Naše babičky to zvládaly a my ne?

O životě

Taky vám vaše okolí někdy připomnělo, že babičky neměly automatku, myčku, internet a pemprsky, rodily na poli a taky to zvládly? Mě to děsně vytáčí. Protože znám příběh dívky, která to tehdy rozhodně tak snadné neměla. Dalo by se říci, že to rozhodně nezvládlala lehkou rukou. A ještě jsem chtěla říci, že to rozhodně nebude dobou, odmyslíteli si těch 60 let, které nás dělí, můžete se v tom třeba i vy chvílemi poznat.

Říkejme jí Boženka. Vyrazila s kamarádkami z učení na tancovačku. Byla to holka, která se ráda bavila a neměla problém se seznámit. A seznámila se, říkejme mu Toník, s Toníkem. To byl naopak kluk, kterého vytáhli jeho kamarádi z učiliště. Jinak to byl spíše nemluva, který se holek téměř bál. Slovo dalo slovo, ti dva se do sebe zakoukali a po čase, když začali chodit do práce, vystrojili veselku. Ani jedna rodina s tím moc nesouhlasila, Toník byl ze statku a Boženka z chalupy, kterou obývalo několik generací a několik slepiček. Od Boženčiny obce dostali pokojík v domě, kde měly partaje společné záchody a studenou vodu na chodbě.

Byli mladí, zamilovaní, nic jim nechybělo. Toník jezdil do podniku a po práci pomoci rodině na statek. Boženka brala drobné zakázky a opravovala oblečení a taky byla spíše u své rodiny než ve svém pokojíku. Asi půl roku po svatbě otěhotněla. Moc se těšila. Pak se narodil, říkejme mu Vojta, a Boženku zmáhalo nosit si do druhého patra dříví a dolů popel, aby si ohřála pro miminko vodu, kterou musela také nosit nahoru a dolů, v pokojíku nebyl ani odpad. Okolní partaje si stěžovaly, že malé miminko je v noci nenechá vyspat. A tak Toník nabídl Božence, aby se odstěhovali k nim na statek, stejně tam byl Toník víc než u Boženky. Boženka se těšila, neměla už maminku a doufala, že ji opět získá.

Jenže chyba lávky. Tchyně se svatbou nesouhlasila a její názor nezměnil ani malý vnouček. Boženka musela i s Vojtíkem zastat práce jako poslední děvečka, jen s tím rozdílem, že to bylo jen za byt a stravu, a i to jí tchýně vyčítala. Vojtíka brala na pole, položila ho tam na mez a mezitím, co spinkal, okopávala nebo sekla kosou, podle sezóny. Pak spěchala domů uvařit pro celou rodinu, kolem třetí se vraceli chlapi z práce a pak bylo třeba například otočit seno na louce za lesem. Naložila opět Vojtíka na záda a do ruky vzala hrábě a spěchala, aby se stihla včas vrátit. Vojtík byl miminko nespokojené, stále plakal, i v noci, byl často nemocný, Boženka byla unavená, nevyspalá, a brzy přišla o mléko. Musela potupně tchyni žádat o kapku kozího.

Brzy se do mladé rodiny vloudily neshody. Boženka odmítala něžnosti, protože se bála otěhotnění. Nechtěla mít za těchto podmínek druhé dítě. Bála se porodu i šestinedělí. Její nespokojenost ale vygradovala ve chvíli, kdy jednou v noci podlehla, otěhotněla a oznámila, že se vrací ke své rodině. Toník v podniku zažádal o přeložení na místo, které by bylo spojeno s bytem. Bylo to sice daleko v pohraničí, ale Boženka s rodinou by byla ve svém. Miládka se narodila už v novém.

Toník se s maminkou rozešel ve zlém, nemohla mu odpustit, že ji opouští. Sourozenci odmítali na statku pomáhat, odcházeli s rodinami pryč a maminka zůstala sama. Nakonec onemocněla. A protože si ji nikdo nechtěl vzít domů, Toník ji přes Boženčiny protesty přivezl. Nemohl ji přece dát do ústavu! Boženka dávala děti do podnikových jeslí a školky a sama chodila na brigádu do místního zemědělského družstva dělat, co bylo potřeba – obracet seno, vytírat kanceláře.

Na oběd zabíhala domů a nosila mamince jídlo v kastrůlcích z jídelny. Když maminka vytrvale odmítala jíst, rozhodla se Boženka, že zůstane doma. Maminka odmítala i tohle stravování a péči a navíc Boženku vytrvale deptala poznámkami, že ji chce otrávit. Nechala si zavolat Toníkova staršího bratra a žádala ho, aby si ji vzal domů on – Boženka se touží maminky zbavit jen proto, aby zdědila statek, o nic jiného jí ani nikdy nešlo. Jakmile se toto Toník dozvěděl, bez milosti maminku odvezl do ústavu – nikdo ze sourozenců ji domů nechtěl – láska k Božence byla silnější. Bohužel jedovaté semínko sváru už bylo zaseto a když maminka skutečně posléze zemřela, byli z toho rodinou obvinění právě Toník s Boženkou. Oba s Toníkovou rodinou už nikdy nepromluvili jediné slovo.

Poštovní schránka se začala plnit anonymy. A Vojtíkovi po vleklých angínách diagnostikovali srdeční onemocnění. To už bylo na Boženku příliš a sanitka ji odvezla s infarktem. Následky byly drastické, Boženka nastoupila do invalidního důchodu, nebyla schopná ale ani pracovat doma. Toník pral, uklízel, myl okna a věšel záclony. Obě děti trávily hodně času v družinách, u sousedů, ale i u dědy v Boženčině rodné chalupě a u jejích sourozenců. Jak rostly, naučily se pracovat doma a pomáhat, jak to jen šlo. Časem bylo běžné, že Boženka připravila lehký oběd a děti pak automaticky umyly a uklidily nádobí a přetřídily si své špinavé prádlo do pračky.

A jak to dopadlo? Čekáte asi nějaký happy end. Jak se to vezme. Boženka dneska žije v domově důchodců. Toník už nežije, a protože Boženka prakticky nikdy nepracovala, nemá nárok na řádný důchod. Nákupy jí obstarávají děti, sama má sotva na nájem. Žije jen pro svou rodinu, vnoučata a nyní už i pravnoučata. Ale drží si i své nenáročné koníčky. A stále říká: Život je moc krátký a moc krásný na to, abychom ho zničili lží a zbytečnými hádkami a nesváry. Vztahy s rodinou jejího manžela jsou totiž ještě stále TABU. A nám „mladým“ maminkám moc závidí pemprsky i ty mobily!

Hodnotilo 33 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
PeťulaG  13.07.12 08:39

Krásně napsaný deníček.. :)

 
Liz
Ukecaná baba ;) 1953 příspěvků 13.07.12 08:57

Krásný deníček. Boženka je asi tvoje babička viď :)

 
Mrazivý dech
Zasloužilá kecalka 796 příspěvků 13.07.12 08:57
:mavam:
 
Anonymní  13.07.12 08:59

To, že vás vytáčí, když někdo řekne, že dnešní maminy nezvládají, jste si přebrala po svém. Je to 100% myšleno tak, že nebyly příkrmy (pro děti se vařilo), nebyly papírovky (plíny se vyvařovaly v hrnci na sporáku), maminy šily, pletly na své děti. Je svatou pravdou, že hoooooodně času maminám zhltne internet. Tu dobu, co jste popsala, tak je tak před 60.ti lety. Já přirovnávám k době před 30.ti lety, kdy už maminy žily v paneláku, telka se nezapínala, protože tam nic kloudného přes den nebylo. DVD a videa nebyla, čas se netrávil s dětmi v OC. Můj nejstarší syn má 25.let a pro srovnání, co „stíhá“ moje ségra a dělala jsem já (měla jsem děti 14.měs. od sebe) je značný rozdíl.

 
Janie Bast
Kelišová 5917 příspěvků 13.07.12 09:22

Já sice děti ještě nemám, ale názory mám smíšené. DOba je lepší ve vymoženostech, ovšem znám maminky, které si myslí, že dítě je panenka, která bude celý den spát a maminka si zatím hodí nohy na stůl a piluje si nehty. Chápu, že některé děti potřebují více péče a některé ne. Co já vím, jaké to bude, až budu já maminkou? Jedno ale vím, dříve byly babičky doma o 20 let dříve. Bylo více možností pomoci babiček. Teď když to vidím, tak když budu chtít pohlídat, bude si muet jedna nebo druhá babička vzít dovolenou.
horší je to u maminek, které nemají podporu, rodinu a pochopení. To pak je těžké. V práci mám kolegu, jehož manželka nechce pracovat, bojí se lidí atd. Mají 5ti letou dceru a jeho žena s ní NIKDY nebyla venku. Ani když byla miminko. Nikdy ji nevzala v kočárku na procházku nebo sama ven. Prý by jí utekla a že prý je hyperaktivní. Malou jsem viděla a byla s ní a je to normální, pětileté dítě. :?

 
LadyLada
Závislačka 4442 příspěvků 13.07.12 09:34

Obávám se, že se lidé a jejich osudy moc nemění. Pouze technické prostřdky kolem nás se vyvíjí.

Moc hezky napsané. Vyprávění o životě mám ráda. Vždycky mě mrazí, když vidím (čtu), jak se život člověka dá shrnout do tak krátkého příběhu.

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 13.07.12 09:39

Moc hezky se mi to četlo… Ale vlastně myslím, že potvrzuješ to, co tě vytáčí. Na co jako my si máme ve srovnání s Boženkou stěžovat? Většina z nás nemusí nosit vodu, obracet seno, kopat na poli, žít s tchyní vlastně z existenčních důvodů a furt si stěžujem a boříme rodinné vztahy proto, že tchyně vstoupí bez ohlášení k nám do kuchyně nebo si dovolila zeptat se, kde jsme byli nebo kam jdeme :lol:

Já myslím, že Boženka to náhodou celkem zvládla - dožila se vysokého věku, vychovala dvě děti, které (soudě podle toho, že se těší z pravnoučat) žijí slušný život. I přes to, že to neměla jednoduché :palec:

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26171 příspěvků 13.07.12 09:40

Poutavý příběh…
Tak to prostě tenkrát chodilo. Byla jiná doba, mnohem těžší. Takovéhle Boženky si vlastně své děti moc neužily. Dny byly plné starostí „jak přežít“

V některých národech je tomu tak dodnes - co si budeme povídat :nevim:

 
Anulka
Ukecaná baba ;) 2236 příspěvků 13.07.12 09:49

Když mi bylo 20, tak jsem měla dvě děti (ano vzala jsem to hopem), včera to bylo 26.let, kdy jsem se vdávala, bylo mi čerstvých 18 (chtěli jsme se vzít-manž je o 7.let starší), děti jsme chtěli po sobě-vyšlo nám to moji mamce bylo v té době 43.let, tak opravdu babička v důchodovém věku fakt nebyla, ani, když jsem se ji já narodila, tak moje babička byla ještě dlouho pracující (mě měla mamka ve 23.letech a její mamce=moji babičce bylo 45. A kdysi to tak opravdu bylo, že děti byly brzo. Moje mamka si kluky mohla vzít leda, když měla dovču, to jsem zase já nechtěla, chtěla jsem, ať si taky odpočine-není to její povinnost, bydlela (bydlí) 30km od nás, jezdili jsme jen o víkendu na návštěvu. A tchýně, ta děti svého syna nebrala, brala jen děti svých dcer (taktéž bydlela 30km od nás, ale kolikrát děti i 1/2 roku neviděla. Jsem ráda, že jsem vše zvládla (zvládli jsme bez pomoci babiček). Rozdíl je možná v tom, že mě moje mamka musela dát tuším, že ve 3.měs. do jeslí, aby mohla zpět do práce a já měla u dětí mateřskou do tří let (u dcery už do čtyř). Každá doba má něco do sebe, něco zlé, něco dobré.

 
teresa20  13.07.12 09:50
:potlesk: :potlesk: :potlesk:
 
marra  13.07.12 09:55

Hezky napsano, rekla bych, ze dnesni lecktera matka, je na tom obdobne jako Bozenka.

 
kerrankin  13.07.12 09:56

@Angua Úplně se ztotožňuju s tím, co píše Angua. A taky s tím, jak píše Anonymní, že hodně času sežere internet, bohužel to pozoruju na sobě :think: Jinak moc hezký deníček :)

 
Almatka
Kelišová 6474 příspěvků 13.07.12 09:59

Každá doba má to svoje…rodiče partnera třeba téměř celou svou kariéru měli pracovní dobu 40hodin týdně a to byli vcelku úspěšní lidé (ve výzkumu a ve školství - učitelství angličtiny). To my s partnerem neznáme, pracujeme min. 50-60hodin týdně (já teď 2měsíce 24/7 :-D ) a díky tomu, že nepíšeme na stroji ale na PC a nepočítáme na kalkulačce ale v excelu, toho zváldáme nepoměrně víc. Neříkám, že je to kvalitnější práce, ale nároky jsou jinde, optimalizace práce tlačí všude. A to si myslím i o dnešním mateřství. Ne že by se nějak změnil biologický proces, to ne, určitě je tedy větší povědomí o tom, co se smí a co ne, snad porody začínají být lidštější, ale maminky mají mnohem více zdrojů, ze kterých se dozvídají, co by měly dělat, mnohem více možností, jak děti rozvíjet. Chodily naše mámy na cvičení s dětmi? Na plavání? Na malování, tanečky, zpívání…určitě to všechno dělaly intuitivně s dětmi doma (alespoň moje máma ano), ale nevěřím, že je kolem mateřství odevšad masírovalo tolik věcí, které „by se měly“ jako teď. Říkalo se taky, že je nezdravé, aby mámy krmily děti déle než 3-6měsíců, pak už byly na sunaru.Dalo by se psát a psát…můj názor je, že doba je rychlá, náročná a tam, kde nám práce ubylo, přibyla nová. A to že si jednou za den sednu na 15min k PC? No jo, holt už jsem taková, rozmařilá :mrgreen: A na bednu nečumím, akorát mě strašně štve, co tam dávají a dítěti to k ničemu myslím není…

 
Almatka
Kelišová 6474 příspěvků 13.07.12 10:04

Angua moc se mi líbí, co si napsala o rodinných vztazích. Nejde než nesouhlasit :palec:

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 13.07.12 10:12

Ale Emil, vždyť to je pravda… ona to přece zvládla. Život k ní nebyl moc laskavý, neměla to jednoduché - jako žádná ženská její generace - ale přesto to zvládla. Vychovala hodné a šikovné děti, udržela si fungující partnerský vztah (zřejmě) až do Toníkovy smrti, uchovala si úsměv, zdravou mysl a pozitivní pohled na život.

O ničem jiném to přece není.

 
Lella
Kecalka 342 příspěvků 13.07.12 10:27

Určitě nezvládáme to, co zvládaly naše babičky a maminky, ale mně to určitě nevadí :-) Jsem ráda, že špinavou plínku vyhodím do koše, prádlo vypere pračka, vysuší a vyžehlí sušička, nemusím dělat domácí štávy, marmelády a zavařeniny, nemusím celé dny lítat kolem domácnosti, když se mi nechce vařit, zajdeme si s manželem na jídlo do restaurae a můžu si tím pádem v pohodě žít :-) Dřív si hlavně děti celé dny hrály samy v postýlce, protože na ně neměl nikdo přes fůru domácích povinností čas. Nebylo vlastně ani kam s dětma chodit. Myslím, že srovnávat co dělaly maminky na mateřské tehdy a dneska se snad ani nedá, doba je úplně někde jinde. Proč bych si nesedla k internetu nebo něco nepřečetla, když dítě spí, tehdy to asi bylo nemyslitelné, proto jsem ráda, že žiju v dnešní moderní době :-)

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 13.07.12 10:42

Příběh je to opravdu krásný :kytka: Ale je pravda, že některé vymoženosti dnešní doby nutně nepotřebuji a obhajuji si to oním argumentem (předkové to nepotřebovali a taky žijou). Jedná se hlavně o monitor dechu (dcera donošená, nepatří do žádné rizikové skupiny), kdy v některých diskusích se na mne dívají jako na omezenou a krkavčí matku jen proto, že jej nemám a k životu nepotřebuji.

Jinak si myslím, že vymoženosti moderní doby k něčemu jsou a je škoda jich v rozumné míře nevyužít :pankac:

 
martinaaaaaaaaa7  13.07.12 10:59

Já nějak nechápu smysl deníčku, protože to porovnání v něm jaksi chybí. Každopádně já se snažím to všechno moc neporovnávat, protože je to nesmyslné. Vždycky když mi někdo řekne a představ si, že my neměli papírový plínky a prali jsme je, tak na to odpovídám: A vy jste bydleli sami? A nikdo Vám nehlídal? Chodila jsi do práce, aby jsi zaplatila hypotéku? Většina mýho okolí totiž bydlela s rodiči, tzn. nájem žádnej, bylo nakoupeno, uklizeno, uvařeno a ještě jim hlídali, kdykoli se to hodilo. Jediná švagrová (jejím dětem je přes dvacet) bydlela sama v domě a přiznala mi, že se ráno sbalila a jela ke své matce, kde bylo navařeno, vzala s sebou plínky, který její máma vyžehlila a pohlídala jí dítě a protože celej den nebyla doma, tak bylo vlastně i uklizeno. Pokud vím, tak obě babičky to měli podobně. Podle mě má všechno svoje výhody a nevýhody a rozhodně to nevnímám tak, že bych se nějak flákala, flákání vypadá jinak.

 
brumdinka
Generální žvanilka 23467 příspěvků 13.07.12 11:01

Je to o tvé rodině, že :) jinak každá doba má to svoje a vždycky a pouze je to jenom o lidech ;-)

na druhou stranu bych se nad těmito řečmi, že babičky to zvládli a my ne moc nerozčilovala :) ona je to totiž tak trochu pravda..když se to tak vezme tak třeba moje prababička vychovala vpodtstatě uplně sama 4 kluky, jelikož praděda padl a zbytek rodiny byl moc daleko a to ještě v době války…nebylo to jednoduchý ale zmákla to - proti tomu my si žijeme v ráji 8)

@Kajuli jo přesně taky mi monitor dechu přijde u zdravých dětí zbytečný (ani u jednoho kluka jsem ho neměla) něco jiného je třeba ze zdravotních důvodů u kamarádky co má epilepsii tak aby se to třeba neprojevilo u dětí atpod…

 
dlacatko
Ukecaná baba ;) 2139 příspěvků 13.07.12 11:48

Výrok, že to dřív ženy zvládaly líp bez dnešních vymožeností, chápu jedině jako další vnucenou povinnost, že přes veškerý perfekcionismus, ktrý naše ženy neopustil, se musíme snažit do úmoru ještě víc, abychom daly zavděk rýpalům. ať si trhnou sponou stydkou. nechci být udřená matka a tvářit se přitom ještě sladce, aby mi náhodou někdo nevytkl, jak jsem neschopná na rozdíl od mých prapraprababiček. šťastná a spokojená matka = šťastné a spokojené dítě. nejsou to jen technické vymoženosti, co dnes máme. je to rovnoprávnost, jiný styl výchovy (na rozdíl od nevýchovy udřených matek), jiný styl života. neumíme sice obracet seno, ale umíme jiné věci, které dřív ženy neuměly - protože je umět NEPOTŘEBOVALY. srovnávat dnešní a dřívější dobu je na palici. to bych taky mohla říct, že od časů Františka Josefa se chlapi nezměnili a jsou rodiny, kde to tak opravdu je. jenže to neříkám, protože je to bezpředmětné a jenom bych tím všechny nasrala.
:mrgreen: jiný účel takové výroky ani nemají. dont care

 
Carrinka
Extra třída :D 10872 příspěvků 13.07.12 11:54
:palec: :potlesk: :hug:
 
dlacatko
Ukecaná baba ;) 2139 příspěvků 13.07.12 11:57

Příběh je jinak působivý. zvlášť ten závěr, mám k té ženě obrovský obdiv. odkud ten příběh znáš?

 
nikol.ondrášovka  13.07.12 12:37

Ano, kdysi to bylo složitější, já bych byla radši, kdyby to bylo takhle pořád. Dnešní zhýčkaná doba je odporná, ano pampersky, mobily, internet a skleničkové jídlo. A ani jedna z vás si aspoň jednou nepřála tu idylku s černobílých filmů? Když to řeknu hnusně, kdyby nebyla tak zhýčkaná doba, nebylo by tolik blbých lidí, co po světě běhá :nevim:
Deníček je fajn :palec:

 
brumdinka
Generální žvanilka 23467 příspěvků 13.07.12 12:50

@nikol.ondrášovka ona ta idylka byla opravdu jen v těch filmech…stejně jako dneska…já teda vůbec žádnou změnu nevidim :lol: ano civilizace jde kupředu, ale když je někdo vůl a jak píšeš blbý lidi, tak takový byli vždycky a lidstvo je nepoučitelné :zed: :mrgreen:

 
Blešík
Extra třída :D 12093 příspěvků 1 inzerát 13.07.12 12:54

Moc pěkný a čtivý příběh. Je fakt, že dřívější důchodový věk byl trošku někde jinde a babičky přeci jen mohli spíše vypomoci. Moje babi je v důchodu od 50 let, moje mamina půjde nejdříve v 60 a to ještě s tím, že půjde do předčasného :nevim: Taky už si stříhá metr :mrgreen:

 
jruz
Zasloužilá kecalka 872 příspěvků 13.07.12 13:07

@dlacatko
za me stopro souhlas s tímto názorem.
a pribeh podan opravdu ctive.

jooo, a kdyby jste nekdo mel chut trosku srovnavat zivoty zen a neco se priucit a dozvedet vice, doporucuji skvelou knihu „zena v ceskych zemich od stredoveku do 20. stoleti“. nejedna se o konkretni pribehy, ale o nahled na zenu ze vsech aspektu (rodina, pravo vlastnictvi, vzdelani, mecenasstvi, vlastni identita…)- super pocteni

 
dlacatko
Ukecaná baba ;) 2139 příspěvků 13.07.12 13:15

@jruz děkuju za tip. ;) o tuto literaturu se zajímám a hodí se mi to do školy.

 
macik33
Stálice 68 příspěvků 13.07.12 13:48

Ech bohužel, ráda bych souhlasila, ale nemůžu. Hlavně, co se týká monitoru dechu. Dcera je úplně zdravá, dokonce mírně přenošená a přesto přestala před pár týdny dýchat. A nebýt monitoru, tak už není mezi námi.

 
kvaček
Extra třída :D 13283 příspěvků 13.07.12 14:33

Deníček pěkný.. Já obdivuji mámu a babičku co zvládly, ale zase měly jiné starosti a jiné pomoci co my nemáme..
Dřív byly i babičky babičky - domácí :mrgreen: Dneska už babičky jsou pracující ženy, tak nemůžou obstarat půlku práce a nebo hlídání vnoučat..
Jinak nevím, kde se bere věta rodily na poli :think: Já za 30 let neznám nikoho kdo by se narodil na poli :mrgreen: :D
Neni to na koho reakce.. odkliklo se mi to blbě :)

Příspěvek upraven 13.07.12 v 14:35

 
brisco
Závislačka 2889 příspěvků 13.07.12 14:56

@dlacatko :potlesk: Lépe bych to nenapsala.
Jinak moc pěkný deníček. Taky tyhle řeči nemám ráda. Ano, dřív to ty ženy zvládaly a některé taky ne!, ale za jakou cenu? Navíc jsem přesvědčená, že i dnešní ženské by to zvládly, kdyby musely. Když člověku nic jiného nezbývá, tak se to prostě vždycky nějak udělá.
Dovolím si na dokreslení uvést dva příběhy ze své rodiny.
Příběh první: Prapradědeček měl několik dětí, ten nejmladší byl hodně ukřičené miminko, ale přišla doba žní, tak museli na pole i s manželkou. Děti nechali tchýni. Ta mimčo nezvládala a tak udělala malému odvar z makovic. Těžko říct, jestli jí ujela ruka nebo měl Lojzíček slabší srdíčko, každopádně se už nevzbudil. Prapradědeček zuřil a se svou tchýní do konce života nepromluvil. Byl to jeho jediný syn.
Příběh druhý: Sestře mého dědečka se říkalo uřvaná Andula. Měla dva kluky, dnes by se řeklo hyperaktivní, po kterých věčně řvala a taky je mlátila. Měla na starost domácnost, prala, vařila a starala se o zvířectvo. Česla se jednou týdně, o mytí nemluvím. Její manžel byl hajný, žili v Sudetech, kde bylo za války dost opuštěných Němek, jejichž manželé byli odvedení na frontu. A tak je utěšoval seč mu síly stačily. Dědeček tomu říkal „pelešit se“. Nakonec umřela ve 42 letech na rakovinu.
Já jsem naprosto spokojená, že žiju teď. Nemíním se honit, jenom abych splnila něčí představy :mrgreen:.

 
nepřihlášená Ally  13.07.12 14:59

To je krásnej deníček, hlatala jsem to jedním dechem a skvělý bylo jak Boženka s Toníkem stáli při sobě-tohle bysme se od nich mnozí měli učit!!!

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 13.07.12 15:05

Je to moc hezky napsane.

Dneska maji nektere maminky podobne problemy, i kdyz maji mobil…tu posledni vetu jsem nepochopila a abych pravdu rekla, docela mi zkazila dojem z hezky napsaneho denicku.

 
Lenula-xy
Kelišová 7398 příspěvků 13.07.12 15:27

Krásný deníček a moc pěkně se čte :potlesk: :palec:

jen teda nesouhlasím s tím, že je monitor dechu zbytečný :( dřív nebyl, ale dřív nebylo hodně věcí a teď, když jsou, proč je nevyužít. To stejné by se dalo napsat třeba i o autosedačce :think:

 
brisco
Závislačka 2889 příspěvků 13.07.12 15:41

@Lenula-xy Monitor dechu je super věc, už jenom pro klid maminky ;).

 
barbara21
Echt Kelišová 7711 příspěvků 13.07.12 16:27
:,( :,( :,( :,( :,(
 
Uživatel je onlineVeveří
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 13.07.12 16:30

Naše babičky to vůbec neměly lehké. Ta moje teda určitě ne. Letos bude mít 79 roků :hug:
Bydlela v rodinném domě a čekala dvojčata, byla na začátku sedmého měsíce. Přišlo jim 40 metráků uhlí, děda zrovna nebyl doma na několik dní. Začala skládat sama a předčasně porodila. S babičkou byla doma jenom její 3 letá dcera (moje mamka), babička ležela v kuchyni v krvi a babička posílala malou holku pro pomoc k sousedům, ta jenom stála a při pohledu na mámu se nehnula ani krok a jenom brečela. Nevím, kdo babičku našel, ale vím, že porodní bába bydlela o několik vesnic dál. Když přijela, babičku odrodila. Narodily se dvě krásné, ale slabé holčičky. Když konečně přijel doktor, řekl, že se nedá nic dělat. Babička se musela dívat jak děti promodrávají a umírají jí před očima. Na několik hodin bylo po všem. Pochovali je s dědou ve svatebním závoji ve společné rakvi s kytkou kopretin. Dostaly jména Naděžda a Jarmila. Babička je tím traumatizovaná dodneška a často to vzpomíná. Za tři roky se narodil mamce brácha. I on se narodil v 7. měsíci - to už byly první inkubátory, takže přežil a dnes už je z něho děda.

 
bellinda1
Povídálka 28 příspěvků 13.07.12 16:32

Neměli to jednoduché, moje babi mi vyprávěla jak si mamku přivezla z porodnice, položila jí do postýlky a šla kupit seno, páč se hnala bouřka. A prý to bylo běžné, že lidi nechávali miminka doma a šli na X hodin na pole. Mateřská jim trvala myslím půl roku a pak hup do práce.
Ale ani my to nemáme tak jednoduché i s těma vymoženostma, kolik mamin musí při mateřské pracovat, aby se uživily a k tomu zvládat domácnost a vše kolem :think:
Já mam čtyřletou dceru a osmi měsíčního kluka a ten mi dává tak zabrat už od narození, že někdy pro únavu ani na oči nevidím, ale myslím si, že i kdybych neměla dnešní vymoženosti jako myčka, pračka ap. zvládla bych to stejně, ptž bych musela, stejně jako musely dřív ony.
Každá doba má své, zvládly to ve středověku, zvládly to naše babičky, maminky, zvládnem to taky :)
Jinak moc hezký deníček :mavam:

 
klara123
Ukecaná baba ;) 1505 příspěvků 13.07.12 17:06

Deníček je napsaný čtivě, moc se mi líbil :kytka:

 
Mišanila  13.07.12 17:26

@dlacatko souhlasím s příspěvkem.
Nevím, kde se bere ten syndrom „ženy údernice“, která musí všechno oddřít rukama a s úsměvem na tváři a od rána do večera dřít, jnak to není ta správná žena, matka a hospodyňka. To je jen něčí dojem, že by to dnešní ženy nezvládly nebo nezvládají, protože mají doma pračku, myčku a za rohem mateřské centrum a můžeme si s dětma občas zajít do kavárny. Většina žen to zvládne a zvládly by jsme to i za starých časů, prostě se musí v jakékoliv době.
Dnes máme víc možností, než naše babičky, kde si postěžovat na únavu, stereotyp nebo vyhoření, ony internet neměly, tak mohly tak akorát poplkat na pavlači nebo při draní peří. Takže to možná někdy budí mylný dojem, že si všichni jen stěžují a nemakají a nic by nezvládli:-)
A mít možnost si oddechnout, mít chvilku pro sebe, nebo se věnovat koníčkům, to je pozitivní výdobytek dnešní doby, který není třeba degradovat podobnýma řečma. Naše babičky by určitě radši nebyly údernicema, které musí zvládat vše, kdyby tu možnost měly. Každá doba něco vezme a něco jiného dá, něco bylo težší tehdy, něco zase teď, ale je fakt, že já bych se staršíma generacema neměnila.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29742 příspěvků 8 inzerátů 13.07.12 17:27

Pěkný deníček k zamyšlení :potlesk: Řekla bych, že stejně jako dnes, tak i kdysi to někdo měl v životě lehčí a někdo těžší, nezávisle na pračkách a myčkách. Boženka z příběhu to s Toníkem zvládli výborně.

 
Lenula-xy
Kelišová 7398 příspěvků 13.07.12 17:30

@brisco :palec:

@Veveří no chuděra, to muselo být hrozné :,(

 
peggy.sl
Generální žvanilka 20545 příspěvků 13.07.12 18:26

Už chápu, proč s námi nemluvíš!! :palec: :mrgreen:

Příspěvek upraven 16.07.12 v 11:40

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 13.07.12 18:44

Deníček je pěkný. Děkuju za něj :hug: :kytka:
Doba byla prostě jiná, jiné zvyky. My už od malinka jsme zvyklé na postěžovat si, poslechnout si stížnosti. Dříve na to holt nebyl čas.
Ku příkladu děda byl z 10 sourozenců (mohlo jich být 12 ale dvě děti nepřežily :()
tzn. prababička byla téměř 14let buď těhotná nebo kojící.
Babička byla jen ze dvou dětí, ale její tatínek měl krámek a sháněl potraviny a novinky(miloval zlepšovadla) takže prababička byla pořád v krámku a babička musela pomáhat a její bratr se staral o dům a malinké hospodářstvíčko. Takže taky žádnej med.
Babička se tolikrát rozplývala nad tím co máme už jen že sunar stačí protřepat a je hned k použití(dříve se muselo opatrně nebo přes sítko), o plenkách a mobilech ani nemluvím. Ono není z cesty ty mobily vzpomenout. Kolikrát vyprávěla jak odvezly strejdu a taťku na vlak a třeba 14 dní o nich nic nevěděli. Jestli přijedou z intru a kdy, jestli jim neujel vlak, jestli jsou v pořádku… já jsem ráda za dobu ve které jsem i když taky patřím mezi stěžovatelky :D :oops: :mrgreen:

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 13.07.12 19:57

Emi nádhera jako vždy :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: jsi hvězda :kytka:

 
brumdinka
Generální žvanilka 23467 příspěvků 13.07.12 20:32

Jak už sem psala je to jen o lidech…někdo si holt stěžuje i když nemá na co a někdo zatne zuby a prostě to zmákne a to v každé době :)

p. s. taky si pamatuju dobu bez mobilů a to zas tak stará nejsem :lol: …ono to mělo i svá pozitiva :D

Příspěvek upraven 13.07.12 v 20:33

 
Janichka
Kelišová 6955 příspěvků 13.07.12 22:29

Ja bych svoji mycku, susicku, pracku… Nemenila :lol: alespon mam vice casu na malou. Pleny pouzivam latkove a sit na dite? Proc, kdyz je ted v obchodech detske obleceni levne ( cherokee, f a f…)
Preci se nevratim do doby pred x lety a nezacnu svitit svickou, pokud nejaka vymozenost muze byt tak proc ne :nevim: varit male vetsinou varim, jen kdyz nekam jedem tak beru sklenicky.

 
brisco
Závislačka 2889 příspěvků 13.07.12 23:11

@Veveří Tak to je moc smutný :oops:. Připomělo mi to kamarádku. Ta říkala, že dřív ženský všechno zvládly a že těhotenství není nemoc. A tak vozila i kolečka s hnojem. A šup, v pátým měsíci jí řekli, že si půjde lehnout do nemocnice a nechali si ji tam až do porodu.

 
brisco
Závislačka 2889 příspěvků 13.07.12 23:11

@Mišanila Pod to se podepíšu :pankac: :pankac: :pankac:

 
Uživatel je onlineVeveří
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 13.07.12 23:41

Ještě jsem do svého příspěvku o naší babičce nenapsala, že i moje mamka se babičce narodila v 7. měsíci, babi byla zrovna na návštěvě u sestry na statku. Mamka měla 1,80 kg a protože ještě v ČSSR nebyly inkubátory, udělali to po staru a doslova dopékali mamku v troubě. Prostě novorozence dali do ovčí kožešiny a strčili do vlažné trouby (ne do horké 8o!). Mamka prý byla slabé miminko a neměla sílu pít, tak sháněli úzkou čajovou lžičku, která se jí vlezla do pusinky a pila po kapkách. Tu lžičku máme dodneška schovanou na památku. Tak tahle se žilo a přežívalo na vesnicích v roce 1954. Ale porodnice už samozřejmě fungovaly, babička to ale ve dvou případech prostě nestihla. Mamku porodila předčasně proto, že v práci uklouzla na vytřené chodbě a spadla břichem na kýbl. Místo aby šla do nemocnice, jak by to dneska každá udělala, jela autobusem k sestře na návštěvu.

 
brisco
Závislačka 2889 příspěvků 13.07.12 23:49

@Veveří :hug: Mě tyhle příběhy hrozně dojímají, protože sama mám nedonošené miminko. Bylo to akutním císařem a vím, že bez dnešní medicíny tady nejsme ani jedna, bez přehánění.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama