Porod s preeklampsií

Nikdy bych nevěřila, že tahle vážná nemoc může v těhotenství postihnout zrovna mě.

*

Rozhodla jsem se vám napsat deníček o mém těhotenství a porodu s preeklampsií. Těhotenství probíhalo docela v pořádku - aspoň pro mě. Ve 24 tt sestup dítěte hodně dolů, doktor přikázal ležet s nohama nahoře a brát magnosolv - prý abych dítě donosila aspoň do 30 tt. Ale mě bylo dobře. Nic špatného jsem si nepřipouštěla.

Potom další problém - dítě má jiný Rh faktor než já a tudíž se mé tělo snaží dítě vypudit. Když jsem překročila 30 tt tak se mi ulevilo, říkala jsem si „no ještě budu přenášet“. Ale to se nestalo. Ve 33 tt jsem byla na poradně a sestřička mi naměřila vysoký tlak, cca 100/150 a říkala že se jí to nezdá vzhledem k tomu, že jsem přibrala už téměř 20 kilo! Po prohlédnutí doktorem jsem se ale ujistila že je dítko v pořádku a nakonec jsme se se sestřičkou dohodly, že si budu doma kontrolovat tlak.

Oprášila jsem tedy doma tlakoměr a měřila. Tlak byl celkem v normálu, tak jsem to trošku flákala. Byla to chyba. Na další poradně, tedy ve 36 tt jsem seděla v čekárně docela dlouho. Poté přišel na řadu tlak a ejhle, opět vysoký - 115/170. Za 3 týdny jsem přibrala další 4 kila. Hrůza. A tehdy v ordinaci nebyl můj doktor ale zástup. Doktorka. Ani mě neprohlídla a řekla, že musím okamžitě do nemocnice. Mě se zatmělo před očima, do kterých se mě vlily okamžitě slzy. Opravdu je to nutné? Zeptala jsem se nesměle. Doktorka však trvala na svém.

Tak jsem se vydala domů s manželem zabalit věci a přijela do nemocnice. Tam mě hned připojili na monitor a brali krev. Za chvilku mě pustili domů. Mám se odpoledne dostavit znovu, chtějí udělat ještě jeden monitor a pokud se v krvi neprokáže kyselina močová, pustí mě domů. Super, tak jsme se s manželem najedli v restauraci a jeli jsme domů ještě dobalit věci pro jistotu. Nadešlo odpoledne a my jeli zase do nemocnice. Připojili mě na monitor a sestřička mi říká, manželovi můžete říct ať jede domů. Nechápala jsem v tu chvilku nic a ptala se po výsledcích krve. Sestra řekla, „krev je špatná, vy určitě nikam nejedete“. Zůstáváte tady.

V tu chvíli se mi nahrnuly opět slzy do očí. Nesnáším totiž nemocniční prostředí moc dobře. V hlavě se mi hemžily otázky. To tady budu sama? Zavřená? Do termínu? Vždyť ten mám přece za měsíc. A co miminko? Bude malinké, vždyť má zatím jen 2,5 kila. Skoro nepřibírá, jen já jsem celá oteklá. Doktorka v poradně slibovala, že porod brzo vyvolají a nenechají mě trápit. Ani spát nemůžu. Najednou se rozsvítilo světlo a přišla sestřička. Jdu vám změřit tlak. A pokračuje. Co se stalo? Proč pláčete? Mezi slzami odpovídám cosi o tom že špatně snáším nemocnici, ale uklidňuji se. Nejsem žádná chudinka, neležím tady pro nic za nic, asi je to opravdu nutné. Najednou mě sestra hladí po vlasech a dodává „jste mladá, vše bude v pořádku“. Je mi dobře. Usínám.

Ráno vtrhne do pokoje sestra, ale tentokrát jiná a pěkně protivná. Nesu vám džbán na sbírání moči - je to 24 hodinový test. Pak uvidíme. Ale domů určitě nepůjdete dřív jak za 14 dní. Aha. Už mi tak dobře není. Propadla jsem panice vzhledem k tomu, že byla zrovna chřipková epidemie a nemocnice pro návštěvy uzavřená. Takže tu budu měsíc zavřená. Bez manžela, bez nikoho. Naštěstí jsem si vzala notebook a tak můžu být ve spojení s manželem aspoň na skypu. Achjo, už jsem tu 4 den, je neděle, nic mě nebaví. V tom přijde milá sestřička a ptá se:

Jak vám je?

Bez manžela špatně - rychle odpovídám.

Tak mu zavolejte ať přijede.

Cože? - vyhrknu rychle. Vždyť je nemocnice uzavřená a nikdo sem nesmí, ne?

Ale může, nařízení ohledně uzavření se už včera zrušilo.

Cože? - opět vyhrknu. A proč mi to nikdo neřekl?

No, to protože tady sestry ještě moc návštěvy nechtějí.

Aha. Takže už včera tu manžel mohl být. Super. Brblám si pod fousy. Popadám telefon a volám manželovi, přijeď. Byl tu se mnou celé 4 hodiny, co jsou povoleny návštěvy. Super! Jsem sestřičce moc vděčná a nesu jí čokoládu. Je noc z neděle na pondělí. Úžasná sestřička mi jde měřit tlak. Nevěří svým očím, tlak bohužel 160/190. Sestra přeměřuje pro jistotu ještě dvakrát. Bohužel, pořád stejný. Dostala jsem milion prášků na snížení. Je pondělí ráno a přichází vizita. Po vizitě, na které jsem se nic nedozvěděl, mi sestra cpe do ruky znovu džbán na sbírání moči. Nechápavě se podívám a ona vysvětluje, že výsledky ztratily a že mám moč sbírat znovu. Odmítám. Sestra se nenechá odbýt a nechá ho tam.

Stojím si za svým a volám sestru zpět. Zavolejte mi doktorku. Moč už sbírat znovu nebudu. Kysele se ušklíbne, ale doktorku zavolá. Po příchodu doktorky jsem si připadala jako malé dítě. Seřvala mě na dvě doby. Co se vám nelíbí? Proč odmítáte sbírat moč? To musíte. Vzchopím se a důrazně odpovídám nemusím! Znova už ne. Chci okamžitě vyvolat porod. Doktorka se usměje, ale táhne mě na vyšetření. Nebylo to rozhodně příjemné, dokonce docela krvácím. Doktorka se na mě dívá a říká: „No, nachystaný to tam teda není, ale když chcete, tak si na to teda běžte. Ještě se mi stihne zasmát.“

Za 5 minut ať jste sbalená, sestra vás doprovodí na porodní sál! A už to začíná. Srdce mi buší, tlak myslím už nejde ani naměřit. Volám mamince, tak už to bude dneska!! Máma se rozpláče a dodává, že hned po práci přijde. Hrozí mi císařský řez, tak odpovídám, že nevím jak to bude. Vzápětí volám manželovi, aby okamžitě přijel a brečím. Brečím štěstím. I on je rád. Sestra už je tady. Vy nejste sbalena, telefonovat budete mít čas na sále, okřikne mě. Vždyť už jdu. Doprovodí mě na porodní sál. Jsem tu sama. V tom se otevřou dveře a přijde nepříjemná paní a zvýšeným tónem na mě mluví - tohle podepište, tohle, tohle, tohle… A rychle, pohněte se trošku. Já celkem v šoku podepisuji, ani nevím co.

Vysvlečte se do eráru, zavedu vám tabletu, připojím na monitor a přijdu za hodinu. V tom přichází manžel a na něj je taktéž nepříjemná. Tohle si vezměte, tohle podepište, běžte zaplatit poplatek za otce u porodu, no honem. A odchází. Manžel se diví, co je to za herdekbabu? :-) Odpovídám že nejspíš porodní asistentka. Když manžel odešel zaplatit poplatek přemýšlím o chování porodní asistentky. Vždyť jsme slušní lidi. Proč na nás od začátku jen řve? Takovou asistentku nechci. V tom přichází, a já neudrží jazyk za zuby a ptám se: „Proč na nás řvete? Vždyť my jsme vám nic neudělali.“ Ona odpovídá slušným tónem: „Já musím, víte, není to jednoduchý povolání a už jsem za ta léta vycvičená. Jste mladá je vám 21 let a ženský ve vašem věku jsou většinou drzý“ atd… Od té doby byla porodní asistentka jako vyměněná.

Po píchnutí vody jsem se stále neotevírala a PA vyhrožovala císařským řezem. Pro miminko takový tlak není dobrý. Po třech hodinách od zavedení druhé tablety přišla na porodní sál ještě jedna paní. Moje maminka.

Co tu děláš?

Přišla jsem se na tebe podívat. Za chviličku zase půjdu.

Vypínáme televizi s ordinací v růžové zahradě. Za chvíli tedy odešla a PA udělala vyšetření. Otevřená jen na 4 centimetry. To je málo. Pokud se do čtvrt hodiny neotevřete alespoň o 2 - 3 cm, musíme jít na císařský řez. Nic mi nebylo, kontrakce docela slabé, žádné velké bolesti, které by se nedaly vydržet. Skončím si konečně do té sprchy. Manžel šel se mnou. Přibližně po 10 minutách sprchu vypínám, utíkám na záchod. Mám průjem, jako ostatně u celého porodu. Odcházím lehce v předklonu a mám hodně velké bolesti. Říkám manželovi, ať zazvoní, že už to asi bude. Zazvonit nestihl.

PA přišla sama a říká: „Tak se pojďte nachystat pojedeme na ten sál.“ Odvětvím, že už asi nikam nepojedu. PA koukla a říká: „Ježíši, vždyť vy už rodíte!“ A volá doktorku. Zatlačím dvakrát a je venku hlavička i s rukou. Pak už tlačit skoro nemusím, jde to samo. Fáze tlačeni trvala asi 2 minuty? A je venku, moje krásná holčička. Manžel brečí jako želva a já přijímám gratulaci od PA. Řekla mi, že to byla krásná spolupráce a že vůbec nechápe, že jsem se za 15 minut otevřela o 6 cm. A dala mi za pravdu, že můžu být ráda, že jsem si porod vydupala, protože plodová voda byla zakalená a placenta se trhala jako papír. Prý to bylo za pět minut dvanáct.

Říkala, že kdybych ještě 24 hodin sbírala znovu moč, tak bychom tu s dcerou nebyly ani jedna. Takže ženy, jsem ráda že jsem si vyřvala porod byť ve 37 týdnu, ale jsme na světě. Obě a moc se milujeme. Dnes má dcera již rok… letí to jako voda. A já pro příště vím, že se budu řídit sebou a svým rozumem a ne nařízením nějakého doktora.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
8879
15.2.18 12:49

Ahoj, gratuluji k malé :srdce: Měla jsem to podobně jako ty, ale ten konec byl trochu dramatičtější.
Mě zjistili preeklampsii v 36. tt, tlak 200/100, přibrala jsem za týden 5 kg. V nemocnici mi porod taky vyvolali, ale po klystýru mi praskla placenta a malý musel jít ven akutním císařským řezem. Byl za 5 min venku. Naštěstí jsme taky oba v pořádku, ale mohlo to dopadnout jinak…

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.2.18 13:12

Tak jen kvuli tomu, abych napsala, ze po precteni clanku brecim dojetim jak zelva, jsem se zaregistrovala. Preji zdravicko cele vasi rodine :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.2.18 14:18

Moc hezký deníček a jsem ráda, že to dobře dopadlo. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
elot
15.2.18 14:31

Na mě působíš trochu rozmazleně. Pořád já, já, já. Ale třeba se pletu a hlavně že to dobře dopadlo.

 • Nahlásit
12729
15.2.18 15:14

Ufff, hlavně že to dobře dopadlo a měla jste rychlý porod. Škoda, že jste natrefila na personál od rány. Těšíme se na další deníček. Ať se daří! :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
19177
15.2.18 21:27

Gratuluji k dcerce :kytka: Rodila jsem tez pred rokem, akorat o tri tydny dříve nez ty a jen diky tomu, ze jsem mela nadstandart za mnou mohl alespon manzel skrz tu chripkovou epidemii :roll: Taky jsem mela vysoky tlak, ale az od 36tt a prasky mi tlak drzely v norme, preklamsie se nepotvrdila, ale porod mi vyvolavali presne na termin skrz maly vahovy odhad mimca.
V jake porodnici jsi rodila?

 • Nahlásit
 • Zmínit
1956
16.2.18 01:57

Hezky svizne se to cetlo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
716
16.2.18 05:34

Tohle by snad mělo sloužit i jako recenze porodnice a personálu… Škoda, že tu není uvedeno, kde tohle předvedli…

 • Nahlásit
 • Zmínit
2289
16.2.18 09:30

Nestačím se divit. Taky by mě zajímalo, kde se tohle děje. Nejde mi ani tak o lidský přístup personálu, který může být zkreslený, ale z deníčku vyznívá i solidní podcenění tak vážného stavu. Nejdřív sestřičkou resp. gynekologem, u rizikového těhotenství a s vysokým tlakem kontrola až za 3 týdny? Ještě, že na další kontrole byl zástup. Pak v nemocnici ztráta vzorku a korunu tomu dodalo to vyvolání porodu ve chvíli, kdy pacientka nechce spolupracovat „abychom se jí už zbavili“.

 • Nahlásit
 • Zmínit
16.2.18 09:50

No teda, já to pořád říkám, že mateřská intuice se nemá podceňovat! Ještěže to dobře dopadlo. No a přístup personálu porodnice? Jasně máme tu zprostředkovaný pohled jedné strany, takže chování sester a doktorů nejde hodnotit, ale proboha jak můžou ztratit výsledky vyšetření pacientky u které je podezření na preeklampsii?! 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
2598
16.2.18 10:01

@xxpav.ka
@Esufi
Zase mírněte, tohle je jen jedna strana, která to zde vypráví, často si také nepamatujeme spoustu věcí a máme tendenci si spoustu věcí vykládat trochu jinak. Jinak by to třeba viděla porodní asistentka.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
16.2.18 14:17

Také cítím velmi velké podcenění celé situace - se mnou do poradny chodila taky holčina s „pre“ a chodila tam teda každý týden, porod měla vyvolaný v 33.tt, jak se dovyvinuly plíce plodu. Byla jsem s ní i pak na kontrole po 6nedělí. Někdy je instinkt dobrá věc :think: :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2289
16.2.18 14:34

@Janina81 Jasně,proto jsem se ani moc nevyjadřovala k tomu, jak autorka vnímala chování sester atd.,i když to nebylo jen negativní hodnocení. Ale podle mě byly docela zásadní momenty týkající se zdravotní péče. Čekala bych, že rizikovou těhotnou s vysokým tlakem si dr. pozve nejpozději za 14 dní, protože i když si tlak může měřit doma, tak test na bílkovinu v moči si už udělá jen málokdo (i když se koupit taky dá),ale k čemu pak chodit k doktorovi, že? Nemluvě o tom, že krevní test na preeklampsii a monitor už by v tomhle případě byl taky na místě. Jak se pak ukázalo, miminko moc neprospívalo. Nejsem lékař, jen vycházím z toho, jak se starali o mě, jako těhotnou s rizikem preeklampsie. A zdůrazňuji, že jsem měla jen riziko, žádný vysoký tlak. Můžu být vděčná za dobré lékaře.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5574
16.2.18 15:53

Deníček pěkný, ale ty tlaky takové jistě nebyly. To by to mělo jiný a rychlejší konec. Myslím, že autorka se upsala a tlak byl třeba 170/115. Naopak je to blbost.

 • Nahlásit
 • Zmínit
16.2.18 17:41

@anavi13 ty tlaky mi taky prijdou zvlastni, rikali mi, ze u spodniho tlaku nad 100 to neni dobry, muj 90 brali jako hranicni. Pri 170by jela rychlou a rodila
@ASAndrea s temi plicemi to asi taky neni pravda. Myslim si, ze moje. dcera narozena. v 33+0 vy nesoujlasila. Sice byla „jen“ 24h na Cpapu a mela kortikoidy.

Jinak k denicku, chovani personalu je hrozne a je dobre, ze jste s dcerkou v poradku a to je nejdulezitejsi. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5574
16.2.18 20:21

@Pidulka1991 přesně, vysoký tlak už je od 140/90. U těhotné již ten spodní 90 není dobrý. Kotikoidy na dozrání plic se podat musí do 34tt. Ono právě se pozastavuji nad tím tlakem, vzhledem k tomu, že jsou smyšlené, nemůže být hodnoceno postupování lékařů. U takových hodnot už by byla opravdu nejspíš akutní sekce.

 • Nahlásit
 • Zmínit
16.2.18 20:43

A doktoři a PA se nepoučej a nepoučej a nepochopěj, že otevření v cm vůbec nesouvisí s tím, jak se porod blíží…

 • Nahlásit
 • Zmínit
362
16.2.18 22:29

Stalo se mi temer to stejne, ve 29.tydnu z okresni nemocnice po 12hod prevezena rychlou do fakultky, tlak 180/114.Sbirani moci 24hod, moc ztracena.Nove sbirani moci a v pocinajicim 30.tydnu porod zdrave holcicky,1.2kg.Jsem rada, ze i Vam to dobre dopadlo. :dance:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
16.2.18 22:29

@Pidulka1991

Však ona tam ležela daleko daleko dříve…co jsem tak odposlouchala z kabinky :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1055
16.2.18 22:43

Krásně napsané. Nesnáším české porodnictví a z každého dalšího příběhu, kdy musí matka bojovat proti těm, co by jí měli porod usnadnit je mi :poblion:. Sama jsem na porodním sále podepisovala reverz a je to :zed:. Gratuluji, že ten tvůj příběh má tak šťastný konec, na svůj věk si opravdu silná :palec::mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
17725
16.2.18 23:53

Těm tlakům nevěřím ani trošku měla jsem 2 preeklampsii a s uvedeným tlakem by byla dávno na sále

 • Nahlásit
 • Zmínit
1332
17.2.18 10:50

Taky jsem rodila s pree a měla vyvolávaný porod a nepřála bych to nikomu. Bolest už si nepamatuju, ale ten strach o malého byl šílený. Do nemocnice jsem přijela ve čtvrtek s tím, že jsem nemohla dýchat, vysoký tlak špatná krev, špatne jaterní testy, tělo mi stávkovalo a syn už nerostl. Byl 35 tt, ten se v neděli přehoupl na 36, do neděle mě udrzeli, každou chvilku kontrola, kyslík, tlak, spoustu léků. V neděli vyvolání a po půl tabletce byl během necelých dvou hodin venku, pak jsem ještě ztratila hodně krve, placenta se zasekla a nechtěla ven, to se nakonec povedlo, pak ještě revize dělohy. No a to jsem se na porod těšila, protože první porod byl skvělý. Ale přežili jsme oba dva, oba jsme zdraví.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3786
17.2.18 12:10

@Vlaďka 83 ženy, co jsou spokojené sem moc nepíšou, ale je jich podle mě pořád ještě většina. Já třeba nemůžu vytknout těm oddělením, na kterých jsem ležela s preeklampsií, nic. Podle mě máme porodnictví na vysoké úrovni. :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1055
17.2.18 12:21

@belladonna
Myslím si, že je jen málo porodnic v ČR, které respektují přání žen při porodu a umožňují porod i jinak než v leže. Kamkoli na západ tohle nezažiješ. V okolí Regensburgu jsme skupina maminek, co rodili v ČR i SRN. Od žádné, co rodila v SRN jsem neslyšela na lékaře a personál žádnou negativní reakci. A je obrovská skupina těch, co si vyzkoušely obojí - nedá se to srovnávat. V ČR se bere pomalu každý porod jako operace. Hrůza bez informací, odpovědí, komunikace, atd. :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3786
17.2.18 21:02

@Vlaďka 83 mam jinou zkušenost u nás.

 • Nahlásit
 • Zmínit
413
18.2.18 01:37

Kde jsi prosímtě rodila? To je teda hrozná zkušenost.. já se teď rozhoduju, kde se přihlásím, asi Praha Vinohrady, mám to nejblíž.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Ája 312
19.2.18 23:31

@xxpav.ka jde o to, že moje máma na gyndě kam chodím pracuje - tak mě asi hned nechtěli posílat do nemocnice, když ví, že to prostředí nesnáším dobře. Ale byla to chyba. Zástup - doktorka trvala na svém a udělala dobře.

 • Upravit
Ája 312
19.2.18 23:42

Jinak tlaky byly opravdu takové, chodily se na mě dívat všechny sestry že to není ani možný… a když jsem napsala mamce tyhle tlaky, tak byla v šoku jaktože mě ještě nechavají ležet a nevezou na sál :roll: :roll: mě ale vůbec nic nebylo, necítila jsem žádnou bolest hlavy, žádné pískání v uších nic…ale je pravda že po podání 5 dopegytů se tlak snížil asi na 100/150 (musela jsem sedět na sesterně a dokud mi neklesl, nepustila mě do pokoje) takže,,dobrý,, pak jsem jich dostala ještě dalších 5 a ráno se budila s tlakem 50/90 :roll: :roll: takže žádná sláva :lol: ( ale byla neděle noc tak se tím asi nikdo nechtěl zaobírat, nevím) ale jinak se službama porodnice jako takovýma jsem byla spokojená, to nemůžu říct, měla jsem potom nadstandart, tak to bylo super, nikdo mi tam nechodil (jen měřit tlak), nechali mě tam samotnou s manželem :) A PA byla skvělá - jak říkám začátek nebyl zrovna slavný ale po chvilce uplně super až do konce porodu. Jinak byla to FN Bohunice Brno. Ale ať jdete rodit tam nebo tam tak vždycky narazíte na anděly (hodné sestřičky) a na protivky ;) to si nevyberete. Ale já vím proč se ke mě chovali takhle, mladá 21 letá holka bez zkušenností a bude jim tam nakazovat, že chce vyvolat porod. :lol: :lol: a vybodne se na sbírání moči… jinak holky díky za hodnocení ;)

 • Upravit
2289
19.2.18 23:56

@Ája 312 Díky za objasnění :) Naštěstí to dopadlo dobře a příště už si vás snad líp ohlídají, nasadí prevenci a do nemocnice půjdete jen porodit. Se starším dítětem doma je to i v nemocnici skoro jako na dovolené :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
19177
20.2.18 13:51

@Ája 312 Taky jsem rodila tam a chovali se kvuli tlaku teda uplne jinak nez u Tebe, zajimave :think: A to jsem ho nemela zdaleka tak vysoky jako ty. Jak se jmenovala PA? Ja mela taky skvelou :dance:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Ája 312
30.3.18 10:41

@Kikuška90 PA byla Lucie Čuperová, všichni na ni nadávají ale já jsem byla spokojená.

 • Upravit