Porod při onemocnění zad

Porod
  • emimino
  • 18.10.01

Jak vést porod, pokud žena má chronické onemocnění zad

Vážení,
měla bych dotaz ohledně porodu. Ve zvláštním vydání týdeníku Vlasta, který byl věnován těhotenství, jsem četla, že žena, která má chronicky vykřivenou páteř nesmí rodit v poloze na zádech.
Já sama mám kyfózu a skoliózu hrudní části zad. Svůj první porod jsem měla v klasické poloze v leže (potíže se zády se po narození dítěte zhoršily) a teď opět čekáme miminko. Jakou porodní polohu bych tedy měla zvolit? Je vhodná poloha v polosedě (mám pocit, že porodnice v místě bydliště umožňuje pouze polohu v leže a polosedě)? Je možná v mém případě aplikovat epidurální anestezii? Existuje v případě epiduralu nějaké riziko komplikací, jako například ochrnutí?
Předem děkuji za Vaši odpověď

1. pro jasnou odpoved je nutne znat presny rozsah nalezu na pateri (anatomie, rentgen, popis rentgenologa). Volba postupu pri porodu vychazi pak z konsensu porodnika a ortopeda.
2.Na zaklade nalezu a vyjadreni ortopeda se voli nejen poloha pri porodu ale nekdy je treba uvazovat i o zmene celeho vedeni porodu.
3. nektere patologie patere mohou zabranovat vedeni epiduralni analgezie nebo anestezie (opet zalezi na vyjadreni ortopeda ve spolupraci s porodnikem).
MUDr. Janota (www.neonatologie.cz)

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek