Porodnice Frýdek Místek

Porod

Chtěla bych popsat svou zkušenost s porodnicí ve Frýdku Místku. Píšu to jako náš příběh a zároveň informace pro ostatní maminky, budu se snažit být stručná, na případné dotazy budu reagovat v diskuzi. Do rubriky „porodnice“ se mi to nevešlo.

V této porodnici jsem rodila v roce 2003 dcerku a 21. dubna 2011 synka, první dcera se narodila ve VM v roce 2000. Je mi 34 let.

Měla jsem těhotenskou cukrovku na dietě, takže porod byl plánovaně vyvoláván ráno v den termínu. Sestry na předporodním byly všechny příjemné, ochotné, viz dále. Hned jsem se oháněla porodním plánem, který jsem se snažila co nejvíc zestručnit s ohledem na věci pro mě nejvíc důležité, využila jsem dotazník na webových stránkách porodnice. Ještě na posledních prohlídkách jsem se svým lékařem (je i zaměstnancem porodnice) plán probrala, jak moc jsou v porodnici obvykle vstřícní. Hodně jsem toužila po bondingu a po nepřetržité přítomnosti manžela před, u i po porodu.

Porod byl rychlý, ale komplikovaný, pan doktor u mě byl po celou dobu a porod vedl s ohledem na potíže miminka velmi citlivě, úkony manželovi vysvětloval (ten byl teda celkem dost informovaný předem). Náhodou měl zrovna službu můj gynekolog, nebylo to domluvené, i když asi by to taky bylo možné.

Po porodu jsem dostala miminko na břicho, nechali dotepat pupečník (toho jsem pak litovala, dělali jsme to pro lepší adaptaci miminka na dýchání, dcerka se nám před sedmi lety narodila s dýchacími potížemi, ale u synka se s pupečníkovou krví asi zhoršila následná žloutenka), nabídli tatínkovi přestřižení (neměl zájem, tento úkon pro něj nic neznamená, prioritou pro něj bylo pomoci mi při porodu a být s námi po něm). Chlapeček u mně klidně ležel, pomalu otevíral očička, pak dlouze sál z prsu, vyčůral se… Pak ho s mým souhlasem odnesli na vážení, otření a popsání - neměřili, nekoupali - vše pod dohledem tatínka, kterému sestra vysvětlovala, co a proč dělá (slyšela jsem, že říká, že kroužek na ručičce se jménem je těsný, protože miminka zhubnou a mohl by sklouznout).

Pak s námi už miminko bylo pořád. Vím, že pan doktor se přičinil o to, aby při a po porodu bylo vše co nejvíc podle porodního plánu, že sestřičkám zdůraznil, aby si ho přečetly. Děkuju, byl to silný a krásný zážitek.

Protože jsem v porodnici byla celkem 17 dní - synova těžší žloutenka - zkusím subjektivně popsat své zkušenosti. Pokoje na šestinedělí jsou dvoulůžkové se sprchou a WC, nadstandard jsem nechtěla, porodnice byla poloprázdná, takže jsem stejně byla na pokoji sama, až pak s další maminkou, ale to mi vyhovovalo, jsem společenská.

Atmosféra je příjemná, lepší než před sedmi lety - tím nechci říct, že byla špatná, vnímala jsem posun od pacienta ke klientovi, sestry i lékaři jsou vstřícní, řekla bych, že víc nechávají maminku s dítětem v klidu, nehrozí buzení v šest na teploměr, reagují citlivě, maminky „hlídají“, jestli nemají potíže a nechají jim prostor, aby si poradily samy -tj. nepřiběhnou při prvním pláči miminka, ale registrují ho a přijdou se přesvědčit, jestli je vše v pořádku. Naopak bezradným maminkám pomáhají hned, jak je o to požádají nebo jak je potřeba. Viděla jsem maminky s ubrekánky, které se nemohly vyspat, hladové děti a mamky, které „neměly mléko“, vše se řeší bez tlaku, do pohody, vstřícně. Když syn ublinkával spolykanou plodovou vodu večer po porodu, přijala jsem nabídku sestry, že ho na sesterně pohlídá a přinese ho na další kojení, což se taky do rána 2× stalo. Já jsem se v klidu vyspala beze strachu, jestli se dusí nebo jenom škytá.

O všechno, co jsem potřeboval nebo o co naopak nestála, je potřeba si říct. Veškerý personál mi vyhověl ve všem. Není to otravování, trapas ani nic jiného, každý člověk je jiný a sestry nejsou vševědi, aby uhodly všechny potřeby té které maminky. Jedna prvomaminka se styděla říct sestře, že jí nejde kojení, že to prý nezvládá, přitom sestřičky jí pak bezvadně pomohly. Je těžké rozlišit hranici mezi pomocí a už zásahu do soukromí. Tady mají výhodu spíš extroverti, já jsem se ptala na vše, co mě zajímalo, spousta věcí se dnes dělá jinak, tak proč se to nenaučit líp. Třeba se děti ve vaničce nekoupou každý den, ale sestry je po např. očkování nebo vyšetření na sesterně osprchují, přebalí a převléknou.

Na požádání samozřejmě maminku všechno naučí a vše jí vysvětlí. Já třeba nemám ráda sprchování dětí i s hlavičkou pod tekoucí vodou, proto jsem si mimi okoupala sama na pokoji poprvé pod dozorem sestry - tak jsem to chtěla - pak už každý den sama.

Ještě popíši zkušenost se žloutenkou, která pro mě byla nová. Asi třetí den nám chlapeček zežloutl, takže musel jít na světlo do inkubátoru. Hrozně špatně jsem snášela odloučení, byť to bylo jen pár metrů - můj pokoj byl hned vedle sester a místnosti s inkubátorem. Vadilo mi, když uvnitř plakal, snažila jsem se ho vždycky pořádně nakojit, aby měl plné bříško a dlouho spinkal, naštěstí tam skoro pořád spal a na každé kojení jsem ho dostala. Krmil se vždy, když se probudil, vždycky jsem se s ním mazlila do zásoby, chodila jsem se dívat, jestli spinká, jestli se netrápí. Když byl vzhůru, už jsem hlásila, že ho nakojím nebo že mu vypadl dudlík, ať mu ho dají. Setkala jsem se s vstřícností a pochopením jak u lékařek, tak u sester, vím, že takových a mnohem horších případů zažívají hodně, ale strach a smutek maminky, nervozita po odběrech, jak dopadnou výsledky, to člověka dokáže rozhodit… věděla jsem, že odchod z porodnice nesmíme uspěchat, dokud hodnoty nebudou klesat, jinak by hrozil návrat, ale už do nemocnice na dětskou Jipku. Taky mi pomohlo, když mi na pokoj dali maminku s děťátkem s podobným problémem, prožívaly jsme to spolu, brečely spolu, podporovaly jsme se a taky nám lépe ubíhal čas. Díky tomu mám další kamarádku.

Protože jsme byly gynekologicky v pořádku a čekaly na děti, chodily nám ženské sestry jen měřit teplotu, nosily jídlo a plnily naše skromná přání, např. lehkou košilku, ve které nám nebylo horko, nové prostěradlo nebo ještě jeden polštář. Chodily se ptát, jestli něco nepotřebujeme, hlavně kvůli naší možné ponorkové nemoci - od dětí jsme se prakticky nehnuly.
Ještě bych chtěla říct, že jsem neslyšela, že by na miminčím pokoji u sesterny někdy nějaké mimi dlouho plakalo, a to ani v noci, zato jsem často viděla sestru s jedním nebo dvěma uzlíčky v náručí.Všechny sestry,co jsem viděla, zacházely s miminky něžně.

Kdyby nebylo té hnusné žloutenky a nestýskalo se mi po rodině doma, byl čas strávený na oddělení šestinedělí velmi příjemný, bez praní, žehlení, vaření, bez toho nejhoršího krvácení, úklid, strava třikrát denně a již zmíněný VIP servis… starala jsem se jen o sebe a o miminko.

Tímto článkem bych chtěla poděkovat jmenovitě dr. D. Jányšovi a všem sestrám, se kterými jsem měla co do činění a které nebudu jmenovat, abych některou nevynechala, ale sestřičce Vojkovské chci vzkázat, že bych k vám do porodnice šla klidně rodit i počtvrté, I KDYŽ PORODNÍ VANU NIKDY NIKDY NIKDY NEBUDETE MÍT!

Hodnotilo 6 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 17.07.11 10:31

krásně napsaný deníček..gratuluji k dětičkám…I já jsem byla na šestinedělí moc moc spokojená rodila jsme ve Zlínské porodnici,na pokoji jsem měla báječnou kolegynku která rodila ten samí den co já takže jsme sse moc zblížily a dodnes jsme v kontaktu.. :palec: :palec: :palec: Přeji Vám všem jen zdravíčko a plno štastných dní s dětičkama.. :hug: :hug: :mavam: :mavam:

 
Majka12
Kelišová 5204 příspěvků 17.07.11 16:25

Moc krásně napsané :kytka:
Ve Frýdku bych měla rodit za měsíc a tento deníček mě strašně uklidnil a docela i navnadil na porod :wink:
Doufám, že má skušenost bude velmi podobná této.

 
Mahja
Závislačka 4737 příspěvků 17.07.11 17:21

Daneček je skvělý! :palec: (Což se nedá říct o jeho otci…)
Byl mým gynekologem, a při přestěhování jsem si musela najít jiného, ale je taky suprovní.

 
luciblank1
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 17.07.11 21:17

suprově napsané v téhle porodnici bych rodila hned ještě jsem se s takovým přístupem nesetkala smekám :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Ha-ni
Neúnavná pisatelka 18280 příspěvků 17.07.11 22:02

Pěkně podrobně popsané. :wink: Já jsem zde rodila před devíti měsíci, co se týče sester, také mám veskrze dobré zkušenosti, akorát nás teda budily už před pátou :-) Bohužel už tak dobré zkušenosti nemám s odborným personálem při porodu :-?
Gratuluji k dítkám :kytka:

 
Via
Kelišová 5078 příspěvků 17.07.11 22:08

Krásně popsané :wink: Doktor Jányš mě taky rodil a byl naprosto skvělý, jen mě mrzí že jsem se s nim setkala opravdu jen tu chvílu u velmi rychlého porodu. S nim bych klidně rodila znovu a ráda :mrgreen: Buhužel jsem neměla moc štěstí na PA. Ta hlavní byla celkem nepříjemná a připadalo mi jako kdyby to chtěla mít všechno rychle za sebou, ať už je tam neotravuju. Malou mi nedali ani k prsu a jelikož jsem byla krapek mimo tak jsem byla vůbec ráda, že jsem si řekla aspoň o to, aby mi ji dali do náruče…nevěděla jsem jak si ji k tomu prsu dát a celkově jsme byla hrozně zesláblá :oops: Na šestinedělí jsem byla moc spokojená :palec: Kvůli žloutence jsem tam byla deset dní, oplakala jsem to všechno, ale sestřičky tam byly zlaté :wink:

 
trixinka
Závislačka 4361 příspěvků 17.07.11 22:38

Ahoj,
taky jsem rodila ve Frýdku a byla jsem moc spokojená.
Mladý pan dokrot Jányš rodil dcerku v roce 2008 a bylo to super.
Teď jsem rodila před 9 měsíci s panem doktorem Březinou a můžu napsat že je o hodně hodně milejší než na první pohled vypadá, dokonce mi vyprávěl vtipy a rozesmíval, když byly sem tam komplikace.
Jinam bych rodit nešla.

Držím pěstičky těm co tam půjdou

lindo jsem taky 21.4. jen trošičku jiný ročník :wink: přeju malému vše nejlepší do života.

 
linda kocanska  18.07.11 09:17
třetí dítě

U druhého a třetího miminka jsem už měla zkušenost z prvního porodu, která je asi nepřenosná. Při prvním jsem třeba prohlašovala, že chci přirozený porod bez analgetik a když jsem pak v nejhorším žebrala o úlevu, tehdejší primář ve VM se mi přímo vysmál, že jsem přece chtěla přirozený porod, tak jaképak analgetika. Tehdy tam manžel byl, ale ještě vykulený,měli jsme 23 let, hrozně se o mě bál. U dalšího porodu už byl připravený hájit můj nikým a ničím nerušený klid pro porod, který je tak potřebný.Když mám stahy, nesnáším, když se mě někdo ptá na rodinnou anamnézu nebo na cokoliv, proto jsem to měla přehledně napsané, kdybychuž na příjmu rodila, ať jim to manžel nadiktuje.

 
linda kocanska  18.07.11 09:38

I u třetího jsem se snažila připravit předem na všechno, taky tak manžel,byl pro mně při každém porodu ta nejdůležitější osoba,prostředník mezi světem a vnitřkem, kam se potřebuju při bolesti stáhnout-snad to nezní nafoukaně a mysticky, je to moje osobní zkušenost.Musím říct, že v porodním plánu byla jasně zmíněna volnost personálu v případě komplikací při porodu-např. císaře.
Pan doktor D.Jányš se o vše předem zajímal, i o věci nemedicínské-např. zmíněný bonding,celé těhotenství jsem měla pocit, že péče je víc než 100% a myslím, že ty zážitky po porodu jsou hodně jeho zásluha,já nevím ,jestli je to standart, asi ne, slyšela jsem něco ve smyslu ,že tím pan doktor maminky rozmazluje a ne každému v porodnici je to po chuti.Já jemu i všem, se kterými jsem přišla do styku moc děkuji, byl to můj poslední porod a byl nejkrásnější ze všech.Věřím, že i proto je náš Honzík klidné a pohodové miminko.

 
josefin
Stálice 82 příspěvků 02.02.12 14:36
žloutenka

Krásné… a jestli se můžu zeptat na tu žloutenku po dotepání pupečníku - to vám řekli v porodnici, že dotepání zhoršuje žloutenku? A nevíte jestli u každého?

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 03.02.12 00:10

S porodnicí ve FM mám zkušenost jen a jen perfektní. Rodila jsem zde v srpnu 2007, dr. Štěrba byl citlivý profesionál, PA pohodová a velice milá. Syn měl porodní váhu 4,5 kg a šel přirozenou cestou bez nástřihu. Porodní plán jsem měla připravený, ale porod šel tak nějak svou vlastní cestou, spolupráce s personálem v pohodě, maximální vstřícnost, ohleduplnost. Vždycky mě informovali, v jakém jsme stádiu, jaká je plodová voda, jak se daří miminku…
Díky moc za úžasně vedený porod a za mé krásné vzpomínky. :palec:

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 03.02.12 19:50

To zni super! KOnecne hezka ceska porodnice:)

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 03.02.12 19:52

josefin: mimco dostane vic krve= vic heamoglobinu=vic bilirubinu

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama