Povinné očkování, aneb proti čemu se očkuje

Rodičovství
  • emimino
  • 30.11.01

Každý rodič má za povinnost nechat své miminko očkovat proti nemocem, které by mohli vážně ohrozit jeho život. Seznam povinného očkování je uveřejněn v očkovací průkazce spolu s očkovacím kalendářem. Tato očkování jsou hrazena plně zdravotní pojišťovnou. Většina rodičů zná názvy nemocí, proti nimž je dítko očkováno, ale většina neví, o jaké nemoci jde?

Záškrt
je infekční onemocnění, způsobuje těžkou angínu s pablánami (žlutavý povlak připomínající blánu), které pevně lnou ke sliznici a rychle přerůstají na celé hrdlo, zužují hrtan a hltan a vedou tak k udušení. Mimoto poškozuje i srdce. Po zavedení očkování se vyskytuje u nás vzácně. Léčí se antibiotiky a podáváním difterického antiséra..

Tetanus
akutní infekční onemocnění způsobené bakteriemi, které žijí např. v trávícím traktu dobytka nebo půdě. Bakterie proniknou do rány a vytvářejí toxin, který se šíří do nervového systému. Do dvou dnů až několika týdnů přicházejí těžké svalové křeče, během niž je postižený ohrožen selháním srdce a zadušením. Průběh choroby může být velmi vážný až smrtelný. Účinnost očkování proti tetanu je omezená. Nutné je pravidelné přeočkování. Pokud dojde k úrazu je nutné ránu správně ošetřit, u vážnějších ran podává lékař tzv. protitetanovku (malé množství očkovací látky).

Černý kašel
přenáší se kapénkovou nákazou z nemocného člověka. Charakteristické jsou záchvaty intenzivního dávivého kašle, vedoucího často ke zvracení. Léčí se antibiotiky. Po zavedení očkování se jeho výskyt u nás minimalizoval.

Dětská obrna (poliomyelitida)
je způsobena virem, který poškozuje oblasti páteřní míchy, odpovědné za svalový pohyb. Vakcína se podává ústy, neboť virus vstupuje trávícím ústrojím, po vakcinaci se ve střevní sliznici vytvoří protilátky. Od zavedení očkování se u nás obrna nevyskytuje

Spalničky
je velmi nakažlivé virové onemocnění. Může se projevovat zánětem horních cest dýchacích, horečkou, zánětem spojivek, výsevem charakteristické vyrážky. Nemoc zanechává imunitu.

Zarděnky
jde o virové onemocnění s příznaky podobnými chřipce. Dochází k zduření mízních uzlin a k výsevu vyrážky. Vzhledem k tomu, že virus může ohrozit plod, je toto onemocnění nebezpečné pro těhotné ženy.

Příušnice
jsou zánětem příslušných žláz virového původu. Projevuje se jejich zduřením a bolestí, mohou být doprovázeny lehčím postižením slinivky břišní a mozkových plen. Komplikací může být zánět pohlavních žláz (zejména mužských). Může proběhnout bezpříznakově, nemoc zanechává imunitu.

Tuberkulóza (TBC)
je závažné infekční onemocnění. Bakterie způsobují zvláštní formu zánětu, při níž se tvoří tuberkulózní uzlíky, které mohou odumírat. Může napadat řadu orgánů ? ledviny, močové orgány, střevo, mízní uzliny, kůži, kosti klouby, nejčastěji však plíce. Průběh a nástup nemoci závisí na obranyschopnosti organismu. Očkování snižuje pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci. Ročně na tuberkulózu umírá ve světě asi 3 milióny lidí.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek