Porod z druhé strany

Porod

Na eMimino chodím už asi 2 roky a vždycky (ačkoliv mě samotnou porod naprosto děsí a smekám před každou slečnou, paní, maminkou, že zvládnou tolik bolesti a strachu) si hrozně ráda čtu deníčky o tom, jak probíhá porod u jiných žen. Tento deníček bude popisovat porod mé sestry, samozřejmě s jejím souhlasem. Přeji příjemné čtení :)

Začala bych asi tím, že mi je 23 let a porod je pro mě absolutně traumatizující zážitek, při kterém si představím pouze a jen krev, bolest, šití, nástřih, 48hodinové bolesti, absolutní bezmoc a nekontrolovatelnost sama sebe. Toť pohled mě samotné… to jsem tomu dala co? :-) Vše se změnilo ve chvíli, kdy jsem viděla nádhernou neteřinku Rozárku. Vzhledem k tomu, že sestra bydlí daleko ode mě, posílá mi každý den spoustu fotek a můžu vám řici, že krásnější mimčo snad ani nemůže existovat. Nemáte doma také jedno takové? :-)

Zapomněla jsem podotknout, že moje fobie, pokud to tak mohu nazvat (lékařem to nemám odsouhlasené, jelikož z nich mám snad ještě větší paniku než z porodu), nesouvisí z žádným operativním zákrokem, zraněním, prostě není absolutně žádná souvislost mezi strachem z doktorů a porodu a mnou samotnou. Nevím, kdy k tomu došlo, ale již několik let pociťuji nepříjemné pocity, pokud pouze projíždím nebo procházím kolem nemocnice… to jsem to dopracovala, takhle se ochudit o tak krásný zážitek, jakým porod miminka zcela jistě je.

Ale teď se přesunu k porodu mé sestry, nebudu ji zde jmenovat, jen pojmenuji mou neteřinku, jmenuje se Rozárka. V listopadu roku 2011 mi moje sestra oznámila, že čeká mimčo. No asi se budete divit, ale já byla v absolutním šoku, ačkoli jí bylo čerstvých 29 a jak sama říkala, do 30 chci mít mimčo a přes to vlak nejede. Ale stejně jsem to nemohla nějak pobrat a nerozuměla jsem tomu proč? Vždyť do 40 je času dost a dětí ještě může být (naivka, co? :-) ). No, nicméně jsme se těšily a hádaly s rodiči, co že se to ukrývá v tom bříšku… bohužel o 5 týdnů později doktor vyslovil termín zamlklý potrat, prostě se mimčo samo rozhodlo vzdát se svého života a netrápit své rodiče tím, že by o něj měli přijít později, rozumné miminko, viďte? Když vám to zavolá známý, je těžké něco povzbudivého říct, ale co když je to váš nejbližší a ještě blízký, vaše sestra? Slova se hledají zatraceně těžko a než plácat holé věty, jako zapomeň na to, nebo uděláte si další a bla bla bla.

Já sama jsem to nezažila, proto si netroufám hodnotit nebo se jen vcítit do ženy, která si tímto musí projít, protože není v mých silách pochopit, co se ženě děje v hlavě, kdy přijde o dítě a ještě je nucena podstoupit už tak nepříjemný zákrok jako je potrat, vyčištění, ukončení, jak chcete, je to jedno, jaký název použijete, ale vždy je to jedno a to samé. Jdete domů bez mimča v bříšku. Při odchodu si sestra vyslechla diagnózu a povinné 3 měsíce klidu a potom se klidně hned snažit. Určitě správně tušíte, že to přišlo rychleji, než jsme si všichni mysleli. V únoru zakončili povinný půst a hádejte, už v březnu měli být zase 3. No, co vám budu povídat, po promluvených dnech, nocích, večerech po telefonu, kdy se snažíte říct něco, co pomůže, ale absolutně bezmocně plácáte hovadiny, které nemají s miminem, dětmi obecně, nic společného, to bylo pro všechny takové zadostiučinění. No super, budou 3 a ze mě bude teta, ačkoli jsem už na začátku říkala, že mi bude Rozárka/Denis říkat jménem, tak jakápak teta:-)

Týdny utíkaly, ségra snad ani nepřibírala a jen jí rostlo bříško. No a teď si dovolím malou vsuvku, já jsem nemohla pochopit, že přece při každém těhotenství musí ženská přibrat 25 kg, být oteklá, samá strie :-)Ano, tohle byl můj pohled na těhotenství a najednou jsem viděla, že to sakra jde i jinak, že byla fit, nebylo jí špatně, po striích a kilech navíc nemohla být ani řeč. Že byla unavená, no co, komu z nás se nepodařilo usnout brzy večer u tv. Měsíce plynuly a jelo se na velký ultrazvuk do Olomouce, kde se mělo zjistit, co, nebo spíše kdo, je ten, kdo nás napíná. Ačkoli paní doktorka v Krnově tvrdila, že to vypadá na kluka, tak byla potvrzena holčička. No radost obrovská, takže to bude Rozárka, ta, o které už od 20 let mluvila, že když holka, bude to Rozárka, nad tímto jménem se nepřemýšlelo, to prostě byla jasná věc.

Malá měla termín 28. 11. 2011, když si vezmete, že sestřin přítel se narodil 26. 11., sestra 29. 11., tak se dá říct, že věděla, kdy se narodit, přesně mezi rodiče. I když doktorka neustále strašila s předčasným porodem, nic s toho se nestalo a malá se přihlásila o slovo 27. 11. 2011, kdy nebylo sestře celou neděli dobře, telefonovali jsme spolu a bylo vidět, že to není ona, že to brzy přijde…, ačkoli, co je pro nás pozorovatele brzo? 10 hodin? 20 hodin? Myslím, že samotná mamina to slovo BRZY vidí jinak :-) Ve 20 hodin volá sestra, že už je v krnovské porodnici, že je na nadstandardu a že kdyby si ho nevzala, snad by ji poslali i domů, že je příliš brzy. No co si budeme povídat, chudina celý den trpěla a čekala, že přijede, oni kuknou a řeknou, tak maminko, jedeeem na sál…

To se nekonalo, přítel, který, jak on sám rád říkal, ihned při početí řekl, že tam svoje holky samotné nenechá a bude tam (jakoby dopředu tušil, že budou mít holčičku, asi věděl, co si upekl). Celá rodina jsme dostali fotku na mobil, kde je sestra, jak sama řekla, v nááádherné apartní košilce, ve které se při porodu bude snad stydět i být. Přítel dodal, sestři, ta má už něco za sebou, co? A sestra, cože? Vždyť je úplně nová, má jen 5 let… asi si dokážete představit, kolik maminek v ní přivedlo na svět mimčo. Jen ještě k tomu, že se sestra bude stydět v ní jen ukázat před doktorem… už za 3 hodiny lítala po sále úplně nahá a jak sama řekla, že byla jako divá Bára, ode zdi ke zdi úplně nahá a bylo to to poslední, co ji zajímalo.

No nebudu to prodlužovat, malá přišla na svět 28. 11. 2011 v 1:26 s mírami 3650 kg a 50 cm. Jak sama řekla, že v těch 8 večer, co jsme spolu volaly, ani netušila, že to bude tak brzy. Sama si jen pamatuji, že mi každých 5 minut vzdychla do telefonu, a už za 5 hodin byla malá mezi námi. Jen chci říct, že bez urychlováků, oblbováků, nástřihů, natrhnutí, prostě ničeho. Jediné, co dostala, bylo trochu oxytocinu na tlačení, kvůli zastavení kontrakcí, a to se jí asistentka slušně zeptala, jestli chce, nebo to nechat tak, ale bude to trvat déle.

Shrnutí: Za celé těhotenství nahoře 7 kg, při váze malé 3650 kg, placenta 1-2 kg, naprosto zanedbatelné. Strie žádné, prsa po kojení ukázková, nahoře ani deko, nástřih nebyl a nikdo jí ho nechtěl dělat, nenatrhla se, což si zase myslím při váze malé bylo taky dobré. A kde jsou moje katastrofické scénáře ženské, která pomalu umírá, je natrhlá až na záda, zrychtovaná… nic se nekonalo. Malá nebrečí, prostě se jen napapká a jede si po svém, je akční, aktivní, furt kope, vrtí se, hraje si s panenkou, kterou si narve celou do pusy a začne se pomalu dusit, a když jí vytáhneme panenku s pusy, tak se začne řechtat jako potrhlá… je skvělá, nadherá, úžasná. Že by ani ten porod nebyl tak strašný, jak ho vidím já?

Hodnotilo 12 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 23.02.12 02:02

Krásný deníček :) A koukám, že Rozárka je pohodové miminko, já takovým říkám „reklama na děti“. Naše Eli je taky taková, to je pak mateřství opravdu radost :)

 
PeťulinQa 82
Ukecaná baba ;) 1933 příspěvků 23.02.12 08:26

Krásně napsaný :potlesk: , určitě jsi změnila (alespoň trošinku) pohled na porod a určitě nebude trvat dlouho a pořídíš si vlastní mimi. A uvidíš, že až ti doktor potvrdí tvé dvě budoucí čárky na těhu testu, že na takovej porod jak si popisovala na začátku ani nevzpomeneš a budeš se těšit za každou cenu na svého drobečka :kytka:

 
alisee
Extra třída :D 11870 příspěvků 23.02.12 09:34

Moc hezky denicek :kytka:

 
Marie B.
Kecalka 188 příspěvků 23.02.12 10:24

To se tak hezky čte :potlesk: Jo, jo, Krnov … tam jsem se taky narodila a naše první mimi taky :srdce: moc zdravííím :mavam:

 
formjana  23.02.12 11:19

Super napsané. Jsem se i nasmála.Máme také hodného chlapečka, takže i přes ne zrovna příjemný porod půjdememe za 2 roky do druhého miminka.
:potlesk:

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 23.02.12 12:01

Ahoj, moc kráááásně napsaný deníček. Rozárka ¨je přesně o rok a den mladší než moje dcera(narodila se 27.11.2010). Podle toho, co píšeš je maličká úplně pohodové mimčo:-) Naše je naštěstí taky taková, i když teď už je přece jen víc akční:-) Myslím, že už teď si trochu změnila pohled na porod, a jestli ne teď jednou to přijde. neboj. Já děti nechtěla nebo až po třicítce ale holt se stalo:-) Viz můj deníček
 https://www.emimino.cz/…ncepci-7539/

Já jsem rodila ve 22letech, 25hodin, s nástřihem. ALE nemyslím si, že by to byl nějak hrozný zážitek:-) Naopak, pro mě to bylo něco nádherného a i teď, když si na porod vzpomenu, tak mám pocit štěstí. V létě se chceme začít snažit o další miminko:-)

 
Anonymní  23.02.12 12:07

Krásné…mám podobný příběh - listopad 2010 zamlklý potrat, po třech měsících v březnu // a další listopad - 2011 chlapeček v náruči a taky super pohodový porod
Přeju hodně štěstí:) :hug: :andel:

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 23.02.12 13:07

moc krásně napsané :mrgreen:

 
Tribezz
Povídálka 18 příspěvků 23.02.12 13:36

Děkuji za kladné odezvy :-)

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 23.02.12 18:37

Skvělé, gratuluju sestře k super dcerce a bezva porodu. Mimochodem Krnovská porodnice je velmi respektujícím a vyčkávacím přístupem k porodu vyhlášená.

 
Ella0273
Povídálka 31 příspěvků 23.02.12 19:08

Moc pěkný! Přesně po takovýhlech krásných příbezích si říkaám, že ono to jednou nebude zas tak hrozný jak sem si dřív myslela! :) Moc děkuju!!! :palec: :kytka:

 
Lenula-xy
Kelišová 7398 příspěvků 23.02.12 20:56

krásný deníček,ale někdo se může snažit jak chce a to,co jsi popsala,že z toho máš hrůzu se mu nevyhne :(

 
Saryna
Ukecaná baba ;) 1068 příspěvků 23.02.12 21:08

Moc krásně napsané. Když jsem deníček četla vzpomněla jsem si na sebe, když se v mých dvaceti sestře narodil syn. Taky měla pohodový porod a pohodové mimi a proto jsem si já, když jsem si užila synovce za 3 roky pořídila vlastní mimi. Tak věřím, že tvoje sestra Tě bude taky inspirovat :D Já už mám ty „inspirace“ tři :D Moc pěkný deníček :palec:

 
zitorka
Ukecaná baba ;) 2198 příspěvků 23.02.12 22:55

Napsala jsi to krásně…já sama se řadím k rychlorodič­kám…první nástřih byl, ale jen tři stehy, protože malá měla 3850g…od prasknutí vody byla malá za 3,5hodiny venku…potřetí bez nástřihu, 3200g, a maličká byla od prasknutí vody za hodinu a třičtvrtě, absolutně bezbolestný porod, dalo se to krásně zvládat prodýcháváním…a co se týče přibírání, já nabrala poprvé 35 kilo :mrgreen: :mrgreen: ale díky tchýni jsem to shodila a ještě sjela o deset kilo níž :mrgreen: potřetí jsem přibrala 25 kilo a dneska a to má malá půl roku a schází mi shodit pět…

každý porod není hrozný…já měla porody nádherný, v rámci možností… 8o
Přeju tobě i sestře krásné chvilky s dcerou a neteřinkou…samé štěstíčko a brzy třeba další mimčo…

 
Caroline81
Ukecaná baba ;) 1410 příspěvků 25.02.12 01:21

Krásný deníček, je z něj cítit,že jsi na sestru pyšná. V Krnově jsem rodila obě děti a obě do vody a přístup sester i lékařů byl úžasný. Hned bych tam jela rodit znova .

 
Tribezz
Povídálka 18 příspěvků 25.02.12 21:33

Jeste jednou dekuji je to od vas mile:-)Ja jsem na segru strasne hrda a pysna,jak to zvladli holky moje sikovny:-)

 
fiala
Ukecaná baba ;) 1153 příspěvků 27.02.12 07:51

Ahojky moc pěkně napsano a navíc z tvého deníčku přímo číší jak skvělý vztah máte se sestrou,což je skvělé. :) Moje reakce?I kdyby porod bolel sebe víc,za tu bolest to stojí a stejně na ní člověk za chvíli zapomene :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama