Přirozený pocísařový

Dnes jsou to přesně 4 měsíce, co jsem přirozenou cestou porodila našeho druhorozeného syna. Narodil se 2.9.2016 ve 21:25 v Klatovské porodnici cca 3 hodiny po příjezdu. Na tom by nebylo nic divného, pokud bych prvního syna nerodila císařským řezem...

*

Dnes jsou to přesně 4 měsíce, co jsem porodila našeho druhorozeného syna. Narodil se 2.9.2016 ve 21:25 v Klatovské porodnici cca 3 hodiny po příjezdu.

Termín porodu jsem měla vypočtený na 12.9.2016. Před sedmi lety se narodil náš první syn akutní sekcí z důvodu klesajících ozvů, které byly následkem pevného dvojitého obtočení pupečníku kolem jeho krčku.

Proto způsob druhého porodu visel celý třetí trimestr ve vzduchu. Já si v duchu přála rodit přirozeně, ale zase jsem si plně uvědomovala všechna rizika. Můj gynekolog mi jasně řekl, že mě rozhodně nikdo přirozeně rodit nenechá, ať si nedělám naděje.

Všechno jsem tedy po odeslání do poradny v porodnici konzultovala s lékařkou v poradně a rozhodnutí mělo padnout při další kontrole, tj 7.9. Poslední srpnové týdny jsem si říkala, že by bylo fajn, kdyby se mimi rozhodlo a porod se spontánně rozběhl. A jak se říká, přání je otcem myšlenky.

Začala jsem si představovat jaké by to bylo kdyby. Prostě jsem dělala vše proto, aby se porod rozeběhl sám a zkusila jsem babskou radu - svařené víno, každý večer jeden hrneček. Navíc jsme si užívali poslední týdny prázdnin turistikou, takže jsem toho nachodila až až.

První září přišlo a chlapi šli do školy. Syn do 2. třídy a manžel učit. Tak jsem si říkala, jak by bylo fajn, kdyby se učitelský synek narodil 1. září. :D Takže když jsem čekala, až skončí první hodiny nového školního roku, chodila jsem po škole nahoru a dolů…a bříško pořád nic…

Užili jsme si den a večer zase svařák a v tom mi začalo něco, co jsem považovala za poslíčky. Vždy takové nepříjemné, ale nijak dlouho trvající dloubnutí v kříži. Pak jsem změnila polohu a usnula. Pár dloubanců mě probudilo i v noci, ale pořád to nebylo nic tragického.

Ráno jsem se v pohodě nasnídala a jelikož bylo krásně, sluníčko pařilo, tak jsem se rozhodla pro vyprání a vyžehlení veškerého prádla. Kolem 10. dopoledne mě překvapily další dloubance do zad, že jsem se musela vždycky malinkou předehnout a počkat, až to přejde.

Ale pořád nic moc - teda alespoň já jsem si říkala, že to pořád nic moc není, že asi poslíčci, vždyť jsem je ještě neměla, tak by nebylo nic zvláštního, že mě pozlobí, no ne?!

Takže tímhle způsobem jsem vyprala, pověsila a vyžehlila dvě pračky prádla, při želení zkoukla pár filmů a sem tam si už musela pár dloubanců i prodýchnout. Přicházely už po cca 10-15 minutách. Nedalo mi to a kolem 14. hodiny jsem zalezla do vany. Horká voda, to je moje. :)

No tentokrát jsem si vanu moc neužila…dloubance už ne po 10, ale hned po 7 minutách. Že by? Manžel přišel kolem 15. hodiny domů, já pořád ve vaně a on: „Hele, nevypadáš dobře, asi pojedem ne?“

No, kdybych mohla, tak ho zakousnu. :D Nějak jsem si pořád říkala, že to nemůže být ono…že porod přece bolí víc. :D No kolem 16. jsem ještě na odjezd nepomýšlela, ale raději jsem pomalu dobalila tašku a čekala, co bude. Dloubance se pomalu, ale jistě dostavovaly dřív a dřív…

Když už jsem hekala co 5 minut, velel manžel k odjezdu. Takže před 17. hodinou jsme vyrazili. Máme to cca 45 minut. Cestou jsme se ještě zastavili koupit manželovi něco k jídlu a pití - přece jen, bůhvíjak dlouho tam budeme, a co když jedeme zbytečně?

Cestou už to začíná docela bolet. Vždyť přece před 18. hodinou jsme byli v Klatovech. Já na monitor, sestřičky si akorát předávaly směnu. Na monitoru skoro nic nebylo, jsem si říkala, že by přece jen poslíčci?

Přišla doktorka - shodou náhod paní doktorka, ke které jsem chodila do poradny. Tak o způsobu porodu jsem se měly sice domlouvat až ve středu 7., ale holt bude muset diskuze proběhnout hned. Řekla jsem, že bych ráda zkusila rodit přirozeně. Rozhodnutí padne tedy podle váhového odhadu.

Vyšetření ultrazvukem - malý bude mít cca 3350 g a je málo plodové vody. Vstala jsem z lůžka a jdu ke koze, najednou bolest do břicha, předklon, prodýchnutí. Doktorka přiskakuje a sahá na bříško. „To se mi zdá jako kontrakce.“

Vylezla jsem na kozu a závěr: „Tak rodíte, krásně rozběhnuté, otevřená na 5-6 cm. Jestli to takhle půjde dál, tak předběhnete všechny, co tu jsou už od rána.“

Takže návrat na sesternu - všechny 3 boxy jsou obsazené. Zavolat manžela, aby se převlékl. A začínáme vypisovat papíry. Já si přeju klystýr - ten se prý asi nestihne. No, díky pěkně. Kontrakce častěji a častěji a bolí to, bolí. Ale zařekla jsem se, že tohle je bolest pozitivní a že se jí stejně neubráním a ani se jí bránit nechci. Vždyť každá tahle bolest mi posouvá moje miminko blíž a blíž do náruče. Manžel se sestrou a doktorkou se smějí, když se co minutku ohnu a nemůžu ani mluvit. Jen se pořád usmívám jak tatar. :D

Sestra: „Koukám, že ty bolesti jsou nějak častější a intenzivnější, co?“

Zmůžu se jen na: „No to teda.“

Narychlo nám vyklízí jeden porodní box, kde je maminka s nepostupujícím porodem. Takže na box jdeme kolem 20. hodiny. Připomínám se s klystýrem. Porodní asistentka se o něj pokusila, ale nebylo to vzhledem k frekvenci kontrakcí k ničemu. Rychlá sprcha, zkouším pár ulevujících poloh, víc nestíhám a mám šílený pocit na tlačení. Lezu na porodní lůžko, porodní asistentka vyšetří a je to tu, můžu zažít lehce tlačit.

Po chvilce protrhne vak blan a začíná to mít grády. Porodní asistentka mi pomáhá měnit polohy, abychom miminku pomohly dorotovat. Chvíli na boku, chvíli v podřepu. Po 21. hodině přichází doktorka a už zůstává. Poslední zatlačení, při kterém jsem si myslela, že už to nedám a miminko se narodilo.

Koukla jsem na hodiny - 21:25. Tak takovej fofr jsem fakt nečekala. Prcka choval tatínek, já si k němu jen čuchla, jelikož jsem se klepala jak ratlík a bála se, že bych ho neudržela.

Po porodu se na nás přišel podívat i pan primář a moc mi gratuluje, že jsem to tak krásně zvládla a že jsem si stála za svým a rodila normálně. :)

Nemůžu si na nikoho z personálu absolutně stěžovat. Paní doktorka, která mne plně podpořila v rozhodnutí rodit normálně, porodní asistentka, díky které jsem se cítila v bezpečí a hlavně nic, nic mi nikdo netlačil proti mé vůli.

A tak se narodil náš druhorozený syn Marian, 3400 g a 50 cm.
Prostě naprosto přirozený, téměř vysněný pocísařový porod ;-).

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
7538
6.1.17 01:30

Gratuluji ke krasnemu porodu. Je super, když to tak krásně vyjde :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
887
6.1.17 08:11

Gratuluju a závidím. Mě se nikdy porod sám nerozjel takže druhý i třetí porod šel plánovaným císařem :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
6177
6.1.17 08:51

Taky jsem zažila přirozený porod, 20 měsíců po sekci. Byl to ten nejsilnější zážitek v mém životě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
789
6.1.17 09:26

Také gratuluji k hezkému porodu. Také jsem rodila po císaři přirozeně dokonce vyvolávaně a vše super :dance:

 • Zmínit
 • Nahlásit
maminka2017
6.1.17 09:57

Gratuluji, já měla 3 přirozené a doufám, že bude i 4tý :lol:
A krásné jméno má :srdce:

 • Nahlásit
 • Upravit
4472
6.1.17 11:08

Krásné jméno :-) gratulace!

 • Zmínit
 • Nahlásit
891
6.1.17 12:11

Vás deníček mě moc potěšil, také doufám v přirozený porod 17 měsíců po sekci :) já nezažila ani kontrakce tak nemám vůbec tušení do čeho jdu, ale už kvůli těm dvěma prckum chci být po porodu „fit“ a ne se zase 14 dní plazit v předklonu :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5753
6.1.17 12:43

Gratuluji ke krásnému chlapečkovi! Také jsem rodila poprvé císařem (poloha KP + komplikace na mé straně) a podruhé přirozeně. Ale mě se v poradně zeptali, jakou možnost preferuji.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1553
6.1.17 12:55

Také jsem zažila vaginální porod po císařském řezu. První chlapeček 3700g, nepostupující porod=sekce. Poté holka, též 3700g. Vydupaný a mnou prosazený superporod :D
Krásný osvobozující pocit, gratuluji. ;) :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
28418
6.1.17 13:36

Holky, ze zvědavosti, máte pak k těm dětem jiný vztah? Když CS berete jako selhání a pak zažijete úžasný superporod jako z pohádky? Ale upřímně… Klidně anonymně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6.1.17 14:56

Teda moc gratuluji :potlesk: A zaroven jsem za tento denicek a reakce dalsich maminek rada a dekuji! Cekam druhe dite a prvni bylo take akutnim cisarem, tak bych druhe chtela zkusit normalne, ale doktor take rika, at se radeji pripravim na dalsiho cisare, ze u druheho ditete to jinak po prvnim cisari nebyva. No uvidime, svarak take muzu ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
140
6.1.17 15:33

To je úžasné, moc blahopřeji a mám radost, že jste to dokázali :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4629
6.1.17 18:10

@Bábrdl Nezazila jsem porod přirozenou cestou, ale je to pro me naprosto absurdní myšlenka. Neberu to jako selhání, moje dcera byla polohou KP a rozhodne jsem rada, ze v tomto případě nechtel nikdo nic riskovat.
Mam ke své dceři absolutní vztah matka d dcerou a porod CS nas nijak nepoznamenal. Dala bych za ni zivot. A ja, zatím nastesti porad, jsem pro no středobodem vesmíru.
Neumim si predstavit vic Lásky. Je to jediný clovek an svete pro kterého bych byla ochotna obětovat samu sebe za jeho stesti. A to je absolutní, ne sobecka laska, i porodem CS. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6.1.17 18:15

Juu to je krásné :-) první porod akutní sekce před skoro 19ti měsíci a druhý chci taky takový :-D dá se to někde objednat? :lol: :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
10206
6.1.17 18:41

@Bábrdl Tak tvoje myšlení me nikdy nepřestane překvapovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
24836
6.1.17 19:33

Gratuluji :kytka: Měla jsem za sebou 7 přirozených porodů, pak sekci s dvojčaty a pak po 19 měsících zase přirozený porod. Byl to můj nejhezčí a nejrychlejší porod, jaký jsem zažila.

 • Zmínit
 • Nahlásit
10206
6.1.17 20:11

@fragola Takze mas 10 děti? :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
24836
6.1.17 20:13

@Jitusee Ano, máme 10 dětí, jedenácté se „vyskytne“ letos v červnu ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
10206
6.1.17 20:59

@fragola No tak to kloboucek teda :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4629
6.1.17 21:02

@fragola
Ty kraaaaaso, to je hukot s deseti dětmi, ne? :mrgreen: :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
24836
6.1.17 21:03

@Jitusee Není proč :) Chtěli jsme to, máme to a jsme za to moc rádi ;) Ale děkujeme :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
24836
6.1.17 21:06

@Tiffany1 Tak jistě, že je to cvrkot, ale ne tak strašný, jak si každý představuje. Za ty roky už jsme to celkem vychytali. Aspoň myslí :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
6726
6.1.17 21:22

@Bábrdl prvni dite planovany cisar pro kp, dnes bych volila jinak. presto nelituju ale to co prislo po cs na to me nikdo neupozornil…vztah jsem si k male dlouho hledala. druhe dite prirozene, porod docela peklicko ale ten vztah tam byl od prvni minuty a celkove to bylo emocne uplne jine nez po cs.

 • Zmínit
 • Nahlásit
420
6.1.17 21:23

@fragola To jste dobrá, že ještě stihate v tak hojne míře diskutovat zde na e miminu ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
24836
6.1.17 21:25

@Lenuška 1 Ani ne, nekecáno mám z dřívějška ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
10206
6.1.17 21:34

@fragola My mame děti dve, radi bychom jeste třetí, protoze starší syn ma uz 7 let a mladsi 10 tydnu, takze ten rozestup je dost horentní a radi bychom, aby si aspon dve dítka byly blízko. Kdyz manžel narazí, ze by rad i čtvrté, tak jsem si klepala na celo. Ne snad kvuli tomu, ze bych neuměla dat tolik lásky, ale rada bych všem umožnila studovat, mit koníčky, hezké veci apod. A to uz mi u čtyř děti prijde dost náročné. Takze můj obdiv mate :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4593
6.1.17 21:38

Prijemne poctenicko. Gratuluji k chlapeckovi.Je hezky ze ti to vyslo prirozene :kytka:

@fragola Doufam ze mas bezproblemove tehu :kytka: Nenajdu tu dennicek o 10 porodech? A zajimalo by mne co tvoje zada teda 10let tehu. :P Z hlediska nemit takovou dobu mrchu MS bych to asi brala. :lol: Jinak tyhle dny dodelavam dennicek, jaky mam srumec se dvema detma, tak si to jeste rozmyslim, jestli to vubec poustet do sveta :jazyk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
28418
6.1.17 21:39

@zolycka Díky za odpověď. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
28418
6.1.17 21:40

@Tiffany1 Mě právě zajímal ten rozdíl u holek, které zažily oboje.

 • Zmínit
 • Nahlásit
24836
6.1.17 21:56

@Bábrdl Neberu ten vztah k dětem jako takový, ten byl stejný, byť dvojčatové těhotenství bylo jiné. Ale beru to vzhledem ke mě, co se týče rekonvalescence… Já jela ze sálu chudší o 2 děti a 1,5 l krve chudší. Propuštěna po sekci s dvojkami jsem sice byla 3 dny poté, ale stejně to stálo za houby. Místo toho, abych se radovala, jak jsme krásně zvládli těhotenství a měla bych mít radost, že máme 2 krásné, zdravé kloučky, byla jsem ráda, že si poradím sama se sebou…
Tak asi tak to bylo u mě. Vím, že by mě kde kdo odsoudil, ale celé bych to prožívala jinak, kdybych rodila přirozeně…

 • Zmínit
 • Nahlásit
2082
6.1.17 23:36

@Bábrdl mela jsem to obracene, prvni prirozeny, vyvalena, dite spave se zloutenkou, rozkojovani, fakt hruza. Druha cisar nedonosena, opet zloutenka, odsavani, operace, nervy, ale u druhe naskocily city hned. Takze u me nehral roli zpusob porodu, ale zkusenost

 • Zmínit
 • Nahlásit
maminka2017
7.1.17 02:12

@Kiara28 deníček o 9porodech nikdy nenapíše :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Příspěvek upraven 08.01.17 v 10:21

 • Nahlásit
 • Upravit
4593
7.1.17 13:02

@Adélajda4 a proc?

 • Zmínit
 • Nahlásit
24836
7.1.17 13:30

@Kiara28 Já ti ráda odpovím. Momentálně jsem se od této uživatelky přes SZ dozvěděla, že děti jsou vymyšlené nebo jsem Romka :lol: Prý se dětmi každý rád pochlubí, já to nedělám, tudíž lžu…

Kdo není ducha mdlého, pochopí, že ne každý na sebe s prominutím vyblije vše ze svého soukromí, NIKDY nedám veřejně na net fotky dětí, jsme normální rodina, žádný cirkus.

A ještě poznámka na konec. Zcela logicky nelze napsat 10 deníčků o porodech, když jich mám za sebou 9. Kdo umí počítat, dobere se ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
24413
7.1.17 15:50

@Adélajda4 Můžu tě ujistit, že Fragola není Romka a její děti jsou skutečné. Ani v jiných aspektech „nesplňují“ měřítka neduživých či zanedbaných dětí - právě naopak.
Víc to přibližovat nehodlám, mysli si, co chceš. Ale ponech si své závěry ve vlastní hlavě ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
116
7.1.17 16:03

@fragola jsem ráda, že to má někdo v dnešní době FB stejně ;) - sice mám děti jen dvě, ikdyž bych ráda víc, ale taky je nikde nevystavuji. :potlesk: :potlesk:
Jinak blahopřeji k Mariánkovi a přeji mu do života hlavně hodně zdravíčka.

Příspěvek upraven 07.01.17 v 16:03

 • Zmínit
 • Nahlásit
24836
7.1.17 21:08

@valentynk Myslím, že takových rozumných nás tu bude víc. Neberu internet jako anonymní věc a nechápu trend dnešní doby, kdy na sebe lidi bez ostychu vyžvaní naprosto cokoli, ať se to týče dětí, partnerů, příbuzenských vztahů i sexu. Občas mi zůstává rozum stát. A měla bych to stejně, kdybychom měli jen dvě děti, ale přiznejme si, že s tolika dětmi si to soukromí hlídám o to víc. Přece jen těch vícečetných rodin zase tolik není…

 • Zmínit
 • Nahlásit
maminka2017
8.1.17 10:20

@pe-terka ok pokud ji někdo zná osobně tak jo, věřím tomu…šlo mi o to, že je tady víc uživatelek, kterým se to nezdá, ale drží pusu..já jsem se jen zeptala, nic jiného :kytka: :kytka:
Takže asi tak..

 • Nahlásit
 • Upravit
4593
8.1.17 21:50

@fragola Ja si nemyslim nic zleho. Ani na okamih me nenapadlo, ze je to fikce. (Osobne znam holku z 9 deti a nase family je taky hojna. Mam pres 30 bratranku a sestrenic zhruba v mem veku. )Rada ctu tve prispevky. Ja bych asi psala vic vystavene. ☺Klobouk dolu opravdu. Ja jsem z deti 4 a taky jsem jich planovala vic. Bohuzel, asi to nepujde a hlavne tenhle rok byl pro me ocistec, a to jsem si myslela ze nic horsiho, nez prubeh druheho tehu me v zivote nepotka..A taky neni fer ze moje nervy toho poslednu dobu moc nevydrzi. Tak cas ukaze. Ale spis se bojim tretiho tehu(ne porodu) nez tretiho ditka. :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
24836
8.1.17 21:59

@Kiara28 To jsem ráda, že se nemusím prokazovat potvrzením od gynekologa a MUDr. našich dětí :lol: I když některé tady by to asi uklidnilo :)
Já jsem z takové prťavé rodiny, moc to nefunguje, takže jsem moc ráda za tu naši velkou :) Jsem moc ráda, že děti máme, doufám, že to bude klapat i v daleké budoucnosti, i když to člověk nikdy neví…
Tobě přeju klid a pevné nervy a ať se vám daří :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
maminka2017
9.1.17 10:22

@fragola Tak podle Jitky někdo rodí jedno za druhým a ani si nečuchne k práci…taky dobrý co? :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Upravit
2096
9.1.17 13:51

Gratuluji :kytka: já mám za sebou akutního císaře a druhé po 18mesicich přirozeně. Už teda rodit nebudu, ale raději bych toho císaře. Problémy po porodu jsem měla 6tydnu. Po císaři jak rybka za 10dnu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
13291
9.1.17 14:39

@fragola Ty blaho, jedenacte jo, to jsou mi tedy novinky. Smekam pred Vami a preji mnoho zdravicka take tobe, mamimce, abys to dalsi tehotenstvi krasne zvladla. A tedka je mi jasny, ze uz se nevyhnete forkum, ze mate naslapnuto na Klabzubovu jedenactku :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5753
9.1.17 16:03

@Bábrdl Můj vztah k dětem jejich odlišný způsob porodu nijak neovlivnil. Po spontánním porodu stejně jako po císaři jsem si tu euforii z miminka zažila (a překvapivě po spontánním porodu nebyla větší než po císaři), sžívání s miminkem probíhalo v obou případech podobně. Ale já to, že jsem měla první porod sekcí, neberu jako selhání.

Příspěvek upraven 10.01.17 v 15:48

 • Zmínit
 • Nahlásit
24836
9.1.17 17:23

@MartinaIrena Novinka ani ne, budu mít půl těhotenství za sebou :) Děkuji :kytka:, budu doufat, že mě v těhotenství nepotká žádná jobovka, i když to člověk nikdy neví. Přece jen je to takový nejistý podnik od začátku do konce a neberu to jako samozřejmost, že to musí za každou cenu dopadnout dobře. Jo, hlášky s Klabzubou už jsem slyšela tolikrát, že už je radši ani nekomentuji :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
13291
9.1.17 19:12

@fragola No jasny, clovek nikdy nevi co.Tak at to dopadne! Myslim, ze hodne lidi ti drzi palce, tak to musi klapnout.

 • Zmínit
 • Nahlásit
maminka2017
10.1.17 16:33

@fragola Já mám TP 23.7.2017 a dnes nám řekly, že čekáme 4tou princeznu :dance:
Tak přeji hodně štěstí a hlavně bezproblémové těhu i porod.
PS:rozhodly jsme se, že ještě nekončíme. Je to zázrak! :srdce:,takže vás chápu.

Příspěvek upraven 10.01.17 v 16:36

 • Nahlásit
 • Upravit
7467
11.1.17 19:26

@fragola ahojky, nic si z toho nedělej, máš ode mě uznání, takových dětí :palec: mám kamarádku ze školy, co měla 8 sourozenců a to bydleli v 3+1 a nakonec uměli si to zařídit, aby se tam nějak poskládali :)

Příspěvek upraven 11.01.17 v 19:27

 • Zmínit
 • Nahlásit
24836
11.1.17 20:53

@sharunka03 Já to pořád dokola píšu, není potřeba obdivovat. Rozhodně nečekám, že si z nás někdo sedne na p*del kvůli počtu dětí, to ne. Prostě je to naše starost, náš problém. Ale děkujeme, znáš to, pochvala vždycky potěší :kytka:
A ano, občas někdo umí slušně zarýt, už si z toho nic nedělám, po těch letech už jsem pochopila, že se každému nezavděčím. Kdo bude chtít rýt a útočit, vždycky si nějaké to téma najde. Zpravidla z toho pak vyleze, že sám dotyčný nemá až tak spokojený život…

 • Zmínit
 • Nahlásit
7467
11.1.17 21:46

@fragola přesně tak, léčí si tím své mindráky :roll: nebo závidí, :nevim: to nemá cenu se jima zabývat, tak ať se daří ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit