Porod v továrně na děti

Dlouho jsem přemýšlela, jestli svůj porodní příběh sepsat. Dodnes mne trápí, jak vše proběhlo a jaké to na mém těle, ale hlavně duši, zanechalo následky. Možná mi sepsání pomůže konečně tuto kapitolu uzavřít.

Těhotenství jsem měla pěkné, žádné nevolnosti, bolesti, bylo mi fajn a pracovala jsem až do posledního možného dne.

Termín porodu jsem měla 11.8.2015. S manželem jsme zvolili porodnici v pražském Podolí. Byla jsem prvorodička, a tak jsem chtěla pro své miminko to nejlepší. Dnes už vím, že toto rozhodnutí bylo přinejmenším ukvapené, měla jsem si zjistit více informací, zkušeností jiných maminek…

Do poradny v porodnici jsem nastoupila začátkem července a hned při první kontrole mi naměřili hodně vody, tzv. výrazný polyhydramion. Do této kontroly jsem o něm neměla ani ponětí, má gynekoložka mi nic neřekla a stejně tak v porodnici mi nic nevysvětlili, pouze mě přehodili do rizikové poradny. Naštěstí mám známého gynekologa, který mě uklidnil a situaci vysvětlil.

Do 40. týdne jsem se nějak překulila i s obrovským břichem a očekávala jsem porod, nic se však nedělo, takže od 40+0 jsem každý den jezdila na monitory, ty byly v pořádku. Ve 40+5, byl to pátek, mi doktorka v poradně oznámila, že pokud se to do pondělí samo nerozjede, porod se vyvolá právě kvůli velkému množství vody.

No, popravdě se mi ulevilo, ženy, které byly v právě v létě 2015 těhotné, mi jistě dají za pravdu, že to neskutečné vedro bylo zničující, takže jsem byla ráda, že budu mít svojí holčičku už u sebe a zbavím se toho „bubnu“. Do pondělí se nic nerozjelo, a tak jsem ve 41+0 nastoupila na vyvolání porodu.

Nastoupila jsem na rizikové oddělení, kde mi doktorka zavedla první tabletu a pak jsem se šla ubytovat na dvoulůžkový pokoj, kde byla jiná maminka se stejnou diagnózou. Manžel chtěl být se mnou, měla jsem strach, ale na standardním pokoji to samozřejmě nešlo, takže ve chvíli, kdy se uvolnil nadstandardní pokoj, jsme neváhali a přesunuli se tam.

Do této doby bylo vše ještě tak nějak normální, sestry sice protivné, ale přikládala jsem to vedru, únavě a neskutečně narvanému oddělení. Zároveň musím říct, že jsem je nijak neotravovala, nic jsem po nich nežádala… Chodila jsem snad co dvě hodiny na monitor a právě tam byly sestry nejnepříjemnější, nadávaly, že monitor je špatný, že mimino chrápe ať s tím něco dělám. Takto se sestry chovaly ke všem ženám, jejichž děti nespolupracovaly.

První den tabletka nezabrala, tak jsem druhý den ráno dostala další, stále se ale nic nedělo, zavolala jsem tedy opět svému kamarádovi, který mi poradil, ať si po poledni řeknu o další tabletku, tak jsem i udělala. Ale stále nic. Začínala jsem se bát stále víc, že sekce bude nevyhnutelná.

Pozitivum bylo, že se mnou byl můj báječný manžel. Asi v půl desáté večer jsme si šli koupit do automatu kávu a světě div se, po cestě zpět mi praskla voda. Jenže byla úplně zelená a zapáchající. Šla jsem to tedy říct na sesternu. Už u dveří jsem viděla sestry, jak jsou naštvané, že se tam blížím a jedna z nich mi šla naproti s otevřenou pusou a výrazem teď ne. Když ale viděla mé zelené tepláky, otočila!

Hned mě hnala na pokoj vzít si věci a honem na porodní box. V tu chvíli se přihlásila i neskutečná bolest a kontrakce, která měla neskutečnou sílu a nebrala konce. Když jsem dolezla na porodní box, sestra mi hned připnula monitor, a tak to až na jednu výjimku zůstalo po celou dobu. Manžel přišel za chvilku.

Musím říct, že ta bolest byla neskutečná, nic horšího jsem nezažila. Musela jsem ležet na zádech, nemohla jít do sprchy, protože miminku prý padají ozvy. Porodní asistentka byla fajn, ale vzhledem k velkému počtu rodiček u nás spíš nikdo nebyl. Na epidural jsem se necítila, mám velké problémy se zády, a strach, že se to epiduralem ještě zhorší, byl veliký, takže ten jsem nechtěla. Ale dostala jsem nějaký jiný lék na bolest do žíly, který jsem ale vůbec neregistrovala, úleva nikde.

Jednu chvilku jsem už neudržela nervy na uzdě a utrhla se na porodní asistentku, že takhle jsem si to tedy nepředstavovala, že chci do sprchy, že už to na zádech nezvládnu. Tak mě na chvilku do té sprchy pustila. Tam to bylo trošičku lepší, ale po chvilce mě hnala zase na lehátko. Nesměla jsem se skoro pohnout, bylo to šílené, ale kvůli miminku jsem si říkala, že to musím vydržet.

Asi do dvou do rána mám vše jako v mlze, pamatuji si jen neskutečnou bolest, strašně nešetrnou doktorku, trochu chudáka manžela, který trpěl se mnou a nemohl mi pomoci a velký strach o malou, protože její ozvy strašně kolísaly.

Ptala jsem se porodní asistentky, jestli nemohu dostat ještě něco na bolest, ta to šla probrat s lékařkou, která povolila rajský plyn. Ten sestra přivezla, ale s nataženou rukou, že prý jestli hned nezaplatíme, nedá mi nic. Naštěstí měl muž peníze u sebe, úleva se ale moc nedostavovala.

Někdy kolem půl třetí v noci, když už jsem byla vážně zoufalá a ještě ne zcela otevřená, mi doktorka povolila tlačit, zatlačila jsem možná třikrát, čtyřikrát, když tam najednou bylo hrozně moc lidí a také jiný pan doktor, který zavelel, že musím okamžitě na sál. Vůbec nevím, co se mi v tu chvíli honilo hlavou, jen si pamatuji, že jsem držela manžela za ruku a opakovala mu, že ho moc miluji. Pak už zase jen strašná bolest, anesteziolog, který se ptal, jestli chci uspat, což jsem okamžitě odsouhlasila, dál zase neskutečná bolest, vzdouvající se břicho, natírání desinfekcí a pak už nic.

Když jsem se probudila, jela jsem kolem manžela, který mi řekl: „Máme holku,“ já byla ale úplně mimo. Dík anestezii jsem byla zmatená a vůbec nevěděla, co se stalo, pamatuji si, že držím nějakou sestru za svetr a ptám se, jestli jsem měla nehodu. Až na JIPce mi došlo, co se stalo. Už jsem neusnula a stále čekala, kdy mi přivezou to moje štěstí. Když se tak stalo, plakala jsem, nevěřila jsem, že něco tak krásného je moje.

Samozřejmě a pochopitelně mi ji sestra hned zase odvezla a já věděla, že musím vstát a jít za ní. Během pár hodin jsem se s pomocí sestry postavila, došla si vyčistit zuby a domluvit převoz na šestinedělí. Zrovna ve chvíli, kdy mě tam vezli, seděl můj muž na chodbě, měl u sebe naši holčičku a plakal. Já samozřejmě okamžitě s ním.

Až na pokoji jsem se od muže dozvěděla, že mi doktor musel udělat T-řez, aby malou vůbec vyndal a že ta operace byla docela náročná. Za mnou za celou dobu nikdo nepřišel a nic mi neřekl!

No, abych to zkrátila, na oddělení šestinedělí jsem si prošla peklem, samozřejmě, jako žena nepoblázněná hormony bych asi celou situaci vnímala a zvládala jinak, ale…
Dětské sestry hrozné, otřesné, příšerné! Pro ně rutinní záležitosti, pro prvorodičku nepřijatelné chování k jejímu děťátku, neochotné cokoliv vysvětlit, pomoct! Ženské sestry až na jednu výjimku taky děs! Po císaři na posteli bez ovládání jsem byla neustále v sedě, protože jsem prostě nebyla schopná si postel sama pokládat či zvedat a nechtěla jsem se pořád někoho doprošovat, vzhledem k jejich průpovídkám o mé neschopnosti. Do sprchy, jejichž kvalitu tu ani popisovat nebudu, mi také nikdo nepomohl a ještě jsem dostala vynadáno, že tam po sekci chodím.

Po třech dnech na šestinedělí jsem se zeptala, zda bych mohla jít domů a světě div se, já po sekci, dcera žloutenku, ale bylo mi vyhověno! Utíkala jsem domů a už se tam nikdy nevrátím.

Prvních pár dní jsem o celém porodu moc nepřemýšlela, ale pomaličku se mi začalo do hlavy vkrádat, jak to bylo celé špatně. Zelená voda, špatné ozvy miminka, naprosto žádné informace po porodu o zdravotním stavu mém či dcery, neochota pomoct, poradit…

Časem jsem se vyrovnala s přístupem personálu a jsem jim svým způsobem vděčná za záchranu mého života i života mé dcery, ale následky si asi ponesu až do smrti, nemůžu se smířit s tím, že jsem neměla dceru po porodu u sebe, že byla sama někde na sesterně, že už nikdy nezažiju vaginální porod a popravdě ani nevím, jestli někdy budu druhé dítě chtít. Bojím se.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
14741
19.9.17 00:19

Já si tu trápím nad postiženým dítětem a někdo nad tím jak rodí 8o
To fakt nepochopím.

 • Nahlásit
 • Zmínit
101
19.9.17 01:00

I já rodila v srpnu roku 2015 v Podolí. Celkem jsem tam strávila více než tři neděle, nejprve na rizikovém oddělení, poté vyvolávaný porod a následně pobyt na oddělení šestinedělí. Myslím, že personálu jsem zažila mnohem více než Vy a musím říct, že jsem tam za celou dobu nezažila někoho nepříjemného, nervózního, naštvaného, neochotného. Naopak vždy se personál snažil najít řešení přijatelné a bezpečné pro všechny zúčastněné strany. Pokud je vše co píšete opravdu pravda, tak musím říct, že máte nehoráznou smůlu a já neskutečné štěstí na lidi.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Smazaný anonym
19.9.17 01:26

Já nevím…Mám pocit, že jako první sis měla zjistit, že porod opravdu bolí, jako druhé, že ty ozvy Ti prostě pokud máš zkaženou vodu točit musí. A jak Ti je asi mají natočit? Z Tvého popisu mám pocit, že se Ti nelíbilo nikdo a nic. Gratuluji k miminku. Přestaň pitvat blbosti a příště trochu s pokorou. To ale ve Tvém případě půjde myslím těžko.

 • Upravit
22
19.9.17 04:48

Hezký den, to, co je v deníčku popsáno se děje dnes a denně. A není to v pořádku! Kdyby se to stalo dceři těch, které to komentují jako normální, byla by reakce určitě jiná. Všechny bychom chtěly pro své děti to nejlepší a tak se zamysleme, jak přispět k tomu, aby jejich generace už nemusela podobné horory zažívat. Jistě, porod je komplikovaná záležitost, ale může u toho být vlídný personál, který udělá maximum, aby ženě porod ulehčil, i když to třeba pro něj znamená více práce. Vychovávat dítě s postižením je velmi náročný úděl. Zažít takovýhle porod je trauma. Nevím, jak to spolu souvisí. Protože přicházejí na svět děti s postižením, nic jiného není dostatečně bolestivé, aby se to smělo sdílet?

 • Nahlásit
 • Zmínit
8115
19.9.17 05:29

Normálně deníčky nekomentuji, ale dneska musím. Nejdřív gratuluji k miminku. Já rodila v Podolí 2× a nemám si na co stěžovat. To, jaké Podolí je tu vědí všechny, je tu toho napsáno hodně, ale stejně tam všechny nutné chtějí a když se nedostanou, tak je to špatně, že jejich miminko nebude mít dostatečnou péči. Když se dostanou, tak je to vlastně taky špatně, protože jsou všichni protivný, nechovají se podle tvých představ a pod. Za prvé PA nemá jen tebe a doopravdy u tebe není pořád nasackovana, u mě chodila třeba jen 1× za chudobu poslechnout ozvy. Při mých krizových bolestech mi přinesly Olejníček a nahřátých polštář ( sama od sebe ), byly milé, ale ono vše je totiž interakce obou stran ;). Je jasné, že po císaři nemáš dítě u sebe, ale to ve většině porodnic. Takže máš zdravé dítě, ty jsi taky na živu. Tak to přestaň pitvat a užívej si radosti s dcerou.

Příspěvek upraven 19.09.17 v 05:30

 • Nahlásit
 • Zmínit
9569
19.9.17 06:22

Na to, ze mas znameho gynekologa, jsi ho mohla pozadat o pomoc pri vyberu porodnice, pripadne rodit u neho nebo jim doporuceneho gyndr.

Takovych popisu porodu je hodne. Rodit je proste narocne, zadna prochazka ruzovou zahradou :? Mozna, ze jina rodicka, by ten tvuj v porovnani se svym, tak tragicky nevidela. I kdyz me prijde hodne narocky, dlouhy a zbytecne zkomplikovany nespravnym rozhodovanim zdravotniku pri postupu.
Nicmene mate zdravou holcicku, obe jste to zvladly bez nasledku, a to je to hlavni. Priste zkratka budes rodit jinde :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
17307
19.9.17 06:25

Zvlastni, rodila jsem tam, kde ty, take jsem si pobyla na rizikovem oddeleni (vcetne monitoru po dvou hodinach), nasledne i na sestinedeli a za tu dobu jsem potkala jednu jedinou sestru, o ktere buch mohla rict, ze nebyla prijemna, ale take nebyla primo protivna. Zbytek se dal rozlisit na sestry nadstandardne prijemne a pouze prijemne. Za prubeh porodu nikdo nemuze, tam je to velmi individualne, ale v tom popisu sester se skutecne nepoznavam.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2510
19.9.17 07:19

Tak se do ní tak neobouvejte, ne… :nevim: Každá máme vnímání nastaveno jinak, stejně jako práh bolesti atd. Ano, může být ráda, že vsechno dobře dopadlo, ale chápu ji, že si (asi jako každá) chtěla zažít přirozený porod a ne Xhodinový koktejl bolesti zakončený sekcí a vnímá to prostě tak, že ji o něco připravili :nevim: jakej je tam personál netuším, nerodila jsem tam, nicméně tady jenom co jsem za své pobyty v porodnici zažila - tak i ta největší ‚fúrie‘ se usměje, když se člověk usměje na ni…

 • Nahlásit
 • Zmínit
19.9.17 07:40

Naprosto vás chápu, po zážitcích z mého porodu a po tom co jsem byla jednou s malou hospitalizována na neurologii asi čtyři dny, jsem zjistila že personál co je na dětským jsou ty největší s prominutím svině! A to by to mělo byt naopak… :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14291
19.9.17 07:45

A jak sis teda ten porod představovala? Že nebude bolet, že při špatných ozvach ti natočí monitor jednou za hodinu abys mohla meditovat, že dostaneš privátní PA, že si ho povedes sama a ne banda nějakých felčarů,…? O tom jak všichni, ale úplně všichni byli nepříjemní si myslím své, taky jsem v porodnici zažila maminky kterým se nezavděčil nikdo s ničím. Ono by to možná chtělo se na to podívat i z jejich stránky nebo si to s nimi na 1 den vyměnit, určitě bys mluvila jinak.

 • Nahlásit
 • Zmínit
8100
19.9.17 07:49

Já tě chápu, když jsem toto četla a ani jsem nebyla na konci, okamžitě mě napadlo, že toto je situace, kdy by měl být udělán císař okamžitě po zjištění špatné vody.
Asi by jim to kazilo statistiky, ale nechat ženskou, u které je vše špatně, rodit přirozeně, je dle mého nebezpečné a relativně zbytečné trápení.
Svým způsobem to mohlo dopadnout ještě hůř.

 • Nahlásit
 • Zmínit
153
19.9.17 07:56

Rodila jsem tam také v srpnu 2015. Spontánně, ale nakonec došlo k sekci kvůli vzestupu TK v průběhu. Personál nebyl vyloženě nepříjemný, nicméně monitor mi také vadil a musela jsem na něm být i hodinu. Porodní asistentka neměla čas ho přijít odpojit. Na informace delší než dvě věty také ne. A vyšetření v kontrakci snad opravdu nutné není. Na šestinedělí mi vadilo hlavně to, že každá sestra měla jiný názor. A jistá necitlivost při kontrolách. Prostě je to velká porodnice, rádi tam operují a mají často frontu. Jo, mrzí mě, že to tak dopadlo, příště prostě pojedu jinam a už to neřeším. Doporučuji totéž.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
19.9.17 08:01

:kytka: V prvé řadě gratuluju k miminku a přeju hlavně hodně zdraví. A dál už asi budu za velkého záškodníka. Jediné peklo sis udělala sama ve své hlavě. Zkažená voda, ozvy na houby, žloutenka, ty si myslíš, že kdybys rodila jinde, nebo třeba v klídečku domova, že by to tak nebylo? To přece nemůžeš svádět na porodnici, to se holt stalo, prostě se musíš smířit s tím, že to všechno nebylo úplně v pohodě. K příštímu porodu bych doporučila nastudovat věrohodné informace, naučit se komunikovat s personálem a myslet trochu pozitivněji ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
2600
19.9.17 08:14

Gratuluju k dceři, dojdi si k psychologovi, třeba ti pomůže se s tím vyrovnat.

Ale jinak nechápu tu hysterii, já si na Podolí fakt nemůžu stěžovat. Sestry jsem neotravovala a ony neotravovaly mne. Když jsem potřebovala pohlídat mimino, tak jsem jim ho dovezla a šla si do kantýny nebo do lékárny něco nakoupit. Taky jsem tam měla matky, kterým nebylo nic dobré, jídlo hnusné, ale zadek by nezvedly a nešly si nic koupit. Všechno pro ně byl problém, tak se pak nedivím, že se na ně sestřičky ksichtily. Taky jsem se na ně ksichtila.

Já tam na porod i pobyt vzpomínám jen v dobrém. Což bude asi o povaze.

 • Nahlásit
 • Zmínit
411
19.9.17 08:42

Prožila jsem si něco podobného v Krči, takže deníček mě rozplakal. :,( Mám to v hlavě taky pořád a nelze se s tím vyrovnat, jak se může některým maminkam zdat nepochopitelny.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3492
19.9.17 08:56

Gratuluji ti k miminku a přeji mu hodně štěstí a zdraví do života :kytka: :kytka: :kytka:..

Porod jsi měla skaredy a moc mě to mrzí. Zkus na to už nemyslet. Hlavně si nic nedělej ze zdejších rejpalek… zrejme jeste chteji, aby sis začala vyčítat, že si za vše můžeš sama a tvuj uz tak spatny psychicky stav se jeste zhoršil. Jedná jedina by nchtěla mít T-rez na břiše po císaři a po probuzení ani nevědět, co se stalo… to ze ti nepomohli do sprchy je k :poblion: však me kdyby nedržely dvě sestry, tak se skacím k zemi. Bohužel to ze se nevěnují matkám a pomoci se starosti o mimi je nevýhoda těch velkých porodnic. Mají prostě frmol. Zvládla jsi to dobře, však druhé může být :srdce: už bys šla zřejmě n sekci a to už je jiné, kdyz víš, kdy a kde bude a může tam být manžel a také může být částečná narkoza, kdy prcka hned uvidis :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Ladyba
19.9.17 09:04

Vypsat se, to prý pomáhá… Deník může působit jako zpověď hysterické ženské, které se nikdo nezavděčí, ano, nemám potřebu se obhajovat, ale nechápu ženy, které mají potřebu si za každou cenu rejpnou a soudit člověka, kterého neznají. V té mé zpovědi nešlo o hanění personálu porodnice, ale tak jsem to celé vnímala. :kytka:

 • Upravit
19.9.17 09:05

Nechápu, proč se do autorky rýpe, že si stěžuje na personál. Já rodila teď na Bulovce a jedna směna byly fakt hnusné ženské. Být prvorodička, tak to ponesu hodně težce. Naštěstí už jsem věděla co a jak a nic po nich nechtěla. Ale aby mě nějaká stará fuchtle sprdla jak malou holku, jaktože nekojím na pokoji, ale na oddělení na místě určeném pro kojení plus měla debilní pozámky, jaktože nekojím v jediné, dle ní správné poloze? Aby mi spokojeně přisáté a usínající mimino surově zatahala za nohu a řvoucí cpala na prso, když po ní nikdo nic nechtěl? Byla jsem na ni hnusná též. Proč po výměně směn všechny mámy spokojeně kojily na oddělení, kde se jim věnuje milá a usměvavá sestřička a zkouší s nimi různé polohy? Někdo fakt může mít smůlu na personál a psychicky ho to samozřejmě (v dost citlivém období poporodu) poznamená. A poznámky ve stylu - mám postižené dítě, kdo je víc - to nechápu už vůbec.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Ladyba
19.9.17 09:09

Za milá slova a podporu děkuji :srdce:

 • Upravit
8056
19.9.17 09:14

Nechápu, proč si polovina budoucích mamin myslí, že by je v porodnici měli na rukou nosit, protože jsou něco víc, když budou mít miminko.
V nemocnici jsem byla docela dlouho s úrazem, porodila jsem dvě děti a můžu říct, že chování sester je z 95% odrazem vašeho chování k nim… Samozřejmě, že se najdou i protivný, ale ruku na srdce, kdo z vás jde do práce každý den s radostí a dělá ji na 105%
Nechápu, proč si tolik žen zakládá dokonalém porodu a pak je samozřejmě zklamaných. Já od porodu očekávala jediné, zdravé dítě a živou matku. Je to jen způsob jak mít dítě, důležitých je dalších dvacet let…
Gratuluji ke zdravé holčičce.

 • Nahlásit
 • Zmínit
277
19.9.17 09:25

Vůbec se nedivím, že je deníčků čím dál méně, když jsou tu takové komentáře 8o
Porod byl opravdu šílený. Nejsmutnější je, že vás to odrazuje od dalšího miminka. Já měla pohodový porod, bez léků, bez zásahů, rychlý a úžasné porodní asistentky a stejně jsem ho pár týdnů vstřebávala. Takže vaše pocity jsou oprávněné :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
7629
19.9.17 09:26

Tak hlavneze je dcerka v poradku :kytka: Ja chovani pesonalu moc hodnotit nemuzu, nikdy jsem nebyla porodem ci hormonama rozhozena a precitlivela. No, ono ty velke porodnice, tam se proste neprijemnost ztrati vic nez v klidne male porodnici, kde jsou sestry vic na ocich. A kdyby na me nejaka koza kulila oci s cimze to za ni zase jdu- no pardon? Je to jeji povolani, mela by ho vykonavat s jistou laskou a trpelivosti. Taky nechapu nutnost lezet na pasech, ja si s nima mohla pochodovat u postele :think: A vaginalni porod bych vazne neresila, neni jedno jak se na svet dostala? Hlavneze dostala a ve zdravi :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
19.9.17 09:26

Nechapu ty rypave komentare, kazdy mame jine vnimani a jine zazitky a kdo to nezazil, tak nevi. Ja zazila neco dost podobneho, po cisari s dvojcaty, kdy mi je nechali na cely tyden 24h denne. Nebyla jsem schopna vstat z postele, ale musela jsem se postarat o dve deti. Trpela jsem tam strasne moc i pres prosby mi personal nevyhovel bohuzel. Porad to ve me je ten pocit a ta bezmoc ve ktere jsem tam byla. Doted nechapu co jsem komu udelala, ze se tam ke me chovali takto. Je mi z toho vazne smutno.

 • Nahlásit
 • Zmínit
743
19.9.17 09:31

Ahoj, tak to si tu zase zliznes :) Problem je ten, ze toto je nas postkomunisticky rezim, iny pristup (cest vynimkam) je asi trochu inde. Ja som rodila v Krci a bolo to este horsie. Jasne, ze treba byt pokorny, ale takyto pristup nie je normalny, chcem, aby ma nosili na rukach haha :) Ale ako mi povedala sestra v Krci, nastandard neznamena natstandardnu opateru, to sa potom tych 10000 oplati, ked ta prizabiju a dieta sa nenarodi uplne zdrave.

Vela stastia a zdravia, kazdy ma svoje traumy a musi sa s nimi vyrovnat ale tento pristup fakt nie je normalny. V Bratislave mame nemocnicu v naozaj horsom stave ako Motol ci Krc (ine neviem porovnat) a ten pristup je neskutocny. Pokora musi ist z oboch stran.

 • Nahlásit
 • Zmínit
868
19.9.17 09:58

No, přístup personálu zjevně nic moc. Je to přesně ten důvod, proč bych nechtěla do velké porodnice a jsem ráda, že malé a fajn (Neratovice, Mělník) máme blízko…

Na druhou stranu vyvolávání, zkažená plodovka, špatné ozvy a sekce mi nepřijdou jako špatná práce personálu. Sama jsem se za podobné konstelace narodila, jen to neskončilo CS, a byla jsem dítě tou plodovou vodou přiotrávené. Tak tak nějak můžu za sebe říct, že tvoji dceru fakt nijak do budoucna nepoškodí, že nebyla hned s tebou. Je to škoda, ale není to tragédie, nemá smysl se tím trápit. Hlavně, že ten bezesporu rizikový porod zvládla ve zdraví a ty taky.

Příspěvek upraven 19.09.17 v 10:08

 • Nahlásit
 • Zmínit
787
19.9.17 10:13

Ja jsem v podoli take rodila, take sekci a nemuzu si stezovat :nevim: prosla jsem si snad vsemi oddelenimi vcetne gynekologie a rizikoveho. Na to ze tam probihala rozsahla rekonstrukce tak se vsichni fakt snazili. To ze to nikdo nic nerekl, ja nevim, kdyz jsem chtela nejake dalsi informace tak jsem se zeptala a dostalo se mi odpovedi :nevim:

Podle vseho bys mela porod narocny i kdybys rodila v te nejvic baby friendly porodnici na svete, za zelenou plodovou vodu a neotvirani se, si myslim, ze nemuze podoli. Najednu stranu je dobre, ze jsi byla v porodnici kde dokazali okamzite zasahnout a zachranit vas obe. Pokud museli udelat T rez tak uz to bylo opravdu za 5 minut 12. Jasne, jsou hezci prostredi nez nemocnice, ale ja teda neocekavala pozlacene kachlicky a masazni sprchy. Slo mi presne o to, abych byla v tech nejlepsich rukou a to si myslim, ze se stalo. Na pokoji jsem zazila arogantni a protivnou maminku a pravda sestry se k ni chovaly tak jako ona k nim. :think:

Myslim, ze vsechny si predstavujeme jak porodnime za hodku, na jedno zatlaceni za usmevu porodnich asistentek a manzela. Bohuzel to neni pravidlo a myslim ze mnohem dulezitejsi je ten vysledek a to ze jsi v poradku a mas zdrave dite.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4226
19.9.17 10:25

Hele, ty jsi hodně free stvoření. Takový přístup bych chápala, když má někdo bezproblémový porod a doženou ho na císaře proto, že to trvá dlouho. Děkuj Bohu, že jsi byla v porodnici, kde jsou samé kapacity a okamžitě vyřešili tvůj problém. Já mít zelenou vodu, tak se z monitoru nehnu ani na vteřinu a o císaře bych je prosila. Mít dítě se žloutenkou a být po takovém zákroku, nedostanou mě domů ani po těch 5 dnech. Jako chápu, že hormony, ale teď už jsi střízlivá a pořád si myslíš, že to bylo špatně? Asi si stále neuvědomuješ reálný stav věcí. Nějaké sestry a jejich ksichty vůbec nemusíš řešit.

 • Nahlásit
 • Zmínit
40
19.9.17 11:11

Podolí je poměrně dost přeceňované. Je to továrna na děti, jak je správně uvedeno v názvu deníčku. Rodila jsem tam 2×, nemám vyloženě negativní zkušenost nebo nezažila jsem tam nějaký horor, ale mají tam toho prostě moc a nestíhají. Od prenatálních poraden, kde se strašně dlouho čeká, přes oddělení šestinedělí.. Je to jasné, že se asi nemůžou věnovat maminkám tak pečlivě jako třeba v nějaké menší regionální porodnici. Taky jsem tam strašně chtěla, protože jako PODOLÍ a dneska si po dvojité zkušenosti říkám, proč vlastně…? :nevim: :nevim: Taková sláva to zase nebyla.. Jeden z příkladů - nejde Vám kojit, nemáte dost mlíka, „no to je ale uřvaná holka, to bude povaha“ (no bodejť by neřvala, že ano chytrá paní doktorko, když má hlad), šup na příkrm a obě děti už na příkrmech zůstaly, protože se přikrmovaly hned od začátku a nikdo mi s tím kojením nepomohl

 • Nahlásit
 • Zmínit
13395
19.9.17 11:24

Teda to je zase soda :roll: Každý přece vnímá stejnou situaci jinak - někdo je přecitlivělý a vystresovaný, jiný se tomu stejnému zasměje :nevim:

@Ladyba Pro mě porod nebyl traumatem, brala jsem to tak jak to bylo. Taky neproběhl zcela dle mých představ, ale já to věděla předem, protože syn byl kp…měla jsem naplánovaného císaře, ale 10 dní před tímto termínem mi začala odtékat plodová voda a na příjmu mě vyloženě ukecávali, ať rodím přirozeně…dost mě zmanipulovali, tak jsem souhlasila :oops: :think: stejně to dopadlo akutní sekcí, porod přestal postupovat, ozvy špatné (ve zprávě se dokonce píše o začínající hypoxii)…jo, pásy jsem měla taky na sobě skoro nepřetržitě (cca od 4h ráno do 14h odpoledne)…dva dny po porodu musel prcek na box kvůli infekci, dostával nitrožilně atb. Rodila jsem nakonec v menší okresní porodnici, vcelku si ji chválí…za dětské lékařky a primáře bych dala ruku do ohně, byli zlatí. Když jsem chtěla poslední den ve zrpávě něco vysvětlit, primář neváhal přijít až na můj pokoj a vše se mnou rozebral. Ženské sestry na 6n taky super, speciálně jedna byla úžasná a sloužila naštěstí i v době, kdy jsem měla zkusit už vstát a jít do sprchy. Fakt byla milionová, úplný anděl. Bohužel to stejné nemohu říct o dětských sestrách. Nechci je teda házet do jednoho pytle všechny, ale obecně byly protivné a chovaly se všelijak. Jedna se chovala teda naprosto příšerně…nerespektovala, že chci mít soukromí a pořád mi odhrnovala zástěnu (prý po otevření dveří nevidí, zda tam jsem…), nutila mě kojit v polohách, které mi nebyly příjemné, pouštěla na mne klimu (i když jsem ji zapínat nechtěla) atp. Fakt děs. Nakonec jsme si v porodnici pobyli 8 dní. Kdyby kvůli malému bylo nutno zůstat déle, tak bych to přetrpěla, ale je fakt, že už jsem zoufale chtěla domů. Je mi jasné, že 8 dní je fakt úsměvných, ale už jsem toho měla plné kecky prostě.
Pokud i po 2 letech máš ohledně porodu špatné pocity, tak neváhej a prober to s odborníkem. Není se za co stydět :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
12186
19.9.17 11:30

Gratuluji k holcicce. Je zdrava, je to za tebou, tak uz na to nemysli. Porod strasne boli, tak to je. Jinde v cizine byva soucast prace sestricek, aby se mimo jine maminky citily dobre, ono pak ten porod jde lip, bez ohledu na to, ze v tvem pripade by to nepomohlo. V CR se tohle moc neresi, takze je to spis o stesti, koho potkas. Uz jen prupovidky o neschopnosti je neco tak neprofesionalniho! Tohle si prece nemuzou dovolit, ani k te nenesympatictejsi pacientce (jak tady bylo naznaceno). Zkus se nad tim proste povznest, nic jineho ti bohuzel asi nezbyva…

 • Nahlásit
 • Zmínit
2799
19.9.17 11:43

A nebyl by ten porod a celý zážitek pohodovější, kdyby se odsouhlasila rovnou sekce? Někdy se mi zdá, že si to někteří přivodí sami, jen proto, že chtějí zažít něco co si vysnili. Také jsem rodila v létě 2015,horko bylo, ale mě to třeba nevadí, mám to ráda.
(i když v jiné porodnici)Na mě byly sestry a personál milí ovšem právě u maminek, které měly tyhle pořadavky a své nesplněné představy, tam milé nebyly.Asi to jde s těch maminek cítit a potom jsou nepříjemné obě strany.
Každopádně ten deníček jen utvrzuje v tom, že hlavní je zdraví matky a dítěte, než nějaké nenaplněné touhy.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
19.9.17 12:51

Příště zkus Apolinář - tam bylo fajn a ani domů se mi nechtělo :mavam: Neřekla bych, že Podolí, které je věhlasné spolu s Apolinářem, odrozením dvojčat a komplikovaných těhotenství, bylo továrnou.

Nicméně, já jsem měla taky zkalená plodovku u prvního syna (porod v Krči) a teda diametrálně odlišný příštup, měl ozvy jen 80 a na monitor mě napojili asi jen jednou do hodiny, jinak jsem měla volný pohyb ve sprše…každopádně ty jsi to mohla mít jinak, anamnézu tak neznám.

Bohužel - někdy si to vysníme a pak je skutečnost jiná :think: uvidíš, že to přebolí, a příště si zajdi na info schůzku, zkus kurz před porodem, poznáš personál, místo, lidi, atmosféru, kde se rodí… :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
19.9.17 12:51

.

Příspěvek upraven 19.09.17 v 12:52

 • Nahlásit
 • Zmínit
396
19.9.17 13:01

Gratuluju k miminku i když byl porod tak náročný. :kytka: Měla jsem stejný termín porodu, taky v roce 2015 a ty vedra byly šílené. :) U nás se 15-tého trochu ochladilo a narodil se nám syn. :)
První porod jsem měla taky v „továrně na děti“ a taky jsem spokojená nebyla. Sice jsem neměla tak šílený porod jako ty, u mě pohoda, ale personál, jeho chování, nerespektování a praktiky, které jsou z dob komunismu…děs. Naše porodnictví je nevyspělé a nerespektující.
Druhý porod jsem měla nádherný a věřím v to, že jak se přehoupneš přes ten strach, odpustíš sobě i tomu okolí…bude ti lépe a zatoužíš po druhém miminku a porod prožiješ úplně jinak. ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
35229
19.9.17 13:38

Nechce se mi verit, ze by se to v Podoli od r. 2011 tolik zhorsilo. Teda az na tu sprchu, tu verim :-)
Oddeleni jsou oskliva, ale presonal podle stavu vycerpanosti kolisal v nejhorsim od chladne profesionality k prevazujici vrele ochote. Sestry z detskeho byly ochotne cele hodiny opakovane prikladat postupne vsem neschopnym prvorodickam z pokoje. Stacilo si rict. Na salech se mi zdalo, ze se vsichni az prehnane ovladaji a omlouvaji se za kazdy nezbytny neprijemny vykon, aby si hlavne nikdo nemohl stezovat.

Behem porodu jsi vyjela na PA „Takhle jsem si to nepredstavovala“. Ja bych rekla, ze to co jsi necekala, byla polyhydramnion, zkazena plodovka a padajici ozvy kojence.

Ja si taky odnasim z prvniho porodu spis negativni vzpominky (tez akutni sekce), jedno velke blues, bolest, komplikace, vycerpani a rozcarovani… ale ani jednou me nenapadlo obvinit z toho porodnici v Podoli. Dokonce jsem brecela, kdyz mi dr. na sonu rekla, ze se mam nechat priste riznout preventivne, ze se ty moje potize rady opakuji - ale ona mi rikala pravdu a dobre radila. Ja byla rada, ze mam servis, ze kdyz ma problem, tak mi pomohou, ze mi donesou jidlo az do postele a ze kdyz si nejak pokrvacim luzko, ze mi ho prevliknou. Nedovedu si predstavit byt v tom marasmu sama s miminem doma.
Orgasmicky porod snad existuje, ale nepochybne je velmi vzacny. Pro beznou zenu je porod neprijemny zazitek, ze ktereho ani nedostane sanci se zregenerovat. A kdyz k tomu jeste pristoupi zdravotni komplikace…

Napsala bych ti, ze cas tvuj nahled zmeni, ale od r. 2015 uz ubehla nejaka voda…tezko Ti neco radit, ale nechavat si tyhle pocity urcite neni zdrave ani pro tebe, co nejaka terapie?

 • Nahlásit
 • Zmínit
562
19.9.17 13:46

Autorko naprosto te chapu. Ja prvorodicka rodila ve Vinohradske porodnici. Dle recenzi stare vybaveni ale personal supr. Hmmm bohuzel ne pro me byla jsem tam od 28.12. Do 1.1. Nojo slizla jsem si svatky. Nikdo se se mnou nebavil. Byla jsem po cisari. Muzete toho vedet x mit nacteno y ale zazit to…Doktori jeste jaks taks sli, ale sestry a pomocny personal? Jedny jsem tam dokonce rekla jestli ji tahle prace obtezuje at jde delat za kasu;-). Prvni 3 mes mam v mlze neslo kojeni nic. Ale zensky mozek je zazracny. Vsechno jsem to tak nejak zapomnela a chci jeste jedno miminko. Rodit budu ale asi mimo Prahu. Zdravi vam vsem

 • Nahlásit
 • Zmínit
273
19.9.17 13:47

Vůbec jsem nepochopila, proč jste se skoro všechny do autorky deníčku tak pustily. Já rodila v Podolí 2×, poprvé jsem měla vyvolávaný porod. Na rizikové oddělení si nemůžu stěžovat, na porodní sál v podstatě taky ne, i když bych uvítala více informací. Oddělení šestinedělí byla katastrofa, byla jsem na P3. Když zavřu oči nad kapacitně i hygienicky nevyhovujícími sprchami a WC, tak chování sester bylo něco strašného. Člověk aby se bál na ně promluvit. I jako matka vděčná, ze mám zdravé dítě, tak snad mám nárok na trochu trpělivosti, empatie, podpory, pomoci. Přišla jsem si jak neschopný, obtěžující kus, co ani nemá nárok na vlídné slovo. Rok 2006.

 • Nahlásit
 • Zmínit
14741
19.9.17 14:06

Já nechápu proč teda některé z vás nerodí doma? Když to není podle plánu..Může za to porodnice?
Taky jsem během porodu neměla nejvlidnejsí personál..A?? Byla jsem v nemocnici ne na předražené dovolené all inclusive. A ano tam se to rodí jak v továrně..Ono při tolika lidech na světě ani se nic jiného nedělá..
A někdy se sestřičkam nedivím když hysterické matky na ně křičí..Časem by se mi sympatie a vlídnost kolikrat se taky vytratila
Já chápu že je to vaše chvíle..Ale v čele porodnici nejste jen vy a váš zázrak.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Ladyba
19.9.17 14:09

@dasajur asi jste byla také protivná pacientka, jak je mi tu podsouváno ;).

 • Upravit
208
19.9.17 14:11

Máš zdravé miminko, jásej, mohlo to dopadnout úplně jinak. Víš, po bitvě je každý generál, dneska to vidíš, jak to mělo být, jak by sis to představovala. V tom souběhu událostí a když nevíš, co bude další minutu, tak se těžko divit postupu lékařů. Oni se navíc boji zvlášť u porodu cokoliv rozhodnout, pošle tě raději na sekci, protože vidí potencionální komplikaci a ty ho potom budeš žalovat, ze ti zkazil tvůj sen a nenechal tě porodit přirozeně, když se vlastně nic nestalo. A stejně je to i naopak, často se prvorodicky nechávají odrodit podle jejich přání popsaném v deníku, a někdy bohužel az těžce na hranici zdraví a života. Navíc taková prvorodicka do nemocnice v naprosté věčině přichází s pocitem že vlastně porod ani moc neboli a že zažije nádherné souznění se svým partnerem u porodu. Po probuzeni ze sna, že porod fakt zatracene bolí a žádnou bolest, kterou jsi dosud zažila se mu nevyrovná, že většinou nejde podle toho, jak sis to naplánovala, že partner ti kromě držení za ruku nijak nepomuze a že potřebuje opravdu hodně fyzické sily, tak pak většinou taková vykulená prvorodicka znervózní, je protivná, uplakaná, znervoznuje lékaře i sestry případně na ně štěká své požadavky a ze si to tak nepredstavovala, má pocit vlastni výjimečnosti v tom, ze žádná jiná rodicka tak moc netrpí, to jen ona ma tu strašnou smůlu. Jenže pak bys milá zakladatelko musela rodit v nebi a personál by nebyli lidé ale andělé.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2461
19.9.17 14:13

Kamarádka nejdřív rodila ve Vinohradech, u druhého se spolčila celá rodina, by ji dostali do Podolí. Po Vinohradech si připadala jako v ráji. Druhá kamarádka tam rodila - ležela tam 3 měsíce! Měla rizikové těhotenství, malá se nakonec narodila a neměla ani kilo - co jsem s ní mluvila, tak si na personál nemůže stěžovat.
Měla jsi složitý porod, mě první čeká v lednu. Věřím tomu, že se může najít někdo z personálu, kdo je nepříjemný. Ale aby byli hrozní všichni a ve všem - to se mi úplně nezdá. Sama jsem na jaře při OHSS ležela týden v nemocnici - některá sestra je příjemnější, některá je od pohledu nepříjemná. Ale jsou to jen a pouze lidi. A taková otázka - to měli nechat dceru u tebe, když jsi byla po narkóze?

 • Nahlásit
 • Zmínit
Ladyba
19.9.17 14:16

@Malike Deník skutečně nebyl psán jako negativní recenze. A věřte mi, že jsem se na šestinedělí chovala úplně normálně, na nikoho nekřičela, nebyla arogantní ani hysterická.

 • Upravit
3369
19.9.17 14:18

Bohužel ani já tě, autorko, nechápu… zkažená plodovka a špatné ozvy jsou samozřejmě indikací k akutnímu císaři, to je snad bez debat. Odpojit od monitorů při kolísavých ozvech by tě mohl snad jen blázen (a pak bychom tu taky mohli číst jiný, daleko tragičtější deníček), všechno, o co sis řekla, jsi dostala… To, že sis to takhle nepředstavovala, ti věřím, ale to může říct asi 90% prvorodiček.. Stav sprch na šestinedělí v Podolí je veřejně známý - pokud to pro tebe je důležité, mohla sis vybrat kteroukoliv jinou porodnici. A to, žes mohla po třech dnech po císaři domů, znamená dle mého především to, že ses neuvěřitelně rychle zotavila a dcera neměla žádné následky těžkého porodu, což je podle mě skvělé. Personál je všude dobrý i špatný, záleží, na koho netrefíš, ale pokud z tebe sestry cítily, že sis to „takhle nepředstavovala“, možná proto ti to dávaly víc sežrat… :nevim: Netvrdím, že je to profesionální, ale bohužel s tím se setkáš všude…
Tohle všechno ti nepíšu proto, abych tě nějak urážela, ale proto, aby sis uvědomila, že porody jsou těžké, i zdravotníci jsou jen lidé a pokud máš dva roky trauma z toho, žes chtěla porodit jinak, tak se vzpamatuj, podívej se na své krásné zdravé dítě a děkuj za to, že si ho můžeš ve zdraví užívat. Zvykli jsme si takové konce brát jako samozřejmost, ale úplně samozřejmé to není… A za to, že porod skončí většinou pro matku i dítě dobře, můžou z velké části právě ty továrny na děti ;-) Tak už se v tom nebabrej, těš se z toho, jaké máš doma dvouleté štěstí, a příště to třeba podle tvých představ vyjde ;-) :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2461
19.9.17 14:19

A jenom se musím pozastavit nad tím, jak některé komentují, jak máme strašné zdravotnictví - to máte vyzkoušené všechna na světě? Oproti některým zemím světa se máme jak prasata v žitě a jen si stěžujeme. Máme pomalu vše zadarmo - kdybychom si měli samostatně některé úkony platit, tak se někteří s něčím opravdu nikdy léčit nebudou…
Porovnejte naši novorozeneckou úmrtnost s Afrikou. Tam si asi mohou ženy mnohdy více samy rozhodovat o porodu, ale za jako cenu. To radši snesu trochu nepohodlí a budu mít větší jistotu, že zbytečná komplikace, které by šlo předejít, než rodit cíleně někde na zeleném palouku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3369
19.9.17 14:22
 • Nahlásit
 • Zmínit
3369
19.9.17 14:28

@Sashie to už je česká povaha - hanobit vše, co máme, a automaticky předpokládat, že všude jinde se mají o mnoho líp… :nevim: A hlavně, co je zadarmo, toho si neumíme vážit… :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
19.9.17 14:29

Gratuluju k miminku. Hlavně, že jste obě zdravé. V Podolí rodily dvě mé známé a měly snad ještě horší zážitky než ty.. Nulové informace od lékařů, nepřijemný personál, vše je problém, nikdo nic nevysvětlí, natož aby poradili, a nejlépe pokud maminka s miminkem co nejdříve zmizí. Podolí mám díky tomu také zafixované spíš jako rychlofabriku na děti. Jinak deníček byl hezky čtivý ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
Ladyba
19.9.17 14:33

@Pudloslava Víte, ja jsem po těch sestrách vlastně ani nic nechtěla, jen vždy ráno čípek na bolest pro který jsem si „chodila“. Jak jsem psala, pod vlivem hormonů jsem nesnesla hlavně chování dětských sester k dítěti, ano, také už vím, že děti nejsou z cukru a něco vydrží, ale v tu chvíli… Jak už jsem psala, nebylo to myšleno jako negativní recenze na porodnici, ale jako výpověď mých pocitů.

 • Upravit
14741
19.9.17 14:34

@Ladyba
Cituji. Jednu chvilku jsem už neudržela nervy na uzdě a utrhla se na porodní asistentku, že takhle jsem si to tedy nepředstavovala

Představy jsou věc jedna a realita je věc druhá…
Já rodila vaginálně, po tabletách co mi na xy hodin vyvolali kontrakce po minutě do zad.
Bez otevření.
Bolest jak prase..Jak vraždění. Díte nakonec mělo po porodu silnou kojeneckou žloutenku a bylo 3 dny místo u mě pod světlem a já chodila pouze nakojit.
Pozdeji další a další komplikace.
A nikdy mě nenapadlo se hroutit z nevydařeného porodního plánu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Ladyba
19.9.17 14:35
 • Upravit