musí. Taky se tak stalo. Na tři krále 6.1. asi ve tři ráno mě vzbudily rány na dveře. Hárala nám fenka a náš úžasný psí kluk se k ní dobýval. Kdo nezažil nadrženého psa, nepochopí, co pro jednu hárající fenu dokáže… Když už jsem teda byla vzhůru, zašla jsem si na malou a pak se zpátky přitulila ke svému muži. Cítím, jak mě bolí podbřišek jako při menstruaci. Ale nic zvláštního, podbřišek mě bolel v posledních měsících často. Najednou to přešlo. Tak asi zase poslíčci. Usnula jsem.

V 6 ráno, zase ta bolest, ale trošku silnější. Vzbudilo mě to. No nic, zase toho využiju a zajdu si na malou. Po utření na papíře troška krve. Aha, takže to nejsou poslíčci. Mrknu na čas na hodinkách a lezu do vany si umýt vlasy. Další bolest. Uběhlo 20 minut, tak to bude na dlouho. Uvelebím se ve vaně, ale nějak mi to není příjemné. V 7 lezu ven a jdu vzbudit manžela: „Miláčku, nelekej se. V klidu vstaň. Běž vyvenčit pejsky a nasnídat se. Dneska pojedeme.“ Najednou bolesti po 10 minutách, ale nic strašného. Pročítám si sociální sítě, hopsám si na balóně a koukám přitom na televizi. Ups, bolest je trošku jiná a trošku jinde, musím urgentně na WC, kde ze mě vypadlo snad všechno za poslední týden :-D Už jsem rodila 2×, ale čištění jsem zažila poprvé. Ještě píšu rodičům, aby mi přijeli pohlídat děti. Dorazili během chvilky. Bolesti po 5–6 minutách a už jsem musela i prodýchávat. Sice se mi ještě nechtělo, ale cesta do porodnice trvá 20 minut, tak jsme těsně před 8 vyrazili. V autě stah až po 12 minutách a já si připadala trapně, že jsme ještě nečekali doma.

V 8:15 mě manžel vysadil s věcma ve vestibulu porodnice a šel zaparkovat. Stah. Manžel je zpátky. Stah. Zvoníme na příjem. Stah. Čekáme. Stah… Jako by dítě vycítilo, že je v porodnici a stahy začaly chodit jeden za druhým. Mluvit jsem při nich nemohla, jen prodýchávat. Objevila se sestřička a ptala se mě, jak často mám stahy. Hlásím, že po 5 minutách, ale teď se to nějak zrychluje. Podívala se na mě skepticky a pozvala mě dovnitř, že se mám převlíknout a vyšetří mě.

Převlékání bylo nekonečné, několikrát jsem musela prodýchávat. Když už jsem konečně vylezla z kabinky do ordinace, sestřička mě nechala jen něco podepsat a bez vyšetření zavelela: „Jedeme nahoru na sál!“ Cestou na chodbě nainstruovala manžela a už mě tlačila do výtahu.

Jízdu o dvě patra výš jsem zvládla, ale na porodnici hned u výtahů jsem zase čelíčkovala o zeď. Od PA a sestřičky v pozadí jen zaznamenávám rozhovor: „Jak to vypadá?“ „Nevyšetřovala jsem, ale čeká třetí a bolesti po 2 minutách.“ „My si ji tady vyšetříme, ale kam ji dáme? Máme plno.“

Stah povolil a už mě někdo bral pod paží a vedl dál do pokoje. „Sundejte si kalhotky a lehněte si, hned se na vás podíváme.“„Hmmm, 7 centimetrů, zavedeme kanylu a jdeme na to.“ Zaměstnaná neustále chodícími stahy, jsem nějak neregistrovala, co to znamená. PA už si myla ruce a říká kolegyni: „Je s ní tatínek? Měli byste ho rychle sehnat nebo to nestihne.“ Ještě připnout pásy monitoru přes břicho. Pak přede mnou přistál kelímek s vodou a slámka v něm. Byla jsem neskutečně vděčná. „Jmenuju se Vlaďka. Spolu to zvládneme. Teď vám píchnu kanylu.“ Sebrala jsem síly na úsměv: „Já jsem taky Vlaďka.“ Ne moc obvyklé jméno a sejdeme se u porodu :-)

Manžel dorazil, mě napíchli kanylu a na vteřinu PA zmizela. Stihla jsem muži jen oznámit, že se jde tlačit. Ten jeho překvapený výraz byl úžasný :-D Ale moc jsem si ho neužila, PA byla zpátky a s ní i další sestřička. Koukla na monitor: „To je neskutečné, vy rodíte a dítě spí.“ Napolohovat křeslo, trochu se napít, píchnout vodu a tatínek dostal za úkol přidržovat mi u obličeje kyslíkovou masku. „Netlačte, nebo se nám potrháte!“ „Jé vidím vlásky!“ Jedno zatlačení a úleva, hlavička venku. „Netlačte a dýchejte!“ Další tlak, zatlačení a s vyšplíchnutím byl venku malý človíček. Bylo 9:03. Jednou zakňoural, neplakal. Dali mi ho na břicho a čekalo se na dotepání pupečníku. Ten pohled těch nádherných tmavých očiček nikdy nezapomenu.

Tatínek přestřihl pupečník a odešel s maličkým na vážení a měření. Teprve pak jsem se rozhlídla a zjistila jsem, že jsem v malinké místnůstce, kde je jen porodní křeslo, monitor, jedna židle, skříňka a umyvadlo. Bylo plno a v té rychlosti jsem mohla být ráda alespoň za to polohovací křeslo :-D

Placenta vyšla po chvilce opět na jedno zatlačení a byla škaredá, přestárlá. Poranění žádné, jen drobný škrábanec. Manžel se vrátil bez malého, jen s fotkami. Nechali si ho na chvilku na zahřátí, dorazí později. Fredík (Alfréd) byl tabulkové miminko 3 500 g a 50 cm. Takhle rychlý a pohodový, téměř hollywoodský porod bych přála každé z nás. Žádné dlouhé trápení, pomalu půl hodiny po příjmu, na první tlačení a bez poranění. Třeťátko za odměnu <3

PS: Fredíka mi už nepřinesli, poprvé jsem ho kojila až druhý den. Už v bříšku byl spavý. Po porodu byl apatický jako hadrová panenka :-( Ze zahřívací podložky putoval do inkubátoru na kyslík a po několika testech mu zjistili polycykémii (extrémně vysoké množství červených krvinek, jeho krev byla příliš hustá). Naštěstí nebyla bakteriálního původu. Den a půl strávil na infuzích. Zkrátím to: hypoglykémie, žloutenka s fototerapií a nepřibírání. Domů jsme šli po 9 dnech. Teď je to dvouměsíční zdravé a spokojené miminko.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
28.3.19 06:18

Super, též jsem měla krásný a rychlý porod (teda „teprve“ druhý) v 15:30 první bolestí hned co 3-5 min, v 17:40 příjezd k nemocnici a v 18:49 se naše překvapení (dcerka) na 2 zatlačení narodila :srdce:

Příspěvek upraven 28.03.19 v 06:19

 • Zmínit
 • Nahlásit
1279
28.3.19 06:19

Moc pěkné :) takhle po ránu. Ještě návod, jak sehnat surového chlapa jako vás manžel ;)
Každopádně hlavně, že je malý v pořádku… Já bych rodila klidně dva dny v bolestech, hlavně ať mám dítě, zatím se mi to nesplnilo :oops:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8491
28.3.19 07:32

Gratuluji k Fredíkovi! Ať se vám daří.

Nevím zda můj druhý porod byl jak z filmu. Každopádně ten skeptický pohled „Aaaa, další hysterka…“ si pamatuji taky. Přesně 6:38 a pak 6:46 byla dcera na světě. Naštěstí bydlíme asi 5 minut autem od porodnice. Každopádně v 5 ráno nic nebylo. Jen mi 5:10 praskla voda a čekali jsme na tchánovce aby pohlídali starší dcerku. Takže jsme z domu odjížděli 6:25. Příště nevím - abych preventivně stanovala u porodnice.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6137
28.3.19 07:50

Mě by zajímalo kde se berou sestřičky které jsou skeptické k ženám jdoucím k porodu. Já když přijela podruhé rodit (poprvé byl porod vyvolávaný) tak než jsme došli od výtahu ke zvonku tak přišla sestřička s tím že mě viděla na obrazovce a jde se rovnou na porodní sál. :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
653
28.3.19 08:04

Druhý syn se narodil hodinu po příjezdu do porodnice, také to byla rychlovka. A jen dotaz, nerodila jste náhodou v Ostravě - Vítkovicích? Ten pokojík je mi šíleně povědomý - u prvního syna mě do takového zavezli na dospání po císaři - také bylo narváno :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1794
28.3.19 08:31

Pěkné čtení u ranního kafe :kytka: gratuluji a krásné jméno! :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
662
28.3.19 08:34

Pěkný deníček a moc hezký porod :kytka:

@quera Tomu surovému chlapovi jsem se zasmála :mrgreen: :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
28.3.19 09:20

Ahoj,podobny porod jako meho Tomaska :srdce: od prvnih stahu bylo do hodiny po vsem. Ja teda bez pasu, jen s micem ve sprse a pak uz jsem drzela syna v naruci. Jednou se taky podelim o zazitek,at povzbudim holky,ktere se porodu boji.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1487
28.3.19 09:50

Takový průběh porodu je sen, moc hezký deníček. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
806
28.3.19 10:30

Pekny denicek, doufam, ze jste mela udelane vlasy a makeup :mrgreen:
Ja si tedy v nemocnici pockala ctyri hodiny, nez se slo na sal, ale bolesti staly za rec az ke konci, do te doby jsem si rikala, proc z toho porodu delaji takovou vedu :mrgreen: pri prijezdu jsem se citila az provinile, k autu k nam nabehli s koleckovym kreslem, citila jsem se jako podvodnice :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1496
28.3.19 10:50

Moc všem děkuju :mavam: :srdce:

@lucielorenc jj, byly to Vítkovice ;)

@quera věřím, že i k vám se miminko jednou tu svou cestu najde :kytka:

@iwa83 „Aaaa, další hysterka…“ - to je přesně ten správný popis toho jak se při příjezdu tvářila sestra na příjmu :palec: :lol: A u staršího syna bylo to samé :roll: :lol:… u vašeho dalšího porodu bude asi potřeba, aby se manžel zůčastnil kurzu pro porodní asistentky :D

Příspěvek upraven 28.03.19 v 10:51

 • Zmínit
 • Nahlásit
25183
28.3.19 11:00

Měla jsem třetí porod podobný, jen doma už „nepříjemné pocity“ po 2min 8o příjezd do porodnice v 3:40, hádání se nad porodním plánem, následně mi řekli, že jsem jen na 2 a bude to na dlouho :zed: - moje noční můra, bolesti už byly jak hrom! Dali mi klystýr a že mám hodinu chodit, vylezla jsem z WC, svalila se na postel, přiběhla PA a během 10min jsem byla na 9 a šlo se na to, v 4:45 :lol: vím, že jsem ani nevnimala, že tam je manžel, jaká to byla rychlost. Malá taky 3,5kg a 50cm. Domů po 10dnech, silná žloutenka - inkompatibilita krevních skupin. Teď čekáme čtvrté a netajim se tím, že kdyby to šlo zase tak hezky, vůbec bych se nezlobila :lol:

Příspěvek upraven 28.03.19 v 11:02

 • Zmínit
 • Nahlásit
1461
28.3.19 11:16

@iwa83 ja si myslim, ze ten pohled trenuji uz ve skole. Na omluvu te moji priznam, ze jsem se na ni pri prichodu smala a to do 20 minut byla dcera na svete :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
28.3.19 11:51

Tenhle deníček mne vyloženě zahřál. Čekám třetí, obě děti předtím se narodily v 37. týdnu, a s ohledem na to, že teď jsem už téměř 39, musím říct, že takhle daleko jsem se ještě nikdy nedostala, a rádoby vtipné hlášky, že dotřetice budu přenášet, mne začínají lehce vykolejovat :). První porod jsem měla sekcí, druhý spontánně a pokud by to dotřetice bylo jako na podruhé, vůbec bych se nezlobila. A kdyby to bylo jako v deníčku, no tak to bych byla úplně šťastná, protože mne znervózňuje už jen rostoucí váhový odhad (syn a dcera byli díky tomu 37. týdnu drobní) :). Strašně moc bych si přála, abych přijela v kontrakcích do porodnice, položila se na lehátko, kýchla a hlavička sama vyjela z porodních cest :mrgreen:.

Příspěvek upraven 28.03.19 v 11:51

 • Zmínit
 • Nahlásit
654
28.3.19 13:17

@Heivka Řekla bych že musí na to mít oko :lol: mě PA přišla zkontrolovat přičemž když mě viděla naposledy tak kontrakce po 5 min a otevřená na 2 prsty, jen koukla na můj výraz při kontrakci a prohlásila ,,Ááá tady se nám to pěkně rozjíždí tak já si připravím stolek, zavoláme tatínka a půjdeme na to." Začala kmitat a já ji teda zdaleka nevěřila že fakt jdeme rodit až jsem se skoro urazila že si to takhle troufne od oka odhadnout. Najednou jsem měla nohy kdesi ve vzduchu a už se tlačilo :palec: :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
654
28.3.19 13:20

@Kristyna.Vechtova Celý leden jsem na vás myslela jestli už, měli jsme stejný termín :D kdypak se princezna rozhoupala? :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
28.3.19 14:10

@Terulli jee děkuju :) no měli jsme mít 24.1 nástup (ale byla jsem domluvená s kamarádkou PA, že pokud bude vše OK tak to odmítnu a necháme ji čas do pondělí) ale nakonec jsem v úterý ve 12:30 sepsala porodopis, v 15h vzbudila staršího a šla vyvenčit psa a po procházce mi začaly bolesti a pak už se jelo, bylo to úterý 22.1. Takže se mi splnilo to co jsem říkala od začátku, že porodím 22, aby to měli děti podivné (první syn je 22.11) a dokonce to bylo oba dny úterý :) takže nádherný porod za odměnu :) to už je pomalu deníček :lol: a kdy se narodilo vaše mimčo? :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
8056
28.3.19 15:08

U první dcery 23.10 kontrakce, která mě postavila v posteli a 0.26 byla na světě. Žádná skeptická sestra se nekonala. Jen doktor byl ráno na vizitě vtipný, jak umí rychle odrodit (ani jsem ho nepotkala).
U druhé po dotazů, jak rychlé to bylo poprvé začaly sestry kmitat :D Tam trosku pomalejší nástup, v 4.15 jsme dojeli do porodnice a 5.12 se narodila ;) (První 2960g a 50cm, druhá 3930g a 53cm).
Jsem ráda, že jsem byla ušetřená několikadennímu trápení…

Příspěvek upraven 28.03.19 v 15:09

 • Zmínit
 • Nahlásit
394
28.3.19 17:24

Gratuluju, mamo :) to je hezky…to je proste sen mnoha zen. U me to taky bylo rychle, asistentka na me po prichodu koukala vselijak, cvakala tam udaje do pocitace, pak mi tam sahla a ‚jezismarja, rychle na sal, uz jste tam mela byt, to dite snad uz leze ven samo nebo co‘. Na siti teda doslo, ale co uz no. Nektery kocky se pri porodu natrapi spoustu hodin a nekoho ta rychlost az zaskoci… to je stejne zvlastni vec, tyhle porody.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2741
28.3.19 19:33

Moc hezký pohodový deníček. Já měla (první) porod taky vcelku rychlý… Pošličci od čtyř odpoledne, kolem deváté jsem po hopila že asi ne pošlicci, kontrakce se z deseti minut zkrátily na po minutě a půl vcelku rychle… V nemocnici mi řekly, že to bude na dlouho, nejsem otevřená a monitor kontrakce neměril… Ve dvě už jsem to fakt nemohla vydržet (dolecovala jsem chřipku a kontrakce celou dobu po minute a půl a silné. Bolest vystrelujici do stehen), tak jsem poprosila sestřičku o něco na zmírnění (při příjmu mi řekli, že mi kdyžtak neco dají abych si odpocala).

Přesně vidím to protoceni oči, holt hystericka prvorodicka… Vite, porod prostě bolí… Vylezla jsem na křeslo, sestra vykulila oči, zeptala se odkud jede manžel a ať mu teda volám, že rodim :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
654
28.3.19 20:49

@Kristyna.Vechtova No tak to je super :dance: fofr porod, žádné kotrmelce a krásný datum :hug: mě se vrylo do hlavy že rodim 10.1… Nic. Tak teda 19.1… Nic. 24 byl jakože druhý termín. NIC. Už jsem byla pěkně vzteklá a už jsem měla i strach, prcek měl veliký váhový odhad :zed: :mrgreen: 25. jsem se vydala za holkama do práce (o dvě patra níž než je porodní odd, :palec:) a v noci jsme se tam vraceli :dance: o půlnoci praskla voda, hned kontrakce á 5 min ale až do 5ti ráno se nic nedělo, koukala jsem na prehistorický díly ordinace, prošmejdila jsem porodní pokoj tam a zpátky, plácla jsem se ode zdi ke zdi, fotila si pokoj, šla jsem si i umýt hlavu do vany, posvačila jsem, míchal jsem si homeopatika :lol: a najednou to přišlo a já chtěla umřít, tlačení teda tentokrát stalo za to :lol: v 7 se nám narodil chlapeček, bezmála 4,5 kila :srdce: takže i když jsou drobnosti který si člověk v tom fofru neohlídal tak to hodnotím jako moc povedený porod :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
28.3.19 21:28

@Terulli děkuju - povedlo se to, někdo tam nahoře nám to přál :)

Páni tak to byl pořádný kus chlapa, malá měl 48cm a 3250g :srdce:
No tak to bylo dobrý, mě jak začaly ty bolesti tak jsem si říkala po tom prvním vyvolávaným porodu, že jako ještě furt dobrý, dobrý, že přeci po hodině bolestí nebudu volat Denče, že to ještě nemůže být tak hrozný :D tak po hodině a třičtvrtě už mi to nedalo a volala jsem ji - no ještě že tak jinak bych asi porodila doma :lol:

Až jsem si pak říkala, že jsem si to skoro neužila ten porod :lol: ale všechno bylo podle představ (samozřejmě jsem byla „problémová“ rodička), odmítla jsem kanylu, porod na boku, nedala jsem jim malou dřív než za 2h, chtěla jsem ji hned k sobě na pokoj a tak :lol: ale bylo to boží :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1292
28.3.19 22:27

Čelíčkovala :mrgreen: :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15667
28.3.19 23:01

moc hezký deníček, mě tam trochu zarazil ten tlak v 39. týdnu 150/90 není úplně dobré, je to hodně vysoký tlak, a lékaři nic, možná proto měl pak chlapeček potíže
ale hlavně, že už je v pořádku :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
505
28.3.19 23:04

Takový porod by brala každá z nás. :potlesk: Malá se narodila po 8 hodinách od prasknutí vody a zažívala jsem 6 hodin bolestí. Kdybych náhodou čekala druhé mimčo, tak z porodu bych měla opět strach, ale kdyby to mělo být, jako tady v deníčku, tak to bych se i těšila. :palec: Gratuluji ke krásnému miminku. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2628
29.3.19 09:10

Já byla stacionovaná v Podolí už pár hodin s tím, že ráno se začne vyvolávat. Ve 23:35 první kontrakce, další hned za 3 minuty, volám manžela, který to měl 30 min + parkování, klystýr (ten by asi nemusel být), ve 23:55 mě tahají ze sprchy, já na ně hučím, že nemůžu, že musím ještě na záchod… a ve 00:13 byl druhý syn na světě, manžel dorazil ve 00:15 a když viděl sestřičku s provinilým výrazem, tak se bál nejhoršího… :andel:
Kdybych náhodou rodila třetí, tak si asi měsíc dopředu ustelu v porodnici.

 • Zmínit
 • Nahlásit
62
3.4.19 13:10

Měla jsem to hoodne podobné…až na to, že jsem byla prvodrodicka a netušila jsem, že by to mohlo být tak rychlé, takže jsme to asi trochu podcenili…dcerka se narodila 20 minut od příjezdu, celkem od prvního náznaku asi 4 hodiny, ale to mě bolelo břicho a já si myslela, že jsem se přejedla…měli jsme kachnu k obědu :lol: prý se dcera měla jmenovat kačenka :mrgreen: druhá dcera byla ještě rychlejší, od prvního pichnuti 2 hodiny, ale od příjezdu do porodnice 40 minut, už jsme byli poučení ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
290
3.5.19 00:30

Krásný příběh… závidím, že to šlo rychle :D já měla kontrakce cca 32hodin po 5-4 minutách, sestra mi říkala, abych zkusila „usnout“ a další sestra, která ji někdy další den vystřídala, tak koukala vyděšeně, že mě někdo už dávno nedotáhl na sál na kontrolu. Ta mi zajistila tu kontrolu kde už PA, řekla, že porod už nějakou dobu probíhá :D
Jinak máte pěkného chlapečka a přeji, aby byl nadále zdráv :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3.5.19 19:54

To zní nádherně! :srdce: Rodila jsem koncem pánevním, tak vždy když slyším o tak krásném a rychlém porodu, jako byl ten Váš, udělá mi to radost :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4414
4.7.19 22:14

Krásný deníček:)))) :hug: :hug: super porod:))jestli někdy pujdu do třetího, budu doufatmže to bude jako u tebe:)a koukej se ozvat ve skupince :cert: :mavam: :hug: :*

 • Zmínit
 • Nahlásit
3256
5.7.19 07:36

Krasny porod. gratuluji! A gratuluji k zdravemu miminku, ac to bylo s komplikacemi, dobre Vam to dopadlo :hug: :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit