Pro maminky, které potrápil zpropadený triple test

První pozitivní těhotenský test převrátil můj život vzhůru nohama. Po několikaletém úsilí to konečně vyšlo. Vše bylo zalité sluncem a já měla za to, že už budu jenom šťastná. To jsem však netušila, že s dvěma čárkami na testu se ze mě stane pacient se vším všudy. A nejen že budu v lékařské ordinaci pečená vařená, dokonce se budu opravdu hodně bát.

Jakmile mi testovací proužek potvrdil můj požehnaný stav, nesla jsem se jako páv. Ordinace lékařů jsem otevírala s hlavou vztyčenou a ze skleslé hromádky neštěstí byla rázem žena se vším všudy. Radost z potvrzené akce srdeční nedokázalo pokazit ani „drobné krvácení v místě placentace“ a doporučený klidový režim.

Těhotenství z vás udělá pacientku


V ordinaci jsem byla opět stálým hostem. Kolikrát jsem ani netušila, co že to se mnou provádějí. Hladina protilátek, určení krevní skupiny, test na syfilis, cytologie hrdla děložního, přítomnost bílkoviny v moči,… Na prstech rukou bych to nespočítala, i kdybych byla pětiruká.

A pak přišel na řadu nevinně vypadající triple test. „Je to jen odběr krve, a když to dobře dopadne, budete mít 97% jistotu, že je vaše miminko zdravé,“ pravil doktor. A já se nechala ukecat. Měla jsem za sebou už prvotrimestrální screening s dobrým výsledkem, proto jsem brala triple test jako pouhou formalitu. Nemohla jsem se mýlit víc.

Telefonát, který vymazal mé těšení na Vánoce


Blížily se Vánoce, já byla naměkko. Hormony pracovaly a já byla šťastná, že mi konečně roste břicho (ufff!!!). A pak mi zazvonil telefon a bylo po rodinné idylce. „Máme tady výsledky testů a nevypadá to dobře. Přijďte si pro ně radši hned,“ pravila klidným hlasem zdravotnice. A já se málem zhroutila.

Doktor se tvářil vážně. „Vychází vám riziko Downova syndromu 1:330, určitě se objednejte na konzultaci na genetiku.“ Trochu jsem se uklidnila, riziko nebylo až takové a měla jsem v ruce výsledky prvotrimestrálního screeningu, který je přesnější a modernější, což už jsem si stihla nastudovat.

Do Vánoc zbývaly dva dny a já kráčela na genetickou konzultaci s vnitřním přesvědčením, že moje dítě je určitě zdravé. Ukážu doktorce výsledky prvních testů, společně zavrhneme další zbytečné testování a popřejeme si hezké svátky. A zase chyba!

Souboj, který jsem nevyhrála


Doktorka svírala v ruce výsledky mého triple testu a začala vysvětlovat vážnost situace. Nedala jsem se a vítězoslavně jsem vytáhla výsledky prvotrimestrálního screeningu, který mimochodem dělal jeden z nejlepších odborníků u nás.

Genetička přijala mou výzvu k souboji a rovnou se vydala na vítězné tažení. „Tahle hodnota se mi úplně nelíbí. No a tahle vlastně také ne. Zkusím to zadat do našeho systému. Já to věděla! U nás by vám to vyšlo mnohem hůř. No. Pan doktor vám sice změřil i další hodnoty. Ale stejně. Nevypadá to dobře.“

Svět se mi hroutil pod nohama. Nemohla jsem se pořádně nadechnout. Do očí se mi draly slzy a nedokázala jsem dále diskutovat. Doktorka zasadila poslední úder: „Víte, co to je odběr plodové vody?“ Jasně že vím, chtělo se mi křičet ze všech sil. Zákrok, který je rizikový. Narušuje životní prostředí dítěte. A co hůř, může vést k potratu. K mé noční můře.

Doktorka to viděla jinak. Amniocentéza neboli odběr z plodové vody patří sice mezi invazivní zákroky, ale riziko je jen minimální. Zato prý budu mít jistotu, že je miminko v pořádku, snažila se mě přesvědčit. Z posledních sil jsem si obhájila ještě podrobný kontrolní ultrazvuk a vypotácela jsem se z ordinace. Nezbylo mi, než dát průchod všemu, co se dralo ven. A rozbrečela jsem se jako malá holka. Na Vánoce jsem se už vůbec netěšila.

Odběr z plodové vody – ano, nebo ne?


Nedokázala jsem myslet na nic jiného. Cítila jsem se jako ve zlém snu. Ale bojovný duch ve mně stále zůstával. Objednala jsem se hned na dva podrobné ultrazvuky k odborníkům, které jsem si velice důkladně proklepla. Každou volnou chvíli jsem trávila studováním problematiky. Věděla jsem přesně, které ukazatele se u miminek posuzují, jak se vyhodnocuje riziko, které metody jsou nejpřesnější. A taky jsem se dozvěděla, že 100% jistotu mít stejně nikdy nebudu.

Nebudu to prodlužovat. Oba ultrazvuky dopadly velmi dobře. U jednoho z nich jsem se dokonce dozvěděla, že čekám syna. Ale radost jsem si nedokázala užít se vším všudy. Ke genetičce už jsem nikdy nešla. Nechtěla jsem poslouchat další argumenty, proč podstoupit odběr plodové vody. A taky jsem zjistila, že mi neříkala ve všem pravdu. Amniocentéza se nekonala.

Asi si říkáte, že jsem byla konečně spokojená. Ale já nebyla. Až do konce těhotenství ve mně hlodal červíček pochybností. Nebyla jsem v pohodě. Pronásledovala mě nejistota.

Je mé miminko v pořádku?


První setkání s miminkem je prý zážitek na celý život. Jenže mně při prvním pohledu na syna po porodu hlavou probleskla myšlenka, musím se podívat, zda je v pořádku. A co hůř. Nebyla jsem si úplně jistá ještě několik dnů, ale nebyla jsem schopná to vyslovit a zeptat se. Až pak jsem si konečně plně uvědomila, že mé obavy byly plané. Že jsem přišla o spoustu krásných chvil, kdy jsem se mohla namísto strachování radovat. A že mé rozhodnutí nejít na odběr plodové vody bylo naprosto správné.

Tady by mohl můj příběh o setkání s triple testem skončit. Jenže jsem zjistila, že nejsem jediná, komu se něco podobného přihodilo. Že jsou i jiné maminky, které se trápí a bojí. A právě pro ně jsem své zážitky sepsala. A budu pokračovat dál.

Čím triple test škodí?


Asi už jste slyšeli, že triple test je zastaralý a řada doktorů ho ani nepoužívá. Ale co je na něm vlastně špatného?

Triple test sám o sobě nedokáže odhalit vývojovou vadu miminka. Pouze určuje rizikové maminky, které mají být dále vyšetřeny. Problém je v tom, že určuje jako rizikové mnohem víc žen, než je ve skutečnosti potřeba. Udávaná falešná pozitivita je různá, ale dosahuje až 10 %. Co to znamená? Že 10 maminek ze 100 má pozitivní výsledek testu (tedy jsou určené jako rizikové), a přitom je jejich miminko úplně v pořádku.

Další blíže nespecifikované množství žen je i přes negativní výsledek hnáno na genetickou konzultaci, stejně jako já. Hranice pro zamítnutí rizika se občas mění, ale je zhruba 1:250. Máte-li vyšší riziko, tedy nižší druhé číslo, patříte do rizikové skupiny. Já měla riziko 1:330, ale přesto jsem byla ve finále pod neuvěřitelným tlakem.

Určitě víte, že stres miminku neprospívá. Pozitivní triple test pro většinu maminek stresem bohužel je. Odběr plodové vody, který mnohdy následuje, navíc představuje riziko přímo zásadní (o stresu ani nemluvím). Riziko potratu se také uvádí v procentech. Většinou je to zhruba 1 %. Co to znamená v číslech? Na 100 provedených zákroků připadne jeden potrat. A to rozhodně není málo.

Existuje jiná varianta?


Kromě triple testu existuje ještě prvotrimestrální screening, který je modernější a míra falešné pozitivity je nižší. U nás ho však pojišťovny nehradí, pouze na něj přispívají. Pokud se pro něj rozhodnete, dejte si určitě pozor, kam na něj jdete. Správně ho mají provádět jen pracoviště s certifikací z Fetal Medicine Foundation. Seznam odborníků je naštěstí dostupný online. Pro zajímavost musím napsat, že doktorka, která výsledky mého prvotrimestrálního screeningu tak důkladně rozstřílela, vůbec žádnou certifikaci nemá. Zato sebevědomí má zřejmě na rozdávání.

Když nad vším přemýšlím, napadá mě hromada otázek. Proč pojišťovny hradí pouze test, který je jednoznačně horší, přináší více stresu a zachytí méně skutečných případů vývojových vad? Proč někteří doktoři tolik tlačí na odběr plodové vody? Kolik vlastně pojišťovny za odběr plodové vody doktorům platí?

Už je to více než pět let, co jsem stála bez kabátu uprostřed mrazivé prosincové ulice, a slzy mi tekly proudem. Stihla jsem za tu dobu ještě jedno těhotenství, kdy jsem se rozhodla triple test ignorovat. A dobře jsem udělala.

Neříkám, že máte udělat to samé. Ale pokud se vám stalo něco podobného, zkuste se příliš netrápit. I v případě, že vám vyjdou nepěkné výsledky triple testu, máte opravdu velkou šanci, že bude vaše miminko zdravé. Nesedí vám doktor? Oslovte jiného. Jakožto „pacient“ máte nárok na posudek druhého lékaře. V době internetu ho najdete raz dva.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
17.5.17 00:17

Moc hezky napsano :palec: Clovek ma obavy i tak, natoz kdyz ho jeste plasi doktori (v idealnim pripade zbytecne). Pokud se dostanu v tehu tak daleko, spokojim se se screeningem a na dalsi test kaslu. Mimochodem zitra me ceka UZ a snad bude :srdce:, tak jsem vystresla, i kdyz se snazim byt v klidu. Bat se ale asi budu porad, i kdyz to dopadne. Diky za denicek :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
17.5.17 06:20

Můj příběh u prvního těhotenství byl obdobný - pohřební telefonát od gyndařky, následné navštívení genetičky. Ta moje ale stála nohama na zemi a řekla mi památnou větu: „Podívejte se, slečno. Kdyby tyto výsledky byly opravdu tak špatné, potrácela byste, tělo se přirozeně snaží vadných plodů zbavit. Takže to berte tak, že nás příroda zase přechytračila. Navíc toto je jen matematický model a už by mi sem neměli posílat zbytečně vystrašené ženy.“

U druhého dítěte jsem už věděla, do čeho jdu a světe div se, hodnoty dopadly ještě lépe. Kupodivu.

Pěkný deníček, určitě povzbudí hodně žen :-) :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1672
17.5.17 06:33

Mela jsem to stejne odber jsem tez odmitla. Vedle v pokojicku spinka skoro trileta zdrava holcicka.

 • Nahlásit
 • Zmínit
17.5.17 06:50

Kde prosím najdu seznam pracovišť s certifikací z Fetal Medicine Foundation, kde provádí ten prvosemestrální screening?

 • Nahlásit
 • Zmínit
719
17.5.17 06:58

Urcite s vami souhlasim. U nas se nastesti dela odber krve v 10.tydnu, pak 13 tt ultrazvuk a v 15 tr druhy odber krve a vsechny tyto hodnoty se daji dohromady.

 • Nahlásit
 • Zmínit
174
17.5.17 07:05

U prvni dcery byly vsechny testy v pordaku, proto me nenapadlo, ze by u druheho miminka mohl byt nejaky zasadni rozdil. Ale hned pri prvnim screeningu, na ktery sem se tesila, prece jen dostanu konecne krasnou fotecku miminka se sebehli snad doktori z cele nemocnice a zacali nas resit, meli jsme velike NT (sijove projasneni) celých 7,5mm tak se mi zhroutil svet geneticka kam nas odeslali (nastesti jen pres chodbu) nam rekla ze je sance 5% ze budeme mit zdrave dite. Podstoupila jsem odber chloriovych klku a cekali jsme. Po trech dnech se ozvali ze je zatim vse v poradku, ale ze budou testovat dale. Pokazde kdyz mi zazvonil telefon a predstavila se mi geneticka klinika, hned sem se roztrasla, ale nastesti volali pokazde ze je vse v poradku. Az po porodu jsem uverila ze je vse v poradku, jak ma byt.

Nikdy to nevzdavat, vzdy ta mala sance je.

 • Nahlásit
 • Zmínit
17.5.17 07:13

U nás triple test nedělají pokud mas za sebou prvo screening, který dopadl dobre. Jen tu možnost zmíní. Ja si ho u prvního ještě udělat nechala a u druhého uz ne. Problém je, ze bych v takovém stadiu těhotenství uz asi stejne nedokázala jít na potrat. Pokud by tedy mimi nemělo pro nej do budoucna bolestivou diagnózu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
306
17.5.17 07:39

Pekne napsano, take jsem si tim prosla. dodala bych jen, ze starsi matce tento test snad ani vyjit dobre nemuze. ja zjistila, ze vsechny hodnoty z krve byly v mezich a test dopadl spatne kvuli memu veku! nicmene ja mela spatny i prvotrimestrarni screening kvuli vysokemu nt(krev v poradku) na amnio jsem nesla, misto toho jsem byla drahych krevnich testech. prinesla jsem jim ucet na pojistovnu, jestli by mi nemohli aspon cast uhradit, kdyz jsem jim usetrila za amnio, pry to neni mozne. narodil se mi zdravy a moc sikovny kluk. ale jak pisete, cele tehotenstvi jsem se bala, zda kvuli vysokemu nt nebude mit jine problemy, ktere se nezjistily. Ani jsem se na maleho nijak netesila. Po porodu jsem si ho ale hned zamilovala :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
4564
17.5.17 07:58

Paneboze triple testy jsou prece zastaraly, to se jeste nekde dela? :roll: No dikybohu ze mam rozumnyho doktora, ktery screeningovy utz dela sam, ale krev posila na genetiku a tam vse vyslo dobre, jen si me vyzadali na dalsi utz a konzultaci kvuli veku, protoze mi pri porodu bude 35. Ale odberem plodovky me nastesti nildo nestrasil. Tak mam aspon hezke fotky:)

Příspěvek upraven 17.05.17 v 07:59

 • Nahlásit
 • Zmínit
21327
17.5.17 08:09

Všechna ta vyšetření včetně na pohlavně přenosné choroby se přece dělají snad všem těhotným, pokud docházejí pravidelně do poradny. Na testy v prvním trimestru jsem byla odeslaná automaticky do vedlejšího města a doktor tuto certifikaci má (jinak by asi nemělo vůbec smysl test dělat). Kdyby to vyšlo špatně, asi bych na odběr plodovky nešla.
Kdybych byla prvorodička, trochu bys mě svým deníčkem vyplašila. A vysvětlovat ženám, že jedno procento je vlastně jeden potrat na sto těhotenství - to snad nebylo ani potřeba ;-) Opravdu je někdy lepší tolik nehledat a raději se „jen“ těšit.
Ale je dobře, že miminko je nakonec zdravé a vše dobře dopadlo :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
17.5.17 08:33

Pod to, co zde píšete bych se podepsala. Zažila jsem něco velmi podobného, včetně myšlenkových pochodů.

 • Nahlásit
 • Zmínit
132
17.5.17 10:48
 • Nahlásit
 • Zmínit
305
17.5.17 12:11

Ahoj, já jsem u druhé těhu bohužel měla prvosem. screening (zřejmě tedy, nevím jaký je rozdíl mezi triple testem a prvosem. screeningem, platila jsem si ho a byla jsem na certifikované klinice), kde mi bohužel vyšel špatně downův syndrom, taky to bylo před Vánoci, na ten telefonát nikdy nezapomenu, taky jsem to obrečela. Šla jsem na odebrání vzorku z placenty, protože jsem byla jen 15tt. Naštěstí mi den před Vánoci volalai že je vše vpořadku a že je to holčička. A zdravá opravdu je, její 10 měsíců a je to naše číslo, které miluje zkoumat vše na co přijde a došáhne.
myslím si ale že je to skutečně zbytečné strašení maminek.

Příspěvek upraven 17.05.17 v 12:16

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
17.5.17 12:13

Je to pro mě osobní, proto prosím o zachování anonymu nebo smazání. U prvního dítěte mě taky strašili, že jsem riziková. Přitom mi to bylo vysvětleno tak, že se test dělá v určitém týdnu těhotenství, a kdyby to bylo v jiném týdnu, vyšly by hodnoty jinak. Snažila jsem se gynekoložku přesvědčit, že nejsem v tom týdnu, v jakém mi tvrdí (protože to bych musela otěhotnět sama se sebou, můj muž v daném týdnu nebyl přítomen), přesto podle ultrazvuku, velikosti miminka, poslední menstruace atd. stanovila týden těhotenství a držela se ho i přes mé argumenty. Jen díky tomu, že jsem byla velmi mladá, to vyšlo taktak v pořádku (přitom při započítání správného týdne bych byla úplně bez rizika). U druhého dítěte už ani nevím, jestli jsem tripple test odmítla, ale vím, že jsem byla natlačena do konzultace na genetice, a nikdy bych tam už nešla! Ta ženská, to byla síla. Absolutní neúcta k životu, nejradši by pozabíjela každé vadné dítě. Já v té době pracovala s postiženými a viděla jsem, že mohou žít kvalitní život, mít VŠ vzdělání, rodinu,… Postižení, kterých jsem se nejvíc bála, se stejně plošně netestují nebo se na ně nedá přijít (např. autismus). Genetička byla ovšem přesvědčená, že je mou povinností jít na odběr plodovky, abych na svět nepřivedla nějakého zmetka. Že ještě tak u rozštěpu rtu by dokázala pochopit, kdyby si žena dítě nechala. 8o Zabít dítě kvůli něčemu, co se dá operovat??? Těch věcí tam bylo víc, bylo to něco strašného, v podstatě jsem se dozvěděla, jak jsem šíleně nezodpovědná, že chci na svět přivést nějakého postiženého zmetka. A že to ještě není dítě, jen shluk buněk. 8o Tím u mě skončila, protože už v 7. týdnu je to miminko, tluče mu srdíčko, o chvíli později si začíná cucat palec, hrát s pupeční šňůrou,… (Krásně je to ukázáno v jednom dokumentu od tuším BBC.) Jak může genetička vypustit z pusy takovou pitomost, jako že je to jen shluk buněk, když už to má hlavu, ruce, nohy…? Přišlo mi, že by řekla cokoli, jen abych šla na odběr plodovky.
Obě děti mám díky Bohu zdravé.

 • Nahlásit
Lenka 80
17.5.17 12:21

Ehm trochu nechapu proc sis nechala delat triple testy. muzes si za ten stres vlastne sama. kazdopadne je super ze to dobre dopadlo. nechapu zadnou tehuli ktera v dnesni dobe jde na tripla.

 • Upravit
623
17.5.17 12:22

U nás tedy bylo riziko 1:30 na DS. Chování genetičky bylo podobné, naprosto chladně mi oznámila, že když odběr plodovky potvrdí DS, tak prostě půjdu na potrat, jinak si zničíme život. V jejích očích velmi snadné, pro nás nemyslitelné. Další testy jsme tedy odmítli a počítali i s tím, že se prostě o své dítě musíme postarat, ať už bude jakékoliv. Syn je zdravý. Možná to tak mělo být, abychom si více všeho vážili.

Příspěvek upraven 17.05.17 v 12:25

 • Nahlásit
 • Zmínit
Fannta
17.5.17 12:23

Uff, měla jsem to stejně, akorát hodnoty byly daleko větší. Musela jsem podepsat reverz, že odmítám odběr plodové vody a to mně neustále přemlouvali.
Už nikdy bych žádné takové vyšetření nepodstoupila, ani prvosemestrální screening, ani nic podobného. Nazdar. Je to jen o bysnysu. Stačí ultrazvuk u mého gyneko a hotovo.
Stejně bych na potrat nešla a nemají to vůbec 100%
Kamarádce vyšel i screening špatně, ale rozhodla se dítě donosit. Už si připravovala chocholouška a rozhodnutá, že porodí tak nebo tak.
A ona se jí narodila dnes už tříletá krásná zdravá holčička. Ta představa, že by jí dala do koše. :poblion: :poblion: :poblion:

 • Upravit
Fannta
17.5.17 12:24

@Bonulinka no, super já tu popisuju kamarádku a ty jsi to přímo zažila. :srdce: :srdce: :srdce: Děkuju, že jste se rozhodli správně.

 • Upravit
Verun83
17.5.17 12:46

Opravdu nechápu, že v dnešní době, i před 5 lety, jde ještě někdo na triple testy. je obecně známo, že vychází falešně pozitivní a s přehledem stačí 1.screening.

a nechápu matky, které si tohle předem nezjistí. poprvé jsem byla těhotná také před 5 lety a už dopředu jsem věděla, že triple testy fakt nééé. i dr říkala, že jsou nesmyslné.

 • Nahlásit
1
17.5.17 13:06

Také jsem byla na triple testu, naštěstí dopadl dobře. Ale můj dnes už bývalý gynekolog, hned při první návštěvě, při které mi bylo potvrzeno těhotenství suše a arogantně oznámil, že půjdu na odběr plodové vody, protože už jsem riziková kvůli věku, v době porodu mi bylo 35 a tři měsíce…Od té doby jsem byla ve stresu, protože odběru plodovky, jsem se vážně bála. Podstoupila jsem podrobné vyšetření ve dvanáctém týdnu, kde uznávaný lékař, říkal, že je vše v pořádku, ale můj gynekolog si nedal pokoj. Musela jsem mu několikrát odmítnout a podepsat, že na plodovku nepůjdu, bylo to pěkně nepříjemné. Lékaře jsem změnila až po porodu. Měla jsem to udělat už v průběhu těhotenství. Přeji Vám krásná těhotenství a zdravá mimča a pokud se Vám něco nezdá, běžte jinam.

 • Nahlásit
 • Zmínit
17.5.17 16:08

Taky mě poslali na tripple i když screening vyšel moc dobře. Ale jelikož jsem všude četla a slyšela ze vychází často falešně pozitivní, tak jsem se s tím nestresovala a snažila byt v klidu. Naštěstí pak vyšel taky dobře. Ale potkat dr jako jsi měla ty, tak by mě taky srazila na kolena.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
17.5.17 16:15

Pro me amnocenteza znamenala zamlkly potrat, nervove zhrouceni, dlouhotrvajici depresi, rozpad manzelstvi. Proc lekari tlaci na odber plodove vody? Jde o penize. O ty predevsim. Stejne jak u plosneho tripltestu. Nikdy si neodpustim, ze jsem jim na to skocila. Jsou Lekari a lekari. Na ty druhe si dejte pozor. At je zadna maminka nikdy behem tehotenstvi nepotka. Tak jako ja ksem bohuzel potkala v Brne na Veveri :,( :,(

 • Nahlásit
391
17.5.17 16:18

@miminec Tvůj příběh mi připomněl ten můj. U nás bylo NT 6mm a na genetice mě bez okolků poslali na potrat. Prý miminko nemůže být zdravé - nešla jsem. Následovalo kolečko podrobných UZ u dr. Frisové v Praze a genetický test z krve. Nakonec jsem se vyhnula i odběru plodovky a máme zdravého téměř dvouletého syna. Ale musím říct, že ten strach, že se ještě něco objeví je ve mně dodnes.
PS: omlouvám se za OT, ale nedalo mi to.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1529
17.5.17 17:28

Uaplne te chapu ;) jrn me teda vysel spatne uz ten prvotrimestrialni screning :( u dr ke kteremu jsem sla vyslo riziko 1:186 ten me poslal jeste na podrobny utz do nemocnice a tam to prepocitali na 1:88 :( takze me cekala konzultace na genetice a pak i odber plodovky :( pro me to byl da se rict stres uz od zacatku :( nejdriv dlouho nebylo srdicko :( kdyz se ukazalo tak jsem byla v pohode do te doby toho screningu. A uklidnila jsem se teprve vcera :) po velkem utz a vse je v poradku :) tak jen doufam ze to bude v pohode uz do konce :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
17.5.17 18:27

Můj lékař při dobrém výsledky prvního screeningu na triply vůbec neposílá. Jak to tak čtu, sláva jemu!

 • Nahlásit
 • Zmínit
1090
17.5.17 19:00

A přesně z toho důvodu, jak ten test dokáže kvůli nepřesnosti vystresovat, jsem ho odmítla v prvním i druhém těhotenství…

Příspěvek upraven 17.05.17 v 19:02

 • Nahlásit
 • Zmínit
14354
17.5.17 19:15

Pro mě trochu hysterický deníček, který tradičně po emiminovsku hledá problémy tam, kde nejsou. Testy co jsi popisovala na začátku se dělají z ne zrovna banálního důvodu. Chtěla bych tě vidět kdyby ti je neudělali a objevil se problém. I malá holka ví, proč je např. cytologie tak důležitá. Triply jsou zastaralé a nepřesné, to se taky obecně ví a pokud máš pocit, že jsi z pár článků na netu větší odborník než genetik s gynekologem dohromady, tak nechápu proč jsi na ně šla :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
486
17.5.17 19:26

@terien Píše tam docela jasně, že si všechno pořádně nastudovala až potom. Myslím, že jsi zbytečně útočná na někoho, kdo tady podává sice laické, ale poměrně relevantní informace.

 • Nahlásit
 • Zmínit
14354
17.5.17 19:32

@Algera Relevantní od někoho, kdo se podivuje nad testem na syfilis a cytologií? :lol: Nejsem útočná, napsala jsem jak na mě deníček působil, to je vše.

 • Nahlásit
 • Zmínit
486
17.5.17 19:37

@terien Pokud neměla žádné předchozí zkušenosti, není se co divit. Já jsem stará rašple a něco o vyšetřeních a postupech vím, ale taky vím, že jsem si spoustu informací musela najít sama a když jsem někam s něčím přišla, netušila jsem často, která bije. A i když teď vím víc, než by se některým doktorům líbilo (halt načteno z nutnosti), přesto ocením zkušenost jiných.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5639
17.5.17 21:24

Hezky a zajimavy denicek…
Ja si s druhou dcerou prosla peklem. Aspon jsem to tak vnimala. Riziko jsem mela 1:15.
Odber plodove vody probehl v 19tt.Pro me a me svedomi uz velmi pozde na rozhodovani, co pripadne dal…
Jenze doma manzel a starsi dcera.
No, nastesti mame krasnou a hlavne zdravou dcerku.
Ale ta muka pri cekani na vysledek odberu bych nikdy nikomu neprala :,(

 • Nahlásit
 • Zmínit
140
17.5.17 22:50

:potlesk: :potlesk: :palec: diky za vycerpavajici info aspon vim cemu se vyhnout :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
35229
18.5.17 06:07

Teoreticky by zadne zeny, jako zakladatelka, nemely byt. Budto vim, ze tripple je nadbytecny a odmitnu uz tripple, nebo verim tipple testu a pak verim i genetikovi. Neni moc duvod nechat si udelat tripple test, pokud predem vim, ze pripadny pozitivni vysledek odmitnu.

Ale ja jsem si ho take nechala u druheho decna nabrat, abych nebyla za kverulanta. A pak jsem byla za jeste vetsiho kverulanta - odmitla eneticke vysetreni uz v ambulanci sveho gynekologa. Nikdo na me nevyvyijel zadny tlak, ALE vedela jsem to a dost jsem se bala velkeho UZ. Mohla jsem si to cele usetrit.

Mozna by bylo dobre, aby si to clovek budto srovnal v hlave dopredu.

Jinak si damy nestezujte na zbytecne plaseni, protoze takhle jste to chtely. Samozrejme ne vy konkretne, ale spolecnost to takhle chtela, takhle si to prala. Kdyby nebyly zaloby na lekare za nerozpoznane vady ditete, tak by se to takhle neprehanelo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2472
18.5.17 22:39

Me vysel triple 1:247. Byla jsem odeslana na amniocentezu. Bylo to v roce 2005 a brali nas bez vysvetlovani na pichani do bricha jak na bezicim pasu. Svagrova gynekolozka me tam hnala taky. A ja jsem jak ovce na amc sla. Riziko, ze budu mit dite s DS bylo 1:247, riziko ze potratim 1:100! Dcera byla zdrava, ja nervy nadranc a 20 tydnu na luzku, protoze po amc nastoupily komplikace.

 • Nahlásit
 • Zmínit
714
20.5.17 04:14

@Pudloslava
„Jinak si damy nestezujte na zbytecne plaseni, protoze takhle jste to chtely. Samozrejme ne vy konkretne, ale spolecnost to takhle chtela, takhle si to prala. Kdyby nebyly zaloby na lekare za nerozpoznane vady ditete, tak by se to takhle neprehanelo.“

Mohla bych se zeptat na to, kolik takových žalob bylo a případně na nějaké zdroje? Já totiž neustále slyším o strachu ze stížností a žalob jako odůvodňování provádění někdy až zbytečných vyšetření, nátlaků, nerespektování pacientova rozhodnutí aj. stejně jako odůvodnění odchodů lékařů do ambulancí. Ale nejsem si jistá, zda ten problém je skutečně tak rozsáhlý a že zrovna ČR by se nějak extrémně vymykala, v ČR se totiž lidé většinou soudit nechtějí a samy soudy jsou na dlouhé lokte (například rodiče dítěte poškozeného při porodu v porodnici na Vinohradech se odškodnění dočkali až po šesti letech, po smrti syna… Přitom objektivně ho na péči o něj potřebovali mnohem dříve http://zpravy.idnes.cz/…/domaci.aspx?…) a i finanční zátěž (zejména v případě prohraného procesu) je nezanedbatelná.

Snažila jsem se nějaké relevantní statistiky stížností/žalob obecně, ale zjistila jsem, že je to docela problém (natož aby to bylo nějak roztříděné dle oborů). Pokud takové statistiky existují, pak jsou asi velmi dobře schované, pokud byste měla link, byla bych za něj ráda…
Ohledně stížností na lékaře jsem se nakonec dopátrala alespoň nějakých konkrétních čísel přes výroční zprávy zasedání Revizní komise České lékařské komory, do roku 2012 jsou dohledatelné na webu ČLK (http://www.lkcr.cz/…ace-230.html), pro roky 2014 a 2016 bohužel pouze přímo přes google, když už člověk ví co hledat (přímé linky www.lkcr.cz/…se-99459.pps a www.lkcr.cz/…16-99514.pdf). Suma sumárum je počet stížností na ČLK ve všech letech velmi podobný, osciluje mezi 1400 - 1650 za rok. Přitom ČLK by logicky měla být první instance pro stížnost (mimo stížnosti přímo v nemocnici), v prezentaci z roku 2014 (přímé linky www.lkcr.cz/…se-99459.pps slaid 11) dokonce sami apelují, že rychlým řešením stížností lze předejít případným žalobám na lékaře u soudu. Přitom dle odhadů právníků je ročně nedbalostí poškozeno až 10 tisíc pacientů (http://relax.lidovky.cz/…/zdravi.aspx?…) - na ČLK si tedy stěžuje cca 15% z nich. Trochu úsměvně pak vyznívá vyjádření jednoho lékaře v časopise ČLK Tempus Medicorum z dubna 2016 (k ohledání zde: http://www.lkcr.cz/…rum-353.html?…):
„Na lékaře si může stěžovat kdokoli. V případě neoprávněné stížnosti zcela beztrestně. Kdo platí ta vyjádření nejkvalifikovanějších odborníků k mnohdy banálním příhodám, které jsou rozviřovány chronickými sudiči? (Nemám opravdu na mysli soudní sporya soudní znalce, to je jiná otázka.)“
Co se týče žalob, tak tam už je dohledání konkrétních čísel v podstatě nemožné (nebo alespoň mě se nepodařilo). Dozvídáme se sice, že se počty žalujících pacientů zvyšuje, někde se mluví o nárůstu až o 100% v posledních letech, ale bez znalosti absolutní čísel je to těžko odhadnutelné, kolik to ve skutečnosti je… našla jsem vyjádření jen jedné konkrétní právničky, která se specializuje na medicínské právo. Na tu se v současnosti (listopad 2016, zde celý článek: https://www.pressreader.com/…509340775958) obrací cca 40 lidí měsíčně (to je 480 za rok), cca polovina má skutečně důvod (240 za rok), čtvrtina to dotáhne k soudu (120 za rok) a vyhraje jich zlomek. A to je údajně oproti roku 2000 nárůst o 50% (v absolutních číslech tedy oproti roku 2000 přibylo 240 stěžujících si pacientů za rok, ovšem v počtu těch, co se dostanou až k soudu je to jen nárůst o 60 případů za rok). Ano, je to jen jedna právnička, otázkou je, kolik jich v ČR jen s touto specializací je a kolik klientů mají ty ostatní. Ale rozhodně bych to neviděla na nikterak závratné celkové číslo… Každopádně bych ráda znala celkovou statistiku i statistiky dle oborů a dost se divím, že se to v žádném článku neobjevilo. Bohužel i proto mám pocit, že v absolutních čísel těch sporů nebude až tolik, protože kdyby to bylo alarmující číslo a existovala statistika, určitě by se vytáhlo…
Dodám ještě vyjádření ze strany lékaře (https://www.tribune.cz/clanek/38788), dle kterého v ČR neexistuje ochrana zdravotníků v soudních sporech. Pokud tomu tak ale je, pak by se to mělo řešit tlakem na ty, kteří to mohou změnit (legislativa, zřizovatelé, lékařská komora) a ne to řešit natolik opatrným postupem při péči o pacienta, kdy jsou leckdy narušena jeho osobnostní práva. Tento opatrný postup totiž postupem času dle mého povede k nárůstu žalob za takováto „psychická“ poškození, v některých odvětvích už jsem určité kroky zaznamenala…

Suma sumárum, lékaři už z popisu svého povolání musí počítat s tím, že jsou pod ostřížím dohledem, protože život a zdraví je to nejcennější a chybu může udělat každý. S možností stížností a soudních sporů by se tak měly být schopni vyrovnat zřizovatelé, nemocnice, lékařské komory a jednotliví lékaři a vytvořit nějaký funkční systém, jak se s těmito okolnostmi vyrovnávat (včetně podpory pro lékaře). Pokud by se dostatečně dobře řešily už stížnosti v rámci nemocnice, pokud by fungovaly mimosoudní vyrovnání, pak by pravděpodobně moc medializovaných sporů nebylo, což by ve výsledku pomohlo tedy hlavně lékařům. Prostě je třeba z pochybení vyvodit závěry a odkodnit zaviněnou chybu. A v případě stížností na „banality“ by se to mělo brát alespoň jako užitečná zpětná vazba.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale snažila jsem se vše podložit zdroji. Mě opravdu nepřijde ok tvrdit, že se nemáme divit, že si za to zbytečné plašení můžeme sami, protože si někdo dovolil stěžovat/soudit se (přitom je otázka, zda těch případů nebylo v řádu jednotek, maximálně desítek). Tenhle přístup mi přijde s prominutím absurdní (ad absurdum by se takto mohl při narození vyndavat žlučník a slepé střevo, protože co kdyby se rozhodl dotyčný zažalovat doktora, že to hend nerozpoznal až s tím bude mít problém?). Navíc mě osobně se fakt nechce věřit, že pokud lékař těhotné jasně řekne výsledky testů, vysvětlí jí, co to riziko znamená, jaký by doporučoval postup a pak nechá rozhodnutí na ženě a případné odmítnutí svého postupu si nechá podepsat (vše v klidu, bez strašení, prostě jen konstatování na základě výsledků, nechání času na promyšlení, empatického přístupu aj.), že by se tolik ohrožoval možností žaloby oproti excesům s tlačením do testů případně potratů, které jsou minimálně eticky na hraně respektive za ní. Opravdu by mě zajímalo vyčíslení rizika soudního procesu v případě jasně a jednoznačně zdokumentovaného lege-artis postupu s případným odmítnutím doporučeného postupu pacientem pomocí negativního reverzu…

 • Nahlásit
 • Zmínit
714
20.5.17 04:20

@Pudloslava
„Teoreticky by zadne zeny, jako zakladatelka, nemely byt. Budto vim, ze tripple je nadbytecny a odmitnu uz tripple, nebo verim tipple testu a pak verim i genetikovi. Neni moc duvod nechat si udelat tripple test, pokud predem vim, ze pripadny pozitivni vysledek odmitnu.“

No tak spousta žen si prostě informace dopředu nezjišťuje. Ideálně by je měl podat lékař ještě před provedením testu (a detailně vysvětlit), ale ne všichni to dodržují, že… takže pak jdou prostě na lékařem doporučený test a teprve v případě problémů začnou hledat dodatečné informace. Na tom nevidím nic závadného…

 • Nahlásit
 • Zmínit
35229
20.5.17 07:49

@A666 skutecne moc dlouhe, takze jsem necetla. Ne nemam to podlozene daty, ale kazdy pripad soudniho sporu nese pro zucasnene takovy stres, ze proste udela cokoli, aby se tomu vyhnul - bez ohledu na to, ze to vetsinou dopadne dobre. proste radeji obetuji pacientuv klid, nez abych riskovale svoje popotahovani po soudech, sorry. Ostatne takove stastne ukonceni leta se tahnouciho sporu muze mit na konte poskozeni zdravi, kariery, rozpad rodiny. Jak dlouho sedela ta sestra „vrazdekyne“, nez ji pustili - 2 roky? Mezitim ma na krku insolvenci.

Tedy samozrejme si nemyslim, ze by mel lekar na pacienty nejak nalehat, ale jak pises, objektivne jim sdelit pravedpodobnosti. Jenomze to co ty tady ctes, uz je pacientska interpretace toho, jak to probihalo. Bohuzel pacienti casto neslyseji, co jim lekar rika. To neni jejich chyba, jsou to lidi a ve stresu, ale je to fakt, kteremu se nejde ubranit. Duvod zde: http://www.skoropsycho.cz/57/ Takze prosty pozadavek „podepiste revers“ je vniman jako natlak.

Osobne bych byla pro, aby se nahraval cely prubeh vsech vysetreni, aby v podobnych diskusich bylo jasno. Samozrejme ze muze byt i chyba na strane zdravotniku (ostatne sama jsem nucena pracovat s vyslovene hnusnou sestrou), ale tolikrat jsem se setkala s misinterpretaci receneho, ze pacientum verim tak na 50%

Ale o tom jsem nemluvila, spi o tom, jak je nastavena hranice, od ktere se doporucuje vysetreni plodove vody a pod… je to cele nastavene tak, aby se hlavne nenarodilo zadne postizene dite, i kdyby se melo par zdravych obetovat. To je to, co spolecnost chce. „Byla jsem na testech a oni mi rekli, ze moje dite je zdrave a ted ma Downa“. Doktor nemuze rict „to bude skoro urcite dobry, ja bych se na to vykaslal“, doktor musi tu zenskou stresovat doporucenim dalsich testu a je na jejim okoli, aby ji kamaradky sdelily, ze vlastne zbytecne. Ostatne kolikrat to tady vidis na emiminu, zenska breci, ze ma postizene decko, protoze ji vyslo riziko 1:200. Tady nemuzes rict, ze nebyla objektivne informovana, jen to blbe pochopila.

koukam, ze jsem taky napsala roman, tak to taky necti a zdarne to tady ukoncime :-)

Příspěvek upraven 20.05.17 v 07:50

 • Nahlásit
 • Zmínit
35229
20.5.17 07:51

@A666 to co popisujes (v poslednim prispevku) je prirozene lidske nelogicke chovani. Ja ho chapu, ale to mu smyslu nedodava.

 • Nahlásit
 • Zmínit
714
20.5.17 15:10

@Pudloslava
Kdyby sis ten příspěvek přečetla, tak by ses dočetla, že stížností na lékaře na ČLK (což je první instance po nemocnici ) je do 1650 ročně. Statistiky na počty žalob evidentně neexistují, jediné reálné dohledatelné číslo je, že jedna specializovaná právnička má cca 120 případů ročně, co dojdou k soudu…Dle mého prostě množství soudních sporů v ČR není takové, jak to lékaři prezentují, já to začínám tak trochu považovat za urban legend, nezlob se na mě, kterou se dá odůvodnit cokoliv a nikoho vlastně ani nezajímá, jak ta absolutní čísla vypadají. Že to tak není mě přesvědčí až konkrétní data a divím se, že pokud je to takový problém, že to ještě nikdo nedal dokupy. Ano, chápu, že soudní spor do života lékaře zasáhne, ze zůčastněných (kromě pacienta) asi nejvíc. Ale kdyby fungovaly lépe mechanismy mimosoudního řešení a i skutečně silně poškození pacienti se nemuseli léta soudit, aby nějaké odškodnění dostali, nebyli byste tomu s největší pravděpodobností vystaveni. Jenže to není problém pacientů, pacient má právo si stěžovat a klidně i žalovat, pokud má pocit, že bylo jeho zdraví následkem špatné péče ohroženo. Je to problém nemocnic, zřizovatelů, lékařské komory - tam byste to měli řešit a ne přes pacienty tím, 0 e radši obětujete jejich klid. To je totiž také do určité míry poškození (kor u těhotné ženy, které se jinak zdůrazňuje, aťs e nestresuje). Jinak ta sestra z Rumburka byla speciální případ, kdy bylo podezření, že vraždila úmyslně. To je něco trochu jiného, než běžné obvinění z nedbalosti (tam obvykle obviněný nejde do vazby) - třeba lékař obviněný v případě Blaťákových (prasklá děloha a postižené dítě po Kristellerově Expresi - http://olomouc.idnes.cz/…-zpravy.aspx?…) si normálně vesele dál provozuje svou soukromou praxi, je krásně doheldatelný na internetu a nevypadá to, že by strádal.

 • Nahlásit
 • Zmínit
714
20.5.17 15:16

@Pudloslava
Rozdělila jsem to do dvou příspěvků, aby sis to přečetla ;)

K tomu zpochybňování výpovědi pacienta no comment, už se nedivím, že si jich spousta bere do ordinací diktafon… Ano, pacient je ve stresu, ale pokud se k němu lékař chová skutečně empaticky, obvykle si z toho neodnese pocit nátlaku. Holt s tím lékaři musí umět pracovat, jednání s lidmi je důležitou částí jejich profese (a myslím že právě proto, že dost pokulhává, se tolik lidí obrací na různé léčitele, kteří sice nemají odbornost, ale umí vyslechnout). Takže si opět trochu zameťte před vlastním dvorkem. Pro nahrávání bych byla taky, myslím si, že by v reakci byla patrná změna chování u spousty lékařů…

Existenci hranic pro doporučení dalšího vyšetření osobně chápu, ale tady evidentně nebyla hranice dodržena, stejně ji na vyšetření hnali. Je fajn, že pro vás je pár zdravých potracených dětí jen daň za celkově zdravější populaci, ale pro tu ženu je to její konkrétní dítě. Zajímalo by mě, kolik doktorů skutečně vysvětlí ty pravděpodobnosti narození postiženého dítěte (protože pro spoustu žen je to prostě číslo, víme, jaká je znalost matematiky v populaci) a kolik jich jen po ženě hodí číslem a hotovo, dohledejte si vše samy (jak ty píšeš, je na ní, aby se zeptala kamarádek)… Nikdo neříká, že má doktor říct, že by se na to vykašlal, ale jen srozumitelně, jasně a empaticky (to empaticky je na tom asi to nejdůležitější hned za srozumitelně) vše vystvětlit, zodpovědět dotazy a dát nějaký čas na rozmyšlení…

Příspěvek upraven 20.05.17 v 15:21

 • Nahlásit
 • Zmínit
714
20.5.17 15:34

@Pudloslava
Prostě a jednoduše, já mám pocit, že strach ze soudních sporů někdy trochu slouží jako odůvodnění, proč se dějí některé věci ne úplně košer a proč to nejde změnit (je fajn, že teď je prioritou aby se opravdu nenarodilo postižené dítě, ale to se může lehce změnit po prvních žalobách kvůli potracení dítěte pro neodůvodněné vyšetření plodové vody). Byla bych ráda, kdyby se opravdu dělaly statistiky o této problematice, protože pak se třeba ukáže, že těch případů zase tolik není a třeba by to lékaře uklidnilo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
293
20.5.17 18:10

Mám podobný příběh - také to bylo kolem Vánoc jen s tím rozdílem, že já prvotrimestrání screening neměla (tehdy se ještě plošně nedělal) a vyšla nám hodnota 1 : 12 - logicky mi ta Tvá hodnota nepřijde nijak dramatická :-)
Já jsem na odběr plodovky nešla, jen jsme byli u Apolináře na sonu srdíčka mimča a nechali jsme to osudu. Dcerka se narodila zdravá. U druhého dítěte jsem veškeré genetické testy odmítla. Tripple bych zakázala, taková hovadina. By mě zajímalo, kolik to daňové poplatníky stojí a pro čí prospěch se to ještě stále dělá, když je to tak nepřesné. P.

 • Nahlásit
 • Zmínit
293
20.5.17 18:23

@Pudloslava k Tvému poslednímu příspěvku - nemáš pravu, nejde o nelogické chování a plně souhlasím s A666. Já jsem u prvního těhotenství netušila co je tripple test a ani co mne čeká když „nevyjde“ (ani jsem neznala Emimino abych si to přečetla :-) )… Až posléze, když to „nevyšlo“ jsem pátrala a na základě vyhledaných informací a osobního zvážení se rozhodla odběry plodovky nepodstoupit. Není na tom naprosto nic nelogického.
Ještě bych ráda napsala, že když mne přijímala sestra k registraci v Podolí a zjistila, že jsem na plodovku nešla, označila mne za rozvračeče rodiny, protože hodlám na svět svévolně přivést postižené dítě. Opravdu člověk na vém místě.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35229
21.5.17 07:25

@A666 nezlobse, ale sotva nekoho presvedcis, aby riskoval proti svemu pocitu argumenty „stejne te nikdo nezazaluje a kdyztak vyhrajes“. Ve zdravotnictvi je prvni zkusernost< kterou udelas, ze Ty nikoho nezajimas a pokud se nechas, vytezej te do dna a odhodej jako prazdnou slupku. Musis se o sebe postarat sama. A neriskovat svou karieru a svuj uzivot k ttomu patri. Statistika to moc neovlivni.

Nediskutuji o tom, ze by se meli lekari chovat empaticky, ohleduplne bla blab bla, ani se nehadam o tom, ze se tak vsichni nechovaji - vsechny neznam.
Na nejake vysedavani v ordinaci a hodinove rozhovory s pacienty neni cas - nase zdravotnictvi na to nema. Vetsina lekaru si najde vice casu na lidi, kteri jsou v evidentni tisni, musi jim sdeli velmi zavazne veci atd…a ten cas se ukroji na ukor tech, kteri maji mene zavazne problemy. Mozna by se melo vydavat vice pisemnych materialu, delat hromadna skoleni tehotenych, mit na to externi pracovniky…nevim. Neni to muj obor, nevim, kdo by zaplatil lekare, ktery udela polovicku pacientu denne, protoze si s nimi vice vyklada a nevykazuje praci. V soukromem zdravotnickem zarizeni urcite nikdo. Nenapada me reseni, tebe?

Krome toho oni si pacienti na miste ani casto neuvedomi, ze tomu nerozumi, proste to odkyvaji a odejdou. Odkyvaji i otazku „rozumite tomu?“, coz se mimochodem nyni i pise do zpravy „pacient byl poucen a rozumi“… Jak to chces zjistovat, jestli rozumi opravdu, dat jim napsat nejaky test?

Jinak kdyby se delalo mene plodovek, byla bych rada, jsem totiz spise proti potratum.

Zamyslete se nad motivaci gynekologu posilat zenske na plodovku, lekar je tlacen k tomu, aby vysetril co nejvice pacientu za co nejmensi cas, udelal u ich co nejvice vykonu, poslal je na co nejvice vysetreni, ktere dela to jeho zarizeni a napak jim nenapsal pokud mozno zadne leky a neposlal na zadne vysetreni, ktere pro nej musi udelat nekdo jiny. Obvodni gynekologove obvykle sami plodovku nepichaji a ani genetika nezamestnavaji, takze to vsechno jim jde do nakladu. Zadny pocit moci nad pacienty a poteseni z toho, ze nebohou tehotnou vystrasi k smrti snad krome nejvetsich psychopatu neprevazi to, ze ordinace prichazi o penize. Ty duvody, proc se to furt odebira a na genetiku posila, musi byt jine.

Příspěvek upraven 21.05.17 v 08:05

 • Nahlásit
 • Zmínit
35229
21.5.17 07:28

@Pé je to nelogicke, ale pochopitelne. Logicke by bylo budto si zjistit dopredu vse o testu, na ktery me posilaji a rozhodnout se, zrda ho chci, nebo ne, nebo verit doktorum a pak mu verit ikdyz mi vysledek testu interpretuje a posila me na genetiku.

Ani to, zes to udelala stejne, tomu logiky nedoda :-) Ale ja to udelala take tak. Je to proste normalni lidsky pochopitelne nelogicke jednani.

 • Nahlásit
 • Zmínit
714
21.5.17 14:15

@Pudloslava
Jen pro upřesnění, já původně odpovídala hlavně na to, že jsi psala, že si za zbytečné plašení těhotných můžeme sami, protože „kdyby nebyly zaloby na lekare za nerozpoznane vady ditete, tak by se to takhle neprehanelo“. Tvoje tvrzení znělo dost silně, takže jsem předpokládala, že ho máš ověřené (statistiky či konkrétní případy). Když jsem nějaké chtěla, tak vyplynulo, že žádné nemáš, jen určitě víš, že se to děje, protože proč by jinak doktoři tolik posílali na plodovou vodu. Tvoje tvrzení jsou tak jen doměnky a ukazují, jak se ze soudních sporů s lékaři dělá určitý bubák i když to může být jen nafouknutá bublina (jestli to tak je nebo ne by řekla právě ta statistika).

Statistika říká, jak moc velké riziko té žaloby/stížnosti je, což je důležité například pro vážení rizik - zhodnocení, zda je větší riziko úkon provést anebo ne, pokud je zrovna na vybranou (jako ad absurdum případ, kdy se bude pro jistotu pojišťovat jakékjoliv riziko jsem uváděla preventivní odstranění slepého střeva). Je to podobné, jako kdyby v ČR všichni policisté najednou začali předpokládat, že každý má u sebe nabitou zbraň a je ochoten ji použít a dle toho jednali, protože přece riskují svůj život(v USA to tak třeba chodí při zastavení dopraváky, jenže tam je možné mít zbraň mnohem snáze než v ČR a tak je tato praxe podložena reálným rizikem). Je jasné, že hrozba soudního sporu je ohromný strašák. Na druhou stranu jsem tu uváděla případ, kdy i poměrně hodně mediálně rozebíraná kauza vlekoucí se už x let nemá evidentně moc dopady na karieru zainteresovaného doktora, protože jinak by mu soukromá praxe nevzkvétala a spíše by mu pacientky odcházely, ne?

Pokud nejsou v ČR lékaři dostatečně chráněni a jak píšeš, vytěží vás a odhodí jak prázdnou slupku tak je to chyba systému a pacienti za to nemůžou, to je třeba řešit jinde. Já jsem všema deseti pro zlepšení situace lékařů, ovšem ne na úkor pacientů. Lékaři mají profesní organizace, které by zrovna tuto problematiku měly řešit…

O hodinové vykládání s pacienty fakt nejde, jde hlavně o to, jim vše vysvětlit a projevit alespoň trochu pochopení. Já nějak nevím, proč pořád člověk slyší jen, že to nejde. Je zajímavé, že u některých lékařů to jde. A to dokonce bez korelace na počet pacientů. Sama mám zkušenost se skvělým jednáním doktorky, co má stále plnou čekárnu a přesto všechno vysvětlí, o stav se zajímá celkově, je empatická a chápavá, snaží se pomoci i vyjít vstříc. Naopak jinde byla prázdná čekárna, přesto doktor vše vyřídil během dvou minut, doporučil mi nechodit a ani mi pořádně nedal šanci se zeptat, co mám dělat, když jím navrhovaný režim nemůžu dodržovat… A doktorka ve stejné ordinaci kam jsem šla na kontrolu (lékaři se tam střídali) mě pro jistotu hned na začátku srpdla aniž by viděla rentgen či cokoliv jiného…

Jasně, že doktor těžko bude dávat pacientovi test, zda všemu rozumí. Ale zase, je to o přístupu - když na něj vychrlíš lavinu odborných informací a hned ho vyprovodíš pryč, tak logicky bude zmatený. Když mu to vysvětlíš pomaleji, ideálně ještě navíc v běžné řeči (podáš ty informace zjednodušeně) a při odchodu mu řekneš, ať se klidně posadí v čekárně a kdyby mu nebylo něco jasné, ať ještě zaklepe/zeptá se setřičky, tak ta informovanost bude taky jiná… To, že se do zprávy píše pacient poučen a rozumí nic neznamená, já měla posledně ve zprávě napsáno, že mám zlomený levý malíček a ne pravý. O tom, že už jsem měla i zprávy, kde většina vyšetření v nich uvedených vůbec nebyla provedena (šlo o vyšetření pracovního lékaře, dle zprávy prováděl vyšetření břicha, zraku…) je asi zbytečné se zmiňovat.

Celkově je fakt, že další debata prostě nemá smysl. Takže přeji pěknou neděli ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
714
21.5.17 14:22

@Pé
On by hlavně všechny podstatné informace o vyšetření měl dodat lékař, včetně rizika falešné pozitivity atd. Ideálně by si člověk neměl mít důvod cokoliv základního hledat na internetu, protože by mu vše mělo být sděleno přímo v ordinaci :think:

 • Nahlásit
 • Zmínit
35229
21.5.17 16:26

@A666 ja se ale s tebou nehadam, bitvu o statistiku jsi vyhrala, verim, ze riziko odsouzeni lekare nje male - ale dokud dotycny lekar bude mit pocit, je ho jeho jednani ohrozuje, nebude se tak chovat a je jedno, jestli to ma podlozene, nebo ne. Staci si cist emimino a dost silny pocit paranoie to u me jakozto lekarky vyvolava. Nepujdu sama proti sobe, proti svemu pocitu, jakkoli mi muzes mlatit o hlavu statistikou, ze mi temer nic nehrozi a ze v USA by bylo hur. To neni pro me argument.

A vazne bych docela rada videla nahravku toho, jak te lekar sprdl… opravdu bych byla za nahravani deni v ordinaci, ono by se naslednym prehranim neinteresovane osobe ledascos vyresilo.
Nepochybuji o tom, ze jak rada lekaru, tak rada pacientu by se chovala lepe. ostatne lekari jsou stejni lide jako pacienti a % hulvatu bude mezi nimi stejne jako u zbytku populace.

Příspěvek upraven 21.05.17 v 16:33

 • Nahlásit
 • Zmínit
714
21.5.17 18:29

@Pudloslava
„ale dokud dotycny lekar bude mit pocit, je ho jeho jednani ohrozuje, nebude se tak chovat a je jedno, jestli to ma podlozene, nebo ne“

Jenže on by to podložené mít měl. Nemůže jen kvůli svému pocitu paranoi honit pacienta po dalších vyšetřeních případně ho vystavovat zbytečnému stresu… Ono to může zacházet dost daleko, protože vždycky může mít někdo pocit, že bylo víc, co se dalo dělat. Pak to vede například k vystavování umírajících bolestivým invazivním zákrokům, které jejich kvalitu života ve výsledku nijak nezlepší…

Jinak já osobně myslela, že zrovna doktoři jsou exaktní a dávají víc na statistiku. Třeba u porodů se argumentuje statistikama a ne pocity matek (a když ty matky svými pocity argumentují, není to bráno leckdy v potaz a vyžadují se statistiky). Obdobně pravděpodobnost vývpojových vad je jen statisticky vyjádřená a nutnost dalších vyšetření se tedy stanovuje obecně dle nějaké hranice a ne dle toho, zda to sama matka pocitově bere jako velké riziko anebo ne…

Pokud tedy lékař pocitově určuje míru svého ohrožení, pak by měl chápat rodící ženu, že bezpečnost místa pro svůj porod taky zvažuje pocitově.

Jinak nahrávku sprdnutí nemám, obvykle nechodím k doktorovi vybavená diktafonem, protože i když k nějakému excesu dojde, nestěžuji si a měním lokál ;) Možná bude stačit, že schlíple od dotyčné odcházeli všichni pacienti a někteří to i komentovali (a vzorek byl dost různorodý), takže to asi nebyl jen subjektivní pocit (ne, nebyla sjem ovlivněna předchozími pacienty, jen jsem čekala por entgenu na dovyšetření a viděla, jak to probíhalo už po mé zkušenosti…)

 • Nahlásit
 • Zmínit
25638
21.5.17 22:28

Ono nic není jen tak černobílé.. znám taky případ, kdy maminka odmítla AMC a šla na výše zmiňovaný drahý test z krve a vše prý ok, narodilo se miminko s DS a do roka nějaké ty operace srdíčka. Ae myslím si, že takovýto případ je daleko méně častý, než dobrý konec, naštěstí.
Na genetice sem byla taky, ptala sem se genetičky (mimochodem moc říjemná paní) jak končívají těhotenství, která jsou AMC diagnostikována s „vadou“, odpověděla mi, že většinově se rodiče rozhodnou pro dítě si nechat. Pak sem se jí ptala, k čemu to všechno tedy je, odpověděla mi, že mají rodiče čas, smířit se s postižením, zvláště pokud jsou třeba neslučitelná se životem, mají čas smířit se, dopředu si věci nastudovat a zajistit potřebnou péči pro své budoucí miminko. Mohou se naplánovat operace. I pro miminko je prý lepší pokud se s postižením narodí do připravené porodnice…

 • Nahlásit
 • Zmínit