Proč tak hloupé jméno? II.

Těhotenství

Ty dvě čárky na testu znamenaly tak moc... Nebyl to jenom pozitivní test. Byl to náš náš pozitivní test. Já s manželem budeme rodiči. Maminka měla pravdu. Jak je těžké vybrat jméno pro vlastního potomka!

Ty dvě čárky na testu znamenaly tak moc… Nebyl to jenom pozitivní test. Byl to náš - náš pozitivní test. Já s manželem budeme rodiči. A k tomu patří i úloha určit, jak se jednou bude potomek představovat a podepisovat.

Jméno samozřejmě není to nejdůležitější, tento deníček však o jménech je. Vzpomněla jsem si na slova mé maminky: „Počkej, až budeš vybírat jméno pro své dítě.“

Proč bylo tak lehké poradit kamarádce, sestře, ale teď je to tak těžké? O to víc, když jsme se dozvěděli, že to bude holčička.

Tak začal hon za tím naprosto nejlepším jménem. Manžel tušil, že na výběr nebude stačit kalendář. Přispěchal s „Knappovkou“ a společně jsme procházeli její stránky. Jména, která se mi líbila kdysi, to už nebylo ono. Vlastně žádné nebylo to správné. Maminka měla pravdu. Copak mám k nějakému jménu záruku, že mi dcera jednou nepoloží otázku, proč má tak hloupé jméno?

Manžel přistoupil k problému po svém. Tvořil určitý mantinel. Spíše se o to snažil. Říkal mi, které nápady už jsou opravdu přes čáru,… Jenže jak běžná a používaná mi přišla všechna jména - a jak moc já nechtěla obyčejné jméno.

Leželi jsme v posteli vedle sebe a já se věnovala oblíbené činnosti, hledání jména… Ne, nemějte strach. Mezi lidi jsem chodila, zuby jsem si čistila, nebyl můj jediný problém hledat jméno. Také jsem dbala na zdravou výživu - dobrá, alespoň převážně zdravou, doporučené procházky a chystání výbavičky. Četla jsem i jiné knihy a většinu těhotenství chodila do práce.

Ale v hlavě byl obrovský hlodavý brouk, který neustále opakovat onu větu: „Mami, proč mám tak hloupé jméno?“

A Když už jsem proškrtala téměř celou knihu Jak se bude jmenovat a začala nahlas uvažovat nad Kleopatrou, manžel zhasnul lampičku a řekl, že půjdeme spát a zítra to nějak vymyslí.

Metoda první - losování.

Nápad byl celkem jednoduchý a logický. Napíšeme společně jména přípustná, vhodíme je do čepice, jedno vylosujeme. Nemusíme ho nutně dát, ale alespoň se pohneme dál a případně budeme losovat znova. Žel, plán ztroskotal už na první části - společně napíšeme jména přípustná. Já neměla přípustná jména a manžel také ne, protože věděl, v jakých vodách já lovím - a tam by se jeho nápady utopily.

Metoda druhá - filmy a knihy.

Protože moje představy o ideálním jménu byly mírně nereálné, k tomu se dostaneme později, moje druhá polovička navrhla jmenovat ženské postavy z filmů a knih, a tak se pokusit najít inspiraci. Nápad to byl skvělý - až mírně podezírám, že mu byl podsunut některým z moudrých kolegů/kolegyň.

Jenže Jaqueline je přece jenom na naše poměry moc a Elizabeth či Charlotte přece jenom není už nic originálního. A navíc - nerada bych se někoho dotkla - ale dát pouze cizí podobu běžného jména mi přišlo mírně pod úroveň. Ariela mi mírně připomínala prací prášek a Gertruda sice splňovala podmínky originality, ale tuším, že bych za toto jméno nebyla zcela pochválena.

Metoda třetí - projdeme rodinný rodokmen.

Musím přiznat, že z tohoto jsem rozhodně nebyla příliš nadšená. Nechtěla jsem nic z rodiny. Jenže když jsem zjistila, že mám mezi dávnějšími předky pra-pra-pra…tetičku Ernestínu (ještěže je manželův tatínek historik a měl rozvětvený rodinný strom, který postupně vytvářel i pro část rodiny z mé strany), nebo Pěvoslavu, začala mě tato metoda poněkud více zajímat.

Metodu jsme rozšířili ne pouze na naši rodinu (i když i s přivdanými-přiženěnými členy je náš strom opravdu košatý), ale i rodokmeny králů a další, konečně náš výběr začal nabírat ten správný směr. Žel/bohudík byly tu zde stále ony mantinely, přes které manžel nešel.

Jméno mělo být krásné, originální, zajímavé, patřit nějaké osobnosti, nebo alespoň vystihovat osobnost, mělo to být jméno, které v ČR ostatní rodiče ještě neobjevili, a tedy hrozba prudkého nárůstu popularity je minimální,… požadavků bylo miliony. A žel, některé se navzájem vylučovaly. Ke všemu ty hormony - ano, svedeme to na hormony, však víte… Když už se mi něco líbilo, druhý den tomu bylo jinak.

Jednoho rána, po nepříjemné noci, kdy mi nebylo celkem dobře, nohy nateklé, bolesti v zádech, jsem si řekla, že se to dnes už rozsekne. Však do porodu už jen tři týdny, taška nachystaná, všechny kamarádky v tuto dobu už dávno věděly, jaké jméno potomkovi dají, a já pořád nic. Měla jsem kreativní náladu a chtěla jsem si už jméno vyšít na dupačky a vytvořit obrázek s iniciály, který by visel nad postýlkou.

Měli jsme vážně vše, kočárek, vaničku, výbavičku,… Nebylo vše nové, ale na tom tolik nezáleželo. Hlavně, že je vše čisťounké, vyprané, navoněné, nachystané, už jenom najít to perfektní jméno a můžeme jít rodit. Doktorka na posledním ultrazvuku žertovala, že ti, co nemají jméno, nebo mají jméno, co se miminku nelíbí, zpravidla přenáší - protože miminko na jméno čeká, nebo čeká, než ho rodiče změní. A protože jsem se na první miminko velmi těšila a upřímně i na to, že shodím to panděro, přenášet jsem vážně nechtěla.

Jenže, ještě ten den jsem se začala cítit hůř a hůř, břicho mě pobolívalo, malá se tam nějak mlela… Necítila jsem velkou bolest, jenom takové píchání. Jenže ten pocit, ten pocit, že je něco v nepořádku - volala jsem manželovi a jelo se do nemocnice…

„Maminko, rodíte,“ oznámila mi doktorka, jako bych to nevěděla.

„Chystejte se, za chvíli jdeme na to,“ slyšela jsem někde jako v dáli.

Bolesti už byly nesnesitelné a můj mozek vyřezen z funkce. Promluvil pouze ten velký hlodavý brouk ve mně.

„Ještě ne, ještě nemáme jméno.“

Manžel - poučený z předporodních kurzů - mě chytil za ruku, pohladil po hlavě a začal na mě mluvit: „Víš, mně je jedno, jak se bude jmenovat. Dej jí cokoliv se ti líbí, hlavně, ať jste obě v pořádku. Mně se pro holčičku vždy líbila obyčejná Anička, ale naše malá bude skvělá, i kdyby to byla ta Kleopatra, když chceš, aby byla výjimečná.“

Když jsem ji poprvé uviděla, to nejkrásnější stvořeníčko na světě, uvědomila jsem si, že je ta nejkrásnější a nejvýjimečnější bytost na celém světě a že jméno Anička u ní vůbec nebude obyčejné…

Až jednou uslyším větu: „Mami, proč mám tak hloupé jméno,“ zasměju se a budu vědět, že Anička je to nejlepší a nejkrásnější jméno na světě. Protože ho má naše holčička. A já si neumím představit, že bych ukládala do postýlky malou Jaqueline.

O několik měsíců později se objevily opět ty známé dvě čárky a máme tu další hon za jménem. Nebo je to jinak?

Hodnotilo 52 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
nanoBETA
Kecalka 340 příspěvků 11.03.16 00:24

Já se na další díl těšila a nezklamala jsi :palec:. Gratuluji k malé Aničce =).

 
beruska9
Echt Kelišová 9297 příspěvků 11.03.16 01:02

Pekne :mrgreen: Jinak s tim prenasenim doktorka pekne kecala, my nemeli jmeno a prcek se narodil o mesic drive a pak byl jeste tyden beze jmena :mrgreen:

 
lear
Ukecaná baba ;) 1109 příspěvků 11.03.16 03:14

Ja mela jmeno jasne a stejne prenaseni, takze doktorka keca :mrgreen:

 
Sofie92
Závislačka 3019 příspěvků 11.03.16 06:39

Teda Kleopatra musela být vyplozena opravdu hormony :D přijde mi, že dneška chce být každý jiný a svuj až vypadá jako blb. Jméno Charles Novak nebo Elisabeth Agnes Konvickova je des

 
ančapepča
Zasloužilá kecalka 648 příspěvků 11.03.16 06:51

Anna je jméno českých královen, takže určitě není obyčejné :kytka:

 
Narovnako
Kelišová 5189 příspěvků 11.03.16 07:05

Krásný deníček, gratuluji k Aničce.. :potlesk:

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 62 inzerátů 11.03.16 07:06

Anna je moc pěkné jméno, taky jsem ho chtěla, ale co? Narodil se kluk :mrgreen:

 
Yukii
Ukecaná baba ;) 1550 příspěvků 2 inzeráty 11.03.16 07:49

Moc hezky napsáno :) Anna je krásné jméno, taky nad ním uvažuju.
Já miluju jméno Elizabeth, ale jelikož mám běžné české příjmení, tak bych ho dceři dát prostě nemohla.

Příspěvek upraven 11.03.16 v 09:27

 
Heidi86
Ukecaná baba ;) 1770 příspěvků 3 inzeráty 11.03.16 07:53

Napínavý jak od Agathy Christie :-) Anička je hezké jméno a gratuluji :-) I k těm druhým čárkám gratuluji :kytka:

 
zaara
Kecalka 224 příspěvků 11.03.16 08:44

Taky jsme neměli jméno, ani u jednoho dítěte. A obě se narodily dřív :-) Nakonec jsme to teda vyřešili už na porodním sále během těch dvou hodin :mrgreen:

 
Kacik1988  11.03.16 09:04

Gratuluji, a Anička je nádherné jméno :kytka: taky jsem Aničku chtěla, ale neprošlo to u partnera :-)

 
Jahudka82
Zasloužilá kecalka 821 příspěvků 11.03.16 09:25

@Yukii
Tak česky Elizabeth je Alžběta - to se zase líbilo vždycky mně:-) Zdrobnělin z toho taky uděláš spoustu - Albi, Bětka, Bety(nka)…a to jsou jen varianty co jsem slyšela od známé ze cvičení co Alžbětku má, jak jí říkala, ale není jich zas tak moc, nebo potom Eliška, to je vlastně jen jiná podoba Alžběty/Elizabeth, myslím že existuje i verze Elizabeta ale to už je divný…k českému příjmení bych Elizabeth taky nedala, k cizímu možná. Ale doma mi Alžbětka neprošla, to už by snad spíš taťka skousnul i tu Aničku, Anna se hodí ke všemu:-) Mám i jednu kamarádku Annu a v rodině jich moc nemáme, max. nějaké ty pra-pra…Takže o ní taky uvažuju a autorce gratuluju k pěknému jménu i ke zdravé holčičce a přeju šťastnou „ruku“ i při výběru dalšího a hlavně ať vše dobře dopadne, to je důležitější než jméno:-)

 
TerezkaM
Kecalka 365 příspěvků 11.03.16 09:29

Tak to mě absolutně dojalo :mrgreen: Já v návalu hormonů projela taky celou knížku a chvíli zcela vážně trvala na Natanaelovi, protože žádné české jméno mi nepřišlo dostatečně dobré pro naše dítě :mrgreen: Nakonec máme Vojtěcha a je to to nejkrásnější jméno právě proto, že je naše :srdce:

 
Jahudka82
Zasloužilá kecalka 821 příspěvků 11.03.16 09:38

@Sofie92
Kleopatra je fakt dobrej úlet, kluk by pak mohl být Julius Caesar nebo Marcus Antonius:-) Ale originalita a neopakovatelnost by byla každopádně zaručena:-) Ne jako u Esmeraldy, kdy se tak jednu dobu jmenovalo snad každé druhé miminko tmavší pleti a ženského pohlaví…:-) Nám se třeba pro holčičku líbila taky taková česká klasika Eva - a narodil se nám Adam:-) Pohlaví jsme si říct nenechali. Takže teď už by příp. holčička Eva rozhodně nebyla, škoda, ale to bych jim neudělala:-) Už jen ty svátky na Vánoce - jeden bohatě stačí, chudák:-)

 
Jana Martinková
Ukecaná baba ;) 1292 příspěvků 11.03.16 09:46

Gratuluji k Aničce, vybrali jste hezké jméno.

 
quinsley
Zasloužilá kecalka 720 příspěvků 2 inzeráty 11.03.16 09:55

@TerezkaM Kamarádka ho má :)

 
Jahudka82
Zasloužilá kecalka 821 příspěvků 11.03.16 10:02

@TerezkaM
Natanael (mně by se asi spíš víc líbila orig. podoba Nathaniel ale to už je na naše malé české poměry asio fakt moc exotický) je zajímavý jméno náhodou, to jsem ještě neviděla v téhle verzi ani - nemá to původ v hebrejštině? Můj chlap má pro tenhle typ jmen slabost, hlavně u mužských, asi ho navrhnu, pro příp. dalšího kluka vůbec nevíme:-) Takže dík za inspiraci:-) Ale Vojtíšek k (předpokládám) normálnímu českému příjmení je dobrá volba, to každopádně, Vojtu má teď kamarádka, je úžasnej a říká mu Vojtimil:-) Prcka mám tedy zatím jen jednoho a nic dalšího na cestě (bohužel) ještě není, ale rádi bysme aby bylo, a trochu mám obavu abysme neskončili u jména co se dědí v jejich rodině - Pepu néé! :-) On Josef, Josífek je docela hezký ale Pepíček mi prostě evokuje všechny ty přisprostlý vtipy…omlouvám se všem maminkám jistě roztomilých malých Pepíčků:-) ale u nás je jasný že by mu stejně všichni říkali Pepíku, což naštěstí nechce ani ten můj, i když on sám se díkybohu tak nejmenuje, přerušuje tradici:-) Není to lehký no:-), a taky si někdy říkám jestli není lepší vybrat jméno až když se dítě narodí, podle toho co se k němu hodí, jak se to dělalo dřív…jenže při rozdílných příjmeních se stejně hlásí min. příjmení předem na matrice…my tehdy rovnou napsali i jména jak pro kluka tak holku, měli jsme už jasno ale nevěděli pohlaví, i když všichni vč. doktora tipovali kluka, 100% jisté to nebylo… a i kdyby, taťka to vědět dopředu nechtěl, u příp. druhého by prý už ale byl zvědavej…

 
Jahudka82
Zasloužilá kecalka 821 příspěvků 11.03.16 10:05

@Sofie92
Hele ale náhodou z toho všeho ještě ta Agnes mi nepřijde až tak strašná, tu bych brala:-)

 
Tarani
Závislačka 2710 příspěvků 11.03.16 10:38

Hezky a vtipny denicek, vyloudil mi usmev na tvari :potlesk:

 
Quarta
Kecalka 462 příspěvků 11.03.16 10:53

@Sofie92 Agnes se mi taky líbí ;)
Annička je pěkné jméno a nikdo proti němu nemůže snad nic mít, ale po tom dramatu s výběrem jsem čakala něco zajívavého ;)
Nakonec je to hezké jméno, které se teď hodně dává.

 
IvčaIva
Zasloužilá kecalka 977 příspěvků 11.03.16 10:53

Ja jsem tez dost v pytli, chlap vymyslel jedine jmeno, totalne neznele, navic podobne tem, co uz v blizke rodine jsou. :zed:
Me se naopak nelibi vubec zadne. :nevim:
Snad ze sebe pri nejhorsim behem porodnich bolesti vytlacim krom mimina i jmeno. :lol: Nastesti mam jeste 3,5 mesice cas…

Ten vyse zminovany Nataniel se mi celkem libi, aspon pro dnesek… :lol: :roll:

 
A666
Zasloužilá kecalka 711 příspěvků 11.03.16 11:16

Pěkný deníček :) tak si říkám, o kolik to má člověk jednodušší když je v rodinách zvyk pojmenovávat děti po rodičích :)

 
didianalednice
Nováček 4 příspěvky 11.03.16 11:20

Moc pěkně napsaný deníček:-)

Já jsem taky váhala. U prvního mimča bylo několik variant a taky knih… i od Knappové:-) Nakonec jsme vybrali pro nás nejlepší jméno - jedno dívčí a jedno chlapecké, narodila se holčička:-) U druhého mimča to bylo jednoduché, narodil se chlapeček, takže jsme použili dříve vybrané jméno, které se mi líbilo pořád:-)

Máme v rodině spoustu cizích jmen v jednoduché variantě psaní.

Můj synovec Nataniel má zrovna zítra oslavu 11 narozenin:-) :potlesk:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8711 příspěvků 11.03.16 11:49

No ono taky u holky se velmi pravdepodobne jedno zmeni prijmeni a takova Jaqueline nebo Charlotte Novakova neni zadna hitparada.
Mmchdm, ja jsem ve 27tt a jmeno taky furt nevim. A to uz vymyslime treti. :mrgreen:

 
Annapavelkovaml  11.03.16 12:37

Hezký deníček…á sem taky Anna a na základní škole sem mamku proklinala že mi dala takové jméno, protože nikdo nevěděl jak to říct, tak mi říkali Ano nebo Ančo (Ančo nesnáším do teď) ale Anna mi teď postupem ččasu přijde starnšě dospěá a důstojná, když sem musela vybrat jméno pro dcerku které bylo pro mě tak jasné (Eliška) tak sem si uvědomila jak to musela mít mamka těžké abych ji jednou neřekla co mi to dala za jméno…teď se toho budu obávat já

 
slunce.v.duši
Kelišová 6074 příspěvků 11.03.16 12:43

@IvčaIva Bacha na to tlačení jména při porodu, já vytlačila málem Čeňka :mrgreen: Holku jsme měli vybranou hned, u kluka nebyla žádná shoda. Takže jsem si řekla, že se to vyřeší v porodnici. Však prvorodička rodí celý den, na to bude moře času. Nakonec sem rodila překotně a když přiběhla sestra s formulářem na jméno, vylétlo ze mě při kontrakci, že tedy Čeněk. Vůbec netušim proč. Nad takovým jménem se doma ani neuvažovalo. Takže jsem pak hulákala na sestru, že ne, že bude raději po manželovi. :pankac:

 
catherine100
Nadpozemská drbna 29140 příspěvků 11.03.16 12:57

:mrgreen: my si se jménem taky užili, nebyli jsme schopní se s manželem dohodnout, do toho tisíc návrhů rodiny…a protože máme ne tak obvyklé pro prvního, chtěli jsme pro holku taky tak…podmínka byla krátké, ne tolik obvyklé, ale zas ne úplně cizí (jak už zmíněná třeba Charlotta)…no ještě v porodnici jsme měli dvě varianty jednoho jména a až tam se rozhodli…
a kdyby se narodil druhý kluk, tak je doteď bez jména :mrgreen:

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 11.03.16 12:58

Gratuluju k dceři, ale jako nositelka tohoto jména ti můžu říct, že za Aničku svoje rodiče denně proklínám… Není nic báječnějšího než když tě celý svět oslovuj zdrobnělinou :zed:

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 11.03.16 13:01

@Quarta myslíš, že je to tak pěkné jméno a nikdo proti němu nemůže nic mít? Ono i ve jméně Anna jde očividně udělat chyba. Píše se Anička s jedním N a věř, že právě tyto omyly nositelkám toho jména ho ještě víc zprotivý

 
darkgreen
Kecalka 242 příspěvků 11.03.16 13:04

No teda vy máte dar, z vybírání jména pro dítě umíte vytvořit hotovou ded(t)ektivku. :mrgreen: na několik dílů. :lol:

 

Kecalka 293 příspěvků 11.03.16 13:44

Ahoj, moc se mi denicek libil. Ja se jmenuji Anna. Sve jmeno jsem nemela nikdy zvlast rada - ma takove nevhodne tvary… Anicko, Aninko ci Andulko mi nikdo moc nerika protoze je to asi az moc zdrobnele a pro dospelou zenu i divne (i kdyz jsem mala a drobna :-) ). Lide hodne rikaji Anco (coz se mi vubec nelibi) nekdo dokonce Anino (strasne). Sama se predstavuji jako Anna, ale predstava, ze mi tak nekdo rika neee. Za me - svymu diteti bych ho nikdy nedala. Mama mi rika Ani - to je dle me jediny hezky a zaroven prijatelny tvar…

 
kolgabora
Stálice 57 příspěvků 11.03.16 13:50

@darkgreen Ano, u nás to byla detektivka :D. A to i pro další :D.

Jinak děkuji všem, kterým se deníček líbil. Moc mě to baví sepisovat =). Poslala jsem více deníčků, ale naštěstí má admin rozum a promíchal to s jinými deníčky. Sama si moc ráda přečtu ty vaše, tedy určitě to, pokud o tom uvažujete, zkuste ;).

Ke jménu Anna. O problému, že se jim říká jenom zdrobnělinou, vím. Ale znám Marii, která si jednoduše nechá říkat Marie i od kamarádek a všichni ji tak berou. Plánujeme ji oslovovat i Anno a připravujeme na to i okolí. Zatím je to především Áňa nebo Ančule :D Má blonďaté kudrlinky a hnědá šibalská kukadla - namíchala se nám. Naprosto k ní to jméno sedí, neumím si představit jiné. :mavam:

Příspěvek upraven 11.03.16 v 13:52

 
kolgabora
Stálice 57 příspěvků 11.03.16 13:58

@Pé Naprosto ti rozumím. Pokud jsi četla první díl, víš, jak já jsem „nadšená“ ze jména Tereza.

Já to zase vnímám jinak, u Anny mi přijde těch tvarů hodně. Aný, Ani, Anýsi, Andulo, Andulko, Ančí, Áňo,… je jich opravdu spoustu, tak snad si dcerka některé z nich vybere. A jestli mi bude jméno vyčítat, jsem na to alespoň připravená :D.

PS: Naši se po letech dočkali omluvy za to moje remcání na jméno Tereza :D

 
A666
Zasloužilá kecalka 711 příspěvků 11.03.16 14:04

Mimochodem pro mě mamka měla taky původně vymyšlené jiné jméno, ale když jí táta těsně před porodem řekl že by se mu líbilo kdyby to byla holčička aby se jmenovala po í tak bylo rozhodnuto :)
Já osobně mám jméno poměrně netypické (i když i tak se objevuje čím dál tím častěji) a paradoxně jsem jednu dobu jako malá toužila po tom mít běžné české jméno jako Terezka nebo Anička :) A pak jsem měla problém s tím že se hůře zkracovalo. Nakonec jsem se s ním sžila a dnes jsem šťastná, že se jmenuju tak jaks e jmenuju a jsem rozhodnutá ho případně předat dál :) Jinak výhoda toho, že se jmenuji po mamce byla i vtom, že jsem s nikdy neptala „proč mám tak hloupé jméno?“, protože by mě nikdy nenapadlo říct, že mamka ho má hloupé :)
Takže ono to stejně vyjde nastejno - dítěti se nemusí líbit ani moc klasické jméno, ani neobyčejné, různé hanlivé rýmovačky se taky vymyslí na cokoliv :)

 
A666
Zasloužilá kecalka 711 příspěvků 11.03.16 14:11

@Pé
Je to vtipné, někdo trpí tím, že mu zdrobnělinu používají i v dospělosti a jiný tím, že jako dítě se žádná zdrobnělina nevymyslela :D Jinak mám doma Richarda a je fakt že mi nejde přes pusu mu říkat zdrobněle :D

Jinak pro známé Anny většinou používám na oslovení to, co se jim líbí - jedna je Ani, druhá je Anka :)

P:S. Vždy si vzpomenu, jak vymýšleli jméno pro dítě v Takové normální rodince - Agláju Vopajšlíkovou nikdy nedostanu z hlavy :D

Příspěvek upraven 11.03.16 v 14:12

 
Anonymní  11.03.16 14:21

Ahoj,

přečetla jsem deníček a pak si našla i první část - líbí se mi obě :palec:.

Já také nemám ráda své jméno - jmenuji se Natálie. Problém je hlavně v oslovování, Natálka se mi pro malou holku líbí i Natálie v základním tvaru není ošklivé. Jenže chybí tam takové to mezi-oslovení. Říkalo se mi Naty, což bytostně nesnáším. Tak mi říkali Natalí nebo Natál. To vydrželo určitý čas, ale potom už to bylo hloupé. V zaměstnání atd. není poblém - ale zase mezi přáteli, v rodině - říkat mi Natálie je takové zvláštní. Například u Lucie je ta možnost říci Lucko, u Terezy Terko. Znám Julii, nemá ráda oslovené Julčo, tak jí mezi příteli říkají Juli. Ale co u Natálie?

Proto jsem pro dceru vybrala jméno Linda. Líbí se mi na tom právě to, že nikdo nebude mít problém s tím, jak ji oslovit. Tedy ještě přikládám i svou zkušenost, jak se na to můžou jednou děti dívat.

Myslím, že u tý Aničky to také jde - Ančo, Ani, Andulo,… tedy za mě určitě lepší jméno, než ta Natlálie a další, u kterých je s oslovením problém.

 
Sofie92
Závislačka 3019 příspěvků 11.03.16 14:21

@MarketMatej ale jo ale musí to k sobě ladit cizí jméno cizí příjmení. Minulé byla starší paní nakupovat a křičí na vnuka Georgi ( asi si všimla pobavenych obličejů lidí) a dodala a to je prosím Konvička :D Georg Konvicka.( příjmení bylo nějaké takové za boha si teď nevzpomenu) Jako já třeba chtěla Matyáše jenže začíná nám přijmeni na Š takže to zní fakt priblble. A minulé jsem koukala do novin a miminek tam bylo dokonce víc s tímto,,handicapem " chudaci děti. :D

 
Lucie.P84
Ukecaná baba ;) 2310 příspěvků 11.03.16 14:45

Pěkný deníček :) Úplně se vidím :))))
Zajímalo by mě, jaká jména ke konci byla v tom 5 výběru :) Já mám druhou dceru s dost neobvyklym jmenem a doufam, ze sama nebude jednou psat denicek o tom - Proc takhle blby jmeno? :)))

 
KristyM
Ukecaná baba ;) 2089 příspěvků 11.03.16 14:46

Super denicek se skvelym zaverem :D to jsem se pobavila :)

 
ku kačka
Echt Kelišová 9010 příspěvků 11.03.16 15:14

Tak já to vidím tak, že dcera si právě rychle pospíšila, aby si neměla už čas vymýšlet nějaká originální jména :mrgreen: Deníček moc hezký, jméno úplně běžné a krásné a určitě lepší než Kleopatra :mrgreen: Já mám za týden odevzdat vyplněné papíry do porodnice a jméno je u nás stále velké téma. Kluka bychom měli hned, tak pochopitelně čekáme holčičku :mrgreen:

Příspěvek upraven 11.03.16 v 15:15

 
Lenka 80  11.03.16 15:15

My meli jmeno behem minuty a shodli jsme se.ted cekam druhe a jmena jsme meli driv nez ty // :-)

 
ku kačka
Echt Kelišová 9010 příspěvků 11.03.16 15:19

@Lenka 80 To se máte ;) My už u prvního dítěte měli dvě jasná klučičí. Ale holky nám prostě nejdou :roll: Tedy jména, výroba ano :mrgreen:

 
kolgabora
Stálice 57 příspěvků 11.03.16 15:21

@ku kačka Kleopatra byla taková mírná nadsázka + ty hormony :D. Napadlo mě to, ale úplně reálně jsem si to nepředstavovala - spíš jsem tak nahlas přemýšlela a manželovi to utkvělo v hlavě.

Deníček je psaný zpětně, už jsem maminka od tří dětí :). Tedy vylovit v paměti některé detaily je těžké. Ale i proto jsem se rozhodla deníčky napsat, abych si to vše osvěžila a zapsala =) I když spoustu věcí mám zapsaých v klasickém papírovém deníčku - deníčky, to já můžu :)

My pro kluka u Aničky nevybírali vůbec :mrgreen:

Příspěvek upraven 11.03.16 v 15:39

 
Annapavelkovaml  11.03.16 15:35

Tak my máme problém s opakem pro holčičku máme tak 10 jmen na kterých bychom se dohodli, ale na kluka ani jedno do teď nejsem nějak ztotožněna s tím že to bude Jiříček, ale dcerka mu tak už říká, takže to tak asi necháme…

 
Anonymní  11.03.16 15:44

@Annapavelkovaml já myslím, že to je tím, že když něco opravdu čekáš, tak se víc výběrem zaobíráš. Díváš se na to tak komplexněji, než na variantu, kterou neočekáváš. Známí čekali zaručeně holčičku, nemohli se shodnout na holčičím jménu, u kluka bylo hned. Narodil se jim kluk - prostě se jednou doktorka spletla a už se k tomu pak nevraceli - a tak mu dali vybrané jméno. V druhém případě si pohlaví říct nenechali, ale čekali, že to bude zase kluk. Tak měli hned jméno pro holku (jiné, než to první) a u kluka byl strašný problém. Narodil se opět kluk - ale téměř neměl jméno :D. Mají Jáchyma a Antonína.

 
Lenka 80  11.03.16 15:45

@ku kačka jj :-) Verunka byla jasna :-) kluk mel byt Šimon. Ted bude holka Jůlie a kluk Jakub :-) ale neco mi rika ze to vybojovane jmeno Julinka stejne nepouzijem :-)

 
ku kačka
Echt Kelišová 9010 příspěvků 11.03.16 15:47

@Annapavelkovaml Není nad to, když s výběrem pomáhají i děti :mrgreen: Syn chce Viktorku a dcera Terezku ;) Já chci Terezku a manžel Viktorku :mrgreen: Takže nerozhodně a jak už v tom jsou i ty děti, těžko se dá přiklonit někam :mrgreen:

 
Lenka 80  11.03.16 15:48

Jàchym je krasny jmeno ale u manži mi neproslo.

 
bigl
Zasloužilá kecalka 977 příspěvků 11.03.16 16:30

Už jsem chtěla napsat, že Anna je krásné jméno, ale je blbé v tom, že jí stejně všichni i v dospělosti říkají Aničko (stejně tak Maruško).
Takže u mě jste si šplhli, že jí chcete opravdu říkat Anno, nebo Áňo. Za to máte u mě palec nahoru. :palec:
Jinak pro ty, co nemají rádi zdrobnělé oslovení - není nic lepšího, než to tomu okolí říct a vybojovat si to. Já mám kámošku Alici, která byla skoro do dospělosti pro všechny Alička, ale pak se vzbouřila a bojovala tak dlouho, dokud ji všichni neoslovovali Alice nebo Alino nebo Alo. Druhá kamarádka má Alici a mluví o ní od malička jako o Alici a okolí si také zvyklo jí tak říkat. Jak jsem už psala u minulého deníčku, já vybírám pro děti jména tak, aby se mi líbilo i v plném znění a taky tak občas děti oslovuji, proto například dceru oslovuji často Kateřino a Kateřinko, jinak také Katy, Káťo…a nekomolím to na Kačenky a Kačky ( ty podle mě plavou někde na rybníku..) :mavam:

 
boball
Echt Kelišová 9173 příspěvků 11.03.16 17:53

@MarketMatej Tak s tím Pepíčkem máš pravdu. Já jako majitelka :lol: Pepíčka jsem si několikrát vzpomněla na vtip, sedí debil v první lavici a učitel se ho ptá jak se jmenuješ Pepíčééék. Nicméně to je to samé jako s tou Annou a Marií. Vcelku jména v pohodě, ale mně okamžitě naskočí chumel drbajících babek na návsi. A slyším, ty Ančo, jak je na tom Mařena? Ale Andulo, ani se neptej, prej má hexsnšus jak hrom. A z toho důvodu bych tyhle jména nemohla nikdy dát. Takže prostě ten Josef to taky tak nějak podobně odskákal, a zcela nespravedlivě :lol:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama