Příbramačky a okolňačky č.6 - Jak to chodí v jiných kulturách

Ahoj Příbramačky a okolňačky, jak jste se jistě dočetly z mých komentářů, jsem teď zase nastydlá, opět se mi v krku zabydlela protivná infekce a je ze mě učiněný marod, který se vzchopí sotva na to, aby ukuchtil něco k jídlu a pak hurá do pelíšku.Tím je teď pohovka před televizí. Verunka se díky tomu stala televizním závislákem, protože nějak nemám sílu vymýšlet jí nějaký program.Tak si dělá v podstatě to, co chce.Roznáší všechno po bytě, občas na mě koukne, co já na to, ale když vidí, že jsem lazar, činí se dál.Náš obývák je jak po výbuchu.

Pustila se i do rozebírání knihovny.Nosila mi knížky na pohovku a když už jsem byla zavalena asi dvacátým svazkem, všimla jsem si, že nese jednu knihu, na kterou jsem dávno zapomněla, že jí mám.Jen jsem v ní zalistovala, padla mi do oka zajímavá kapitola a hned jsem měla téma na nový deníček.Je to kniha Masáže dětí a kojenců od Jany Hašplové a ona kapitola se jmenuje:

Příklady z jiných kultur

Matky v Nigérii běžně masírují svá nemluvňata od jejich narození až do jednoho roku.Je to velmi starý zvyk, který přechází z matky na dceru a stal se rutinní součástí péče o děti.Kojenec se obvykle koupe dvakrát denně. V sedm hodin ráno a v pět hodin odpoledne, a pak ho matka masíruje olivovým olejem. Během masáže si několikrát zahřívá ruce nad ohřívačem nebo nad ohněm z dřevěného uhlí.

V Ugandě zůstává novorozeně stále s matkou, která ho od narození masíruje, laská, mazlí se s ním a zpívá mu.Dítě nosí v závěsu poblíž prsu, krmí ho podle chuti a spí s ním.Tyto děti jsou velice živé, spokojené, klidné a zůstávají déle v bdělém stavu.Pouto mezi nimi a matkou je velmi silné a ta předvídá potřeby dítěte dříve, než je začne vyžadovat pláčem.

Frédérick Leboyer (1918 - francouzský porodník se soukromou praxí, který zpochybnil západní praxi ve vedení porodů. Navrhl pro místo porodu tlumené osvětlení, jemné ozvučení, pozdější oddělení pupeční šňůry, mírnou masáž novorozence a jeho omývání v teplé vodě. Metoda vyvolala protichůdné reakce, otevřela však prostor pro výzkum duševního a emočního vývoje dítěte.)popisuje ve své krásné knize Milující ruce tradiční umění indické masáže, které pochází z Jižní Indie a předává se z matky na dceru.Indické matky své děti praviselně masírují asi od jednoho měsíce do půl roku, v zimě ředěným hořčičným olejem, v létě kokosovým olejem.Leboyer tvrdí, že je to posvátné umění, protože je spojené s dětmi, a tedy obnovou života.

Balijci věří, že novorozeně přichází na tento svět z božského království a pohlížejí na ně, jako na posvátnou bytost.Přibližně dva roky se nesmí dotknout nečistné země a matka nebo starší sourozenci ho přenášejí v náručí.Indonéské matky nosí nemluvně nejprve vpředu , aby mohly pohodlně kojit a když dítě povyroste, přenášejí ho na boku tak, že ho stále mohou nakrmit.Teprve po odstavení ho přemístí na záda.Masáž patří k tradičním balijským zvykům.

Většina matek na Fidži masíruje děti denně po koupání kokosovým olejem.V noci masáží dítě utišují, aby dobře spalo.Přes den ho nosí na těle v závěsu za své suknice.

Na východním pobřeží Nového Zélandu pokrývali Maorové dítě jemným vláknem listů lnu - tvz. Kukukuku.Za starých časů dítě obalovali první dva nebo tři týdny.Ráno a večer matka vlákna odstranila, dítě vykoupala a namasírovala ho vlažným olejem.Pak ho znovu zabalila do čerstvých zahřátých listů, mechu a měkké kůže.Maorové považovali masáž dítěte za důležitou a pokračovali v ní několik let.Matka prováděla rukama různé pohyby a zvláštní pozornost vždy věnovala kotníkům a kolenům, aby byly ohebné a pružné.Dnešní maorské ženy udržují s dětmi úzký tělesný kontakt a často je hladí.

Jen co jsem to dočetla, všimla jsem si, že Verunka zatím stihla pokreslit zeď modrou propiskou a hned mi to hrdě oznamovala svým „písi písi" a sápala se na mě, že chce pochovat.Zlobit jsem se na ní nedokázala a když jsem si představila, jak Balijci nosí děti dva roky, jen proto, že je země nečistá, chňapla jsem jí nadšeně do náruče, neboť mi došlo, že mi v Čechách to máme vlastně docela jednoduché:)

Bodlinka

zdroj: Kniha Masáže kojenců a batolat, Jana Hašplová a www.maxdorf.cz

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
55
8.3.06 21:06

Ahoj, tak jsem taky někde první. Pěkný deníček, ale nemají to ty maminy s tím masírováním jednoduchý. Určitě, ale nemaj tolik poviností v domácnosti. Je pravda, že mi si je asi tak zbytečně přiděláváme. Podívejme se na seriály z Ameriky - v botech až do postele a zase do práce.

Ahoj Makča a Martínek

 • Zmínit
 • Nahlásit
4
8.3.06 21:26

Ahoj všem, Bohunko, to jsi, ale čipera, i když jsi marod…Další deníček, to chce opravdu pochvalu…Chválím i Verču, taky šikula.. Každopádně si neumím představit, že k tomu všemu všednímu programu, který mám, ješte masíruji Martičku…? To by tedy asi nešlo. Asi by se už ani buchta nedala:-) tak se brzy uzdrav, ať můžeme spáchat brzy nějaký ten srazík.. P.S.-Co já bych dala za masáž…

 • Zmínit
 • Nahlásit
173
10.3.06 15:40

Ahoj,
tak mi bbettka psala, že jim asi 14 dní nebude fungovat PC.Tak to vypadá, že náš deníček bude zít prázdnotou.
Já jsem pořád nemocná, vzteklá, protivná, zkrátka mi už ta rýma asi „leze na mozek“.

Zahl -doufám, že se brzy sejdeme.Já ten pátek měla tak hezky naplánovaný a nakonec jsem marod, ach jo:(

A zdá se, že jsem se trochu pomílila v těch přezdívkách.
Makča a Martínek a Makysek a tygříci - nějak jsem si vás spojila do jedné, tak pardonek, vy jste valstně dvě:)
Už se těším, až uděláme někde ten sarzík, jak vás poznám osobně, bude to lepší a nebude docházet k omylům.
Tak se mějte krásně papa
Bodlinka

 • Zmínit
 • Nahlásit
444
13.3.06 10:28

Ahojky.

Omlouvám se, jsem teď nějak bez nálady a tak abych nešířila depky, jsem v povzdálí.

Bodli - zdi už máme taky počmárané. A od nošení mám ruce až ke kolenům a záda úplně K.O.

Mějte se hezky.

Ať už je jaro
Gabika

 • Zmínit
 • Nahlásit
173
13.3.06 12:43

Ahoj,

GabikaD- mrzí mě, že tě drží špatná nálada, snad také nejste zase nemocné?

Verča měla přes víkend horečky a já mám pořád rýmu a kašel.V pátek chci jet Jardovi na promoci, tak doufám, že už budu ok.

Holky, holky,koukám účast slabá???
Jsem zvědavá, co bude psát Jana, jaké to bylo na horách.
Brzy písnu nějaký deníček.
Bodlinka

 • Zmínit
 • Nahlásit
488
13.3.06 19:57

Ahoj holky,

tak horalové jsou zpět v nížinách :-)
A jak jsme se měli? No, bylo to docela fajn, akorát jsme měli děsnou smůlu na počasí. První tři dny bez přestání chumelilo a byla mlha, potom bylo jeden den krásně a poslední dva dny pršelo…Takže Matýsek si horskýho vzdoušku moc neužil…teda ven samozřejmě chodil, ale jak jsem si myslela, že bude od rána do večera řádit ve sněhu, tak na to to teda nebylo…:-/ Zvládl to ale na jedničku, obě cesty z půlky prospal a druhou půlku se dal docela zabavit knížkama a zpíváním. Celý týden byl zlatíčko (až na pár mini vztekacích scének u večeře), ke konci týdne se dokonce tak otrkal, že proběhla družba s ostatními hosty a místím personálem. Jinak mám pocit, že to vytrvalý sněžení bylo pro Matýska jak ušitý, protože tam pořád jezdili s pluhama a odklízeli sníh a to se mohl Mates podělat - všechny auta větší než průměrný osobák jsou jeho největší zálibou, takže si to opravdu užil :-)
No a stravování v restauracích už má v malíku, při posldením obědě se najedl úplně sám vidličkou a jedinej, kdo nakydal jídlo kolem sebe, jsem byla já :-))))
Jedinej problém byl, že Mates z nevím jakýho důvodu odmítal spát v cestovní postýlce (u našich nebo u babičky v ní normláně spí), takže spal celý týden s námi v posteli a nějak naivně asi předpokládal, že to tak bude i doma, takže teď už třetí večer usíná s šíleným řevem a buší pěstičkama do žbrdlení, natahuje ke mně ručičky…doufám, že se zase brzo vrátí do svých starých kolejí (což u nás znamenalo, že jsem ho položila do postýlky a odešla pryč a on si tam hrál s dudlíkem a s natahovacím hracím strojkem až sám usnul).
Dneska mě čeká hrozný žehlení, tak doufám, že dávaj něco koukatelnýho v televizi, abych se u toho nenudila…

Mějte se fajn.

Jana

 • Zmínit
 • Nahlásit
173
16.3.06 10:30

Ahoj
Bože můj, takové hrubky,gramatické chyby a to vše jsem zjistila až teď.Omlouvám se za svůj článek, ta rýma mi nějak zatemnila myšlení nebo co.Až Veru po obídku usne, napíšu nový.Pa

 • Zmínit
 • Nahlásit