Proč jsem začala hledat nového gynekologa

Snažení

Milé ženy, dnes jsem se rozhodla, že se stanu přispěvatelkou tohoto báječného webu. Nejdříve se představím. Je mi 29 let, jsem 3 roky vdaná, 3 měsíce jsem bez antikoncepce, mám kompenzovanou hypothyreozu,  (to je bebí na štítné žlázy) a nyní jsme se s manžou pustili do snažení o potomka.

Dělám -li v životě nějaká důležitá rozhodnutí, snažím se získat co nejvíce informací. Plození potomka je nejenom příjemná, ale i odpovědná činnost. Zašla jsem tedy ke svému gynekologovi, abych mu slavnostně oznámila naše rozhodnutí a získala potřebné informace vzhledem k poruše štítné žlázy. Do té doby ho moje porucha štítné žlázy příliš nevzrušovala. Sám mi několikrát říkal, že téměř každá žena má trable s touhle věcí v krku a že mají dětí jako smetí. Donesené výsledky endokrindo (rozuměj endokrinologie) odmítal s tím, že to není jeho věc. Myslela jsem si, že to zase tak velký vliv na naše snažení nebude. Omyl… Když jsem mu řekla, kolik beru hormonu, řekl mi že mi dává 3 měsíce, abych otěhotněla přirozenou cestou, poté doporučuje Centrum asistované reprodukce, protože „není čas na hrdinstí“. Dámy, musím říct, že se mi při tom ortelu ucpala dírka v krku, jak velký knedlík mi tam padl. Málem mě prostě klepla pepka :-). Čekala jsem, že to bude nervák, ale že takový, to tedy ne. Cestu domů jsem samozřejmě profňukala. Za rohem ordinace mě ještě podělal holub, což mě dodělalo úplně.

I po tomto strastiplném střetu s naším zdravotnictvím jsem si řekla, že to přeci musí nějak jít. Hodila jsem se do klidu a čekala na první menzes po vynechání bobulí. 35 den čekání jsem se nechala vycukat a zavolala jsem výše zmiňovanému gynekologovi. Řekl mi, že se mám stavit. Tak jsem se zase jako blbec řítila z práce, na poslední chvíli rozrážím dveře ordinace a usedám do připraveného křesla. Všechno mu řeknu, on na to, že mi vyvolávačku nedá, protože 35 dní je furt málo, že injekce něco stojí a že při mojí „gramáži“ (rozuměj jsem trochu při těle) bych potřebovala 2 kusy a ty jsou prý drahé. Zavzpomínala jsem na svoji výplatní pásku, která každý měsíc nadojí na konto našeho zdravotnictví slušnou částku. Zase mi v krku přistál knedlík a já šla bulet domů. Tentokrát mě naštěstí nepokadil ten holub :-). Za dalších 10 dní jsem to dostala. Jako laik si myslím, že 45 denní cyklus asi nebude s ovulací, ale nechtěla jsem už pana doktora stresovat nějakýma dalšíma otázkama.

Řekněte mi, co jsem udělala blbě? Moje kolegyně má podobné trable se štítnou žlázou, bohužel i stejného gynekologa. 2 roky se snaží a stále nic. Tak ho požádala, aby jí udělal nějaká vyšetření. Třeba jestli ovuluje nebo vyšetření hormonů. Si představte, že jí řekl, že tyhle testy nedělá, ať si zavolá rovnou do Iscaru a objedná se. Tak tam zavolala. Samozřejmě jí řekli, že oni dělají jenom samotné oplodnění, ale zjišťování příčin a léčení neplodnosti nedělají. Připadala jsem si jako blbec.

Od kamarádky jsem dostala kontakt na její gynekoložku. Tak to prubnu. Moc nadšení ze mě nebyli, ale že mám tu správno pojišťovnu, tak mě vezmou. Změna lékaře je nejlepší řešení i pro mé nervy. Na asertivního lenocha fakt nemám.

Jak jste to měly vy, ženy? Jsem „vedle jak ta jedle“, když si myslím, že by alespoň základní testy měl udělat gynekolog? Je normální, že mě strká do chřtánu IVF už po 3 měsících? Je tu někdo, kdo má děti a bere 125 Euthyrox nebo si můžu o svém dítěti nechat jenom zdát?

Předem díky za vaše názory a rady.

Zdraví Laluš

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lesina
Echt Kelišová 9857 příspěvků 04.10.06 14:06

Vitam te u nas a preji mnoho uspechu na ceste za potomkem. A super lekare k tomu jako bonus :)  

A ted k clanku - hypofunkcni stitne zlazy mam taky - taky odlecenou, ted jsem snad v poradku. Baculka jsem bohuzel taky a dlouhy a k tomu nepravidelny cyklus mam taky :) I my jsme se zacali o prvni dite snazit pred moji tricitkou. Prvni dite nam „trvalo“ pul roku, druhe pet mesicu… Obe se nam povedly (mame dve holcicky) ke konci cyklu a obe jsou v poradku :) A byt tebou, tak od toho lekare zdrham a zdrham :D:D:D  

Lesina  

 
ka-tka
Generální žvanilka 22252 příspěvků 04.10.06 14:16

Lalus  

taky mam hypothyreosu, beru denne 75mg+ ut a pa 100mg Euthyrxu
Otehotnela jsem prvni mesic, kdy mi muj gyndr. meril folikuly a jeste ja mela problemy s Prolaktinem, ktery taky zpusobuje neplodnost...­......rozhodne si myslim, ze by ti meli udelat horm. profil.........a 3 mesice snazeni je malo........
Zkus si merit bazalni teplotu, nebo OVU testy, taky pozorovat hlen.........
Snazili sme se vic jak pul roku, pak jsem brala leky na Prolaktin a pak nastoupila Folikulometri­e.......
ted jsem ve stadiu leceni Prolaktinu opet........a pristi mesic foliky
 K

 
ka-tka
Generální žvanilka 22252 příspěvků 04.10.06 14:17

jo a mam synka Honzika......­........i pri Hypotyrease  

K

 
Laluš
Nováček 6 příspěvků 04.10.06 14:20

Ahoj Lesino, díky Ti za přivítání a nalití optimismu do žil:-). Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli Ti nějak pomohl Tvůj gynekolog. Buď radou nebo nějakým testem třeba ovulace.
Zdraví Laluš

 
Lesina
Echt Kelišová 9857 příspěvků 04.10.06 14:27

Nee, nepomohl - ale nebyl duvod. Neplodnost se resi nejdrive po roce.
Jo jen me jednou pobavil - uz jsem ti psala, ze jsem baculka, tak jsem v prvnim tehu ptala na pohlavi - tak mi vysvetloval, ze vnejsi UZ nebude moc presny, se jsem trochu tlustsi :D Nakonec presny byl, ale Ada ne nikdy nenatocila spravne - takze jsme meli prekvapko na sale .)
 L.

 
Laluš
Nováček 6 příspěvků 04.10.06 14:28

Ahoj Kačko, to jste si tedy taky užili! Já vím, že 3 měsíce jsou objektivně krátká doba na početí. Namíchnul ten blbec-gynekolog, že mě tak rychle odepsal a ani nezkusil žádnou léčbu. Ten náš babinec začíná rodit jedno dítě za druhym, všichni samozřejmě hladce. Největší provokatéři na první pokus :-). Vnitřně ale cítím, že to bude všechno v pohodě a že se nám zadaří. Moje sestra nemůže mít děti, tak jsou všechny naděje na zachování rodu vloženy do mě :-).
Díky za podporu
 Laluš

 
PetraK2
Zasloužilá kecalka 591 příspěvků 04.10.06 14:53

Ahoj,
se zájmem jsem si přečetla Tvůj článek a nemohu než nedodat: „bič a pryč od toho gynekologa“. I ten holub Ti dal jasně najevo, co Tě u toho doktora čeká … :-)))
Pokud jsi z Prahy či v dojezdové vzdálenosti, můj gynekolog je naprosto úžasný. Nejsme s manželem nijak nemocní, ale o prvního syna jsme se snažili 11 měsíců než se zadařilo. Teď jsme v práci o druhého potomka :-))) a doufám, že se nám to podaří rychleji. K mému gynekologovi mám naprostou důvěru, naopak, nejšťastnější bych byla, kdybych mohla rodit přímo u něj (ale to bohužel nejde). Dříve jsem měla gynekoložku, která byla taky taková laxní. Myslím, že nejdůležitější je věřit lékaři a nevzdávat se naděje. Změnu gynekologa bych ve Tvém případě řešila jako nejdůležitější bod.  

Hodně štěstí a kdyby si chtěla kontakt na toho „mého úžasného“ gynekologa, pošli mi osobní zprávu.
Ahoj, PetraK

 
Lolinka
Kecalka 338 příspěvků 04.10.06 18:32

Ahoj Laluš,
já sice nemám problémy se štítnou žlázou a nikdy jsem neměla ani potíže s otěhotněním (právě naopak) ale když čtu o Tvém gynekologovi tak mám pocit jako by to bylo psané o mém bývalém. Fakt hroznej chlap, teď jezdím 20 km.k novému a jsem naprosto spokojená, změna je veliká!!! Takže prchej od toho starýho mílovými kroky!
Přeji mnoho úspěchů a ať se brzy zařadíš mezi těhulky.
Lola a spol.

 
Soukupka
Zasloužilá kecalka 950 příspěvků 04.10.06 20:44

Ahoj, nedá mi to a musím reagovat. Také mám problémy se štítnou žlázou, beru 100-150 thyroxinu ob den. Doma mám už jednoho uličníka (snažili jsme se cca 1 rok) a teď jsem ve 29 tt. a zase jsme se snažili skoro 1 rok. Můj gynekolog mi dokonce nedoporučil měření bazální teploty, že bych byla zbytečně nervózní, prý ovulaci dokážou zjistit jinak, ale měla jsem přijít už po půl roce. Jen pro pobavení dodávám, že když jsem tam byla, tak už jsem byla těhotná jen jsem to ještě netušila a ani on to ještě nepoznal až za 14 dní :-))
Hodně štěstí a hlavně klidu při snažení. Petra

 
marta6
Stálice 94 příspěvků 04.10.06 23:07

Ahojky!
Nejsem sice z vašeho deníčku, ale zaujala mě zmínka o hypothyreose.
Gynekolog - s tímhle přístupem asi fakt změnit.
Tři měsíce snažení určitě nejsou moc /my se snažili o mimčo 4 roky, ale to je jiná kapitola, to bych ti nepřála/.
Ale k hypothyreose /k tomu myslím můžu podat fundovaný příspěvek, protože jsem sama endokrinolog/ - určitě bys při plánování těhotenství měla mít udělané čerstvé krevní testy na hormony štítné žlázy - je důležité, abys měla správnou dávku léku. Při správně kompenzované hypothyreose není důvod, proč bys nemohla normálně otěhotnět. Ale asi tě tvůj endokrinolog poučil, že v případě, že zjistíš, že jsi těhotná, se máš ihned ozvat na kontrolu /nebo aspoň telefonem/, protože v těhotenství je nutné zvýšit dávku léků na léčbu hypothyreosy o jednu čtvrtinu až jednu polovinu.
Pokud bys potřebovala podrobnější radu, písni SZ.
Marta 6

 
Laluš
Nováček 6 příspěvků 05.10.06 08:35

Ahoj Marto, podle testů je má hypothyreosa kompenzovaná. Endokrindo je v pohodě, o všem mě poučil. Jen nějak tápu mezi spojením gynekolog - endokrinolog. Je normální, že gynekologa nezajímá trable šítné žlázy jeho pacientky? Fakt mě naprd, že mi nechtěl udělat žádný testy a k smrti mě vyděsil tím limitem 3 měsíců na otěhotnění. Chápu, že to není životohružující problém, ale myslím, že bych si nějakou péči zasloužila. I přes­tože že je naše zdravotnictví, tam kde je :-)  Asi jsem už nějaká přetlivělá, nebo co:-).
Ještě jsem se chtěla zeptat, když už ses mi nabídla :-). KDyž jsem vy:,–(ila antikoncepci, měla jsem příznaky předávkování euthyroxem. Srdce mi bušilo jako blázen, potíla jsem se jako prasátko a nebyla jsem schopna udržet pozornost. Testy ale byly v pořádku. Teď už to mám jen občas. Je možný, že to moje obr tělíčko bylo na tu antikoncepci tak zvyklé, že jsem měla něco jako absťák? Zdraví a děkuje Laluš

 
Shari
Závislačka 2704 příspěvků 05.10.06 10:56

Ahoj,

ja mám Euthyrox 100 (a k tomu zakloněnou dělohu) a počali jsme po tříměsíčním snažení. Do třetího měsíce jsem trnula, jak to dopadne, nikomu o těhotenství neříkala a teď mi pomalu začíná běžet 7. měsíc…Gyne­kologovi jsem o potížích se štítnou žlázou ani neříkala, na endokrynologii mě ujišťovali, že dobře nastavené dávky Euthyroxu drží hormonální hladinu tam, kde má být a na početí by to vliv mít nemělo.
Tak hodně štěstí a miminko v bříšku co nejdřív!
 Shari

 
renda
Povídálka 28 příspěvků 05.10.06 16:05

Ahoj,
důvody našich problémů s plozením byly jiné, manžel měl špatný spermiogram. S gynekoložkou jsem se několikrát pohádala, nezměnila jsem ji jen proto, že ji už nepotřebuji.
Zarazila mě hlavně jedna věc - Iscare. Dle mých informací mnoho gynekologů doporučuje pouze toto centrum, aniž by pacientky informovali, že CAR (center asistované reprodukce) existuje mnohem víc a Iscare nepatří k nejlevnějším a ani k nejlepším.
Já jsem v tomto zařízení absolovovala náš první pokus. Stál nás přes 20 tisíc, výsledek byl nulový. Jednání doktorů příšerné, připadala jsem si, jako by to byla moje vina, že nejsme schopni mít dítě bez jejich milostivé asistence. Z oznámení negativního výsledku jsem se málem složila, jak „šetrně“ mi byl sdělen. Při návštěvě lékaře, ke kterému jsem se dostala až po deseti dnech (po menstruaci), mi bylo řečeno, že to u nás je špatné. Když jsem na otázku: „kdy chcete  příště?“ odpověděla, že bych si nejdříve chtěla nechat vyšetřit imunitu, lékař mi už začal otevírat dveře, abych nezdržovala. S knedlíkem v krku jsem se zeptala, jestli vůbec máme nějaké šance… „Byl bych špatný lékař, kdybych řekl, že ne. Nějaké šance jsou vždy…“
Touto větou se podle mě uklidňují i umírající a tak jsem se začala chystat na nudný život bez dětí…
Když jsem se z toho trochu vzpamatovala, došlo mi, že některé jejich jednání bylo opravdu za hranicí etiky. V té době jsem ještě nehodnotila lékařský postup, neměla jsem dostatek informací. Rozhodla jsem se změnit zařízení a když už jsme stejně ty šance neměli, vzala jsem v potaz i ekonomické hledisko. Zvítězil Apolinář.
Udělali mi VŠECHNA VYŠETŘENÍ. (Kamarádka měla problémy se štítnou žlázou a i to jí nejdřív zaléčili, proto si myslím, že nesoukromá centra to dělají.) Správně nadávkovali hormony a hned první pokus vyšel excelentně, zavedli mi dvě embrya, obě se chytila a dnes už mám dva dvouleté kluky. Nudný život bez dětí se nekoná, právě naopak - s dvojčaty je to vážně vzrůšo…
Chtěla jsem se podělit o svou zkušenost se svojí gynekoložkou - ona přece může ovlivnit volbu pacientek. Nevěřila mi (prý jim na semináři říkali, jak citlivý přístup k pacientkám mají) a vynadala mi, že jsem v Iscare neřekla, že jsem od ní, prý by se ke mně určitě chovali lépe.  ;-)
V evidenci mojé gynekoložky jsem zůstala jen proto, že celé těhotenství bylo bezproblémové a od 5. měsíce jsem jezdila paralelně i do Apolináře, kde jsem i rodila. A hlavně proto, že jediný slušný gynekolog v Příbrami má plno…
Renata + Johann + Matthias

 
kracenka
Stálice 74 příspěvků 06.10.06 18:26

Ahoj,
já mám taky hypothyreozu - beru  Euthyrox 100. Jediné, co byl trochu problém, že se to v době, kdy jsme se začali snažit, dost rozhodilo (nevím, mohlo to být stresem ze svatebních příprav?). Naštěstí se na to přišlo včas, endokrinolog mě upozornil, že se nejprve musí srovnat hladina hormonu, než otěhotním, protože mimi je pak z těla dost odebírá  a jinak by nadělalo na štítné žláze paseku. Takže mi zvýšil dávky a doporučil s pokusy nejméně měsíc počkat. No, tak jsme počkali  a další měsíc byl náš pokus hned úspěšný :-). Máme pětiměsíční Bětušku. Během těhu mi zvýšil dávku na stopadesát, teď už jsem zase na stovce. Asi je pak dobré jít na kontrolu co nejdřív po porodu - to mi jaksi uniklo, takže jsem teď byla poněkud předávkovaná.
Takže ve štítné  žláze to není a ten gynekolog je asi dost velký buran.
Kračenka

 
Jitka31
Nováček 6 příspěvků 07.10.06 10:37

Ahoj.I já jsem měla podobný prolém.Můj gynekolog mě zase tvrdil že v 26 letech se mě bude menses ještě upravovat takže i když mám cyklus 45 a více dní nic se neděje.O mimi jsme se v té době snažily už víc jak 3 roky ale ani to s ním nehlo.Proto jsem přešla jinde a jsem spokojená.Poslal mě na odborné vyšetření a alespoň trochu upravil menses.I když mimi zatím nemáme aspoň se se mnou něco děje a někdo se o mě víc zajímá po zdravotní stránce.Držím ti pěstičky ať se ti brzy mimi povede.

 
Therra
Zasloužilá kecalka 987 příspěvků 07.10.06 12:14

Ahoj Laluš,
tak ti také přispěju se svou zkušeností s těhu, štítnou žlázou a doktory. Přišli mi na hypofunkci asi před 5ti lety při nějakém komplexním vyšetření a začala jsem tenkrát brát Letrox, poté jsem přešla k výbornému panu doc., který zvolil Euthyrox a ten od té doby mám. Před těhu jsem brala 75 nebo 100, podle výsledků krevních testů. Svému gynekologovi jsem se svěřila s přáním otěhotnět a ten mi řekl, že v mém případě si klidně 5 let počkám. Taky si ten knedlík v krku pamatuju…:o( Ale co se dalo dělat, věřila jsem mu - zas tak moc jsme nespěchali. Za nějaký týden jsem byla na kontrole endo a tam mi pan doc. řekl, že to prostě máme zkusit a uvidíme, že v tom zas tak velký problém nevidí, protože hodnoty mám poměrně konstatní. Tak jsme zkušeli, no a po 4 měsících jsem byla těhotná. :o) Okamžitě jsem naklusala jak na gyndu tak na endo. Gynekolog se divil, že se „to“ vážně povedlo a byl opět „velmi příjemný“, když jsem po něm chtěla na pár dní neschopenku (zvracela jsem prakticky celý den) a poslal mě za obvoďačkou, že on mi nic nenapíše. Ta mě samozřejmě, když viděla můj krásně zelený obličej, nechala hned doma. V ten samý den jsem sehnala jinou gynekoložku, u které jsem pořád (i teď při druhém těhu) a je báječná. Na endo se průběžně ptá a nakonec mě nechala na rizikovém. Na endokrinologii jsem také přešla k jiné dr., ale jen z toho důvodu, že starý pán předal část svých pacientů svým žákům a dušoval se mi, že tahle je nejlepší :o)) Musím říct, že mě vážně jak při prvním těhu, tak i teď hlídá jak oko v hlavě. Při prvním těhotenství jsem nejdřív brala Euthyrox 100, ve 2. trimestru 150 - kvůli vývoji nervové soustavy a po porodu 100 a 75. Teď jsem momentálně na 100 a za 14 dní jdu zas na krev.

Takže na tvém místě bych se co nejdřív poohlédla po nějakém lepším doktorovi, protože nemá cenu se nervovat s někým, kde ti není příjemně a nevěříš jeho metodám a názorům.
Držím palce, ať se brzy zadaří! :o)
Terka + Kačenka 16 měsíců + mimi 19tt

 
janinah
Nováček 1 příspěvek 08.10.06 18:35

Ahoj, jmenuji se Jana a včera jsem se teprve zaregistrovala. Chtěla jsem přispět  do Vašeho povídání. Jsem také na Euthyroxu , se štítnou žlázou se léčím asi 8let. Bohužel nemůžu otěhotnět, už druhý měsíc beru Clomhexal 50. Ve čtvrtek jdu na ultrazvuk folikuků, snad narostou. Už 1 holčičku máme 9 letou, nebyl jediný problém. Chtěla jsem se zeptat, bere nebo brala některá z Vás Clomhexal     a pomohl? díky za odpověď janah

 
sisina
Zasloužilá kecalka 739 příspěvků 12.10.06 20:09

Ahoj,
tak vidím, že spousta holek má podobné zkušenosti. Já mám mírně sníženou fci štítné žlázy, léky neberu, ale že s hormony není něco v pořádku jsem věděla od začátku. Dlouhé cykly, bez z venčí přidaného :) progesteronu na konci cyklu žádná MS.

Víc než před rokem jsem vy:,–(ila HA a začala otěhotnění řešit se svým dr., starším pánem … po roce bez úspěchu, kdy jsem poctivě měřila teplotu (ze kt. se toho moc vysledovat nedalo a ukazovalo to na anovulační cykly) a kdy jsem akorát neustále dostávala buď agolutin nebo utrogestan, bez jakýchkoliv vyšetření mi předepsal clostilbegyt a já se zeptala, co takhle zjistit, třeba pomocí utz, jestli clostil zabírá, tj. jestli rostou folikuly … udiveně se na mě podíval. Na to jsem se zeptala kdy, mi udělá ty slibované testy o kterých dost nejasně mluvil již dříve (asi hormonální profil) … udiveně se na mě podíval a řekl, že mě pošle do CAR, ale že je se mnou problém, že nejsem vdaná … to jsem se na něj pro změnu udiveně podívala já a to naposledy.

Příští návštěva u gynekologa proběhla již v jiné ordinaci, kde se konečně začlo něco dít. Testy, ultrazvuky … prostě tak jak jsem si to představovala, nový dr. si taky poklepal na čelo, proč se stresovat v CAR, kde se řeší opravdu závažné problémy, když spoustu věcí může zjistit a zkusit vyřešit i on v obyčejné ordinaci.
Teď jsem v prvním cyklu užívala clostil a utz ukázal, že zabral, folíky rostly … teď čekám co bude dál

Se svým novým dr. se nebojím, že bych nedostala odpověď na jakoukoliv otázku, a když se na něco zeptám, nebude mě pražit pohledem  „co si to dovoluješ“. Líbí se mi i to, že když odpověď nezná, zvedne telefon a poradí se s někým zkušenějším, nebo řekne … tak víte co, vemte ty výsledky a zajděte se poradit tam a tam. Pak přijďte poradíme se co bude dál. A když se ptám na něco na co neexistuje uspokojivá odpověď, odpoví mi prostě: to nevím. Ale já vím, na čem jsem :)))))))

Takže tobě bych poradila: ZMĚNA NUTNÁ!
A popřála: ŠŤASTNOU RUKU PŘI VOLBĚ NOVÉHO DR!

sisina

 
dubník
Nováček 1 příspěvek 08.04.07 17:55

ahojky jsem názoru že gynekolog by měl udělat základní vyšetření,t en můj mi doporučil měřit bazální teplotu a cca po půl roce mne i s grafem odkázal do centra IVF. My se celkově s partnerem pokoušíme o mimčo 10 let, letos mi bude 32 let a stále žádný výsledek.Já sama chodím do Iscaru a nevím zdali jsou nejlepší, po zmíňce jedné z lékařek že je to vše mezi nebem a zemí jsem se docela takové lékařky zděsila.Jinak jsme s partnerem naprosto zdraví ale příroda jaksi nechce.Máme za sebou 5 IVF a 10 inseminací.Jinak pevné nervy každá jsem originál a reagujeme na léčbu jinak.Určitě se ale nenechej odbýt jde přeci o tebe.Michala

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama