Přikrmujeme půl roku bez úspěchu

Rodičovství

Ahoj, náš problém se jmenuje přikrmování, jestli mi můžete někdo poradit, tak sem s tím. Mám roční dceru, příkrm jsem zavedla v 6. měsíci, standartně, zelenina, ovoce. Neřekla bych, že malá z toho byla nadšená, ale tak 3 lžičky vždycky snědla. Kaše odmítala. Za nějaký čas přestala jíst úplně, na radu pediatričky jsem týden pouze kojila a pak jsme začínaly znovu. Víc jak 3 lčičky nikdy nesnědla, začala odmítat kašovitou stravu, čaj vůbec nepila.

Zkusila jsem nabízet kousky zeleniny, ovoce a měla jsem úspěch. Nesnědla toho moc, ale aspoň něco. Pak onemocněla, hodně zvracela, musela jsem s ní do nemocnice. V té době jsem ji pouze kojila, všechno ostatní odmítala. Po návratu domů jsem opět začala dávat kousky zeleniny, ovoce, jogurt, maso, čaj, ovocné šťávy. Všechno odmítá. Jediné, co jí chutná je pečivo, ale pouze suché, zkoušela jsem namazat chleba tvarohem, ale hned to poznala a vyplivla. Zavedla jsem pravidelné obědy a svačiny, ale jen jí po:,–(ím do židličky, tak se začne strašně vztekat a zuřit, jídlo plive, dáví se a šíleně u toho vyvádí. Nechce ani nic pít. Kojím ji teď dopoledne a pak opět k večeru a přes noc, ale je schopná od dopoledního kojení vydržet na sucho až do večera. Zastávám názor ditě do jídla nenutit, ale musím napsat, že tedˇjsem už tak nervozní, že se mi to moc nedaří. Co Vy na to?

Co si myslíte o kojení dříve a dnes? Setkala jsem se s názorem, že kdysi matky svoje děti třeba až do 2 let jen kojily, proč by to teď také nešlo? Co se změnilo? Je to jen společensky nepřijatelné?
Díky za rady, za názory
ahoj Lorien

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.03 19:40

Ahoj Lorien,
jsem naprosty analfabet co se tyce prikrmovani a dovedu si predstavit co jsi uz vsechno musela vyzkouset. a na tvem miste bych uz asi byla sediva. pediatr ti asi taky moc nepomohl kdyz se ptas tady…
nevim zda me zkusenostmi nepodlozene rady uz mas za sebou nebo ne..ja sama mam 4,5 mesicni holcicky a zaciname prikrmovat .i kdyz neznam tvou situaci, chtela bych te povzbudit a mozna i trochou prispet..pry pomaha zacit po troskach 1 lzicka 1 den, 2lzicky druhy atd..a treba pridavat materskeho mleko do kasicek..mno asi do vseho.. nebo na lzicku dat jeden burisonek, nebo nastrouhat trochu eidamu..ziska to mlecnou chut… tu zidlicku bych asi na nejaky cas vynechala..jak rikam je to jen pokus ti trochu pomoct.
no a hlavneti preju pevne nervy a dcerka at se pekne rozji!!

Zdenik

ajka
Zasloužilá kecalka 766 příspěvků 28.11.03 20:10

Ahojky,

měla jsem trošku podobný problém. Rozdíl byl v tom, že jsem nekojila. Naše dcera pila v noci téměř litr mlíka a přes den když snědla za celý den půl přesnídávky tak to byl výkon. Jediné co jedla byli kukuřičné křupky. Byla jsem bezradná. Každý den jsem jí navařila a záhy to vyhodila slépkám, protože prostě nic nechtěla. Mléčné výtobky nevzala vůbec do pusy. Jednou jsem si postěžovala své doktorce a ona mi jen řekla, že to její noční jezení je zlozvyk. Tak jsme se jednoho dne s manželem dohodli, že to prostě vydržíme a v noci jíst nebude. První noc byla hrozná. Nad ránem dostala 75 ml. Druhý den byl lepší a od třetího nedostává v noci žádné mlíko. Pouze na usnutí 250 ml. V noci pije šťávu. Poté co přestala jíst v noci začala lepší pít přes den a jí a jí a jí. Dokonce i smetánky. Obědy taky baští. Někdy už nevím co jí dát. Ale ještě jsem jí začala jídla víc chutit. V podstatě jí s náma. Samo ne smažené, maso jí stejně nechutná.
Doufám že jsem trošku pomohla.

Ajka + Lenička 15 měsíců

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.03 20:51

Lorien, mám 19-ti měsíční dceru, do dnešního dne pije POUZE kojenecké mléko. Na půl roce jsme začali přikrmovat, bohužel bez úspěchu, zelenina, ovoce, mléčné výroby…nic,nic,nic. Do 10měsíce jsem kojila, pak přešla na UM. Až poslední dobou se to všechno pomalu, ale opravdu pomalu začíná zlepšovat. K obědu sní asi 5 lžiček zel. polévky (dřív u všeho měla hysterické záchvaty, teď už někdy i sama otvírá pusu), občas sní trochu jogurtu, jídlo ji musí zaujmout vizuálně…žádné beztvaré kašičky, ale pokud má jídlo obličej:o) hned se jí jí lépe. Pomáhají nám také kuličky v jogurtu (viz. kouzelník od danone) apod. Ale říkám, je to otázka času, každé dítě je jiné a my musíme být pouze trpělivé…jo a ještě jeden tip pro začátek…okolo roku jsme začínali s kukuřičnýma tyčkama…hezky křupou, nedrobí a Míša se na nich naučila kousat a polykat kousky, což do té doby byl taky velký problém.

Pokud bych byla v tvé situaci, asi bych pořád kojila a zkoušela nabízet. Chápu, že je to o nervy…vím o tom své.

Takže jídlu zdar a moc držím pěsti ať se u Vás začne jíst dřív než u nás:o)))

Hanka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.03 21:36

Ahoj Lorien,
taky jsem měla u první dcery podobný problém. Plně jsem ji kojila do 9.měsíce, protože vůbec nic nechtěla. Pak se naučila pít jablečnou šťávu z lahve a jedla jen jogurty. Někdy snědla za den 3, jindy 4 i 5 a do toho pila tu šťávu. Zařekla jsem se, že jí dám mlíko jen ráno a večer. Tak jsme přežívaly do roka - tedy cca 3 měsíce. Pak začala jíst výživy, ale vždy musely být s jogurtem. Od roka jedla suché těstoviny - takže do roku a půl jedla jen jogurty a suché těstoviny. Když jsem přestala v 16m kojit, nepila mléko vůbec ž skoro do dvou let. Ale jedla trochu sýru. Dnes jí jsou tři a spektrum stravy je stále podobné - jogurty, suché těstoviny, suché pečivo, suchá rýže, suchý knedlík, chutná jí kuřecí maso, zbožňuje smažené řízky - to jí ale dávám jen občas. Zeleninu neměla v puse snad nikdy, ovoce formou přesnídávek, občas jablíčko, v zimě mandarinku. Nechce ani banán. Ale je v pohodě, žádný extra hubeňour, dokonce říkají, že je na svůj věk velká. Takže vydrž, nenech se vynervovat, děti rostou i z mála. Ale pořád bych asi na tvém místě zkoušela nabízet jídlo. Vím, že je to o nervy - zažila jsem to taky, ale asi bych se na to úplně nevybodla, já jsem to zkoušela stále - i když mi tekly nervy. Po nějaké době jsem už rezignovala na potraviny, které odmítala a nabízela jí jen to, co chtěla. Třeba brambory nejí dodnes a už se nenamáhám jí je dávat, protože vím, že je stejně nesní, ani ve školce a to ví, že pak bude mít hlad.Radši vydrží do svačiny a dá si suchý chleba.
Měj se krásně, držím palce.
 Darina

Aja99
Kecalka 208 příspěvků 28.11.03 22:30

Ahoj Lorien, slyšela jsem názor, že pokud je dítě do roku jen kojené, nijak nestrádá (samozřejmě by se mělo „seznamovat“ i s pevnou stravou), po roce už má přece jen větší spotřebu energie, takže by teoreticky mělo jíst pestřeji, jenže po roce už začíná prosazovat svou vůli a své chutě, takže mnohdy jí ještě méně než předtím…Co se týče kojení, vykašli se na předsudky, mám spoustu kamarádek, které kojily do 2 i do 3 let..dítěti to určitě neuškodí (spíše naopak)..taky mám v úmyslu kojit tak dlouho, dokud nám to oběma bude vyhovovat..v i­deálním případě do té doby, dokud nezačnu dávat kravské mléko (rozhodně ne před 2.rokem..). Můj chlapeček zezačátku jedl docela pěkně (ne mnoho, ale bez problémů..), v 10 měsících onemocněl (jen běžná viroza) a začal odmítat vše kromě mateřského mléka..plně jsem kojila asi ještě měsíc..postupně pak začal jíst i příkrmy..takže pokud tvá holčička nemá nějaké zdravotní problémy..vydrž, do ničeho ji nenuť (nemá to cenu..) a zkoušej jí dál nabízet příkrmy…možná, že až ji začneš dávat jídlo „podobné tomu dospěláckému“, bude jíst lépe.. psychicky se připrav i na to, že možná bude mít období, kdy bude jíst jen jedno jídlo a vše ostatní odmítat (např. jogurt, maso nebo něco jiného..)…takže držím pěstičky, ať vše zvládnete a ať je holčička zdravá!
Andrea a Ondra (16 měs.)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.11.03 09:44

Dakedy byva problem aj s teplotou stravy, vyskusaj od vlazneho az po teple, kamoskina rocna dcera napr. zje iba dost teple pokrmy

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.11.03 09:45

Dakedy byva problem aj s teplotou stravy, vyskusaj od vlazneho az po teple, kamoskina rocna dcera napr. zje iba dost teple pokrmy

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 29.11.03 11:15

Milá Lorien!

Chtěla bych Tě uklidnit, pokud dostatečně kojíš, Tvá roční dcera určitě nestrádá. Některé děti odmítají příkrm a je to možná dobře, protože by měly zažívací problémy nebo větříky. Instinktivně to vytuší a jídlo odmítnou. Najdou se i dnes maminky, které velice dlouho kojí a určitě to nedělají ze svého rozmaru nebo protože je to právě "v módě "…! Dokud to jde koj a netrap se.

Co se příkrmu týče, je dobré se poradit s moudrým odborníkem. Píšu schválně s moudrým, s takovým, který nemá na každý problém stejné řešení. Možná v tom vězí nějaká alergie nebo vnitřní problémy.

Myslím, že to děláš dobře, stále nabízej. Pokud chce dcerka jen suchý chleba, netrap se tím a dávej suchý. Moje holčička má 17 měsíců a chleba jí mažu teprve krátce. Do 15ti měsdíců nepila nic jiného než mateřské mléko ode mě. Pak jsem znovu otěhotněla a zrušila noční kojení. Přes den jsem kojila třikrát, jednou jsem dávala řídkou kaši do lahve, nabízela jsem čaj, ale strašně dlouho bez úspěchu. Až kolem 16ti měsíců si začala brát čaj a nyní vypije za den klidně litr čaje + 250 ml řídké kaše. Sice to trvalo, ale teď s tím nejsou žádné problémy.

Máš trochu výhodu v to, že v roce můžeš nabízet větší škálu potravin. Co takhle vařit jen jedno dietnější jídlo (méně slané a kořeněné jen kmínem, majoránkou) ze kterého můžeš nabídnout dítěti a pak si zbytek dochutit a sníst? Vymýšlení a vaření extra unavuje, to znám.

Roční dítě by mělo vypít asi 750 ml za den. Zkus zvářit počůrané plínky, jestli to tomu odpovídá. Z Tvého článku jsem vyrozuměla, že kojíš jen třikrát za den. To je na roční dítě velice málo. Aby pak neměla holčička nějak poškozené ledviny. Na Tvém místě bych nechala co nejdřív vyšetřit moč.

Kojení je určitě pro dítě to nejlepší. Kojit se má podle potřeb dítěte nikoliv podle zvyklosti ve společnosti. Společnost může mít totiž i velice špatné názory… Mě osobně nevadí jít třeba i proti proudu, když to vidím jako prospěšné pro své dítě.

Kdybys něco potřebovala, klidně mi napiš.

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.01.04 04:13

Taky si myslim, ze si dite rekne. Asi bych tez souhlasila s kojenim co nejvice, kdyz ji jine nechutna. A na suchem chlebu nevidim nic spatneho, doted sama jim jen suchy. Taky ne pro kazdeho jsou napr. mlecne vyrobky to prave orechove, spousta deti ma naa ne alergii. Tak se tim moc netrap. Moje decko je zatim jen na materskem mliku a mozna bude opacny problem. Kdyz jim, tak mi sedi na kline a silene se o jidlo zajima. Takze si myslim, ze kdyz se to tvoje nezajima o jidlo, tak to zrejme ani nebude potrebovat. Jestli je jinak v pohode. Do sedacky ji nedavej, akorat si znicis nervy. Zkus to asi spis na kline, kdyz ma dobrou naladu.

noflik
Nováček 1 příspěvek 29.09.07 21:37

Ahojky!
Jen jsem se chtěla podělit o naše zkušenosti s přikrmováním. Začali jsme dávat dcerce příkrm po 7.měsíci,ale jíst začala až v 15 měsících. Do té doby vždy pár dní něco snědla a pak byla dlouho jen kojená. Největší úspěch měla večerní kašička, ale ani to někdy nejedla :-D. Nicméně v 15 měsících, kdy už pochopila - když nesníš tohle,nic jiného nebude - se rozjedla. Také jsme potřebovali na chvilku pohlídat a jinak to nešlo. Odstavovala jsem jí přes den postupně,ale na „dosaženém“ jídle jsme setrvali a nevraceli se zase ke kojení a kojila jsem jí jen v noci. Je dodneška (26měsíců) poměrně konzervativní v jídle, co nikdy neměla, málokdy ochutná,ale baští dobře. Držím palce, všechny děti přece začnou jíst! Jen vydržet… :-) Tereza

Vložit nový komentář