Pozor na novou úpravu podmínek pro přiznání PPM

Ostatní

Dobrý den, jelikož jsem se včera dozvěděla nové úpravy nároku pro přiznání PPM (změna od 1.1.2009), chtěla jsem se o ně podělit (popřípadě poradit) ostatním těhulkám, které by měly nastupovat mateřskou (tedy dostávat PPM). Pokud je těhulka ve zkušební době, přejde na neschopenku na rizikové těhotenství a dostane od zaměstnavatele výpoděď ve zkušební době, nemusí mít nárok na PPM, jak to bylo podle zákona do konce roku 2008. To platilo znění ochranná doba pro těhotnou činí 6 měsíců (tedy 180 dnů). Od 1.1.2009 je znění upraveno na maximálně 180 dnů, tedy jen tolik dnů, co trvalo poslední zaměstnání.

Já na to bohužel doplatila, protože mi ze začátku, tedy loni, každý říkal, že na PPM budu mít nárok a budu si moci zvolit jednu variantu rodičáku. Včera jsem se pro jistotu ještě šla zeptat na správu sociálního zabezpečení (bohužel nižší pracovnice, ani zaměstnavatel, ani lékař o nových úpravách nic neví) a dostala jsem se až k hlavní vedoucí, která mi říkala, že je to novinka od ledna 2009 a bohužel já se svou situací se do ochranné lhůty (po úpravě od 1.1.2009) nedostanu, jelikož moje poslední zaměstnání trvalo jen 2 měsíce (cca 60dnů) a dostala jsem výpověď. Takže moje ochranná lhůta při výpovědi v době těhotenství trvá jen těch 60 dnů a tím pádem mám smůlu, nárok na PPM nemám, nemohu si zvolit 3-letou variantu rodičáku a jsem přímo hozená do škatulky na 4-letý rodičák, ten nejméně výhodný, protože od 21.měsíce věku dítěte budu brát jen 3.800,–. Ještě teď se z toho nemohu vzpamatovat. Byl to prostě šok.
Proto píši, aby pak nějaká těhulka (jako já teď) nebyla zklamaná a šokovaná.
Je to § 15 zákona 187/2006 Sb. s úpravami od 1.1.2009. To jsem se dozvěděla, dokonce jsem to našla i na internetu.
Proto bych chtěla poradit všem těhulkám, které byly propuštěny ve zkušební době a dosud jsou na neschopence, aby se šly informovat na příslušný úřad - správu sociálního zabezpečení, nejlépe k nějaké vedoucí, jak jsem to udělala já.
Protože prý kdybych žádost o PPM podala, byla by mi zamítnuta podle této úpravy, pro nesplnění jedné z podmínek (i když podmínku 270 pojištěných dnů mám splněnou, není splněná podmínka délky ochranné doby - podle nových úprav).
Doufám, že moje informace někomu pomohou a všem těhulkám přeji, aby jim to dobře dopadlo.
 Jana

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama