Porod nemusí být vždy bolestivý

Porod

I já jsem se rozhodla se s vámi podělit o zážitky z mého porodu a povzbudit všechny těhotné, které z něj mají neskutečný strach, (tak jako jsem měla i já), že i porod se může prožít téměř bezbolestně. Předem se omlouvám za dlouhý článek, ale opravdu to jinak napsat nešlo.

první fotka naší lásky
2 komentáře

druhý den v porodnici
2 komentáře

je to naše dokonalá kočička

roste ze mě pěkný raubíř

Moje těhotenství probíhalo naprosto bez komplikací a téměř ukázkově. Snad jediná výtka by byla k tomu, že jsem celý první trimestr prozvracela. Bylo mi neskutečně špatně. Nemohla jsem nic jíst ani pít, aniž bych se z toho nepozvracela. Jediné, co jsem snesla, byly banány a přesnídávky. Všechny testy i genetika dopadly na jedničku.

Ve 35.týdnu jsem byla na běžné kontrole a doktor mi oznámil, že se mi zkracuje čípek a že se mám šetřit. Další kontrola za týden. Na oné kontrole zjistil, že se začínám otevírat a splašil mě tak, že jsem musela do porodnice a že předčasně porodím. Řvala jsem jako želva, že se mi narodí malé miminko. Do porodnice jsem jela sanitkou a přímo na porodní sál. Tam zjistili, že jsem skutečně otevřená na 2 cm, ale že vůbec nerodím. Řekli, že můžu porodit ještě ten den a nebo klidně přenášet. Byla jsem naštvaná na svého gynekologa, protože mě domů pustit nechtěli, že bych mohla začít rodit po cestě. (Domů jsem to měla cca 50 km, jelikož jsem byla v nemocnici v Písku, kde jsou zařízení na předčasně narozené prcky.)

A tak jsem tam ležela týden a pořád čekala, kdy to vypukne. Po týdnu jsem šla na vyšetření, kde mi doktor bez mého souhlasu a vědomí udělal Hamiltona. Zjistila jsem to až následně, když jsem si o něm blíže přečetla na internetu. Nicméně stále se nic nedělo. Za tu dobu jsem tam viděla několik rodiček, které doslova trpěli a strach z porodu, který jsem do té doby neměla, se dostavil. A to doslova panická hrůza. Já, takový poseroutka, který se hrozně bojí bolesti. Stačí mi se říznout nebo odřít koleno a už omdlévám.

Za další týden jsem šla opět na kontrolu a co se nestalo. Doktor mě vyšetřuje a říká: „Ona je otevřená na 7 cm!“ Hned přiběhl další doktor, dvě sestry a porodní asistentka se zvláštním výrazem a říkali: „Cože?“ A vyšetřující doktor jen: „Fakt na 7 cm“. Neměla jsem vůbec žádné bolesti, jen občasné tvrdnutí břicha, které už jsem měla od 20.tt, takže jsem mu nepřikládala větší pozornost. Opravdu netušili, jak můžu být takhle otevřená, bez bolesti a vůbec o tom nevědět. Ptali se mě, jestli chci rodit hned a nebo až další den. Nejlepší byla hláška druhého přítomného doktora: „Vy máte tu horší půlku porodu za sebou, bez bolesti a ani o tom nevíte.“ Byla jsem z toho tak mimo, že jsem se jen smála a smála. A přítomná porodní asistentka rozhodla za mě, že mi píchnou vodu a rozjedou to. Doktor mi zkusil ještě znovu udělat Hamiltona, jestli něčemu pomůže a ptal se mě, jestli mě bolel. Po pravdě jsem odpověděla, že ne, že to bylo pouze nepříjemné. Usmívali se a v duchu si určitě říkali, že jsem fakt individuum.

Byla jsem poslána na pokoj se připravit, zavolat příteli, aby přijel a že pro mě za chvíli přijdou a vezmou na porodní box. Bylo 15:00, když pro mě porodní asistentka přišla a oznámila, že jdeme na to. Udělala přípravu, vysvětlila, co a jak, udělala klystýr. Čekala jsem, jak to bude drastický, jak jsem všude četla. Přitom nebolí, jen jsem cítila, jak do mě vstupuje něco teplého :D. Po něm jsem strávila hezkou chvíli na wc (kdo zažil, chápe), kde mi praskla voda, ale jen část. Během té doby dorazil přítel, který byl daleko víc vystrašený než já. Pořád jsem byla vytlemená.

V 16:12 mě vzali na porodní box, že mi píchnou vodu. Nemohli jí dlouho najít, protože jak jsem psala, už praskla a zůstala tam jen nějaká zadní. Nicméně jí píchli a že mě napojí na monitor, aby viděli, jestli se něco začíná dít. Nějakou dobu vůbec nic, pak začalo malinko tvrdnout břicho, ale nic drastickýho. Na to už jsem byla zvyklá. Dokonce ve větší míře. Tak mi porodní asistentka sdělila, že mě nechají ještě tak 10-15 min na monitoru a pak že mě pustí, abych mohla jít na míč nebo do sprchy. V tom ale přišli tři maličký bolesti, který se daly v klídku prodýchat. Říkala jsem si, bude to mnohem, mnohem horší, tohle nic není. Fakt ale nebylo. Přirovnala bych to trochu k tomu, když vás bolí břicho při zácpě.

Přítel mě celou dobu držel za ruku a chtěl otírat studeným ručníkem, já jsem ho ale nervózně odbyla. (V tu chvíli jsem si vzpoměla na svoje kamarádky, které jsem nemohla pochopit, když říkaly, že jim při porodu hrozně lezlo na nervy, že je jejich partner chce otírat). Přítel šel říct porodní asistentce o bolestech a ta se přišla podívat na monitor a říká:„No jo, jsou hrozně nepravidelný, musí být pravidelný.“ Já jsem jí ale musela říct, že už mě to trochu začíná nutit tlačit. Tak se do mě podívala a vyvalila oči: „Rodíme! Jste otevřená na 10 cm a mimčo se tlačí ven. Rychle zavolejte doktora!“ Pak přišla jedna silnější kontrakce, která už bolela, ale pořád se to dalo krásně prodýchat. Měla jsem hroznou žízeň, ale dali mi jen jeden lok čaje, víc že nesmím.

A pak už to mám trochu v oparu. Měla jsem velkou kontrakci, která sice bolela, ale hlavně mě strašně moc nutila tlačit. Myslela jsem, že mě to asi roztrhne. Přišel doktor, kterýho jsem zahlídla koutkem oka. Říkala jsem si, že zrovna tenhle, protože ho nemám ráda. Zároveň s tím jsem tlačila a prodýchat se to opravdu nedalo. Myslet na správný dýchání a ještě správný tlačení fakt nejde. Stihl jen tak tak chytnout malou.

Hned křičet jako o život. Přítel byl dojatej a šel si jí vyfotit. Já si to moc nepamatuju. Jen moje první otázka byla, jestli jí dostanu na pokoj. Měla jsem strach, aby nemusela do inkubátoru. Až další starost byla, jestli je v pořádku a kolik měří a váží. A potom hned, že mám hlad.

Píchli mi něco do žíly, což jsem ani nevnímala, aby vyšla placenta, která byla během chviličku venku bez problémů. Ani jsem tolik nekrvácela.

Přinesli mi malou pořádně ukázat a já jsem jen řvala a řvala nad tím, jak je krásná a dokonalá. Prostě bez chybičky. Ani pomačkaná nebyla.

Asi nejhorší zážitek byl šití. Byla jsem natržená jen maličko, ale bylo to nepříjemný. Ne že by to úplně bolelo, spíš sem tam zaštípalo.

Mezi tím, co dokončovali šití, jsem volala rodičům, kteří nechápali, že mám tak rychle po porodu a že už se mnou skutečně mluví ještě ze sálu. Opravdu, byla jsem během hodiny hotová a skoro bez bolesti.

Myslím, že o mně si tam budou povídat ještě dlouho :D

Naše malá princezna Amálka Nela přišla na svět ve 37+2tt dne 29.dubna 2013 v 17:22 hod. Vážila 2700 g a měřila 47 cm. Byla zdravoučká a nádherná. Apgar score 10-10-10. Všechno ale už krásně dohnala a dělá nám jen samou radost.

Ještě bych chtěla zmínit střípky z našeho porodu:
1. Přítel mi říkal, že měří 46 cm. V tom ale volala sestra z vedlejší místnosti: „ Nééé 47 cm, já jí tu nohu víc natáhla.“

2. Porodní asistentka se ptala, jestli mě něco bolí nebo tak a moje odpověď:„ Jo, mám hlad. Chci jíst!“

3. Když sestřička malou odnášela, ještě jednou se ptala, jestli mají napsat, že se jmenuje Amálka nebo Amálie a já na ně zařvala: „Amálie Nela. Má druhý jméno, Nela!“ (prostě pakouš)

Hodnotilo 17 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Pamplemouse
Ukecaná baba ;) 1038 příspěvků 09.06.13 00:15

Super, přesně takhle bych si to představovala ibu sebe. :P Ty hlasky ze sálu jsou taky luxusní :D:D:D
no a samozřejmě gratuluju k malé, má krásný jméno, at jste obě holky zdravé a Amálka vám dela jen samou radost :kytka:

 
KlarkaK
Závislačka 2696 příspěvků 09.06.13 00:24

Proc vlastne takhle standardne nevypada porod? :think: :mrgreen: gratuluji k holcicce :srdce: :hug:

 
Misfitka
Ukecaná baba ;) 1091 příspěvků 09.06.13 01:40

@Pamplemouse @KlarkaK Děkuji za gratulaci. Kdyby takhle byly všechny porody, jdu do toho bez váhání hned znovu. Fakt jsem v tomhle měla štěstí.

 
Lucík 25
Závislačka 4783 příspěvků 09.06.13 05:52

Krásný porod…gratuluji…jen jsem nepochopila proč dělali toho první hamiltona!!!

 
Petra2829
Echt Kelišová 7872 příspěvků 09.06.13 06:59

Pěkný porod..jen bacha někdy na ten druhý :mrgreen: Aby si neporodila doma. Ale pěkný zážitek- :kytka: Hlášky dobrý jsi jak já :mrgreen:
Ať vám dělá princezna jen radost.

 
Ali-Ali
Extra třída :D 11138 příspěvků 09.06.13 07:37

Moc nechapu, proc te nechali lezel 2 tdny v nemocnici, kdyz se nic nedelo a jeste ti udelali Hamiltona…

jinak gratuluju k tek peknemu zazitku. ja jsem taky prosla prvni fazi porodu aniz bych o tom vedela, to porodnice jsem prijela otevrena na 7 a to jsem jeste vsem kolem vysvetlovala, ze ja asi jeste nerodim, ze jdu jenom pro jistotu. ;)

 
neprihlasena Katka379  09.06.13 09:51

Gratuluji k miminku a k temer bezbolestnemu porodu :). Zdenicku mam ale dojem, ze lekari udelali tolik zbytecnych zasahu, az to neni mozne :cert:. Zbytecna hospitalizace, zbytecny Hamilton, zbatecne pichnuti oxitocinu po porodu..natahovani miminka 8o. To bych tedy jako hezky porod nehodnotila…Jinak ja jsem dojela na sal z domu otevrena na 10 cm, bolesti jsem mela jen 2 hodiny, ale zato vyzivne :lol:. Ale taky jsem byla rada za rzchly a bezproblemovy porod, takze chapu, ze i ty jsi byla z takoveho porodu nadsena :). Hodne radosti s miminkem preji :mavam:

 
Alishiii
Stálice 69 příspěvků 09.06.13 10:01

Tiše závidím a gratuluji :kytka:

 
Páčko
Stálice 63 příspěvků 09.06.13 11:15

Tak vidím, že sis to náramně užila:-). Užívejte i dál

 
3Lu
Extra třída :D 10552 příspěvků 20 inzerátů 09.06.13 12:46

Gratulace. TAke jsem doufala, ze porod neboli…A ZE TREBA JA BUDU MIT PODOBNY. HAHAHA

 
IvčaL
Extra třída :D 11219 příspěvků 09.06.13 14:48

Moc gratuluju a přeju Amálce hodně zdraví :kytka:
Super deníček, připomnělo mi to mé těhotenství a porod.Taky mi pořád tvrdlo břicho, tedy hrozící předčasný porod už od 25tt, ale vydrželi jsme do 36tt, kdy jsem přišla prvně na kontrolu do porodnice, otevřená na 4 cm, taky na mě koukali vyjeveně, jakto, že nic necítím a mám tak polovinu za sebou. Chvíli si mě přehazovali mezi sálem a šestinedělím a nakonec mě ubytovali na šestinedělí, že nemám kontrakce a ještě mě třeba pustí domů. Pak jsem ale začala nějaké slabé bolesti cítit a to už jsem byla na 8cm a malej za chvilku venku :lol:
Takže můj porod byl za odměnu, za nervy, co jsem měla předtím v těhotenství :D

 
papaja21
Kecalka 138 příspěvků 09.06.13 18:11

Moc hezky napsaný deníček :lol: a gratuluji k dcerušce :kytka: :kytka: Můžu říct, že já jsem taky strašná hysterka, ale porodu jsem se až do konce nebála, říkala jsem si spíš už aby to bylo-honem honem a pak jsem měla narychlo císaře a ani žádné bolesti-takže jsem si to představovala jinak, ale hlavní je pak to miminko na všechno ostatní se zapomene. hodně štěstíčka a zdravíčka :* :mavam: :mavam:

 
plrenatanadamirek
Stálice 59 příspěvků 09.06.13 19:12

Velice hezký deníček :D kéž bych takový porod měla taky a hlavně každá maminka
Přeju hodně štěstíčka a radosti s malé :D

 
snažilka1210
Echt Kelišová 7842 příspěvků 7 inzerátů 09.06.13 19:37

To je až neuvěřitelné, ale krásnééé, kdyby to tak bylo u všech. Moc gratuluji k opravdu krááásné holčičce, moc se Vám povedla :kytka:

 
anlendy.
Ukecaná baba ;) 1426 příspěvků 09.06.13 19:52

Moc gratuluji! :kytka: vtipné hlášky :lol: nejlepší č. 2 :D měla jsem to taky tak :D první věta, kterou jsem řekla hned po porodu :D

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 09.06.13 20:25

AHoj, gratuluju ke krásné holčičce a příjemnému porodu.

Nemohu se ubránit poznámce, proč ti proboha dělali hamiltona, když jsi byla ještě dost před termínem??? :zed: stejně tak oxytocin do žíly hned po porodu miminka. takže Písecká porodnice říkáš? nebrat :P

 
esteelauder
Ukecaná baba ;) 1053 příspěvků 09.06.13 21:38

Ahoj, pěkný deníček-nerodili jste náhodou v Písku?? :)

 
Misfitka
Ukecaná baba ;) 1091 příspěvků 10.06.13 10:52

@Lucík 25 @Saroya Taky nechápu, proč mi toho Hamiltona dělali. Hlavně mi nikdo nic neřekl. A já jsem si potom říkala, že to nebylo normální vyšetření. Proč by mě jako před tím polívali dezinfekcí? A vylezlo to z nich až za týden. Byla jsem pěkně naštvaná. Pravděpodobně nevěděli co se mnou a kdyby se malá narodila jako nedonošená tak by za to samozřejmě měli větší zisk.

@esteelauder Přesně tak v Písku. Ležet tam takovou dobu a ještě si zažívat to, co jsem tam zažila. Navíc většina sester přímo hrůza.

 
esteelauder
Ukecaná baba ;) 1053 příspěvků 10.06.13 11:20

Denicek by napsan optimisticteji :-)

 
lucka83
Hvězda diskuse 46082 příspěvků 64 inzerátů 10.06.13 12:31

Krasnej porod, moc gratuluji k male :kytka:

 
katkalaila
Extra třída :D 11649 příspěvků 1 inzerát 10.06.13 12:52

Moc hezký deníček,, vážně mě moc pobavil.. a doufám,, že i tvůj další porod bude takový ( jen bych ti přála aby jsi se stihla najíst ) hhh

 
Alllla
Kecalka 378 příspěvků 10.06.13 13:54

Gratuluji k miminku :D A k ukázkovému porodu.Ty jo zavidím :lol: Takový bych taky brala :kytka:

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 10.06.13 21:14

Ty jsi opravdu nejake individuum :mrgreen: :mrgreen:. Moc gratuluji k prckovi! Akorat mi neni jasne, proc v mnohych porodnicich zakazuji pit, zvlast, kdyz uz jsi sla tlacit. Ja jsem pila normalne v kuse nekolik hodin, i pri tlaceni mezi kontrakcemi…

 
Diana.Kyss
Kecalka 213 příspěvků 11.06.13 07:19

Závidím bezbolestný porod :)

 
mimuško1
Kecalka 318 příspěvků 12.06.13 15:00

Gratuluji ke krásné holčičce :kytka: má krásná jména :mrgreen: :palec:

 
Mirca85
Povídálka 28 příspěvků 04.07.13 08:39

@KlarkaK že jo? Takhle by to měli mít všechny mamči :mrgreen:

 
DenisaW
Kecalka 158 příspěvků 10.09.13 22:28

Gratuluji :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama