Proč jsem taková, jaká jsem

O životě

Při několika posledních diskusích jsem měla poněkud odlišné názory od většiny z vás. Některé věci vidím jinak. Některým se to nelíbilo, proto si prosím přečtěte, proč mám názor takový, jaký mám. Neuznávám hodnotu peněz, ale připouštím, že jsou k životu potřeba. Bohužel.

Vyrůstala jsem v neúplné rodině, ale ne proto, že by se naši rozvedli… Skoro jako jedináček. Měla jsem o 12 let starší sestru a byla jsem vymodlené dítě. S tátou jsme chodili na houby, jezdili na zahrádku, učil mne poznávat stromy, ptáky. Byla jsem spíše jako kluk.

Maminka se sestrou si skvěle rozumněly, zpívaly si u umývání nádobí, smály se spolu. Jakmile jsem se přidala, hned mi sestra řekla, ať raději nezpívám, protože to plaší holuby. Bohužel si také pamatuji na tátovy kamarády, za kterých táhl alkohol. Že měl problémy s alkoholem, to jsem si tehdy neuvědovovala.

První živější vzpomínka na mamku je, že ji vidím na zemi stočenou do klubíčka a sténající bolestí. Další vzpomínka - leží na sestřině gauči v obýváku a je v kómatu. Další vzpomínka - při praní košil a prostěradel mi sestra jemně naznačuje, že maminka umře. Vím to. A vím to už hodně dlouho.

Když umřela, bylo mi přesně 11 let, 1 měsíc a 12 dní. Moc si toho z té doby nepamatuji, jen vím, že u nás byla sociálka a řešilo se, co se mnou. Můj TÁTA, který měl své problémy, se ale zasekl. Zůstali jsme spolu sami. Začátky nebyly vůbec jednoduché.

Většina jídel skončila v záchodové míse a my jedli po hospodách. Ale nevzdal se. Rychle se zbavil svého alkoholu. Nikdy jsme neoplývali penězmi. A když už jsem dostala dražší dárek, tak si na něj nepamatuji. To, na co si vzpomínám, je ručně udělaný drak, společně zasazená jabloň, chytání štiky na pytlačku.

Úspěšně jsem dokončila základní školu a dostala se na soukromou střední. Studium bylo náročnější, protože to byli spojené 2 školy do sebe a my jsme museli zvládnout všechny předměty, ale ani tak mi to nečinilo potíže. Maturovala jsem z 5ti předmětů, ze všech za jedna. Jelikož to byla škola soukromá, stálo to hodně peněz.

Počítaje prvákem jsem si našla stálou brigádu na víkendy a prakticky si jí platila sama. Nebylo to o tom, že by mi to táta nemohl platit, ale prostě jsem to tak chtěla. Už si zažil dost a měl právo na to, aby také žil svůj život. I přesto se již nikdy neoženil a žije sám.

Možná si teď říkáte, že jsem neměla žádné dětství. Měla. Sice asi jiné než vy, ale o to si ho více vážím. Dříve jsem dospěla a brzy jsem pochopila, že ŽÁDNÉ peníze na světě vám nenahradí obyčejné lidské štěstí. Malichernosti, které vám utkví v paměti na dlouhou dobu.

Střípky vzpomínek, to je to, na co budeme ve stáří vzpomínat. Proto reaguji na některé diskuse, tak jak reaguji. Peníze tady budou pořád, ale lidé ne.

Hodnotilo 13 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
kyblicek
Echt Kelišová 9613 příspěvků 09.11.10 08:08

krásnej deníček a máš pravdu člověk si má vážit toho co má a štestí a nic si člověk za peníze nekoupi

 
Huffmanka
Ukecaná baba ;) 1615 příspěvků 09.11.10 08:14

Nektery diskuse tady jsou ponekud jednodussiho charakteru a v tech diskutuji ti, kteri to vidi jednoduse. To jsem rekla az moc hezky. Dalsi vec jak rikas ty, lidi nezajima tvuj nazor pokud neni shodnej s jejich. Je vzdycky dobry stat si za svym nazorem a nejit s davem, protoze se to od tebe ocekava. Taky ti nejchytrejsi jsou vzdycky ti, kterym papinek s maminkou naservirovali vsechno pod ten jejich nosanek trcici nahoru. Nedej se, nemela jsi to lehky a o to vic si stuj za svym, protoze vis o cem je rec.

Příspěvek upraven 09.11.10 v 08:14

 
Potápka
Extra třída :D 10054 příspěvků 09.11.10 08:15

:palec: a myslím, že spousta lidí, by ti zážitky s rodinou mohla závidět. Ono opravdu není všechno jen o penězích. Tak jako tak, když člověk není zdravý, jsou mu všechny peníze světa k ničemu.

 
Uživatel je onlineBohunkaP
Extra třída :D 14417 příspěvků 09.11.10 08:18
:potlesk: :potlesk:
 
rezinka29
Zasloužilá kecalka 898 příspěvků 09.11.10 08:28

DĚKUJI TI!!!!
už několikrát jsem se zapřísahala, že už nikdy na žádnou diskuzi neodpovím, jelikož se vždy najde někdo,kdo začne napadat druhé (kvůli inteligenci, věku apod.) a začne protlačovat docela brutálním způsobem svůj názor, že děti si máme pořizovat do ideálních podmínek (finanční zabezpečení, bydlení, něco si prožít atd..), jelikož s tím nesouhlasím, většinou se hned ozvu a to co následuje není vůbec příjemné. Ale já mám také právo říct svůj názor! Já si totiž myslím, že nerozhoduje ani věk ani plat, ale láska kterou jsme dítěti schopni dát…a ty jsi mi to potvrdila…tvůj táta tě taky musel hodně milovat, když dokázal bojovat a snažit se…a hlavně zůstalo ti spousta hezkých vzpomínek na dětství…přestože jsi to neměla nejjednoduší.
Jsem strašně ráda, že ne všichni tady si myslí, že dítě může být šťastné jen když vyrůstá ve finančně zabezpečené rodině :palec:

 
kyblicek
Echt Kelišová 9613 příspěvků 09.11.10 08:40

přesně tak já čekám druhé mimnko je mi 22 a první jsem měla ve 20letech a sve děti miluju a dám jim vše co potřebujou a jsem takhle štstná tak bud aji ty a kašli na lidi kteří umí jen poučovat a přitom vubec neví třeba o čem to je :kytka:

 
kacabus
Kelišová 6885 příspěvků 09.11.10 08:56

Moc pěkný deníček.mám na plno věcí stejný názor.asi to možná bude tím,že mne potkalo něco podobného.kaž­dopádně jsem si hned po ZŠ našla taky brigádu a na svoje věci si vydělávala sama.

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 09.11.10 08:56

To je krásnej deníček!!! :hug:
Táta musí bejt strašně fajn člověk!!! :huban:
Stejně tak jako jsi ty!!! :hug:

 
ankasz
Kelišová 6267 příspěvků 09.11.10 09:12

Skvěle jsi to napsala :potlesk: :potlesk: :potlesk: , a pravdivě ono záleží na lidech a jejích hodnotách, a máš pravdu lepší je stá si za svým , než jít tupě s davem. :palec:

 
Clementine
Nadpozemská drbna 27292 příspěvků 09.11.10 09:44
:potlesk: :hug:
 
maluvka
Kecalka 110 příspěvků 09.11.10 10:41

:kytka: Máš pravdu. Hezky napsáno.

 
martina75
Zasloužilá kecalka 648 příspěvků 09.11.10 11:02

Lemaz krásný deníček :potlesk: ono se tady pořád ještě moc nenosí že každý má svuj názor a pokud je jiný než muj neznamená to že je špatný.
Držím ti moc palce ve tvém snažení a těším se že se potkáme v nějaké diskusi :hug:

 
poki
Extra třída :D 13256 příspěvků 09.11.10 11:51

Krásně napsaný. Taky se snažím dětem zprostředkovat zážitky - snad to jednou ocení, jako ty.

 
Vítkovka
Kecalka 207 příspěvků 09.11.10 12:16

Krásně napsaný deníček a přiznám se,že musím jenom souhlasit,co jste napsala,někteří si neváží toho co mají a stále si jen stěžují. :potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec: :hug:

 
Lizbeth
Extra třída :D 12981 příspěvků 09.11.10 12:44

Ztráta maminky v dětství je smutná velmi smutná věc.
Soucítím s tebou.
Přestože s tebou většinou nesouhlasím, protože i ty prosazuješ svůj pohled na úkor jiných ( je to vždy většinou fifty fifty), tak dokážu pochopit proč.
Přeji dál jen to dobré. :mavam:

 
kattkka
Generální žvanilka 24322 příspěvků 09.11.10 13:18

Moc hezky napsane.

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 09.11.10 13:19

Lemaz, máš můj obdiv :palec: Jsi morálně silná ženská, takových je málo.....
Jen se obávám jedné věci: v takovýchto příbězích existuje něco, čemu se říká „nesdělitelná zkušenost“. I když ti ostatní budou říkat, jak tě dokonale pochopili.
Kdo si to neprožil, ten neví, jaké to je.
Já patřím k těm, kteří to vědí… :think:

 
lemaz
Závislačka 3037 příspěvků 09.11.10 13:35

Děkuji za ohlasy.
Juro, nejde mi o to, jestli se mnou někdo soucítí, o tom to není. A ani není proč. Jen prostě chci, aby vědělo okolí, proč mám na věci jiný názor. Mám v životě jiné hodnoty. Nesnáším dnešní materialistickou dobu a všechno, co k ní patří. Ale bohužel, bez toho se žít nedá. No, vlastně dá. Chajdaloupku na malé vesnici, kde jsou lidé lidmi a život je o životě. Jednou tak budu žít. Doufám a udělám pro to maximum.

 
Veveří  09.11.10 14:26

Lemaz, i život na vesnici už značně degraduje…a to s příchodem lidí z měst, kteří sní o idyle a pak se v té vesnici uzavřou ve svém domě za betonovým plotem. Lidé už k sobě namají tak blízko jak tomu bývavalo. Vím, o čem mluvím, jsem z vesnice a množí se nám tu předrahé vily, kterým není ani vidět na vstupní dveře a znám sousedy, kteří by vraždili za narušení idyly třeba hlukem motorovky nebo sekačky na trávu, což k vesnici neodlučně patří. Ale to jsem odbočila… …moc hezký deník, upřímný a o životě. Díky:-))

 
bamba  09.11.10 15:06

Lemaz.hezký deníček.Ano,dnešní doba je jiná,podle mě divná,ba co dím hrozná.
Nejednou se mi v různých diskuzích stalo,že jsem byla víceméně vyštípána,bo jsem měla jiný názor.Připadala jsem si občas jako blbec,jen proto,že jsem neodkývala to co ostatní.Ze začátku mi to dost nadilo,ale dnes si říkám,že není přece d§ležité a ani správné jít s davem jen proto,aby mě bral.Jsem svá a za svoje životní hodnoty se nestydím.Naopak,je mi líto těch,kteří si myslí,že za peníze si koupí všechno a když je mají,tak jsou jiní,lepší.
Ne nadarmo se říká,že peníze kazí charakter.
To bohužel patří dnes i k malé zapadlé vesničce.V jedné takové bydlím 8 let.I za tak krátkou dobu je vidět,jak se lidi mění.Závidí si,pomlouvají,ta tam je jejich soudržnost.
Takže ti nechci brát iluze,ale klid a pohodu dnes najdeš snad jen někde na samotě.
Přeji ti hodně štěstí a spokojený život.

 
laducha
Neúnavná pisatelka 19247 příspěvků 09.11.10 15:56

Občas s tebou v diskuzích nesouhlasím (vnitřně, nezapojuji se), ale Deníček jsi napsala krásný :palec:

 
Kačka V.
Kecalka 446 příspěvků 09.11.10 16:06

:kytka: :srdce: jen tak dál

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 09.11.10 18:08

Moc pěkný deníček. Přeji hodně štěstí!

 
Pájinka25
Závislačka 2876 příspěvků 09.11.10 18:58

Je to moc hezky napsané, i když s určitými věcmi nesouhlasím. Netvrdím, že dítě musí mít kdoví co, nejdůležitější je láska, kterou mu dáváme, ale na druhou stranu si myslím, že určitý materiální základ by měl být. ale jak píšeš, je to věc názoru, někomu stačí ke štěstí víc, někomu míň. Hlavně aby naše miminka byla šťastná :palec:

 
AjkaZ
Kelišová 6512 příspěvků 09.11.10 19:49

Hezky denicek.

Jen si dovolim malou nesouhlasnou poznamku k diskuzi pod nim :wink:
Ja zila ctvrt stoleti na vesnici a vse se tocilo kolem zavisti, pomluv a hamiznosti… Nase rodina nepatrila k tem „lepsim“ spolecesky ani financne… Ja si nakonec vyslouzila povest cerne ovce, protoze jsem se omitla tvarit jako pokrytec a ted si uzivam nezajmu a anonymity na sidlisti jisteho okresniho mesta :lol:

 
Sluníčko1005
Zasloužilá kecalka 867 příspěvků 09.11.10 19:49

Ahoj Lemaz mně umřela maminka „až“ v 18.letech :-( tedy 18. mi bylo měsíc :cry: takže trochu vím o čem to je.. sestře tehdy bylo 14. :-( Zvládli jsme to a také máme bezva tátu, moc si ho vážím, protože pro nás a rodinu dělal a dělá hrozně moc..

Také nesnáším moderní, materialistický svět a „utekla“ jsem na vesnici do chalupy z r.1783 :palec: Miluji tu přírodu kolem.. Lisé tu jsou stejní jako jinde :think: žádný zázrak, ale do města zpět bych nikdy nechtěla..

Měj se fajn! Ať se ti daří! I.

 
Andik333
Neúnavná pisatelka 15410 příspěvků 09.11.10 21:20

Lemaz, netusim o jakych diskuzich mluvis, nicmene myslim ze rodina ktera chce privest na svet dite by mela byt financne zabezpecena tak, aby nikoho neobtezovala. Mysleno nebyla zivena statem nebo rodici. A samozrejme pak je na kazdem, jak vysoky zivotni standard pozaduje. A vesnice bych tolik neprecenovala. Zila jsem tam pul zivota a je tam hodne malomestactvi a zavisti. Vzdycky je to o konkretnich lidech, ne o tom kde bydli. Preju hodne stesti

 
janine24
Generální žvanilka 23506 příspěvků 10.11.10 10:16

Krásný deníček :potlesk:

 
komentář  10.11.10 15:01

Silný příběh.
Ale myslím, že by někdy bylo dobré přemýšlet nad tím, že i ostatní lidé
můžou mít za sebou taky silný příběh, jen ho nechtějí psát. Proto já lidi
hned neodsuzuji - reakce na jednu diskuzi - přestože mě napoprvé napadne
lecos. Já jsem třeba byla přehnaně zodpovědná a nezačala sexuální život před
maturitou, protože jsem nechtěla otěhotnět, přesto nebudu reagovat na
diskuzi „je mi 15 a jsem těhotná“, s tím, že si za to ta dotyčná může sama,
protože dívka mohla být zneužita apod. jen to prostě nenapsala hned. Je to
hodně zjednodušený příběh, jen jsem tím chtěla naznačit, že všechny máme
nějaký příběh :-)

 
faldy
Zasloužilá kecalka 594 příspěvků 10.11.10 17:10

Silny pribeh? Ano to je. A co. Je hezke ze ma odvahu a chut nam sdelit kus jejiho zivota, myslim ze to neni lehke. A za sebe pisu- mas srdce i mozek na zpravnem miste :hug:

 
Pájinka25
Závislačka 2876 příspěvků 11.11.10 13:47

"RP a zajisteni ditete

Ahojky holky, mela bych par dotazu a prosbicek o vysvetleni…
Takze je mi 21,1) nebudu mit normalni materskou ale pouze RP, tak bych se chtela zeptat kdy a kde si mam zaridit RP a popripade ktera verze je nejvyhodnejsi?? 3 nebo 4 leta?? A jaka je vyse prispevku mesicne.
Nikdy jsem se o to nezajimala, tak snad mi poradite…

  1. S pritelem bydlime v podnajmu, jsem ve 12tt+3d, nemam praci, pritel ano(smlouvu ma na dobu neurcitou a bez zkusebni doby, coz je velice vyhodne) ale mame dluhy, oba dva, a chteli bysme se vzit. Takze co se stane s dluhy kdyz se vezmeme?? Nebo se radeji brat nemame?? A daji nam nekde nejaky uver ci hypoteku, kdyz jsme oba dva v Solusu, ale potrebujeme zajistit dite. Slysela jsem o nejakych pujckach „pro dite“ nebo „na dite“, takze az se mi to narodi, je mozne neco takoveho a jak se to splaci a z ceho se urci vyse mozneho uveru…


Protoze nevim z ceho zajistim dite, jak mu ted poridim vybavicku, kdyz na to nemame, jsem z toho na prasky…"

lemaz tohle jsem si půjčila z jedné diskuse od 21leté slečny, vážně si myslíš, že tohle je v pořádku??? Podle mě by teda lidi v takovéto situaci dítě mít neměli, samozřejmě, že když už je na cestě, nedá se nic dělat a já osobně bych prostě v takovéhle situaci rozhodně otěhotnět nechtěla :think: myslete si kdo chcete, co chcete, ale přivést dítě do nezabezpečené sitace a ještě navíc do dluhů je strašná nezodpovědnost

 
lemaz
Závislačka 3037 příspěvků 11.11.10 21:23

A to má být jako co? jakou to má souvislost s mým deníčkem? Nebo chceš slyšet můj názor na situaci?

nikdy jsem netvrdila, že mi stačí plesnivý chleba, chatrč a děravý punčochy, jen když jsem šťastná. Jisté materiální zabezpečení tam být musí. Ale výstřelky např. typu - já mám bmw - kdo je víc - to je to o co mi jde.

A co bych slečně radila? No, tady je každá rada drahá. Nevidím do toho, takže radit nebudu. Vím, jak bych se zachovala já, ale to je jiná věc.

 
Pájinka25
Závislačka 2876 příspěvků 12.11.10 15:32

No tak samozřejmě se najdou i takový, který se oháněj majetkem a tak. Vezmi si třeba modelku Simonu Krainovou. Ted nedávno porodila chlapečka. Jasně, to je trošku jiná kategorie, je to modelka, peněz má jak sraček, ale vytrubovat do světa, že dítěti pořídí zlatý kočárek za 60 tis. a že na nákup výbavičky si pořídila odborného poradce, je trochu přitažené za vlasy. kočárek za 60. tis bych nekoupila ani, kdybych měla 200 tis. měsíčně. Co se týče deníčku, možná jsem to blbě pochopila, tak se nezlob, člověk nepotřebuje miliony, aby si mohl dovolit dítě, ale zase přivést ho do podnájmu, s dluhama na krku a bídnou finanční situací taky není zrovna výhra :think: viz. ta 21letá slečna

 
lemaz
Závislačka 3037 příspěvků 12.11.10 17:07

No, to jistě. Ale to není můj případ. V penězích se netopíme, ale určitý standart máme. Ono ivf také není zadarmo. A je mi 33, takže si myslím, že narozdíl od slečny, která to prostě nedomyslela, mám už rozum.

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 12.11.10 17:21

Nooo, myslím, že se Pajinka svým příspěvkem tady moc netrefila, …troufám si říct, že chápu, co jsi - Lemaz svým deníčkem měla na mysli a můžu k tomu jen dodat, že máš jednu velkou pravdu. :palec:

A podle všeho jsi skutečně neskutečně silný človíček. Já osobně se strašně ale fakt hrozně moc bojím dne, kdy mi jeden z mých rodičů odejde. Vím, že jednou to přijde,a jen při pomyšlení mám slzy v očích. tento pocit je silnější o to víc, že už mám i své děti a už chápu pojem rodina.

Moc hezky jsi to napsala. :hug:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama