Pravidelné kontrakce aneb jak tohle mohl někdy někdo vyslovi

Porod

Ahoj holky, vrátím se o 4 měsíce a k tomu jak si většina z nás myslí ( samozřejmě i já ), že kontracke by měly být pravidelné. Když jsem byla asi měsíc těhotná, dostal můj přítel knížku o těhotentsví a já v ní listovala každou chvilku ( je tam napsáno co se děje s Vámi a s miminkem každý měsíc ) až jsem se dotala k tématu porod a kontrakce. Četla jsem pozorně jak vše popisuje spisovatelka o porodu, že kontrakce se budou stupňovat v PRAVIDELNÝCH inervalech. Pak mi budoucí maminky nemáme být tak zmatené.

Já jsem rodila v listopadu 2003. První bolístky mi začaly v jednu odpoledne. Pečlivě jsem nalistovala v chytré knížce a ujistila jsem se, že to jsou zřejmě jen „poslíčci“. Pro jistotu jsem to do telefonu sdělila své matce a ta si ze mě dělala legraci, že to jsou zaražené větry. K poslíčkům jsem se přikláněla i proto, že termín porodu byl až za týden a říká se, že prvorodičky na 99% přenášejí, tak co bych zrovna já musela rodit o týden dříve. Jak den postupoval, „píchání“ v bříšku se pomalu stupňovala. Mámin manžel se akorát zděsil, že s porodem musím počkat až na mojí mamku nebo na mého přítele, protože nebylo doma aini jedno auto ( bydlím 30 km od nejbližší porodnice a sanitka by mne odvezla do té které jsem nechtěla za žádnou cenu ).

Okolo šesté večer přijel můj přítel a tak jsem mu vylíčila celý den plný pobolívání ( asi každou půl hodinu ). On je to děsný kliďas a tak skonstatoval, že budeme asi rodit. Když to vyřkl tak jsem se zděsila a horentně jsem ho a hlavně samu sebe přesvědčovala, že to jsou jen ti známí poslíčky.

Nastal večer, tak okolo osmé a my se koukli na telku. Už jsem nevěděla jak si mám lehnout a cirka každých 5 minut jsem hekala. Přítele jsem odporoučela do postele, že kdyby náhodou, tak že ho zbudím ( já jsem na spánek měla tak pomyšlení 5 minut, když jsem si lehla, ale okamžitě jsem musela zase z postele velétnout, jelikož to bolelo tak 2 krát víc ).

To už bylo okolo 23 hodiny, když jsem zašla pro budoucího dědečka jestli by mi při tom mém utrpení nedělal společnost. Ten si přinesl opět chytrou knihu a začetl se vní. Opět našel slovní spojení PRAVIDELNÉ STAHY. Byl tak hodný, že neustále koukal na hodinky a na začátků mého úpění zapisoval čas, kdy jsem začala skuhrat a jak dlouho to trvalo. Docela jsem se bavila, protože on z toho byl víc vynervovaný než-li já. Okolo 24 hodiny mi to nedala a zavolala jsem do porodnice, aby mne ujitili, že jsem vážně začala rodit ( mimochodem kontrakce jsem měla po třech minutách ). Tam mi řekli ať pádím do porodnice. Tak jsem zbudila přítele, že tedy jedeme. Došla jsem si pro jistou na WC a tam jsem zjistli, že mi vypadla hlenová zátka a že asi vážně rodím.

Co čert nechtěl, přítel se pochlubil, že když jel autem domů z práce, tak si říkal, že benzín ještě brát nemusí, protože dnes rodit ještě nebudem, že je brzy, tak nenatankoval ( k nejbližší pumpě to máme asi 15km ) a jelikož jsme jeli na rezervu, tak to bral cestou necestou a mě bylo ještě hůř. Co mi pomáhalo, bylo kvílení a na plné pecky puštěné rádio. Po příjezdu do porodnice a obvyklé procedůře jsem šla na hekárnu a tam kontrakce byly opět po minutě, pak 5 minut, nic, pak po třech,nic a pak zase po minutě.

Tímto bych všechny budoucí maminky chtěla upozornit, že pravidelné kontrakce neexistují. Já osobně, když se teď podívám na onen pečlivý zápis dědečka, tak mi je do smíchu, ale věřte, že tu noc jsem vůbec neměla „ponětí“ jestli rodim nebo jestli už zmínění poslíčci si ze mne dělají dobrý den ( nebo spíše k době dobrou noc )

Jitka a Tami

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.04 00:55

no nevím, já pravidelné kontrakce měla… takže ne, že neexistují!!! Jinak moje doktorka říkala, že pokud jsou kontrakce pravidelné nebo jich mám víc než pět za hodinu, tak mám telefonovat, abychom se domluvily na dalším postupu…

Tami
Povídálka 19 příspěvků 12.03.04 07:46

Tak by mne docela zajímalo, jak slovo pravidelné specifikuješ. Pokud jsi měla kontrakce vážně např. kontrakce - 5min klid - kontrakce - 5 minut klid, tak to jsi ojedinělý případ. U nás v rodině se během loňského roku narodily 3 děti a ani jedna z nás nemůže o pravidelných kontrakcích mluvit ani náhodou.
Tento článek jsem psala proto, aby ostatní maminky nebyly vyděšené, když nebudou mít takové štěstí jako ty.

Jitka a Tami

-eva-
Kecalka 322 příspěvků 12.03.04 08:30

Ahoj,
ráda bych se připojila, taky jsem měla kontrakce nepravidelé a dost mě to zmátlo. Taky jsem studovala knihy a tak jsem čekala pravidelnost. Odtekla mi tedy voda, takže do porodnice jsem stejně jela. Ale když jsem doktorce řekla, že kontrakce mám nepravidelně, tak plánovala, že mě ještě pošle na noc domů. Asi byla chyba i to, že jsem se snažila být statečná a tak jsem nevypadala, že už rodím ;). Řekla jsem, že bych radši zůstala v porodnici. Bylo to v 8 večer a za 5 hodin už byl malý venku. Kontrakce byly nepravidelné až do konce, např. dvě za sebou, pak 3 minuty nic a zase dvě za sebou.
 Eva

Zajdulanek
Povídálka 47 příspěvků 12.03.04 16:24

Ahoj,

i ja se pripojuji k nepravidelkam. :o) Take jsem se porovnavala s chytrymi knihami, taky jsem si myslela, ze to jsou poslicci a do porodnice jsem tedy jela, az kdyz se mi chtelo tlacit. :o) (viz. muj popis „Jak ze snecka byla Zajda“).
Ale asi to nekdy i je pravidelne. Kazda jsme jina, ja se po tom teda nepidila.

Mejte se
Lenka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.04 18:27

Pridávam sa do klubu. Stále som sa snažila kontrakcie merať, ale nikam som nedospela, pretože žiadnu pravidelnosť som nedokázala vyčítať.

Lulu

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.04 20:12

Já teda nevím, nechci se dotknout pisatelky, ale většina maminek, co znám měla opravdu kontrakce pravidelné. Už nadpis článku je formulovaný tak, jakoby každý odborník, co řekl něco o pravidelných stazích, je padlý na hlavu. Ale co když jsou ty nepravidelné kontrakce výjimkou, he? To přece dokáže dospělý člověk odhadnout, ne? Já jsem také žádné pravidelné neměla, ale poznala jsem, že rodím.

Věta: „Tímto bych všechny budoucí maminky chtěla upozornit, že pravidelné kontrakce neexistují.“ je zavádějící. To, že jsi je Ty neměla, ještě neznamená, že neexistují. Většina těhotných žen je pravidelné má.

Spíš mi vadí ty hrubky a překlepy, to je dá ve Wordu snadno odstranit.

Kateřina

Vega
Kecalka 177 příspěvků 12.03.04 23:08

Ahojky, přidávám se ke Kateřině, i já jsem měla pravidelné kontrakce a ve svém okolí nejsem zdaleka jediná, myslím, že je to velmi individuální a nejde psát že pravidlené kontrakce nejsou. Já je už od začátku porodu měla po 5 minutách a porod trval 8 hodin. I přes to nebudu psát „Tímto bych všechny budoucí maminky chtěla upozornit, že pravidelné kontrakce EXISTUJÍ A U KAŽDÉ RODIČKY.“ Příště piš za sebe a ne za všechny. :) Ahoj Vega

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.04 23:09

Hrubky a překlepy by v příspěvcích být neměly, to je sice pravda.

Pokládám ale za VELICE UŽITEČNÉ, že někdo takový článek napsal. Škoda, že jsem ho nečetla před porodem. Také jsem furt čekala na pravidelné kontrakce. Manžel se podíval na hodnoty, které jsem si zapsala, a konstatoval, že to raději bude měřit a zapisovat sám, že píšu nějaké nesmysly. Po chvíli ovšem musel uznat, že v kontrakcích není vůbec žádná pravidelnost. Mně se do nemocnice nechtělo. Nakonec jsme do nemocnice jeli tehdy, když jsem viděla, že je manžel už příliš nervózní. Nebylo to ani brzo, ani pozdě. Kdybychom ale věděli, že kontrakce pravidelné být skutečně nemusí (pak mi to potvrdila i většina kamarádek), tak jsme nemuseli být tak nervózní.

Janka P.

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 13.03.04 10:11

Já jsem teda pravidelné kontrace měla - od zavedení pilule až do porodu - celých pět hodin nepřetržitě.

Ty nepravidelné vám docela závidím…

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.04 16:09

Myslím si že se tu nejedá o hrubky nebo o překlepy.
Asi si myslíš, že geniální, když jsi poznala, že rodíš, ale spousta maminek to nepozná.
Víš to že kontrakce nejsou pravidelné u většiny rodiček není zavádějící, ale pouze se snažila říci, že nemusí mít takové štěstí jako ty a aby to ostatní maminy nevynervovalo.
Myslíš si, že jsi spolkla moudrost světa? Asi nedokážeš uznat, že má někdo jiný pohled na věc a pokud se týká těch hrubek, tak by jsi se spíše měla zaměřit na web ministerstva školství a tam se zapojit do debaty. Tam by tvoji snahu možná uvítali.

mnouk
Kecalka 113 příspěvků 13.03.04 16:25

Milá paní Kateřino,

když už kritizuješ hrubky a překlepy, bylo by na místě je sám nedělat ( viz poslední věta ). Navrhuji Ti, abys příště použila kontrolu pravopisu ve Wordu :-))!!!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.04 00:05

Ahoj,

já myslím, že každý porod je jiný. někdo má pravidelné kontrakce a nepozná, že rodí někdo je má nepravidelné a pozná, že rodí…někdo říká, že porod je to nejhorší co může být, jiná mamča zase mluví o svém nejkrásnějším zážitku…takže bych to tak nedramatizovala, myslím, že všem asi došlo, že autorka chtěla vlastně jen říci, že kontrakce pravidelné být nemusí. každy trochu inteligentní to pochopil, tak nevím proč jsou některé komentáře tak agresivní…?
Ja jsem kontrakce pravidelné neměla, napřed co 3min., pak co 6, pak co 4min…a tak to bylo az do doby tak 60min. pred porodem a bolesti jsem mela jako menstruacni akorat tak 100× :) silnejsi, vubec mi netvrdlo bricho, jak to nekdo popisuje…takze co clovek, to zkusenost;)
Pokud si mamka neni jista porodem, a ma at pravidelne ci nepravidelne bolesti, ktere trvaji dele nez 2h, mela by se do porodnice dostavit nebo tam alespon zavolat, tim nic nepokazi…

Petra

Tami
Povídálka 19 příspěvků 15.03.04 07:43

Milá Petro,
velmi Ti děkuji.

Jitka a Tami

Andrea24
Kecalka 209 příspěvků 15.03.04 09:36

Taky si myslim, ze debata je tu ponekud prilis dramaticka. Faktem je, ze clanek je k uzitku, nebot informaci o „nepravidelnych kontrakcich“ v odborne literature jsem ja doposud nenasla! A kdyz jsem potom sama rodila, byla jsem udivena cisly, ktere jsem psala na papir… Jednoduse bych rekla, ze ten termin je tak zazity, ze se nikdo z autoru knizek nezabyva jeho doslovnosti.

Takze hrubky nehrubky, nepravidelnost kontrakci je velmi casty jev o kterem se nepise. Takze Jitko diky!

Andrea24 29tt

Lmiri
Stálice 61 příspěvků 16.03.04 13:04

ahojte.
Ja som mala tiez nastudovanu literaturu, kde je pisane o pravidelnych a nepravidelnych kontrakciach. Zacala som amt kontrakcie o 02,00 a o 13,55 bola Simonka na svete. do 9,00 som vahala ci ist do porodnice alebo neist. Aj ked som mala kontr. 3-5min. myslela som si, ze ked nejaka odborna literatura pise ze podla pravidelnosti sa da rozlisit porod, tak sa tomu da verit. No pre istotu som zavolala sestricke do porodnice a ta mi povedala ze nech sa pridem ukazat.Ked ma dr prezrela bola som na 6cm otvorena. Uz mi nedavali ani klyzmu, ktoru som chcela, ani ma neholili a isla som na salu. Takze skoda, ze som sa tou knihou neriadila este styri hodiny. Mozno by som aj porodila doma:-) , kedze take naozaj silne a bolestive kontr. som mala az po pusteni plod.vody t.j posledne dve hodiny.No uz to je za mnou a ked budem rodit druhy krat, uz budem mudrejsia.
Majte sa pekne. Miriam

medvide
Stálice 51 příspěvků 17.03.04 07:51

Nemůžu s Tebou až tak plně souhlasit, že pravidelné kontrakce neexistují. Kamarádka má 2 děti a u obou porodů měla kontrakce úplně předpisové. Já mám zkušenost jinou: Ve čtvrt na 3 odpoledne mi praskla voda, první kontrakce se dostavila až o půl páté (už v porodnici). Dostala jsem kapačku (kolem páté) s oxytocynem, pak kontrakce chodily po 5min, další po 2 min, po 3, 5, 1 … naprosto žádná pravidelnost. O půl deváté jsem usnula a vzbudili mne ve čtvrt na deset, že jdeme rodit. A pak se v tom vyznejte.
Prostě jsme každá jiná a spíš než na chytré knížky je asi třeba dát na vlastní pocity. Medvídě

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.03.04 00:56

Ahojky, teď jsem dočetla tvůj článek a mám zkušenosti 2 a každou jinou. Když jsem čekala před 13lety syna tak jsem měla kontrakce pravidelné, ze začátku po 10min. a pak po 5 a 3 atd. až zakončeno porodem. Pak jsem rodila před 4lety, musím podotknout, že jsem přenášela asi týden, tak mě p. doktorka v Motole udělala při vyšetření dělohy nějaký „hmat“ říkala tomu hemilton. Nevím jestli se to takhle správně píše, ale po něm jsem začala trochu krvácet a taky jsem začala mít asi za 12hod. nepravidelné stahy. Po 2 dnech se ty stahy začaly zesilovat až skončily porodem, ale celou tu dobu jsem měla kontrakce nepravidelné, až do porodu. Když jsem taky přijela do porodnice v půl druhé ráno a řekla jsem jim, že stahy mám, ale nepravidelné tak mě chtěli hnát zase domů. Já jsem se ale nedala a malá se pak ve 4hod. ráno narodila. Takže jak je to s tou pravidelností? Jestli ono to nebude tak trochu individuální porod od porodu. Teď jsem v 39 týdnu a sama jsem docela zvědavá jak bude probíhat tenhle porod - kontrakce. Pravidelné-nepravidelné??? Zatím pa mějte se krásně Sandra.

Vega
Kecalka 177 příspěvků 28.03.04 00:37

Ahoj Jitko, tvou odpověď jsem četla až dnes. Na svém komentáři nevidím nic špatného, opravdu jsem psala za mamky ze svého okolí, tj. celkem tři, a to až po tom, co jsem se jich na kontrakce zeptala. Doufám, že ti to jako vysvětlení mé reakce stačí. Měj se hezky, ahoj Vega

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.03.04 17:23

Musím se přidat k tomu, že ani já jsem nezažila pravidelné kontrakce před porodem. Bolesti mě probudili kolem půl druhé ráno. Od té doby jsem si vzala do postele budík a sledovala jsem čas. Podotýkám, že sanitku jsem si volala až kolem půl šesté. Kontrakce byly tak zmatené, že se pohybovaly kolem 10 minu pak 5, 3, 7, 4, 1 a tak to fungovalo až do doby odjezdu. Rodila jsem nakonec v 10,10 ráno.

afro.minerva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.02.10 07:13
...........Tak teda nevím..........

Tak teda nevím, ale já jsem taky pravidelné kontrakce měla. Hlenová zátka mi odešla už dva týdny před porodem a pak mi odtekla plodová voda a pak přišel porod. Můžu jenom prohlásit, že stahy jsou teda o dost silnější, než nějací poslíčci. To je proti tomu takové šimrání a samotný stah je STAH. Ale aspoň u mě. Jakmile jsem začal cíti stahy, tak mi bylo naprosto jasný, co to je. To musí mít pisatelka buď tak vysoký práh bolestivosti a nebo prostě nevěřila, že by to už opravdu mohl být porod. Jinak být na místě pisatelky a můj manžel nenatankovat, tak ho v dannou chvíli asi umlátím. :evil: Navíc si myslím, že pisatelka musela přece také cítit hlavičku, jak sestoupila. Pokud měla stahy po minutě, tak už určitě byla otevřená na deset centimetrů. Ale každá žena to má trochu jiné. :mavam:

Advise
Kecalka 229 příspěvků 10.02.10 22:21

afro.minerva: Ona to má opravdu každá mamina jinak. Voda mi praskla v půl 11 večer a malá se narodila druhá den v půl třetí odpoledne císařem, po 15 hodinách kontrakcí. Ke konci už jsem měla stahy každé 2 minuty a opravdu stály za to. A proč císařem? Po 12 hodinách od prasknutí vody jsem se otevřela o 1 cm. Po dávce oxytocinu se otvírání sice zrychlilo, ale následně se dceři zhoršili srdeční ozvy. Skončila jsem na 6cm při stazích po 2 min. a šlo se rodit císařem. Navíc jsem týden před porodem měla tak silné poslíčky, že ani doktoři nevěděli jestli rodím nebo a radši si mě v porodnici nechali. Po třech dnech mě ale teda zase pustili domů. :lol:

Vložit nový komentář

Všechny deníčky uživatele

Můj porod u Apolináře dne 12.11. 2003