Preeklampsie jako doživotní strašák?

O životě

Říkám si, proč zrovna já musela padnout do toho malého procenta a musela u mě propuknout těžká preeklampsie, díky které bylo ukončeno těhotenství ve 29. tt, se šťastným koncem, co se týče zdraví našeho sluníčka Anetky. Dnes je to přesně 19 měsíců, co se nám předčasně narodila.


2 komentáře

Anetka se narodila díky preeklampsii a následnému odlučování placenty o 3 měsíce dříve. Nyní je z ní krásná, zdravá, usměvavá holčička, která nám dělá jenom samou radost. Nedávno se nám prořezal 4. zoubek. Vážíme 9245 g a měříme 75 cm.

Ale nyní, proč píšu tento deníček. Je mi 24 let. Po porodu jsem byla přesvědčená, že bude všechno v pořádku. Všichni mě ujišťovali, že jsem dost mladá na to, aby se tlak brzy srovnal do normálu. Nikdo můj vysoký tlak neřešil. Ale teď po 19 měsících se opět začal ozývat. Celý víkend mi neklesl pod 156/122 a já byla už opravdu vystrašená.

V pondělí jsem šla na preventivní gynekologickou prohlídku. To, co mě tam čekalo, o tom jsem neměla ani potuchy. Paní doktorka mi díky tlaku naprosto vysadila a zakázala veškerou antikoncepci, která vylučuje hormony do těla. Nedokázala mi říci pozitivní odpověď na otázku, zda ještě někdy budu moct být těhotná, natož zdravé miminko vůbec donosit :( Nevím, zda si dokážete představit, co se ve mně začalo dít. Začala jsem pociťovat obrovský zmatek a zklamání.

Neustále si pokládám otázku, proč nedokážu donosit zdravé miminko a užívat si plných 9 měsíců radosti s rostoucím bříškem?!

Manžel byl společně se mnou v šoku. Tak rád by mě povzbudil něčím, co by mi pomohlo alespoň na chvíli na to nemyslet, i když je to textař, vhodné slova pro mě nenašel.

V úterý jsem tedy nakráčela k panu doktorovi Barešovi. Pan doktor, trochu flegmatik, se upřímně koukal do obrazovky před sebou. Když jsem mu oznámila výši svého naměřeného tlaku, nevěřícně na mě koukal. Potom se mlčky sám přesvědčil, když si vzal svůj starší tonometr a nasadil mi ho na paži. Pokývl hlavou a opět se usadil na svou vyhřátou židli. Začal sepisovat žádanky na různá vyšetření a na tlak mi po dlouhém uvážení nasadil Lusopress.

Odcházela jsem z ordinace zmatená, skleslá. Začala jsem se bát o svůj život. Nějak jsem si vůbec neuvědomovala, jaké mohou být následky vysokého krevního tlaku, a začala jsem proklínat předchozího dr., proč mě neposlal na vyšetření mnohem dříve a předepsal mi antikoncepci, kterou jsem užívat vůbec nemohla.

Přišla jsem domů, koukla se na svou vysmátou, vykoupanou, nakrmenou a voňavou dcerušku. Vzpomněla jsem si na její těžké začátky, když se narodila. Vážila 850 g, klesla nám na 770 g a měřila pouhých 34 cm. Jak malinká byla, se těžko popisuje, i z fotek se nepozná, jak tak malinkaté miminko vůbec může žít. Jen maminky a tatínkové, které taková situace postihla, si to dokáží představit reálně.

Musím se k tomu postavit čelem, i když zprávy nebudou příjemné, ale musím bojovat a léčit se, abychom mohli pořídit ještě alespoň jednoho sourozence.

A tak svou aktivitou, a možná i jak mi sestřičky pravily, náhodou, jsem si domluvila brzké termíny vyšetření. EKG už mám za sebou a první závěr vyšetření byl sinusová tachykardie. Vylekalo mě to. Ale půjdeme dál. Příští pondělí mě čeká v centru IKEM Praha sonografické vyšetření břicha, ledvin a taky duplexní vyšetření cév. Krevní odběry, jaterní zkoušky. V úterý brzo ráno naklušu na Holtr vyšetření srdce a tlaku, kde mě budou snímat 24 hodin. A v pátek pošupajdím do Mediscanu na endokrinologii. Věříme v to, že nebude žádný nález a nebudu muset podstupovat další vyšetření. Na konci února mě čeká ještě vyšetření srdíčka ECHO.

Modlím se, aby bylo všechno v pořádku, i když uvnitř už pomalu přemýšlím, co napsat do závěti. Pořád si černé myšlenky zakazuji, ale neustále se v té mojí kebuli honí. Manžel je s toho tak vystreslý, že po probuzení a zjištění, že nejsem u něho v posteli, vyletí jak střela a hledá mě, jestli se mi něco nestalo.

Nikdy by mě nenapadlo, že ve svých 24 letech budu muset řešit takové problémy.

Příští týden budeme vědět, jak na tom doopravdy jsem. A já doufám, že DOBŘE!

Ti, kteří dočetli až sem, hezký zbytek dne vám přeji :)

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
alicik
Stálice 83 příspěvků 01.02.12 02:25

zdravim Petulko:)Můj synek se take rodil driv (take kvůli té potvuře preeklampsii)CS a to ve 36 týdnu.važil 2580 a 46 cm.byl ale moc statečný a na to,že se rodil dřiv tak se vyviji normálně a je zdravý živý klučina.Ale k tomu tlaku.Po porodu tlak mi zůstal přibližně 145/95.beru prašky.Do budoucna ještě bych chtěla jedno miminko ale mám stejný strach jako ty,že to může být horší a nemusím už to miminko donosit.A také je mi už skoro 31:)Chapu tě.Ale určitě to bude dobrý,a dobře že tě poslali na různa vyšetření,neboj,na­sadí ti léky a vše se normalizuje.A­korad,že lečba tlaku je dlouhodobá a nesmíš se tak rozčilovat:) což je to teměž nemožné:)každopadně přeji ti at z každého vyšetření máš jen dobré spravy a do budoucna at se daří.

 
viky23
Neúnavná pisatelka 15099 příspěvků 01.02.12 08:05

Váš příběh jsem sledovala, moc jsem vám holky držela palečky, krásně jste to zvládly :palec: díky vám jsem o této nemoci věděla, ještě než jsem otěhotněla…co osud nechtěl, tak jak moc jsem se této nemoci bála, tak jsem si samosřejmě měla taky, Měsíc před termínem jsem byla kvůli vysekému tlaku v nemocnici, pak třeba tři dny doma a pak zase v nemocnici, na pokojích s čerstvýma maminama, moc mě to na optimismu nepřidávalo, nakonec přes všechny strašáky jako CS a předčasným porodem, jsem rodila vyvolávaně jen 11 dní před termínem a to přirozeně :palec: Z dalšího těhotenství mám taky strach aby ta nemoc nepřišla znovu v ještě horší míře :nevim:
Vám přeju hodně štěstíčka do života :kytka: Když koukám na Anetku jak byla malinká a jaká je to dnes nádherná zdravá slečna věřím, že zázraky se dějí :hug:

 
Romiša
Ukecaná baba ;) 1517 příspěvků 01.02.12 08:11

Určitě bude vše v pořádku :kytka: Dnes vyvolávají porod mé moc dobré kamarádce,má slabou Preeklampsii,naš­těstí jen 14 dní před TP,ale brouček v ní je maličký má něco málo přes 2000g.

 
nothingn
Ukecaná baba ;) 1926 příspěvků 01.02.12 08:30

Petulle:moc držím palce ať je to dobrý.V rodině máme srdeční vady,takže vím o co jde.Hlavně se nevzdávej.Nejdřív zjistí (doufejme)o co jde a pak uvidíš,třeba řešíní jak mít další dítko bude a už budou vědět,co dělat aby nebylo dřív.Drž se.

 
EvaG
Extra třída :D 10665 příspěvků 01.02.12 08:33

Petulko, i když jsem rodila předčasně tak si to nedokáži představit jaký to musel být vnitřní tvůj boj, Míša měl 1430g a 40cm, takže oproti vám opravdu „obřík“. Malá je kouzelná. :*
Moc ti přeji aby veškerý výsledky byli v pořádku a tlak se ti spravil a hlavně, aby jsi donosila miminko, když né to 40.tt tak alespon do 32.tt, moc bych ti to přála. Drž se. :hug:

 
maya35
Kecalka 137 příspěvků 01.02.12 08:45

ahoj, tak za mě, já měla úplně to samé co ty, a myslím, že je nás fakt hodně..a teď čekám druhé miminko, tyhle myšlenky si nepřipouštím..jsem sledovaná, co tři týdny chodím s tlakem a zatím je to v pořádku..černé myšlenky jsem vytěsnila, co se má stát to se stane..jsem sledovaná, dělám co můžu, nejsem Bůh, víc neovlivním..kdybych se sužovala vším co se může stát, tak už jsem v blázinci..ale já prostě věřím, že to bude dobré 8) 8) Takže hlavu vzhůru a neboj se :hug: :hug: :hug:

 
Lacenka
Neúnavná pisatelka 18644 příspěvků 01.02.12 09:29

Prve! Maličká je nádherná a nikdo by fakt nepoznal jak těžké měla začátky :potlesk:

Za druhé… Koukni na ni a vduchu ji poděkuj, že vlastně kvůli ní, kvůli tomu že se tak brzy hnala na svět, tě teď doktoři dostali do rukou a snaží se ti pomoci. Kdyby si ji neměla a nevěděla že máš s tlakem potíž, tak třeba tu už nepíšeš? Nezáleží na tom kolik ti je let, nemoc si nevybírá…důležité je, že už o tobě mudři ví a budou tě léčit :srdce: a pokud vše dobře půjde jistě se dalšího sluníčka dočkáš,ale bude to asi chvilku trvat, ale v 24letech máš čas :hug:
Držím moc palečky na maraton po doktorech a přeji jenom samé dobré zprávy, nebo aspoň konstruktivní :palec:

 
bjetuschka
Závislačka 4021 příspěvků 01.02.12 10:02

Já teda těm medicínským termínům nerozumím :nevim: Ale jsi mladá holka, určitě budeš v pořádku ;) IKEM je dobrá nemocnice. Je dobře, že teď běháš po vyšetřeních, ať se to případně podchytí včas. No ale určitě to dobře dopadne :hug:

 
MajdaT27
Kecalka 111 příspěvků 01.02.12 10:17

Ahoj Petulko,vím očem píšeš má dcerka se taky narodila driv,ve 33tt kuli te potvurce preeklampsii,vazila 2135g a mela 44cm ,stravila 14dni v inkubatoru a 14dni na intermedialu na sondicce a dnes je s ni krasna holcicka,krasne papa,krasne spinka,pribira a krasne dycha nato,ze dostalava kofein na dychani kdyz se narodila.Ja teda nikdy nemela s tlakem problemi,ale v tehotenstvi jsem teda mela tlak jako blazen 170/110 tak,ze okamzite leky,dopegit,ale ten teda nezabral a tak pak okamzite ukonceni tehotenstvi.Tak,ze vim co ta preeklampsiie dokaze udelat.Drzim ti ve vsem palecky a verim,ze vse dobre dopadne a ty budes moct jeste mit miminko,ps:coz mi mame jen jednu princeznu a dalsi neplanujeme.Ale tobe hodne stesti.Mas krasnou holcicku. :palec: :potlesk:

 
JaninkaJa
Ukecaná baba ;) 1174 příspěvků 01.02.12 10:28

Ahojky, snad všechno dobře dopadne… jsi mladá a máš nádhernou holčičku, tak věř, že bude vše v pořádku :-)

 
radulkar
Kelišová 5656 příspěvků 01.02.12 10:48

Jste moc statečná :hug:
I mě bylo ukončené těhu díky eklamptickému záchvatu v 36tt, syn měl 1460g a 36cm. Dnes jsem podruhé těhotná, mám pět dní do termínu a po potvoře preklampsii ani památky!!!
Budu na Vás myslet ať všechny výsledky dopadnou ok a ještě minimálně jednou si užijete krásné těhotenství jako já! :hug:

 
Gabika83
Závislačka 3221 příspěvků 01.02.12 11:18

Neboj nic myslím že takových žen jak jsi ty je víc a TK se ti po Lusopresu srovná a nastaví ti odpovědnou dávku na tvůj TK a když se to srovná můžeš klidně těhotnět-v Těhotenství tě převedou na Dopegyt-to je lék taky na TK a může se zobat v těhu..moje kámoška měla taky 1.holčičku hooodně brzo narozenou kvůli preeklampsii a měla problémy pak hodně dlouho i s ledvinama…teď porodila krásne dvojčátka a jsou v pohodě takže neboj nic se neděje a jsou i horší komplikace v těhu i po něm…Sundej tý černý brýle bude to ok :mrgreen: :palec:

 
katyca
Závislačka 3376 příspěvků 01.02.12 11:57

Ahoj naprosto vím o čem píšeš a o čem jsou tvé obavy já také proděla v těhotenství preeklampsii, ale bohužel s horším koncem - eklampsii /záchvat bez vědomí/, malá se narodila akut. císařem ve 33 tt. Také i já prodělal spoustu koleček u lékařů cca 5 let po porodu a tak vím o čem mluvíš, pokud budeš chtít a bude tě něco zajímat, tak klidně pošli SZ. :hug:

 
Svandu
Echt Kelišová 8726 příspěvků 01.02.12 12:17

Já mám něco podobného za sebou teprve měsíc. U nás se na to přišlo 16 dní před TP, rodila jsem s tlakem 170/110, malej měl 2230g. Malej je teď v pohodě, i když ze začátku byl také v inkubátoru. Já jsem kvůli kojení vysadila léky, když se mi tlak pohyboval kolem 135/95. Teď už mě dlouho nikdo neměřil, zkrátka nemám čas zajít k obvodnímu dr., navíc mu ne zcela důvěřuju, ale mám objednaný tonometr a budu se sledovat a kdyžtak to začnu řešit.

Ale co chci říct - buď statečná a neměj strach! Mně hned po porodu doktoři tvrdili, že za dva roky jsem zpátky, tlak budu mít v pořádku a porodím čtyřkilový dítě. A to proto, že preeklampsie je nevyzpytatelná a nejsou žádné „rizikové“ skupiny pacientek, může propuknout u koholiv a je jedno, jestli je to těhotenství první nebo třetí. Pravděpodobnost, že se s tím budu potýkat i ve druhém těhotenství je prý stejná jako u každé jiné těhotné. A víš co? I kdyby to nebyla pravda - já jim věřím!

 
jesenka33
Závislačka 3907 příspěvků 01.02.12 13:44

Ahojky..já jsem jí také ve 32tt dostala..kluk měl 1560g a 40cm..do 6let vojtovka,dvě operace…jsem už 10let 2× denně na dopegytu a tlak mám skvělej…Ted se mi narodila holčička,také jsme měla strach že jí porodím brzy ale můj gyn. mě posílal po všech možných vyšetřeních a já tu potvoru nakonec nedostala…měla jsem velký strach,tlak jsem měla sice ke konci velký ale donosila jsem jí :dance: :dance: malá byla 38+1 a měla 3200cm a 48cm…Většinou to mívají prvorodičky a nezáleží na postavě a věku,když jsem v nemocnici ležela kolem mě to na tu mrchu padalo jedna za druhou…Držím palečky až jednou budeš čekat druhé mimi aby bylo v pořádku a maličké hodně zdaraví!! :hug: :mavam:

 
medvidek  01.02.12 18:15

Ahojik,malou máš krásnou to se musí nechat :srdce: .Moc moc Ti přeju,abys už měla klid.
Mě si ta potfora vychutnala s mým 4 dítkem,synem.Můj gyndr.mě poslal po kontrole u něj v ordinaci do špitálu s tím,že mám preeklampsii,tam mi naměřili 190/100.A už to jelo.Nesměla jsem už vůbec chodit.Malej se narodil asi hodinu po příchodu CŘ(41tt),vážil 4880g.Dr v nemocnici nechtěl riskovat mi porod vyvolávat protože jsem nevykazovala známky samovolného porodu a ještě UZ odhad byl právě těch 5kg.
Tlak jsem měla vysoký celou dobu pobytu ve špitále,snižovali mi ho kapačkou a klidem.Odcházela jsem odsud s Dopegytem 4× denně.O synka se mi staraly sestřičky na intermediálu.Když to šlo docházela jsem si za ním,když mi bylo zle nesměla jsem nikam.Pokud sestřičky mohly nosily mi ho na krmení.
Dělala jsem si starosti jestli se dám někdy dohromady.Naštěstí jsem OK.Malému budou 2m.
PS:Dr mi ve špitále řekl,že u té potfory preeklamppsie nerozhoduje ani věk,ani počet těhu,nemůžu to ovlivnit.Může ale nemusí se opakovat.Takže to Ti moc moc přeju,aby ses dala do pořádku s pomocí Dr a léků a další těhu aby tě už ta potfora neobtěžovala :srdce: .

 
michaelala
Neúnavná pisatelka 16778 příspěvků 01.02.12 18:46

Deníček jsem přečetla jedním dechem :srdce:
Přeji Ti, aby tě od doktorů potkali už jenom samé pozitivní zprávy. A hlavně, aby jsi mohla mít další miminko :srdce:

 
evcav
Závislačka 4435 příspěvků 01.02.12 22:17

Moc držím palečky, aby se brzy přišlo na to, co ti je a mohli tě začít vhodně léčit. A třeba se brzo dočkáš // a bude vše v pohodě. A kdyby to nešlo, tak si užívej chvilek se svojí malou krásnou princeznou a važ si toho, že máš ji :-)))) :hug: :hug: :hug:

 
simona123
Nováček 3 příspěvky 02.02.12 13:50

Ahoj. Koukám, že je nás dost s problémy s tlakem. Já jsem měla preeklampsii(HELLP SYNDROM) před dvěma lety. Tlak mi nejdříve neklesal ani po lécích, až asi za 3 měsíce se mi upravil. Sám o sobě není až tak pro mladého člověka nebezpečný, ovšem zatěžuje tělo. Hlavně vysoký tlak diastolický, spodní. V dnešní době se dá dobře kompenzovat léky. Každému vyhovuje něco jiného, určitě Vám nějaký vhodný vyberou, je jich spousta druhů: betablokátory, ACE inhibitory, blokátory vápníkových kanálků, atd. Pro Svandu: beru Betaloc 200 mg 1× denně, mohla jsem ho brát i během kojení. Holterovo vyšetření tlaku-to dostanete měřič tlaku na ruku, přístroj na pásek přes rameno, a půjdete. Doba si potom budete zapisovat běžnou činnost, co jste v té době dělala. Když se půjdete sprchovat, dá se na chvilku sundat. Jenom je to nepříjemné, že měří i v noci, manžeta se nafukuje. A vypadáte trochu jako Robocop. Tak ať to dobře dopadne.

 
Maudn
Stálice 85 příspěvků 02.02.12 14:14

BOhužel věk není zárukou na zdraví, i já jsem se o tom přesvědčila… drž se

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 03.02.12 19:12

Peti drž se. Sleduji Vás od začátku a věřím,že vše dopadne dobře,stejně jako s malou :hug:

 
brisco
Závislačka 2782 příspěvků 11.02.12 13:41

Ahoj Petulle, jsme na tom podobně, taky mi tlak neklesl a je to už 14 měsíců, co jsem preeklampsii měla. SC mi dělali taky ve 29. týdnu. Ale beru léky, 1 tabletku Lozapu H a mám tlak 130/80. Takže neboj, léky dostaneš a bude to v pořádku. Na různých vyšetřeních jsem taky byla, ale nic zásadního nenašli. Pokud otěhotníš, tak zase přejdeš na Dopegyt. Na stránkách http://www.preeclampsia.org jsem našla doporučení Světové zdravotnické organizace z minulého roku, že se jako prevence preklampsie doporučuje užívat 2g vápníku a 75 mg aspirinu. Nemyslím, že by to mohlo preeklampsii zabránit, ale může to zlepšit naše šance.
Měj se, Jana

 
Xixík  03.04.12 11:10

Ahoj Petule, jsem ráda,že se našel někdo s hodně podobnými starostmi jako já, Adélka se mi příčinou preeklampsie narodila SC 26+2tg s váhou 550g byl to ten nejhorší den mého života,já bojovala o život na JIP s maminkama,kterým nosili mimi na kojení a Adélka bojovala v inkubátoru, pocit bezmoci, strachu a zmatku se nedá ani popsat.TK jsem měla stále kolem 180/110 apod. Po cca 14 dnech jsem byla propuštěna.Adélka byla 3 měsíce v inkubátoru na dýchacím přístroji. Když jsme Áďu s manželem navštěvovali dalo mi to veliké usilí ,abych nedávala najevo strach a lítost, prý,že to ty děti poznají, kdo tohle zažil, ví očem mluvím. Momentálně máme už Aďu doma 4 měsíce, má už 8 měsíců váží teprve 3500g, protože ,aby toho nebylo málo měla ještě problém s prasklým střevem.Teď má střevo dobré, ale pomalu přibírá. Zatím je relativně v pořádku,směje se, hraje si, co se vývoje týče tak to ukáže čas cca do 3 let. Já se s TK léčím stále, beru jen 2,5g Agenu.Přála bych si ještě jedno mimi a zažít ten krásný pocit nosit ještě jednou prcka v bříšku, ale strach mám velký. Gynekolog to nedoporučuje, ale když se pro druhé mimi rozhodnu,tak se bude snažit mi pomoct,jak jen to půjde. Je to jen na tobě jak se rozhodneš to riziko 50% na 50% podstoupit, zvlášť, když máš doma prcka,který tě potřebuje a potřebovat bude.V odborných článcích uvádějí, že těžká forma preeklampsie v druhém trimestru má vyšší pravděpodobnost opakování stejného,nebo horšího průběhu, než preeklampsie po 30tt, ta může být, ale v mírnější formě. Tak teda :nevim: :nevim:

 
FERGI  07.04.12 09:29
eklampsie

Ahojik holky, me je ted 21let, porodila jsem v 19letech ve 29ttplus 4dny holcicku ktera vazila 952g a merila 35cm. Kvuli Eklampsii,vubec by na to neprisly kdybych na posledni kontrole nerekla ze necitim pohyby, poslali me na ultrazvuk a dozvedeli se za dite je moc malinke, tak jsem sla hned do nemocnice. Druhy den v nemocnici uz jsem mela bilkovinu v moci a vysoky tlak 180na 125 no sila hlava me nehorazne bolela, pak jsem jen zvracela zlcnik protoze jsem nic nejedla a vecer jsem uz odpadla do komy. Mala byla malinka ale nastesti zdrava, byla 3 mesici v inkubatoru.Takze vim ocem pisete. *Moc bych si prala druhe dite ale manzel se moc boji a ja take, tak ted nevim :,( :,(

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama