Porod s akupunkturou

Porod

Po dlouhém uvážení bych se s Vámi chtěla podělit o svou zkušenost. Rodila jsem 2x s akupunkturou! Začnu poměrně netradičně. Od 18 let trpím na migrénu. Bolesti se postupně zvětšovaly a migréna se vracela ve stále kratších intervalech. Na konec z toho byl téměř existenční problém v noci jedna, ráno v práci druhá a třetí v podvečer. Můj přítel (lékař) mne objednal u svého kolegy do ambulance bolesti, který mi napíchal do uší jehličky a světe div se migréna byla pryč! Periodicky se vracela a stále vrací, ale s menší intenzitou a dá se snést. Když jsem čekala své 1. dítě, migréna se vrátila v plné síle prozvracela sem 3 dny. Doktor zachránce přijel, napíchal jehličky a znovu to pomohlo. Tehdy mi poprvé řekl, že když na mne akupunktura tak dobře zabírá, mohla by mi ulehčit i u porodu.

Tvářila jsem se asi dost skepticky, nepatřím k těm, kteří uvěří hned všemu, tak mi řekl, že už pár zkušeností má. Když přeběhl můj termín porodu, začal mne manžel uhánět, že bychom mohli zajet za kolegou a ten by porod nastimuloval. To jsem razantně odmítla. Vše proběhne přirozenou cestou, žádné urychlování nebude. Do nemocnice jsme jeli o 4 dny později. Tam mi bylo sděleno, že si ještě počkám - dříve jak za 24 hodin neporodím. No - už v tu chvili mi bylo dost mizerně, ale čekat dalších 24 hodin? Manžel využil mé slabosti a zavolal kolegovi. Napíchali mi společně jehličky a kolega dokázal, že skutečně zabírají. Na CTG bylo krásně vidět, jak se kopečky (při kontrakci) zvětšují, když jehličkama pořádně zahýbali - jednu sem měla na ruce a jednu na noze. Ani sem se na monitor nemusela koukat - cítit to bylo i tak.

Abych to zkrátila: naše první dítě přišlo na svět ve 4.15. Porod byl velice rychlý, bolesti jen ty základní, žádné křížové, na prvorodičku perfektní. Druhý den se na mne doktoři skeptici koukali jak na zázrak. Druhé dítě mělo přijít na svět minulý rok před Vánoci - termín byl 18. prosince. Když se nic nedělo, manžel znervozněl, nejdříve napíchal jehličky on, pak ještě pro jistotu kolega - to bylo 19. večer a 20. ráno. 20. večer jsem jela do nemocnice, ale kontrakce do té doby silné, v porodnici ustaly. Shodou okolností sloužil stejný lekař, který si mne díky manželovi pamatoval. Nechal si mne tam. Dle nálezu to vypadalo, že jen tak neporodím. Manžel pro jistotu napíchal jehličky a odjel domů. Hned jak se za ním zavřely dveře, začaly kontrakce, ale na hekárnu to ještě nebylo. Po půl páté jsem šla za sestřičkou a ta zjistila, že jsem otevřená na 5 prstů - večer to bylo na půl. Ihned jsem volala manželovi, ať přijede, ale že času je dost. Na první i druhý porod jsme volali vlastní lékařku, tu zavolal manžel z nemocnice. Mezitím jsem se vysprchovala, oholili mne, dostala sem krystýr. Cestou na sál jsem zvolala, že už musím tlačit - to se začly dít věci! Sestřičky mme hodily na první křeslo a scháněly se po manželovi a doktorce se slovy " hlavně ať jí neodteče voda, to nám to tu vyklopí". Když mne prohlédla doktorka, řekla, že mají okamžitě volat dětský, že 2× zatlačím a dítě je venku. Zatlačila sem 3× :-) Neměla sem ani nástřih. Náš druhý chlapeček se narodil 21.12 v 5.55.

Na závěr bych chtěla říct, že akupunkturu všem vřele doporučuji, ale za následujících podmínek: V mém případě byla akupunktura indikována lékařem, ktetrý má dvě atestace v oboru ARO a dlouholetou zkušenost s akupunkturou! Bylo už předem známo, že akupunktura u mne dobře zabírá, snáším ji dobře. Na porod byla objednána vlastní lékařka, která už porod s akup. zažila a měla s ní dobrou zkušenost.

Hodnotilo 1 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Didinek
Nováček 2 příspěvky 10.05.07 14:18

Ahoj Petro,
Tvůj článek mě zaujal především kvůli Tvému problému s migrénou. Asi před rokem (to mi bylo 27) jsem se s migrénou začala potýkat také a dnes jsem se „ustálila“ na cca 14-denních intervalech, kdy mne migréna doslova „odstaví mimo provoz“ na 2-3 dny - fakt hrozně mě bolí hlava, zvracím, jsou mi velmi nepříjemné jakékoliv zvukové, čichové a světelné vjemy, mám problémy se zrakem atd. … no však to znáš… Byla jsem na i neurologii, kde mi po několika vyšetřeních řekli, že mám migrénu (novinka, že? :o)), nevědí, co ji způsobuje a předepsali léky. Léky mi naštěstí většinou zaberou, takže jsem se dostala do docela snesitelného stavu. A teď hlavní důvod proč píšu: S manželem plánujeme miminko a s ohledem na jeho zdravý vývoj samozřejmě tyto léky proti migréně nemohu dál užívat. Proto mě nadchla možnost využití akupunktury, která by snad mohla pomoci i mě. Mohla bys mi, prosím, poradit, kde bych mohla hledat pomoc? Vážně netuším, kam se obrátit, kde hledat specialistu na akupunkturu (jsem z Brna). Předem moc děkuju za případnou odpověď a přeju Tobě i celé Tvojí rodině hodně štěstí a zdraví.

 
petra.petra1
Nováček 3 příspěvky 11.05.07 21:16

Ahoj,

v každé větší nemocnici by měla existovat Ambulance léčby bolesti. Jedná se o ambulance, kde léčí chronickou bolest, tedy i migrénu. Nevím proč, ale spousta lékařů (mne léčil obvodní lékař) tuto ambulanci nevyužívá - své pacienty tam neposílá. Doporučení do této ambulance bys neměla potřebovat. Stačí tam zavolat a domluvit si termín. Aby to ale nebylo jednoduché, je potřeba říct,  že ne každý lékař v ambulanci akupunkturu k léčbě svých pacientů využívá! Spousta lékařů ji považuje za šarlatánství. I já jsem se (konkrétně v porodnici) s tímto názorem setkala. Ale je fakt, že kdyby se jednalo o placebo, nezabíralo by to na mne tak dobře.
Jinak Ti dám pár dobrých rad, kterými se já řídím: Nenosit kabelku - pouze batoh, spát na zádech na rovné podložce bez polštáře, nenosit vysoké podpatky, psát si denník - co jsi dělala, co jedla, jak dlouho spala, kolik jsi toho vypila - brzo zjistíš nějakou souvislost.
Ještě jednou zdůrazňuji, že mne léčí lékař, ne žádný léčitel. Absolvoval mnoho kurzů a má v této oblasti bohatou zkušenost. Pokud bych něco zjistila, dám Ti ještě vědět.

Držím palce.

Petra

 
petra.petra1
Nováček 3 příspěvky 11.05.07 21:31

Tak mi to nedalo a hledala jsem na netu. Na adrese www.linkaprotibolesti.cz najdes adresář pracovišť. Snad tam bude někdo, kdo Ti pomže.

Petra

 
Didinek
Nováček 2 příspěvky 14.05.07 09:25

Ahoj Petro,
děkuju moc za odpověď  i za rady. Co se týká životosprávy apod., snažím se vše dodržovat, ale bohužel to moc nezabírá… :o(. Doporučené kontakty určitě využiji - ještě jednou moc děkuju!
Mimochodem - dostaly se ke mně i zkušenosti, že dost lidem (tedy ženám :o)) pomohlo těhotenství a po porodu se jim již migréna neobjevila. Jaké zkušenosti s tím máš Ty?
Přeji krásný den.
Jana (minule jsem neuvedla jméno, takže se omlouvám a napravuju :o))

 
petra.petra1
Nováček 3 příspěvky 14.05.07 13:54

Ahoj Jano,

ja mám migrény pořád, ale objevují se jen zřídka a mají slabší intenzitu. Dokonce na to zabírá i paralen. Těžko, říct, zda je to porodem nebo tím, že jakmile se objeví a začnou se opakovat, jdu hned k doktorovi. Domnívám se ale, že je to dost individuální.  Spousta mých kamarádek  měla skutečně to štěstí, že tyto problémy úplně zmizely.

Přeji hezký den

Petra

 
skejzii
Povídálka 14 příspěvků 12.06.07 19:03

Hi,
muzu potvrdit, ze nejenom pri porodu akupunktura pomaha, ale i po porodu. Trpim na spatnou laktaci (to zni, ze?) a pri kazdem diteti jsem mela zanety mlecnych zlaz - z pocatku. Krome mechanicke manipulace (zkazene mleko „vyzdimat“ - to muze delat jenom druha osoba, sama to delat nemuzes, moc to boli) nejlip pomohla akupunktura.
Musi k tomu dodat, ze jednou jehlicky - problemy zmizely. A to rozhodne nejsem priznivkyne nejake homeopatie (na me nezabira) nebo prehnane ekologie/natu­ralogie.
Jehlicky nejsou zadny humbuk - opravdu pomahaji !

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama