Porod na dva dny a dvě noci

Když jsem byla ještě zběsilá „snažilka“ a potom vyděšená „těhule“, ráda jsem se probírala příběhy z porodů a představovala jsem si, jaké to asi bude, jak to budu prožívat... nu už to mám za sebou, konečně, a tak se taky můžu podělit o svůj zážitek z porodu.

Porod na dva dny a dvě noci

O miminko jsme se snažili hodně dlouho. Dělali jsme psí kusy a obcházeli doktory, ale nic a nic. Už byly nervy na pochodu, a tak jsem se vrhla do nové práce, na mimčo jsem mohla čekat klidně dalších x let… Jelikož to byla práce s pohyblivou složkou mzdy, nikdy nezapomenu na den, kdy jsem poprvé s velkou radostí koukala na výplatní pásku, říkala si že se blýská na lepší časy a jak našetříme… no… o pár minut později jsem klepající se a ještě víc vyjeveně koukala na pozitivní těhotenský test a bylo mi jasné, že s tím šetřením to asi taková sláva nebude :-D

Těhotenství probíhalo v pořádku, v práci to vzali také velmi dobře, a tak jsme se těšili na miminko. Nechtěli jsme znát pohlaví, ale velký ultrazvuk v 22.tt ho prozradil sám, a tak jsme se těšili na chlapečka :-)

Jak se blížil termín porodu, byla jsem čím dál víc nervózní. Jaké to bude? Každé píchnutí jsem sledovala a říkala si, jestli už…

Byla jsem už nervozní, nemohla jsem usnout, tak jsem často ponocovala, když jsem šla spát nad ránem za pár hodin, mě vzbudily pravidelnější bolesti. Nedalo se to splést, když už byla čtvrtá nebo pátá kontrakce, tak už jsem věděla, že je to tady. Bolest zesilovala a přicházela po 5–7 minutách. Měla jsem naplánovanou ten den kontrolu v poradně v porodnici, a tak jsem se těšila že třeba už to bude.

Prvních 24 hodin porodu

Z poradny mě poslali rovnou na porodní sály, kde mi natočili monitor a k mému údivu a zklamání na monitoru se kontrakce ukazovaly jako velmi slabé a měla jsem přijít až budou pravidelně pod 5 minut a až zesílí.

Myslela jsem, že jsem se asi zbláznila, bolelo to fakt hodně, sotva jsem došla zpět do auta, kontrakce přicházely stále zhruba po 5–7 minutách, ale nepravidelně.

Do večera už bolest dost zesílila, kontrakce ale stále nebyly pravidelně, střídala jsem sprchu, balon, pak jsem se večer u televize snažila odpočívat, ale nešlo to. Nespala jsem, nechala jsem si jen tlumenou lampičku, udělala atmosféru, střídala sprchu, balon a snažila se kontrakce prodýchávat. Ráno už mi došly nervy. Stále byly kontrakce nepravidelné po 3–7 minutách, ale po 26 hodinách jsem byla vyřízená. Křížové bolesti šílené. Vyrazili jsme znovu do porodnice.

Druhých 24 hodin porodu

Znovu jsem zvonila na porodní sály porodnice Na Bulovce a doufala v lepší výsledek. Znovu vyšetření, otevřená pro JEDEN prst a monitory znovu téměř mlčí a já se kroutím bolestí a prosím o cokoliv, klidně císaře. Šoupli mě na „hekárnu“. Dostala jsem injekci na bolest, nějaký oblbovák, a hodně se mi ulevilo. Ne tak od bolesti, ale uvolnilo mě to psychicky a mezi kontrakcemi se mi snadněji odpočívalo.

Nástup byl asi kolem deváté hodiny, kolem půl jedenácté cítím lupnutí, ale nic neteklo, tak jsem oblblá ještě ležela. Když jsem v jedenáct vstávala z postele, cítila jsem, jak mi něco dole teče, porodní asistentka mi honem podávala vložku. Bylo to zelené až bahnité, nevěděla jsem, co to má znamenat… Později mi bylo řečeno, že plodová voda…
Další vyšetření, další monitory a výsledek stále stejný, kontrakce a křížové bolesti stále stejné – tedy šílené – a tak se to vleklo až do večera, kdy jsem chodila do sprchy, pak trpěla na posteli, za závěsem od maminka, co tam byla na zastavení porodu. Byla jsem sama, bez manžela, ale byla jsem ráda, že jsem v porodnici.

Večer přišla méně příjemná porodní asistentka, tvrdila mi, že to ještě nejsou ty správné kontrakce, že ještě nerodím, to mě po nějakých 40 hodinách nespánku a šílených bolestí hodně rozhodilo a uvedlo do zoufalství a rostla ve mně panika. Co bych ale pro to své dítě neudělala, snažila jsem se udržet v klidu a s každou další bolestí si v hlavě opakovala myšlenku „nikdo mi neubližuje, vše je v pořádku“, a tak jsem bolesti lépe snášela a opakovala si tuto mantru až do konce porodu.

Porodní noc (41 hodin od první bolesti)

V 23.00 hodin v noci jsem dostala kanylu s antibiotiky a injekci, která měla porod rozjet nebo zastavit. O půl hodiny později mě přišla vyšetřit lékařka a konečně… výsledek byl 4 cm! Přitom kontrakce stále neměřitelné, stále jen v podbřišku a v zádech, takže falešné to tedy nebylo, kontrakce na monitoru mi nenaměřily až do konce porodu a hle… porodila jsem.

Zavolala jsem manželovi aby přijel a šla na přípravu, celá natěšená že konečně už…
Na sále jsem dostávala další antibiotika, dostala jsem menší dávku oxytocinu, která pomohla trochu prodloužit kontrakce, a pokračovala jsem: sprcha, balon, chůze, ale třetí noci nespánku už jsem měla mžitky a halucinace. Když jsem zavřela oči, při kontrakci mi už běžely hlavou bludy. Po pár hodinách jsem byla na 6 cm a požádala jsem o epidural. Doktorka souhlasila, že se prý nebudu tak „stahovat“ bolestí a lépe se otevřu. Bála jsem se, aby se porod nezastavil.

Anestezioložka se sestrou mi přišly píchnout epidural k ránu, schoulila jsem se na prsa sestřičce do klubíčka jak hadrová panenka a říkala si, že i kdyby se nepovedlo napíchnout, tak si odpočinu. Povedlo se napodruhé a za chvíli začal účinkovat a já hodinu a půl spala mezitím, co mi měnily kapačky, měřili tlak a monitory.

Po hodině a půl přestával epidural účinkovat. Nález jsem měla na 8 cm, a tak už jsem další dávku nedostala a prý půjdeme do finále.

Finále (50 hodin bolestí)

Měla jsem chodit a na kontrakce se pohupovat, aby se miminko zapasovalo do porodních cest. Byl to mazec už, ale dělala jsem, co mi bylo doporučeno. Vedle v boxu maminka strašně a dlouho křičela a já se ptala porodní asistentky, jestli je to normální, a byla vyděšená, co mě čeká.

Když už přišel tlak na spodek, lehla jsem si na bok na porodní křeslo a prodýchávala šílený tlak. Pár kontrakcí jsem zvládla dýchat, ale pak přišel šílený tlak a křeč, prodýchat to nešlo a já si zařvala jak pavián (jak jsem se tomu tlaku snažila ulevit). Přiběhla porodní asistentka, zkontrolovala a že ještě centimetr a ať ještě dýchám, abych se neporanila. No snažila jsem se, dýchala jsem, chvílemi když mě tlak přemohl tak jsem i zakřičela a po kontrakci se děsně omlouvala že se fakt snažím netlačit :-D. Myslela jsem na manžela, jak chudák musí být vyděšený z toho mého křiku :-D Konečně mi dovolili jít na záda (měla jsem tu potřebu), vynadala jsem jim, ať mi honem tam dají ta madla, co mají odložená na parapetu, ať se můžu chytnout, a prý už můžu tlačit. No a tlačila, hlavou mi proběhlo, jak je to děsivý a úžasný zároveň, až mě mrazilo. Malý lezl na supermana, byl za 11 minut venku. Tlačila jsem kontrakce nekontrakce… Nástřih nebyl potřeba, ale trochu potrhaná jsem byla.

Malého mi ani neukázali, viděla jsem jen záda a ruce mezi nohama a hned ho odnesli, protože voda byla zelená, aby ho odsáli, ale mě to nevadilo, slyšela jsem, jak křičí, a říkala si, že poprvé slyším jeho hlas :-) bylo to moc hezký. Chtěla jsem bonding, ale přinesli mi ho jako vánočku zabaleného, prý kvůli tomu, že byly problémy s tou vodou. Tak manžel vedle mě choval, já koukala na pomuchlaný ksichtík, mezitím se porodila placenta a doktorka mě zašila. Pak jsme byli asi hodinu sami, než malého odnesli. Potom jsem dostala snídani. Rohlík s máslem mi nikdy nechutnal lépe :-)

Co se stalo dál, by bylo na další příběh, po převozu na šestinedělí mi přišla doktorka z dětského říci, že malý měl na novorozeneckém kolaps, že mu obnovovali dýchání, že je na JIP. Nejhorší chvíle pro mě… Možná i proto neřeším, že nebyl bonding, že nebylo přiložení na břicho a podobné malichernosti. Je potřeba se radovat z toho, co je… třeba že z vedlejší místnosti jsem slyšela ten jeho hlásek :-)

Abych to shrnula, porod strašně dlouhý a nebyl takový, jaký jsem si snila, ale nebyla to noční můra, jaké jsem se bála (hlavně té druhé doby porodní jsem se bála). Jsem ráda za veškerou medikaci, kterou jsem dostala, vše, co jsem dostala, bylo účelné, správně dávkované a pomohlo mi to! Takže, nebojte se předem!

Porodní plán bych mohla hodit do kamen, toto nešlo nijak naplánovat, a i když jsem zatrhla v dotazníku, že epidural nechci, nakonec byl má záchrana.

Děkuji porodnici na Bulovce a dětské neonatologii za péči o mě a především o miminko, jsem ráda, že jsem vybrala tuto porodnici, kde se nám (hlavně miminku) dostalo skvělé péče.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
7620
24.1.19 01:13

Tolik hodin bolestí, jsi dobrá.
Akorát… oni se na tvůj porodní plán asi dost vykašlali, co. Napadla mě taková blbá myšlenka, omlouvám se, ale kdyby malý ten kolaps nedal… vyčítala by sis, že jsi ho na té hrudi neměla… Někdy to nejsou malichernosti, i když to tak může vypadat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
716
24.1.19 03:50

Ja teda docela koukam, ze te nechali jeste tak dlouho od chvile, kdy jste zjistili, ze je voda zelena…??? To je bezne? Myslela jsem, ze zelena voda uz je pro mimco nebezpecna, ne? Jinak klobouk dolu, ja jsem u prvniho syna mela bolesti cca 18 hodin a byla jsem tak vycerpana, ze kdyz mi ho dali pochovat, rekla jsem manzelovi, at ho jde pridrzet, protoze jsem se bala, ze ho neudrzim… 50 hodin bolesti si ani nechci predstavovat 8o A syn je uz uplne v poradku? Zjistili, proc prestal dychat?

 • Zmínit
 • Nahlásit
822
24.1.19 05:39

Jak ho mohli nechat tak dlouho ve zkažené vodě? To jsem v životě neslyšela, ten kolaps byl určitě kvůli tomu. Všechny kámošky, co znám, že měli zelenou vodu, tak šli okamžitě na sál. Pro miminko je to extrémně nebezpečné. Nechápu. Hlavně ale, že jste v pořádku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4016
24.1.19 05:45

@Lucie_Sx hele do té chvíle než mi přišli oznámit kolaps tak mě žádná litostiva myšlenka nenapadla. Vše mi hned vysvětlovali proč to tak je, proč to tak dělají… A věřím že kdyby to potřeba zvýšená opatrnost nebyla tak mi ho na ti hruď dají, protože jinak přístup byl skvělý a citlivý i když měli narvanou porodnici, a jsem ráda že jsem ho mohla chovat a přiložit k prsu i jako vánočku. Byl s námi dvě hodiny a až pak měl kolaps a sepsi, říkám si jak přesně to bylo dávkované ta jejich péče, kdyby mi začal kolabovat v ruce, to bych asi psychicky nedala a vyčítala si zanedbani. Je potřeba to tak nepřeceňovat a nepodceňovat ryzika. Jsem důkaz že se vyplácí. Stejně tak nelpit na porodním plánu. Také jsem se obávala oxiticinu, oblbovaku, epidiral a měla jsem všechno a šla bych do všeho znovu, vše mi pomohlo a ulevilo v tu chvíli. Jediné co tak mě stresivala ta pa co mi tvrdila že kontrakce co mám nejsou prave kontrakce. To jsem dostávala záchvat paniky a zoufalství že se konce nedočkám. Naštěstí neměla pravdu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4016
24.1.19 05:55

@solip ano je to běžné, dávají pak antibiotika po 12 hodinách. Měl sepsi z plodové vody právě.. sepse je zánět v celém tele. tak si pobyl na JIP pár dní a týden jsme celkem byly v porodnici kvůli antibiotikum co dostával kanilou. Dali mu cílenou léčbu tak zabírala
dobře a je úplně v poradku. Akorát psychicky to bylo pro mě i pro nej náročne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4016
24.1.19 06:02

@LennyL1 ano měl sepsi kvůli zkažené plodové vodě, já měla také vysoké zánětlivé markery v těle. Co jsem vyčetla tak se zelená voda neřeší okamžitě protože to není nic výjimečného, musí se porodit do 24 hodin, sepsi má prý asi 5 procent dětí se zelenou vodou tak asi tak. Také jsem nad tím přemýšlela a zjišťovala protože kdyby jen zkalená, bálo to úplně bláto na začátku, potom v průběhu porodu už tekla voda normální ke konci. Doktorka to možná ani nevěděla nevím, při porodu se divila že voda je zelená přitom to pa viděla hned… Radši se v tom nerypu, je pravděpodobné že by tu sepsi měl stejně … A bylo lepší když to dopadlo tak než kdyby se rozvinula později, když bych ho měla i sebe sama nebo pak doma…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1487
24.1.19 08:01

Jsi dobrá, 50 hodin.. 8o Já porodila za 30 hod.od první bolesti, z toho 15 hodin už v porodnici a tak posledních 6 už masakr bolesti..50 si nedovedu představit 8o Líbí se mi tvůj přístup a zdravej názor a pohled na věc, holt se svět nezbori, ze jsi neměla bonding. Jen teda taky nechápu tu dlouhou dobu, co nechali malýho ve zkažený plodovce..jeste ze to dobre dopadlo s malým, to by snad bylo jinak na zalobu :zed:
Tak hodne stesti do dalsich dnu a let s malým, at vam dela jen a jen samou radost. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
337
24.1.19 09:43

Gratuluji, že jsi to tak krásně dala a děkuji, že jsi to ještě krásněji napsala. Porodní plán je dobrá věc, pokud jde vše standardně a bez komplikací. Toto je příklad toho, že se komplikace či nesnáze mohou vyskytnout a pak je dobré věřit lékařům a nelpět na porodním plánu. Užívej mateřství a přeji zdravé hodné miminko.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6588
24.1.19 09:50

Taky se divim, ze ho v te zkazene plodovce tak nechali 8o jsem zvykla, ze bud se jde na sal na cisare (miminku se tam fakt nedari dobre, coz sama vidis; kamaradka takhle musela okamzite na sal - zkazena plodovka a pak i padaly malemu ozvy) nebo minimalne nejak vyvolat (tabletky byvaji celkem rychle, kdyz uz telo rodi)…jinak te naprosto chapu a konecne normalni nazor a ne jen nadavani na personal :palec: oni se snazi bzdy pomoci a dle me davaji medikaci s nejlepsim umyslem :nevim: nebo aspon ja mam tu zkusenost taky…ja sice nakonec skoncila na akutnim CS diky spatne rotaci male, ale veskera medikace nebyla zbytecna a nic mi nedavali predem a jentak pro pripad…ale kdyz uz to nepostupovalo, tak cilene…ja jsem doktorum tez vdecna, neumim si predstavit treba rodit doma 8o :mrgreen: chapu, ze na nekoho ta medikace mozna pusobi jinak (nekdy az opacne), kazda jsme jina ze, ale za to zdrave mimco to stoji :srdce: jen u tebe nechapu tu plodovku, ze nic nedelali…a pak ty komplikace…je to o nervy, uplne ti rozumim (mala teda zase nedychala po vyndani z bricha :? )…

Ale moc gratuluju k malemu, at je zdravy a stastny :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6588
24.1.19 09:53

@Anitramm :palec: uplne mi mluvis z duse…tez jsem chtela bonding i po CS, ale ne za kazdou cenu…a kdyz mi malou rozdychali a hned supli do inkubatoru, ani jsem ji nevidela, vse okolo mi bylo uplne jedno, nejaky bonding mi byl v tu chvili ukradeny, hlavne ze byla v poradku…ale rychle se srovnala a po 4 hodinach mi ji sestry dovezly na kojeni (a to mi jeste cestou ze salu sestry z neonatologie odebraly mlezivo do strikacky a male daly - skvela pece :palec: )…

Příspěvek upraven 24.01.19 v 09:54

 • Zmínit
 • Nahlásit
1465
24.1.19 11:06

Já to měla naopak. Nedá se říct že bych se porodu bala, ale měla jsem trochu strach z první doby porodni aby to právě nebylo dlouhý a myslela jsem si, že to tlačení bude sranda :mrgreen:
Nakonec první doba porodní cca 9h, kontrakce snesitlne (měla jsem epidural), když jsem byla otevřena na 10cm, byla jsem jeste úplně v pohode a vtipkovala jsem s pa že teď už jen 2× zatlacim a může mi donést oběd. A pak nastalo peklo. Malý nedorotoval, kontrakce byly po minutě, šílený bodani a tlak v konečníku a nesměla jsem tlačit. To trvalo další 3h a já jsem střídavě křičela a plakala a hroutila se, ze už to nevydržím. Když mi řekli ať zkusím tlačit, nebyla síla. Nakonec jsem porodila, ale bylo to teda fakt hrozné. Malý byl ok jen hodně blinkal plodovku a i krev jak byl dlouho v porodních cestách. Mě ještě nakonec vezli na sál, neodloucila se mi placenta. Vzbudila jsem se až po 4h. Po porodu jsem dva dny omdlevala a byla tak slaba že mi malého nechtěli dát. Pak byl ještě 24h na svícení kvůli žloutence, takže spolu jsme byli až doma.

Příspěvek upraven 24.01.19 v 11:09

 • Zmínit
 • Nahlásit
822
24.1.19 11:51

@kristyn.g Však jsi asi dostávala ty ATB kvůli zelené vodě, ne?

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
24.1.19 12:00

Krizove kontrakce ctg nezachyti,ja je mela u druheho porodu silene,monitor mlcel a ja jim tam uz rodila :lol: prvni porod zacal odtokem zkalene plodovky a syna mi uz vyvolavali, vykazoval znaky prenoseni,pritom se narodil den pred terminem.

Hodne stesti a zdravi :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
24.1.19 12:03

@LennyL1

Me na sal nebrali,ikdyz jeho tep byl kolem 200, dostala jsem tabletu a oxytocin. Do 5h byl venku,celkove do 12h a to nam i rikali v predporodnim kurzu. Na noc byl na jipce,kde ho sledovali,smolku nemel v plicich, takze infekce nehrozila,ale jak spechali,tak mu zlomili klicni kost (taky byl na supermana),pro prvorodicku docela tezky zacatek…

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
24.1.19 12:05
:kytka:

Příspěvek upraven 24.01.19 v 12:06

 • Zmínit
 • Nahlásit
4016
24.1.19 18:59

@Staworowski tedy tak to přesně byla moje noční můra. Přesně naopak jak píšeš jsme to měli, ještě že to dopadlo dobře :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4016
24.1.19 19:08

@Zuzanec ATB se dávají automaticky každé mamince po 12 hodinách po odtoku vody a Tobi když voda není zkalená. Měly zabrat i na dítě ale nepovedlo se…
@Anitramm také jsem te době neporozuměla, čekala bych třeba snahu to uspíšit ale to nikdo nevěděl že se nebudu ještě dlouho otevírat
@Janakatabara děkuji :kytka:
@Kukacka123 každý porod je jiný, naplánovat se to nedá. Já ti brala tak že to budu přijímat jak to bude přicházet abych nelpěla na plánech a představách co se nesplní.
@Astyna88 tak to bylo tím…to by mohly pa vědět…

Děkuji všem za podporu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
174
24.1.19 22:13

Taky jsem rodila dva dny, takže soucítím. To vyčerpání těsně před tím, než se šlo na věc :zed: Epidurál se na porodním sále už nestihl, tak jsem žebrala o něco na utlumení. Dostala jsem kapačku, nevím co to bylo.. až mi po tom kontrakce úplně přestaly :-D tak něco na urychlení. A ještě jednou, zabralo to málo. A ještě píchnem plodovku, už by to nemělo víc bolet (asi jak koho :mrgreen: ) Malej rotoval tou delší cestou, takže nesmíte tlačit a otočte se na bok (asi zdechnu). No nakonec jsem tlačila asi ještě přes nezašlou branku. Už jsem cítila jak odpadávám, někdo se mě snažil proplesknout, abych se probrala. Dostal po ruce :lol: Nástřih se povedl mimo tlačení (zlatý kontrakce), řvala jsem jak tur :lol: Ale i když porod stál za píp, žádný další komplikace jsme naštěstí neměli. Nedovedu si představit, jak bych to po té námaze ustála. Jsi skvělá zakladatelko! :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
642
24.1.19 22:48

Gratuluji k miminku :srdce: ja take rodila Na Bulovce, sice planovanym cisarem, ale nemohu si tuto porodnici vynachvalit. Pokud se podari dalsi dite, tak jedine zase tam :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4016
24.1.19 22:56

@Feliccita děkuji, koukám také sis parádně uzila, také jsem byla na boku tak chápu… Já si neumím ani představit kdyby ten epidiral nevyšel… Strašně pomohlo si odpocinout. Jsi taky fakt dobrá :kytka:
@Dana V děkuji ;) já se nejdřív bála ale porodnice nakonec dobrý :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
442
25.1.19 00:36

Já rodila také dva dny, s tím rozdílem, že v pátek večer mi praskla plodovka a celý, celičký víkend ani ťuk, maminky kolem mě rodily jak na běžícím páse a mému prckovi se ven teda vůbec nechtelo :lol: Nakonec mi v neděli večer zavedli tabletku a ráno v 6.00 první kontrakce, v 8.00 na sál,následoval epidural a ve 12.15 byl Jiříček na světě :srdce: Píšeš že Ti malého na sále nechali hodinu? Mě ho po 10 min. vzali? !Byl úplně v pořádku, tak si říkám, proč?! Jinak smekám, musela to být síla! Jsi dobrá!!!Udivilo mě jak jsi psala o té plodovce, že Tě nechali tak!
Přeji vám oboum zdraví a ať malý hezky roste! Ahoj :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6588
25.1.19 06:30

@kristyn.g ja popravde ani zadne plany nemela :mrgreen: prodelala jsem si predtim vyvolavany porod mrtveho plodu ve 2. trimestru a do porodnice jsem pak sla s tim, ze chci odejit s zivym zdravym miminkem. Zadne plany jsem ani nemela sepsane :mrgreen: a navic jak rikas, kazdy porod je jiny, navic jsem duverovala doktorum (nezklamali me - vse konzultovali, nic nenutili, jen davali doporuceni…kdyz jsem nechtela, byli uplne v pohode)…hlavni je, ze jsou deti zdrave i pres nektere komplikace :kytka: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit