Porodila jsem doma

Na začátku druhého trimestru jsem kontaktovala porodní asistentku a od 30. týdne těhotenství jsem chodila do poradny jen k ní. Proč? Těhotenství probíhalo v pořádku a já necítila potřebu být v péči lékaře, když nejsem nemocná. Kdyby se porodní asistentce něco nezdálo, poslala by mě k němu. Od toho tu lékaři přeci jsou. Nebudu popisovat, jak probíhá poradna u porodní asistentky, ale pojďme rovnou k tomu, jak probíhal porod.

V den termínu porodu jsme v klídku koukali se synem na Ať žijí duchové a ještě v 9 večer jsem mámě psala zprávu „Dneska zase nic“. :-) Už pár dní jsem měla poslíčky a všichni jsme čekali, kdy se to spustí. A máma byla trošku nervózní, kde teda jako budu rodit (jako jediná byla informovaná reálně, že porod doma je jednou z variant).

Když jsme dali syna spát, udělali jsme si s mužem ještě hezkou chvilku, povídali si a před půlnocí muž zabral. Já si hladila břicho a vnímala zas poslíčky, když v tom najednou mezi ně vstoupila snad první pidikontrakce. Říkala jsem si - že by? A mísila se ve mně radost s nervozitou - tak už?? Skoro jsem usnula, když přišla další, pak zase, tak jsem vzala do ruky telefon - po 12 minutách, pak po 8, po 5… a pořád po pěti. Přišlo mi to rychlé. Našla jsem si program, měřila délku - 20 vteřin - to je prd.

O půl druhé říkám muži, že se něco děje a že jdu do vany. Ta to nezastavila, naopak, ve dvě hodiny trvaly kontrakce 30 vteřin po čtyřech až pěti minutách. Volám porodní asistentce, že asi už! Domlouváme se, že jí zavolám za hodinu, jak to postupuje, ale trochu váhala, první porod byl docela rychlý a má to k nám hodinu cesty nejmíň.

Odpočívám, s mužem se válíme v posteli a na něm je vidět, jak je ze situace vzrušený a nejradši by začal už chystat a něco dělat. :-) O půl třetí volám kamarádce - „Vstávat - párty začíná!“ :-) Jede k nám taky hodinu cesty, tak aby stíhala. Byli jsme připraveni na různé varianty. Měla zůstat se synem doma, pokud bychom museli do porodnice s porodní asistentkou, nebo v případě záseku asistentky by jela ona se mnou do porodnice jako „asertivní doprovod“, nebo ten nejhlavnější úkol - být k ruce porodní asistentce.

Ve tři už byly kontrakce po 2-3 minutách o síle 45 vteřin. Volám porodní asistentce - „Jeď!“ Jakmile byli všichni důležití účastníci na cestě, ještě jsme rychle dochystali porodní místečko, deky, pleny, podložky, zapálila jsem svíčky (aby nebylo ostrý světlo ale jen tlumený) a zalezla jsem si do vany, protože už jsem začínala kontrakce prodýchávat. Taky jsme dochystali tašku do porodnice, kdyby byla potřeba. Muž lítal mezi chystáním a ohříváním konvic vody do vany, abych tam měla komfortní teplotu. :-) Bylo to parádní - vana, svíčky, aromasůl, afirmace, muž lítající s čelovkou…

Kamarádka dorazila o půl čtvrté a ne sama - s pořádným kuřetem a hned dala vařit vývar a mezi kontrakcemi jsme si ujasnily, kde co je, co dělat v různých případech a ať zaměstnává muže. :-) A od té doby už jsem byla jen já a můj porodní svět (potřebuji být při porodu nerušena).

Z vany mě to brzy vyhnalo a já cítila potřebu jít na zahradu. (Muž šílel, já v noční košili, necelé čtyři ráno, lítal, sháněl župan, ale neodvažoval se mě rušit.) :-) Na zahradě mě to táhlo k zemi a na všech čtyřech už jsem prodýchavala s velkým funěním a zvukem v trávě první z mýho pohledu fakt intenzivní kontrakce. Stačilo jich takto pár a šup zpátky do domu na svý porodní místo. Po čtvrté hodině už jsem cítila trochu nervozitu, kde je ta porodní asistentka a muž dostal za úkol jí volat. :-) Bloudila v naší městský části, ale už byla za rohem.

Jakmile dorazila, poslechla si miminko (vše běží krásně), poslechla si mě a koukla na mě v kontrakcích (opět vše je krásně rozběhnuté - to už jsem prodýchávala a bručela AAA) a běžela vyřídit telefonát, neb jí rodila ještě jedna klientka. Pak mi vysvětlila, že mé porodní místo je fajn, ale jak jsem měla otevřeno ven do zahrady, že je tam zima na miminko, tak mi holky s mým svolením přesunuly mé porodní místo bleskurychle do obýváku.

Porodní asistentka si vybalila arzenál (jezdí s mega taškou, má i šití, oxytocin, a podobné lahůdky), já mezitím prodýchala pár kontrakcí, a to už porodní asistentka při pohledu na mě poslala kamarádku pro horkou vodu, že mi bude teplou plenou chránit hráz.

Mezi kontrakcemi jsem se cítila báječně, fungovala jsem v našem světě, na všechny okolo jsem se usmívala. :-) Vlastně se tam všichni na sebe usmívali a čekali jsme. Porodní asistentka řekla muži, že miminko se již brzy narodí, tak se k nám připojil, klekl si ke mně, držel mě za ruce. Rodila jsem na všech čtyřech, opřená o porodní stoličku. (Tu také dovezla porodní asistentka, v nabídce byl i porodní bazén).

Mezi vypuzovacími kontrakcemi jsem se podívala na svého muže a on úplně zářil - byla tam taková pohoda, samý úsměvy, on se zrovna usmíval na porodní asistentku… Neskutečný, ta atmosféra… láskyplná. V 5:18 se malá během pár kontrakcí narodila. Nejdřív hlava, pak se čekalo na další kontrakci pro tělíčko (nikdo ji ze mě netahal) a porodní asistentka ji chytila.

Pak mi ji podšoupla mezi nohama, já jsem si ji zvedla, přitiskla v kleku na hruď a muž se přesunul hned za mnou a vítali jsme nového člena rodiny. Ještě jsme mrkli mezi nožky, že je to opravdu holka… Porodní asistentka povídá: „To není zrovna malý miminko, :-) odhaduji 4 kg a tak 52 cm.“ Pak ji poslechla jak dýchá, zakryla plenkou a červeným ručníkem u mě v náručí, omrkla kvůli apgar skóre - 10-10-10.

Po chvíli holky začaly opět lítat, udělaly mi na koberci z dek a polštářů hnízdečko, abychom si mohly s malou lehnout a nerušeně se mazlit a čekat na přisátí a odloučení placenty. Porodní asistentka mezitím vyplnila papíry pro matriku, gynekologii a pediatra, zkontrolovala přisátí.

Pak jsem porodila v dřepu placentu - byla celá (malá pořád u mě v náručí, kamarádka mi pomohla podepřením). Tatínek přestřihl pupeční šňůru. Následoval odběr krve z placenty kvůli Rh faktoru, koktejl, otisk dceři na památku. Malou jsme zvážili v plence a orientačně skrčenou přeměřili. Odhady porodní asistentky byly téměř přesné. :-)

Kolem sedmé se vzbudil syn a muž ho za námi přivedl. Chvíli stál rozpačitě ve dveřích, ale na mé zavolání k nám do hnízdečka přiběhl. Sám se podíval, co máme, usmíval se, hladil ji a po chvilce lítal s foťákem. Pak následoval bonding s tatínkem a mě vzaly holky do sprchy. Mezitím poklidily v obýváku (šlo jen o pár podložek), mě uložily do postele, kamarádka mi donesla vývar.

Tatínek zapnul první pračku s plenami a začala další sobota - náš rodinný život o čtyřech členech. :-) V devět ráno jsem mámě napsala - „Tak už je tu.“ :-) Máma svou nervozitu krásně prospala. :-)

Musím ale říct, že ženské tělo a instinkty jsou neuvěřitelná věc - fascinuje mě, jak to běželo hladce, já intuitivně vrtěla pánví, vydávala zvuky, prožívala to a věděla, že to běží, jak má… Odjezd do porodnice mě vůbec nenapadl (první porod FN Bohunice). Věděla jsem, kdy tlačit, a porodní asistentka mě nemusela ani jednou vnitřně vyšetřit. Vnějším pozorováním věděla, že je čas chránit hráz.

Děkuji svému muži za důvěru ve mě, ženskému tělu, ženství… Za to, jak o mě dny po porodu pečoval a já se mohla válet s malou v posteli… Jak objel a ustál všechny úřední obstrukce. Muž je rád, že jsme rodili doma i když prve váhal. Malá se narodila šetrně a hlavně - rodina je od začátku spolu - tak jak to má dle mě být.

Chápu, že pro některé je toto extrém a že jsou ženy, co by se bály rodit bez lékaře a nechci tímto deníčkem jít proti nim. Jen pár info - porodní asistentka je zdravotník vystudovaný k péči o ženy a děti. Ta moje měla oprávnění pracovat samostatně, měla zkušenost s x domácími porody a měly jsme jasně stanovená pravidla, kdy jedu bez řečí do porodnice.

Byla u nás poté ještě 3× na poporodní návštěvě zkontrolovat mě i dítě. Ta kontinuální péče byla k nezaplacení.

A koho by zajímalo, co to stojí, tak 10 000,–. (Porod a návštěvy, cesťák, rozbor krve kvůli Rh faktoru, injekce Rhogamu, kterou mi prodali a aplikovali na gyndě).

Anonymní, protože jsem příběh sdílela sice v uzavřené, podpůrné, k tomu určené skupině, ale nechci, aby si někdo spojil mé jméno s nickem tu. Děkuji.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
13.9.17 02:27

Přeji vám, že vše dobře dopadlo, a že jste si porod tak užila. Já měla také vše úplně bez problémů, skoro jsem ani nevěděla že jsem těhotná, žádné otoky nebo jiné „radosti“ mě během těhotenství nepotkaly. Ještě den po termínu jsem byla na kontrole v poradně a všechno v pořádku, jen jsem se ptala, jak dloho se obvykle nechává přenášet.

Když jsem druhý den přijela po poledni do nemocnice s nepravidelnýma kontrakcema, jen tak pro jistotu, aby mi stihli podat antibiotika kvůli stafilokokovi, kdyby už vážně začínal porod, vůbec nic nenasvědčovalo nějakým problémům. Cítila jsem se dobře a zvládla dojet sama autobusem.

Zkrátím to- v nemocnici se sestřičkám nepozdával monitor, přivolaná lékařka zavelela okamžitě na sál. Ani jsem nestihla dát vědět manželovi. Nikdo neví co a proč se stalo, ale miminko začalo mít problémy, kterým ještě den před porodem nic nenasvědčovalo. Po akutním císaři ho vytáhli..apgar 1, kompletní resuscitace. Nebudu zabíhat do detailů, ale naštěstí se ho podařilo zachránit. Jen proto, že jsem dojela do nemocnice, a mimochodem, nečekala na pravidelné kontrakce.

Porod doma je hazard vždy, i když se zdá, že je vše v pohodě. Věřím, že to musí být fan zážitek, porodit si doma a vše zažít v rodiné atmosféře, určitě lepší, než moje probuzení z celkové narkózy a bezesná noc, kdy jsem čekala, jestli bude mozek miminka v pořádku. Ale jenom díky tomu teď spinká ve vedlejším pokoji v postýlce. :kytka:

Anonymně přispívám, protože je to pro mě velmi citlivé, je to jen půl roku staré téma.

 • Nahlásit
Marie432875
13.9.17 04:11

Me zaujala jedna věc - manžel ohrival vodu v konvici? Vám neteče do vany tepla voda? Nebo to byla nějaká provizorní vana bez přítoku vody? Nemyslím to zle, jen me to proste trklo :lol:

Příspěvek upraven 13.09.17 v 04:12

 • Nahlásit
7965
13.9.17 06:46

Gratuluji ze jste mela takovou kliku a nic se nestalo ja ani mala bych tu bez lekaru nebyla…

 • Zmínit
 • Nahlásit
13.9.17 07:03

Gratuluji k bezproblémové porodu :palec: Je to krásný příběh a normálně se mi chtělo plakat ( fakt vážně)… Ale ze svy zkušenosti bych do toho nesla… Po 8 hodinách kontrakci akutní císař… Takže čte se to krásně ale porod za me jen v porodnici…

 • Zmínit
 • Nahlásit
12724
13.9.17 07:33

Gratuluji k bezproblemovemu porodu…ja osobne jsem v otazce domacich porodu trochu rozpolcena, ale respektuji tuto volbu. Jen se (neznale) zeptam, to bylo tady v CR? Netusila jsem, ze jsou PA s povolenim pracovat samostatne (a doma).

 • Zmínit
 • Nahlásit
13.9.17 08:26

Gratuluji k miminku :kytka: Domácí porody jsou krásné, pokud nenastanou žádné komplikace. Já měla porod naprosto pohodový, vybrala jsem si dobrou porodnici, cítila jsem se tam příjemně a nerušeně, zároveň jsem měla jistotu, že lékařská pomoc je na dosah. Na malou chviličku mi padaly ozvy a byl to hrozný pocit strachu, v tu chvíli jsem si říkala - ještě, že nerodím doma. :think: Mě to lákalo po shlédnutí domácího porodu ze Čtyři v tom, ale po svém porodu už na to mám jiny názor - a to jsem měla vše bez komplikací. Je milion věcí, co se při porodu může pokazit, často pak jde o vteřiny, a cena za risk je velmi vysoká - život mého dítěte.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1378
13.9.17 08:38

Uzasny, gratuluji!
a kazda tady bude zase, jako uz po x te u deniku o domacim porodu omilat to mozne riziko, ze ony by si to nedovolily, ze je to hazard atdatd…jsem na to uplne alergicka tady, priznam, ze me to rozciluje, bo denik je o sdileni tohohle zazitku a na ty vase chytra nejsou autorky zvedave…
autorce diky za krasnej denik, hezky den

 • Zmínit
 • Nahlásit
1378
13.9.17 08:43

@Kočičí duše pravidelne chodim bez komplikaci pro housky do pekarny a prechazim velmi frekventovanou silnici, riziko, ze budu srazena silencem popr.na miste mrtva existuje. zrejme bych to nemela riskovat :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1061
13.9.17 08:55

Juuuu to je ten nejkrasnejsi porod o kterem jsem kdy slysela. uplne zavidim :-) a mam chut otehotnet jeste jednou a porodit takhle krasne doma :-) dekuji za hezke poctenicko. a malicke preji krasny a pohodovy zivot a hodne zdravi

 • Zmínit
 • Nahlásit
1061
13.9.17 08:57

@lajovka ale notak… :-) kazdy ma pravo rict tady svuj nazor :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
447
13.9.17 09:07

@lajovka Odkdy je cesta do pekárny a přecházení ulice medicínským oborem?

 • Zmínit
 • Nahlásit
430
13.9.17 09:07

Moc hezky napsané :) :) taky jsem neměla v těhotenství žádné komplikace, až pak najednou u rutinní kontroly na genetice si lékař všiml nízko položené placenty. Kvůli tomu jsem nad domácím porodem ani neuvažovala, protože dle mého ošetřujícího gynekologa to byla jasná indikace k císaři. Jsem ráda aspoň za to, že se v porodnici rozhodli jinak a dali mi možnost porodit normálně. Jednu dobu jsem uvažovala o vlastní porodní asistentce, která by se mnou byla v porodnici, ale ta která mi byla doporučena měla jen úzký okruh porodnic s ne příliš valnou pověstí. Vybrala jsem si hezkou a malou porodnici a nebýt jednoho typického lékaře, který měl ve zvyku vše urychlovat by to bylo úplně na 1. Porodní asistentky v porodnici byly moc milé a hodné a já díky nim vzpomínám na porod v dobrém. Zejména i proto, že jsem porodila bez poranění a holky respektovali moje přání nestříhat, pouze v krajní nouzi a chtěla jsem o tom vědět. I mě asistentka pomáhala s hrází. Tím nechci tvrdit, že je to to samé jako doma. Pouze tím chci říct, že i dneska už jsou porodnice, které nejsou jako z hororu, ale bohužel je to vždy o lidech :nevim: :nevim: a v každé porodnici se najde někdo nepříjemný nebo člověk nějak nesympatický jedinec. Mě nejvíce stresovalo střídání směn, kdy už jsem si na lidi okolo zvykla a měla jsem k nim i kvůli poradny důvěru a úderem xté hodiny změna a všechno vysvětlovat nanovo a obávat se reakce konkrétního personálu. V tomto jediném mi to vadilo, jinak péče dobrá :) :) Samotný porod jako u tebe, pár kontrakcí a bylo po všem. Asistentka říkala, na prvorodičku bezva :D (bohužel jsem měla vyvolávačku, jinak bych v porodnici nebyla celý den :D )

 • Zmínit
 • Nahlásit
1787
13.9.17 09:12

@lajovka pokud někdo není zvědavý na chytrá slova, nemůže psát deník, pod který lze napsat komentář :think: každý má právo vyjádřit svůj názor :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
9034
13.9.17 09:15

@beruska9 To by me taky zajimalo, myslela jsem, ze je takovahle asistence v CR prakticky nelegalni - zaujalo me hlavne, jak byla ta PA vybavena, nejen pomuckama, ale hlavne i na to nasledne vysetreni (apgar, odber krve…), to bych si umela predstavit treba v Nemecku, ze to tak funguje, ale ne u nas, kde je to o prusvih, kdyz se neco - a nemusi to byt ani nici vinou - stane, viz pripad I. Konigsmarkove apod. Na daci porod si musi zenska sakra verit…takze gratuluju autorce ke zdravemu miminku, moc pekne popsane, ale asi to neni pro kazdeho…

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
13.9.17 09:22

Mě by zajímalo, jak by PA prováděla případnou resuscitaci? Má k tomu nějaké „vzdělání“, „pomůcky“? Jak PA během těhu pozná, že dítě neprospívá? Díky za případné odpovědi.
Jednu chvíli jsem o porodu doma uvažovala, ale pak dr. při prohlídce s UZ zjistila, že dítě neroste, že nejsou prakticky žádné průtoky - jak by tohle PA zjistila? Po porodu bylo dítě resuscitováno - když jsem viděla, kolik lidí okolo běhalo a co každý z nich dělal a jaké měli náčiní. Jak by toto zvládla PA??
Anonym - osobní info.

 • Nahlásit
Doe_Jane
13.9.17 09:30

Jelikož jsi vložila deníček a určitě víš, že tady budou komentáře tak i já se přidám :) a jsem moc ráda že to dopadlo takhle, můj blízký přítel pracuje u záchranky a to co někdy vidí je fakt příšerné, takže já mám na to názor docela vyhraněný… ale jsem ráda že jsem četla takový deníček, hodně zdraví přeju :kytka:

 • Nahlásit
Anonymní
13.9.17 09:46

Me.vzdy pri cteni takovych prispevku napadne, ze bych vas jako sousedku nechtela, staci mi hekani pri sexu :lol: ale. jinak denicek hezky. Dite zdrave, cile, super. A hlavne vsichni spokojeni. Tak to na byt ????

 • Nahlásit
5424
13.9.17 09:47

Anonymní z 9:22, u druhého těhotenství mi dr. dělal ultrazvuk právě někdy kolem 30. týdne a pak už nic, až při předání do porodnice někdy ve 39. týdnu, které ale bylo na moji žádost, jinak bych až do porodu chodila k tomu mému. Takže případné neprospívání by taky nikdo nezjistil.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
13.9.17 09:50

Moje gynekolozka mi u prvniho tehotenstvi dala kontakty na pa, ktere vedou domavi porody. Mela.jsem super tehotenstvi, az v den terminu mi praskla voda a byla tmave zelena. V porodnici tep ditete 80 a to byly sakra fofry. I tak me nechali porodit vaginalne, ale ten klid a ticho na sale po porodu nikomu nepreju. Malemu delali masaz srdce, odsavali vodu z plic. Chtela bych videt pa, ktera by to zvladla v domacim prostredi, protoze na prevoz nebyl cas. U druheho porodu, kdybych mela volat az za hodinu po prvnich kontrakcich, tak bych porodila doma sama. Od prvni kontrakce po porod placenty to bylo asi za 90 minut.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
13.9.17 09:52

@AliTad

Dle mych zkusenosti zalezi na porodnici. V krci mi prutoky zjistovali kazdou poradnu, moje gyndarka asi dvakrat. U druheho tehotenstvi ani jednou a to jsem porodila v 37.tt. divny.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1258
13.9.17 10:04

Ikdyž jsem měla těhu i porod naprosto v pihodě, doma bych nerodila. Byla jsem ráda za nemocnici, stačila noc doma v kontrakcích. Kdo rodí doma hazarduje s životem svým i miminka. Deníček je pěkně napsaný ale tím to končí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
13.9.17 10:05

@AliTad anonym z 9:22. Moje dr. taky standardně dělá UZ cca 30.tt, a pak už nic. Bylo to normální kontrola bez UZ a když už jsem byla na odchodu, tak dr. na mne najednou začala tak koukat a řekla, že udělá ještě UZ. Nevím, nějaký šestý smysl? Každopádně tenhle uz mi zachránil dítě, nebýt ho a čekat do TP, tak dítě zemře.

 • Nahlásit
12169
13.9.17 10:11

No tak všem přijde deníček krásně sluníčkový, mě strašidelný. Působí to na mě jak vábení sekty…všichni se usmívají a autorka leze po čtyřech uprostřed noci venku po zemi a volá AAA :roll: za mě šílené. Samozřejmě jsem ráda, že měla kliku a vše dobře dopadlo, ale toto je za mě obrovský hazard a člověk na to musí být „povaha“ - přesně jak je to z popisu cítit. A nechápu ty anonymy, pokud se za svůj názor stydíte, tak ho radši nepište :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
430
13.9.17 10:19

Příběh krásný, pohodový… Moc gratuluji k miminku. Každopádně si myslím, že to od Vás bylo nezodpovědné až běda ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
6635
13.9.17 10:22

Ahoj, hezký deníček. Rodila jsem obě děti v porodnici i tak je to zajímavé čtení. :palec: V jiných zemích rutina u nás bráno jako něco nelegálního. Já bych chtěla vždy rodit v porodnici, ale nechápu proč někdo, kdo chce rodit doma a byl by schopen nést následky tak je skoro jednou nohou v kriminále. Snad jednou to bude i ze zákona běžné a možné a legální. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15532
13.9.17 10:26

@saadet na mne to taky tak působilo. Z toho slunickoveho veselí, usmívání se během kontrakci a lezení po trávníku mi bylo úplně uzko

 • Zmínit
 • Nahlásit
12169
13.9.17 10:31

@Tichošlápek vid? Jak z nejake seance…jsem rada, ze to tak vnima i nekdo jiny. Me to normalne desi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2999
13.9.17 10:33

Krásný příběh. Takhle bezproblémový porod bych přála všem ženám, ať doma či v porodnici :*

 • Zmínit
 • Nahlásit
47518
13.9.17 10:44

Je fajn, že to dopadlo dobře. Ale celé to na mě působí jak reklama na domácí porody a jak je to to nejlpší pro všechny :nevim: A tedy dost mě překvapilo vybavení PA, měla jsem za to, že v ČR nemůže podávat žádné léky, takže mi přijde divný, kde to všechny paní vzala :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
85
13.9.17 10:53

Po přečtení bych šla z fleku rodit :). Pěkný deníček, povzbudivý

 • Zmínit
 • Nahlásit
80
13.9.17 10:56

Také mi to připadá jak reklama na domácí porody-grrr

Příspěvek upraven 13.09.17 v 11:01

 • Zmínit
 • Nahlásit
80
13.9.17 11:00

Omlouvám se za upřímnost, ale podle mě jste hloupá a nezodpovědná. Nikdy bych nerodila doma, nejsme v 19.století. Fenky a kočky vozíme na veterinu a samy rodíme doma…bože…buďte ráda, že se nic nestalo. :cert: :cert:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2962
13.9.17 11:06

Gratuluji k miminku i ke krásnému porodu. Já jsem teda měla strach rodit i v porodním domě a dobře jsem udělala, při porodu jsem ztratila 2,5 l krve. Nevím jestli bych převoz do porodnice přežila. A taky jsem měla těhotenství úplně ukázkově bezproblémové. Obdivuji odvahu žen rodit doma, já se fakt bojím. Po třetím porodu bych měla strach rodit i v porodnici, proto je malý mé poslední dítě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
648
13.9.17 11:07

Rodiť 4kg miminko s úsmevom :D to nie je na deník, to je na knihu :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3291
13.9.17 11:24

Víc štěstí než rozumu, ale budiž. Jen mne fascinuje, jak se téměř všechny domarodky nebojí doma porodit, ale už nemají odvahu se ke svému rozhodnutí otevřeně přiznat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
36343
13.9.17 11:27

@lajovka Tak to je asi kazdemu jasne, ze autorka nazor nezmeni (dokud ji nejake dite neumre) a ze nezacne sveho pocinani litovat a dekovat Bohu, ze to protentokrat dopadlo dobre. Ty komentare jsou tady pro ctenare a zeny, ktere s domacim porodem v hlave koketuji.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1378
13.9.17 11:28

@pralinka2727 teto vete nerozumim, prosim prosim objasnit…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1378
13.9.17 11:31

@Pudloslava ty ktere s touto myslenkou koketuji, nebo se jiz rozhodly takovyto denik jedine dopresvedci o spravnosti jejich rozhodnuti myslim…

 • Zmínit
 • Nahlásit
36343
13.9.17 11:35

@lajovka a pokud si prectou komentare, tak mozna zase zacnou vahat…
samozrejme ze kazdej si v zaplave informaci vybira a veri tomu, co se mu libi

jsou ale tehotne nepolibene a je dobre, kdyz se jim dostane zkusenosti z obou stran

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
13.9.17 11:35

@Marie432875 teplé vody máme dost, jen tekla pomalu

 • Nahlásit
19247
13.9.17 11:36

@saadet Působí to na mě úplně stejně. Pasáž o lezení po čtyřech venku jsem si musela přečíst 2×, bo jsem myslela že špatně vidím. Co už vůbec nechápu je nezodpovědnost pisatelky a PA, když obě ví, jak rychlý byl první porod, druhý je rozběhnutý a PA řekne zavolejte za hodinu??? Za celou hodinu když to má další hodinu cesty??? Jedna věc je rodit doma a druhá věc zodpovědnost zúčastněných že :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3291
13.9.17 11:37

@lajovka anonymní deníček aby si to nikdo bespojil s nickem, maminku informuje že MOŽNÁ bude rodit doma, a když je potřeba volat RZ tak všechny tvrdí že šlo překotný porod.Tak ať si za tím rozhodnutím stojí i veřejně když jsou o jeho správnosti tak skálopevně přesvědčené.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
13.9.17 11:37

@pralinka2727 já se přiznala, jak jsem psala - ve skupině tomu určené, pod svým jménem. Nechci propojit své jméno se svým nickem tady. Sorry

 • Nahlásit
Anonymní
13.9.17 11:39

@pralinka2727
maminku informuje že MOŽNÁ bude rodit doma, a když je potřeba volat RZ tak všechny tvrdí že šlo překotný porod.Tak ať si za tím rozhodnutím stojí i veřejně když jsou o jeho správnosti tak skálopevně přesvědčené.

k mamince - ano, protože jsem nevěděla kde budu rodit. Já na doma netrvala. Podle toho jak to půjde a jak se budu cítit.
ostatní obecné kecy, promiň

 • Nahlásit
Anonymní
13.9.17 11:41

@Pudloslava díky, máš pravdu, chce to i pohled z druhé strany. To 100%

 • Nahlásit
Anonymní
13.9.17 11:41

@Catthi díky za názor

 • Nahlásit
Anonymní
13.9.17 11:44

@lucenka PA se řídí dle vyhlášky 55/2011 Sb. §5:

Porodní asistentka vykonává činnosti podle § 3 odst. 1 a dále poskytuje a zajišťuje bez odborného dohledu a bez indikace základní a specializovanou ošetřovatelskou péči těhotné ženě, rodící ženě a ženě do šestého týdne po porodu prostřednictvím ošetřovatelského procesu.
více viz jednotlivé body

Má k tomu i vybavení ;)

to že tato péče o rodičky doma je legislativně na vážkách je jiná..

 • Nahlásit
3291
13.9.17 11:46

„otevřeně“ se přiznala ve skupině stejně smýšlejících hrdinek.To že chceš rodit doma jsi věděla ta nedělej že ne. Mě je to koneckonců fuk, jen nesnáším ty kecy kolem místo toho aby si člověk svoje rozhodnutí obhájil, ne jen anonymně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
13.9.17 11:48

@saadet mrzí mě, že to působí jak ze sekty. Jsem asi divná, no :lol: je to jen sdílení příběhu.

ale díky za názor, dám si na to příště pozor :D

 • Nahlásit
Anonymní
13.9.17 11:51

@pralinka2727 :lol: já nic nedělám. Furt dokola píšu, že porod doma byl jednou z variant. Dle momentální situace. Kdyby přijela PA a řeka ozvy se mi nezdají, tak bych bez keců taky jela do porodnice

 • Nahlásit