Poznáváme okolí Vranova nad Dyjí

Zdravím všechny, kteří rádi cestují se svými dětmi a nebojí se vyrazit i na pěší výlet! Dnes vás provedu okolím Vranova nad Dyjí, kde jsme s dětmi (14měsíců, 4roky) strávili 4 příjemné jarní dny. Pobyt lze prodloužit i na 7dní a rozhodně se nebudete nudit. A kdo máte rádi kola, tak je nezapomeňte doma!

Ubytování:
Na internetu jsem si našla ubytování v penzionu Relax. Byli jsme velice spokojeni. Penzion se nachází u řeky Dyje a máte z něj krásný výhled na zámek. Ubytování je možné buď ve vilce nebo v zahradním objektu, jehož přízemní pokoje mají přímý vstup na zahradu (ideální pro děti). Pokoje jsou 2-5lůžkové, mají kuchyňku s lednicí a rychlovarnou konvicí a samozřejmě s nádobím, nechybí ani vlastní sociální zařízení. U penzionu je velká zahrada s pískovištěm, houpačkou, ping-pongovým stolem. Dospělí možná uvítají ohniště a posezení pod pergolou. Parkování auta je též možné na zahradě. **
Strava:**
Hodně věcí jsem vezla z domova, dokupovali jsme pečivo. Na náměstí (200m od penzionu) je obchůdek s potravinami. Na teplé jídlo jsme zašli vždy do nějaké restaurace. Hledali jsme samozřejmě vždy takové, které byly vybaveny zahrádkou, popř. prolízkami (ve Vranově pod náměstím restaurace Herold, při cestě na Vranovskou přehradu Vranovská krčma). Ozkoušená a velice příjemná je i restaurace Formosa na náměstí, ale ta bohužel nemá prolízky, za to se pyšnila nejrychlejší obsluhou. **
Výlety:**
První den jsme vyrazili na zámek a k pevnostnímu opevnění. **
Vranovský zámek:**
Za mostem u penzionu narazíte na dvě značky: žlutou (0,5km k zámku) a naučnou červeno-bílou tzv. Feliciinu cestu (2,5km), kterou jsme zvolili i my. Cesta se dá absolvovat i s pořádným kočárem, ale taťkové si hodně máknou, hlavně na začátku, kdy cesta vede do kopce po krkolomné lesní cestě. My jsme zvolili krosničku a nelitovali jsme. Po 2km se dostanete k opravené Feliciině studánce. Odtud je to ještě 0,5km k zámecké bráně. Přejdete most a v klidu se dostanete kolem pokladny až na nádvoří s kašnou a krásným výhledem na Vranov a řeku Dyji. Prohlídku barokního zámku jsme s dětmi neabsolvovali, ale pokud máte děti starší, tak vřele doporučuji (absolvovala jsem prohlídku před 5lety a super!). Pro zajímavost na zámku se natáčela i Nesmrtelná teta a Andělská tvář. Bližší info k otevíračce a vstupnému na www.zamekvranov.cz **
Pevnostní opevnění ve Vranově**
Od zámku pokračujete do kopce po silnici asi 0,5km a po pravé straně narazíte na pevnostní opevnění z doby 1935-1938. Bunkry jsou celkem čtyři a cesta k nim je značená. O víkendech a o svátcích (10-16h) vám představí jejich vybavení místní nadšenci. My jsme přisli už po „pracovní době", tak jsme si bunkry prohlédli alespoň zvenku.

Druhý den jsme absolvovali cestu na Bítov, Cornštejn a procházku na Vranovskou přehradu. Z Vranova jsme se vydali autem přes vesničku Lančov směrem k Bítovu (12km).
Cornštejn
je zřícenina hradu, na kterou narazíte při cestě na Bítov. U zříceniny jsme pohodlně zaparkovali (v sezóně je zde zákaz parkování a musíte zastavit pod zříceninou za mostem přes řeku Dyji.). Průvodce zde potkáte jen v sezóně, ale i mimo sezónu je zřícenina přístupná. Cornštejn je rozlehlý, dalo by se zde hrát i na schovku.Po vstupu vás upoutá dřevěná lávka. Poskytuje opět krásný výhled na řeku Dyji. **
Bítov**
Auto můžete nechat buď ve vesničce Bítov a pokračovat pěšky asi 3km a nebo popojet za obec, kde odbočíte vlevo a dojedete až na „hradní parkoviště" kde zaplatíte 20Kč za parkování. My jsme zvolili tentokrát druhou variantu. Z parkoviště k hradu vede asfaltová cesta (asi 0,5km), čili ji pohodlně zdoláte kočárkem. Pak máte na výběr, co si na hradě prohlédnete.

 • Palác - prohlídka trvá asi hod. Součastí je i prohlídka sálu s bohatou sbírkou vycpanin (hlavně psů - 21ks). My jsme ji s dětmi neabsolvovali, ale opět pro větší děti je zajímavá hlavně kvůli vycpaninám.
 • Zbrojnice
 • Vodní svět = Hradní a lesní strašidla ve sklepení. Dcera (4roky) byla docela vyplašená. Ze strašidel můžu jmenovat draka, jezinky, hejkala..
 • Hradní kaple - lze nakouknout přes mříž, pěkné vitráže
 • ZOO barona Jiřího Haase - hradní zahrada je přestavena na mini zoologickou zahradu, která ovšem působí velice roztomile. Ze zvířat převažují hlavně ptáci (dravci, papoušci..) a savci (liška, prase, lama,…). Můžete nechat povozit dítko na poníkovi a některá zvířata je možno krmit. Kočárek budete muset poponášet, terén zahrady je členitý.

Info ke vstupnému a otevíračce zde: "":[http://www. pruvodce. com/bitov/]www.zamekvranov.cz

V areálu funguje spíše malé občerstvení. My jsme si tu dali pouze kávu a vynikající medovník a na pozdní oběd jsme se vrátili na náměstí do Bítova, kde jsme pojedli v restauraci „U Tesařů", opět je k dispozici zahrádka a hlavně prolízačky. **
Vranovská přehrada**
Od Relaxu je hráz vzdálená asi 1,5km, pokud máte pro děti kola, odrážedla, tříkolky, tak hurá na ně! My jsme cestu absolvovali pěšky. Dá se i popojet autem a zaparkovat na placeném parkovišti (v jehož blízkosti se nachází již zmiňovaná Vranovská krčma), odtud je to na hráz asi 300m. Z hráze můžete pokračovat k mostu a na Vranovskou pláž, kde je dětské hřiště s pískem, kolotoči a průlezkami.

Třetí den jsme zvládli Hardeggskou vyhlídku, větrný mlýn v Lesné a Hamerské vrásy
Hardeggská vyhlídka
Popojeli jsme autem do Čížova, kde jsme auto odstavili na parkovišti (teda spíš zválené louce) ještě před obcí. V samotné obci není moc možností k parkování. Po průchodu obcí narazíte po pravé straně na Návštěvnické středisko správy národního parku, uvnitř si můžete prohlédnout zdarma výstavu k NP Podyjí (kameny, obrázky,…). Naproti středisku si ještě můžete prohlédnout zbytek pohraničních zátaras, jen nás mrzelo, že strážní věž nebyla přístupná. Příjemnou asfaltovou cestou po modré značce (3km) dorazíte na vyhlídku s dřevěným altánkem. Odtud je krásný výhled na rakouské městečko Hardegg, kterému dominuje rozsáhlý hrad. Cestu zvládnete pohodlně kočárkem. Kdo má s sebou kolo, může dojet až do obce Hardegg (od vyhlídky ještě 1,5km) přes turistický hraniční přechod Čížov - Hardegg. **
Lesná**
Po cestě zpět jsme zastavili v Lesné u větrného mlýna. Je zde příjemná restaurace (dobře vaří) a dětské hřiště. V obci můžete ještě navšívit muzeum motocyklů.

Hamerské vrásy
Po delším oddechu a dobrém jídle jsme se od penzionu vydali po červené značce podél řeky Dyje k Hamerským vrásám. Což je obrovský skalní útvar tvořený ortorulou. Šedý kámen oživují barevné květiny prorůstající skálou a na vrcholcích se kroutí zakrslé borovice. Pokračovali jsme dál po červené kolem kaple sv. Heleny až na lávku a po tom po zelené zpět k penzionu. Cesta je sjízdná pro kočárky.

Čtvrtý (náš poslední) den jsme podnikli výlet na zříceninu Nový hrádek
Nový hrádek
Zríceninu Nový Hrádek u Lukova nám doporučil pan domácí. Z Vranova musíte popojet s dětmi autem do Lukova, kde vás už směrovky navedou k místu parkování. Odtud je trasa dlouhá asi 3 km, nejdříve po červené a po tom po zelené značce. My jsme vyrazili s krosnicčkou a byli jsme spokojení. Cesta je ze začátku zpevněná, ale poslední třetina lesní cesty je kamenitá, krkolomná. Můžete zvolit kočárek, ale chce to silné paže, obzvlášť při cestě zpět (vede do kopce). Nový Hrádek je sice zřícenina, ale můžete zde najít spoustu zajímavého. Na nádvoří například roste ohrožená divizna nádherná (kvete v červnu), sklepy slouží jako úkryt netopýrů (když budete mít štěstí, tak je uvidíte, my viděli jen trus). Na Hrádku je velice nádherná vyhlídka na meandry Dyje, na rakouskou a českou část Podyjí. Prohlídka trvá asi 45.min.,mimo otvírací dobu nemá moc cenu hrádek navštívit, je možné se dostat pouze na nádvoří, odkud není moc vidět. Zpět k autu se vracíme stejnou cestou. Na hradě není žádné občerstvení, můžete se najíst v Lukově v restauraci „U Hrádku", která je hned u parkoviště.
Info o otevíračce na http://www.novyhradek.net/sluzby.htm

Pokud se vydáte do Vranova na celý týden, tak je zde několik dalších možností, jak využít volný čas.
Znojmo: pro děti lákavé podzemí a vyhlídka z radniční věže
Onšov: statek s koňmi, jízdárna
Obelisk: turistický výlet přes Ledové sluje k vyhlídce u Obelisku
Termální aquapark v Laa an der Thaya: Z Vranova je to asi 60km, přes Znojmo a Hevlín do Rakouska. Super věc hlavně pro děti a vaši relaxaci (více zde http://www.therme-laa.at/…z/index.html). Je to blízko i z Brna.

Mějte se krásně a hurá na dovolenou do Podyjí!!

Diblík + Léňa (4r.) + Mates (14m.)

P. S: Hodila jsem nějaké fotky do galérky.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
25049
4.5.07 15:00

Ahoj,  

jsem ráda, že můj komentář je jako první. Na vranovsku bydlím, přesněji v obci Lesná :-)))). Je to tu opravdu hezké, příroda, okolí, památky a na kolo spousta dobrých cyklostezek.  

Všechny vás na vranovsko zvu.  

Mava

 • Zmínit
 • Nahlásit
213
4.5.07 16:36

Ahoj Dibliku,
na vranově je moooc hezky,já bydlím kousek od Mor. Krumlova a na Vranov jezdíme.
Teď jsme tam trávily  čas na „čarodějnice“ a na Prvního Máje :-)).Byly jsme tam pozvaní ke známím na chatičku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
468
4.5.07 17:03

Mate tam fakt krasne a hlavne idealni nenarocne vylety pro deti. clovek nemusi slapat 15km, aby neco videl! Rada se tam vracim, uz jsem u vas byla asi 3×

Diblik

 • Zmínit
 • Nahlásit