Proč tak hloupé jméno? IV.

Těhotenství

Brouk Proč tak hloupé jméno byl vyhnán příchodem Aničky. Dokonce i své jméno Tereza jsem vzala na milost. I tak však chceme pro své děti najít ta nejlepší jména. Jenže pokud se v tomto dají třídit rodiče na typy, já zřejmě nejsem ten typ, co je schopný vybrat jméno jenom tak, že se mu líbí. A nesmíme zapomínat na tatínka, který do toho má také co mluvit...

Nikdy jsem nebyla zastáncem „růžových“ holčiček a „modrých“ chlapečků. Tedy na otázku, „Maminko, je to holčička nebo chlapeček?“ jsem byla celkem připravená.

Pravda je, že tato otázka přichází, i když má zrovna dcerka růžový dudlík i čepičku - zřejmě jsem si to stylem oblékání miminka nezavinila.

„A kdy plánujete pro holčičku bratříčka?“

„Čím chcete, aby byla, až vyroste?“

„A to bydlíte v paneláku s dítětem i se psem?“

„Jeeej, vy čekáte další, není to brzy?“

Ufff, proč mě nikdo nevaroval předem?

Po příchodu dalších dvou členů do naší rodiny se ve spoustě lidech v okolí probudila přímo potřeba přijít se informovat. Rodina se třemi dětmi s tak malým věkovým rozdílem, k tomu žijící v paneláku a ještě s pejskem, jsou jednoduše pro někoho atrakcí.

„To vážně máte tři děti?“

„A plánujete ještě další?“

„Nejste na takovou rodinu příliš mladí?“

„Jak se to dá uživit?“

„Máte jedno starší a dvojčata, nebo jsou to trojčata?“ ptají se lidé nelogicky, když nás potkají na procházce.

Protože já sama dopředu varována nebyla, ráda bych nastávající rodiče trochu připravila. Čekáte-li dvojčátka, otázka, jestli jsou jednovaječná, nebo dvojvaječná, vás určitě nemine. A to především od lidí, kteří vůbec netuší, co to znamená. Aneb jednovaječného chlapečka a holčičku si vážně neumím představit. :D Jedna otázka mě však celkem baví a ráda na ni odpovídám.


Jak naše ratolesti ke jménům přišly?


Brouk „Proč tak hloupé jméno“ byl vyhnán příchodem Aničky. Dokonce i své jméno Tereza jsem vzala na milost. Zřejmě to bude tím, že s narozením malé se moje pozornost přesunula z mé osoby někam jinam, tak proč bych se zabývala tím, že se mi nelíbí mé jméno. I tak však chci pro děti najít ta nejlepší „hloupá“ jména.

Proškrtaná „Knappovka“ u nás možná ještě poslouží.

Manžel, povzbuzen tím, že jeho milá přišla u výběru jmen k rozumu, nárukoval s nápadem, že by syn mohl mít jméno po něm. Rodina z obou stran se také odhodlaně pochlubila svými nápady při společném obědě na chatě. Po delší době diskuze, jsem se konečně dostala ke slovu.

„A které z našich jmen se nejvíc líbí tobě?“

„Rodino, my ještě přesně nevíme,“ odpovídám.

Byla to pravda. Sice jsem už hledala v jiných lesích, ale pořád hříbky v nedohlednu.

„Vezmeme vaše jména v úvahu, ale musíme to ještě promyslet,“ dodala jsem.

I když jsem si byla téměř jistá, že žádné z návrhů nevybereme. Nechtěla jsem jméno po prarodičích. Navíc kdybych jedno z dětí pojmenovala po tchánovcích, žádalo by se také vybrat pro druhé jméno po někom z mých rodičů, a naopak. Marek je krásné, ale není to nepraktické a neoriginální, dávat jméno po tatínkovi?

Jedeme domů autem, Anička krásně spinká. Konečně si můžeme o tom promluvit jenom my dva. Adéla, Eliška, Klára, Marie, Martin, David a Filip, to jsou návrhy našeho příbuzenstva. A k tomu ještě dvě myšlenky. Dát Terezu a Marka po nás, ať máme po starostech. Nebo, když je první holčička od A, pokračovat abecedně. Boris a Cecílie není celkem marné, jenže co když se narodí v opačném pořadí? Potom by to ztratilo ono kouzlo - a Cyril nepřipadal v úvahu.

Výběr jména až na porodním sále měl své kouzlo. U dvojčat jsem to ale nechtěla riskovat - dva nápady přiletět nemusí. Navíc riziko, že nebude vše naprosto v pořádku, je tu větší. A kdo by v takové chvíli myslel na jméno. Proto jsme si přáli, abychom to tentokrát rozsekli dříve.

Pokud se v tomto dají třídit rodiče na typy, já zřejmě nejsem ten typ, co je schopný vybrat jméno jenom tak, že se mu líbí. Potřebuji nějaké „osvícení“. A jednoho dne…

„Soničko, nemůžeš si bez zeptání hladit cizího pejska,“ volá maminka na malou dcerku, kterou velice upoutala naše Matylda.

„Doblý den, můžu ši pochjadit pejska, plosím?“

Rozzářená vykulená kukadla s šibalským výrazem se valí na mě, až jsem se musela začít smát. Na odpověď stejně nebyl čas, protože Tyli se strachem, že by byla ochuzena o příležitost být pohlazena, se už tulila k holčičce. V ten moment bylo rozhodnuto.

„Zlato, už mám jméno pro naši malou,“ dostalo se muži místo odpovědi na přivítání.

„Co říkáš na Soňu?“

„Pěkné jméno. Anička a Sonička, to se mi líbí,“ odpověděl Marek.

„Tedy vážně máme vybráno, nezměníš zase názor?“

Už mě zná… Tentokrát jsem si však byla jistá. Hormony nic nezmůžou, tohle je to pravé jméno. Zbývá tedy ještě chlapeček. Můj návrh je Patrik. Manžel ale to jméno nemá rád.

Od začátku třetího trimestru se už necítím nejlépe. Vše mě zmáhá, a tak jsem víc a víc odkázaná na manžela. Je sobota, podívám se na hodinky, a světe div se, ukazují cca 10:30. Jak jsem mohla tak dlouho spát? V kuchyni na mě čeká snídaně s cedulkou - venčíme s Aničkou Matyldu. V klidu se nasnídám a jdu využít chvilku samoty k dalšímu odpočinku.

Den uběhl ani nevím jak. Tak zle jsem se dlouho necítila, i když po tom dni odpočinku jsem nabírala opět sil. Už se stmívá a já slyším z koupelny dětský smích. Manžel koupe malou, rozesmívá ji… Potom si ji zabalil do ručníku a přitulil k sobě. Otočili se na mě, Anička začala mávat a usmívat se a Marek přišel a objal mě.

„Už se cítíš lépe? Koupil jsem ti pomeranče a bylinkový čaj. Teď dám malou spinkat a uděláme si hezký večer.“

S láskou položil Aničku do postýlky, políbil ji na čelíčko…

Jak jsem se na ně s úsměvem na tváři dívala, dětičky začaly víc kopat. Miluji svého muže. Můj syn přeci nemůže dostat krásnější jméno, než je to jeho.

A tak naše děti ke jménům přišly.

Hodnotilo 50 lidí. Score 4.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
maminka201  16.03.16 00:07

Moc krásný deníček :kytka:

 
Ladatje
Povídálka 25 příspěvků 16.03.16 00:08
:potlesk: :srdce:
 
Balatonek
Ukecaná baba ;) 1210 příspěvků 16.03.16 00:24

Krasny denicek :-)

 
Laddmie
Závislačka 2959 příspěvků 8 inzerátů 16.03.16 04:28

Závěr mě rozbrečel :kytka: Krásné. Já si byla jménem jistá tři roky, teď, jak jsem těhotná, tak začínám zvažovat i jiné varianty. Taky čekám na osvícení. :)

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 16.03.16 06:24

Moc pěkně napsaný :palec:

 
Chaarlynecka
Ukecaná baba ;) 1744 příspěvků 16.03.16 06:37

Opět jsem si deníček užila :dance: Slzy v očích mám taky… Je krásné vybírat jména způsobem jako ty :palec: Ke každému jménu máte nějaký příběh. :* Ať jste zdravýýý

 
Lenka 80  16.03.16 07:05

Krasny denicek a vyborny vyber jmen :-)

 
Foxisssss
Ukecaná baba ;) 1053 příspěvků 16.03.16 08:16

Taky jsem mela pro dceru vybrane jmeno Sofie. A pak jednou proti mne bezela v metru pani a volala na nejakou kamaradku NELO! A ja v tu chvili vedela, ze se tak bude jmenovat :)

Jinak krasne denicky, vsechny, vic takovych :srdce:

 
petamaj
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 16.03.16 08:20

Nadherny denicek, stejne, jako predchazejici :kytka: Preji hodne zdravi a sil :srdce:

 
Kissminka
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 8 inzerátů 16.03.16 08:20

Opravdu moc pěkný deníček. Stejně jako Tvoje předešlé. :kytka:

 
msonulka
Závislačka 3730 příspěvků 16.03.16 09:05

Tvoje deníčky se mi moc líbí :).

 
nela812
Kecalka 441 příspěvků 16.03.16 11:18

U nás jsme se jménem také bojovali :mrgreen: Kdyby to byla holčička nikdy jsem nechtěla, aby se jmenovala po mě a chlapeček po manželovi se také jmenovat nemohl, jelikož jeho syn z prvního se jmenuje po něm Daniel. Takže buď Natálie nebo Matyáš. V 15 tt doktor řekl, že to bude kluk. Takže tedy Matýsek. Ve 20 tt na velkém ultrazvuku to jiný doktor, specialista na těhotné to vyvrátil, že je to holčička a dokonce mi to i na obrazovce ukázal. Takže nakonec Natálka. Potom se mi to nějak rozleželo a toto jméno jsem nechtěla a začalo několika měsíční dilema. Co jsem chtěla já nechtěl manžel, já chtěla Danielu a on že ne, že buďto Barunku a nebo jméno po mě Nela. Tak to ani náhodou. Pak jsme se tedy shodli na Valentýně. No a nakonec to se mi také přestalo líbit a byli jsme oba v koncích :mrgreen: Po dlouhých dohadech se to rozseklo na dovolené kdy už jsem se naštvala a říkám manželovi tak to jméno vyber ty, bude se jmenovat tak jak vybereš ty. A on že chce po mě Nelu. Tak jsem tedy rezignovala budeme mít Nelu. A musím říct, že jak se tak na naší malou Nelinku teď koukám tak si nedokážu představit, že by se jmenovala jinak, prostě Nelinka k ní patří :) Krásný deníček a gratuluji k dvojčátkům a také k první dcerušce :kytka:

 
emamka89
Povídálka 44 příspěvků 16.03.16 11:55

Moc hezké čtení! Gratuluji ke krásným jmenum:) ja mam doma Krystufka a ke svému jménu přišel také po osvícení, v časopise jsem videla rozesmate pulrocni miminko ve vědru s leteckou čepici, jmenoval se Krystufek a ja si řekla, ze presne takové rozesmateho chlapecka si predstavuji:) no a tak ma své jméno a je presne takhle rozesmaty:)

 
Adinka_2012
Ukecaná baba ;) 2394 příspěvků 37 inzerátů 16.03.16 12:09

Moc hezké, konec dojemný…Ať jste pořád tak šťastní :kytka:.

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 16.03.16 12:43

Nádhera!!! pěkně se to četlo ;)

 
Marsip
Stálice 51 příspěvků 11 inzerátů 16.03.16 12:48

Pěkný deníček. To my vybírali teď nedávno jména pro naše dvojčátka - dvě holčičky. Původně jsme měli myšlenku, že každý vybereme jen jedno jméno. Jenže na tatínkovy návrhy Karla nebo Gábina jsem nebyla ochotná přistoupit ani náhodou. Takže z jeho návrhů přicházela v úvahu jenom Aneta. A já sama jsem pořád nemohla najít ta správná jména, u kterých bych měla pocit, že tohle jméno fakt chci - u mě se takhle hezké „osvícení“ nekonalo :D. Tak jsme pořád nevěděli… až přišel 37. týden těhotenství a já měla nastoupit do porodnice. Nakonec jsme tedy vybrali až večer předtím dvě jména z mých návrhů. A teď už máme doma měsíc naše berušky Verunku a Barunku :)

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 16.03.16 13:17

Pěkné počtení :potlesk:

 
Týna K.
Závislačka 4960 příspěvků 16.03.16 13:20

Tvé denicky moc rada ctu :) gratuluju k detickam :hug: i já mám doma dva Marky :srdce:

 
xstrasilka
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 26 inzerátů 16.03.16 13:38

Moc pěkné deníčky! Všechny ;) Opravdu čtivé, jen tak dál :kytka:

 
Martina84
Ukecaná baba ;) 1587 příspěvků 2 inzeráty 16.03.16 14:08
:potlesk: :kytka:
 
Anett96  16.03.16 14:29

Všechny Vaše deníčky jsou super :kytka:

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 16.03.16 15:39

Já mela jméno pro sveho chlapečka vybrane asi deset let před tim než se narodil :D jinak se chci zeptat, asi mi to uniklo v minulém deníčku, kolik bylo dceři, když se dvojčata narodila?

 
kolgabora
Stálice 57 příspěvků 16.03.16 20:27

@En.Joy Anička a dvojčata jsou od sebe o 11,5 měsíců =) Otěhotněla jsem, když byly Aničce 4 měsíce a dvojčata se narodila předčasně. Ostatně Anička se taky narodila dříve, ale to na věkový odstup nemá vliv :)

 
kolgabora
Stálice 57 příspěvků 16.03.16 20:37

@Laddmie Tak držím palce, aby také přišel nápad =). Kdyby to u nás tak nebylo, děti jsou snad ještě teď bez jména :mrgreen:

Jinak všem moc děkuji =)

 
babanci
Ukecaná baba ;) 1524 příspěvků 16.03.16 21:24

Moc se mi líbí, jak jsi diplomaticky odpovídala prarodičům. Já jsem se zeptala svojí dcery, jestli se bude moje vnučka a jejî dcera jmenovat Adinka -vždycky to chtěla a dívala se na mě, jako kdyby to slyšela prvně v životě. :lol: A že prý si to rozhodnou sami a že to neřeknou dopředu. Docela mě to zamrzelo… ale představ si, že jsem popřemýšlela, co asi moje dcera vymyslí, najednou mě to v noci napadlo, do rána jsem nespala. Věděla jsem najisto, že jsem to uhodla. A představ si, že ano a to je to hodně neobvyklé jméno. Je to tím, že svou dceru dobře znám. Stačilo si vzpomenou na její oblîenou pohádku. :D

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 16.03.16 21:34

@kolgabora Tak to máte muj hluboký obdiv - že jste se toho nezalekla, dáváte to a ještě u toho jakoby mimochodem pisete vtipne deníčky. Super! :palec:

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 16.03.16 21:36

@babanci Že by Sněhurka..? :mrgreen: :mrgreen:

 
kattulda001
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 16.03.16 21:47

Krasny denicek :palec:
A otazka jestli jsou dvojcatka jednovajecna, ta by se mela zakazat! Mam parecek a dokonce doktorka na neurologii se me zeptala jestli jsou jednovajecna nebo dvojvajecna 8o :roll: :roll:

 
Rozárka78
Závislačka 2972 příspěvků 16.03.16 22:13

Dojemný konec, upustila jsem slzu… :kytka:

@kattulda001 Já bych zase zakázala výraz „páreček“… To mi fakt otvírá kudlu v kapse jako málo co… Brrrr!

 
fenny
Závislačka 4933 příspěvků 16.03.16 22:47

Jednovaječná dvojčata mohou být i různého pohlaví, sice vzácně, ale mohou.

 
Anonymní  16.03.16 23:55

@fenny Nemůžou - jednovaječná dvojčátka vznikají z jednoho oplodněného vajíčka. Tedy mají naprosto stejnou genetickou výbavu. A už ten samotný fakt, že by z jednoho vajíčka x a jedné spermie x vzniklo xx a xy, nebo z jednoho vajíčka x a spermie y vzniklo xx a xy je naprostá hloupost 8o. Nebo jak to myslíš? Nepleteš si to náhodou se způsobem vývoje v děloze? To potom je ale jiné rozdělení dvojčat.

Jinak krásný deníček - ráda jsem si početla, díky =)

 
suvik
Nadpozemská drbna 25232 příspěvků 17.03.16 05:44

@fenny jak by mohla, kdyz jsou z jednoho vajicka, tudiz oplodnena jednou spermii?

 
fenny
Závislačka 4933 příspěvků 17.03.16 07:53

Dovzdělejte se ;)

 
babanci
Ukecaná baba ;) 1524 příspěvků 17.03.16 08:39

@En.Joy :lol: :lol: To by bylo povedené. Ale sledovala ráda Za hymny je drak.

 
kpiskacova  17.03.16 09:21

Krásný deníček :) upřímne závidím, že už jsou jména vybrána a dvojčátka narozena :palec: u nás se s tim hodně bojuje, budeme mit holku a kluka a už jednu holčičku mame - te jsme vybrali jméno 3 tydny před porodem :D zatím se ne a ne shodnout :D

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 17.03.16 09:44

@babanci Tuším princezna Viola? Pokud ano tak to je krásné a nevšední jméno! :palec:

 
Anonymní  17.03.16 10:40

@fenny to by mě fakt zajímalo. Nemáš k tomu nějaký článek, nebo komentář od lékaře? Mně to přijde jako úplná hloupost, ale když se máme dovzdělat, vyhledala jsem to. Naprosto všude píšou, že jsou pouze stejného pohlaví. Je to nelogické, jak by se to mohlo stát. Ale třeba je v tom nějaký háček - vzácně se rodí i jedno dítě, které má obě pohlaví. Takhle to myslíš, nebo mluvíš o zdravých dětech? 8o

 
babanci
Ukecaná baba ;) 1524 příspěvků 17.03.16 11:16

@En.Joy Jo! Jsi dobrá! Taky se mi moc líbí. Sice ho nesmím říkat, ale nedávno jsem ho prozradila jedné starší sousedce a ona se nadýchla, šokovaná a řekla: To nevadí, to je jedno, jak jí budou říkat! Docela překvapivá reakce, protože já byla nadšená. A tak to má být, aby nás to jméno vzalo za srdce a to mě teda opravdu vzalo. Nemůžu se jí dočkat, ještě tři týdny. :)

Příspěvek upraven 17.03.16 v 11:18

 
maminka201  17.03.16 11:23

@Marsip Verunka a Barunka krásné :kytka:

 
fenny
Závislačka 4933 příspěvků 17.03.16 12:43

http://www.gate2biotech.cz/…im-oplozeni/

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 17.03.16 13:42

@babanci no tak to by me sousedka dostala :mrgreen: Držím palečky ať vse dobře dopadne a holčička je zdrava!

 
Anonymní  17.03.16 14:48

@fenny díky. Jenom jak jsem říkala, jedná se tam o poruchu, ne zcela běžný vývoj. Mít méně nebo více chromozomů je abnormalita ;) Tedy v normálním případě se to stát nemůže.

 
fenny
Závislačka 4933 příspěvků 17.03.16 15:00

A vzácně se to stát může :-) Jo, abnormalita to je, ale ono v podstatě ani vícečetné těhotenství není normální.

 
Janča222
Ukecaná baba ;) 1771 příspěvků 2 inzeráty 24.03.16 08:17

Všechny deníčky jsou super, krásně se to četlo a konec dojal :-) Moc hezké :-)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama