Porod v Německu? Ne vždy prvotřídní

Porod

Každá žena popisuje svůj porod jinak a přesto stejně. Já jsem původně psát deníček o svém porodu neměla, ale díky svému zážitku jsem se rozhodla to změnit. V době porodu jsem si myslela, že postup tolik opěvovaných německých porodních asistentek je v pořádku. Po dovyprávění svého příběhu několika známým a rodině a po zodpovězení několika otázek mi došlo, že postupy a péče personálu nebyly úplně v pořádku. A to „můj den“ začínal tak dobře.

Náš malý pár hodin po porodu.

Spokojený u maminky

Celý tatínek :)
1 komentář

Malý milovník aut, po mamince :)

Když mi v pondělí 19:29 praskla voda, myslela jsem si, že mě jen dostihl problém žen v posledním stádiu těhotenství – že jsem si prostě cvrnkla do kalhot. Bylo toho totiž strašně málo. Ale co to lupnutí v podbřišku? Po logickém uvážení, že když mám tedy za 6 dní termín porodu a moč to není, jsem usoudila, že je na čase vyrazit do porodnice. Manžel lítal kolem talíře s krůtími párky, které začal vařit v době prasknutí vody, zároveň dosypával našim kočkám do misek tuny jídla. „Co když to bude trvat třeba 2 dny??“ Díky lásko za uklidnění. :D Já stála v koupelně a přemýšlela, jestli si mám vzít make-up, nebo jestli jen pudr. :D Tak jsme vyjeli, kontrakce nepravidelné po 5 až 10 minutách.

Do porodnice jsme dorazili 19:55 a na „recepci“ jsme sdělili, že teda asi rodím. :D A v tu dobu už mi přišlo divné, že se mě na nic neptají a nic mi neříkají. Hebamme (porodní asistentka) mě vyšetřila, vytekl snad galon plodové vody, napojila mě na ozvy a odešla. Cca hodinu jsem tam ležela, koukala na manžela a prodýchávala stupňující se kontrakce. Pravidelnost žádná.

Pak za mnou přišla paní doktorka, zeptala se mě, jestli mám už bolesti. Já jsem řekla, že ano, že trošku, ale že v pohodě. Vzala mi několik ampulek krve a odešla. Pak přišla Hebamme a že se mám obléct, že jdu na ultrazvuk. No konečně můžu chodit (chtěla jsem co nejvíce stát a chodit, aby malý klesal co nejrychleji), dovedla nás k lůžku. Tam jsme asi 15 minut čekali na doktorku. Ta mi jen řekla, že hlavička je dole (to bych bez ní fakt nepoznala), páteř je tu, nožky tam a že mám špinavou placentu. Myslela jsem si, že se dozvím, na kolik cm jsem otevřená, jak to se mnou vypadá – nic!

Doktorka odešla, já dostala nějaký čípek proti bolesti a poslali mě na pokoj. Bylo krátce před 22:00 a já z hrůzou zjistila, že nejen nejsou nadstandardy, ale že budu muset trávit celou dobu před samotným porodem na pokoji s maminkou a jejím miminkem (na šestinedělí).

Pak další blbá zpráva: „Víte, tady jsou návštěvy do 20:00, takže jestli chcete být s manželem, musíte jít do společenské místnosti, ta je támhle.“ No málem mě klepla pepka. Prostě poslali manžela domů, že aby tam nerušil maminku s miminkem a že můj porod stejně asi nebude rychlovka.

Začala jsem brečet jako malá. Já, která německy skoro neumí, jsem celou dobu myslela, že se mnou bude, bude se mnou prodýchávat, bude mě držet za ruku a bude tu pro mě! Museli jsme se rozloučit. Řekli mu, že mu zavolají, až se bude něco dít. Odjel krátce po 22. hodině. Řekli mi, ať se zkusím prospat. Jak jako, když mám kontrakce cca co 3 minuty?

Převlékla jsem se do pyžama a lehla si, brečela, že nemám u sebe manžela, a prodýchávala kontrakce, které byly pořád snesitelné. Kolem mě tma a ticho. Připadala jsem si tak strašně sama a daleko od všech. Jakoby mě šoupli na samotku a neřekli, za jak dlouho mě pustí a za co mě tam šoupli. Bez informací.

Zhruba za hodinu už začaly být kontrakce dost nepříjemné, tak jsem se rozhodla, že zkusím sprchu. Byla jsem však napojená na stojan s kolečky, s nějakou tekutinou a hadičkou, která mi vedla do ruky. Tak si asi dokážete představit, jak skvěle se s tím chodilo přes práh do koupelny a jak se s tím „vysvlékalo“. Po nějaké době jsem zjistila, že jsem „zatopila“ celou koupelnou. Tak jsem se v ukrutných bolestech musela obléct a osuškou vytřít celou koupelnu. Teď mi to přijde směšné, ale v tu chvíli mi do smíchu nebylo.

Tak jsem se se stojanem ve skrčené pozici Gluma z „dobelhala“ až k posteli, kde už jsem cítila, že to brzy bude. Zazvonila jsem na sestřičku, která přišla asi za 5 minut, a řekla jí, že chci něco proti bolesti. Ta se mě zeptala, jestli mi nezabral čípek proti bolesti. Když jsem jí řekla, že ne, otočila se a beze slova odešla.

„No to jsou moresy, tohle, já se na to můžu ***“, říkala jsem si v duchu, ale byla jsem tak unavená a zmatená, že jsem se na nic nezmohla. Přišla další kontrakce, ovšem ta byla tak prudká, že mi málem vypadly oči z důlků. Měla jsem pocit na tlačení. Ovšem fakt jsem nevěděla, jestli to je malý, nebo jestli se mi třeba ještě „nechce“. Jak bych mohla vědět, jestli to je, nebo není malý, když nikdo nebyl schopný říct mi, jak jsem na tom, jak jsem daleko?!

Tak já jdu teda ka**t, řekla jsem si. Už jsem se sotva držela na nohou, „sedla“ jsem si na záchod a chvíli se snažila o vykonání potřeby. Nešlo to. :D Během asi 5 minut, kdy byla sestra pryč, jsem měla asi 6 kontrakcí. Nepravidelných. Přišla sestra, vrazila mi do koupelny a „co tady děláte, běžte do postele, když chcete něco na bolest!“ Já jsem se zmohla jen na MUSÍM TLAČIT, SESTRO!

Čekala jsem reakci jako: „Panebože, to je miminko, netlačte, pojďte, já vám pomůžu a jdeme rodit!“ Místo toho jsem slyšela: „Běžte do postele“. V tu chvíli jsem si všimla, že přinesla další pytlík s nějakou průsvitnou kapalinou. No to se mi snad zdá! Takhle epidurál nevypadá! SAMA jsem se opět musela dobelhat k posteli, v půli cesty jsem se na zem svalila s šílenou kontrakcí. Můj stojan s dosavadní kapalinou byl můj věrný pomocník. Co by mi sestra pomáhala, ona přece drží sáček s hadičkou.

Lehla jsem si na postel a sestra vytáhla z kapsy telefon a volala. Nevím komu a nevím, o čem mluvila, ale za chvíli jsem se ocitla i s postelí ve výtahu, kde jsem se (a to se divím, že jsem vůbec ze sebe něco německy dostala) zeptala mladé praktikantky, kam jedeme a ona řekla: „Na sál“. Fakt jsem se divila proč. Vždyť říkali, že to bude určitě trvat dlouho! Co se děje?

O malou chvíli později jsem už ležela na porodním sále, kde byla Hebamme, co mě vyšetřovala po příjezdu do porodnice, a doktorka, díky které vím, jak špinavá byla moje placenta. Vidím, jak Hebamme nahřívá lampu a ručníky. Nejspíš na miminko. Aha, tak já asi rodím.

Díky tomu, že kontrakce byly stále nepravidelné, nemohla jsem ani pravidelně tlačit. Už si ani nepamatuju, kolikrát jsem musela zatlačit, myslím že 10× určitě. V jednu chvíli jsem se nahnula a viděla jsem, jak jsem vytlačila hlavičku. Pak už to byla hračka, pořádně jsem zatlačila - tak, že jsem se až divila, kolik síly v sobě mám. Ve chvíli, kdy ze mě malý vyklouzl, jsem cítila neskutečnou úlevu, únavu, lásku, zodpovědnost, tu vlnu změn.

Za celou dobu těch silnějších kontrakcí jsem neplakala. Až když jsem viděla, že jsem malého v pořádku dostala ven, zmohla jsem se jen na pláč. Nejen štěstí, ale i lítosti, protože manžel u toho nemohl být se mnou. V momentě, kdy mi malého dali na prsa, dorazil manžel a slyším: „Gratuluji, tatínku, máte syna.“

Během porodu a šití jsem ztratila spoustu krve. Když mě chtěli přemístit na mou postel z porodní, omdlela jsem a probrala se až na posteli, zakrytá. Když jsem se probrala, omdlela jsem znovu. Viděla jsem jen ustrašenou tvář mého manžela v mlze, jak se snaží mě z toho limbu dostat. Nakonec mi dali malého, který se narodil v 0:56, s mírami 53 cm a 3490 g. Asi hodinu jsme si vychutnávali tu radost a štěstí.

Na prvorodičku jsem měla velmi krátký porod. Myslím, že 5,5 hodin je skvělý čas, ale díky neochotnému personálu a naprostému nevyhovění v porodním plánu (třeba že tatínek bude celou dobu se mnou) byla bolest kvůli psychické nepohodě a nevědomosti o dost horší. Myslím, že psychika je u porodu dost důležitá a to nejen u prvorodiček.

Příště budu rodit určitě na soukromé klinice. Někde, kde mi budou sdělovat, jak na tom jsem, jak je na tom moje miminko a kde mi vyhoví. Jediná výhoda je, že můžu říct, že jsem měla přirozený porod. A že jsem druhý den slavila narozeniny. :)

Děkuji všem, co dočetli deníček až do konce. Jsem ráda, že jsem mohla všem sdělit svůj příběh.

Hodnotilo 33 lidí. Score 4.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lerista
Ukecaná baba ;) 1003 příspěvků 16.09.14 01:40

Já to měla trošku podobné. Taky jsem rodila rychle, za 4 hod. hotovo a celou první dobu porodní jsem strávila taky na šestinedělí, pochodováním mezi pokojem a jídelnou. Byla noc a mně hrozně vyvovovalo to ticho, přítmí, že nikdo neotravoval. Žádný doktor mě nevyšetřoval, tak jsem taky netušila, jak na tom jsem. Ani monitor mi za celý porod neudělali, napojili mě až na sále, 20 min před vlastním porodem. A tam jsem si musela ze šestinedělí hezky dojít sama s baťohem na zádech. Přítel to stihnul o 4 minuty, kdy přišel na sál v botech a bundě. Taky jsem si to malovala jinak, ale mám krásnou dcerku a to je to hlavní. :) Český nebo německý a jsme na tom stejně…

 
creance
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 2 inzeráty 16.09.14 04:56

Tatínek německy umí? Já rodila taky v Německu. A nic lepšího jsem nezažila. Ležela jsem tam už 14 dni před porodem. Všichni byli naprosto skvělí. Měla jsem plánovaného císaře. Bylo to uplne perfektní. I hebamme, chodila jsem dvakrát denně na monitory na sál. Ta uklidňující atmosféra, to bylo báječný. Při porodu byla mamka na sále se mnou. Manžel to vidět nechtěl. Čekal ale hned před a dostal deti hned do ruky. Já bych to klidne zažila znova.

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 16.09.14 08:00

Celkem by mě zajímalo, co jsi o německých pa slyšela. Výhodu tam vidím spis ve svobodě mít pa u domácího porodu hrazenou pojišťovnou a porodní domy. Porodnice holt. V každé to je trochu jinak, je dobre to dopredu vedet. Preju at si to dobre schroustas a urovnas. Zvládla jsi to podle mě skvele i za těžkých podmínek, ale taky mi mě to mrzelo, to je jasné. Preju hodne sil a zdraví cele rodině :kytka:

 
monifix
Závislačka 2638 příspěvků 16.09.14 08:38

To me mrzi ze tatinek u toho nebyl, to vzdycky nechapu, ze ho poslou domu a on to nestihne. Takova dulezita vec v zivote. Ja rodila v Rakousku a manzel u me mohl byt celych 12hodin. Donesli mu snidani, proste supr. Dostal gauc, kde mohl odpocivat…proste spokojenost.
Preju vam hodne zdravicka a u druheho porodu ostrejsi lokty

 
Uživatel je onlinesvycarka
Kelišová 6843 příspěvků 16.09.14 09:19

Kdo by to byl rekl, ze? Ze i na „zapade“ dokazou byt sestricky pekne laxni k.ravy :roll: Hlavneze to dobre dopadlo, maly je krasavec :*
Ja rodila na male klinice na dedine a nemohla jsem si to vsechno vynachvalit. A az asi rok na to mi jedna holka rekla, ze jsem mela zrejme obrovske stesti na PA, ze jinak ma ta porodka strasne spatne recenze.Kdyz si zpetne vybavim tu druhou babu, co mela rodici holka po me- tak mi ji bylo az lito, jak k ni byla prikra a chladna.

 
petulala
Ukecaná baba ;) 1054 příspěvků 16.09.14 09:33

Super, pěkný deníček :palec:

 
quinny
Neúnavná pisatelka 16372 příspěvků 16.09.14 09:44

@Halibar vzdy a vse je jen a jen o lidech, jestli jsi to nevedela no tak jsi na to prave prisla. :oops:
Jinak Ti nabidli spolecenskou mistnost pokud dobre ctu, coz chapu ze neni terno, ale na druhou stranu moznost to byla, mohl tam manzel zustat :nevim:
Btw o jakem prirozenem porodu je tu rec?? Vzdyt pises ze Ti celou dobu kapala infuze, ve ktere ani netusis co bylo :-O :roll: 8o

 
Efa
Kecalka 208 příspěvků 16.09.14 09:52

Ahoj, smim se zeptat, v jakem meste jsi rodila? Ja rodila v Nemecku 2× - jednou ve velkem meste a jednou na malem meste, kde to bylo lepsi, asi i tim, ze nas tam nebylo tolik maminek. Ale udivuje me, ze jsi musela cekat na pokoji pro sestinedeli a ze muz nemohl byt celou dobu u tebe. To jsem tu jeste nikdy neslysela. Nejsi ve vychodnim Nemecku?

 
Halibar
Kelišová 6301 příspěvků 16.09.14 10:34

@quinny v kapacce mi davali vodu nebo neco takoveho, nic proti boleti to nebylo…tu druhou kapacku mi nedali. Dali mi spolecenskou mistnost, ale to manzelovi rekli, ze jen na chvilku, ze navstevy jsou do 22:00… Kvuli maminky na pokoji…

@Lerista uff, koukam, ze nic moc taky :(
@creance umi, velmi dobre nemecky, ale k cemu mi to bylo, kdyz tam se mnou nebyl.

@Saroya vse jsem dopredu vedela, ale vse, co nam rekli, co se bude dit, bylo jinak…

@Efa Erding (Bayern) :) nevim, proc se tak stalo…

 
petraa.z7
Generální žvanilka 24280 příspěvků 12 inzerátů 16.09.14 10:44

Moc gratuluji, je blbe, ze tatinek u toho nemohl byt, ale jak se tady psalo, je jedno kde zenska rodi, ale na koho narazi, jasne ze vsude jsou jine zvyky a postupy, ale proste to je o lidech. Semnou teda manzel byl cely den, akorat odbehl vyvencit psa odpoledne, ale stejne se mi pomalu planoval akutni cisar, neotvirala jsem se, takze mel cas a byli jsme ne sami, protoze hekarnu nemeli a na porodnich boxech byly dve maminky, takze jsem byla na vysetrovne a manzela tam nechali semnou.Ale kdyz jsem tam o par dni driv prisla na vyvolani, ktere stejne nedopadlo, taky ho poslali domu, ze to bude trvat a ja jen cekala, poslouchala rodici maminky a hej mi teda nebylo, myslela jsem, ze zdrhnu :mrgreen: ale jinak nastesti personal skvely i informace o prubehu atd. no hlavni je, ze to mas zasebou a ze je maly v poradku a ty tak ;)

 
vantili
Kecalka 228 příspěvků 16.09.14 10:54

To je tedy hrůza, jak personál dokáže tak úžasnou záležitost, jakou narození nového miminka je, zprznit. Já si myslím, že valná většina prvorodiček jsou hodně vyjukané holky, které si 9 měsíců nějak představovali okamžik porodu, ale ve skutečnosti vlastně nemohou vědět do čeho to přesně jdou. A tak čekají, že jim to někdo v té porodnici řekne, vysvětlí, poradí. Jaký mají nález, co je čeká v nejbližších hodinách, kdy si můžou zavolat partnera (když už ho museli vyhodit), jak mají při kontrakci dýchat potažmo jaké ulevující techniky mohou použít. V praxi to ovšem vypadá tak, že holka přijede do porodky, tam ji svléknou, pohrabe se v ní několik lidí, mezi nohy jí vrazí pár vložek aby jim tam nedělala brajgl s plodovkou, partnera vyhodí domů, holku dají na nějaký pokoj, a šup šup, další na řadu. Krom vyplnění dementních formulářů s údaji o vzdělání budoucích rodičů a podobných pí. ovin, nikoho nezajímá, že ta holka je člověk v nejcitlivějším okamžiku svého života a přímo prahne po tom, s někým ten okamžik sdílet. Osobně nejsem zastáncem domácích porodů, ale po takových zážitcích, jaké jsou popsány v deníčku, se nedivím tomu, že se stále více žen rozhoduje rodit mimo porodnice. :cert:

 
quinny
Neúnavná pisatelka 16372 příspěvků 16.09.14 10:55

@Halibar asi to chtelo vice trvat na jeho pritomnosti i vzhledem k jazykove bariere. Dnes uz je to pase. Maly je uzasny a to je samo nejdulezitejsi, priste holt budete lepe vybirat porodnici :hug: :hug:

 
kaminky
Kelišová 6655 příspěvků 16.09.14 11:18

@vantili naprosto souhlasím od A do Z.

 
Dainvyk
Ukecaná baba ;) 1498 příspěvků 16.09.14 12:31

Zůstat tam samma takk mě asi klepne :mrgreen: a sestru bych snad zabila za toto.. :zed:

 
Halibar
Kelišová 6301 příspěvků 16.09.14 13:24

@quinny jako ja se domluvim, sama jsem tam porodila i pak tam 4 dny byla. Ale taky mi nikdo nerekl jak mam kojit, maleho jsem mela od porodu v kuse u sebe, coz je super, ale nechteli si ho ani vzit, kdyz jsem chtela jit poprve na wc. Nikdo mi ani neukazal, jak prebalovat, kde je nahradni obleceni, co a jak…u porodu jsem doslova lezela v krvi a ptala jsem se jestli je to v pohode (silene se mi motala hlava, tak jsem se radsi zeptala), pry ano, to je v poradku. Druhy den prisel doktor a rekl ze jsem ztratila velmi hodne krve, ze musim jist zelezo a to je asi vse co mi rekli :D

 
quinny
Neúnavná pisatelka 16372 příspěvků 16.09.14 14:22

@Halibar no me dost pobavil preklad se spinavou placentou nebo jak jsi to psala…a me proste prijde ze k tomu asi tak pristoupili, ze jsi cizinka a tak nemeli moc snahu s Tebou komunikovat, coz je samozrejme spatne :nevim:

 
Kacatko83
Závislačka 3552 příspěvků 16.09.14 15:23

Skoda, ze tatinek u toho nebyl byt na vasem miste asi bych se citila stejne a brecela bych jak zelva.taky kdyby to slo tak bych chtela urcite veci zmenit no snad u druheho miminka budete spokojena s tim vsim kolem porodu. malemu preji hodne zdravi i mamince

 
belik
Ukecaná baba ;) 1034 příspěvků 16.09.14 15:24

Ahoj tak já si taky myslím, že je to tím, že jsi cizinka, hlavně teda v německu jich mají nejspíš plný kecky a tak si troufám tvrdit, že pokud jazyk neovládáš perfektně, tak to mají pěkně na háku :zed:,taky jsem v cizině a za pár dní mám rodit, takže tvůj deníček mě vystrašil, ale já jelikož nemluvím skoro vůbec, tak nehrozí, aby přítele někdo vyhodil, to budu raději rodit na chodbě :mrgreen: Jinak vám a krásnému mimišovi přeji hodně štěstí a zdraví :kytka:

 
Viicky
Kecalka 328 příspěvků 16.09.14 15:25

@quinny Take si myslim ze s autorkou jednali proste jak s cizinkou. A co myslite ze se tady deje s Vietnamkami? to same

 
MaggieAm
Nováček 3 příspěvky 16.09.14 18:20

Pro Efa -zažila jsem něco podobného, uložili mě s vyvolávaným porodem na pokoj, kde již byla maminka s miminkem. Ze začátku ok, ale až se to rozjelo… Manžel musel být jen na chodbě/nebo mohl přijít až na „porod“, ale na ty křeče s otvíráním jsem tam musela být „sama“ od rána až do večera( teda dopoledne bylo v pohodě, pak už jen děs). Asi 1-2× jsme na sebe s manželem jen zamávali, když jsem šla/a pak se i ploužila přes chodbu na monitor. Sestry mě chodily ochotně kontrolovat, chovaly se pěkně, ale ten systém jsem nepochopila. Bylo mi trapně -sama někde, kde už je malé mimi, měla jsem pocit, že je tam ruším(i když druhá maminka byla milá a zpětně si uvědomuji, že tomu jednodennímu miminu to bylo jedno, jak tam sebou trhám a mírně skuhrám -opravdu jsem se snažila být potichu). Zkrátka moc mi to nepomáhalo. A přitom vím, že porodní boxy (přes chodbu tam kde se chodilo na monitory)byly volné, vždycky minim. 1-2. Myslím, že bych byla radši někde i sama, než s maminkou s mimi -nic proti nim -ale každá jsem prostě v ten moment patřily jinam.

 
ellamani
Zasloužilá kecalka 796 příspěvků 16.09.14 22:01

Ty vado! Jsem myslela, ze v Nemecku jsou ty porodnice n lepsi urovni :-O

 
terinka4444
Hvězda diskuse 57607 příspěvků 16.09.14 22:08

No, zlatá naše porodnice. Tohle se stát u nás, tak tady všichni lamentují rukama, jak je to naše zdravotnictví šílené a co si to jako dovolili a jak jinde by se tohle nestalo.
Gratuluju k prckovi, škoda, že sis ten svůj den neužila.

 
JanulaM
Závislačka 2860 příspěvků 16.09.14 22:13

Já rodila v Německu 2× a taky nemluvím nic moc a přístup personálu byl ok, musela jsem nahlásit, že nebudu asi všemu rozumět a oni se celkem snažili, ale u druhého jsem to neřekla, věřila si, že se domluvím, ale někdy prostě nějaké menší nedorozumění bylo a cítila jsem, že mě hned nějak začli více ignorovat. No a pak jsem si v papírech přečetla, že mám německou národnost, což teda nemám, tak asi proto se tak chovali. Jinak holt jsme pro ně cizáci no. Hlavně mě teda narozdíl od českých porodnic příjde, že na co se člověk nezeptá to neví, ale to se může stát i v ČR. Je mi líto, že jste nemohli být s manželem spolu, přeju ať to příště vyjde. Já osobně bych asi příště volila porod v porodním domě nebo nějakou soukromou kliniku.

 
Efa
Kecalka 208 příspěvků 17.09.14 09:39

Ja u prvniho porodu mluvila taky spatne nemecky. Proto jsme hned i hlasili, ze z toho duvodu bude manzel celou dobu u mne. A i kdybychom to nerekli, tak v tech obou nemocnicich to byl proste standard, ze je muz se zenou celou dobu. Byl i pak na sale, protoze jsem u obou porodu mela akutniho cisare. Vzdy jsme byli na porodnim pokoji, kde bych, pokud by to nebyl cisar, i rodila. Nebylo nutno se nekam presouvat a meli jsme naproste soukromi. Tak preji, at je to u dalsiho porodu uz dle tvych predstav ;-)

 
creance
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 2 inzeráty 17.09.14 10:12

@Halibar ptala jsem se kvůli tomu, že on měl byt tedy ten, kdo se za tebe měl postavit a nenechat se vyhodit.

 
Halibar
Kelišová 6301 příspěvků 17.09.14 10:44

@creance navstevy jsou navstevy, jako nezastavam se toho jejich pristupu, ale bohuzel, dnes uz jsem poucena a nenechala bych s sebou tak orat a bojovala bych za jeho pritomnost (nebo on).

 
quinny
Neúnavná pisatelka 16372 příspěvků 17.09.14 14:49

@Halibar no prave navstevy jsou navstevy a tohle navsteva nebyla…tohle byl doprovod rodicky :*

 
lindeys
Kecalka 101 příspěvků 20.09.14 17:14

@Halibar Tak to mě mrzí, že máš nic moc zážitek z porodu. Já teda musím říct, že s porodem v Německu (tři měsíce zpátky) jsem byla maximálně spokojená. Rodila jsem i v ČR (taky si nemůžu stěžovat), ale s Německem to srovnávat nemůžu. Volala jsem si sama sanitku, byla u mě do 10 minut. Personál z ní maximálně milý, vstřícný. Odvezli mě na lehátku až na porodní box, kde jsem si jen přelehla na porodní postel. Měla jsem u sebe dvě mladoučké Hebamme. Naprosto úžasné holčiny. Sice mi taky nic neříkaly samy od sebe jak se otevírám atd.Ale já se ptala, tak ochotně odpovídaly. Po porodu mi hned daly malého a asi až po hodině vzaly, oblíkly, změřily, zvážily a vrátily zpátky. Koupal se až druhý den na pokoji. Celý personal včetně lékařů mi gratulovali k narození malého. Od Hebamme dostal malý dárek. Ručně pletené ponožky :).S postelí, na kterou jsem si přelehla hned po porodu mě pak odvezli na oddělení šestinedělí, kde opět sestřičky moc milé. Pořád chodily a ptaly se, jestli něco nepotřebuju. Co se týče kojení tak taky pomáhaly jak se dalo. Bufetová snídaně jak v hotelu. Takže opravdu velký výběr všeho možného a během dne k dispozici kdykoliv káva, x druhů čaju a minerálky. Jinak Erding znám. Do prosince jsem bydlela v Markt Schwaben :). Kdybych se z tama neodstěhovala, rodila by jsem taky V Erdingu. :lol:

Příspěvek upraven 20.09.14 v 17:14

 
Halibar
Kelišová 6301 příspěvků 20.09.14 19:18

@lindeys A kde jsi teda rodila? No tu jde o to že mě šoupli do pokoje a spi :D mi malého taky hned dali na prsa, vzali až po šití, pak mi ho museli vzít (kvůli omdlévání), nekoupali ho ale vůbec, prý kvůli odolnosti kůže by se mázek měl sám vstřebat. Pak mě odvezli samo na posteli až na pokoj. Dárky jsem dostala, taky mi každý gratuloval, ale o tohle mi fakt nešlo. Ale když mi nešlo se rozkojit, místo rady, jak na to, mi furt cpali UM. Aby mě měli z krku. Malý se mi pročůral až na postýlku, tak mi manžel pomáhal, on vezl postýlku, já musela teda malého donést na „přebalovárnu“ v rukách. No takové kecy jsem si snad ani nezasloužila, co mi řekli. Ty umíš dobře německy?

 
lindeys
Kecalka 101 příspěvků 20.09.14 20:45

@Halibar Já jsem rodila ve Villingen-Schwenningen. Tak to je fakt na prd přístup a je to o lidech. Já moc spokojená v Bayern nebyla. Lidi mi tam nesedli. Neříkám, že jsou tam všichni němci špatní, ale prostě jsem nejspíš narazila na ty špatné. Ted jsem 400km pryč(Baden Württenberg) a lidi tady úplně jiní. Každopádně je celkem mazec s jakým přístupem jsi se setkala :(. Německy se domluvím celkem dobře, ale gramaticky je to o ničem :zed:. Jak dlouho jsi v Německu?

 
Halibar
Kelišová 6301 příspěvků 21.09.14 00:06

@lindeys Aha no vidíš, to ani nevím kde je. Já teda nemusím němce obecně, jsou takoví chladní a nevychovaní. A falešní. Já mluvím strašně lámaně, učím se sama. Nejdřív jsem tu se všemi mluvila hlavně anglicky, protože když jsem sem přijela, neuměla jsem ani bů. Ale mluvila jsem tak, jak jsem si myslela, že se domluvím. Jsem tu od července 2013. Ty?

 
lindeys
Kecalka 101 příspěvků 21.09.14 08:36

@Halibar Bydlím kousek od Švýcarska a Francie. Necelých 400km od Mnichova. Neboj, pokud jsi s Němcema v kontaktu, naučíš se rychle :). Já jsem se taky na začátku domluvila hooodně stručně, ale byla jsem donucena komunikovat v němčině, když jsem těhotná a s dětma odešla od přítele. Půl roku jsem byla jen mezi němcema, tak mi to hodně dalo. Jinak přesně jak popisuješ němce, takové zkošenosti jsem s něma měla právě v Bayern. Tady jsem hodně mile překvapena. Ta faleš je asi všude, ale jsou tu fakt milí, jakmile zjistili, že jsem tady sama s dětma (bydlím na vesnici), hned chtěli se vším pomáhat. Opravdu se tady mezi něma citím dobře. Jinak v Německu jsem od konce dubna 2013.

 
AniNevim
Neúnavná pisatelka 17000 příspěvků 21.09.14 16:00

@Halibar blahopreji ke zdarilemu konci. K prubehu mohu poslat jen :hug: a ujistit, ze ti moc rozumim. Roidla jsem v CR, dovlim si tvrdit, ze cesky umim perfektne a zazitek byl jako kdybych ja sama byla jedna velka spinava placenta. Je to ale o lidech, na prvni 2 hodiny na sale jsem mela uzasnou PA, pak se bohuzel vystridaly smeny… Az ke konci se mnou byla zakynka, ktera mi ta negativa trochu smazala. Byla to mladoucka holcina, ale sama mela 2 deti, tak i jeji pristup byl naprosto jiny. S manzelem jsme ovsem „byli u porodu“ poprve. Zanedlouho me to ceka podruhe a vidim, ze i on je odhodlany a brousi si zuby. Rekla jsem mu doslova, ze ted uz vim co a jak chci a chci, aby to pro me doslova vybojoval. Potaji ale doufam, ze budu mit stesti na PA a nebude treba vyvijet zadny natlak na personal, aby dodrzeli tak zakladni lidska prava jako informovani a souhlas pacienta.
Pritom po porodu me chvalili, ze jsem byla moc dobra a poslusna rodicka, ze to co zazivaji je hruza. Jenze pristupovali ke me, jako kdybych byla neprizpusobiva. Tim nemyslim zrovna etnicky nestandardni, ale… No nic. Nebudeme to v sobe virit.
Preji ti pohodove materstvi a uz jen vstricne doktory, hlavne pro malickeho. :kytka:

 
JanulaM
Závislačka 2860 příspěvků 23.09.14 22:23

@lindeys ja taky rodila ve Villingen-schwenningen :mavam: skoda, ze uz tu nebydlis, tady moc krajanu neni, taky jsem byla az na malickosti velmi spokojena.

 
lindeys
Kecalka 101 příspěvků 24.09.14 17:27

@JanulaM Jani, já jsem tady pořád ;). V Unterkirnach. A nevím, nevím jestli je to náhoda a nebo jsme fakt spolu ležely na pokoji…? Poslední noc mi totiž dali na pokoj češku, která se taky jmenovala Jana a i stáří dětí podle měřítka na tvém profilu by tomu odpovídalo… :lol:

 
JanulaM
Závislačka 2860 příspěvků 25.09.14 22:11

@lindeys jsem to ja, nahodicka, ze se potkame na emiminu co? :D Jestli budes mit zajem, posli SZ budu moc rada. J.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama