Poslíčci? Hlenová zátka?

Těhotenství

Plodová voda? Už několik dnů se snažím zjistit cokoliv konkrétního o těchto termínech. Výsledek? Jsem snad ještě víc zmatená než na začátku.

Rozhodla jsem se shrnout své poznatky a tohle je, myslím, dobrý prostor. Pár informací na úvod. Jsem ve 38. tt a mám 4letou dceru z předchozího vztahu.

První těhotenství probíhalo s rodinou za zády, tak jsem ho moc neřešila. Razila jsem heslo: oni ze mně to dítě v porodnici nějak dostanou. O existenci hlenové zátky jsem neměla ani ponětí, takže mě ani nenapadlo zjišťovat, jak vypadá. Předpokládám, že tam byla, a že odešla, ale vážně nevím, kdy a jak vypadla. Podobně tomu bylo i s plodovou vodou. Určitě odtekla, ale kdy? Nemám tušení. Pravděpodobně při pobytu ve vaně v průběhu porodu v porodnici.

Teď už mám rozumu o něco víc a obav víc o hodně. Velký podíl na tom má fakt, že jsem se přestěhovala s manželem do Anglie. Rodina daleko, nikoho tu neznám, řeč neumím, tak všechno mnohem víc řeším a chci být připravená. Příchod poslíčků (a hlavně jejich intenzita) mě poněkud zaskočil. Domnívala jsem se, že to mají být nepravidelné a hlavně mírné kontrakce.

No, tak teď už vím, že poslíčci jsou nepravidelné stahy, tzv. tréninkové kontrakce, nazývané Braxton-Hicksovy. Některé ženy při těchto kontrakcích pociťují mírnou bolest, ale pro většinu těhotných je nepravidelné tuhnutí bříška bezbolestné. Toto posilování děložních svalů probíhá v nepravidelných intervalech, může trvat i několik hodin v kuse nebo se v pravidelných intervalech opakuje během několika dnů. U některých těhotných žen mohou být tyto tréninkové kontrakce natolik silné, že budoucí maminka raději volí odjezd do porodnice. I když jde o falešný porod, je lépe jet do porodnice dvakrát, než dorazit pozdě, až kdyby se opravdu něco dělo.

Další novinkou je odchod hlenové zátky. Myslím, že se to už stalo. Tak jsem pátrala po tom, jak má taková správná hlenová zátka vypadat, a zjistila jsem, že její barva je buď průhledná, nažloutlá, bílá, růžová nebo s příměsí krve. Její konzistence je lepkavá, hrudkovitá nebo tekutá. Odchází buď po kouskách nebo jako jeden velký kus najednou, mnohdy je odchod doprovázen i malým množstvím krve. No… to mi moc nepomohlo. Tenhle popis pasuje snad na vše.

S přesvědčením, že to, co ze mně odešlo, byla opravdu hlenová zátka, teď napjatě čekám, čím mě překvapí odtok plodové vody.

A hlavně… Kdy už konečně!

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
snoubenka
Kelišová 6585 příspěvků 21.01.11 08:33
voda a zátka

:-D Dobrý den, u prvního dítěte jsem o hlenové zátce taky neměla tušení, jen jsem věděla, že musí odtéct plodová voda apak frrrr do porodnice :lol: .začalo mě bolet břicho jako u měnstruace a probudila jsem se s vlhkýma kalhotkama, když jsem to zkoumala, na nic jsem nepřišla žádné zabarvení ani pak, nevěnovala jsem tomu tedy pozornost. Nakonec jsem únavou usnula, po probuzení mě zase bolelo břicho a na kalhotkách opět vlhko ale už taká růžová svetloulince, barva. a to už bylo trochu plod. vody. raději jsme hned jeli do porodnice, tam mě vyšetřili dali mi vložku a až pak byla zase vlhká udělali na ní jakýsi test a zjistili, že je to již plod. voda. voda mi sama nepraskla, ale udělala to sestra v porodnici. Věřte, že tobyste určitě poznala, až vám praskne je to jako byste se počůrala, veliký teplo a voda teče a teče a nejde to zastavit :-). Já ji asi neměla tak moc…nevím kolik jí je, ale kamarádka mi to popsovala, jako když z ní naráz vyteče 10l vody-velkej kýbl.
stalo s ejí to v restauraci a už ani neví, kdo to za ni uklízel jeli hned do porodnice. :palec:

ted u druhého dítěte, jsem stejně jako vy hledala pátrala všechny možný termíny související s porodem.
opět mě začalo bolet břicho jako při menzesa na kalhotkách hlen průsvitný nematný a to byla nejspíš ta zádka, jinak jsem to v těhu neměla. potom mě břicho bolet přestalo, ale po chvilce seděni a tlačení si na břicho mi mimi asi ten vak, ve kterým je ono i ta plod. voda protrhlo a já cítila, jak mi něco teplého tekutého hrklo do kalhot. valila jsem do koupelky a byla jsem trochu mokrá nasadila jsem vlokua čekala......nic :nevim: .tak jsem šla zase něco dělat a při dalším prudčím pohybu a spíše zatlačení na bříško unikola další voda. miminko alpe asi vždy tu dirku nějak zacpalo, tak mi voda neodtekla naráz ale takhle po trochách. pak se mi vak natrhl víc a když jsem seděla na wc mohla jsem pozorovat, jak ze mě čůrkem vytéká bezbarvá tekutina a ač bych se snažila svěrače mi ji nedovolily zastavit, takže to mi odtíkala plod voda. ale kontrakce nikde :nevim: .
začala jsem plašit, že miminko na suchu nevydrží, ale asi po 3 h od prvního uniku mi začali kontrakce, ale nic hrozného sem tam mě pobolívalo břicho. pak to začalo bt ale silnější i pravidelné rozcvičovala jsem to na balonu a pomáhalo to,až to začalo jakiby tlačit dole, tak jsme jeli a malá se narodila asi 4h po příjezdu do porodnice, tam mi odtekl zbyteček vody tak asi hrnek :-).

 
rezinka29
Zasloužilá kecalka 898 příspěvků 21.01.11 11:19

ahoj,
koukám, že starosti všech rodiček jsou stejné :-D
Já si v prvních dvou těhu absolutně nevšimla, že by mi odešla nějaká zátka, tak jsem moc zvědavá jak to bude teď, ikdyž dle popisu mi to zase unikne, dá se to jednoduše zaměnit.
No a v prvním těhu mi vodu píchli až při porodu a při druhém mi praskla v noci a to se nedalo přehlédnout, byla to kaluž, ale voda pak unikala po celý porod, takže jsem musela být pořád vypodložená. Je to zajímavé, jelikož té vody tam máme cca 500 až 800 ml, alespoň co se mi podařilo zjistit, ale když rupne, vypadá to na litry :lol:
No ještěže to zachrání kontrakce… :mrgreen:

 
kadlina
Neúnavná pisatelka 16546 příspěvků 21.01.11 17:15

Já mám za sebou dva porody a hlenovou zátku taky neznám :mrgreen: Jsem přesvědčená, že nic takovýho ze mě neodešlo, protože bych to náležitě zkoumala :mrgreen:
Ani plodová voda mi klasicky nepraskla, ale v obou případech mi plodová voda odkapávala a dírka byla někde stranou, protože to bylo jen při specifickém pohybu - třeba stoupnutí, sednutí, což samozřejmě zdravotnický personál bagatelizoval, že nemůžu vědět, jestli to není moč.
Při prvním porodu jsem večer uvažovala, že mi asi ochází plodová voda - na vložce jsem měla pocit, že to jakoby leskne - já o tom načetla akorát to, že to má být opaleskující tekutina, tak jsem přemýšlela, jestli to jako opaleskuje dostatečně :mrgreen: Ale když jsem byla v klidu, tak nic nevytékalo a v té době jsem neměla po ruce internet, tak jsem šla spát a ráno mě probudily kontrakce, které byly pravidelné, tak jsme jeli.
Při druhém jsem měla jasný pocit odtékání, ale vždy jen malé šplíchanečky, tak jsem šla zase spát a doufala, že se rozjedou kontrakce, ale ono nic. Ráno jsem volala PA a ta mě sprdla, že jsem měla jet hned večer do porodnice, tak jsme dopoledne vyrazili a tam měli pocit, že to voda není. Že si mě nechají do rána a jestli se neprokáže voda, tak pojedu domů, jestli se prokáže vyvolají, ale večer naběhly kontrakce a bylo.
U obou porodů mi plodovou vodu museli protrhnout.
Jinak poslíčky jsem poprvé vůbec nezažila, nebo o tom nevím, podruhé to zas bylo peklo, to jsem měla asi i za poprvý - silné bolesti, které mě vzbudily, párkrát se zopakovaly a pak nic.

Přeju jasné příznaky - prasknutí vody a hned pravidelné kontrakce, chápu, že ta nejistota, jestli to člověk pozná, je napytel :wink:

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 21.01.11 19:52

diky za reakce, celkem jste me uklidnily. Mela jsem s diskusi na tato temata dojem, ze vsechny maminy vi, jak hlenova zatka vypada, a ze jde snadno poznat. Tak jsem rada, ze nejsem sama :mrgreen:

 
vanterka
Povídálka 44 příspěvků 21.01.11 21:24

Ahoj Lucie,
no tak i nas na kurzech pripravovali na odchod hlenove zatky, ale ani mne se nic takoveho nestalo. Posledni dny pred porodem jsem byla hodne ostrazita, takze urcite bych si neceho takoveho vsimla :)

S vodou uz jsem zkusenost ale mela :) Rano jsem se probudila s pocitem vlhka, vstala jsem a praskla voda - ano jak popisuje nekdo drive, je to pocit, jako by se clovek pocural, ale na druhou stranu si je vedom toho, ze sverace drzi :) A tece to a tece. Nejsou to litry, ale i z nekolika centilitru ma clovek pocit, ze to jsou kvanta. Myslim, ze vetsina odesla az s vlastnim porodem…
Nez jsem porodila dceru (od prasknuti vody 4 hod) permanentne ze mne odchazela voda. Klasicky vlozky takovyhle mnozstvi nezvladnou, takze je dobre mit po ruce ty porodnicky.
Kazdpoadne prasknuti vody neni nic bolestiveho, jen je fajn, kdyz se to stane doma :)

Kazdopadne preji hodne sil a rychly porod :)

 
Ferum
Zasloužilá kecalka 594 příspěvků 22.01.11 06:21

Dobrý den.
Já u první hlenovou zátku nepozorovala a ani jsem nevěděla jak vypadá. Jen jednou, když jsem se koupala byl ve vaně velký žlutobílý kus čehosi. Až později jsem se dozvěděla, že to byla hlenová zátka. A odešla asi tak tři dny před porodem.
S odtokem plodové vody jsem opravdu problém neměla ani u jednoho dítěte. Spala jsem a najdnou jsem posítila prasknutí. Asi takový pocit jako by někdo vymáčkl beďara o velikosti melounu. :mrgreen: S prvním i s druhým mě to probudilo a strašně vyděsilo. I když s druhým už méně a poučená od prvního jsem ještě než jsem se zvedla si dala mezi nohy ručník, abych trošičku ochránila postel. :-) Plodová voda ze mě vždy odtekla ještě než jsme dojeli do porodnice. S prvním pohoda a s druhým ze mě v porodnici vytékaly i kusy hlenové krve. Možná teprve odešla hlenová zátka nevím. :nevim:
Doktorka mi k tomu něco říkala, ale to si fakt nepamatuji. :palec:

 
Kaciiik  22.01.11 22:54
hlenova zatka

ahoj, tyhle termíny jsem také znala pouze z netu a knížek.. Ale mám s tím čerstvou zkušenost..
Hlenová zátka: v noci jsme měla pocit, že ze mně něco teče (to znáte určitě z menzes) a když jsem došla na wc, byl tam takový slizík s příměsí krve. Jeli jsme hned do porodnice, s očima na vrch hlavy, že krvácím a tam mi lékař řekl, že šlo o hlenovou zátku a že brzy asi začne porod, ale ať jedu domů.
Poslíčci: nejdříve se tomu říká tvrdnutí bříška. S blížícím se termínem porodu jsou to poslíčci a pak to přejde do kontrakcí.. To se stalo u mě. Dopoledne mě vyhodili z porodnice, že mám jenom poslíčky a o 5 hodin později se mi narodilo miminko.
Plodová voda: ležím v posteli, mám kontrakce (teda myslela jsem si, že mi jen tvrdne břicho) a najednou rána, jak když někdo propíchne plný balónek vody a v tu ráno byly kontrakce mnohem strašnější. Dva ručníky mezi nohy a jeli jsme zase do porodnice. Tam když viděli ty dva nancucané ručníky, tak už ani nedělali ten test s vložkou.

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 13.02.11 11:40

Ahoj.
Tak na konec mi hlenova zatka odesla asi 3 h pred porodem a poznala jsem ji s jistotou - krvavy hlen. A voda mi praskla az v porodnici v porodni vane, tesne pred vykouknutim hlavicky :mavam:

 
veronikaprostenika88
Stálice 52 příspěvků 07.12.11 05:08

Objevila jsem ted v noci ytvuj denicek:-), kdxz jsem googlila info o hl.zatce. Tak ja jsem nestsndardni pripad:-D(klasika). Hl.zatka u me vypada,jako prasknuti vody. Vcers jsem kvuli tomu jela do porodnice, myslela jsem, ze je to plodovka. A ono nic! Takze jsem jela zase domu a pripadala si jak blbec. Nez jsem ale odesla z porodnice, tak mi starsi PA rekla, ze to pry mohla byt hl.zatka. Prislo mi to jako absolutni kravina, vzdyt jsem to mela konzistenci jako vodu. Znama PA mi dala domu takove to cinidlo, co rozpozna plodovku a ta to nebyla-ted to ze me zase odteklo,takze je to fakt ten hlen.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama