Příbramačky a okolňačky č 4. - Jak se plave v Příbrami

Rodičovství

Doufám, že se někdo už nerozhodl napsat deníček dříve, aby se nám pak zase nesešly dva za sebou a dlouho nic.Nicméně nikde tu nový nevidím a v komentářích také ani zmínka, tak směle do toho.A protože nemám moc času, přepíšu pár informací o vyžití maminek a miminek v Příbrami.

Dnes to bude o rodinném centru Amálka:

Začnu tím, co Amálka nabízí pro různé věkové kategorie.

1. Kurz pro kojence od dvou do šesti měsíců

S výukou je možné začít hned po zahojení pupečníkové jizvy dítěte ve speciální vaně v Rodinném centru Amálka.
Teplota vody je zpočátku 37°C a v průběhu lekcí se postupně snižuje až na 32°C.Jedna lekce trvá cca 50 min.Zpočátku ve vodě 5 a postupně až 20 min.
Velká pozornost je ze strany instruktorek věnována též nácviku správného držení a polohování dítěte rodiči ve vaně i mimo ní, otázkám týkajících se vývoje, výživy a péče o dítě.Děti se, kromě jiného, již mohou naučit potápět.Kurz trvá obvykle šest lekcí jednou týdně nebo dle individuálních potřeb.

2. Děti od šesti měsíců do šesti let

Kurzy probíhají již v bazénu.Děti jsou podle věku a pokročilosti rozděleny do skupinek ve kterých je nejvíce pět účastníků.Věkové rozpětí dětí ve skupině je maximálně tři měsíce, tak aby byla respektována jednotlivá vývojová stadia dítěte.
Teplota vody je 30°C.Struktura jednotlivých lekcí se skládá z třiceti minut odborného vedení ve vodě a následné teoretické části, jejíž obsahem jsou doporučení či konzultace týkající se například psychomotorického vývoje, výživy, použití nočníku, chodítek, správného výběru obuvi apod.Celý kurz trvá obvykle jedenáct týdnů, vždy jedna až dvě lekce týdně.
Vodní pohybové aktivity dětí od šesti měsíců sledují několik cílů, mezi nejdůležitější z nich patří:

  • prožitky dětí a rodičův vodě, setkávání a společenská stránky aktivit v rámci péče o děti,
  • příprava k budování základních plaveckých dovedností,
  • příprava k zajištení bezpečnosti dítěte při kontaktu s vodou a rozvoj základních sebezáchovných reflexů a malých dětí
  • rozvíjení vrozených pohybových reflexů dítěte a využití všeobecně podněcujícího vlivu vodního prostředí na motoriku dítěte,

Mimo tyto cíle, plavání kojenců či batolat podporuje imunitní systém otužováním, podporuje chuť k jídlu a pozitivním způsobem ovlivňuje usínání.

Rodinné centrum Amálka zajišťuje péči o děti od prenatálního období - těhotenské plavání, předporodní kurzy až po plaveckou výchovu předškolních dětí.Nachází se v prostorách polikliniky Ravak a je vybaveno bazénem s moderní technologií úpravy vody včetně UV lampy.Splňuje nejpřísnější hygienické požadavky pro provoz koupelových bazénů a bazénů pro plavání kojenců a batolat.
Instruktorky mají mnohaletou zkušenost s plaváním kojenců a batolat a svou odbornost pravidelně doplňují.V Příbrami plave Amálka od roku 2003.
Zdroj: informační leták Rodinné centrum Amálka

A jen pro doplnění - 28.2.2006 v 10h se v Amálce koná přednáška o přírodní kosmetice.A ve čtvrtek tam probíhá cvičení, nevím přesný čas,ale někdy odpoledne a na nástěnce slibují, že si zacvičíte na míčích i ve vodě. No a v sobotu „cachtána", o té vám bližší informace jistě sdělí bbettka.

Bodlinka

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
lejla1
Stálice 73 příspěvků 18.02.06 22:35

Ahoj bodlinko,

jsem z pribrami, ale uz tu nebydlim. Jezdim sem ale k rodicum i s malou dost casto. Nevis nahodou, jestli se da na to plavani chodit nepravidelne a hlavne o vikendu? Rada bych tam zasla, kdyz uz se v PB pohybuju.

lejla

 
Bodlinka
Kecalka 173 příspěvků 19.02.06 13:37

Ahoj Lejlo,
nejsem si jistá, zda to lze chodit nepravidelně.Kurz jako takový je dle mě koncipovaný do pravidelných lekcí.
Ale je tu již zmiňovaná „cachtárna“ s níž zatím nemám zkušenost, ale jestli se tu objeví bbettka, určitě ti o tom něco bližšího napíše.
Já tě jen odkáži na paní Drozdenovou tel.číslo 775275565, jistě ti o tom řekne více.
Nebo na amalka.info/?MSE­OLink1=pribram .
Bodlinka

 
makysek
Zasloužilá kecalka 964 příspěvků 19.02.06 13:38

Bodlinko, díky za deníček, tohle přesně jsem potřebovala. ještě by mě zajímalo, jestli bych tam mohla chodit se dvěma dětma najednou, ale to asi ne, co :-((( já bych moc chtěla, aby mohl „plavat“ i Jirka, když s Vaškem jsem plavat chodila. Jenže pro staršího prostě nemám hlídání a to je mrzutý.
Jinak nás přepadla rýma dneska v noci, takže si vážně užíváme. To nás zase čeká minimálně tejden nevyspání - Vašek neumí dejchat pusou a tak se mnohokrát v noci budí a řve. Ajajaj.

Zatím pa Makýš a Tygříci

 
lejla1
Stálice 73 příspěvků 19.02.06 18:50

Díky moc, určitě jí zavolám!
Lejla

 
ZAHL
Nováček 4 příspěvky 19.02.06 18:53

Ahoj všem, to palvání je opravdu super, každému, kdo chodí a může chodit opravdu závidím-e. Ty Bohunko víš. Taky bych se s Martičkou ráda chodila cachtat, ale bohužel nám v tom brání atop. ekzem:-(…
Jinak jsem zatím Bohunko připravená na středu a počítáme s kavárnou, V. bude doma.., Tak snad nás, ani Vás neskolí chřipajzna.. Tak se zatím mějte maminy hezky, pa Žaneta a Martička

 
Jana24
Kecalka 488 příspěvků 19.02.06 19:34

Ahoj.

Tak u nás plavání nepřipadá v úvahu hned ze dvou důvodů, za prvé já nemůžu kvůli nějakým gyn potížím a za druhé Mates není žádný extra vodník (od malička neměl rád koupání, až poslední dobou si to docela užívá, ale taky ne vždycky). Abych pravdu řekla, tak mě to docela mrzí, od všech, kdo chodí plavat, slyším, jak je to úžasný.

Zítra mi zase začíná škola, jsem z toho dost na nervy, protože máme tentokrát úplně debilní rozvrh, takže mám starosti s hlídáním. Hned tři přednášky nám končí kolem šesté večer a než se z Prahy dohrabu na Dobříš, tak je osm, to už Mates dávno spí. Dobříšská babička si netroufá na koupání a ukládání, tak nevim, jak to vymyslíme, asi se budeme muset přestěhovat k našim do Prahy :-). No, nějak to snad dopadne. Pozitivní je, že posledním ročníkům končí semestr už v půlce dubna, takže ty necelé dva měsíce snad nějak překlepem.

Makýš - brzo se zbavte rýmy, je to otrava, doteď je mi nanic, když si vzpomenu, jak jsme Matesovi odsávali…naštěstí byl zatím nemocný jenom jednou (ťuk ťuk), ale bylo to hrozný. Zatím vůbec netuším, kdy se nám podaří vyrazit do MC, teď se to musí nějak u:,–(it s tou mojí školou a praxí, taky jedeme první týden v březnu na hory, tak nechci Matesa moc tahat do kolektivu, aby nám neochořel…ale potom už bych ráda vyrazila.

Mějte se hezky.

Jana+Mates

 
Evewolf
Ukecaná baba ;) 1983 příspěvků 20.02.06 11:17

Ahoj Bodlinko!
Bezva, už jsem myslela, že deníček nebude :-)
Do Amálky chodím ve čtvrtek na těhu plavání, takže můžu potvrdit, že to tam je moc a moc bezva. Až bude mimčo, tak určo využiju všech jejich služeb (pokud nám v tom nebude bránit třeba ten atop. ekzem …)
Jenom doplním ceny, které jsem tam minulý čtvrtek vyzjistila -

  • od 3 do 6 měsíců cca 3000,– za deset lekcí
  • od 6ti měsíců cca 2500,– za deset lekcí

Ale myslím že to fakt nejsou vyhozené peníze vzhledem k tomu, že ty dětičky naučí mít rád vodu … :-)))

Bodlinko, vzala bych si další deníček, jestli mohu, právě o těhu plavčení a cvičení třeba. A určitě do toho zamotám ještě spoustu dalších věcí. Poslala bych ho příští úterý?
 pa

 
makysek
Zasloužilá kecalka 964 příspěvků 20.02.06 11:35

Tak jsme se vrátili od doktora,a Vašek má laryngitidu. Ach jo. Kašle jako když štěká šakal, rýmu má přímo stráááášnou, takže v noci víc brečí než spí. ach jo podruhý. Doufám, že to od něj chytne Jirka a bude se mi dusit u kojení, to by tak ještě navrch scházelo.ach jo potřetí. No dneska mi vážně do skoku není.
Jani - Vytrénuj babičku v koupání :-) ať si vleze s Matesem do vany, hihi a bude se jim to třeba líbit oboum. No my teď do MC taky nějaký čas nepůjdem :-(

Makýš a Tygříci

 
Bodlinka
Kecalka 173 příspěvků 20.02.06 13:09

Ahoj,

Evewolf - příští deníček je tvůj, ráda si přečtu o těhu plavání.Když jsem byla těhule já v Příbrami se zrovna neplavalo:(

Makysek- to mě mrzí, že jste takhle nemocní.Posílám vám hodně síly a pevné nervy.Znám moc dobře laryngitidy z praxe na dětském oddělení, není to legrace.Teď je na ty choroby přímo ideální období, jak se oteplilo:(
Tak ať to brzy přejde.

Jana24 - já tě prostě obdivuji, jak dokážeš studovat na MD.Já bych strašně moc chtěla, ale nevím, jestli to zvládnu.Jednu babičku máme zaměstnanou v Praze, druhá ani nebydlí v Příbrami.Trochu by mě uklidnilo kdybych v tomto měla v rodině aspoň trochu hlídacího zázemí, ale nevím nevím.

ZAHL - zatím vypadá, že středa vyjde.

Jéé, já se vám musím pochlubit.Verča se po vyčerpávajícím dlouhodobém úsilí konečně vyčůrala do nočníku!!Předev­čírem prvně, včera jen tak cmrnkla pár kapek a dnes zase regulérně načůrala!!!!

Nějak nevím, jaké novinky z regionu - snad jen ta přednáška v Amálce o přírodní kosmetice příští úterý, na kterou se vážně těším.
Pro Verunku do Březnice- 18.2. v Pampelišce vám hrají pohádku, ale neumím si představit, že by naše Verča seděla a koukala na pohádku.

Pro dobříšandy - máte 18.2. masopustní průvod:)

Končím, Veru se probudila :)

Pa Bodlinka

 
bbettka
Kecalka 186 příspěvků 20.02.06 13:45

Ahojky,

nakonec jsme dnes skončily v Matyldě. Chtěla jsem jít do Sokolíka, ale než jsme se vypravily, bylo skoro deset a Matyldu máme kousek. Bylo to fajn, jen Bětule nechtěla cvičit s ostatníma, tak si jen hrála. Ve středu mají maškarní, kdyby někdo chtěl. My máme plavčo, tak se nás to netýká.

Bohunko jsi dobrá, další deníček. A přihlášku sis dala? Docela mě překvapilo s jakou vervou ses do toho dala. Držím palečky ať ti to dopadne.

Jinak cachtárna je každou druhou sobotu, je potřeba se nahlásit, protože na hodinu je možné do bazénku jen 5 dětiček. Můžete využít veškeré pomůcky co tam mají, a samo je to bez programu.

Nám stále blbne PC, tak čekám kdy klekne úplně:-(

Všem přejeme hodně zdravíčka, ať si můžete užívat teplejšího počasí.

Pa Petra a spící Bětuška

 
Jana24
Kecalka 488 příspěvků 20.02.06 19:38

Ahoj,

tak jsem dneska nějaká mrtvá, asi půjdu výjimečně brzo spát. Matýsek si posledních pár dní nějak posunul budíček na dřív a já už si na tu půl osmou tak zvykla :-)))) (teď se budá mezi pátou a půl šestou).

Makýš - tak se držte, ať to Vašík nějak přestojí a Jiřík nechytí! Viděla jsem vás ráno, jak jdete k doktorce, tak jsem si hned říkala, že se ta rýma asi Vaškovi rozjela v něco horšího. Já byla jako obvykle v běhu (tentokrát ne od a k legopedce).

Bodlinka - gratuluju k nočníku :-), my jsme s Matesem taky zaznamenali pár úspěchů, u nás to ale vydrželo jenom týden (ale čůral do nočníku i čtyřikrát denně), pak se rozhodl, že by to stačilo a od tý doby jen vidí nočník, tak dělá prkno = úplně se celej zatne a nejde zlomit a po:,–(it. Tak jsme to zase na nějakou dobu odložili.

Papa
Jana+Mates
Jana

 
Jana24
Kecalka 488 příspěvků 20.02.06 19:40

Jsem se s těma podpisama nějak rozmáchla…:-)

 
GabikaD
Kecalka 444 příspěvků 21.02.06 12:35

AHojky.
Tak jenom kopíruju zprávy od nás deníčku, aby jste věděly, co s náma bylo.

Bodli - hezké info, trošku jsi mi vypálila rybník, ale třeba napíšu pokračování, jak jsme plavaly my. Mé postřehy a připomínky, které snad nebudou od věci.

Od: GabikaD - Úterý, 21.02. 2006 - 12:28:35
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahojky.

Tak už jsem zase tady.

O našem trápení jste měly zprávičky, takže jenom ve zkratce, co se událo:
V pátek byl úplně obyčejný den, jídlo stejné, koupání, kaše - no prostě všechno. Kolem deváté se z pokojíčku ozval pláč, tak jsem tam vběhla ..K měla plnou pusinku a kolem sebe taky (ještěže má pořád tu matraci zvýšenou). Takže převléct, osprchovat, utišit. Za chvíli spinkala. Ale za půlhodinky se to znova opakovalo, a pak ještě dvakrát. Pak jsem si ji pro jistotu dala k sobě do postele, ale vydržely jsem asi jenom pět minut. Bylo rozhodnuto - jedem na pohotovost, aby ji prohlídli. Naštěstí to nemáme daleko a vrátná ihned volala pro doktora. Malou prohlídl, podle něj vypadala v pořádku, ale když se jí během toho vyšetřování ještě dvakrát zvedl žaludek, rozhodl se pro hospitalizaci.
Jenomže momentálně dětské oddělení předělávají a tak měli jenom jediný pokoj volný a ještě nadstandart. Tak nás tam dali (naštěstí jsme ho nemuseli platit). Kaťa hned usnula, ale já nespala celou noc. Vstávala jsem k ní ještě třikrát kvůli zvracení a na doporučení dávala po lžičkách vychlazený čaj.
Ráno bylo mnohem lepší - jenomže K přestala pít čaj a tak nám hrozily infuze. Ke všemu se odpoledne přidal i průjem a touž bylo dost nahnuté (udělali ji výtěr a dali zkumavku na odběr hov…). Večer nastoupila teplota (sice jenom 38,2 ale dostala čípek).
Noc byla celkem v pohodě, i já jsem se vyspala. Ráno měla už jen 37,1, čaj úplně hltala, ale jinak nechtěla nic jíst. Ani piškoty. Pak ale přinesli oběd (brambory s nějakou UHO-omáčkou), a ten snědla skoro celý. Pomaličku se z ní opět stávala ta „stará“ Kačenka. Zato já - asi na mně něco přeskočilo, a nebo to bylo od nervů - prostě jsem skoro celou noc proseděla na záchodě. Zvažovala jsem jestli to říct, ale nakonec jsem dala na radu Gábinky a léčila se „tajně“.
A prázdný žaludek a nevyspalost udělaly své - Kačenku ráno vzali na odběry krve. Šla jsem tam s ní, abych ji držela za ručičku a uklidňovala jí. Bylo to dost vyčerpávající a pak když bylo po všem a já vstávala se mi úplně zatmělo před očima, v uších začalo neskutečně hučet - prostě jsem tam odpadla. (BTW - ještěže nás pustili domů, protože za chvíli o mém „odpadnutí“ vědělo celé oddělení a jelikož nevěděli podrobnosti mého nočního utrpení, tak si asi něco museli myslet o hysterické matce).
Po velké vizitě se už jenom čekalo na výsledky odběrů a v 11.40 nám přišla doktorka říct, že jsme propuštěni.
Pak už jsme jenom čekali, až si nás přijede vyzvednout Jarda - Káťa mezitím usnula.
Pak už rychle sbalit a vyzvednout propouštěcí zprávu. Ještě jsme jeli nakoupit, ale to už bylo pro mně utrpení. Hrozně mně bolela záda a břicho a těšila jsem se do postele.

No dneska už jsem na tom podstatně lépe. Akorát jsem si společně s Kačenkou naordinovala lehčí dietku. Tak uvidíme, jak to bude dále.

Ve volných chvílích jsme s Káťou hodně četly a prohlížely knížky a chodily do nemocniční školičky. Kačenka se naučila sama klouzat na skluzavce (pak už jsem ji jenom jistila, aby nespadla při posazování), hrála si v kuchyňce, kreslila. Naučila se sedat na židličku tak, že na ni vylezla a pak sedla. Mám pocit, že jí ten pobyt v nemocnici i trochu prospěl. Přece jenom to byla změna prostředí, byť nechtěná.

A jak to zvládal muž?
Jezdil za námi dvakrát denně. Doma vypral všechno špinavé i pobl…prádlo (bylo toho na 8 praček) a včera večer dokonce sám vyžehlil. Ale nechal neustlané postele a plné odpadkové koše. Ale to už bych asi chtěla moc, že?

Tak to je od nás vše. Snad ještě, že si myslím, že K leze třetí stolička, ale jako tradičně mně nechce pustit do pusy.

Zatím
Gabika a Káťa.

 
Bodlinka
Kecalka 173 příspěvků 21.02.06 13:24

Ahoj,

Gabika - to si to teda Kačenka chudák užila a ty s ní. Ještě, že už jste v pořádku.My jsme zažili asi před rokem něco podobného, naštestí nám hospitalizaci jen nabídli a tak jsem řekla, že se to pokusím zvládnout doma a naštestí se to dalo.Někdy se tomu ale člověk nevyhne a z toho mám fobii.Ač jsem zdravotní sestra, tak se bojím být v nemocnici jako pacient s čímkoliv!!!
Ten deníček to byla nouzovka, obšlehnutý lautr celý z letáku.Omlouvám se, ale nikdo nic nenapsal a já neměla vůbec přemýšlecí náladu.Ještě jednou promiň.

Jinak Verča čůrala dnes 3× do nočníku a jednou dokonce bobík!!!
Jani Jani, nestraš:)

Doufám, že u Makýsků se zdraví také lepší.

Pa Bodlinka

 
Evewolf
Ukecaná baba ;) 1983 příspěvků 22.02.06 08:18

Gabiko, tak to je teda něco! Ale zvládly jste to parádně! Ještě že už je to za vámi a obě se lepšíte …
Manžel je zlatej … vynesený koše a ustlaný posetle jsou detail :-)) určitě měl taky starost tak prostě udělal to nejočividnější. Ale že vyžehlil, to je teda něco! Petr by vypral, ale žehlící prkno neumí pomalu ani rozložit …

Holky dneska mi přišly další dupačky z mimibazaru … jsou žlutý s obrovskym krásným lvíčkem na hrudi … prostě nádhera.
Já se na toho svýho človíčka TAK moc těším :-))

 
bbettka
Kecalka 186 příspěvků 22.02.06 13:30

Ahoj,

Gabika - Teda holky, to muselo být něco. Hlavně, že už je lépe a jste doma. Přejeme už jen lepší dny. Manžel je skvělej, také si mýho manžu nedovedu představit u žehlícího prkna …

Bodlinka - Gratulujeme, jen tak dál. Já to občas také zkusím, ale bez úspěchu. Nechce na nočníku vůbec sedět. Oblečená jo, ale jak ji svlíknu…

Evewolf - Jo, jo, také jsem si stále pohlížela miniaturní úlovky a nemohla se mimouše dočkat. Kolikátého máš vlastně termín? Nevím jestli jsi to už někde nepsala…

Mějte se a jen zdraví!!!

 
Bodlinka
Kecalka 173 příspěvků 23.02.06 13:43

Ahoj holky,
to je síla, to počasí, co???Já už byla teplejšími dny navnazena na příchod jara a on takový podraz a zase krutá zima.
Musím uznat, že Jana měla s tím nočníkem pravdu, včera Veru neřekla číí ani jednou a tak jí zase jen vysazuji, jestli „to“ náhodou nechytneme:)
Naučila se ale říkat hindat - to znamená něco jako vyndat a toto slovo je od ní slyšet nepřetržitě.Všechno chce najednou hindat a mě z toho už hindá v hlavě:)

Napíšu vám pár jejích perliček:

haketa - raketa, ale to znamená, že si chce jít čistit zuby, protože v koupelně máme obrázky raket na dlaždičkách z partnerova mládí

bíbí - to je medvěd, vážně nevím, jak na tohle přišla

homimi - o miminku, ale znamená to, že mám vzít Betynku nebo Maminku a jít si s ní číst

himri - to je šimry, že chce lechtat na noze.A k tomu hned hindat - že jí musím sundat ponožku, protože šimrání přes ponožku není to pravé

A aby bylo veselo, tak ještě přidám tohle.Určitě již některé víte, že naše Veu kaká jedině v šatní skříni tatínka.Otevře si jí a stojí tam schovaná za kabáty a bundami a tlačí.Jak máme teď nočníkový výcvik, tak jsem samozřejmě chtěla, aby kakala do nočníčku, když jsem viděla, jak si zase letí ulevit do skříně.Čapla jsem jí a že jdeme na nočník a ona né,.....no skončilo to takovým kompromisem - kakala na nočníku, ale ve skříni a to jsem musela sedět v té skříni s ní a na druhém nočníku, co máme a dělat, že také tlačím.Kdyby to někdy viděl, nevím, co by si o mě pomyslel.Výsledkem byl stejně nepřesvědčivě malý Verunčin bobek a když celá akce skončila a já si nevšimla, vlítla během minuty Veru už zabalená zase do skříně a v klidu se dokakala do plenky.
A pak učte děti na nočník!!!!

A pak mám jeden malý dotázek na všechny - už máte naplánovanou letní dovolenou???Pochlub­te se:)

Pa Bodlinka

 
Evewolf
Ukecaná baba ;) 1983 příspěvků 28.02.06 20:15

Bodlinko, to je nádherná historka, to musím hned dát k dobru manželovi :-)))) paráda!!!
Letní dovolenou máme zčásti na „maltě“ (budem přestavovat" a z větší části v porodnici :-)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama